„Zeeuwse vissers moeten gezamenlijk hun belangen behartigen". v/m Aan de Hembrug wordt weer munitie frovincigS^/i»? TERHORST Visserij brengt Zeeland grote bedrijvigheid. IDeboeht in de weg De heer J. L.YAM LEEUWEN, secretaris „Stichting Zeeuwse Yissenjbelangen": Kogels aan de lopende band. Korte Berichten. Verzoening tussen Adenauer en Niemoeller. ffëg"| en de „capitulatie". VOORJAARS- en ZOMERMANTELS Vrijdag 24 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 't De vissert) is een belangrijke tak van bedrjjf in Zeeland, die heel wat mensen een bestaan geeft. Men weet doorgaans niet, met welke vele moeilijkheden de Zeeuwse vissers te kampen heb ben. Er z(Jn veertien vissersplaatsen in Zeeland: Arnemulden, Breskens, Brouwershaven, Brulnisse, Cllnge, Graauw en Langen- dam, Hontenisse, Terneuzen, Tholen, St Phllipsland, Veere, Vlis- sLngen, Yerseke en Zierikzee. In sommige plaatsen is een flinke vissers viool,' ln andere is de vloot in de loop der jaren jngeschrom- peld tot enkele scheepjes. De plaatselijke vissersverenigingen wer ken nu ln federatief verband samen ln de Stichting Zeeuwse Vis- 8eriJbelangen, waarvan de heer J. L. van Leeuwen te Vüsslngen secretaris is. Met hem hebben wij deze week een onderhoud gehad. „Hoe is eigenlijk de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen ont staan, mijnheer van Leeuwen, en wat is het doel?" „Da Stichting is ontstaan uit het in 1945 opgerichte Provin ciaal Comité Herstel Zeeuwse Vissersvloot en werkt nu ruim een jaar sedert September, on der voorzitterschap van de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten, te Hulst. Toen het Co mité Herstel Zeeuwse Vissers vloot zijn werk beëindigd had, bleek de behoefte aan een vorm, waarin de Zeeuwse vissers geza menlijk htm belangen konden behartigen. Weliswaar lopen de bedrijven van de vissers in Zee land zeer uiteener zijn mos sel-, oester- en garnalenvissers als hoofdtakken, vissers op kreeften, wulken, kokhanen, 'er ii de kustvisserij, enz. maar ër zijn toch veel zaken, die men het beste gezamenlijk kan be spreken; die men tezamen móét aanpakken". „Ik kan U er wel direct bij vertellen, dat de Stichting een tijdelijk karakter draagt. In de Stichting hebben thans verte genwoordigers zitting van het Provinciaal Bestuur en van de Visserij gemeenten, die ook sub sidie verstrekken. De bedoeling ls, dat de vissers wordt getoond wat door samenwerking kan worden bereikt en dat zij dan, laten we zeggen over enige ja ren, maar zo spoed'g mogelijk, de zaak overnemen. Er is reeds een raad van bijstand, waarin alle vissersverenigingen een vertegenwoordiger hebben, zo dat de besluiten, welke de Stich ting neemt, in nauw overleg met de mensen uit het bedrijf zelf geschieden." De werkzaamheden der Stichting. „Kunt U ook één en ander vertellen over de werkzaamhe den van de Stichting?" „Enkele dingen kan ik u wel zeggen. De voornaamste taak Is Wel: organisatorisch besef ln da ÏisseriJ brengen, zoals ook de andhouw dat kent, maar mis- Schien, dat men dat beter een loei kan noemen." „Wij zijn als het federatieve orgaan van de plaatselijke vis serijverenigingen aangesloten bij de Stichting van de Nederlandse Visserij te s-Gravenhage, waar- In alle bedrijfsvakken van de Nederlandse visserij zijn ver enigd, dus haringvisserss, IJssel- meervissers, garnalenvissers, bin nenvisserij, trawlervisserij en ook de mosselkwekers. Dit is van groot belang, omdat verte genwoordigers van de Zeeuwse visserij de besprekingen over allerlei visserijvraagstukken in groter verband kunnen bijwo nen en daarop invloed uitoefe nen. Aan het visserijbedrijf zit ten veel verwikkelingen vast, omdat het als conjunctuurge voelig bedrijf nauw luistert naar de economische situatie van Ne derland en zelfs van Europa, omdat de visserijproducten veel al worden geëxporteerd, ook de