NIEUWS Nederlandse militairen zullen in Canada opgeleid worden. DRIE BOMMEN ONTPLOFTEN IN ROME; algemene staking in Italië begon. Commissaris der Koningin en burge meester van Vlissingen terug uit Schotland. Zeeuwse Dambond gaat zilveren jubileum vieren. Nederland heeft nog een tekort van 250.000 woningen. De Oosterpoider. Eyskens niet geslaagd. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op 5 Mei zal de Prins in de V. S. de Holland Fair openen. Onheilspellende stilte in andere steden. Constellation „Walcheren" bracht 100.000ste passagier binnen. Cantine voor wederopbouw^ arbeiders te Vlissingen Ultgav* Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor 2970 of 2364. Na kantoortijd voor advertenties alleen 2970. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middel burg, Korte Noordstraat 35; Tel. administratie 2009; Tel redactie 2347; Terneuzen: Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 151S Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4 Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 23 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen. Op en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.35 u., onder 18.59 u. Maan op 8.14 u., onder 0.52 u. Hoogwater op Vrijdag 24 Maart: Vlissingen: 5.06 u. 1.47 m., 17.27 u. 1.63 m. Terneuzen: 5.34 u. 1.95 m., 17.54 u. 1.82 m. Wemeldinge: 6.48 u. 1.49 m., 19.08 u. 1.42 m. Zierikzee: 6.30 u. 1.24 m., 18.49 u. 1.19 m. Y\T e kunnen het zien als een verblijdend feit, dat zonder onderbreking met de drooglegging van de voormalige Zuiderzee voortgang kan worden gemaakt. Nog niet zo lang geleden moest de regering aan de volksvertegen woordiging meedelen, dat om fi nanciële redenen, de verdere drooglegging moest worden stop gezet. Gelukkig is het zover niet ge komen en konden althans de voorbereidende werkzaamheden worden voortgezet. En nu is het, dank zij de Mar shall-hulp mogeiyk gebleken, dat de Oosterpolder, ruim 50.000 ha. groot, definitief zal worden droog gelegd. Een zaak van grote betekenis, in de eerste plaats voor onze boe ren en tuinders. De steeds doorgaande aanwas van de bevolking maakt het ge wenst, dat de bodemoppervlakte wordt uitgebreid en dat er voor de agrarische sector meer ruimte komt. Bovendien biedt deze droogleg ging gelegenheid voor tewerkstel ling van een groot aantal ge schoolde en ongeschoolde arbeids krachten. De regering denkt aan de mo gelijkheid om hier een aantal uit Indië terugkerende militairen, voorzover zij daarvoor geschikt zyn, werkgelegenheid te verschaf fen. Daar is op zichzelf niets tegen. Maar in de eerste plaats zal hier gedacht moeten worden aan de vele duizenden jonge boeren, voor wie thans geen cultuurgrond voorhanden is. Er is alles voor te zeggen, dat deze mensen In de gelegenheid worden gesteld, zelf mee te wer ken om deze grond aan het water te ontwoekeren en ln cultuur te brengen. Mits er dan ook voor hen de zekerheid is, dat zij zelf de vruch ten van deze arbeid kunnen pluk ken en dat de te verkrijgen grond primair voor hen wordt bestemd. Boerenland. Maar dan ook in boerenhand. Prins Bernhard vertelde over zijn reis. Na Maandagmiddag in de ministerraad verslag te hebben uitge bracht over de ervaringen van zyn reis door West-Indië, Brazilië, Venezuela, de Ver. Staten en Canada, gaf Prins Bernhard gister morgen een 50 journalisten gelegenheid, hem naar deze ervaringen te vragen. Kunt U, zo vroeg men de Prins, Iets vertellen over de opleiding van onze trdepen in Canada? De Prins antwoordde, dat hijeen plan heeft meegebracht. Dit be helst onder meer, dat Canada