Politie en militairen bezetten stadje in Znid-Italië. Amsterdam krijgt drie IJ-iuimels. Mevrouw E. M. Goote-Landmau te Vlissingen nog vol vitaliteit. Jonge ijsbeer, de trots van Burgers' Dierenpark. HIEIIWS Politieke stakingen. Stakers maakten zich meester van spring stoffenfabriek. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederlandse leerlingvliegers naar Amerika. Eerst zal de Velser-tiinnel worden afgebouwd. Dodensprong in de bintPieter Deze zomer viert „Hosanna" te Goes het 60-jarig üestaan. Ze leest boeken en kranten en schrijft brieven. r R. van Hees benoemd tot ector aan de Rijksuniversi teit te Groningen. Zeeuwen op de thuisreis. Uitgave Stichting ,;Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2734; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel administratie 2009; Tel. redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1519 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA VRIJDAG 24 MAART 1950 itin - Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon eri Maan. Zaterdag: Zon op 6.33 u., onder 19.01 u.; Maan op 8.45 u., onder 2.04 u. Hoogwater op Zaterdag 25 Maart Vlissingen: 5.39 u. 1.64 m.t 18.07 U. 1.46 m.; Terneuzen: 6.05 u. 1.83 m., 18.34 u. 1.67 m.; Wemeldinge: 7.17 u. 1.41 m„ 19.44 u. 1.31 m.; Zierikzee: 6.58 u. 1.19 m., 19.24 u. 1.08 m. \\i L-st-kuropa wordt de laatste vtijd geteisterd door een |olf van stakingen. Dat is op zichzelf reeds een treurig verschijnsel. Terwijl geheel Europa nog al- iyd lijdt onder de gevolgen van ie oorlog en opbouw en herbouw dringend noodzakelijk is, zijn de stakingen, die de wederopbloei verhinderen, niet van de lucht. De communisten in Italië, die tijdens de dictatuur van Musso lini geen vin verroerden, zijn nu zonder ophouden in de weer orde en rust te verstoren en door ge weld aan. anderen hun wil op te leggen. In Frankrijk is het niet anders. Een groot deel van de Fransen uiten hun dankbaarheid voor het feit dat ze van de Duitse dwing- landij verlost zijn, door het po gen om een rode dictatuur te vestigen, waarvan het gevolg is, dat ook hier het arbeidsproces wordt gestoord en de opbloei verhinderd. En als derdé in de rij is er België, waar om politieke rede nen allerlei stakingen worden geproclameerd. En het ergste hierbij is, dat ook de socialisten, nu ze langs democratische weg de terugkeer van Koning Leopold misschien .,iet kunnen verhinde ren, mèt de communisten naar het wapen der staking grijpen. Dit alles is vooral betreurens waard, omdat op deze wijze in de kaart van Moskou wordt ge speeld. In dubbele zin. Door de verzwakking van West-Europa tegenover het Stalinistische blok •n door de principiële erkenning van de dictatuur. "p" n dan ons eigen land. Ook hier trachten de com munisten door stakingen e.d. wanorde en onrust te brengen. En de P. v. d. A.? Zij plaatst zich op democratische grondslag lij verwerpt de dictatuur. Maar toch, wie mocht menen, dat de Belgische socialisten, die de algemene staking als politiek wapen mensen te gebruiken te genover zich zouden vinden, ver gist zich. Een protest tegen dit ondemo cratisch optreden bleef achter wege. Men doet er het zwijgen toe. In dit geval, een veelbeteke nend zwijgen. Voor Rusland en de Moscovie- ten in andere landen, is dit alles een oorzaak van vreugde. Maar overigens een bedenke lijk verschijnsel, dat voor de toe komst het ergste doet vrezen. Voor de belijders van de Christus ligt hier, ook in ver band met de komende Statenver kiezingen de ernstige waarschu wing, om niet door onderlinge verdeeldhe hun kracht te bre ken en de revolutie te steunen. Meer dan ooit is het nu nodig, ondanks onderlinge verschillen, gezamenlijk tegenover de revolu tie te stellen het Evangelie van Jezus Christus, óók in het poli tieke leven. Enkele