Thans LIBERAAL Kabinetsformateur in België. NIEUWS Ook Deveze zal waarschijnlijk niet slagen. Het is te vroeg voor Frans-Duitse Unie. SPANNINGEN TUSSEN DJOKJA EN MAKASSER NEMEN TOE. A.R.J.O.S. hield appèl te Middelburg. Fruithandelaren vergaderden te Goes. Kans op gewapende botsingen in Oost-Indonesië SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Communistisch „Lente-offensief in Italië. „Maak de huisvrouw verliefd op uw fruit". Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1521 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per mm. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 27 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZDIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; EL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 6.26 u., onder 19.06 u.; Maan op 11.44 u., onder 4.39 u. Hoogwater op Dinsdag 28 Maart: Vlissingen: 8.57 r.. 1.17 m., 21.38 u. 1.02 m.; Terneuzen: 9.19 u. 1.38 m., 22.03 u. 1.24 m.; Wemeldinge: 10.15 u. 1.19 m., 23.00 u. 0.99m.; Zierikzee: 9.57 u. 1.02 m., 22.40 u. 0.82 m. De Belgische Prins-regent heeft Zaterdagavond Albert Deveze, de liberale minister van defensie ln het demissionaire kabinet, opgedragen een nieuwe regering te vormen. Minister Deveze heeft de opdracht aangenomen. Deveze zal trachten een katholiek-llberaal-soclalistisehe regering te vormen, die koning Leopold zal terugroepen op voorwaarde, dat hj) enkele maanden later ten gunste van zjjn zoon troons afstand zal doen. Gaston Eyskens, de premier van het thans demissionaire kabi net en Van Cauwelaert, de katholieke voorzitter van de Senaat, hadden voordat Deveze werd aangezocht, afgezien van de functie van kabinetsformateur. MISLUKKING IN ZICHT? Het is niet aan te nemen, dat de katholieken zullen medewer ken aan een drie partijen regering aan welks hoofd een eerste minis ter staat, die bekend is om zijn anti-koningsgezindheid. De nieu we kabinetsformateur zou dus slechts een liberaal-socialistische regering kunnen vormen, die ln de senaat, waar de C.V.P. de abso lute meerderheid heeft, geen ver trouwensvotum zou krijgen. Het parlement zou dan moeten wor den ontbonden en België zou naar nieuwe verkiezingen gaan. Gedu rende de wettelijke termijn van 40 dagen, die aan het houden van nieuwe verkiezingen voorafgaat, zou de liberaal-socialistische re gering het bewind in handen heb ben met het gehele morele en ma teriële overwicht dat hieraan is verbonden aan haar zijde, zo meent men in katholieke kringen. Indien de liberalen en de socia listen er tezamen in zouden sla gen in de nieuwe verkiezingen een meerderheid in de verenigde ka mers te krijgen, dan zou dit be tekenen, dat de wet op het regent schap niet zou worden opgeheven en de koning niet bij beslissing van het parlement kan terug keren. NIEUWE VERKIEZINGEN. Tegenover de pers verklaarde Deveze dat hij zal trachten een drieledige regering te vormen, hoewel zijn voorkeur uitging naar een katholiek-liberale coalitie. Zodra de drie partijen een for mule gevonden hebben voor de oplossing van de koningskwestie, zou deze worden voorgelegd aan Kamer en Senaat. De nieuwe re gering zou de debatten leiden en zou, indien de oplossing werd ver worpen, de vertrouwenskwestie stellen. Indien de wetgevende Ka mers hun vertrouwen aan de re gering zouden onthouden, zouden nieuwe verkiezingen gehouden moeten worden. In politieke kringen ln Brussel is men van oordeel, dat Deveze, die bekend staat om zijn anti- :id, slechts een li- :che coalitierege ring zal kunnen vormen, daar de C.V.P. nimmer zal medewerken aan een formule, die niet in de eerste plaats een terugkeer van Koning Leopold naar België voor staat. In C.V.P.