In de Noord-Oost-Polder liggen voor de Walcherse boeren goede perspectieven. Het nieuwe Christelijke Lyceum te Goes op 1 September 1951 gereed? BaoAfc Wm Reeksen bedrijfsauto's vutten R.A.I.-hal maft* Zij kunnen nu hun vleugels weer uitslaan. De bocht in de weg Fraai ontwerp van Architectenbureau Irs Rot huizen en 't Hooft. më&NUGGFTdeen/, SPROETEN-*— Feest van energie en onder nemingslust. Na lang onderhandelen is de beslissing gevallen. Totale kosten geschat op één millioen gulden. Korte Berichten. £ercvtec Zaterdag 25 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Het gezin P. Simonse, Toremveg te Ens, in ile Noord-Oost-Polder was net klaar met het middageten, toen ik binnenstapte. Het woont nog in een arbeiderswoning, totdat de boerderij (voor een 24 h.a. bedrijf) gereed zal zijn. De juiste datum daarvan is nog niet bekend, maar toegezegd is, dat de 24-h.a.-boerderijen met Mei gereed zullen zijn. Simonse's vrouw heeft de woning nog maar niet blijvend ingericht, want dat zou weinig zin hebben, nu over korte tijd toch weer een verhuizing zal volgen. Het gezin is nu ongeveer drie weken in- de Polder en de eerste indrukken zijn goed. Twee stevige zoons luisteren naar het gesprek, dat vader voert. In de kamer hangt een mooie foto van de oude boerderij op Walcheren. Die is totaal verdwenen, maar, zegt boer Simonse: „Als we straks in de nieuwe boerderij zitten, gaat die toch mee. U be grijpt dat." De oude boerderij lag tussen Koudekerke en Middelburg. De Duitsers legden vlakbij een tankgracht. Ze moesten een schootsveld hebben en dus bra ken ze de boerderij af.Si monse moest zijn bedrijf maar voortzetten in een noodstal en -schuur en u moet de Walcherse boeren maar eens vragen naar hun bevindingen daarmee! NU WEER NORMAAL. „Kijk eens", zegt Simonse, ter. wijl hij zijn blik laat dwalen over de wijde landen, die aan de andere kant van de weg liggen, „je voelt je nu weer normaal. Je kunt je vleugels nu weer uit slaan en dat was op Walcheren niet meer mogelijk. We zijn met z'n achten en dat zegt heel wat. We hebben er wel tegenop ge zien, deze verhuizing, maar dat is erg meegevallen. De verhuizing zelf was prima geregeld. De bedrijfsomstandig heden op Walcheren waren van die aard, dat ik wist, dat onze weg hierheen was. De schade afwikkeling op Walcheren is tot tevredenheid geregeld. Voor de werktuigen geeft die geen reden tot klagen, voor de boerderij is die nog niet bekend. Maar ik wist toch wel zoveel, dat, indien ik weer ging bouwen, er een berg geld bij zou moeten. Mijn drie koeien staan nop op Wal cheren. Met Mei zullen ze naar de Polder komen. Het grasland is vorig najaar al ingezaaid. Het is een grote overgang van het gemengde bedrijf op het akker bouwbedrijf, maar ook dat zal wennen. Mijn grond is zware zwavelgrond en van goede kwa liteit. Het is prettig, dat hier de grond vlakbij de boerderij ligt, en dat maakt met vele Walcher se bedrijven een groot verschil. In het najaar is ook al tarwe en koolzaad gezaaid. Het is de win ter goed doorgekomen. Mijn twee zoons helpen in het bedrijf en een dochter helpt mijn vrouw in de huishouding. De anderen gaan nog naar school." MEER PERSPECTIEF. Boer Simonse kijkt eens naar zijn jongens, die al goed kunnen aarden in deze Noorde lijke contreien en hij vervolgt: „Ik ben ervan overtuigd, dat er hier voor de jongens veel meer perspectief is. Straks gaan ze verder met de inpolderingen en dan zal het wel mogelijk zijn, dat zij daar in de toekomst een bestaan vinden. Mijn oudste zoon gaat naar de christelijke lagere landbouwschool in Kampen en de andere gaat er met Mei heen. Ik zeg altijd, dat het nodig is, dat