ZEEUWSCH DAGBLAD Besprekingen van Eyskens vastgelopen. HIEUWS Minister Lieftinck en v. Maarseveen naar Indonesië. Engeland wil toetreden tot Europese betalingsunie. Eerste Kamer heeft waardering voor minister In 't Veld. N. G. R. V. telt reeds 213.535 leden. Aan wie de schuld? Draaien Belgische socialisten wat bii SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND woensdag 22 MAART 1950 Engels vrachtvliegtuig stort neer in Wales. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1517 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; IL Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.38 u., onder 18.57 u. Maan op 7.52 u., onder u. Hoogwater Donderdag 23 Maart: Vlissingen: 4.33 u. 1.87 m., 16.52 u. 1.78 m. Terneuzen: 5.01 u. 2.04 m., 17.20 u. 1.96 m. Wemeldinge: 6.19 u. 1.54 m., 18.36 u. 1.53 m. Zierikzee: 6.02 u. 1.28 m., 18.20 u. 1.28 m. In Indonesië heerst momenteel grote verwarring in verband met de genomen maatregelen in verband met de geldzuivering. De Indonesische bevolking wordt wel zwaar getroffen. Bij de voortdurende stakings manoeuvres, die meehelpen het economische leven in de war te sturen en de moeilijkheden voor de burgerij te vergroten, is nu gekomen de halvering van het bezit in geld. Dat een maatregel als deze noodzakelijk was, lijdt geen twijfel. Er zal wel niemand zijn, die bij benadering weet, welke hoe veelheden en wat voor soorten geld, officieel en officeus, echt en vals, in omloop zijn. Er moest op een of andere manier gepoogd worden orde op zaken te stellen. Moh. Hatta sprak niet ten on rechte van een sociale chaos en van schier niet te boven te ko men financiële moeilijkheden, die o.m. bleken uit een geraamd begrotingstekort van f2500 mil- lioen. Dit kon zo niet voortduren. Maar het gevolg van de nu genomen maatregelen is nieuwe ellende en nieuwe verwarring. De millioenen verbaasde inlan ders begrijpen er niets van waarom plotseling de helft van hun bezit werd weggenomen En zij die het wel begrijpen en de bui hebben zien hangen zullen tijdig hun maatregelen hebben genomen, waardoor voor de rest de consternatie en de stagnatie nogal groter worden. Het behoeft dan ook geen be toog, dat mede in verband met de telkens weer toenemende ac tiviteit van het bendewezen, de toestand in Indonesië zeer pre cair moet worden geacht. Aan wie de schuld? Hier past maar woord. De schuld ligt n i e t bij de In dische bevolking, die in grote meerderheid niets anders wenste dan veilig en rustig te kunnen leven. De schuld ligt ook niet bij het veel gesmade koloniale be stuur, dat op uitnemende wijze de belangen van Indië en van de Indische volken heeft be hartigd. Neen, de schuld ligt louter en alleen, bij de mannen van de progressie, bij de Partij van de Arbeid en de Kath. Volkspartij, die met de revolutionnaire op roermakers onder één hoedje speelden. Zij wisten, konden weten, dat Indië op d i t moment allerminst rijp was voor zeflbestuur en dat in het belang van Indië vóór alles nodig was, herstel van orde en rust. Maar onder de fantastische leiding van mannen als Scher- merhorn e.a. is men een andere weg gegaan en heeft men een roekeloze en heilloze politiek ge volgd, waarvan de noodlottige gevolgen thans openbaar wor den. Gedane zaken nemen geen keer. Wij kunnen, helaas, niet terug. Maar wat wij wel kunnen en dan ook moeten doen is bij de komende Statenverkiezing onze afkeuring uit te spreken over het gevoerde beleid, door in geen geval op een candidaat van een der regeringspartijen onze stem uit te brengen. één ant- Gaston Eyskens is er nog niet in geslaagd een nieuwe rege ring samen te stellen. Op een gistermiddag gehouden perscon ferentie deelde hij mede, dat hij besprekingen had gevoerd met de voorzitters van Kamer en Senaat, van Cauwelaert en Gillon, alsmede met oud-minister de Schrijver, de liberale