-kringen spreekt men zelfs van een staatsgreep en men is van oordeel, dat het land thans regelrecht naar een ontbin ding der Kamers en nieuwe ver kiezingen gaat. Communistisch complot in Bolivia ontmaskerd. De Boliviaanse regering heeft Zondag bekend gemaakt, dat zij een communistisch revolutionair complot heeft verijdeld, dat vol gens de plannen a.s. Dinsdag zou worden uitgevoerd. De leiders van de samenzwering waren een hoge Russische militaire leider en Franse communistische agenten. Zij werden, tezamen met een aan tal anderen, Zaterdagavond gear resteerd toen zij een vergadering hielden waarop de laatste hand gelegd werd aan de voorbereidin gen van het complot, aldus de Bo liviaanse verklaring. De revolutie zou op verschil lende punten in het gehele land gelijktijdig moeten uitbreken ter wijl de president een congres van onderwijzers te Sucre, 425 km. van de hoofdstad La Paz, zou bewo nen. Volgens het communique is het in het gehele land rustig. Frans minister van Buitenlandse Zaken verklaart: Zal Duitsland binnenkort toetreden tot Raad van Europa? In een Zondagavond gehouden toespraak tot het nationale comi té van de M.R.P. verklaarde de Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman, dat de suggesties inzake een Frans- Duitse economische Unie nog te vroeg geopperd waren. Een eco nomische unie zou niet kunnen worden bereikt voordat een zeke re mate van politiek begrip was gegroeid. Terwijl Schuman enerzijds de nadruk legde op de „snelle evolu tie" in de Franse politiek ten op zichte van Duitsland in de afgelo pen 18 maanden, verklaarde hij anderzijds geen stadium in de be trekkingen tussen Frankrijk en Duitsland te kunnen overslaan. Hij achtte het te vroeg om nu reeds de hinderpalen tussen beide landen uit de weg te ruimen. „Wij kunnen het politieke vraagstuk niet ontlopen door alleen over economische kwesties te spreken", aldus Schuman. De Franse minister zeide ver der, dat een van de voornaamste voorwaarden voor een goede ver standhouding tussen Frankrijk en Duitsland de toetreding was van Duitsland tot de Raad van Euro pa. .Frankrijk beschouwde de Saar-kwestie niet als een belem mering voor deze verstandhou ding. Het vraagstuk zou met de gehele Duitse kwestie opnieuw In ogenschouw genomen worden als de onderhandelingen over het Duitse vredesverdrag weer waren begonnen. DE DUITSE TOETREDING TOT DE RAAD VAN EUROPA. De geallieerden hebben de Verkiezingsverwachtingen in Engeland. In politieke kringen te Londen wordt gezegd, dat Clement Attlee en zijn labourleiders te allen tijde ln de komende 6 maanden tot „bliksemverkiezingen" zouden kunnen besluiten. Sommige waarnemers menen, dat reeds in Juni aanstaande, 6 weken na het indienen van de be groting, een nieuwe verkiezings strijd een feit zal worden. Labour heeft thans in het La gerhuis een absolute meerderheid van 5 stemmen. De conservatieve oppositie, aldus verklaart men, zou gaarne zien dat de regering lang genoeg aanbleef om het odium op zich te krijgen van wat de conservatieven noemden het „socialistisch economisch wanbe heer van de laatste 5 jaren". La bour heeft daarentegen, aldus voegt men er aan toe, het voor deel van zelf het tijdstip voor nieuwe verkiezingen te kunnen bepalen. West-Duitse regering doen weten, dat zij het Duitse verzoek om zich te laten vertegenwoordigen in het minister-comité van de Raad van Europa naar hun regeringen zul len doorzenden. De geallieerden verklaarden, dat zij genegen waren twee van de drie Duitse verzoeken in te willigen. Dit betekent, dat de ge- aliieerden Duitsland schriftelijk om toetreding tot de Raad van Europa zullen verzoeken en tevens zullen garanderen, dat het lid maatschap van de Saar slechts tijdelijk is en afhankelijk van een Duits vredesverdrag. Het West-Duitse verbindings bureau verklaart, dat de hoge commissie het derde Duitse ver zoek als een kwestie beschouwt die buiten haar competentie valt. Dit verzoek behelst, dat Duits- lands status als toegevoegd lid als voorlopig dient te worden be schouwd en dat Duitsland waar nemers in het minister-comité dient te hebben. Te R8me is men van mening dat de algemene staking, die Woensdag j.l. in Italië is gehou den, en de verspreide wanorde