je diploma's laat zien, want anders kom je er niet meer tus sen." VERHOUDING MET DE PIONIERS IS GOED. Als het gesprek over de pio niers gaat, zegt Simonse: „Over de verhouding tussen pioniers en Walcherse boeren zijn absoluut geen klachten. Wij hebben op hen wel een voorsprong. Zij moeten nog alles aanschaffen en wij hebben al heel wat van Wal cheren kunnen meebrengen." Over de pachtprijs zegt boer Simonse, dat hij deze dragelijk acht. De boeren, die naar de Noord Oost Polder vertrokken, moesten een voorlopig pachtcon- tract tekenen. En daarbij werd de bepaling gemaakt, dat, in dien zij teveel zouden betalen, dit zou worden teruggegeven. De Grondkamer van Overijssel heeft de pachtprijzen thans vast gesteld, maar uiteindelijk zal de Centrale Grondkamer tot defini tieve vaststelling overgaan. ONDERLINGE HULP. En dan was er nog iets, dat opmerkenswaard is. Niet, dat anders verwacht mocht worden, maar het is toch goed het even vast te stellen: de Walcherse boeren, die er nu zitten, helpen elkaar waar dit maar even mo gelijk is. De ongeveer 20 boeren, die er nu zijn, hebben practisch allen een 24-ha. bedrijf toege wezen gekregen. Straks komen de boeren, die een bedrijf van 12 ha. zagen toegewezen. Nu zijn er daarvan enkele, die hun ge zin nog niet kunnen meebren gen. Maar voor huisvesting van de boer zelf zorgen de boeren, die er al zijn. Mooier kan het wel niet! DE C.B.T.B. Laat ik in dit laatste artikel tenslotte nog even vertellen, dat de meeste boeren, die in de Noord Oost Polder werken, en die krachtens hun levensovertui ging bij de C.B.T.B. behoren, daarbij ook zijn aangesloten. Verblijdend is in dit verband te kunnen constateren, dat er bijna evenveel Hervormden als Gere formeerden bij de C.B.T.B.-af- deling N.O.P. zijn aangesloten. Via de Stichting van de Land bouw spreekt de C.B.T.B. zijn woord mede t.a.v. de kolonisatie politiek in de Noord Oost Polder en voorts wordt ongeveer het zelfde werk verricht als de C.B. T.B.-afdelingen in de andere delen van het land doen. Alleen (maar dat is een klacht over het hele' land): het medeleven en de activiteit der leden zelf laat wel wat te wensen over, zo ver telde de voorzitter van de C.B. T.B., de heer W. G. de Feijter, die een bedrijf van 48 ha. heeft en als Zeeuwsch-Vlaming al vele jaren de Noord Oost Polder als zijn „operatieterrein" heeft uit gekozen. Dodelijk verkeersongeval te Oegstgeest. Donderdagavond gebeurde op de Rijnzichtweg te Oegstgeest een verkeersongeluk, dat aan de 23-jarige J. A. van der Hoeven uit Leiden het leven heeft ge kost. Van der Hoeven zat als duopassagier op een motor, die bestuurd werd door de 19-ja- rige W. F. Derogee, eveneens uit Leiden. Vermoedelijk tengevolge van slippen kwam de motor op de linkerhelft van de weg te recht, waar hij in botsing kwam met een bestelauto. Van der Hoeven was op slag dood. Dero gee werd in zorgwekkende toe stand naar het academisch zie kenhuis te Leiden gebracht. Australië bindt de strijd aan tegen het communisme. In een proclamatie van de Australische gouverneur-gene raal is bekend gemaakt, dat de wet voor speciale misdrijven toegepast zal worden bij de be strijding van onrust onder de ar beiders. Een toestand van ern stige industriële onrust is afge kondigd. Handel en verkeer met andere landen wordt benadeeld of bedreigd, aldus de proclama tie. De wet geeft de regering vèr-strekkende bevoegdheid voor noodgevallen, o.m. tot onmid dellijke arrestaties en het ver bieden van bijeenkomsten. Bin nenkort zal een wet worden in gediend ter bestrijding van h.;t communisme. De bij de procla matie verleende bevoegdheden zouden gebruikt worden om de strijd