duizenden manschappen politie en militairen hebben gisteren het Zuid-Italiaanse stadje San Severo bezet. Eerder op de dag was het hier tot een gevecht gekomen tussen 4000 demonstrerende stakers en de politie. Vijf politieagenten waren afgeranseld en vijf andere ontwapend. De stakers, die protesteerden tegen de dood van een demon strant, die Woensdag in de Noord-Italiaanse stad Parma in een gevecht met de politie werd doodgeschoten, wierpen barri caden op in de straten en gooi den handgranaten naar de politie. Politieversterking, die in aller ijl met pantserwagens werd aangevoerd, ruimde de barrica den op, verspreidde de stakers en arresteerde een aantal van hen. De bureaux van de commu nistische partij en het onder communistische leiding staande vakverbond werden bezet. In de buurt van Velletri in de provincie Rome, hebben eni ge honderden arbeiders een fa briek van springstoffen bezet n.a.v. een besluit der directie het bedrijf te sluiten i.v.m. de agitatie, die onder het personeel werd gevoerd. Later op de avond werd gemeld, dat te San Severo 12 politiemannen gewond wer den, van wie 2 ernstig. Van de demonstranten liepen ongeveer 20 verwondingen op. Vijf van In het kader van onze militaire samenwerking met de landen van dé West-Europese Unie en het Noord-Atlantische Pact zal in de toekomst personeel van de Neder landse luchtmacht ten dele wor den opgeleid op scholen van onze bondgenoten. In dit verband zal binnenkort een groep leerling-vliegers naar Amerika worden uitgezonden. Het betreft hier een groep van 44 leeriingvliegers, die onder ge leide van een ervaren jachtvlleger op de vliegbasis Randolph Field te San Antonio in Texas geplaatst zullen worden. Deze leerling-vliegers worden gekozen uit een groep die zich reeds had aangemeld voor de vlieg-opleiding in Nederland. Zij zullen door de Amerikaanse lucht macht zowel militair gevormd als tot vlieger worden opgeleid. Het gaat hier om een „good- will"-gebaar van Amerikaanse zijde, dat uiteraard zeei' door de Nederlandse luchtmacht wordt gewaardeerd. De cursus waaraan deze groep Nederlandse leerling vliegers te San Antonio zal deel nemen begint op 29 Mei a.s. Dè duur van de opleiding is 48 weken. Randolph Field is een der meest moderne opieidingsbases ter we reld en wordt in Amerika be schouwd als het „neusje van de zalm" op dit gebied. De wethouder voor de volkshuisvesting c.a. in Amsterdam, mr J. van der Velde, heeft mededelingen gedaan over de plannen tot het bouwen van tunnels onder het IJ. Binnen een half jaar is aldus de wethouder een uitvoerig gedetailleerd rapport te verwachten over deze zo betekenisvolle plannen, waar het tunnelbureau circa 5 jaar aan heeft gewerkt. Het ligt in de bedoeling drie tunnels aan te leggen: een voor het autoverkeer en twee voor fietsers en voetgangers. Een werkloze ex-officier van de Italiaanse luchtmacht is van de 60 meter hoge „fluistergale- rij" in de koepel der St.-Pieters kerk gesprongen, doch bleef en kele meters boven de marmeren vloer voor het pauselijke altaar hangen aan een touw, dat hij onder de armen gebonden had. De pelgrims, die voor het al taar geknield lagen, gilden van schrik, toen hij naar beneden kwam. De man, de 28-jarige Franco Zucconi, had, voor hij sprong, een touw onder de armen ge bonden en aan de ijzeren bal- lustrade van de galerij vast gemaakt. Toen hij neerstortte, vielen twee brieven uit zijn zak. Eén was geadresseerd aan de Paus en de andere aan de Italiaanse pers. Hierin vroeg hij de wereld aandacht te schenken aan zijn wanhopige toestand en als het touw niet zou breken hem werk te geven. Zucconi werd door de Vati caanse garde gearresteerd en aan de Italiaanse politie uitgeleverd. De Paus heeft hem 10.000 Lire gezonden. hen werden ernstig gewond. De politie