minister in het demissionnaire Kabinet Dierckx en de secretaris van de Koning, Pirenne. Ook heeft hij een onderhoud gehad met een aantal extra parlementairen. De heer Eys kens deelde verder mede, dat hij zijn onderhandelingen pas kan voortzetten, wanneer hij volko men op de hoogte is van de hou ding der liberalen. Op een vraag van één der journalisten of een katholiek-liberale coalitie nog mogelijk is, antwoordde de heer Eyskens: „Dat is nog steeds mo gelijk". Op een vraag, of hij zich naar Pregny zou begeven, ant woordde Eyskens ontkennend. Toen één der journalisten hem de vraag stelde: „Wilt U een re gering vormen met extra-parle mentairen?" lachte Eyskens en zeide: „Ik weet het niet". Na afloop van de vergadering van de liberale fracties van Kamer en Senaat is een commu niqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de liberalen hun goedkeuring weigeren aan een oplossing van de Koningskwes tie, die geen verzoening van de verschillende landsdelen be tekent. Zij doen een beroep op de verantwoordelijke staatslieden, een oplossing na te streven, die de eendracht in het land zal herstellen. OPEN BRIEF VAN SPAAK. In een open brief in het so cialistische blad „Le Peuple" heeft Spaak een beroep op Koning Leopold gedaan om zijn zoon Boudewijn terug te zen den, zodat alle Belgen zich om hem konden verenigen. Spaak raadde de Koning aan zich tevreden te stellen met de morele overwinning, die de volksraadpleging hem heeft ver schaft. Spaak heeft van de socialisti sche partijvoorzitter, Buset, een vrijbrief gekregen om met Eys kens over een oplossing van de Koningskwestie in het belang van het land te onderhandelen. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de socialisten een gematig der standpunt hebben ingeno men en mogelijk genoegen zul len nemen met een terugkeer van de Koning voor een beperk te tijd, waarna Koning Leopold ten behoeve van zijn zoon zou aftreden. Spaak zou voorstander van een „uitgestelde troonsafstand" zijn. Moh. Roem reist met hetzelfde vliegtuig. Met hetzelfde vliegtuig, waar mee Moh. Roem naar Djakarta vertrok, reisden ook de minis ters Lieftinck en van Maarse veen gisteren af. Minister Lieftinck vertelde, dat het van de regering van Indonesië zal afhangen, of er een Nederlands-Indonesische Herstel- bank zal worden gesticht Van Uitsluitend als geldschieter. Bezwaren tegen de leiding van „De Nederlandse Padvinders". 24 leden en oud-leden van de Ver. „De Nederlandse Padvin ders" hebben in een brochure, getiteld „Ten einde raad hun ernstige bezwaren tegen de huidige verenigingsleiding ken baar gemaakt. O.m. wordt er critiek op geoefend, dat de hoofd commissaris nóch aan het be stuur nóch aan de leden ver antwoording schuldig zou zijn. Ook het financiële beleid wordt gecritiseerd, omdat, aldus de brochure, nooit een financiëel verslag wordt gepubliceerd. In de brochure worden er ver der bezwaren tegen gemaakt, dat het leiderscorps van de N.P.V. het uittreden van deze vereniging uit de Nederlandse Jeugd Gemeenschap via de pers zou hebben moeten vernemen, zonder dat m~n van te voren op de hoogte was gebracht, dat er iets gaande was. Tegen het culturele beleid wor den evenzeer bezwaren uitge sproken. De samenstellers van de bro chure komen tot de conclusie, dat een grondige statuten-wijzi ging nodig is. Dat is ons ideaal! Dr Fritz Doris, de leider van de Duitse „socialistische Rijks- partij", heeft in een interview verklaard, dat het doel van zijn partij is de stichting van een „élitestaat" onder Pruisische lei ding. Deze staat zou ingericht worden naar het model van Mus solini's corporatieve staat en moeten bestaan in een, zo nodig door oorlog, verenigd Europa. De samenstelling van een nieuwe Griekse regering wordt spoedig verwacht. De benoeming van een nieuwe Griekse regering na de algemene verkiezingen van 