In 1535 werd Middelburgs nieuwe haven geopend. jjlrovin(i|! Ontzettende hongersnood bedreigt Postbrug bjj Wemeldinge door aan varing buiten bedrijf. Zaterdag krijgt Breskens een nieuw Groene Kruis wjjkgebouw. ADAAISON Maar ook hiermee raakte men in moeilijkheden. Zeeuwse Wandelingen bocht in de weg itarte Berichten. M.s. „Rijnland" voer door rode lichten. Een goede keuze. Joegoslavische humor Waar is hij toch „Vliegende schotels" hoven Mexico meteoren? Dinsdag 21 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina Onze Heer Karei V was er blijkbaar van overtuigd, dat Mid delburg het met de Arne niet langer kon doen. In 1515 was hij er nog maar een Jongetje van 15 jaar doorgevaren van Arnemuiden naar de hoofdstad, die hij welgezind was. lVie weet hoe bezwaarlijk de vaart geweest is! In ieder geval verleent hij in 1531 octrooi tot het graven van •en haven, breed 16 roeden (ruim 57 m.) naar het kanaal van Welsinge. Dat was evenals de Lemmer, waarin de Arne uit mondde, een van de talrijke wa teren tussen Walcheren en Zuid- Beveland, die later met de alge mene naam Sloe worden aange duid. Dit kanaal van Welsinge was in die tijd nog voldoende diep en een van de drukst be varen wateren van Zeeland. Op 8 April 1532 werd de eer ste spade in de grond gestoken «n ruim 3 jaar later, op 24 Augustus 1535 werd Middelburgs nieuwe haven geopend. Twee schippers, geladen met een schip wijn, bevaren voor het «erst de nieuwe haven en krij gen van de stad 4 stoopkannen Rijnwijn als herinnering aan de ze voor Middelburg zo belang rijke gebeurtenis. In de stad wordt de haven ruimte, de ligplaats en losruimte voor de schepen uitgebreid van de Rouaanse kade tot dicht bij de Gortstraat, waar een straat nog altijd de naam Nieuwe Ha ven draagt. De nieuwe haven voldoet niet. Deze nieuwe haven heeft he laas niet aan de verwachtingen beantwoordt en is voor Middel burg een financiële strop gewor den. Nog maar enkele jaren na de voltooiing komen er reeds klach ten, we zien hier dezelfde ver schijnselen als bij de Arne. Voor de mond van het havenkanaal ontstaat in de Welsinge een zandplaat, die steeds hoger wordt en die met de primitieve werk tuigen van die tijd niet wegge- baggerd kan worden. Een lastige belemmering voor de scheep vaart en de handel der stad. Deze opkomende platen en schorren zijn de oorsprong ge worden van de polders, die nu bij de gemeente Nieuw en St. Joosland (men zegt algemeen: Nieuwland) behoren. En ook de haven zelf heeft last van aanslibbing. Daarom heeft men in 1550, dus juist 400 jaar geleden het Molenwater ge graven, zoals ik reeds in het vo rige artikel heb verteld. Ver moedelijk was het een vergroting Van een reeds bestaande plas. Het deed dienst als een soort reservoir, waar men het water naar believen kon laten in- en Uitstromen om door die stroming (schuring) de haven op diepte te kunnen houden. Er stond een korenmolen bij, waarvoor het etromende water de beweeg kracht leverde. Nu begrijpt u ook de naam Molenwater, waarvan al vele tientallen van jaren zowel de molen als het water verdwenen zyn (plm. 1860 is het Molen water gedempt). Grote onkosten. Ook dit Molenwater heeft niet tot het gewenste resultaat geleid, de klachten over de haven hou den aan en worden steeds drin gender. Reeds in 1609, dus nog slechts eeuw na de voltooiing van deze haven, bestaan er plannen tot het graven van een nieuwe haven, waarvoor het volgende jaar verlof wordt gegeven. Maar net plan is niet doorgegaan, vooral tengevolge van de tegen werking van Vlissingen en Veere, voor wie de slechte toestand van het havenkanaal en daardoor de achteruitgang van de bloei van Middelburg als handelsstad goed gelegen kwam als een voordeel voor hun eigen koopvaart. Dan maar baggeren in de be staande haven, kalefateren en oplappen. Zo werden er b.v. aan het einde in het kanaal van Wel singe rijshoofden aangelegd om de stroom te verleggen en toe- slibbing te voorkomen. In 1664 verklaarde Middelburg ii^ gen vergadering van de Sta ten van Zeeland, dat het tot nu toe reeds meer dan 60.000 