Irnvinri^sww SCHIEDAM BEGINT ZIJN JUBELJAAR. Diploma-uitreiking Landbouwhuisboudschool te Terneuzen. Van de heilige Antonins en een domineestuk. Kunstkring „Het Zuiden" exposeert te Vlissingen. De stad met de merkwaardige indnstrie. Vroeger eeuwen kende men geen reinigingsdienst. Maandag 27 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen gaat heen. De heer L. van Dflk heeft om gezondheidsredenen ontslag ver- Jocht als Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen, het geen hem Inmiddels eervol ver leend ls. Met de waarneming van het consulentschap ls belast Ir P. Jt. Bouman. Naast het landbouw- eonsulentschap was de heer van Dyk ook directeur van de Rtjks- I/aiidbouwwlnterschool te Schoon- dyke. Deze functie blijft hij echter behouden. Benelux-Schuttersconcours te Goes. De Bond van Zuid-Bevelandse boogschutterijen gaat op 22 Juli «en groot zgn. „Benelux con- «ours" houden te Goes. Een groot Jantal Schutters uit Gent zullen an naar Goes komen om daar hun krachten met de Zeeuwse wapenbroeders te meten. Mèt de Belgen komt een flink muziek corps mee, dat niet alleen de wedstrijd komt opluisteren, doch ook de burgerij op een concert zal onthalen. RILLAND, Ongeval. Woensdagmiddag had de vrouw van D. C. Windhorst, terwijl ze bezig was aan haar werkzaam heden ln de kamer, het ongeluk van een trapje te vallen, waarbij ze een been brak. Dr Nannlnga Het haar naar het ziekenhuis t« Goes overbrengen. BOKSSELE. Elndles frultteeltcursus. Donderdagavond werd de elnd les gehouden van de fruitteeltcur sus (plantenziekte en bestrijdings middelen). Een openingswoord werd gesproken door de heer W. Nleuwenhulze, die ook welkom heette Ir van Soest, Rijksland bouwconsulent. De leider van de Cursus, de heer de Punder, onder vroeg de cursisten, die op alle vragen bevredigende antwoorden gaven. Daarna sprak Ir v. Soest hog over goede ziektebestrijding in de fruitteelt, waarna aan 11 Cursisten een getuigschrift werd uitgereikt. Aan het einde bracht de heer W. P. Nleuwenhulze dank aan Ir van Soest en tevens aan de leider der cursus. WOLPH AARTSDIJ K. Terugkeer uit Indlë. Uit Indlë keerde terug soldaat Anton Rijnhout. Vele vlaggen ver tolkten de blijdschap der buren, terwijl voor de woning een ere poort opgesteld stond. GRIJPSKERKE. Terugkeer militair. Vrijdag keerde uit Indlë, na 'n verblijf van ruim drie Jaar, te rug de militair Js Koene. Namens het gemeentebestuur werd hij door de burgemeester verwel komd en door Ds J. van Winters wijk namens de Herv. Gemeente. ARNEMUIDEN. Ringvergaderlng. De Ring Middelburg van de Ned. Bond van J.V. op G.G. ver gaderde Donderdagavond in de consistorie van de Geref. Kerk onder leiding van de heer J. J. Tevel. In deze offlcleuse jaarvergade ring hield de heer L. Marlnussen een Inleiding over „De Kerk", waarop een geanimeerde discus sie volgde. Na de pauze werden de jaar verslagen uitgebracht door de al gemeen adjunot, de heer W. On- Oerdjjk en door de penningmees ter, de heer J. Marinissen, Een uitgebreide bespreking volgde daarna op de Rlngrappor- ten der negen aangesloten vereni gingen, welke rapporten werden goedgekeurd na enige wijzigingen. WESTKAPELLE. Jaarfeest Chr. Zangvereniging. Dezer dagen hield de Christe lijke Zangvereniging „Looft den Heere" het jaarfeest ln de can- tine van het Zwitserse kamp. De voorzitter, de heer L. A. Dekker, las enige verzen uit Joh. 17 en sprak een welkomstwoord. Penningmeester en secretaris la zen hierna hun jaarverslagen. Daarna werden door de zang vereniging een vijftal nummers ten gehore gebracht o.l.v. haar directeur, de heer M. P. Vente- vogel. Het kampioen broodeten Werd gespeeld door 2 dames en 2 heren de winnaar was mej. J. Roelse. Na de eerste pauze werd opgevoerd „Storm-Eiland" ln 3 bedrijven. Een kwartet Zong hier na enkele liederen. Opgevoerd werd tenslotte nog een klucht „Hannes wordt ingekwartierd". Hierna werden nog enkele liede ren gezongen door een dubbel- kwartet en de