5 Maart wordt binnen 48 uur verwacht. Koning Paul heeft vandaag de besprekin gen met partijleiders beëindigd. Engeland heeft aan de organi satie voor Europese economische samenwerking te Parijs een voor stel doen toekomen, om toe te treden tot de voorgestelde Euro pese betalingsunie, uitsluitend als geldschieter. Van de zijde van het Engelse ministerie van financiën werd vernomen, dat deze belangrijke concessie, waarbij Engeland zich verplicht zelf geen gelden van het fonds der unie te lenen, ge daan zal worden op voorwaarde, dat bepaalde noodzakelijke aan passingen geschieden i.v.m. de internationale positie van het pond sterling. Engeland aan vaardt de doelstellingen der be talingsunie en is bereid zijn volle aandeel bij te dragen tot het be reiken daarvan. Het is echter van mening, dat zeer technische regelingen nodig zijn i.v.m. de speciale positie van het pond sterling. Piloot en drie passagiers gedood. Een piloot en drie passagiers zijn om het leven gekomen toen gisteren bij Llandow (Wales) een Kristol-vrachtvliegtuig neer stortte. Zij waren de enige in zittenden van het toestel. De plaats waar het vliegtuig is neergestort, na in de lucht door midden gebroken te zijn, is slechts dertien kilometer verwij derd van de plek, waar negen dagen geleden de „Tudor" met tachtig mensen verongelukte. Nog enige minuten voor de ramp was het vliegtuig in con tact geweest met grondstations bij Cardiff. Volgens ooggetuigen draaide het toestel opeens in de lucht rond, brak in stukken en stortte toen naar beneden. Het kwam te recht in een nieuw aangeplante groep bomen, op slechts een steenworp afstands van een hon derdtal arbeiders. De dorpelingen, nog met de herinnering aan het ongeluk van negen dagen geleden, snelden toe om hulp te bieden, doch vonden geen overlevenden. De Marshall-hulp voor 1950/1951. De commissie voor de buiten landse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen haar goed keuring gehecht aan het voorstel van de Amerikaanse regering om 3,1 milliard dollar te beste den voor de Marshall-hulp in 1950/51. Alvorens het bedrag der Mars hall-hulp definitief kan worden vastgesteld, zullen de Senaat en het Huis van Afgevaardigden waarschijnlijk in onderling over leg tot overeenstemming moe ten geraken. De verfkwestie tussen Duitsland en Nederland. In West-Duitsland is bekend gemaakt, dat vertegenwoordigers der verfindustrie de wens te kennen zouden hebben gegeven naar Nederland te gaan om te trachten met de Nederlanders tot overeenstemming te komen over de invoer van Nederlandse verf in Duitsland. Naar van de zijde der vak groep verf vernomen wordt, is daar niets van het voornemen der Duitsers gebleken. Naar vernomen werd, aan vaardt Engeland het principe der unie van vrije transfer tussen de deelnemende landen van va luta, verdiend met lopende han del. Dit zou Engeland mogelijk meer goud kosten, maar in an dere opzichten zal het er moge lijk ook voordeel uit trekken, daar het in staat zal zijn zijn overschotten met bepaalde Euro pese landen te verrekenen met de nadelige saldi van andere Europese landen die het anders in goud had moeten afwikkelen. DE VOORWAARDEN. De twee voornaamste voor waarden van Engeland zijn ten eerste, dat de bestaande mone taire sterlingregelingen met an dere deelnemers en de bestaan de credietregelingen gehand haafd moeten blijven en ten tweede, dat de andere deel nemende landen niet onnodig be lemmerd moeten worden in het gebruik van hun bestaande ster- lingsaldi en t.o.v. de mogelijk heid tot het vormen van saldi, die zij mogelijk als reserves no dig hebben. De transfermogelijk- heid voor lopende betalingen tussen alle Europese Marshall- landen, die de unie zou moge lijk maken, zou komen te staan naast de transfermogelijkheid van sterling, die in de bestaande bilaterale overeenkomsten met Engeland