Zeeuwse. Een groot belang, dat de vissers hebben, is dat ae ex port, die van grote betekenis ls denkt u maar aan de export van mosselen, oesters en garnalen, die van Zeeland uit voor alle drie soorten noodzakelijk is ge worden op België en Frankrijk zoveel mogelijk veilig gesteld wordt. Dan zijn er de verorde ningen, die voor de vissers van het grootste gewicht kunnen zijn. Het is daarom noodzakelijk, dat de vissers door middel van hun besturen zelf invloed kun nen uitoefenen op de redactie Van bijvoorbeeld de „garnalen- verordening" en straks de „mos selverordening". De mosselkwes tie heeft al aanleiding gegeven tot veel wrijving en er zullen wegen gevonden moeten worden om de bedrijfsgenoten zelf het beheer der kwekers- en han delsbelangen op den duur toe te vertrouwen". Reeds overal erkenning, „Door de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen vindt de vis serij thans reeds overal erken ning, om. bij het Provinciaal Bestuur, de Inspectie der Vis serijen, de Regering, het Be drijfschap voor Visserijproduc ten, enz., waar voordien slechts plaatselijk contact mogelijk was en dan het gevaar ontstond, dat de plaatselijke belangen tegen elkaar werden uitgespeeld. De Waddenzeekwestie werd onder zocht en zo zijn er meer dingen te noemen. Men zal moeten ko men tot het vormen van een fonds, dat in eventuele slechte jaren aangesproken kan worden en verder zullen de middelen gevonden moeten worden om researchwerk te kunnen verrich ten. Dat de verschillende plaat sen meer samen moeten wer ken spreekt ook bij de werk loosheidsverzekering een be langrijke kwestie, die nu een maal moeilijk plaatselijk gere geld kan worden". Wat werd bereikt. „Kunt U ook enkele dingen noemendie reeds bereikt zijn?" „De Stichting Nederlandse Visserij, het representatieve or gaan waar de regering mee spreekt en waarbij alle repre sentatieve visserij-organisaties aangesloten zijn, heeft natuur lijk ook bij de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie mee te spra ken. Zo is er een grote lande lijke actie in visserijkringen ge voerd voor een zetel in de Sociaal-Economische Raad. In zoverre heeft men hier succes mee gehad, dat één van de vijf tien regeringsvertegenwoordi gers, die zitting hebben in de S.E.R., gekozen is uit de kringen van de Nederlandse visserij. Het is de voorzitter van de Stichting Nederlandse Visserij. Verder hebben we door onze vertegenwoordiging in de Stich ting Nederlandse Visserij kun nen deelnemen aan allerlei be sprekingen, die misschien niet altijd van direct belang zijn voor de Zeeuwse visserij, maar die ons op de hoogte hebben ge bracht van vele zaken, die ook met de visserij in Zeeland ver band houden. Van groot belang is ook geweest het Zeeuwse ini tiatief tot het invoeren van een minimumprijs voor de ijle ha ring, die te Breskens en Vlis- singen aangevoerd wordt. Voor dien was het nog nooit gelukt alle Nederlandse kustvissers bij elkaar te brengen en dat is nu gelukt, zelfs tot verbazing van de insiders in de Nederlandse visserijwereld. Verder kon ook in verscheidene individuele gevallen hulp verleend worden o.a. met behulp van de Herstelbank". De grootte van de Zeeuwse vissersvloot. „Hoe groot is de Zeeuwse vis sersvloot en hoeveel mensen zijn bij de visserij betrokken?" „Er zijn in Zeeland een 370 schepen, waarop in totaal goed duizend mensen werken. Mis schien zegt dit niet veel, maar als basisbedrijf is de visserij zeer belangrijk, omdat een groot aantal mensen werk verschaft wordt, zoals winkeliers, hande laren, scheepswerven, leveran ciers van alle soorten artikelen, de mosselinleggerijen niet te vergeten, voor de oesterkweke rijen de pannenleggers en ook de garnalenpellerijen, die bijv. alleen in Brouwershaven als huisindustrie een honderdtal mensen werk verschaffen. In Zeeland wordt per jaar 7 a 8 millioen