lijkheden, die zich daarop gedu rende de rest van de week hebben voorgedaan, als de „ouverture" moeten worden beschouwd tot een „voorjaarsoffensief" der commu nisten en linkse socialisten tegen de Italiaanse regering. Een woordvoerder van de rege ring verklaarde, dat het misluk ken van de actie, waarvan de com munisten hadden gehoopt dat zij tot een massale demonstratie te hunnen gunste zou worden, een grote nederlaag voor hen bete kent. Als gevolg van de wanorde lijkheden, waarmede de door de communisten en linkse socialisten uitgeroepen algemene staking ge paard ging, werden 2 arbeiders gedood, terwijl omstreeks 100 werkers en een dozijn politieman nen ernstig zijn gewond. De woordvoerder verklaarde verder nog dat de communisten in Italië het er opzettelijk op toe leggen dat arbeiders in wanorde lijkheden door de politie worden neergeschoten, teneinde zodoende de emoties van de licht ontvlam- Dare Italianen te hunnen gunste in beweging te brengen. Hij voeg de hieraan toe dat de Italiaanse politie de gangen heeft gevolgd van uit Frankrijk afkomstige communistische agitatoren, die, na in Frankrijk arbeidsmoeilijk- heden te hebben verwekt, hun ar beidsveld naar Italië hebben ver plaatst. In Soerabaja. De waarnemend, president van de republiek Indonesië, mr Assaat, gaf tijdens zijn rondreis door verschillende delen van Java een receptie. Ook de Amerikaanse consul arriveerde bij deze plechtig heid; hij maakte gebruik van het inlandse vervoermiddel, de bedjah (fietskarretje)Mr Assaat vroeg de Amerikaan: heeft u zulk een voorliefde voor dit populaire wagentje? Niet bepaald, zei de consul, maar mijn auto is zo juist ge stolen. Auto te water bij Kruiningen. Zaterdagmorgen omstreeks half acht, is een 9-tons vrachtauto van de fa. van Opdorp uit Sas van Gent, op onverklaarbare wijze van de veerpont Willemsdorp, welke de veerdienst KruiningenPerk- polder onderhoudt, in het water gereden, voordat de boot vast lag te Kruiningen. De auto ging geheel naar de diepte, er was niets meer van te zien. De chauffeur, de heer G. van Opdorp, kon gelukkig zwem men, en zich daardoor redden, hetwelk wel een wonder mag he ten. Een drijvende bok uit Hans- weert was vlug ter plaatse, en met behulp van een duiker, was de auto een tijdje later op het droge. De veerboot moest gebruik ma ken van de andere steiger tot on geveer twee uur. Een en ander had natuurlijk veel bekijks. UITSLAGEN ZATERDAG MIDDAG VOETBAL. KapelleNieuwland 41. V.C.K. I—Wemeldinge I 0—4. In Oost-Indonesië Is een beweging gaande, de Geraban Republik Indonesia Timur, die voor Oost-Indonesië zo groot mogelijke auto nomie wenst te verkrijgen. Indien, zo zegt men in kringen van deze bewegeing, de Republik Indonesia op een gegeven ogenblik in de plaats van de Republik Indonesia Serikat zou treden, zou Oost-Indonesië zelfs volledige zelfstandigheid willen verkrijgen. De zegslieden van Anefa ver klaarden, dat o.m. de Twapro, het Komite Ketatanegaraan Minaha- sa en de Hoofdenbond in de Mina- hasa achter deze beweging staan. Zij vond voorts weerklank in Noord- en Zuid-Celebes. Een correspondent van het Chi nese blad „Sin Po" schrijft in dit verband, dat de Oost-Indonesische regering meent, dat 99 proeent van het Oost-Indonesische volk het behoud van de Negara voor staat Het blad schrijft: de leider van de Gerakan Republik Indonesia Timur menen, dat, wanneer de Republik Indonesia Serikat haar mandaat zou neerleggen, Oost- Indonesië onmiddellijk de Repu blik Indonesia Timur als zelfstan dige onafhankelijke staat zou moeten uitroepen. De speciale correspondent van het A.N.P. in Indonesië bericht, dat de spanningen in de staat Oost Indonesië de laatste weken in het centrum van de politieke belangstelling in geheel Indonesië staan. De waarnemend president der Republik Indonesia, Assaat, verklaarde onlangs, dat de repu bliek nimmer Oost-Indonesië de jure erkend heeft, waarop een fel le reactie uit Makassar kwam; hierin