is voorzien. Dit zou dus voor Engeland het risico voor grotere goudverliezen met zich brengen. Dit wil Engeland aan vaarden, maar het wenst, dat deze overeenkomsten verbonden worden met de unie en er niet door gedomineerd. Nederlandse zijde is er een wet, die de oprichting van deze bank mogelijk maakt. Maar het is natuurlijk moge lijk, dat de huidige Indonesische regering het beter acht, dat er een Indonesische Herstelbank komt. Ook de lening van vier a vijhonderd millioen gulden van Nederland aan Indonesië, waar over gesproken is door presi dent Soekarno bij de opening van het Indonesische parlement, kwam ter sprake. Minister Lief tinck zei, dat hierover nog niets definitief bekend is en hij acht te het niet waarschijnlijk, dat het een punt van bespreking in Djakarta zal uitmaken. Indien de economische toe stand in Indonesië door de geld zuivering verbetert, zal het ge volg zijn, dat Indonesië ook ge makkelijker aan zijn verplichtin gen zal kunnen voldoen. De positie van Nederland zal er relatief nóch door verbeteren nóch verslechteren. Minister van Maarseveen zei, dat Nederland Nieuw-Guinea niet als agendapunt heeft voor gedragen, omdat vast stond, dat Indonesië dit reeds zou doen. Hij verklaarde goede verwach tingen te hebben over de resul taten van de besprekingen. Een reis naar Nieuw-Guinea staat niet op zijn programma, omdat daarvoor de tijd ontbreekt, daar het vertrek uit Djakarta reeds op 2 April is vastgesteld. MOH. ROEM. Moh. Roem zeide optimistisch gestemd te zijn t.a.v. de resul taten van de ministersconferen tie. „Wij zijn allen eraan gewend geraakt met elkaar moeilijk heden te bespreken en deze ook op te lossen", zo zeide hij. „In de maanden na de souvereini- teitsoverdracht is voortdurend onderling contact geweest en is samengewerkt. Daaruit is een goed begrip voor elkaar ge groeid." Zodra hij in Djakarta zal zijn, zal hij zijn opwachting maken bij Soekarno om hem ov.er zijn werk in Nederland te vertellen. „Bovendien ben ik dan in de gelegenheid", zo zeide hij, „de president de groeten over te brengen van Koningin Juliana, die mij verzocht dat te doen, toen ik mijn geloofsbrieven overhandigde." Adenauer stelt vorming van Duits-Franse unie voor. De Westduitse kanselier, dr Adenauer, heeft op een pers conferentie een unie tussen Duitsland en Frankrijk voor gesteld ter versterking van Europa tegen een mogelijke aan val. Hij achtte het niet waar schijnlijk, dat Amerika voor de bevrijding van Europa zou vechten, indien dit eenmaal door de Sowjet-Unie bezet zou zijn. Als eerste stap voor een unie tussen Frankrijk en Duitsland stelde Adenauer een economi sche unie voor. Er diende een gemeenschap pelijk economisch parlement in gesteld te worden, waarin ge kozen leden van de parlemen ten van beide landen zitting zouden hebben. De twee rege ringen zouden dan een lichaam kunnen vormen voor de uitvoe ring der economische besluiten. De bevoegdheden van beide lichamen zouden geleidelijk uit gebreid kunnen worden, om de landen stap voor stap nader tot elkaar te brengen. Vernieling van droogdok te Hamburg uitgesteld. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland heeft besloten de vernieling van het Hamburgse Elke 17 uit te stellen. Blijkens een uitgegeven offi ciële verklaring wil de Hoge Commissaris eerst het rapport bestuderen, dat deskundigen hebben opgesteld over het op blazen van gedeelten van het dok op Zaterdag j.l. Als mocht blijken, dat het opblazen van de dichterbij gelegen delen van het dok schade kan toebrengen aan de Elbetunnel, zullen meer vei ligheidsmaatregelen moeten wor den overwogen. COMMUNISTEN TE CAIRO GEARRESTEERD. De politie te Cairo heeft 12 vooraanstaande communisten ge arresteerd, onder wie enkele le den van het hoofdbestuur der Egyptische communistische par tij. In de voorstad van Heliopolis werd