gulden opgebracht door de vissers; waarbij ook vissers uit o.a. IJmuiden zijn. Weliswaar is dit cijfer hoger dan voor de oorlog, maar dat komt, omdat de prijs veel hoger is ge worden. Daartegenover staat, dat ook de bedrijfslasten zeer veel hoger geworden zijn." Tenslotte herhaalt de heer van Leeuwen wat hij reeds eerder opgemerkt heeft: „Zou men niet geraken tot een algemeen orga nisatorisch besef en alleen plaatselijk blijven voortwerken, dan zal op den duur de visserij in Zeeland ernstig geschaad kunnen worden." Aan de Hembrug wordt weer munitie gemaakt. Had Minister Schokking het nog niet geweten maar hij wist het natuurlijk wel dan was hem dit reeds duidelijk geworden door het feit, dat hij zich ter dege moest legitimeren toen hij zich aan het hek van de „N.V. Nederlandse Machinefabriek Artillerie Inrich tingen" aan de Hembrug meldde. En was dit nog niet voldoende geweest om hem ervan te over tuigen, dat er aan de Hembrug weer kogels aan de lopende band worden gemaakt, alle twijfel werd wel weggenomen, toen een der oudere stafleden uit een geweer van het type „Royal En- field" een kogel vuurde over de 25 meter lange proefbaan in de fabriek en daarmede symbolisch het productieproces inleidde van de nieuw ingerichte fabriek voor de vervaardiging van kleine mu nitie. Anderhalf jaar geleden gaf de regering opdracht om wederom een aanvang te maken met de munitiefabricage. Toen de Duit- Venizelos krijgt opdracht tot regeringsvorming. Nadat Tsaldaris er niet in ge slaagd is een Griekse regering te vormen, heeft de liberale leider Sophocles Venizelos van Koning Paul opdracht gekregen. Venize los ls onmiddellijk besprekingen begonnen met andere politieke leiders. sers in Mei 1945 ons land verlie ten bestonden de artillerie-in richtingen aan de Hembrug uit een aantal gebouwen zonder ma chines. Het was een historisch voorbeeld van een geheel leegge roofde fabriek. Sindsdien is met man en macht gewerkt om de fabriek weer bruikbaar te ma ken. Op grond van de bij de fa briek aanwezige ervaring wijd de men zich allereerst aan de gereedschapswerktuigen, zoals draaibanken, slijpbanken enz. Thans is daarnaast ook weder een begin gemaakt de fabriek aan de Hembrug haar bestem ming van munitiefabriek te ge ven. De jongens van de „Volendam" zijn thuis. Ds Lugtlgheld als verstekeling aan boord. Met het troepentransportschip „Volendam" kwamen weer 2001 militairen uit Indonesië in Neder land terug. Voordat gis: .morgen de ont scheping een aanvang nam, wer den de «jongens toegesproken door kapitein J. C. Biihrmann namens H.M. de Koningin, door mr W. H. Fockema Andrea, staatssecretaris van oorlog namens de regering en door kol. Pahud de Mortange na mens Z.K.H. Prins Bernhard. Met de „Volendam" repatrieer de ds P. Lugtigheid uit Den Haag die als „verstekeling" deze reis meemaakte. De predikant kwam n.l. op gc enkele passagierslijst voor. Explosie op Mars? Vijftien Ja panse sterrekundigen hebben 72 uur achtereen de planeet Mars bestudeerd, omdat een amateur astronoom uit Osaka had meege deeld, dat hij een hevige explosie aan de oppervlakte van dit he mellichaam had waargenomeiDr. Issei Yamamoto, die de waarne mingen leidde, zeide, dat deze succesvol waren geweest. Te Genua zijn vijf Engelsen, drie Amerikanen, een Duitser en een Fransman elk tot een jaar gevangenisstraf en geldboeten tot een gezamenlijk bedrag van ruim 700.000 gulden veroordeeld, omdat zij gepoogd hadden met 'n motorjacht cigaretten het land binnen te smokkelen. Het jacht en de smokkelwaar zijn verbeurd verklaard. Bandieten, die vanuit een auto opereerden, heb'. in Frankrijk twee banklopers van een bedrag van twee en een half millioen francs en van wissels ter waarde van een millioen francs beroofd. Het Amerikaanse huls van af gevaardigden heeft met 174 tegen 122 stemmen het plan van de re