plaatsen voor onze militairen be schikbaar stelt in 'n specialisten cursus. E':t gebeurt geheel zonder kosten. Ook zullen er Nederland se piloten en grondpersoneel kos teloos getraind kunnen worden. De Nederlandse regering zal deze militairen alleen van wat kleinig heden, als zakgeld enz., moeten voorzien. De minister van oorlog was over deze mededeling zeer verheugd, zei de Prins. Als de Canadese ministers in ons land komen zal de zaak met hen besproken worden en dan kan vastgesteld worden hoeveel militairen er volgens dit plan naar G-nada kunnen gaan om op geleid te worden. Overigens, zo vroeg de Prins aan de vragensteller, hoe weet u dat? Bij de autoriteiten was er nog niets bekend! De Prins deelde voorts nog mede, dat hM op 5 Mel in Phila delphia de Holland Fair, de grote Nederlandse export-tentoonstel ling zal openen. Deze tentoonstel ling vormt een onderdeel van de Nederlandse exportbevordering. De ministerraad hechtte er Maandag zijn goedkeuring aan, dat de Prins deze opening ver richt Prins Bernhard bezocht tijdens zijn bezoek aan de Ver. Staten ook Fort Worth, waar de fabrie- L/rle zware explosies daverden gistermorgen in Rome, toen een algemene staking ln geheel Italië Inzette. Gewapende politie patrouilles verschenen terstond op het toneel van de eerste ont ploffing, waar zij constateerden, dat een eigengemaakte bom het plaatselijk partygebouw van de Christeiyk-Democraten vernield had. De bom, vervaardigd van la-anten en carton, opgevuld met een exploslestof, was ln een vensterbank geplaatst. Enkele minuten later vernielde een tweede ontploffing een bu reau van de communistische party in het centrum van Rome. Een uur daarna exploideerde een bom van het eerste type voor een winkel aan de oever van de Tiber. Deze richtte geen schade aan. waren overvol en de gevangenis Regina Coeli, waar anders alleen veroordeelden in worden opgeslo ten, moest ook arrestanten op nemen. Enkele stakers zochten hun toevlucht op de trappen van de basiliek Santa Maria Maggiore. De politie verdreef hen met de brandslang. Een groep pelgrims, die juist uit de basiliek kwamen, werd ook ondergespoten. In sommige districten richtte de politie stralen gekleurd water op de demonstrerende stakers, ten einde deze later te kunnen iden tificeren en arresteren. De millioenen stakers zijn gisteravond na afloop van de 12-uur-staking naar hun werk teruggekeerd en bussen en trams reden weer in Rome en de an dere grote Italiaanse steden. Ofschoon de staking is geken merkt door talrijke relletjes, is slechts melding gemaakt van één dode. Gisteren werd aan het mini sterie van buitenlandse zaken een luchtvaartovereenkomst on dertekend tussen de regeringen van IJsland en Nederland. Prins Bernhard zal Maandag- ochtend^ een bezoek brengen aan de "Utrechtse Jaarbeurs. In andere steden, waar de ar beiders gehoor gaven aan de op roep van het onder communis tische leiding staande alge mene vakverbond tot 'n algemene «taking voor het gehele land de eerste sinds bijna twee jaar heerste een onheilspellende stilte ln plaats van het gewone rumoer van trams en bussen. Marko Scelba, Italië's „Ijzeren' minister van binnenlandse zaken, heeft gisterochtend de waar schuwing doen horen, dat hy de chefs van politie opdracht gege ven heeft zich „van Ieder middel te bedienen om de openbare orde en de vrijheid van arbeid te ver zekeren". De communistische par tij zou er goed aan doen te be denken, „dat wij de zaken dit maal serieus opvatten". De re gering was vast besloten op haar stuk te biyven staan. „Wij zullen de extremisten van rechts of