verklaarde 70 per sonen te hebben gearresteerd, o.w. de vrouw van de plaatse lijke communistische senator. In de avond zetten de politie en de militaire patrouilles de jacht op sluipschutters voort. In de strijd overdag werden de sluipschutters in verschillende gevallen bijgestaan door vrou wen, die de revolvers laadden. Kunnen kabeljouwen spreken? Gewapend met microfoons, camera's, lampen die onder water kunnen branden en apparaten om het geluid ie registreren, is een aantal ge leerden met het Noorse ex peditievaartuig „G. O. Sars" uitgevaren om te onderzoe ken of „kabeljauwen onder het Ho/maken met elkaar spreken". Amerikaanse geleerden heb ben uitgemaakt, dat harin gen zulks wel doen en de Noorse geleerden menen, dat er geen reden is te veronder stellen, dat him kabeljauwen in dit opzicht bij de haringen zouden achterstaan. De geleerden, die met hun schip voor anker zullen gaan in de gebieden waar de ka beljauw kuit schiet, zullen hun toestellen in het „bou doir" van de kabeljauwen laten zakken, dat zich op 60 meter beneden de zeespiegel bevindt. Als nu een „zij" iets tegen een „hij" zegt of omge keerd dan kan men verwach ten, dat de wereld dit de vol gende week zal weten. REGEN IN NEW-YORK. De experimenten, die gisteren boven New-York op kunstmatige wijze regen hadden moeten ver wekken, gingen niet door we gens. de regen. Gisteren viel in New-York meer dan 30 millimeter regen, wat een grotere toevoer naar de uitgeputte stadsreservoirs bracht dan zelfs de best geslaag de experimenten in één dag hadden kunnen veroorzaken. Om een einde te maken aan de maandenlange droogte had de stad 50.000 dollar uitgeloofd voor het maken van regen door ijs uit vliegtuigen te strooien. De droogte was zó nijpend, dat het stadsbestuur een beroep op de New-Yorkers had gedaan om een dag in de week geen water voor wassen of scheren te ge bruiken. Van deze laatsten zal de een langs negen, de ander langs zeven roltrappen bereikbaar zijn. De ca paciteit van de tunnels wordt vol doende om ook het drukste te verwachten verkeer zonder ver traging te venverken. Tot nog toe lagen de gevoerde besprekingen in de financiële sfeer. Zodra minister Lieftinck uit Indonesië terug is zullen de besprekingen met deze bewinds man worden opgenomen. Over de investering van de no dige miliioenen moet met de re gering volledige overeenstemming worden bereikt. Ongeacht mogelijke prjjswy'zi- gingen zullen de drie tunnels waarvan de bouwtyd op ongeveer 5 jaar kan worden geschat te zamen 100.000.000 gulden kosten. (Op dit ogenblik zijn de prijzen Van waterbouwkundige werken driemaal, die van mechanf* '*e werken vijfmaal die van vo©~ - oorlog). te, DE VELSER-TUNNEL. Voorrang heeft stellig de Vel- ser-tunnei. Daarvan heeft de mi nister gezegd, dat de in 1939 be gonnen bouw in 1951 zal worden voortgezet, als hij de nodige mil iioenen daarvoor op de begroting Nog geen uitspraak in de zaak-Van Geelkerken. Het proces tegen de voormalige plv. leider van de N.S.B. en lei der van de Nat. Jeugdstorm, de 50-jarige C. van Geelkerken, is nog niet geëindigd. Bij inter locutoir vonnis heeft de Bijz. Strafkamer van de Utrechtse rechtbank de stukken gesteld in handen van de rechtercommissa ris voor een nader onderzoek. De president, prof. mr L. W. G. Scholten, die gistermorgen de interlocutoire uitspraak voorlas, zeide, dat de bekentenis van ver dachte een zeer ernstig karakter draagt. De rechtbank achtte het onderzoek echter niettemin on volledig, omdat zij geen voldoen de klaarheid had gekregen om trent de persoon van verdachte. Een psychiatrisch rapport zal worden samengesteld. kan brengen. De Nederlandse Spoorwegen hebben zich tenslotte accoord verklaard met de gepro jecteerde plaats van deze tunnel (waardoor zoals bekend ook een spoorlijn