tegen de communisten te voeren. mededeling advert.) komen vroeg in'fc voorjaar Koop tijdig SPRUTOL (Van onze Utrechtse correspondent). Voor de 28ste maal heeft de Ned. Vereeniging „De Rijwiel en Automobielindustrie" een tentoonstelling geopend te Am sterdam. Wie echter denkt, dat men dus in de hoofdstad een ver zameling fietsen en auto's geëx poseerd kan zien, vergist zich. Want de bedoelde vereniging, beter bekend onder de eerste let ters van haar naam „R.A.I.", houdt zich al jaren uitsluitend met auto's bezig. Ditmaal kan men slechts een gedeelte zien van hetgeen de automobielindustrie oplevert, na melijk alleen de bedrijfsauto's. De overigens zeer ruime R.A.I.- had kan onmogelijk alles ber gen. Daarom zal na afloop van de bedrijfsauto-tentoonstelling een nieuwe collectie te bezich tigen zijn en wel een serie per sonenauto's. De minister van Waterstaat en Verkeer, mr D. G. W. Spitzen, heeft er bij het openen van de tentoonstelling op gewezen, dat het mondaine beweeg rond de personenauto deze keer vervan gen zal worden door het zaken- gesprek bij de bedrijfsauto. Maar hij achtte dat nuttig. Want er is nog wel wat te doen op dit ge bied. Na de oorlog hebben verkeer en vervoer zich op primitieve wijze moeten behelpen met auto's. Men was gelukkig met al wat de legerdumps afdankten. Maar het spreekt vanzelf, dat de veelal niet-efficiënte wagens op de duur niet konden voldoen. De sanering van het wagenpark in het transportwezen is dringend noodzakelijk. 70.000 BEDRIJFSAUTO'S. Ook van de zjjde der organi satoren werd de aandacht geves tigd op de zoveer gewenste ver betering van het transportappa raat.- Er zijn in de automobielin dustrie nog vele mogelijkheden. In totaal telde Nederland in 1939 aan vrachtauto's, bussen, bestel wagens en trekkers 50.000 een heden. In 1949 waren er reeds 70.000. Minister Spitzen, die na zijn openingsrede een ro.idgang over de tentoonstelling maakte, had de expositie een feest van ener gie en ondernemingsgeest ge noemd. Ieder, die de reeksen voertui gen heeft zien staan, zal dat be- (Ingez. mpr'-'^iing advert.) vestigen. Het beste wat fabri kanten en importeurs verhande len was naar R.A.I. gebracht. Een sierlijke stadsbus uit Gro ningen, de lange wagen van een vee-expediteur uit Wolvega, een autobus van de Zeeuws-Vlaam- se tram, een hypermoderne rei nigingswagen uit Maastricht en een vuilnisauto uit Dokkum, het stond alles broederlijk bijeen. Ambulancewagens, brandweer auto's, tractoren, touringcars, ladderwagens, vrachtauto's in alle maten, vormen en kleuren, alles gloednieuw en keurig in de verfhet was een genot de reeksen langs te gaan. Wat een verschil om naast dat verrukkelijk materiaal een ouder wetse bus van de Gelderse Tramwegen te zien staan! Een vierkante kast op spaakwielen, lage neus, smalle spatborden. Zulke oncomfortabele vervoers middelen reden er nog niet eens zo lang geleden bissen Doetin- tem en Hengelo (GId.). Behalve complete bedrijfs auto's bergt de tentoonstelling ook losse motoren en andere on derdelen. Zelfs zijn er stands met smeeroliën en vetten. Geen belanghebbend zakenman zal verzuimen deze gebeurtenis in de automobielwereld te gaan zien. Er is gelegenheid voor tot 1 April. De heer J. Schouten te Middelburg. De heer J. Schouten, leider van le A.R. partij, hoopt op 14 April a.s. in het Schuttershof te Mid delburg te spreken over: „De ver kiezingen en de politieke toestand. FEUILLETON door TO VAN THIEL. I 40) Else huivert, als ze zich het beeld te binnen roept. Hoe kon het allemaal opeens zo veranderen? Ze waren zo blij geweest en alles was zo goed. Ze had op bed het grootste woord gehad en met veertien