van links niet de vrije teugel laten", aldus minister Scelba. De onmiddellijke aanleiding tot de staking was het neerschieten van twee betogende boeren in een dorpje ten Oosten van Rome door de politie. Dit gebeurde Dinsdag avond. De boeren hielden een be toging met 400 andere werkloze landarbeiders voor het gemeente huis. Gewapend met pikhouwelen schoppen en koevoeten drongen zij op tegen de plaatselijke, uit zes man bestaande, politie. Eén der agenten vuurde drie schoten af, waarmede hij twee personen doodde. Arrestaties en gekleurd water. Toen premier de Gasperi zijn werkvertrek verliet, nadat hij de laatste berichten had ontvangen, verklaarde hij, dat er geen reden voor ongerustheid bestond. Om half twaalf waren reeds meer dan 1.000 personen te Rome gearresteerd. De politie-bureaux ken zijn, die de grote Amerikaan se bommenwerpers maken. „Zo iets heb ik nog nooit gezien. Dit is iets ongelooflijks", zei hij. „Welk land biedt voor Neder land op het ogenblik de beste economische mogelijkheden?", zo werd de Prins gevraagd. Voor onmiddellijk achtte hij die in Ve nezuela aanwezig. Ook zijn er mo gelijkheden in Brazilië, maar hier voor zal een langere tijd van ont wikkeling nodig zyn. Ook in Mexico zag de Prins mogelijkheden voor onze land- bouw-emigrariten. Men heeft er soms 3 oogsten per jaar. De Prins deelde mede voornemens te zijn met betrekking tot de mogelyk- heden voor la.-dbouwemigratie nog nader contact met onze ge zant in Mexico op te nemen. De Belgische Prins-Regent heeft Eyskens van zijn informa tie-opdracht ontlast en deze op dracht aan Graaf Carton de Wiart, minister zonder porte feuille in het demissionnaire Kabinet, verstrekt. Graaf Carton de Wiart staat bekend als vurig aanhanger van Koning Leopold. Eyskens verklaarde, dat hy, na de vele onderhandelingen die hij had gevoerd, had moeten vaststellen, dat hij zich voor de onmogelijkheid bevond op korte termijn een regering te vormen, of het had een homogeen katho lieke regering moeten zijn, met alle mogelijkheden, die deze for mule met zich brengt. De politieke situatie is buiten gewoon moeilijk, zo zeide Eys kens. De toestand in het land is ernstig en bijgevolg is het wenselijk de ministers van staat in vergadering bijeen te roepen. Koning Leopold wordt in zijn villa te Pregny bestormd met adviezen van uiteenlopende aard. Hij ontvangt bezoekers en tele foongesprekken uit Brussel. Sommigen adviseren de Ko ning onmiddellijk of geleidelijk af te treden en anderen sporen hem aan het been strak te hou den en de uitspraak van het Parlement op te volgen. Het bestuur van het socialis tische vakverbond verklaarde, dat een algemene staking in het gehele land op een geschikt ogenblik zal oplaaien. Telegrammen aan militairen op weg naar huis. Met de Nederlandse troepen, die met het Panamese troepen schip „Fairsea" en het Italiaanse troepenschip „Castelbianco" wor den vervoerd, kunnen radio-brief- telegrammen worden gewisseld via het Nederlandse kuststation ScheveningenRadio, tegen het zelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse schepen. Advies tegen Seretse Khama. De officiële comm. van onder zoek naar de kwestie van 't op perhoofdschap over de Bamang- watostam in Beetsjoeanaland, heeft eenstemmig geadviseerd Seretse Khama niet als opper hoofd te erkennen, aldus heeft de Britse regering heden mede gedeeld. De commissie adviseert verder Seretse uit zijn stam te verban nen. Het rapport van de commis sie wordt geheim gehouden. In haar witboek verklaart de Britse regering, dat zij zich met zekere in het rapport opgenomen argu menten en gezichtspunten niet kan verenigen. „Peter Dog Bakker, het zicht is nu 500 meter". Deze en andere aanwijzingen kreeg gistermorgen de gezagvoerder van de K.L.M.