zangvereniging, ds Oosthoek de avond met gebed sloot. WISSENKERKE. Vergadering N.C.L.B. Een dezer dagen hield de Ned. Chr. Landarbeldersbond een le denvergadering in het gymna stieklokaal onder leiding van do heer C. de Smit. Nadat de Ingekomen stukken waren afgehandeld, werd de ver- gaderlngsttjd verder besteed aan besprekingen over het collectief arbeidscontract. Bond van ond-oorlogs vrijwilligers opgeheven. Woensdag 22 Maart vergaderde de Noordbevelandse Bond van oud-oorlogsvrijwilligers ln hotel de Kroon onder leiding van de heer P. Kramer. Na bespreking werd ten slotte besloten de Bond op te heffen. Van de zijde van de hoofdbestu ren ontvangt men te weinig me dewerking. Het batig saldo waarover men beschikte werd tenslotte onder de leden verdeeld. TERNEDZEN. Jaarvergadering Geref. Jeugdverenigingen. Donderdagavond hielden de Ge reformeerde Jongellngs- en Meis jesvereniging te Terneuzen ln het gebouw „Pro Rege" hun Jaarver gadering. Na opening door ds H. Pest man, werd door F. Jansen een Inleiding gehouden, waarna de Jaarverslagen geleverd werden ln de vorm van een vraaggesprek. Na de pauze kwam de eigen lijke hoofdmoot van deze feest avond, welke bestond uit de ge slaagde opvoering van het toneel spel „Boeng Toni". Dit stuk ver tolkte een phase van de strijd ln Indonesië gedurende 't einde van 1947. AARDENBURG. Aanbesteding. Donderdag werd te Aardenburg het maken en herstellen van we gen met bijkomende werken aan de kaai en elders te Aardenburg aanbesteed. De Inschrijvers waren: P. J. v. d. Sande te Breskens f41.200; J. en K. den Oude te Biervliet f38.275; Fa A. J. Blijlevens te Breda f30.500; C. v. d, Kllppe te Vllsslngen f35.470; Fa Cambier en Vermeulen te Breskens f 34.200; L. V. d. Kllppe en La Gasse te Vllsslngen f32.900; Fa. Bunschoten te Noordwjjk f25.847. OOSTBURG. Aanbesteding. Donderdag werd te Oostburg de aanbesteding gehouden van: A. het Inrichten van de veemarkt en B. het Inrichten van autobus parkeerplaats, de z.g. Woensdag markt; C. de doortrekking van de Noordwal en D. diverse riole ringen en bestratingen, met bij komende werken. De gunningen werden aangehouden. De volgen de aannemers schreven op de di verse werken of op het gehele werk ln: T. P. de Geus, Leldschendam f 243.000; Fa. Cambier en Vermeu len, Breskens, A. f 73.000, B. f 17500 C. f 128.800, D. f 27.300; J. de Oude, Biervliet f256.018; Van Oort, Werkendam f260.000; C. v. d. Kllppe, Vllsslngen, werk A. f75.000, B. 18.900, C. en D. geen inschr.; P. J. v. d. Sande, Breskens f302.000; Fa. L. Wan del, Oosterhout fwerk A f65.531, B. f18.178, D. f24.179. AXEL Begroetings-avond Bond Nederland-Indoneslë. In „Het Centrum" gaf de afde ling Axel van de Bond een ge slaagde begroetingsavond voor 30 gerepatrieerde militairen, hun fa milieleden en verdere belangstel lenden. Namens het gemeentebe stuur waren aanwezig de beide wethouders, de heren P. J. van Bendegem en C. de Putter en de secretaris, de heer J. L. J. Marls, terwijl voorts verschillende verte genwoordigers aanwezig waren. Nadat de voorzitter der afde ling Axel van de Bond, de heer B. J. Knieriem, allen verwelkomd had, betraden Overste Malta en de 30 militairen het podium. In een korte toespraak zei de oud-commandant der gerepatri eerde Axelse Jongens, dat men ln Nederland vaak heeft gehoord, dat de jongens ln de tropen aan de verwildering zouden zyn prijs gegeven, hetgeen hjj met nadruk ontkende. De jongens zijn als mens heengegaan en ook als zo danig teruggekeerd. Hij reikte daarna aan de gerepatrleerden 'n herinneringstegel uit namens de Bond. Voorzitter Knieriem overhan digde ook hem een tegel, waarna één minuut stilte werd betracht voor hen, die niet terugkeren. Namens het gemeentebestuur voerde wethouder van Bendegem het woord en namens het hoofd bestuur van de Nlwln de heer C. de Witte. De avond werd verder gevuld met de opvoering van een demo- bllisatieschets, een komische één- aoter, zang en declamatie. De harmonie „Concordia" zorgde