werd gezegd, dat alleen reeds de ondertekening van de voorlopige constitutie de erken ning-de jure inhield. Oost-Indonesië schijnt inder daad het laatste bolwerk van het federalisme volgens het schema van de R.T.C. te zijn. Het kabinet steunt er op een grote meerder heid in h-t parlement. De regering te Makassar mist echter volgens waarnemers op het ogenblik een sterke figuur, door dat Anak Agung, de houwer van de Negara, lid is van het kabinet der R.I.S. Daarom gaan stemmen op, hem te verzoeken te Makas sar terug te keren. Pelaupessy, de voorzitter van de Senaat der R.I.S., overweegt reeds zijn func tie neer te leggen en naar huis terug te keren. De moeilijkheden tussen Djogja en Makassar dreigen zich nog toe te spitsen nu binnenkort een heden van de T.N.I. naar Makas sar zullen worden gezonden. Oost-Indonesië heeft echter een goed geoefend politie-apparaat van 10.000 man, terwijl het groot ste deel van de Indonesische le den van het K.N.I.L. aldaar ge stationeerd is en reeds gedeeltelijk werd overgenomen door de rege ring der R.I.S. Men vreest daar om in het algemeen, dat het na de landingen van T.N.I. te Ma kassar tot botsingen komt. Luchtaanval op Sjanghai. Volgens een bericht uit Taipeh (Formosa), waarin het hoofd kwartier van de Chinese nationa listische luchtmacht wordt aan gehaald, hebben nationalistische vliegtuigen bij de aanval op het vliegveld Loenghwa te Sjanghai, op 22 Maart j.l., 400 leden van de Chinese communistische lucht macht gedood. Prof. mr I. A. Diepenhorst sprak over „Waarom Antirevolutionair?" In de Hofpleinkerk te Middel burg hield het Provinciaal Ver band A.R.J.O.S. Zeeland Zater dagmiddag een samenkomst, waar werd gesproken door prof. mr I. A. Diepenhorst te Amsterdam en door ds H. Veldkamp te Middel burg. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer C. Harinck te Vlissingen, was het woord aan pr„f. Diepenhorst, die sprak over „Waarom antirevolutionair?" In een boeiende rede gaf hij een ana lyse van de tegenwoordige tijd, na de wordingsgeschiedenis van ons nationale leven met daarin de drie richtingen, n.l. rooms-katho- liclsme, protestantisme en huma nisme te hebben nagegaan. Thans wordt, aldus prof. Die penhorst, reeds ontkend, dat wij recht hebben op de naam van christelijk volk. Na gewezen te hebben op de in penetratie steeds meer overgaande emancipatie van het R. Katholicisme, stelde hij de vraag, waarom na 1945 de Prot. actie zo verflauwde, hoewel de kansen er lagen. Als reden daar voor noemde spr. o.m. het feit, dat de in 1944 door ieder gehoopte vernieuwingen van ons constituti onele staatsbestel nog altijd ach terwege zijn gebleven en zelfs nog geen commissie van het levens tempo, de vermassalisering en tengevolge daarvan de massavor ming, de industrialisatie, die hele dorpsgemeenschappen uit elkaar rukt enz. Volgens prof. Diepenhorst zijn vele gelovige ouders niet langer in staat hun kinderen te geven wat zij nodig hebben. De bijzon dere scholen zijn soms te veel in gesteld op de factor kennis, de catechisaties zijn vaak hopeloos verouderd en de kerkelijke jeugd bewegingen hebben in sommige gevallen niet meer het beslag op de jeugd, dat zij voorheen hadden. De protestantse gespletenheid en kortzichtigheid is vaak een bela- ching voor de wereld en het lijkt wel, of men, ondanks de christe lijke organisaties, soms blind was voor de werkelijkheid. - Te aidden van dit alles staat de Antirevolutionaire partij. De nu al jarenlange oppositie is niet zo ge makkelijk als velen denken. Ook vele jongeren zijn niet tevreden met het feit, dat nog steeds het program.van beginselen niet is aangepast aan deze tijd. Nog al tijd is de juiste verhouding tussen de kerkelijke belijdenis en het po litiek beginselprogram niet duide lijk. Over het passieve vrouwen kiesrecht .wordt nog altijd ge dacht. GEEN RADICALE KOERS WIJZIGINGEN. Maar toch, ondanks dit alles, kan er van een radicale koers wijziging geen sprake zijn. De A.R.