ZEEUWSCH DAGBLAD Stakingsgolf overspoelt Beigig. Onenigheid in emigratiekringen. Ontevredenheid over de berechting in Duitsland. Gemeente wil tijdelijk gelden voor de „De Ruyterschool" ter beschikking stellen. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Volkshogeschool. Mobilofoon dirigeerde Diesel naar Kreekrakdam. Gestapo-beulen werden vrijgesproken. SNIPPER Uitgave stichting „Zeeuwsch Dagblad'" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754: Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1520 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rnbriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 25 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 6.30 u., onder 19.02 u.; Maan op 9.29 u., onder з.08 u. Eerste kwartier 21.09 u. Hoogwater op Zondag 26 Maart: Vlissingen: 6.26 u. 1.47 m., 18.57 1.26 m.; Terneuzen: 6.49 u. 1.68 m., 19.25 u. 1.48 m.; Wemeldinge: 7.58 u. 1.33 m„ 20.29 u. 1.19 m.; Zierikzee: 7.39 u. 1.12 m., 20.09 u. 0.99 m. n it instituut bestaat al ruim een eeuw. Het is in de Scan dinavische landen opgekomen. Het zal nu ook zijn intrede doen In Zeeland. De meningen over de Volks hogeschool zijn verdeeld. Ik wil hier gaarne de mijne geven. De bedoeling van de Volks hogeschool is jonge mannen en vrouwen te vormen tot karakter volle personen met ruime blik. Zij wil zich du3 toeleggen op karak tervorming en onderwijzen. En de middelen daarbij zijn lezingen, cursussen, samensprekingen enz. Het meningsverschil heerst hoofdzakelijk bij de beantwoor ding van de vraag: Kan er samen werking zijn tussen verschillende richtingen o£ moet iedere richting haar eigen Volkshogeschool heb ben Bij die richtingen denkt men aan de drie schakeringen ln ons volk: humanisme, rooms-katho- licisme, orthodox-protestantisme. LA e voorstanders van samenwer- king menen, dat het samen brengen van mensen van ver schillende richting allereerst op voedend werkt en daarna (of daarbij) ook zuiverder kennis aanbrengt omtrent de verschil lende richtingen. Opvoedend, omdat men anderen meer leert waarderen en tevens eigen standpunt beter leert ken nen, doordat men het moet ver dedigen, althans voor zichzelf handhaven. Er wordt dus ruimte van blik en vastheid van stand punt gekweekt. Zuiverder kennis aanbrengend, omdat ieder zijn eigen inzichten het best kent en dus ook het best kan onderwijzen. Een socialist zal b.v. het best het socialistisch standpunt kunnen toelichten t.o.v. een of andere kwestie, hj aar mijn mening is het boven- staande niet juist. Het geldt wel voor samenspre kingen van principieel-vast-gefun deerde deskundigen over een of ander onderwerp. Het geldt niet voor samensprekingen van niet- principieel-vast-gefundeerde on- deskundigen. Om concreet te zijn: een samenspreking van een hu manistische beroeps-historicus met een christelijke beroeps-his toricus, b.v. over de oorzaken der Russische revolutie, is nuttig. Maar een samenspreking van his torisch niet-principieel gevormde, bovendien ondeskundige personen brengt geen verruiming van blik, maar verneveling, en dus in we gen ook geen waardering en ver duidelijking van eigen standpunt. En een cursus van een humanis tische beroepshistoricus voor his torisch niet-principieel gevormden Is misschien nog erger, want er is dan eenzijdige voorlichting van bovenaf, waarbij ook geen verrui ming van blik t.o.v. anderen plaats vindt, en een „bekrompen" standpunt (wijl eenzijdig) kan op gedrongen worden aan de cursist. \T olkshogescholen van een be- paalde richting zijn tn.i. juis ter. Afgezien nog van de richting op zichzelf. Want karaktervor ming zowel als onderwijzen eist eenheid van uitgangspunt bij de gene, die leiding geeft. Voor ka raktervorming is dat nodig, om vastheid te geven; men spreekt immers van een man „uit een stuk". Voor het onderwijzen is dat ook nodig, omdat b.v. geschie denis en letterkunde en opvoed kunde zó in elkaar grijpen, dat goed gefundeerde kennis van die dingen apart