voor muzikale opluistering. De heer S. van Haren van Zou- tespui hield aan het eind van de avond een boelende toespraak, waarin hij alles wat de jongens hebben meegemaakt nog eens de revue liet passeren. Hij hoopte, dat zjj niet gedupeerd zullen wor den door ellebogen-werk van an deren, doch dat men zal begrij pen, dat de jongens hun levens kans moeten hebben. Tot de gerepatrleerden zei spr.: „Volgt uw mors-order op, die God aan leder heeft gegeven: Geloof ln God en liefde tot den naaste". Met het Wilhelmus werd de wèlgeslaagde avond besloten. OOSTBURG. N.C.R.V. Steravond. Voor een stampvolle zaal met mensen uit geheel W.Z. Vlaande ren, werd Donderdag de Ster avond van de N.C.R.V. gehouden. Het optreden van het N.C.R.V. kwartet, begeleid door het N.C. R.V. strijkkwartet, o.l.v. van Meindert Boelhout, werd 'n groot succes. Tijdens het vertonen van de Jubo-film hoorden we aan de bij valsbetuigingen, dot vele W.Z. Vlamingen op de Sonsbeekwelde van de partij waren geweest. Steeds zagen de aanwezigen be kende gezichten. Bij de spraakwaterval kreeg J. Leenhouts uit Oostburg de le prijs. De andere prijzen gingen naar de heer Leenhouts van Schoon- dijke, de heer v. Bael, Schoondtj- ke en de heer de Feyter van Schoondijke. De famillecompetitle ging tus sen de families W. Bakker van Schoondijke en familie Thomasso van Oostburg. De Schoondtjkers wonnen met 404 punten tegen 325 punten. Deze buitengewoon geslaagde avond werd door ds "V. Meehelen geopend en gesloten. Ter gelegenheid van 30-jarig bestaan. Zaterdagmiddag opende burge meester Mr B. Kolff de jubileum tentoonstelling welke de Kunst kring „Het Zuiden" van 25 Maart tot Zaterdag 15 April in de be nedenzaal van het museum te Vlissingen organiseert. De burgemeester deed dit aller eerst als voorzitter van de Kring, met een toespraak tot een groot aantal genodigden en herinnerde er aan dat het vandaag Maan dag 30 jaar geleden is, dat de Kunstkring „Het Zuiden" werd opgericht door de schilder Gerard Jacobs en enkele leden van het gemeentebestuur, met het doel een gelegenheid te scheppen tot expositie die tevens een aanspo ring zou zijn om zich hier te ves tigen. Mr Kolff stelde het bijzonder op prijs, dat de heer Jacobs het 30-jarig bestaan en de opening van deze expositie kon meemaken en wees erop, dat de exposerende schilder» merendeels van de school van Jacohs zijn. Mr Kolff herinnerde even aan de periode van non-actlvitelt ge durende de oorlog, welke ook mee bracht, dat het badpaviljoen niet meer door de schilders als atelier gebruikt kon worden. Thans heeft men een zaaltje in het museum in gebruik, doch ho- penlïjk zal er een nieuwe ruimte met uitzicht op zee komen. In een stad als Vlissingen dient zeker een centrum te zijn, aldus de burgemeester, wijzende op de belangrijkheid van de Kring. De heer L. Heymans uit Mid delburg sprak er zijn blijdschap over uit, dat deze expositie juist in Vlissingen, waar weinig begrip is voor kunst, gehouden wordt, terwijl de heer C. A. Bikker, na mens het V.V.V.-bestuur spreken de, wees op het belang van deze tentoonstellingen voor het vreem delingenverkeer. De tentoonstelling omvat een 55-tal werken, van werkende en reeds overleden Vlissingers of schilders die vroeger ln Vllssln gen woonden. Hoewel niet door een jury be oordeeld, ls de samenstelling van de werken geslaagd en al dire.ct ziet men dat hetgeen hier geëx poseerd is, uitstekend werk is. Er zijn zeer goede stukken bi). Bij voorbeeld enkele werken van K. J. Huineman, de bekende Jacobs, J. Hendrikx en om niet meer te noemen enkele etsjes van Fra..s Maas. Christelijke onderwijzers vergaderden. Voor de Zeeuwse afdelingen en de afdeling N. Brabants West hoek" van de Ver. van Chr. On derwijzers sprak j.l. Zaterdag in de Chr. Ulo te Goes de heer C. van Nierop, secretaris van het C.N.V. De vergadering werd ge presideerd door de heer Walrecht van Biezelinge. De heer van Nierop begon zijn rede met de opmerking, dat