-partij heeft altijd en onvoor waardelijk gebukt voor het Woord van God. Met haar program is niet alleen het liberalisme, maar ook het socialisme en de door braak, met goed gevolg bestreden. Ondanks het feit, dat de A.R.- partij fouten heeft gemaakt, moet gehoorzaamheid ook de jongeren drijven tot haar, die de souverei- niteit Gods en de autoriteit van het Evangelie belijdt. Want zij heeft steeds de universele bete kenis van het Koninkrijk Gods trachten aan te tonen. Na een geanimeerde bespreking op dit onderwerp sprak ds Veld kamp een slotwoord. Hij zei, dat de lauwheid op het politieke ter rein meer dan ontstellend is. Dit is de grote zonde der nalatigheid. Aan de hand van een geschiedenis uit de Bijbel wees hij op de ideo logische strijd, die er in de wereld gaande is. De opdracht is: stude ren en nog eens studeren, omdat niets zoveel invloed heeft als het denkbeeld. De bestudering van de bron der beginselkennis, de Bijbel, is het hart van het ARJOS-werk. Daar wordt ook beslist over het voortbestaan der A.R.-partij. Ds Veldkamp ging tenslotte voor in dankgebed. Na afloop der bijeenkomst gingen vele aanwezi ge jongeren, onder leiding van de waarnemend burgemeester, de heer J. W. Kögeler, het Stadhuis bezichtigen. Overdracht „Carimare". De proefvaart van het s.s. „Ca rimare", groot 7500 bruto regis ter ton, lang 140 m. is goed ver lopen. Aanvankelijk zou de over dracht aan de rederij, de Com pagnie Generale Transatlantique, Zaterdag j.l. plaats vinden. Bij de proefvaart bleek echter de nood zaak de koelinstallaties van de vriesruimen nog iets bij te stellen zodat de overdracht Dinsdag a.s. zal plaats vinden in de Buiten haven. Hierbij zullen o.a. aanwe zig zijn Bertheak, Frans vice-con- suul, de consul-generaal te Rot terdam, de heer Beachet, alsmede de vice-consul te Vlissingen, de heer W. M. van Aller. EERSTE BIJEENKOMST LEDEN NOORD-ATLANTISCH PACT. Vrijdagmorgen heeft te 's-Gravenhage de eerste bijeenkomst plaats gehad van de V oor zie- ningsraad van het Noord-Atlantisch Pact, in het gebouw van de generale staf. De Amerikaan Hubert Howard presideerde de bijeenkomst. Een overzicht; v.l.n.r. aan de tafel, de vertegen woordigers van Luxemburg, Nederland (dr Schoenmaker en dr Kruisheer), Noorwegen, Portu gal, Engeland, Verenigde Staten, België, Canada, Denemarken, Frankrijk en Italië. JAARVERGADERING OUD-LEERLINGEN FRU1TTEELTSCHOOL. Op de jaarvergadering van de Vereniging van Oud-ieerlingen der Fruitteeltschool te Wilhelmi- nadorp, die Zaterdag in Hotel Centraal te Goes gehouden werd, heeft de Rijkstuinbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, ir W. v. Soest, een causerie gehouden over de vraag, op welke wijze ons fruit in de toekomst verhandeld dient te worden. Hij deed dit op de bekende vlotte manier, zodat de jonge fruitkwekers meteen een practische les kregen over de fruitverkoop. De Zeeuwse fruitteler die zijn product wil verkopen, moet, aldus ir v. Soest, met twee categoriën rekening houden, n.l. met de tus senhandel en de consument. De oude systemen van verkoop in commissie en het stichten van een verzend-vereniging, zijn ge bleken ondeugdelijke verkoop methoden t- zijn, zodat de veiling de aangewezen weg is, die over blijft. De veilingen, die hun taak verstaan, weten dat ze niet mogen werken als enkel een „vergaar bak van fruit" en gelukkig heeft de veiling te Goes dat begrepen door het initiatief te nemen tot de verkoop van gewikkeld fruit en in cellophaan verpakt fruit. „De hele kwestie is, dat de telers zo'n product weten te leveren, dat moeder de huisvrouw, die op een hoedje uit is, verliefd wordt op het prachtige fruit, en dat koopt", zo besloot ir van Soest zijn cau serie. LEDENTAL STIJGT. Voordat ir van Soest het woord voerde hoorden de aanwezigen uit de verslagen, dat de vereniging gezond is. Het ledental stijgt en de kas had over 1949 een saldo van bijna f 300. In het bestuur traden af de heren