gering voo coöperatieve woning bouw, waarmede een bedrag van twee milliard dollar gemoeid was, verworpen. Een brand in de magazijnen en het kantoorgebouw van het arsenaal te Woolwich, waar zich de grootste g.nationaliseerde am munitiefabriek van Londen en omgeving be- l.vdt, heeft aanzien lijke schade aangericht. Tegenstellingen op politiek ge bied, die zich in de laatste tijd in West-Duitsland schenen te ont wikkelen tussen de beide Chris telijke confessies, zijn groten deels uit de weg geruimd op een bijeenkomst te Königswinter tus sen vertegenwoordigers van de Evangelische kerk en leiders van de Christelijke partij. De recente uitlatingen van ds Niemoeller over het „Katholieke karakter" van de bondsrepubliek en over haar verhouding tot Oost-Duits- land vormden de voornaamste bronnen van misverstand, die ge rezen waren met betrekking tot de instelling van de Evangelische kerk ten opzichte van de regering van Bonn. Tussen Adenauer en Niemoeller is op de bijeenkomst te Köningswinter een verzoening tot stand gekomen en zij hebben verklaard, dat geen onderscheid bestaat in beider opvattingen met betrekking tot de belangrijkste kwesties van het Duitse politieke leven. Zoals bekend, heeft ds Nie moeller ln de laatste maanden 'n zeer scherpe campagne gevoerd tegen wat hij ziet als een vergeten en verwaarlozen van het door de Sowjet-Unie bezette deel van Duitsland. Wereldfederalisten vragen bijzondere kieswet. Prof. mr C. W. de Vries, voor zitter der Beweging voor Wereld federatie, heeft zich met een aantal wereldfederallsten in een brief tot de minister van buiten landse zaken gericht met het verzoek het indienen bij de Sta ten Generaal te bevorderen van „een nationale afzonderlijke kieswet". Deze kieswet zou moe ten strekken tot het aanwijzen door het Nederlandse volk van 10 afgevaardigden (één per mil lioen inwoners) voor de „Assem- blée Constituante des Peuples" (Peoples' World Convention), die in December a.s. te Geneve bij eenkomt. Westduitse regering wil verkiezingen in geheel Duitsland. De West-Duitse regering stelt in een officiële bekendmaking voor, dat Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V.S. een kies wet ontwerpen voor het houden van verkiezingen in geheel Duitsland voor een constitueren de vergadering. De verkiezingen zouden moeten staan onder con trole van commissies, waarin vertegenwoordigers van alle vier bezettingsmogendheden of van de V.N. zitting zouden moeten hebben. Deze constituerende vergade ring zou als enige taak hebben een Duitse grondwet op te stel len, die ter goedkeuring aan het Duitse volk zou worden voorge legd. Het instellen van persoon lijke vrjjheid van politieke actie in alle vier zones zou hieraan moeten voorafgaan. FEUILLETON door TO VAN THIEL. 39) Onwennig staan ze op, doen de jassen aan en rekenen af. Met gloeiende wangen staan ze even later op straat. Al steekt direct bij Koos door. Ze voelt Sch nu niet zo eenzaam meer. et leed van Koos lijkt haar nu Veel erger dan het hare. Zij heeft tenslotte zelf gekozen. Koos is opzij geschoven voor een ander. En zo maar zonder inlei ding begint ze te vertellen over Kees. Haar twijfel en strijd, haar woest verlangen dat nog telkens weer terugkomt. „Zeg Koos.... en toch.... Ik voel dat het goed is zo.... eh.... dat het geleid is. En zo is het met jou natuurlijk ook. Jij was Vast niet echt gelukkig gewor den met hem. Wie weet wat Voor een schat van een man er ftog voor jou weggelegd is." Koos proest het uit. Ze gooit haar hoofd zover achterover, dat haar mutsje •oheef glijdt. Ze schudt haar donkere lokken en ademt diep de voorjaarslucht in. „Nou, Schwamm d'r über. Sat heb je aan een man? Vrij- 'ld—blijheidI Hè, 'k ben anders nooit zo pessimistisch, komt ze ker van jouw sentimenteel ge zicht daarnet in de lunchroom. Je zat te staren met een gezicht