zal worden aangelegd). Naar de wethouder verwacht zal de Velser-tunnel in circa 5 jaar gereed zijn, doch het begin van uitvoering der IJ-tunnels zal daarop niet behoeven te wachten. De wethouder heeft goede hoop dat binnen afzienbare tyd met de bouw van deze zo lang begeerde IJ-tunneis kan worden begonnen. De mogelijkheid, voor deze wer ken Marshall-gelden beschikbaar te krjjgen, zal mede een onder werp van bespreking vormen. Overstromingen in Nieuw» Zuid-Wales. Een gehele nacht zijn amphi- bie-voertuigen en vrachtauto's van het Australische leger bezig geweest 400 gezinnen te evacu eren uit het 15.000 inwoners tel lende stadje Wagga-Wagga in Nieuw-Zuid-Wales, dat door de rivier Murrumbidgee over stroomd werd. De politie heeft de bewoners gewaarschuwd, dat de gehele stad onder water zal komen te staan. Het fruit in het vruchtbare dal van de Goulburn in Victoria heeft veel van de overstromingen geleden. 20 jaar geëist wegens moord, 9 maanden wegens mis handeling. De Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, mr Dyserink, eiste gisteravond een gevange nisstraf van 20 jaar tegen de 47-jarige bankwerker K. Sannes en 9 maanden gevangenisstraf tegen de 28-jarige metaalbewer ker C. Lelieveld, beiden uit Nieuwkoop. Deze verdachten zijn nauw betrokken geweest bij de gebeurtenissen, die in de nacht van 30 op 31 Juli 1949 nabij Nieuwkoop hebben geleid tot de gewelddadige dood van de Amsterdamse tandtechnicus P. J. van Piggelen. Twee militaire vliegtuigen in de V.S. neergestort. Eén van Amerika's nieuwe lange afstand-bommenwerpers, een B-50, is met 14 personen aan boord in Arizona neer gestort. Minstens negen mensen zijn om het leven gekomen. Bij New-York is een militair transportvliegtuig van het type Dakota, in een sneeuwstorm ver ongelukt. Eén inzittende verloor het leven. Nog geen beslissing in België. Na afloop van de vergadering der 26 ministers van staat in het paleis van de Prins-Regent te Brussel, welke 3% uur duurde, heeft Graaf Carton de Wiart, in formateur van de Prins-Regent, die de bijeenkomst heeft voor gezeten, de pers medegedeeld, dat hij over de gevoerde bespre kingen verslag heeft uitgebracht aan Prins Karei. „Wij waren het er in het al gemeen over eens, dat de hui dige agitatie geen reden van bestaan heeft", zo zei de 80- jarige staatsman, „en wy waren van oordeel, dat deze een op lossing van de problemen eer der in de weg staat. In dit ver band werd de wenselijkheid uitgesproken een beroep te doen op het gezonde verstand der bevolking." Het was de tweede maal in de geschiedenis van België, dat de raad van ministers van staat bijeenkomt. De eerste bijeen komst werd gehouden op 4 Aug. 1914, aan de vooravond van de eerste wereldoorlog. Urk bij Overijssel. Overdracht op 1 April a.s. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr J. E. Baron de Vos van Steenwijk en de Commissaris der Koningin in Overijssel, ir J. B. G. M. Ridder van der Schueren, zullen op Zaterdag 1 April a.s. naar Urk gaan t.g.v. het feit, dat Urk op die dag zijn plaats in de provin cie Noord-Holland zal verlaten om tijdelijk bij de provincie Overijssel te worden onder gebracht. Concours op 24 Juni als waardig feest. Deze zomer, en wel op 24 Juni, gaat het Harmoniegezelschap „Hosanna" te Goes zijn zestig jarig bestaan vieren. Naar aan leiding van dit feest bestaat thans het voornemen te Goes het veertigste bondsconcours van de Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfaregezeischap- pen te houden. Het concours zal gehouden worden in het Schut tershof. Christelijke Harmonie- en Fanfareverenigingen, welke nog geen lid zyn van deze bona, kunnen ais gast aan het con cours deelnemen. Bij genoemae bond zijn in totaal 45 verenigingen uit Zuia- Holland, Brabant, Limburg en Zeeland