C. Zuidweg en P. Meeuwse. In hun plaats werden gekozen de heren A. Nijsse te 's-Gravenpol- der en M. Sanderse te 's-Heer Arendskerke. Het bestuur zal trachten deze zomer een excursie te organiseren naar Noord-Holland, alsmede en kele half-daagse excursies in Zee land. Pseudo-oogarts bekent. Hij studeerde medicijnen in Duitsland. De pseudo oogarts dr F. de Kuyper, die zoals hekend in Den Haag gearresteerd is en Zaterdag in tegenwoordigheid van de Goese recherche aan de tand is gevoeld, heeft volledig bekend. De man, wiens ware naam Kroeze luidt, en die 29 jaar oud is, vertelde dat hij tijdens de oor log in Duitsland medicijnen had gestudeerd. Te weinig weliswaar om als arts te kunnen optreden, doch genoeg om een air als zoda nig aan te nemen. Hij had in het Ziekenhuis te Kerkrade als assistent gewerkt, doch op een gegeven moment werd hem daar de grond te warm onder de voeten zodat hij moest vertrekken. Zo zwierf hij door Nederland, levend van kleine oplichterijtjes, met de voortdurende vrees gegre pen te zullen worden. In Goes had een vraag van de hotelier, bij wie hij zijn intrek nam, hem op het idee gebracht beweerde hij voorts, want hij was er voor zijn komst totaal onkun dig van geweest dat hier een vaca ture voor een oogarts te vervul len viel. De afschaffing van de veilplicht. Toelichting van de heer L. Schenderling. Te Goes vergaderde Zaterdag middag de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Fruithandelaren, om te luisteren naar wat de heer mr L. Schenderling, secretaris van de vakgroep, had mede te delen inzake het vraagstuk van de publiekrechtelijke veilplicht. Zoals bekend leven in diverse kringen grote bezwaren tegen de ze veilplicht; in het bijzonder voor fruit en winterpeen. Men acht n.l. voor deze producten het veiling stelsel niet geëigend. Men heeft geen bezwaar tegen het veiling wezen óf de vrijwillige aanvaar ding en ontwikkeling van het vei lingsysteem, maar wèl tegen for cering en dwang van overheids wege. REQUEST AAN DE MINISTER. Dit wordt ook uiteengezet in een, enige tijd geleden aan de mi nister van Landbouw gezonden request, dat ondertekend werd door de Alg. Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs, de Nederlandse Bond van Ver- zendhandelaren in Groente en Fruit, de Nederlandse Bond van Fruitpachters en waarmede de grossiers adheasie hebben betuigd. Meer dan 80 pet. van alle ex porttransacties voor fruit, zijn af gesloten in overtreding met de bestaande voorschriften, omdat het „een dringende eis" was. Had men dit niet gedaan, dan was de helft niet geëxporteerd. Het wordt Tollen kan gevaarlijk zijn. Zaterdagmiddag is in de Baffin- straat te Amsterdam een 7-jarig meisje bij het tollen gevallen. Het kind viel met haar linkeroog in de stok van het zweepje. Zij is onmiddellijk naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht en daar in de loop van Zondagmiddag aan de gevolgen van haar verwonding overleden. Het duizendste schip van dit jaar is gisternacht de haven van Amsterdam binnengelopen. In 1949 liep het duizendste schip op 28 April binnen, 2 Jehovagetui gen uit Barneveld zijn door de ar rondissementsrechtbank te Zut- phen vrijgesproken van de be schuldiging zonder vergunning een openbare vermakelijkheid te heb ben georganiseerd; zij hadden een openbare bijbellezing georgani seerd. In Den Haag is de stich- tingsacte van de Nederlandse Huishoudraad gepasseerd. Ver scheidene vrouwen- en meisjes organisaties werken hierin samen. Vanmorgen zal Prins Bernhard een bezoek brengen aan de Jaar beurs. Hij zal daarbij o.a. kennis maken met directeuren van grote buitenlandse warenhuizen. In Den Haag arriveerden voor deel neming aan de beraadslagingen voor het Atlantisch Pact de opper bevelhebbers van de legers van Denemarken en Portugal. Ook de Canadese delegatie, met o.a. ge neraal Foulkes kwam aan. Eisenhower zal binnenkort voor een commissie van de Amerikaan se Senaat verschijnen om gehoord te