als een ouderling op een begra fenis." „Nou zeg, kan het nog geen graadje erger!?" Koos trekt haar opeens mee naar de andere kant van de straat. „Kind, we moeten nog iets hartigs hebben na al die zware kost. Daar is een automatiek, kom, vooruit." Gebraden carbonaden, Hol landse nieuwe, croquetten, ge bakken spiegeleieren, er is te kust en te keur. De zoute haring lijkt beiden het meest en als zé zien, dat een paartje ze ook nemen en ze prachtig gefileerd met een zakje er bij uit het loketje ko men, aarzelen ze geen ogenblik meer. Opeens in een dolle bul, proberen ze wie van beiden het best met de staart tussen duim en wijsvinger en het hoofd ach terover naar binnen kan laten glijden. Als ze lachend en proes tend hun hoofd weer in nor male stand hebben en Koos met veel omhaal haar hals wil gaan masseren, houdt Al haar het polshorloge onder de neus. Acht minuten voor half elf. Ze grij pen elkaar by de arm en zetten het op een lopen. Precies als de klok van de watertoren half elf slaat, stormt Koog de trappen van het Internaat op. Al vindt het heerlijk om nog even het laatste eindje ln het donker alleen te lopen. De regen heeft al een poosje opgehouden. De lucht is nog onrustig. Wol kenflarden schieten voorbij de maan en spelen een stoeiend spel van kat en muis. Al staat even stil en kykt er geïnteres seerd naar. Allerlei vreemde fantastische figuren en koppen kun je in die wolken zien. Kijk, daar vliegt de prachtige Mozes- kop voorbij waar ze thuis een glas-in-lood plaquette van heb ben. Een vertoornde kop met vlammende blik, die de afgo derij van zijn volk aanschouwt. Komiek gluurt het manenge zicht achter zijn lange fladde rende mantel vandaan. Langzaam loopt ze verder. 'tWas een fijne avond, en ze is meer tevreden met haar lot dan ze in lang geweest is. Kees lijkt haar nu ver-af. Ze wil weer moedig de toekomst zien. Net als Koos, de mannen uit haar -hoofd zetten-. Liefde geven aan je medemensen, stu deren, om wat te worden in de wereld. Met kwieke passen loopt ze het laatste eindje naar huis. De wolken boven haar worden langzamerhand kalmer. De maan wint meer uitzicht naar de aar de. Aan da hemel flikkeren flauwtjes duizenden sterren door de nu doorzichtig-dunne wolkjes. Straks zullen èn maan én ster ren in al hun glans doorbreken en de laatste nevels verdwijnen. HOOFDSTUK IX. Met een bezorgd trekje om haar mond dóet Else gejaagd haar werk. Ze moet op tijd met alles klaar zijn. De hele dag leeft ze heen op het vrije uurtje tussen de middag en de avond na sluitingstijd. Ze moet naar de Dijkstra's, weten hoe het met Lotty is, de kleine Nola verzor gen en Jaap een beetje moed in spreken. Jaap, ze ziet de hele dag zijn gezicht voor zich, zoals hl| daar gisteravond stond achter Lotty's hoofdeinde. Diepe groeven om mond en neus, de oogleden ge zwollen en rood van de slape loze nachten. Én toch onver moeid zorgend, dat Lotty's voor hoofd koel bleef, haar lippen vochtig. Af en toe fluisterde hij een bemoedigende tekst: Hij heeft onze krankheden op Zich genomen De Heer is mijn Herder Al ging ik ook in een dal der schaduwen des doods ik zal geen kwaad vrezen. Maar zijn vrouw reageerde niet. Ze lag als een dode. Met gesloten ogen, lijkwit. De krullen, die het kinderlijk gezichtje omlijsten klam en verward op het kussen. De kleine, dunne handen gevou wen op het laken. (Wordt vervolgd.) Benoeming bij Prov. Stoombootdiensten. G.S. van Zeeland hebben be noemd tot hulpmachinist le kl bij de Provinciale Stoombootdien sten J. J. Willemsen. Benoeming waterschappen. Tot lid van het bestuur der waterkering van het ealamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte is benoemd de heer J. de Bruijne te Cadzand. Tot voorzitter van 't bestuur der waterkering van de ealamiteuze polders Oost-Beveland en Wil- helmina (Zuid-Beveland), A. Minderhoud te