het gewenst ls zich opnieuw te bezin nen over de al- of niet'aansluiting van de Chr. Onderwijzers bij het C.N.V. In de loop der jaren is de doelstelling van het C.N.V. de positie van de z.g. handarbeider te verbeteren, in zoverre gewij zigd, dat het begrip „arbeid", hand- alsook hoofdarbeid insluit. Beide hebben hun belang voor on ze maatschappij. De maatschappelijke verhoudin gen wijzigen zich en het komt er nu op aan of de Chr. Onderwijzer mee zal spreken in de oplossing der problemen, die een gevolg zijn van die wijzigingen. Ook bij het doel: het bevorderen van een Chr. volksopvoeding neemt de Chr. onderwijzer een belangrijke plaats in. Daarom is het noodzakelijk, dat de onderwijzers niet in de werkcomité's en kadercursussen ontbreken. Wanneer de onderwij zers daar samenwerken met men sen uit andere beroepen en be drijven, hun stem laten horen, dan zal het verwijt: de onderwijzers staan buiten het leven, niet meer gehoord worden. Het bezwaar, dat het C.N.V. de staking in uiterste geval als 'n ge oorloofd middel erkent, wat voor 't onderwijs onaanvaardbaar is, ls niet steekhoudend. Immers elke organisatie bij het C.N.V. aange sloten, ls niet verantwoordelijk voor hetgeen een nevenorganisa tie doet. Elke organisatie houdt eigen zelfstandigheid en regelt eigen zaken. Bij de bespreking had referent gelegenheid andere bezwaren te ontzenuwen en nogmaals een krachtig pleidooi te voeren om niet alleen te blijven staan, maar z.s.m. over te gaan tot aansluiten bij het C.N.V. Tot adjunct directeur der Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk te Middelburg ls benoemd Mr J. F. Hornstra, thans reeds ln dienst der Stich ting. Bedankt voor Oosterland Ds L. H. W. Theunissen, Ned. Herv. Predikant te Aagtekerke. Nagekomen Advertentie Heden overleed na een korte ongesteldheid, tot mijn grote droefheid de Edelachtbare Heer A. F. HANSSENS oud-burgemeester van. Stavenisse, in de ouderdom van 74 jaar, waardoor plotse ling een einde kwam aan mijn goede dienstbe trekking. Zijn nagedachtenis zal bij mij in dankbare her innering blijven. LENA HOUT F.Wd. Stavenisse, 25 Maart 1950. (Van onze speciale verslaggever). Op 18 Maart 1275 had gravin Alelda van Henegouwen de vrien delijkheid om het plaatsje Schiedam stadsrechten tee te kennen. De bewoners van deze roemruchte stad zijn haar nog altijd dank baar voor de sympathieke daad. En nu het 675 jaar geleden ls, dat gravin Alelda van Schiedam een stad maakte, oordeelden de Schiedammers unaniem: „Daar moet op gedronken worden!" Men zal dat niet terstond doen. Liever een heel jaar feest dan één dag plezier vond men. Weshalve de vroede vaderen der jarige stad hebben bepaald, dat men het hele Jaar door op allerlei manle ren uitdrukking aan zjjn vreugde zal kunnen geven. Een zeer ge varieerd programma van festiviteiten wordt ln de loop van 1950 afgewerkt. Wij zijn eens gaan neuzen in deze plaats met haar bekende naam. Inderdaad weet iedereen iets te vertellen over Schiedam, hoewel haast niemand er geweest is. Hetgeen alleen maar te be treuren valt, want een bezoek aan Schiedam loont de moeite. Toen Aleida van Hengouwen, die een tante van Floris de Vijfde was ,de stadsrechten gaf aan deze plaats, was het hier al een cen trum van bedrijvigheid. De gun stige ligging van Schiedam maak te de stad gemakkelijk tot een verzamelplaats van kooplieden. Aan de handel dankt de jarige stad haar opkomst. Ook bracht de haringvisserij inkomsten. Tegenwoordig behoeft men de handel niet meer in Schiedam te zoeken. Buurman Rotterdam, die altijd op zoek is naar levensruim te (hij slokte reeds de vroegere Delfshaven op en nadert nu Schie dam), heeft de handel al lang binnen zijn poorten weten te krij gen. Maar Schiedam verzette de bakens toen het getij verliep: het koos de industrie en leeft daar nog altijd van. VANWAAR DE BRANDERIJEN Wij hebben er een dagje voor genomen om de 675-jarige van alle kanten te bekijken. Eerst de rivierzijde, die ons in