dagen was Nola al gedoopt en kon Lotty er bij zijn. Toen was plotseling de inzin king gekomen. En vreselijk moe en ioom gevoel in haar benen. Ze wil het liefst maar de hele dag liggen. Daarna kwam de pijn opzetten en constateerde de dokter, eigenlijk een beetje te laat, dat het trombose was. Rust en volkomen stilte konden nu misschien nog -edding brengen. Er was zand gestrooid in de straat, de bel omwonden, het het hek op slot. De leveranciers slopen achterom en een briefje aan de voordeur vermeldde iedere dag hoe het met de pa tiënte was. De kleine Nola werd vlug verzorgd maar niemand had verder tijd en aandacht voor haar. Else voelde dat de baby z'n beetje over was. En met moederlijke zorg heeft ze zicli over het kleine ding ontfermt. De dagzuster, die het druk ge noeg heeft met de patiënte en de huishouding, rekent er al op, dat Els de baby 's middags de fles geeft en 's avonds voor de nacht klaar maakt. Met grote verstandige ogen kan Nola haar pleegmoedertje dan liggen aan kijken als ze hele fluisterge sprekken tegen haar houdt en haar onder de lamp op het kus sen even laat spartelen. En alsof het haar eigen kindje is, zo hecht ze zich aan l.et kleine we zentje. Haar ouders mopperen wel een beetje en vinden dat ze zich veel te druk maakt. Ze mag best eens een handje helpen en moeder wil er 's mid dags wel eens heen gaan, maar wat Els bezielt om het als haar speciale taak te beschouwen, Nola te verzorgen, dat is een beetje overdreven. Bovendien als de dagzuster poot aan doet is het toch niet zo'n kunst om een zieke en een baby te ver plegen? Maar de zachtmoedige Else kan na zo'n opmerking een drif tig antwoord geven, zodat vader en moeder elkaar verwonderd aankijken. Ze begrijpen niet wat hun kind opeens bezielt en vin den het maar verstandiger om te zwijgen. Na een paar weken is de grootste spanning voorbij en kan de dokter zeggen dat menselij kerwijs gesproken Lotty gered is. De zuster krijgt nu ook meer de handen vrij, maar Else doet net of ze daar niets van merkt en racet nog steeds twee keer per dag naar de Dijkstra's. Ally ziet ze bijna nooit meer. Voor de vereniging heeft ze geen tijd. Jaap heeft haar al eens ver wonderd gadegeslagen, zoals ze opbloeit, als ze Nola verzorgt en het is hem een keer zo maar ontvallen: „Zeg Els, wat gaat jou dat handig af, je kon de moeder wel zijn." Om haar ver warring en blijdschap over die woorden te verbergen, had ze zich nog dieper over de baby heengebogen en inplaats, zoals vroeger met 'n kwinkslag te re pliceren, had ze nu geen weer woord kunnen vinden. Jaap was onhandig de kamer uitgegaan. Hij voelde zich tegenwoordig niets op zijn gemak met altijd vreemden om zich heen. Hij miste Lotty zo ontzettend èn m het huishouden èn bij zijn werk. Haar critiek, haar raad. Nu voelt hij pas, hoeveel zij voor hem be tekent, dat zijn werk vaak dreef op haar initiatief en hij zijn uiterste best deed en zijn beste krachten er aan gaf, om later cr van te genieten als zij het mooi vond en er kinderlijk enthou siast over was. Nu heeft hij nie mand waar hij mee praten kan. Praten.och, dat is het 'em niet alleen. Als Lotty bij hem op het atelier zit, muisstil, te hand werken; of ze leest hem voor, terwjjl hij schildert, dan is de hele sfeer orr. hem zo vol liefde en zo vertrouwd. Dan geeft hij op zulke ogenblikken het beste wat in hem is. Warmte, mee leven, dat heeft hij nodig voor zijn innerlijke groei. En dat kan alleen Lotty hem geven. Jaap zucht. De anderen doen ao hun best, misschien wel zonder enige bijbedoeling, maar hij huivert als hij aan de zuster denkt, die hem overal naloopt met koffie en thee; 's middags hem