Kattendijke. Tot lid van het bestuur der wa terkering van de ealamiteuze polders Oost-Beveland en Wil- helmina (Zuid-Beveland), A. M. Boot te Wolphaartsdijk en G. Lindenbergh te Kattendijke. Tot gezworene van het water schap Het Vrije van Sluis, A. P. Kostense te Biervliet. Aanbesteding. Woensdagmiddag werd door de Herverkavelingscommissie aanbesteed het verbeteren van de weg tussen Aagtekerke en Grijpskerke (Bestek P 33). De inschrijving was als volgt: Gebrs. Geldof, Serooskerke (W.) f240.900; fa. Van Oord, Werkendam f224.000; G. van Herk en Zn., Nieuwerkerk a. d. Yssel f 238.000; Aannemers Mij. Zeeland, Middelburg f248.000; Sander, Snepvanger en Vlieger, Rijswijk f224.890; J. van 't Ver laat, Hardinxsveld f229.700; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat f219.900; Jasper van 't Verlaat, Hardinx- veld f216.400; Aannemersbedrijf v. h. J. Heijmans, Rosmalen f 223.890. Vervolgens werd nog aanbe steed (Bestek P 34): het verrui men van de Meliskerkse water gang, het maken van wegen en het uitvoeren van bijkomende werken in de Noord- en West watering van de Polder Walche ren. Er werd als volgt ingeschre ven: Fa. A. Blok, Rotterdam f211.800; Fa. Jasper van 't Ver laat, Hardinxveld f 191.400; Fa. Sander, Snepvanger en Vlieger, Rijswijk f 193.890; Fa. J. D. Jan- se, Colijnsplaat f 191.300; Fa. J. ten BurikW. Uyl, Amsterdam f 199.000; Fa. van Oord, Werken dam f 198.000. E. A. Klooté uit Goes houdt tien jaar. De Raad van Cassatie heeft het beroep van E. A. Klooté uit Goes, die door het Haagse Bij zondere Gerechtshof tot tien jaar was veroordeeld, omdat Kj enige mensen heeft verraden, verwor pen. St. Philipsland krijgt meer water. Voor een aantal gemeenten in de Zuidwest hoek van Noord- Brabant, met name voor Steen bergen, Dinteloord, Wouw en Nieuw Vosmeer, alsmede voor de Zeeuwse gemeente St. Phi lipsland, is sedert enige dagen een einde gekomen aan de nood toestand op drinkwatergebied. Genoemde gemeenten hadden n.l. door het uitvallen van de water toren te Steenbergen (die in 1944 door de Duitsers werd op geblazen) een chronisch gebrek aan water. Thans is deze toren weer zover opgebouwd, dat men het reservoir in werking heeft kunnen stellen. Als er nu in de genoemde gemeente niet al te roekeloos geschrobd en ge schuurd wordt, zal er in de wa tertoevoer geen stagnatie meer zijn. Eervol ontslag voor Mr J. O. van der Minne. Bij K.B. is op zijn verzoek aan mr J. C. van der Minne, voor heen te Middelburg, met ingang van 1 Maart j.l. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van ad vocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. MIDDELBURG. Schoenmakerspatroons bijeen. Woensdagavond werd voor de Schoenmakerspatroonsvereniging een filmavond gegeven ln zaal Montaan. Als hoofdfilm werd vertoond: „De glorie van het Ambacht", waarin op duidelijke wijze de fa bricage van schoenen tot in de kleinste onderdelen werd belicht. Vele schoenmakerspatroons woonden deze filmvoorstelling bij, doch de publieke belangstelling was niet groot. Verder was er een tentoonstelling van goed en slecht gerepareerd schoenwerk. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. In de Woensdagavond gehou den vergadering van de afd. Walcheren van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plankunde, werd medegedeeld, dat de ex cursie naar de Floraliëntentoon- stelling te Gent helaas niet kan doorgaan, daar het aantal gega digden veel te klein is. Onder de verdere huishoudelijke mede delingen was die betreffende het kweken van planten door de schoolkinderen, welk werk de Maatschappij in samenwerking met de Kon. Ver. „Uit het Volk Voor het Volk" organiseert. Er zijn ln totaal ca. 1150 kinderen, die samen 2074 stekjes hebben aangevraagd. Het verdere gedeelte van de vergadering bestond uit een le zing door de bekende Dahlia kweker, de heer