aangesloten. Men hoopt, dat deze verenigingen alle naai Goes zullen komen, al ligt het dan wat uit de route. Eigenlijk moest het- zestigjarig bestaan in 1949 gevierd worden, want op 1 Augustus 1889 wera „Hosanna" opgericht door leden van de Chr. Jongelingsvereni ging te Goes. De eerste directeur was de heer L. de Beste, later opgevolgd door de heren J. C. Anderson, J. H. v. d. Glas, C. G. Govaerts, terwyl thans de heer A. Kousemaker de dirigeerstok zwaait. Trouwe leden telt deze vereniging. Daar is de huidige voorzitter, de heer Duyvewaardt Als 14-jarige tamboer werd hij lid en hij is het thans, na 48 jaar nog. Nog steeds enthou siast en actief om leden te werven. Hij en ook de heer L. J. Hillebrand, de secretaris, weten een hoop te vertellen. Hierover hopen we echter later wat meer te schrijven. Ook te Goes sprak men over de woningvraagstukken. Evenals Dinsdag te Middel burg, vond gistermiddag te Goes in het Schuttershof een, door de Afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten belegde, bijeen komst plaats, waar de heer W. Scherens van het Dept. van Wederopbouw en Volkshuis vesting ditmaal de aandacht vroeg van de gemeentebesturen en personeelsleden van gemeen tewerken op Zuid-Beveland voor de vraagstukken de woning bouw betreffende. In zyn betoog merkte hij nog op, dat 1950 wat de rationele woningbouw betreft een experi menteel jaar is. Men zoekt naar een aanvaardbaar gemiddelde, dat sociaal en technisch verant woord is, doch dat toch finan- ciëel lager ligt dan de huidige subsidievoorwaarden. Ook hier werd van het stel len van vragen een druk ge bruik gemaakt. Wethouder J. J. v. Melle 'vroeg, i.v.m. hetgeen de heer Scherens verteld had over de behuizing voor ouden van dagen, of er klaargemaakte plannen waren. „Pasklaar niet' antwoordde de heer Scherens. In iedere gemeente liggen de ver houdingen namelijk anders. Wel wil het departement hier van voorlichting dienen. Er is geen extra pot voor deze bouw gereserveerd. Spr. achtte het daarom wel raadzaam, het Prov. Bestuur in overweging te geven een gedeelte van hetgeen de provincie toegewezen krijgt voor deze bouw te reserveren. Naar aanleiding van een vraag van ds A. W. M. Odé over de financiering van de huisvesting van ouden van dagen, antwoord de de heer Scherens, dat van Rijkswege financiële bijdrage wordt verleend. Zij is „al" goed drie maanden oud. Corrie, de jonge ijsbeer, is de trots van Burgers' Dierenpark in Arnhem. Zij heeft daarvan zelf niet het geringste vermoe den, want zij is pas drie maan den en vijf dagen oud. Iedereen, die er maar iets van af weet, kan begrijpen, dat dit iets is om trots op te zijn, want het komt hoogst zelden voor, dat een jonge ijsbeer deze aanvallige leeftijd in gevangenschap bereikt. Dat Corrie het haalde dankt zij aan haar moeder en in niet mindere mate aan Cornelis, de oppasser, die haar peetoom is. Haar vader heeft zij nog niet gezien. Sinds de geboorte leeft het gezin n.l. gescheiden door muur en tra lies. „Haar vader zou haar zon der meer opeten", vertelde de directeur van Burgers' Dieren park, de heer van Hooff. „In Londen hebben zij pas een ijs beer door de eerste critieke dagen heengehaald. Bij ons is dit de derde, die in leven blijft in de 37 jaar van het bestaan van het Dierenpark. Overigens: eenvoudig is het niet. Van het moment af, dat Corrie geboren werd, kon alleen Cornelis af en toe een glimp van moeder en baby opvangen, En dat was maar goed ook, want zodra moeder Else in de gaten zou krijgen, dat iemand haar jong gezien had, zou ze het on- middeliyk doodmaken en ver slinden. Dat is geen wreedheid, maar zuiver angst". Beneden in het ruime verblijf van de ijsberen flaneert moeder met haar dochter. Zij kqkt af en toe behoedzaam achterom, of haar volgelinge het