verwent met lekkere hapjes en zo plotse ling achter hem staat in zijn ate lier en dan druk praat over zijn werk en altijd maar weer in bedekte termen hem laat voe len: „Toe schilder mij eens, of gebruik me voor model." Hoe meer de zuster opdringt, des te teruggetrokkener wordt Jaap. Hij houdt nu z'n atelier deur op slot en zegt, dat hij werk onder handen heeft waar hij niet bij gestoord kan worden. En toen er bij die woorden een veel betekenend spotlachje om zusters lippen speelde, heeft hij manhaftig al zijn opkomnde drift bedwongen en is naar zijn werkplaats gevlucht. (Wordt vervolgd.) Na lang beraadslagen, bestuderen en onderhandelen met di verse instanties is de beslissing gevallen; de Vereniging voor Christelijk Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs voor Zeeland gaat een nieuwe school te Goes bouwen in het bouw plan aan de Oostzijde van de stad. Het plan werd reeds gemaakt spoedig na de oprichting der vereniging, doch men weet, een der gelijk ontwerp is aan de goedkeuring van hogere instanties onder worpen en dit vergt vanzelf nogal wat tijd. Wanneer precies met de bouw zal worden begonnen staat nog niet vast. Het bestuur der vereniging verwacht echter, dat de aanbesteding in de loop van de komende zomer zal kunnen plaatsvinden, zodat de hoop niet ongewettigd is, dat op 1 September 1951 de nieuwe school geheel of gedeeltelijk in gebruik zal kunen worden genomen. Aan het architectenbureau irs A. Rothuizen en P. J. 't Hooft P.I. te Middelburg werd opgedra gen het ontwerp voor het ge bouw te maken. En het is een buitengewoon fraai ontwerp geworden. Een heel verschil met de ruimte, die men thans bezit in het gebouw- aan de Singelstraat te Goes. Van dit ontwerp geven wij hieronder een kleine situatieteke ning, waarop het ontworpen ge bouw in plattegrond is aangege ven. Het geeft een juiste indruk van de vorm, die het gebouw zal krijgen. Het gebouw, dat verrijzen zal op het perceel grond gelegen tus sen de Koninginneweg, de Kam perfoeliestraat en de nog aan te leggen Bergweg, bestaat uit twee langgerekte vleugels, door ons genoemd A en B. Deze vleugels zijn verbonden door een middendeel C. Aan A bevindt zich een uitbouw D, die met vleugel A is verbonden. In het verlengde van vleugel A bevindt zich nog een onder deel van het gebouw, E, dat met de vleugel B verbonden is door F. De indeling: Ingang zijde Kamperioeliestraat. De indeling van het schoolge bouw is als volgt: De ingang bevindt zich in het middendeel C en ziet uit op de Kamperfoeliestraat. In dit middendeel is een ruime hal geprojecteerd met links naast de ingang een spreekkamer en rechts een kamer voor de con- gierge. De uitbouw D is bestemd om dienst te doen als overblijf lokaal voor de van elders ko mende leerlingen, voor de dag opening, waarvoor alle leerlin gen in één lokaliteit bijeenko men, voor lessen in groter ver band enz. De vloer van dit lokaal komt op verdiepinghoogte en daaronder is de rijwielbergplaats geprojecteerd. In de beide vleu gels A en B vleugel A met één verdieping en vleugel B met twee verdiepingen komen de leslokalen, t.w. 16 gewone, waar van 9 grote en 5 kleine, zgn. vaklokalen voor het onderwijs in scheikunde, natuurkunde e.d., benevens een tekenzaal en voorts tie andere lokalen, welke in een school als deze nodig zijn, n.l. rectors-, leraren-, was- en kleed kamers, toiletten etc. Het gymnastieklokaal. De school krijgt ook een prach tig, ruim gymnastieklokaal. Dit is ondergebracht in de uitbouw E. In het verbindings-gedeelte F bevindt zich een was- en kleed lokaal. Het op de tekening grof gear ceerde gedeelte is het speelter rein, dat gemaakt wordt