een grote hoeveelheid com munistisch propagandamateriaal in beslag genomen, waarin de Egyptische arbeiders werden op gewekt in opstand te komen te gen de huidige levensomstandig heden. Ook werd de boekhouding van de partij in beslag genomen. Jongeman uit trein gevallen en gedood. Gistermiddag is omstreeks half zes bij Zevenhuizen, tussen Den Haag en Gouda, de achttien jarige J. C. van der Stappen uit Oudewater uit een rijdende trein gevallen en gedood. Verstappen was leerling van de vakschool voor schoenmakers in Den Haag en reisde dagelijks heen en weer. Gistermiddag was hij op het station Staatsspoor in Den Haag met vier andere jon gelui in het postrijtuig (het ach terste rijtuig) van een electri- sche trein naar Utrecht gestapt. Het schijnt, dat hij, toen hij onderweg even naar het toilet wilde gaan, door een verkeerde deur is gestapt en daardoor uit de trein is gevallen. De andere vier jongelui deden op het sta tion in Gouda aangifte van de vermissing van him reisgenoot. Ernstig ongeval te Zwaagdijk-West. Gistermiddag is te Zwaagdijk- West bij Hoorn een ongeval ge beurd, dat het leven heeft ge kost aan het zesjarig dochtertje van de familie Neefjes. Tezamen met haar vierjarig zusje ging het meisje op de verbindingsstang tussen een melkauto met aan hangwagen zitten. Toen de auto ging rijden vielen beide meisjes er af. Zij kwamen onder de wielen van de aanhangwagen terecht en moesten ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Hoorn overgebracht worden, waar het oudste meisje inmid dels is overleden. De toestand van het zusje is redelijk. „Kweeklust" te Middelburg vierde 30-jarig bestaan. De Middelburgse Ver. tot Ex ploitatie van Volkstuinen voor Land- en Tuinbouw „Kweek lust" heeft gisteren een feest avond in het Schuttershof ge houden t.g.v. het 30-jarig be staan. De voorzitter, de heer M. Kleinepier, heette in zijn ope ningswoord alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de ere-voorzitter en oprich ter der vereniging, de heer Bloemsma, alsmede de voorzitter van de geschillencommissie, arts D. N. van Gelderen. Hij wees op het gebrek aan medewerking van het gemeentebestuur, waar door moeilijkheden met het ter rein aan de Nadorst zijn ontstaan en bracht dank aan de heren Sturm en Baljeu voor wat zij voor de vereniging hebben ge daan. De voorzitter van de feestcommissie kwam hierna na mens de led. het bestuur feli citeren met het 30-jarig bestaan. Hij bood de heer Kleinepier een nieuwe voorzittershamer aan, alsmede een mand met bloemen. Een tiental leden, die reeds van af de oprichting lid zijn van de vereniging, werden hierna ge huldigd, waarbij hun een roker tje werd aangeboden, terwijl de bestuursleden allen een plant ontvingen. Nadat de heer Kleinepier voor deze hulde had dank gebracht, sprak de heer Bloemsma. Deze zei, dat het bij de oprichting ook aan medewerking van het gemeentebestuur had ontbroken, doch dat men naderhand vol lof was over het werk in de Volks tuinen. Na één en ander te hebben verteld van de geschiedenis van „Kweeklust", zei de ere-voorzit ter, dat 't bestaan van de volks tuinen van het grootste belang is voor de maatschappij. Hij bracht tenslotte hulde aan be stuur en leden voor hun werk. De heer van Gelderen zei, dat er maar weinig geschillen be hoefden te worden opgelost in de dertig jaar. Hij betreurde het, dat er geen lid van het gemeen tebestuur meer deel uitmaakt van deze commissie zoals van de oprichting af het geval was ge weest, toen de wethouder, de heer J. J. Onderdijk, zitting had. Namens hen, die 30 jaar lid waren van de vereniging, dank te de heer M. Buysse voor de hulde. De avond werd verder gevuld door „De Zuid-Westers", die het talrijke publiek met liedjes, muziek en schetsjes wis ten te amuseren. Hei was een hartelijk welkom toen Z.K.H. Prins Bernhard per K.L.M.