tempo wel bij kan houden en als dit niet het geval is stoot zy een hijgend en blazend geluid uit. De kleine sneeuwbal die net zo groot is als een keeshond jankt dan en zet er een loop pasje in. Voorzover dit tenmin ste mogelijk is als je nog niet erg best op de poten staat. Als het jong honger krygt, strekt de grote logge moeder zich behoedzaam op de grond, neemt het voorzichtig tussen haar poten en laat het net zo lang drinken tot het genoeg INTERVIEW MET EEN HONDERDJARIGE. Zo weinig honderdjarigen men vindt, zo weinig vindt men bij mensen van deze leeftijd een vitaliteit ais bij mevr. E. M Goote- Landman te Vlissingen, die Woensdag 29 Maart 100 jaar hoopt te worden. Een feit, dat in Vlissingen niet ongemerkt voorbij zal gaan, want reeds verleden jaar was de belangstelling voor mevr. Goote's 99ste verjaardag groot. Op mevr. Pauw els-Tieleman te Kloosterzande na, die een maand geleden de 102-jarige leeftijd bereikte, is mevr. Goote de oudste inwoonster van Zeeland. Men moet zich dat eens voor stellen jhonderd jaren te leven, een eeuw! Dat is 36500 dagen en vier-en-twintig maal zoveel uren, om niet verder te rekenen. Mevr. Goote is dus in 1850 geboren, dat betekent, dat in haar leven vqf oorlogen plaats hadden. In 1854 de Krimoorlog, maar daar weet de honderdjarige vanzelfsprekend niets van. Wel herinnert zij zich de FransDuitse oorlog in 1870. „Toen stond mijn man by de grens op wacht om overlopers te gen te houden", zei ze. En na tuurlijk herinnert ze zich de Boe renoorlog en de beide wereldoor logen. Zeker de laatste, want die bracht de inundatie op Walcheren waardoor mevr. Goote uit haar woning aan de Vlissingse weg moest en naar Holland vertrok, waar ze de hongerwinter mee maakte. LEZEN EN SCHRIJVEN. Toen wy mevr. Goote deze week vroegen ons een en ander te ver tellen over hetgeen zy zoal in haar lange leven heeft meege maakt, merkte ze op het helemaal niet nodig te vinden, daar in de krant over te schrijven, en wij waren al van mening, dat er van ons interview met een honderd jarige niets zou komen. Maar zo dame los en toen we een paar velletjes van ons notitieblocje volgekrabbeld hadden, zei ze heel pienter en met een twinkeling van spot in de ogen: „Je hebt nou toch al een beetje hé!" Zo is de Vlissingse honderdjarige, geestig en bijdehand. Ze kan soms zeld zaam grappig uit de hoek komen. En men staat er werkeHjk ver stomd van wat ze nog allemaal doet. „Elke dag schryf ik 'n paar brieven", vertelde ze. „Verleden jaar heb ik op m'n verjaardag wel vijftig brieven ontvangen, en ik heb er zelf allemaal op terug geschreven". En haar zoon, die speciaal per vliegtuig uit Grand Rapids overgekomen is, vulde nog aan, dat ze de hele corresponden tie van de familie bijhoudt en geen verjaardag vergeet. Aan het schrift zou men heus niet zeggen, dat het van een honderdjarige is; 't is vlot leesbaar. Eén van de dingen, die ze graag doet, is een spelletje do mino; daar is ze altijd voor te vinden. Toen we met de nodige stem verheffing want mevr. Goote is tameiyk doof vroegen wat ze nu zoal deed op de dag ant woordde ze: „Nou ik lees veel, boeken en de krant helemaal". .„Leest U 'tfeuilleton ook?" „Ja, langzamerhand kwam de oude dat ook en dan 's Vrijdags het byblad". Ze bedoelt het Zeeuwsch Weekend", dat ze erg mooi vindt. „Of ik ook over politiek lees? Over Koning Leo pold ook; hy moest terugkomen", vindt mevr. Goote, ,,'t is een beste man. Toen ik vroeger in België logeerde zag ik hem wel eens". HERINNERING. „Ik herinner me ook nog goed, dat Koning Willem III met Koningin Sophie naar Zeeland kwam. In Middelburg stond een groot bord met hun namen er op. Men kan mevr. Goote aller lei dingen uit lang vervlogen ja ren vragen, maar aan alles kan men merken, dat haar geheu gen uitstekend is. Ze