contact bracht met de moderne industrie te Schiedam: de scheepsbouw en al wat daarmede annex is. Daar na de binnenstad, die een beeld geeft van datgene wat Schiedam zo'n bekende naam deed verwer ven: de jeneverindustrie. Hoe men ook tegenover de pro ducten uit Schiedam mag staan, het is in elk geval interessant om de geschiedenis van de brande rijen na te gaan en niettegen staande onze keel die dag heuse lijk droog is gebleven, hebben we ons met genoegen verdiept in de historie van deze merkwaardige Industrie. Het is een raadsel gebleven waaróm juist Schiedam het „brandpunt der branderijen" werd Er zijn er, die gewezen hebben op de uitnemende organisatie van „branderspatroons" en de strenge voorschriften waaraan de bedrij ven zich hadden te houden. Onge twijfeld hebben deze twee om standigheden er toe bijgedragen, dat er met orde gewerkt werd en het product van de beste kwali teit was. Toch is de vraag naar de herkomst der branderijen te Schiedam hierdoor niet voldoende beantwoord. Maar wij zullen er ons geen zorgen over maken. De leden van het in 1690 opge richte brandersgilde hadden het niet gemakkelijk. De minister van financiën zouden we tegen woordig zeggen wist hun be drijven wel te vinden! Jeneversto kers hebben altijd hoge aanslag biljetten thuis gekregen. Maar zij konden er tegen. Op de wandeling door Schiedam hebben we prach tige huizen gezien, die nog date ren uit het bloeitijdperk van de branderijen. De organisatie der branders was het rijkste gilde van de stad. In het midden van de achttien de eeuw beleefde het branders- verstokers bezorgden niet alleen bedrijf zijn beste jaren. De jene- zichzelf en hun knechts maar ook vele andere ambachtslieden een dik besmeerde boterham. Het brandersgilde, dat zo goed fungeerde, zorgde ook voor socia- mers in de stokerijen. Het is aar die om te lezen hoe in 1715 een „busse" ingesteld, een soort ver plicht ziekenfonds. Uit deze busse kreeg men uitkeringen bfj ziekte en sterfgevallen. Degenen, die echter door „Ligtveerdigh Vegten, dronke drinken en dertelheyt ge- puelt zullen zijn" kwamen niet in aanmerking voor een uitkering! BRANDERIJEN EN KERKEN. De goede arbeidsvoorwaarden lokten uiteraard talrijke vreem delingen naar Schiedam, vooral uit Brabant en Duitsland. Het eerste verklaart de aanwezigheid van zeer veel Roomsen in de je- neverstad, het tweede maakt dui delijk waarom er een Lutherse kerk in Schiedam is. Terwijl de R.K. parochies nog Brabantse na men in haar registers hebben, vinden we bij de Lutheranen in Schiedam wel Duitse familiena men terug. Zelfs kan men verband leggen tussen de branderijen en de ker ken van jongere datum. Die ou derwetse jeneverstokerijen in Schiedam hebben allen dezelfde bouw; men herkent ze onmiddel lijk, ook al hebben ze hun vroe gere bestemming soms verloren. Nu is er een Gereformeerde kerk, die precies het voorkomen van zulk een branderij heeft. (Ingez. mededeling, advert.) Zondag 2 April een maansverduistering. Op Zondag 2 April a.s. zal tussen acht en elf uur 's avonds bij gunstig weer een totale maansverduistering kunnen wor den waargenomen. Op deze dag zal de aarde zich precies tussen de zon en de maan bevinden. Dit feit is gemakkelijk na te gaan, want tegelijk met het ondergaan van de zon - (die dag om 19.14 u.) zal men de maan aan de horizon zien verschijnen. De maan is, zoals men wellicht weet, evenals de aardbol, een donker en niet lichtgevend lichaam. Daar de aarde zich tus sen de zon en de maan bevindt, zal de maan zich die avond enige tijd in de schaduw van de aarde begeven. De maan zal echter niet pre cies midden door de schaduw gaan, maar slechts door het Zui delijke (onderste) deel. Hierdoor duurt het gehele verloop be trekkelijk kort. De tijdstippen der verduistering zy'n ais volgt: 1. De maan treedt in de scha duw om 20.09 u. 2. De totale maansverduistering begint om 21.30 u. 3. Het midden van de verduistering is om 21.44 u. 4. De totale verduistering