van ba- saltine tegels met bakstenen randen. Op de hoek Kamperfoe- Dit is een gedeelte van de voor gevel uitziende op de Kamper- foeliestraat. Zoals men ziet heeft liet gebouw een fraai torentje. liestraat-Bergweg komt een plantsoen van de gemeente, ter wijl de rest van het terrein rond de school ingericht zal worden als schooltuin. In de nabijheid van de school op ongeveer 150 meter afstand zal een sportveld worden aan gelegd met twee speelbanen van normale afmetingen. Het hier voor bestemde terrein is, evenals de bouwgrond voor de school, door het bestuur reeds aange kocht. De oppervlakte, welke het gebouw met de omliggende ter rein beslaat, is, ruw geschat, 100 bij 70 m. De kosten. De bouwkosten der school worden geraamd op meer dan een half millioen gulden. Hierbij komen nog de kosten voor aan koop van terreinen, de inrichting van het gebouw, de voorziening der school van leermiddelen en instrumenten. Het bestuur rekent erop, dat de totale uitgaven het millioen zullen naderen. Het verkreeg op de laatstgehouden ledenvergade ring dan ook machtiging om le ningen aan te gaan tot laatstge noemd bedrag. Het zal niet lang meer duren, of het kale terrein aan de Ko ninginneweg zal ingenomen wor den door dit fraaie gebouw, dat zeer zeker niet weinig zal bijdra gen tot verhoging van het aspect in het reeds ten dele uitgevoer de bouwplan aan de Oostzijde der stad. Wij kunnen dan, zowel de Ver. voor Chr. Middelbaar on derwijs als de gemeente Goes met deze fraaie aanwinst zeer zeker geluk wensen. Seretse Kliama, tegen wiens be noeming tot hoofd van de Ba- mangwato-stam de Engelse rege ring bezwaar maakte, is per vlieg- boot naar Afrika vertrokken. Donderdagavond is bij Reuver, op het baanvak tussen Roermond en Venio, een tiental wagons van een in de richting Venlo rijdende goederentrein ontspoord, waar door de baan over een afstand van ongeveer tachtig meter is vernield. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Door tot nu toe onbekende oor zaak is de baggermolen „IJssel- stroom", eigendom van A. J. van Haaften te Den Haag, omgesla gen, toen bij het bunkerbedrijf van de staatsmijnen te Dordrecht kolen werden ingeladen. Er waren twee personen aan boord, die toe zicht hielden op het bunkeren. Zij zagen het ongeval aankomen en konden zich bijtijds in veiligheid brengen. Duizend havenarbeiders te Brisbane hebben besloten in sta king te blijven ondanks het feit, dat de Australische regering be kend heeft gemaakt, de wet voor speciale overtredingen te zuilen toepassen. Baby in gevaar; radio, pers en politie zochten naar vergift. Enkele ogenblikken nadat een vrouwelijke klant een apotheek te Nottingham (En geland) had verlaten, ont dekte de apotheker, dat de vrouw, inplaats van een door haar gevraagd medicijn te gen de bronchitis van haar baby van tien maanden, een fles met vergiftigde inhoud had meegenomen. Een kleine hoeveelheid daarvan zou do delijk zijn voor het kind. De apotheker trachtte tevergeefs de hem verder onbekende klant te achterhalen. Toen waarschuwde hij de politie. Terstond werden agenten uitgezonden om alle huizen in het district langs te gaan. Patrouille-auto's doorkruis en, per luidspreker waar schuwend, de straten. Ook de avondbladen en de radio werden ingeschakeld. Ten slotte kwam een der uitge zonden politiemannen terecht bij een zuster van de betrok ken vrouw. Toen hij op haar aanwijzing op het gezochte adres kwam, bleek, dat de moeder haar baby, zonder van de „medicijn" gegeven te hebben, te slapen had ge legd. De gevaarlijke fles was nog niet geopend. (Ingez. mededeling advert.)

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3