niet mogelijk is. Zij moeten dus één fundament, één uitgangspunt hebben. "T" enslotte, op christelijk stand- -*■ punt kan men m.i. alleen te vreden zijn met een christelijke Volkshogeschool. Karaktervorming en onderwij zen kunnen immers niet losge maakt worden van de Heilige Schrift. Karaktervorming eist mensen kennis. En wie zal zuivere men senkennis krijgen buiten Gods Woord om? Bovendien, karakter vorming is allereerst afsterving van de oude en opstanding van de nieuwe mens. En hoe zal men daarbij leiding kunnen geven zon der de Bijbel? En hoe zal men daarbij kracht hebben zonder de Heilige Geest? Wat het onderwijzen betreft, de Bijbel zegt: De vreze des Heren is het beginsel der wetenschap. Een christen vraagt dus onder wijs, dat rust op de vreze des He ren, d.i. op de eerbied voor des Heren Woord. Een christen durft zeggen: Niet een socialist licht mij 't beste in over het socialisme, maar een christen-geleerde, die studie maakt van het socialisme. Is dat bekrompen? Neen. Er is geen wetenschap, die niet uitgaat van een bepaald principe. Ook een humanist moet m.i. durven zeg gen, als hij eerbied voor zijn be ginsel heeft: Een humanist licht mij 't beste in over het christen dom. Trouwens, dat is wel gezegd, en meer dan eens in de praktijk ge toond. Als dus het christendom be krompen zou zijn, wat ik beslist ontken, dan is het Humanisme 'het ook. M. H. Gevallen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: K.N.I.L. Gesneuveld 9 Febr.: M. F. Rumemper, Indonesië. Ge sneuveld 17 Febr.: Serg.-maj. Genie L. Ploeg, Rotterdam. Ge sneuveld 23 Febr.: Serg. inf. F. Naumann, Indonesië. Kon. Marine. Gesneuveld 16 Maart: Schipper H. J. C. M. Bol- leurs en de Ind. korp.-schrijver M. Sumuel. In Brussel was het erg rumoerig. In de grote Industriecentra van het Waalse land was de staking gisteren vrijwel vol ledig. Volgens een mededeling van het ministerie van economi sche zaken werd in 83 kolen mijnen door meer dan 70 van de arbeiders gestaakt, in 55 mijnen was 30 tot 90 van het personeel aanwezig. De staking in de Waalse metaalbedrijven was volledig. In de openbare diensten heerst een gedeeltelijke staking onder het personeel van de posterijen en spoorwegen. Ook bij de dien sten van de telefoon en telegraaf is een stakingsbeweging uitge broken, terwijl het personeel van bepaalde ministeries een Laatste Diesel uit Holland had pech. Het zal in Nederland nog wel niet eerder voorgekomen zijn, dat per mobilofoon een trein naar een bepaald punt werd ge dirigeerd. In ieder geval was het gister avond in Zeeland voor de eerste taaal, dat dit geschiedde. Dat zat zó. Toen de heer Du- vekot uit Goes gisteravond laat in zijn auto, die met een mo bilofooninstallatie is uitgerust, naar Zeeland terugkeerde, be merkte hij op de Kreekrakdam, dat de laatste Diesel, die om 11 uur 13 in Goes zou moeten arriveren, stil stond. Het bleek, dat men pech had. Er was n.l. een slangetje naar één der com pressors stuk gegaan, tengevol ge waarvan het niet mogelijk was deze te gebruiken voor het remmen. De passagiers waren rustig in de trein blijven zitten, want wat moesten zij anders beginnen? Toen de heer Duvekot wist, wat er aan de hand was, heeft hij direct het station te Goes opgebeld met de mededeling, dat de trein voorlopig er nog wel niet zou zijn en dat hulp van een andere Diesel gewenst was. Vanuit Goes werd onmiddel lijk het station te Vlissingen in gelicht en er werd verzocht een daar staande Diesel naar de •Kreekrakdam te zenden. Dit is prompt geschied. De te hulp gesnelde Diesel behoefde echter de passagiers niet over te nemen, want in de tussentijd had het technisch per soneel van de „gestrande" Diesel kans gezien de zaak voorlopig te repareren. De „hulp"-Diesei is tot Goes vóór de andere Diesel gaan rij den, maar veiligheidshalve zijn beide treinen in Goes aan el kaar gekoppeld. Om tien over half één arri veerden de beide Diesels pas in Goes. Voor de passagiers een lelijke