eindigt om 21.58 u. 5. De maan verlaat de schaduw om 23.19 u. De verduistering is dus waar te nemen van negen minuten over acht tot negentien minuten over elf. Onder leiding van de heer Van Hoeve als voorzitter van de kring Terneuzen van de Z.L.M. vond ln het gebouw „Pro Rege" te Terneuzen de dlploma-ultrelklng. plaats aan de leerlingen van de Landbouwhulshoudschool te Ter neuzen. De navolgende diploma's werden uitgereikt aan: Tweejarige cursus: M. N. Bak ker, Spul; J. E. Dleleman, Axel; N. Goossen, Zaamslag; E. de Graaf, Hoek; J. L. den Hamer, J. A. Koekkoek en E. Schieman te Axel; J. C. van Tatenhove, Hoek; J. L. Wieland, Axel. Eenjarige Landbouwhuishoud- cursus: J. Dleleman, Hoek; C. Haak, Zaamslag; P. P. v. Hoeve, Zaamslag; J, J. A. Liebens, Sluis kil; F. de Putter, Hoek; M. O. Scheele, Vogelwaarde; A. S. Ver- Poorte, Hoek; S. A. Verpoorte, Hoek; A. N. Verpoorte, Zaam slag; C. Verplanke, Axel. Getuigschrift éénjarige vervolg Naaicursus: J. M. Bosman, M. de Braai en A. C. Dleleman, Hoek; E. Dobbelaar, Zaamslag; J. J. v. d. Gouwe, Hoek; H. Harms, A. M. Jansen en C. A. Klaassen, Ter neuzen; J. Sol, Zaamslag; J. J. Steendijk, E. W. Steendflk en J. G. L. v. Tatenhove, Axel; S. C. N. de Putter, Zaamslag. Getuigschrift voor het volgen van Naai- en (of) Kooklessen: J. Dees en N. Dekker, Terneuzen; E. Dleleman en M. v. Driel, te Zaamslag. Deze uitreiking vond plaats door mr Koster als Ud van de Commis sie van Toezicht. Voor de gelegenheid tot felici teren werd gebruik gemaakt door burgemeester Teilegen en de di rectrice der school, mej. T. J. A. G. de Vries. iuiDoor de scheldende leerlingen le voorzieningen van de werkne-werd aan mej. de Vries een boek ter herlnnerlrw aangeboden, ter wijl mej. v. d.TIeer een bloemen mand werd overhandigd. Onder de goede leiding van dhr J. J. de Kam, leraar der school, werden hierna enkele liederen zeer verdienstelijk ten gehore ge bracht. Het na de pauze opge voerde toneelstukje „Dokter Al wetend" viel bij de aanwezigen goed ln de smaak. Na nog enkele liedjes door de leerlingen en een declamatie van een door een der meisjes zelf ge maakt gedicht, werd de middag besloten. Politie-ontslagen voor het ambtenarengerecht. Gemeente mocht geen wachtgeld toekennen. Ingevolge de bekende minis teriële beschikking van 23 De cember 1949 is in Arnhem tegen 1 April a.s. ontslag verleend aan 14 ambtenaren van de gemeente politie, die de 55-jarige leeftijd hadden bereikt, zonder dat hun wachtgeld wordt uitgekeerd. De betrokkenen hebben tegen dit besluit verzet aangetekend en gisteren heeft het Arnhemse Ambtenarengerecht hun zaak behandeld. Indertijd werd in overleg met de burgemeester voorgesteld, de ambtenaren in kwestie ontslag te verlenen met toekenning van wachtgeld. Van hogerhand heeft men zich evenwel tegen dit voorstel verzet, omdat daardoor de gemeentebegroting te zwaar belast zou worden. Namens de klagers werd door de verdediger nog de onbillijk heid naar voren gebracht dat aan 55-jarige ambtenaren van de rijkspolitie wel wachtgeld wordt toegekend. Het bovenstaand opschrift is niet dadelijk te begrijpen, ook niet als wij zeggen, dat Anto- nius de stichter der eerste kloos ters is en een domineestuk een mooi tussenribstuk vlees is. En toch is, hoe vreemd het ook schijnt, er enig verband. Varkens liepen vroeger in de straten. Toen de steden in opkomst wa ren, de straten nog niet gepla veid en de huizen niet overal aaneengesloten, waren er nog boerderijen binnen de stadsmuur. De varkens zochten in de stra ten, waar behalve allerlei vuil ook etensresten werden neerge worpen, voor een deel hun dage lijks voedsel. Ook het klooster had een boerderij, waarvan de varkens de monniken van het nodige spek en vlees moesten voorzien. Ook werden de armen hiervan bedeeld. Men kan zich enigszins voorstellen, hoe des tijds de straten er uitzagen. Vooral in de herfstdagen waren het modderpoelen. De vroedschap wilde later daarin verbetering brengen door