worden over een eventuele ver hoging van de militaire begro ting. In Witen (Westfalen) wordt momenteel een 5-daagse conferentie gehouden van voor aanstaande West-Europese socia listen. Besproken wordt een nau were economische samenwerking. -■ In Joegoslavië werden gisteren verkiezingen gehouden. Een over winning van Tito's „Volksfront" wordt zeker geacht. Bij het vliegveld van Ankara is een Turks vliegtuig neergestort; 15 personen kwamen om het leven. Bij Sin gapore ontplofte een viiegboot van de R.A.F. Er waren 2 doden en 9 gewonden. Volgens radio- Peking hebben Amerikaanse offi cieren de leiding van de strijd krachten van de Kwomintang. Op beschuldiging van een monar chistische samenzwering te heb ben gesmeed zijn te Ocana (bij Toledo) in Spanje 18 Spanjaarden veroordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van 2 tot 25 jaar. funest geacht om een „gezonde ontwikkeling van het veiling wezen" door een vrije keuze in de afzet- en aankoop-mogelijk heden door dwangmaatregelen te willen forceren en bij een vrije ontwikkeling te zwakke veilingen door Staatsproductie te bescher men. Op de reeds gehouden openbare vergaderingen is gebleken, aldus de heer Schenderling, dat ook de fruittelers instemming betuigen met deze actie en o.a. zelfs ook in veilingkringen sympathie voor bestaat. Het gevolg is, dat thans over leg plaats vindt tussen telersorga nisaties, het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen en de or ganisaties van de handel om sa men te trachten een oplossing te vinden. Hierbij gaan de telersorganisa ties er van uit, dat er inderdaad zeer ernstige bezwaren bestaan. Zij wijzen er echter op, dat op heffing van de publiekrechtelijke veilplicht een hiaat zou kunnen vormen, voor wat de fondsvor ming en de afzetmaatregelen be treft. De handelsorganisaties staan op het standpunt, dat de Pub. Veilplicht moet eindigen, doch zij géven toe, dat dit hiaat moet en kan worden vermeden en wel, door een andere basis te vinden voor fondsvorming en afzetmaatrege len. Hangende dit overleg werd besloten aan de minister te ver zoeken geen beslissing te nemen alvorens het resultaat van dit overleg aan hem ter kennis is ge bracht, aldus besloot de heer Schenderling. Oud-burgemeester Hanssens van Stavenisse overleden. Na een ongesteldheid van slechts enkele dagen overleed Za terdag de heer A. F. Hanssens, oud-burgemeester van Stavenisse, in de ouderdom van 74 jaar. De overledene, geboren te Sta venisse op 27 Juli 1875, was na eerst als ambtenaar ter secretarie en als secretaris werkzaam te zijn geweest, van 15 Mei tot 31 Juli 1940 burgemeesfer dezer gemeen te. Hq was voorts o.a. een aantal jaren waarnemend kantonrechter te Tholen. Bij het bezoek van Koningin Wilhelmina in Augustus 1924, werd hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Met de heer Hanssens is een zeer werkzame persoonlijkheid, een man van zeer grote bekwaam heid, die v.eel in het belang van Stavenisse heeft gedaan, heenge gaan. De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 28 Mei des nam. te 1.30 uur. Twee auto-botsingen te Goes. Zaterdagmiddag vond op de hoek KreukelmarktSingelstraat te Goes een botsing plaats tussen twee auto's,resp. bestuurd door de heer H. Z. en mevr. S. de G., bei den uit Goes. De heer Z. kwam uit de richting Kreukelmarkt en mevr. S. de G. botste, doordat ze de bocht waarschijnlijk te ruim nam, tegen hem op. De auto's werden licht beschadigd. De po litie maakte P>V. op. Op de hoek LeliestraatKam perfoeliestraat vond een half uur later een botsing plaats tussen de wagen van de lieer de J. (Mag. „Werklust") uit Goes en de ge repatrieerde adj. K. uit 's-Graven- polder. Ook bij deze botsing, die ontstond doordat de heer de J. geen voorrang verleende, was er materiële schade. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog en tamelijk zon nig weer met zwakke tot matige Oostelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1