tegenvaller, maar voor de mobilofoon een succes, al be hoefde de „opgeroepen" trein geen dienst te doen! sit-downstaking is begonnen. Politie-agenten hebben de wacht betrokken in de ministeries. Bij het onderwijs is het toezicht op de kinderen verzekerd, doch in de meeste gemeenten in het district Brussel is het onderwij zend personeel in staking. Wat de semi-officiële organisaties be treft, wordt gestaakt bij het werklozenfonds, de openbare veiligheidsdiensten en bij een tiental andere organisaties. De arbeiders van de gemeente administratie hebben het werk neergelegd met uitzondering van twee gemeenten. In de haven van Brussel wordt slechts ge werkt door de arbeiders, die bij de christelijke vakbond zijn aangesloten. De taxi's staken allen. By de taxi's is de staking vol ledig. Een 15-tal voertuigen wordt echter gereed gehouden voor het transport van zieken. De fabrieken in het dal van de Senne evenals de belangrijkste ondernemingen in Brussel en omgeving hebben eveneens het werk neergelegd. Bij de Brussel se tramwegen heeft, aldus het communiqué van het A.B.V.V., 90 procent van het personeel hit werk neergelegd. In het volks huis te Brussel hebben 5000 sta kers de vergadering bijgewoond van de socialistische actie-comi- té's. Ongeveer 3000 stakers, die binnen geen plaats konden vin den, hebben door middel van luidsprekers buiten de toespra ken aangehoord. Na afloop van de meeting begaf men zich in optocht naar het centrum van de stad. Te Antwerpen was gister morgen nog geen enkele staking gesignaleerd. Trams moesten het ontgelden. Na het aanhoren van de rede voeringen in het Volkshuis te Brussel hebben de manifestan ten zich onder het aanheffen van spreekkoren, waarin zij de troonsafstand van de Koning eisten, naar het Beursplein be geven. Hier braken de stakers de ruiten van een tram. De pas sagiers hebben het voertuig on der toezicht van de politie ver laten. Van de beurs begaf de op tocht zich over de grote boule vards naar de Rogierplaats, waar opnieuw een aantal trams het moest ontgelden. Op de Rogierplaats hoorden de manifestanten een toespraak van Paul Henri Spaak aan. Hierna verspreidde de politie, bijgestaan door de rijkswacht, de manifestanten. De ongeregeldheden in Brus sel duurden tot laat in de avond voort, doordat honderden stu denten en stakers door de stra ten bleven patrouilleren. Zij ondernamen twee aanvallen op trams, die nog reden. Het personeel werd uit de wagens getrokken en afgeranseld. Een conducteur moest met ernstige hoofdwonden in een ziekenhuis worden opgenomen. Ongeveer 100 man politie te paard voerde tot drie maal toe een charge met de sabel uit om een menigte van 2000 demonstranten te ver drijven. Commissie-Schilthuis uiteen gevallen. (Van onze Haagse redacteur.) De commissie-Schilthuis, die tot doel heeft de emigratie, voor al de landbouwemigratie, te be studeren, is in tweeën uiteen gevallen. Zoals te verwachten was wa ren de standpunten van het Rijksarbeidsbureau en' van de Emigratiecentrales niet te over bruggen. Dit zit voornamelijk hierin, dat het Rijksarbeidsbureau de emigratie als een soort arbeids bemiddeling ziet. De Emigratie centrales daarentegen willen de emigranten niet alleen uitzenden naar gebieden waar zij krach tens hun levensbeschouwing het best kunnen aarden, maar zij stellen zich ook op het stand punt, dat enige „nazorg" nood zakelijk is. De harmonie in deze commis sie schijnt niet zo goed te zijn. Zo hebben de minderheidsleden van het Rijksarbeidsbureau buiten voorkennis van de meerderheid der commissie aan minister Joekes een rapport over gelegd. Natuurlijk wist de meer derheid van het afwijkende standpunt der minderheid af. Dat men echter de inhoud van deze minderheidsnota niet voor af heeft bekend gemaakt aam het grootste aantal leden der Krachtige protesten van de zij de van anti-natlonaal-socialisten in de vakbonden zijn in Beieren opgegaa tegen de vrijspraak van twee vroegere Münchener Gesta- po-chefs. Zij