-vliegtuig uit New-York in ons land terugkeerde van zijn reis naar Zuid- en Noord-Amerika en Canada. Decentralisatie bracht verbetering. Gistermiddag heeft de Eerste Kamer een aanvang gemaakt met de behandeling van de be groting van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor 1950. De heer Tjalma (A.R.) was van oordeel, dat de verbetering van het gevoerde beleid te dan ken is aan de decentralisatie, welke de minister heeft toe gepast. Hij was iets minder optimis tisch dan de minister t.a.v. de leniging van de woningnood. Het particulier initiatief moet z.i. bij de woningbouw zoveel mogelijk worden ingeschakeld. Een pre mie ineens lijkt hem beter dan de huidige financieringsregeling. De heer Reijers (C.H.) meen de, dat de minister geslaagd is in zijn streven de decentralisatie door te voeren. Daarvoor is hij dankbaar. Hij zal het op prijs De directie van de Wieringer- meer heeft de N.V. „Schokbeton" in kampen opdraait gegeven tot de bouw van 450 boerderijen (in 14 types) in de Noord-Oost polder. Provinciale vergadering te VERKIEZING. Middelburg, De N.C.R.V. telt momenteel 213.535 leden. Deze mededeling deed de voorzitter van de Pro vinciale Commissie, de heer J. W. van 'tHoff, burgemeester van St.-Laurens, gistermiddag in de jaarlijkse provinciale vergade ring te Middelburg. Van de zijde van het hoofdbestuur waren aanwezig de voorzitter, mr A. B. Roosjen en de heren D. Pere boom en Buddingh. Na de opening met Schrift lezing en gebed heette de heer van 'tHoff de aanwezigen wel kom, waarna hij herinnerde aan de viering van het 25-jarig be staan der N.C.R.V. en de Jubo. De voorzitter zei, dat het de N.C.R.V. is, die het gehele gezin bereikt met de verschillende uit zendingen. Velen, die eigenlijk bij ons horen, zo zei hij verder, zijn nog niet aangesloten en hij deed in verband hiermede een beroep op de aanwezigen. Met de wens, dat 1950 ook voor de N.C.R.V. een goed jaar zou zijn, besloot hij zijn openingswoord. In het algemeen bestuur wer den herkiesbaar gesteld de heren ds J. Fokkema, K. Kruithof, dr J. M. de Morrée, mr A. B. Roos- jen en ds W. F. ten Rouwelaar. Als bestuurslid van de Prov. Commissie werd de heer J. Alle wijn herkozen, terwijl in de ver enigingsraad hetzelfde geschiedde met de heren J. J. Duvekot.W.Sz. Goes; Chr. J. Fey, Vlissingen; J. Jonker, Middelburg en ds D. Zemel, Axel. Het verdere van de vergade ring was gewijd aan het hespre ken van de omroepbelangen. Vragen over de verhouding N.C.R.V. en I.K.O.R., de Bijbelse hoorspelen, een vragenuurtje e.d., werden door de heren Roos- jen en Pereboom beantwoord. Meegedeeld werd nog, dat de Omroepgids na de zomermaanden opnieuw een uitbreiding zal ondergaan, waarbij dan getracht zal worden een feuilleton e.d. erin op te nemen. Mr Roosjen sloot de bijeen komst met dankgebed. 's Morgens werd een corres- pondentenbijeenkomst gehouden. Na zijn aftreden als minister van buitenlandse zaken heeft Molotof bijna alle uitvoerende macht in de Sowjet-Unie op zich genomen om de taak van de ouder wordende Stalin te ver lichten en diens krachten te sparen. Het Amerikaanse mi nisterie van defensie heeft offi ciéél de berichten tegengespro ken, als zou de volgende maand bij de Eniwetok-Atol een proef worden genomen met een water stofbom. De goudreserve van de Amerikaanse regering is se dert de devaluaties van Septem ber j.l. met ruim 370 millioen dollars gedaald. Volgens de correspondent van de „Rand Dai ly Mail" te Johannesburg zou er op de Goudkust, 50 mijl binnen waarts van Takoradi, een be langrijk diamantveld zijn ont dekt. Gistermiddag heeft zich in de kolenmijnen te Rieu du Coeur nabij' Bergen (B.) een ontploffing voorgedaan. Tot nu toe zijn de lijken van twee mijn werkers naar boven gebracht. Natuurkundigen van de univer siteit van Syracuse werken een methode uit om vliegtuigen op