loslopende varkens te verbieden. In Middelburg was een varkensschutte. Werd toch een krulstaart in de straten aangetroffen, 't zij uit gebroken of door de eigenaar de straat opgejaagd, dan werd het dier door de stadsdienaars opge vangen en voorlopig in de schut te opgesloten, die aan 't einde der Spanjaardstraat stond, dicht bij de oude stadsmuur. Tegen betaling van een bepaald bedrag kon de rechtmatige eigenaar zijn varken terug krijgen. De varkens van de heilige Antonius. Maar voor de enkele varken» van het klooster werd uitzonde ring gemaakt. Die mochten vrij rondlopen. Het klooster moest niet benadeeld worden. Als her kenningsteken hadden de kloos tervarkens een bel om de hals of een herkenningsteken aan een der oren. Tot de z.g. goede werken be hoorde volgens vele burgers ook het voeren van de kloostervar- Daar de heilige Antonius, die leefde van 251 tot 356, de stich ter was der eerste kloosters, wa ren veel kloosters met hun kerk aan hem gewijd. Men sprak van de varkens van de heilige Anto nius. Later werd hij meestal af gebeeld met een varken aan zijn voeten, ook omdat de duivel eens hem ln deze gedaante zou zijn verschenen. Toen men begon met de stra ten te plaveien (te Middelburg in 1438 het eerst de Graven straat) werd verboden vuil en afval op de straten te werpen. Ook werd aan de St. Antonius- varkens niet meer toegestaan hun kost in de straten op te halen. Dat was een schadepost voor de geestelijken. Deze bedachten nu een ander middel om de vro me zielen, die zo graag het klooster van vlees of spek wil den voorzien, daartoe toch in de gelegenheid te stellen. Altaar van Antonius in de kerk. Behalve het hoofdaltaar wa- r^n er ook andere altaren, waar onder ook het altaar van Anto nius. Op dit altaar kon de ge lovige weldoener zijn offer bren gen. Natuurlijk was elke gelde- Sjke gift welkom, maar om zo dicht mogelijk bij het oorspron kelijke doel te blijven, kon een stuk vlees, e'en ham of een slag worst, gekocht in de vleeshal onder 't stadhuis of van eigen geslacht, op het altaar van Anto nius gelegd worden. Dit offer kwam de geestelijken ten goede. Een worst gestolen! In bijna alle parochiekerken was een altaar van Antonius. Wat hierop werd geofferd kwam de pastoor ten goede. Daar hij bijna uitsluitend van giften en collectes moest leven, kon hij een stuk vlees ook goed gebruiken. Ook versmaadde hij een hartige dronk niet, waarvoor hij geen cijns behoefde te be talen. Nu was op 7 Febr. 1567 op het altaar van Antonius in de St. Bavokerk te Oostburg door een onbekende vrome ziel een stuk worst neergelegd. Een zekere jan van Haalst gunde blijkbaar de worst niet aan de pastoor en stak het product onder zijn kle ren. Ongelukkig werd de dief stal gezien. Hij werd gegrepen en aan de baljuw overgeleverd wegens kerkroof, zoals de be schuldiging luidde. Welke straf de dief werd opgelegd is niet bekend. Dominee vervangt pastoor. Wij bedoelen hierbij niet, dat de dominee op dezelfde preek stoel kwam te staan, waar vroe ger de pastoor zijn sermoen hield, maar dat hij de persoon was, die wel eens met een stuk vlees bedacht werd. Al bracht de hervorming vooral in het gods dienstig leven grote verandering, toch bleven vele oude gebruiken bestaan. De gemeente wist wel, dat de dominee, wiens salaris in de 16de eeuw slechts f 300.be droeg, het niet te breed had, vooral als hij een grote „familie" begon te krijgen. Kindertoeslag kende men nog niet. Later verbeterde wel het trac- tement, maar geen enkel predi kant is door zijn bezoldiging rijk geworden. Menigmaal werd mogelijk nog wel aan de pasto rie wat van het geslacht afge geven. Natuurlijk het beste van het beste. Volgens kenners moet dit een tussenribstuk zijn. Door slagers wordt dit het dominee stuk genoemd. de M. Kerk cn Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Muiden, G. C. Roosendaal te Lienden; te Nieuwpoort, Jac. van Lokhorst, cand. te Hilversum; te Ridder kerk, N. Kleermaker te Gene- muiden; te Bovensmilde, J. W. Schipper, cand. te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Midwolda, K. Vegter, cand. te Voorburg; te Stellendam, C. D. Los, cand. te Voorhout. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Maassluis, J. J. Arnold te Vrouwepolder. Bedankt voor Amsterdam (Z.), C. H. Lindeboom te Kampen. Prof. dr J. Ridderbos. Op -Dinsdag 6 Juni hoopt prof. dr J. Ridderbos zijn afscheids college te geven aan de Theol. Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen. Terugkeer. De classis Rotterdam der Geref. Kerken heeft ds J. Ver- lare, voorheen predikant bij de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) te Capelle a. d. ijssel, aanvaard als predikant bij de Geref. Kerken, verbonden aan de kerk van Ca pelle a. d. IJssel. Ook een aantal leden van de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) besloten terug te keren. Naar de West. Ds D. van Enk, Geref. predi kant te Veenendaal, zal op 30 Maart per vliegtuig naar Cura sao vertrekken om daar voor enige maanden kerkelijke arbeid te verrichten. Rassenvraagstuk. De wereldraad van kerken heeft zijn secretaris voor de Evangelisatie, dr J. C. Hoeken dijk afgevaardigd om volgende maand als waarnemer een con ferentie over de rassenbetrek- kingen in Zuid-Afrika bij te wo nen. Officiële Publicaties. De gewone audiëntie van de Commis- saris der Koningin in Zeeland op Don derdag 30 Maart 19S0 a.s. zal niet door gaan. Inplaats daarvan op Zaterdag t April des voormiddags 9 uur. Burgerlijke Stand. WESTKAPELLE. Geboren: Jo hanna, d. v. J. Westerbeke en A. Houmes; Willemina, d. v. G. van Rooyen. Ondertrouwd: K. P. Verhulst, 24 j. en M. de Rijke, 24 j. Getrouwd: L. Dekker, 25 j. en N. de Witte, 26 j. Overleden: J. W. Minderhoud, 88 j. ZIERIKZEE. Geboren: Corne lia P., d. v. J. M. van Vossen en J. M. Wiltenburg; Jacob A. W., z. v. A. W. de Winkel en M. Ge- lens. Gehuwd: L. J. van Dongen, 28 j. en C. J. van der Westen, 19 j.; J. Nieskens, 24 j.. en A. T. Sche- pemaker, 24 j. Overleden: H. C. Tromper, 56 j., eflhtg. van P. J. den Boer; H. W. van Gastel, 82 j., wed. van G. C. C. Bethe; H. A. Zeijler, tf9 j., wed. van H. P. van de Zande. POORTVLIET. Geboren: Jo hannes, z. v. L. van den Hoven en M. P. van Egmond. Ondertrouwd: C. Paape, 23 j. te Oud-Vossemeer en A. M. de Groen. TERNEUZEN. Geboren: Jan P. zn v. P. Harms en H. de Witte; Ceril J. zn v. L. Dezutter en C. P. Harte; Maria F. A. J. d. v. F. Hagenaar en W. M. van den Berg; Joep zn v. J. J. J. van de Griek en J. D. Blok. Wat brengt de radio? Dinsdag 28 Maart 1950. HILVERSUM I (402 M.). AVRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.4Ö Gram. 9.00 Hersengymnastiek. 9.25 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Vrolijke muziek. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Mezzo sopraan. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Gram. 13.00 Nieuws. 13.1$ Financieel weekoverzicht. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Or gelconcert. 19.00 Voor de kin deren. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Toneel. 19.45 Parijs. 19.50 Gram. 20.00 Nieuws. 20.15 Gev, programma. 21.30 Gram. 21.43 Buitenlands overzicht. 22.00 Or gel. 22.30 Moderne muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILV. II (298 M.). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gram. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.35 Pianorecital. 1150 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Strijkkwar tet. 14.30 Gram. 15.00 Radio. 15.30 Gram. 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Gram. 18.20 Sport. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Causerie. 19.40 Klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.12 Viool. 20.30 Lijdensmedita tie. 21.30 Omroepkoor, radio- philharmonlsch orkest en solis ten. 22.42 Religieuze causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Ka merorkest.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3