hadden de huil ten- lastegelegde zware mishandeling van gevangenen bekend, doch werden vrijgesproken, daar z(j op hoger bevel zouden hebben ge handeld. De vroegere minister voor po litieke zuivering in Beieren, Auer- bach, heeft aan de Amerikaanse Hoge Commissaris verzocht, deze vrijspraak ongedaan te maken. Voorts werd inMiinchen gisteren Hitiers bijzondere gevolmachtigde voor de „uitkamming" van ar beidskrachten uit fabrieken, Von Unruh, bij de groep der minst schuldige Nazi's ingedeeld. Ook in Hamburg werd onlangs een van mishandelingen beschuldigde Ge- stapo-chef als minst schuldige ge- classeerd, hetgeen op vrijspraak neerkomt. De scherpe criliek, die naar aanleiding van talrijke van derge lijke vonnissen op de Duitse rechtersstand wordt uitgeoefend, heeft ook de Bondsdag bezig ge houden. De meeste fracties eis ten een hei-vorming der justitie, welker functionarissen volgens vele Duitse verklaringen groten deels voormalige partijgenoten zijn. De afgevaardigde van het cen trum, dr Reismann, heeft opge merkt, dat niet slechts deze rech ters doch ook zo goed als alle openbare aanklagers tijdens de Nazitijd in dienst zijn geweest. Volgens Reismann werden sedert 1945 „met bijzondere ijver pro cessen gevoerd tegen diegenen, die ervan verdacht werden tegen het nationaai-socialisme te heb ben gestreden". De rechters be roepen zich dan op hun onafhan kelijkheid, doch voigens Reismann hadden zij dit in de Hitlerperiode ook moeten doen. Slechts spre kers van de regeringspartijen na men „een groot deel van de Duit se rechterstand" in bescherming. In de onlangs door het bestuur van de West-Duitse vakbond ge publiceerde verklaring heet het, dat de vonnissen van de laatste tijd kunnen gelden ais „alarme rende symptonen van de bezet ting der justitie met anti-demo cratische elementen". commissie is niet in goede aarde gevallen. De meerderheid, die inmiddels ook een rapport heeft over gelegd, heeft er bij minister Joekes op aangedrongen de com missie nog niet te ontbinden, teneinde haar de gelegenheid te geven deze zaak nog eens door te praten. Zijn wij goed ingelicht, dan is het de bedoeling van de meerderheid der commissie- Schilthuis om de Stichting Land verhuizing Nederland niet meer te belasten met de emigratie van agrariërs. De andere orga nisaties schijnen geen lust te hebben om, wat de emigratie betreft, steeds de rol van hout hakker en waterputter te spelen. Carton de Wiart van zijn opdracht ontslagen. Prins-Regent Karei van België heeft Graaf Carton de Wlart, minister van staat, van zijn in formatie-opdracht ontslagen. De Prins-Regent heeft nog geen nieuwe Kabinetsformateur aangewezen. Daar de wens geuit was tot een oplossing van de Konings kwestie te geraken, waaraan de drie partijen zouden mede werken, kwam het er op aan te weten of dit verlangen, omgezet in een tastbare formule, een toe nadering tussen katholieken, socialisten en liberalen zou ver gemakkelijken. Uit het overleg tussen de ministers van staat is echter gebleken, dat een derge lijke formule niet de vereiste instemming genoot en niet als basis kon dienen van een rege ring, waarin de drie partijen vertegenwoordigd zouden zijn. Gistermiddag is op de onbe waakte overweg in de lijn Hil- versum-Utrecht bij de mr Trip kade te Utrecht een militaire auto aangereden door een uit Hilversum komende electrisehe trein. De twee inzittenden van de militaire auto werden zwaar gewond. Levenslang geëist tegen moordenaar van taxichauffeur. Gisteren heeft het Haagse Ge rechtshof in hoger beroep de zaak behandeld tegen de 25-jarige zanger H. B. uit Hilversum en zjjn 17-jarige broer W. B., die vorig jaar te Den Haag schuldig wer den bevonden aan de moord op de Rotterdamse taxi-chauffeur A. G. Clobus. De Procureur-Gene raal, mr Versteeg, vroeg bevesti ging van het vonnis: levenslange gevangenisstraf voor de oudste der broers en 4 jaar voor de 17- jarige. Verpachting boerderijen in de N oord-Oost-Polder. De