H. Carlée uit Haarlem. Evenals voor de afd. te Goes, vertelde spreker hier iets over de geschiedenis van de Dahlia en de Nederlandse Dahlia-vereni ging. Is hier Iets van U bij? De Commissaris van Politie te Middelburg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende voorwerpen zijn gedeponeerd, die Zaterdag tussen 19 en 20 uur terug te krijgen zijn: Verschillende huissleutels, rij wielsleuteltje, zwarte alpino muts, springtouw, sierstuk van bumper, blauwe stropdas, leren riem met gesp, rode das, licht bruine portemonnaie, kussen met snijpatroon, hondenpenning no. 457, kinderwant, motor hand schoen, blauw kinderwantje, heren handschoen glacé, paar witte gymnastiekschoenen en een springtouw. De lijst van bij particulieren in bewaring genomen voorwer pen ligt op ons bureau Korte Noordstraat ter inzage. VLISSINGEN. Uitvoering. Woensdagavond gaf de Chr. Mandolinevereniging o.l.v. Mej. M. Kuiper een uitvoering, waar op een uitgebreid programma ten beste werd gebracht. De jeugd afdeling trad voor het eerst op, terwijl krontjong en cowboy- muziek werd gebracht, afgewis seld met schetsjes en vlinder- dans. Zilveren jubileum. Donderdag herdacht de heer A. Geeve, werktuigkundig construc teur bij de Kon. Mij „De Schelde" het feit, dat hij 25 jaar geleden bij deze maatschappij in dienst trad. Op het kantoor werd de ju bilaris toegesproken door de afde lingschef, de heer M. F. Kok. Na mens chef en collega's werden de heer Geeve verschillende cadeuax aangeboden, waarvoor hü in har telijke bewoordingen zijn dank betuigde. GOES. Vergadering Jonge Kerk. Woensdagavond vergaderde de Jonge Kerk. Na de opening door de voorzitter, de heer L. Pieter- se, verkreeg cand. Keuning uit Wilhelminadorp het woord. De ze behandelde het onderwerp „Onze kerkgang". In zijn referaat legde deze de nadruk op de voorbereiding die, als het 'goed zal zijn, aan de kerkgang dient vooraf te gaan. Verder werd gewezen op de ver schillende aspecten, die aan de kerkgang zijn verbonden. De kerkgang is een daad van ge hoorzaamheid en dient een ge tuigenis te zijn; wij dienen met verwachting op te gaan, aldus de inleider. Op deze inleiding volg de een vruchtbare bespreking. Met een dagsluiting werd die vergadering beëindigd. Er komt toch een acht-klasslge school. Door het departement van Onderwijs is alsnog toestem ming verleend tot het bouwen van een acht-klassige lagere school in Bouwplan III. Aanvankeiyk was toestem ming verleend voor het bouwen van een zevenklassige school, welke door de gemeenteraad is toegewezen aan da Hervormde Schoolvereniging „Het Mos terdzaad". YERSEKE. Mast stuk gevallen. Aan boord van een motorboot had men het ongeluk, door een fout aan de lier, de mast te la ten vallen. De mast en een der bokken was stuk en de schade niet onaanzienlijk. WESTKAPELLE. Een grafmonument. Na jarenlange pogingen werd goedkeuring van Rijkswege ver kregen tot het oprichten van een grafmonument voor de, op het kerkhof begraven, slachtoffers van 1944. Het comité „Westka- pelle Herrijst" besloot in de laatstgehouden vergadering dit monument zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Het wordt een eenvoudig stenen kruis van plm. 4 m. bij 2 m.; terwijl losse steentjes zullen worden gemaakt bij elk graf afzonderlijk. DOMBURG. Lezing Z. V. U. Maandagavond hield Prof. Dr B. V. A. Röling uit Groningen, vroeger kinderrechter té Middel burg in de zaal Rosendaal voor de afd, Domburg van de Z.V.U. een lezing over de berechting van oorlogsmisdadigers in Japan. Prof. Röling was na de oorlog Nederlands rechter bij het inter nationaal Tribunaal in Tokio. Voor deze lezing bestond veel belangstelling, ook van elders. Prof. Röling besprak niet al leen hetgeen in en om het Tri bunaal gebeurde in de 2)4 jaar, dat het proces duurde, maar ook wat Japan ertoe bracht in de oorlog te