- constellation „Walcheren" radio telefonisch van de verkeersleider op „Schipholtower", de nieuwe verkeerstoren, die van Zaterdag op Zoitdag j.l. op Schiphol in ge bruik is genomen. In de morgen uren zat de Amsterdamse lucht haven dicht door de mist. De „Walcheren", die reeds om 11.10 uur boven Schiphol vloog, werd verwezen naar het wachtgebied boven Buiksloot. Steeds kreeg de gezagvoerder de laatste meteoro logische waarnemingen en ten slotte prikte hij de machine om half één door het wolkendek heen en zette het vliegtuig aan de grond. Aan boord van de „Walcheren' bevond zich, zoals gemeld, op doorreis naar Rome mevrouw Ca talano en haar echtgenoot. Deze van geboorte Italiaanse en in Amerika wonende dame was de 100.000ste passagier op de trans atlantische route van onze natio nale luchtvaartmaatschappij. De hoofdstationschef Nederland der K.L.M., de heer J. A. Thoenes, ontving haar aan de voet van de trap en overhandigde haar in de wachtkamer namens de president directeur der K.L.M. enkele ge schenken, bestaande uit een por tefeuille, een brief in het Itali aans van dr A. Plesman en een zilveren K.L.M.-broche, bestemd voor haar 90-jarige schoon moeder, die zij gaat bezoeken. Eerste Kamer keurde begro ting van wederopbouw goed. De Eerste Kamer heeft giste ren de begroting van weder opbouw en volkshuisvesting goedgekeurd. Minister in 'tVeld had van enkele afgevaardigden te horen gekregen, dat hij te optimistisch was. Tijdens zijn repliek nam hij ruimschoots de gelegenheid om het tegendeel te bewijzen. „Wij zullen moeten trachten", aldus de minister, „de woning nood onder de knie te krijgen zonder catastrophale gevolgen op onze hals te halen. Dat kan alleen, als de gemeenten bereid zullen zijn meer kleine- en duplexwoningen te gaan bou wen. Elke gemeente zal een be volkingsprognose voor 1960 moe ten maken. Aan kleine wonin gen zal een grote behoefte be staan. In die woningen zullen dan de ouden van dagen onder gebracht kunnen worden. In 1970 zullen maar liefst 1 millioen personen boven de 65 jaar in ons land woonachtig zijn." De minister is persoonlijk geen voorstander van de parti culiere woningexploitatie. Maar hij kan niet voor 100 zijn eigen mening in het beleid door voeren. Wij zitten nu eenmaal in een coalitie-Kabinet. Zijn streven is derhalve om de par ticuliere bouw een redelijke kans te geven. Overheidsbouw en particuliere bouw kunnen best naast elkaar staan. Drie doden bij auto-ongeluk onder Helvoirt. Vannacht om 1.30 uur is op de rijksweg 's-HertogenboschTil burg, onder de gemeente Hel voirt, een personenauto misleid door de mist met flinke vaart tegen een boom gereden. De drie inzittenden, de heer J. H. Velsen uit Vught met zijn echtgenote en de heer van Boxtel uit Nij megen, waren op slag dood. Prijs van kreeften sterk gestegen. Door de geringe vangst in Noorwegen is de import van kreeften zeer bemoeilijkt en de prijs zeer opgelopen. De prijs is nu met ongeveer 50 pet. geste gen. Daar Nederland zelf weinig kreeften gebruikt en als door- voerland van België, Frankrijk cn Zwitserland niet onaanzien lijk is, is dit belemmerend voor de handel. Z. K. H. PRINS BERNHARD heeft ln de Ministerraad verslag uitgebracht over zyn reis naar het Westelyk Halfrond. Tydens de zitting; van links naar rechts: Mr W. F. Schokking, Z, K. H. Prins Bernhard, Mr Ph. R. J. Wyers en Prof. Dr P. Lieftinck. Van Schotse schrielheid was niets