pond (d.i. f360.000.voor verschil lende havenwerkzaamheden had verschoten, de stad raakte er diep door in de schuld. In 1777 wordt het Molenwater geheel uitgediept, een zekere Jan Poiey neemt dit werk aan voor f 109.800.Dit is de laatste keer geweest, later is het nog wel eens gedeeltelijk uitgebaggerd, maar tenslotte is het langzamer hand geheel volgeraakt. CXII. Alleen in het jaar 1792 werd er de kolossale som van f 274.000 voor uitgegeven om de haven diep te houden. Vergeefse kos ten want het volgend jaar raakt een nieuw uitvarend schip van de O.I. Compagnie, de „Levia than", zo radicaal aan de grond, dat het op de plaats zelf gesloopt moeten worden. (Ingez. mededeling, advert.) Last van zenuwen? Mijnharde'] Zenuwtabletten helpen U er overheen. Aan welke gebeurtenis een rijmer de regels besteedde: „Men zal het oud kanaal [verzanden, Daarin de Leviathan stranden En slopen..., In de Franse tijd. In 1803 werd door het Zeeuws Genootschap eeh prijsvraag uit geschreven of het mogelijk zou zijn de Middelburgse haven nog op diepte te kunnen houden. Het antwoord van Ir Speleveld werd beloond met een goeden ereprijs, maar.... er was geen geld beschikbaar om het plan uit te voeren. Het was ook in de Franse tijd, dat zegt genoeg wat de financiën betreft. In 1809 bezoekt onze Franse koning Lodewijk Napoleon Zee land en hij besluit aan Middel burg een havenkanaal met slui zen naar Veere te geven. De rijksschatkist zou ruim een mil- lioen gulden aan de stad schen ken om het werk uit te voeren. Er is ook niets van gekomen, het jaar daarop werden we bij Frankrijk ingelijfd en Napoleon had wel andere dingen om zijn hoofd dan over een haventje te piekeren. Intussen werd de toestand on houdbaar. De schepen konden alleen bij hoog water binnen varen en dan nog met de groot ste moeite. Maar we zouden tot na de be vrijding moeten wachten op een nieuwe haven, de derde in de geschiedenis van Middelburg, waarover In een slotartikel. L. v. W. en vee verdronken. Doordat de dijken van de Jangtse en de Hooai op vele plaatsen bezweken, bleven grote gebieden in de herfst onder water staan. Het teruglopende water op andere plaatsen liet een laag modder en zand achter. De winter bracht zóveel sneeuw, dat de nietige hutten, welke door de boeren uit allerlei materiaal, dat het terugvloeiende water achterliet, werden gebouwd onder de vracht instortten. Van andere zijde wordt ver klaard, dat de oorlog de econo mische chaos de uitwerking van de overstromingen, de droogte en de epidemieën in vele provin cies hebben verergerd. Ziekten nemen hand over hand toe. De toenemende hongersnood in China breidt zich uit over mil- lioenen mensen in elf provincies ten Zuiden van de Grote Muur. Volgens berichten uit buiten landse en Chinese bronnen nemen ziekten onder de boeren, wier weerstand is verzwakt door ontberingen, hand over hand toe. Een hulp-missie, die in Hong kong uit de provincie Anhwei is teruggekeerd, heeft een verkla ring verspreid, waarin gezegd wordt, dat hongersnood en ziek ten 53 van de 63 districten in de provincie hebben aangetast. De missie voorspelt, dat de toestand snel zal verslechten en millioe- nen zullen sterven indien niet dadelijk hulp geboden wordt. Volgens de missie uit Anhwei hebben duizenden in wanhopige omstandigheden geleefd sinds de overstromingen van de zomer van het vorig jaar de oogst ver nietigden, huizen verwoestten, voedselvoorraden wegspoelden Palar niet naar Moskou? Met de „Venlo" uit New York arriveerde Zaterdagmorgen op Schiphol de vertegenwoordiger van de V.S.I. bij de Ver. Naties, de heer L. Palar. Op een vraag, of hij inderdaad als hoofd van een diplomatieke missie van de R.I.S. naar Mos kou zal reizen ter voorbereiding van het pilomatieke contact tus sen de S.U. en Indonesië, ant woordde Palar, daar niets van te weten. De opheffing voor het vestigingsverbod voor een aantal branches. Sinds korte tijd is voor een 50-tal branches, waarop de Ves tigingswet van toepassing was, het besluit algemeen vestigings verbod opgeheven. Voor een aantal andere branches