weet nog best hoe ze vroeger met de boot naar Rotterdam ging en vandaar verder met de paardétram. Toen waren er nog geen treinen in Zeeland en was ook de Sloe dam er nog niet. Tenslotte telt mevr. Goote nog even op hoeveel kinderen en kleinkinderen ze heeft. Ze is moe der geweest van zestien kinderen vier meisjes en 12 jongens. Eén dochter en 7 zoons zyn nog in leven. Dertig kleinkinderen zyn er en 33 achterkleinkinderen. Drie van haar kinderen zijn, toen ze zo rond de twintig jaar waren, naar Amerika gegaan, waar ze een beste positie veroverd hebben, Twee zijn er in Grand Rapids en één in Texas. „Vond u het goed dat uw zoons naar Amerika wilden?" „Dat moest ik wel", verzucht mevr. Goote, „er was geen toe komst hier en iedere avond zeur den ze aan m'n hoofd. Maar 't was wel hard op dat ogenblik". „Meer dan drie zijn er niet naar Amerika gegaan", licht de 66-ja- rige zoon Uit Grand Rapids ons in. „De anderen wilden allemaal thuis biyven. Dat pleit voor moe der!" heeft. Het is wondSlijk om te zien, hoe voorzichtig zo'n grote ijsbeer haar kind behandelt. In het begin vooral was dit op- opmerkelijk, toen het jong nau welijks groter was dan een rat. Corrie is kerngezond en groeit als kool en ongetwyfeld zal zij het er best afbrengen.... Meisje in de hand geschoten Gisteravond heeft een agent van politie te Amsterdam, die zich moest verdedigen tegen een opdringende menigte, een schot uit zijn dienstpistool ge lost en daarby een 4-jarig meis je aan de hand verwond. De agent had in de Kamper foeliestraat een wielrijder ge zien, die zonder licht reed. De man had op de sommatie te stop pen geantwoord: „Kom morgen maar terug". Even later slaagde de agent er echter in de man toch aan te houden. Hij wilde de arrestant meenemen naar het politiebureau, doch het publiek wilde dit beletten. Plotseling kwam een man naar voren met een stuk qzer in zijn hand, De agent, die zich bedreigd voelde, loste een schot, dat het meisje, dat niets met het relletje te maken had, in de hand trof. Zo wel de wielrijder als de man, die de agent bedreigde, wisten te ontsnappen in de ontstane verwarring. Bij Kon. Besluit is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der eco nomische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de landbouweconomie, ir R. van Hees, Rijksconsulent voor Grond en Pachtzaken te Goes. De heer van Hees is 27 Fe bruari 1918 te Hoogeveen gebo ren en bezocht aldaar de H.B.S. Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen studeerde hij voor landbouwkundig ingenieur, waar voor hij in September 1942 slaag de. Hij werd daarna als adjunct ingenieur benoemd aan het Mi nisterie van Landbouw te Den Haag. In dezelfde functie werd ir van Hees in 1944 te Olde- broek benoemd, vanwaar hij in 1945 naar Breda ging als wnd. consulent voor Grond- en Pacht zaken voor Noord-Brabant en Zeeland. Toen op 1 Januari 1948 Zeeland een zelfstandig ambts gebied werd, werd ir van Hees benoemd als consulent voor Zee. land en vestigde hij zich te Goes. De heer van Hees is advise rend lid van de Grondkamer, van de Stichting voor de Land bouw, van de Z.L.M. en lid van de Herverkavelingscommissie Walcheren. Zijn werk als consulent is veelomvattend. Het behelst o.m. het geven van adviezen inzake onteigening van gronden en de gemeentelijke uitbreidingsplan^ nen, die sinds najaar 1948 be oordeeld worden op de land bouwkundige consequenties. Het is nog niet bekend, wan neer ir van Hees zqn benoeming zal aanvaarden. Met hem gaat een deskundig en vooral inland- bouwkringen geziene figuur Zee land verlaten. De benoeming van ir van Hees betekent, dat aan de Groningse Universiteit voor het eerst in universitair kader onderricht gegeven wordt in agrarische economie. Generaal Eisenhower heeft in een rede