te merken. Gisteravond zijn de Commis saris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot en de burgemeester van Vlissin gen, mr B. Kolff, teruggekeerd van hun reis naar Schotland, waar zij Vrijdag te Edinburgh de reünie van officieren van de 52-nd Lowland Division hebben bijgewoond. Zoals wij Dinsdag reeds berichtten is ook de heer J. W. Kögeler hierbij tegenwoor dig geweest, doch hij kwam Maandag terug. De Commissaris en de heer Kolff waren enthousiast over de ontvangst in Schotland. Dat ver telden zy ons, toen wij hen gisteravond op de terugreis hier naar vroegen. Burgemeester Kolff was reeds enkele dagen eerder naar Engeland gegaan i.v.m. zijn bezoek voor V.V.V., doch de Commissaris en zijn echtgenote vertrokken verleden week Donderdag naar Glasgow en vandaar de volgende dag naar Edinburgh. Tijdens het diner kregen ze van mr G. Blake ieder een exem plaar van het door hem geschre ven gedenkboek „Mountain and flood", waarin de historie van de 52-nd Lowland Division be schreven is op zeer nauwkeuri ge wijze. Kaarten en foto's, o.a. van Walcheren en Zuid-Beve land verluchten het boekwerk. Jhr de Casembroot kreeg tevens een exemplaar voor de Prov. Bibliotheek. Zaterdag werd een internatio nale rugby-wedstrijd tussen Engeland en Schotland bijge woond door de Zeeuwen. „Ik had het nog nooit gezien", zei de Commissaris „en 't was iets enorms". Met de Zaterdag was het officiële deel van het bezoek afgelopen en de resterende dagen werden dan ook op rustige en gezellige wijze doorgebracht, waarbij men niets merkte van de vermaarde schrielheid der Schotten. Integendeel. Jhr de Casembroot was de gast van generaal E. Hakewell Smith. Zeven bommenwerpers voor 9000.-. Gister werden door de inspec teur der domeinen te 's-Graven- hage bij inschrijving verkocht zeven voor de sloop bestemde Mitchell" bommenwerpers, af komstig van de marine lucht vaartdienst. De toestellen werden voor ruim f 9132 eigendom van Feenstra's Metaalgroothandel te 's-Graven- hage. Het is de bedoeling, dat één der „Mitchell" toestellen niet zal worden gesloopt, doch een plaats zal krijgen op een plekje, waar de jeugd er in kan spelen. Weliswaar zijn de afstanden in Engeland groot, maar de trei nen naar het Noorden zijn zeer comfortabel en rijden enorm hard. Stoppen doen ze slechts enkele keren en water opnemen gebeurt onder het rijden. De Commissaris en de burge meester waren eergisteren uit Edinburgh vertrokken en hebben overnacht in Harwich, vanwaar zij gisteren het laatste deel van echtgenote, de terugreis aanvingen. env»ieh.i» Woensdagavond waren de nog aanwezige wederopbouwarbei- ders te Vlissingen bijeengekomen voor de sluiting van de cantine op het Bellamypark, die sinds 1946 de arbeiders een tehuis heeft verschaft in de avonduren. Wethouder M. A. van Pope- ring leidde de bijeenkomst na mens de plaatselijke culturele commissie, terwijl de heren L. A. Onderdijk en M. A. van Poelje aanwezig waren namens de pro vinciale culturele commissie. De heer van Popering releveerde het ontstaan en de verdere ontwik keling in de loop der jaren. Aan vankelijk was het bezoek groot, n.l. gemiddeld 90 bezoekers per avond, in 1948 51 gemiddeld en in 1949 23 gemiddeld, zodat thans het moment was aangebroken, dat het Rijkssubsidie niet langer verantwoord was. Spr. zwaaide veel lof toe aan de ouders van het tehuis, de familie v. Damme. Mevr. van Damme ontving een bloemenmand en de heer van. Damme een 2-tal boeken. De in standhouding van het tehuis bleek mogelijk te zyn geweest door de kosteloze beschikbaar stelling van het pand door