gaan, wie feiteiyk de schuldigen zyn en ook hoe het leven van de Japanner momen teel is. Prof. Röling wees erop, dat de Keizer een vredelievend man is, de oorlog niet heeft gewild, maar in feite niets te vertellen heeft. Van enig bewijs als zou Japan in de oorlog strijd gevoerd hebben met bacteriën, is niets gevonden. Dat Japan al zeer ver op weg is een democratische staat te worden is volgens Prof. Röling in strijd met de feiten. De voor zitter Jhr. H. L. Boogaert, was de tolk van alle aanwezigen, toen hij Prof. Röling dank bracht voor zijn bereidwilligheid om deze bijzonder interessante le zing in Domburg te houden. KOUDEKERKE. Filmvertoning. Hiertoe uitgenodigd door de vereniging Culturele Belangen „Lammerenburg" werd door de afdeling Cultureel Contact van het ministerie van Unieaangele genheden en Overzeese Rijksdelen een filr.i vertoond over Indonesië. De adat en het ritueel van dit SMARTEGELD. Een triest verhaal. De Amsterdamse chaujjeur A. Mulder, werd indertijd tot enige jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Nadat hij 600 dagen achter slot en grendel had gezeten, kwam de rechter tot de ontdek king, dat de man onschuldig was veroordeeld. Natuurlijk werd hij toen met de meeste spoed vrij gelaten. Men denke zich dit even in. Welk een ellende voor deze man en zijn gezin. En wa> een financiële schade. Plus nog de vlek op zijn naam en die van zijn gezin. Een vlek die blijft Voor velen blijft hij levenslang de man die „gezeten" heeft. Laat ik maar zeggen, dat hij een klap heeft gehad, die hij heel zijn leven blijft voelen. Doch nu is er een pleister op de wonde gelegd. Hij kreeg een bedrag van f 6000 als smartegeld. Smartegeld, dat in de practijk echter betekent: smartelijk geld. Hij krijgt nu te betalen de declaraties van z'n verdediger en raadslieden, die hem uit het gevang hebben weten te halen. Een bedrag in totaal meer dan f 6000. En dan is er de fiscus, die na tuurlijk ook niet een onbelang rijk deel opeist, zodat tenslotte de man nog armer is dan toen hij in de gevangenis zat. Smartegeld vermeerdering van smart. Maar geen mani festatie van rechtsherstel. (Ingez. mededeling,, advert.) BERGEN OP ZOOM prachtige eilandenrijk is voor ons Westerlingen moeilijk te begrij pen, doch deze film heeft ertoe bijgedragen enig inzicht te krijgen in het primitieve leven van een volk, dat zyn eeuwenoude gods dienstige gebruiken in ere heeft gehouden. De film over het leven van „onze jongens" in Indië was niet minder interessant. Gaarne had den de aanwezigen de beelden wat vast gehouden om er een be kend gezicht op te ontwaren. Jammer, dat maar zo weinigen van deze mooie leerzame avond hebben genoten. KAMPERLAND. Familie-avond. Naar wü vernemen ligt het in het voornemen van het bestuur van de Oranjever. „Kamper land" om op 5 en 6 Mei a.s. i.v.m. de nationale feestdag een feeste lijke familieavond te organiseren in het „Stooffgebouw". AXEL. Jaarvergadering Winkeliers vereniging. De winkeliersvereniging „Axel Vooruit" hield haar eerste jaar- yergadering onder voorzitter schap van de heer P. A. Wonder- gem in hotel „Het Gulden Vlies De secretaris, de heer H. J. Le grand, memoreerde de diverse acties, met groot succes door de vereniging georganiseerd. De jonge vereniging verheugt zich in een grote bloei; het ledental steeg van 32 tot ruim 80. De penningmeester, de heer J. Meijer, meldde een batig saldo van f 1032. Ook werden de acties voor het komend seizoen besproken. De moeiiykheden, die de winkeliers ondervinden van marktkramen op de Zaterdagmarkt, zal men pogen op te lossen tot bevredi ging van beide partyen. Met pensioen. Aan de opperwachtmeester C. M. Fokker te Axel is in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftyd, met in gang van 1 April eervol ontslag verleend.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2