te sporen door middel van de door de motoren uitgestraalde warmte. Drie aangeklaagden hebben bekend in het te Hodo- i (Tsjecho-Slow.) begonnen proces tegen 10 mannen en vier vrouwen, die beschuldigd wor den van terrorisme, moord en spionnage voor vreemde mo gendheden. De ministers van financiën van de 12 landen van het Atlantische Pact zullen 29 Maart te Londen bijeen komen. De lOO.OOOste passagier, die de K.L.M. na de oorlog over de Atlantische Oceaan heeft ver voerd, zal vandaag op doorreis van New-York naar Rome op schiphol arriveren. Het troe penschip „Waterman" komt in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Rotterdamse haven aan. De ontscheping begint Vrij dag om 9 uur. De regering zal het streven van het Centraal Werkcomité Vacantie steunen, voorzover dit betrekking heeft op het bevorderen van een doel matige spreiding van de vacan tie. De heer J. Cöp, de oudste inwoner van Noord-Brabant, zal Dinsdag 28 Maart in het St.- Jozefgesticht te Haps zijn 102de verjaardag vieren. stellen, wanneer de minister de particuliere woningbouw, waar voor vooral in kleine gemeenten animo bestaat, een redelijke kans zou geven. O.m. vroeg de heer Reijers, of het wel juist is één bouw- volumeprijs voor heel Nederland aan te houden. Een provinciale regeling kan z.i. meer in over eenstemming met de werkelijk heid zijn. De heer Nijkamp (K.V.P.) vroeg zich af, of er bij de aan beveling van de bouw van klei ne woningen n.l. woningen met minder dan drie slaap kamers niet plaats is voor versobering, wat die aanbeve ling betreft. Men moet zich niet al te sterk baseren op de uit komsten van de gezinstelling van 1947. De heer Kraayvanger (K.V.P.) vond het een verstandige maat regel, dat de minister een pla fond wil leggen voor het jaar lijks te bouwen«aantal woningen. Hij wilde echter in het midden laten, of het plafond moet wor den bepaald op 55.000 woningen per jaar. De heer Schipper (A.R.) vroeg, of het niet beter is de produc tie de eerste tien jaar op tevoe- ren tot boven de 55.000 wonin gen per jaar en dan langzaam te minderen tot de productie normaal is. Dit in plaats van een permanente productie van 55.000 per jaar gedurende 25 jaren. Geslaagde bloemenavond te Goes. De bloemenavond, gisteren ge organiseerd door de afd. Goes e.o. van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde, in sa menwerking met de Ver. van oud-leerlingen v. land- en tuin- bouwwintercursussen te Kloetin- ge, is goed geslaagd. Daar de voorzitter, de heer K. Goudzwaard, wegens ziekte verhinderd was, stond de avond onder leiding van de heer T. Mulder. Nadat de keuringscommissie, bestaande uit mej. de Groot en de heren J. A. v. d. Guchte en D. Willeboer, de bolgewassen hadden gekeurd, werden de prij zen van deze bloemenwedstrijd bekend gemaakt. De eerste drie prijzen waren voor J. Kosten, Kapelle, J. de Glopper, Goes en T. Mulder, Goes. Vervolgens sprak de heer H. Carlee uit Haarlem over „De geschiedenis van de dahlia en de dahlia-cultuur". Hij beschreef op boeiende wijze het ontstaan van de dahlia, die het eerst werd gevonden in Mexico in 1650. On geveer 1800 in Nederland inge voerd begon men met een wer kelijke cultuur pas in 1903. De heer Carlee besprak vervolgens de belangrijkheid van de dahlia, die voor alle doeleinden geschikt is, ging uitvoerig in op de teelt wijze, het bewaren van de knol len en de bemesting, en besprak tenslotte de diverse ziektever schijnselen bij deze plant. Er volgde een geanimeerde rondvraag. Voor de a.s. zomer te houden dahlia-wedstrijd gaven vele personen zich op. tot DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig vanavond. E „ele opklaringen. In de ochtend plaatselijk nevel of mist. Overigens overwegend droog weer met hier en daar opklaringen. Meest zwakke wind en weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1