het bestuur van het Chr. Mil. Tehuis. Het speet spreker, dat de heer Laernoes, die veel heeft bijge dragen tot dit werk, wegens ziekte verhinderd was. De heer J. P. Ventevogel gaf als secreta ris-penningmeester een over zicht, waaruit bleek, dat bijna 25.000 bezoekers werden geno teerd, ruim 51.000 consumpties werden genuttigd en ruim 5000 ansichtkaarten en brieven wer den verzonden door de arbei ders. Verder voerden nog het woord de heren Onderdijk, ir Steneker, geestelijk verzorger, van Damme, mede namens zyn Deze memoreerd* enkele bijzondere gebeurtenissen. Aan tatloze wedstrijden werd deelgenomen. Op 17 April 1925 werd de Zeeuwse Dambond te Middel burg opgericht, zodat deze orga nisatie binnenkort haar 25-jarig jubileum viert. Bij de oprichting bestonden er drie damclubs in Zeeland, n.l. te Middelburg, Vlissingen en Goes. In een gecombineerde be stuursvergadering werd in „De Landbouw" te Middelburg (tot de oorlog het tehuis van de Middelburgse damclub) tot op richting van de bond besloten „ter ontwikkeling en bevorde ring van de damsport in Zee land". Dit doel heeft reeds het eerste bestuur, bestaande uit de heren H. Ketsde Vries, Mid delburg, voorzitter; L. Goedbloed Jr., Vlissingen, secretaris en J. J. v. d. Meulen Bosma, Goes, penningmeester, duidelijk voor ogen gestaan, want veel baan- Bespreking over volkshuisvestingsproblynen te Middelburg. ZAL IN 1960 DE WONINGNOOD ZIJN OPGEHEVEN? Vrouw trok verklaring in man in vrijheid gesteld. Als getuige gehoord in een zaak, die gisteren voor de Am sterdamse Arrondissementsrecht bank werd behandeld tegen haar van poging tot doodslag, subsi diair zware mishandeling be schuldigde echtgenoot, trok de vrouw van deze man, de 29-ja- nge los werkman H. M. J„ een vroeger voor de rechter-com- missaris afgelegde verklaring in en zeide, dat niet haar man. doch zij zelf zich de steken ln borst, hals en wang had toegebracht. De president gelastte daarop de gedetineerde verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen. De zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden en voor nader on derzoek terug verwezen naar de rechter-commissaris. Gistermiddag waren vele Walcherse gemeentebestuurders en personeelsleden van gemeentewerken naar Middelburg gekomen om op uitnodiging van de afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten te luisteren naar een uiteenzetting, gegeven door de heer W. Scherens van de afd. Voorlichting van het Dept. van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Gesproken werd vooral over de bouw van duplexwoningen, huizen voor bejaarde mensen en de gerationaliseerde woningbouw. De heer Scherens begon met te zeggen, dat hij een aantal denkbeelden in overweging wilde geven, zonder enige dwingende bepaling. Hy wees verder op de tentoonstelling, die in het Schut tershof, waar de bijeenkomst werd gehouden, was opgesteld en waar in beeld en grafiek een overzicht werd gegeven van de bouw van drie woningtypen. DE DUPLEXWONINGEN. Spr. stelde de vraag, of door het bewonen van ééngezins woningen, wat de duplexwonin gen eigenlyk zijn, door twee ge zinnen, het woningpeil niet wordt verlaagd. Hij gaf toe, dat dit inderdaad juist is. Dit alles is echter geboren uit de woning nood en men had te kiezen tus sen een duplexbouw of samen woningen. Het ligt in de bedoe ling in totaal 72.000 duplex woningen te bouwen. Het theo retische woningtekort becijferde spr. op 300.000, doch met de bouw van 250.000 woningen zou men zeker ook grotendeels ge holpen zijn. De heer Scherens zei verder, dat de woningbouw voor dit jaar én de