verklaard, dat Ame rika zich in sommige opzichten reeds verder ontwapend heeft dan hq uit het oogpunt van vei' ligheid raadzaam achtte. De Britse regering, die slechts een meerderheid van 5 stemmen in het Lagerhuis heeft, weigerde een debat over de kwestie Se- retse Khama toe te staan. Op 16 April a.s. worden bestuurs verkiezingen gehouden in de Joegoslavische zóne van Triest, Sowjetastronomen hebben melding gemaakt, dat deeltjes goud en platina zijn gevonden in een meteoorsteen, die twee jaar geleden in Sikhote Alin in het Verre Oosten van de Sowjet Unie gevallen is. In de steen werden ook deeltjes ijzer en nik kei aangetroffen. -■ Het commu nistische lid van het Neder- saksische parlement, Lehmann, is door een Brits militair ge rechtshof te Hannover vrijge sproken van de beschuldiging, dat hq de goede naam van de bezettende mogendheid in gevaar had gebracht. Te Roanne in centraal-Frankrijk, hebben 1500 mensen gedemonstreerd tegen het vervoeren van wapenen uit het arsenaal naar het spoorweg, station. Aan de Perzische re- gering is een ontwerpovereen komst betreffende militaire hulp voorgelegd. Een nieuwe Griek se regering onder leiding van de liberale leider Sophocles Veni zelos is gisteravond door Koning Paul beëdigd. De Republiek Indonesia heeft in principe be sloten het militair bestuur op te heffen. De 40 man van de Nederlandse marine, die de twee aan Nederland overgedragen Amerikaanse fregatten naar Ne derland zullen brengen, zullen te Boston een opleiding onder gaan. De schepen zullen in Mei officiëel aan de Nederlandse marine worden overgedragen. Met het troepentransportschip „Fairsea", dat op 10 Maart j.l. uit Tandjong Priok is vertrokken en waarschyniyk op 4 April a.s. in Rotterdam zal aankomen, ko men de volgende Zeeuwen naar huis: Korp. D. Bal, Dreischor, Sold. I. J. de Bleijker, Noordwelle, Wmr J. v. d. Bos, Bruinisse, Korp. J. J. den Braber, Stavenisse, Wmr J. v. d. Broeke, Schoondijke, Korp. R. A. Hemelsoet, Westdor- pe, Sold. J. M. de Jonge, Noord welle, Korp. J. C. Koopman, St. Maartensdijk, Wmr H. L. Lippens Groede, Sold. I P. W. van Loon, Bergen op Zoom, Korp. G. A. Smet, Clinge, Sold. H. de Vos, Stavenisse, Korp. Chr. v. d. We gen, Bergen op Zoom, Wmr A. Oele, Wemeldinge, Korp. J. Platteeuw, Vlissingen, Korp. R. Soehaert, Westdorpe, Sold. A. Vader, Middelburg, Soldt. W. Verhage, Zoutelande, Korp. J. C. Hamelinck, Zaamslag, Korp. Th. Hendrikse, Middelburg, Sold. H. G. Bossers, St. Philipsland, Kapt. D. A. van Dobbenburgh, Bergen op Zoom, Wmr H. J. Schaap, Zierikzee, Korp. A. Bal, Ooster- land, Sold. W. v. d. Graaf, Poort vliet, Korp. A. C. Goffau, Bergen op Zoom, Sold. J. de Kuiper, Zierikzee, Sgt A. C. Verbilst, Zuiddorpe. Sgt J. Haast, Bergen op Zoom, Sgt M. v. d. Klooster, St. Anna- land, Sold. H. Murre, 's-Heer Arendskerke. Met het troepentransportschip ,Goya", dat op 13 Maart uit Tandjong Priok vertrok en ver moedelijk op 8 April in Rotter dam zal aankomen, komen de volgende Zeeuwen mee: Korp. J. J. van Arenhals, Kats, Sold. I E. G. R. Groffen, Bergen op Zoom, Sold. I C. M. de Groot, Bergen op Zoom, Sold. H. J. Koster, Zierikzee, Sold. 1 J. Meij- ers, Zoutelande, Sold. I A. J. H. Moerman, Oostburg, Sold. F. B. van Opdorp, Terneuzen, Sold. J. van Rijswijk, Goes. Ged. Staten hebben benoemd tot secretaris van de Commissie van Advies inzake de schatting vaststelling van de pacht waarde der calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland de heer A. K. Kievit, adjunct commies le klasse ter 2e afd. der Provinciale Griffie te Mid delburg. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond. Rustig weer. Meest zwaar bewolkt en neve lig met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige 'wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1