Wieringermeerdirectie, afd. Noord-Oost-Polderwerken, zal ook dit jaar een aantal boerde rijen in de N.O.P. verpachten. De verpachting zal voor de gron den ingaan op 1 November 1950, maar voor de gebouwen eerst op 1 Mei 1951, daar deze niet eerder klaar zijn. Er zullen zo wel akkerbouw- als gemengde bedrijven worden verpacht. De grootte der bedrijven variëert van 12 tot 48 ha. De pachters moeten minstens 26 en mogen hoogstens 50 jaar oud zijn. Voorzitter Bond van Mobili satie-invaliden blijft in hechtenis. Het Gerechtshof te Leeuwar den heeft een vordering van de heer P. de Boer te Drachten op de Bond van Mobilisatie-invali den te Drachten, waarvan hjj bezoldigd voorzitter is, toegewe zen, tot een bedrag van f 11.000. Aanvankelijk had hij een vorde ring tot vèr over de twintig mille ingediend, die nadien echter werd verlaagd. De heer de Boer blijft echter in hechtenis, want de rechtbank te Leeuwarden heeft thans voor de vijfde maal verlenging van zijn detentie gelast. Speciale bijeenkomst van de V eiligheidsraad? De Sowjet-Unie is „niet onge negen" een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad te hou den om het bijleggen van de geschillen tussen Oost en West te bespreken, aldus heeft Trygve Lie, de algemene sertaris der V.N. aan de 6 niet-permanente leden van de raad meegedeeld. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen heeft Lie deze verklaring op een lunch afge legd, waarop afgevaardigden van de 6 niet-permanente leden (Egypte, Cuba, Ecuador, Noor wegen, India en Joego-Slavië) aanwezig waren. Op deze lunch werd besproken, hoe men uit de impasse kon geraken, die ont stond tengevolge van de Sowjet- Russische boycott van de raad. RAADSVOORSTELLEN VLISSINGEN. Benoeming van een tijdelijk wethouder. B. en VV. van Vlissingen stel len aan de raad, die Donder dag 30 Maart bijeen zal komen, voor, over te gaan tot de benoe ming van een tijdelijk wethou der, i.v.m. de ziekte van wet houder W. Poppe. In verband met de herbouw van het Vlissingse station en de voorgenomen opneming van het veer VlissingenBreskens in het Rijkswegenplan, zal de inrich ting van wegen en parkeer plaatsen in de omgeving van het nieuwe station aan de eisen, die het huidige verkeer stelt, moe ten worden aangepast. Een ge deelte van de uit te voeren wer ken komt voor rekening van de Spoorwegen en de Waterstaat, terwijl ten laste van de gemeen te komen het onderhoud en de verlichting van de standplaatsen voor autobussen, taxi's en par ticuliere auto's en de trottoirs en het onderhoud van de beplan ting rond het station. B. en W. bieden de raad in concept een overeenkomst aan. waarin één en ander is geregeld. Voorts vragen B. en W. een crediet van f 3340.voor de aanleg van beplantingen in de tuinen van het complex Oosten rijkse woningen, bij de H. Heyer- manslaan. De bedoeling is, dat aan de Noordzijde van de H. Heyermanslaan een tegelpad wordt aangebracht inplaats van de ontworpen groenstrook. De kosten hiervan zijn f 350.Het beplanten van de tuinen vergt f 1450 en van de open stroken tussen en langs de woningen f 1450. B. en W. stellen vervolgens voor aan de Ned. Jeugdherberg Centrale te Amsterdam een ge deelte van de voormalige Wil lem IH-kazerne te verhuren voor f2500 per jaar. CHR. KLEUTERSCHOOL. Het bestuur der Ver. Chr. Be waarschool verzoekt de gemeen te zich garant te stellen voor de rente en aflossing van de door de vereniging te sluiten geldlening van ca. f 62.000. voor het stichten van een chris telijke kleuterschool in het plan Bonedijke. Aangezien B. en W. na het verkrijgen der nodige gegevens is gebleken, dat op een nadelig exploitatiesaldo van ruim f 3500 moet worden gerekend, stellen zij voor dit verzoek af te wijzen. De gemeente zou hiertoe slechts dan kunnen en mogen overgaan, indien de exploitatieopzet op een gezonde financiële basis be rust. Voorgesteld wordt aan de Ver. „De Ruyterschool" tijdelijk de benodigde gelden, geraamd op maximaal f 850.000.