volgende jaren, waar bij de top 55.000 woningen per jaar in 1953' zal zijn be reikt, tot 1965 gehandhaafd zal moeten blijven, waarna ons land verzadigd zal zijn. Alleen wan neer men 72.000 duplexwoningen bouwt, kan reeds in 1960 de woningnood zyn opgeheven. Hierna werden nog enige be zwaren, die tegen de duplex woningen bestaan, besproken. duplexwoningen niet groter dan 290 kub. meter moeten zijn, daar ze anders straks als ééngezins woning te groot zijn. VOOR DE BEJAARDEN. De heer Scherens herinnerde i.v.m. de bouw van woningen voor bejaarden aan de hofjes en zei, dat 8% van de bevolking de 65 jaar is gepasseerd. Het was volgens hem noodzakelijk, dat bij de woningen voor bejaar den een verzorgingscentrum zou worden gebouwd. Tenslotte besprak hij de goed kope woningen. De heer Sche rens wees hierbij op de moge lijkheden, die er in dit opzicht zyn. De normaalwoningen voor het platteland zijn er overal goed ingegaan, doch alleen Zeeland en Limburg toonden weinig belang stelling. Na de vertoning van een film vond een bespreking plaats. De heer M. A. van Popering, wet houder te Vlissingen, stelde o.m. de vraag, of de gerationaliseerde woningbouw het woningpeil niet omlaag zal halen. Hij voelde weinig voor woningen voor be jaarden, doch meer voor een q„_ 1 j.-...v ww. uur. weer geiieei vrij zuilen P wees er daart)y op» dat de rusthuis, waarin het gezins- in de te kiezen bebouwing. verband ook bewaard zal blij ven. De wethouder achtte dit een goedkopere oplossing dan het bouwen van woningen met een apart verzorgingscentrum. De directeur van Gemeente werken te Vlissingen, de heer C. Ouwehand, sloot zich hierbij aan en zei, dat de woning toewijzingen te klein zijn om dergelijke huizen te bouwen. De heer W. H. M. Bleyenberg, wnd. directeur van Gemeentewerken te Middelburg, betoogde, dat men gerationaliseerde woningen wil bouwen van 215 kub. m. per stuk. Spr. noemde dit een ver kapte verlaging van het woning peil. De wnd. burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kö geler, merkte tenslotte nog op, dat de kleinere woningen de normale ontwikkeling van de gezinnen remmen en daardoor ondermijnend zyn voor de volks kracht. In zijn beantwoording zei de heer Scherens nog, dat de ge zonde ontwikkeling van ons volksleven door de kleine wo ningen niet in gevaar wordt ge bracht, daar dit slechts een tij delijke maatregel is. Voorts be vestigde spr. de uitspraak van de minister, dat er over drie jaar vrij gebouwd kan worden en dat de gemeentebesturen dan ook weer geheel vrij zullen zyn Timmerlieden en behangers zyn bezig het koninklijk paleis te Laeken voor een eventuele terugkeer van Koning Leopold in gereedheid te brengen. De gealliëerde Hoge Commissie zal nog twee of drie jaar de alge mene controle uitoefenen over West-Duitsland, aldus Drew Middleton in de „New York Times". Volgens het Egypti sche regeringsgezinde blad „Al Misri" heeft Egypte Engeland doen weten, dat het bereid is onderhandelingen te openen tot het bijleggen van de hangende geschillen tussen beide landen. Enige gebieden van Zuid-Oost Azië zullen misschien binnen 90 dagen Amerikaanse steun ont vangen. Een woordvoerder van de Griekse legatie te Praag heeft verklaard, dat een in Rus land geboren pianist van Griek se nationaliteit in Praag „ver dwenen" is, nadat hij een be zoek aan de politie had gebracht. De Tsjecho-slowaakse regering heeft vier Franse leraren co.w. een vrouw, uit Tsjecho-Slowakije gewezen. De eerste vier van de 70 vliegende reuzenforten B-29, die Engeland als wapen hulp van Amerika zal ontvan gen zijn te Marham in Enge land geland. Bidault heeft in een radiorede algemene voor waarden bekend gemaakt, waar op de regering bereid is de looneisen van de stakende Fran se arbeiders tegemoet te komen. Proeven worden in Engeland genomen met nieuwe soorten torpedo's, die vijandelijke duik boten opsporen en daarna uit zichzelf op het doel afvaren. De christelijk-democratische par tij in Oost-Duitsland heeft gepleit voor een gemeenschap pelijk programma van alle par tijen bij de Oostduitse algemene verkiezing op 15 October. De legaties van acht nationale comi- té's van de Intern. Kamer van Koophandel (w.o. Nederland), hebben een verklaring gepubli ceerd, waarin zij uitdrukking geven aan hun teleurstelling over de onvoldoende voortgang in de richting van een meer ge ünificeerde West-Europese eco nomie. brekend werk werd verricht. De heer Goedbloed is behoudens een korte onderbreking, steeds be stuurslid van de bond gebleven en hij bewijst nog onschatbare diensten als competitie-leider. De propaganda had goede re sultaten, want, gestart met on geveer 50 leden, telde de Zeeuw se dambond by het uitbreken van de tweede wereldoorlog bij na 300 leden. De oorlogsjaren waren voor de Zeeuwse dam sport zeer moeilijk, vooral toen de Zeeuwse dammers zich niet bij de „cultuurkamer" wilden aansluiten. De meeste damclubs gingen dan ook tijdens de oorlog „in ruste" en enkelen moesten tot opheffing besluiten. Direct na de bevrijding werden de zaken echter, door een ver jongd en vernieuwd bonds- bestuur, krachtig aangepakt. Men moest van de grond af begin nen, maar spoedig ontwikkelden de Zeeuwse dammers een grote activiteit. Zodoende kan het 25- jarig jubileum gevierd worden met 20 aangesloten verenigingen, tezamen 375 leden tellende. Sedert de aansluiting bij de Nederlandse Dambond in 1938 hebben de Zeeuwse clubs en spelers de laatste jaren ook meer gelegenheid hun krachten ta meten met de sterkste dammer» uit andere delen van ons land. Zo neemt de Zeeuwse kam pioensclub elk jaar deel aan de wedstrijden om het clubkam- pioenschap van Nederland, ter wijl de persoonlijke kampioen aan districtswedstrijden om het nationale kampioenschap deel neemt. INTERNATIONALE CONTACTEN. Ook op internationaal gebied heeft de Zeeuwse Dambond zyn contacten. Zo werd sedert 1946 door het Zeeuwse tiental een jaarlijkse wedstijd gespeeld tegen de Luikse dambond, om de Maas- en Scheldebeker. He laas kan deze ontmoeting echter dit jaar waarschijnlijk niet door gaan, wegens verhindering van de Luikse spelers. Ook met de dammers uit Antwerpen en Brussel bestaan goede vriend schapsbanden. De ex-wereld kampioen P. Ghesten uit Frank rijk was in 1947 enige dagen de gast van de Zeeuwse dam bond. Gewezen moet worden op het grote internationale tournooi te Yerseke, georganiseerd door de Yersekse damclub, tijdens de Kerstdagen van 1945. Dit was het eerste internationale tour nooi na de oorlog en de sterkste spelers uit binnen- en buiten land waren tegenwoordig. De viering van het 25-jarig jubileum zal niet onopgemerkt voorbijgaan. De officiële viering zal gehouden worden op Hemel vaartsdag a.s. De bedoeling is, dat alle Zeeuwse dammers, met hun dames, op die dag te Goes bijeen zullen komen ter viering van dit feest. De bond zal dan een programma aanbieden, dat geheel in het teken van dit ju bileum zal staan. DE BILT ZEGT: In de ochtend op vele plaat sen nevel of mist. Overigens veel bewolking met hier en daar enige lichte regen of motregen. Zwakke tot matige, naar Zuide lijke richtingen draaiende, wind. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1