—, voor de herbouw en uitbreiding van de school uit de eigen kasmiddelen der gemeente ter beschikking te stellen. De Vlissingse Speeltuinvereni ging verzocht de gemeente zich garant te stellen voor een geld lening van f 3250.nodig ter aanvulling van het aanwezige speelmateriaal in de speeltuin aan de Bloemenlaan. Aangezien de vereniging geen rechtspersoonlijkheid bezit, is dit zonder meer niet mogelijk. Onder een vorm, die B. en W. thans aan de hand doen, kan echter de vereniging toch worden ge holpen. De benodigde toestellen kun nen in eerste instantie voor rekening der gemeente worden aangeschaft. Ook wordt voorgesteld het jaarlijkse exploitatietekort van de sportvelden op het Keersluis terrein voor rekening der ge meente te nemen tot een maxi mum van f300.en aan de Diaconie der Ned. Herv. Gem. voor 1950 een subsidie van f 700 te verlenen in de kosten van gezinszorg. Een crediet wordt voorts ge vraagd van f 2290.voor de aanschaf van een lichtdruk machine voor gemeentewerken en één van f 2500.voor de aankoop van twee trucks uit een legerdump voor de reinigings dienst. 1>E BEDRIJFSAUTO TENTOONSTELLING in do Ams tt=< uamse R.A.I., die (laar voor de 28ste keer wordt gehouden, moest wegen» het overstelpende aantal ingezonden wagens gesplitst worden ln 'n expositie van bedrijfsauto's, van 28 Maart tot 1 April, en van per- «auto's van 20 tot 29 April. Op -".-rfcht van deze autoparade. twfgo.i jjcJu UOótiatwi Première van "„Persa". Ter gelegenheid van het ze ventiende lustrum van de Mid delburgse Gymnasiastenvereni ging „Nihil Sine Labore" is gis teravond in het Schuttershof de première gegeven van het blij spel van Plautus, „Persa" (De Pers), in de Nederlandse verta ling van de oud-conrector van het Middelburgse Gymnasium, dr L. A. J. Burgersdijk Jr, die mede deze uitvoering bijwoonde. „N.S.L." heeft zeker niet te hoog gegrepen met dit stuk, dat is geschreven in de jaren 196 184 voor Christus. Het is een echt volksstuk en speelt op de straat. Plautus ge bruikt dun ook straattaal, het geen o.m. tot uitdrukking wordt gebracht in de scheldpartijen. Het is begrijpelijk, dat dit stuk niet als volksstuk wordt ge speeld. In de eerste plaats dwingt de wijze, waarop dr Burgersdijk dit stuk heeft vertaald, bewon- Ultramoderne wapens voor de strijd in het oerwoud en Ame rikaanse deskundigen, die de opstand in Griekenland hebben bestudeerd, zullen naar de Fran se troepen in Indo-China gezon den worden. Een groot aantal Russen komt op het ogenblik communistisch China binnen. Zij worden deskundigen en advi seurs op technisch, militair, ad ministratief en ander gebied ge noemd. „De strijd tegen het culturele barbarisme der Ame rikanen zal de eerste taak van de Duitse academie voor kun sten zijn", zo verklaarde Wil helm Pieck, de president van Oost-Duitsland op een bijeen komst in de Berlijnse Sowjet- sector. Joegoslavië heeft zich erover beklaagd in een protest nota aan Italië, dat aan de Slo- weense minderheid in Noord- Oost-Italië nog steeds de elemen taire vrijheid en rechten van de mens worden onthouden. Ita lië en Turkije hebben te Rome een verdrag van vriendschap gesloten. De kosten van de Britse Nat. Gezondheidsdienst worden voor 1951 geraamd op 351,5 millioen pond of ongeveer 7 pond per hoofd van de be volking, dit is 39,5 millioen pond meer dan vorig jaar. De mi nisters van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de mogendheden van het verdrag van Brussel, zullen op 16 en 17 April te Brussel bijeenkomen. Gistermiddag zijn drie vlieg tuigen met politieke vluchtelin gen uit Tsjecho-Slowakije op de basis van de Amerikaanse lucht macht te Erding, bij München, geland. Doordat er een sta king is uitgebroken bij de Deli- Spoorwegmij, ligt het gehele treinverkeer ter Sumatra's Oost kust stil. In een regerings verklaring van het nieuwe Oost- Indonesische Kabinet wordt ge zegd, dat de regering zich prin- cipiëel op het federale stand punt stelt Binnenkort zullen legereenheden van de R.I.S. naar Oost-Indonesië worden gediri geerd. Te Udenhout (N.-Br.) is de eerste coloradokever ge vangen in dit seizoen. Enkele honderden personen hebben gis teravond voor de Amerikaanse ambassade te Den Haag gede monstreerd tegen het Atlantisch Pact en de besprekingen, die hierover momenteel in Den Haag worden gevoerd. Gisteravond brak brand uit in het magazijn van de weverij A. H. Pleij te Enschedé. De schade bedroeg f 150.000.Nog in dit jaar hoopt men in Bergen op Zoom tot het betrekken van mijngas te kunnen overgaan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanbieding aan de staat Canada van een schil derij van de Nederlandse schil der Meindert Hobbema, getiteld „De twee watermolens". K*» 13517? Tiv5 L V jUWi. v dering af. Men had voor dc voering de beschikking over een aantal jongelui, die voor hue» moeilijke taak waren berekend en waardoor deze première een groot succes is geworden. De wijze, waarop H. v. Woer den de hoofdrol speelde, was voortreffelijk, evenals het spel van J. van Maren Bentz van de Berg. Ook de dames Tilly van Verre, L. Snoep en Freddy Corver speelden uitstekend. De regie was in handen van mevr. A. A. ScheltensKoops en jhr mr E. W. F. Wttewaal van Stoet wegen. Bij de aanvang sprak de voor zitter van „N.S.L.", de heer K. W. Brevet, een welkomstwoord tot curatoren, rector, leraressen, leraren en vele oud-leden. Ook waren er afgevaardigden van zusterverenigingen en de Zeeuwse Studentenvereniging uit Leiden. De heer Brevet vertelde iets uit de geschiedenis der vereni ging en zei, dat het gymnasium omstreeks 1865 een cultureel centrum in Zeeland was. Vroe ger heette de vereniging „ge nootschap" en was veelal een debatingclub. De voorzitter wees op de verandering van de po sitie van het gymnasium door de oprichting van diverse lycea in de provincie. Hij zei tenslotte, dat men vol goede moed op het 100-jarig bestaan af gaat. Na de opvoering van het blij spel bood de heer Brevet de speelsters bloemen aan, terwijl mevr. Burggrsdijk eveneens een bouquet ontving. De rector, dr H. W. Fortgens, sprak als eerste zijn geluk wensen uit, waarbij hjj erop wees, dat de klassieke schrijvers, zoals Plautus, blijkbaar ook vrolijke kerels zijn geweest. Hij zei, dat hij de moraliserende ondertoon van het stuk zeer had gewaardeerd, terwijl hij de voor zitter een enveloppe met inhoud aanbood. Hierna sprak de voorzitter der Zeeuwse Studentenvereniging te Leiden, waarna mr P. van Empel als oud-gymnasiast herinnerde aan 25 jaar geleden, toen hi) zelf op de planken stond. Als voorzitter van het cura torium bracht tenslotte mr W. F. E. Baron van der Feltz de ver eniging dank voor het gebodene. Vandaag zullen nog een voet bal- en een hockeywedstrijd worden gespeeld, terwijl er van 47 uur een reünie in „De Ver genoeging" van leden en oud leden wordt gehouden. Zomermelkprijs voor de boer. (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling omstreeks 29 April a.s. de zomermelkprijs voor de boer te doen ingaan. Zoals be kend is na de 5 loonsverho ging per 1 Jan. j.l. de gemid delde jaarprijs vastgesteld op 18 cent per kg bij een vetgehalte van 3,5 De winterprijs be droeg 19.95, de zomerpijs zal 16.95 gaan bedragen. Trygve Lie heeft verklaard, dat het een dringende en ge biedende aangelegenheid is, dat de kwestie, wie China zal ver tegenwoordigen, wordt opgelost vóór de volgende bijeenkomst van de Alg. Vergadering der V.N. in September. De arbeiders van de Franse gas- en electriciteitsbedrijven, die reeds meer dan twee weken in staking zijn, zullen Maandag a.s. weer aan het werk gaan. Dit besluit werd genomen op een bijeenkomst van leiders der communistische en niet-commu- nistische vakverenigingen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond. Wisselende bewolking. Overwegend droog weer met wisselende bewolking en in de ochtend plaatselijk nevel of mist. Weinig wind. Iets hogere tem peraturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1