is zulks niet geschied. Zo is dit tot op heden nog niet het geval met de slagers-, brood- bakkers- en banketbakkersbe drijven. Door het Directoraat- Generaal voor de Middenstand wordt thans overleg gepleegd met het ministerie van landbouw, teneinde na te gaan in hoeverre in deze branches tot een ophef fing kan worden overgegaan. De Vestigingswet Kleinbedrijf blijft evenwel bestaan totdat een nieuwe Vestigingsewet Kleinbe drijf, die thans wordt voorbereid, is aangenomen. (Ingez. mededeling advert.) MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT 385 In Oosterhout zijn drie land bouwbedrijven getroffen door de pseudo-vogelpest. Uit het Spaarne bij Haarlem is Zondag het stoffelijk overschot van de 51-jarige schilderspatroon D. L. O. opgehaald, die sinds 21 Februari werd vermist. Omtrent de vraag of hier mis drijf of een ongeluk in het spel is, heeft men nog geen zekerheid. Door L. Smit en Co's Interna tionale Sleepdienst te Rotterdam is aan Smits Scheepswerven N.V. te Kinderdijk opdracht gegeven tot de bouw van een zeesleep boot, welke de naam „Oceaan" zal dragen en in de zomer van 1951 in dienst zal worden gesteld. De drie-jarige Carla Eygelsteim uit Delft, die sinds Zaterdagmid- dELg werd vermist, is thans ge zond en wel teruggevonden in het bij haar huis gelegen gebouw van weg- en waterbouwkunde. De douanerecherchedienst in Amsterdam heeft een vierde groot complot van horlogesmokkelaars weten op te rollen. In een pand, werden voor een waarde van tien duizenden guldens Zwitserse hor loges in beslag genomen. Gecombineerde eenheden van de marines van de V.S. en Neder land zijn op 17 Maart begonnen in de omgeving van het eiland Cuba, nabij de Guantanamobaai, met speciale oefeningen. Aan Ne derlandse zijde doet mee het smaldeel „Antillen". De Zwitserse en Belgische verf industrieën zullen de actie van de Nederlandse verfindustrie tegen de invoerbelemmeringen van W. Duitsland steunen. Goebitsjef, de Russische beamb te bij de Verenigde Naties, die schuldig is bevonden aan spion- nage voor de Sowjet-Unie, is uit New York naar de Sowjet-Unie vertrokken, „om nimmer meer in de V.S. te mogen terugkeren". De krachtigste Cyclotron ter wereld, die zich bevindt in het nieuwe instituut voor kernpsysica van de Columbia Universiteit, is in werking gesteld, juist drie jaar en een maand nadat met de bouw van het apparaat begonnen werd. De Amerikaanse minister van defensie, Johnson, beeft te Chi cago gezegd, dat de Amerikaanse geleerden „gloednieuwe ontwer pen tot ontwikkeling brengen, die de modernste vliegtuigen, tanks, kanonnen of duikboten morgen verouderd kunnen do enzijn. De Internationale Federatie van Christelijke organisaties van personeel in openbare dienst kwam dezer dagen te Bazel bij een ter bespreking van de sala riëring en de richtlijnen voor be noemingen. Te Piraeus ontstond Zaterdag avond in een bioscoop brand. In paniek trachtten de bezoekers naar buiten te komen. 10 perso nen kwamen in de vlammen om, 30 werden gewond. Van do Renaultfabrieken te Parijs zijn Maandag alle artreiders weer aan het werk gegaan. Zij handhaven echter hun eis tot een gratificatie van 3.000 francs. Te Asakoera, een voorstad van Tokio, heeft de politie een ge vecht geleverd met meer dan 1.000 Koreanen. 119 politieman nen werden gewond, meer dan 130 Koreanen gearresteerd. H.B.S.-er met 425 gulden van grootmoeder op stap. „Het wordt me te gek, geef me een kans". Deze boodschap liet de 16-jarige H.B.S.-er E. F. P. uit Den Haag achter, toen hij op 5 Maart j.l. van huis wegliep. De jongeling, die wilde gaan varen, had f425 op zak, weggenomen van zijn inwonende grootmoeder. Bij Nispen glipte hij illegaal over de Belgische grens. De Haagse politie had ondertussen een ver zoek tot aanhouding doen uitgaan en in Hasselt werd de jongeman door de Belgische politie aange houden, die hem naar Den Haag terug stuurden. P. had nog f311,64 en 400 Belgische francs over. Internationale oplichter speelde voor bisschop. Een oplichter, die zich sedert enige weken uitgaf voor bisschop, is ontmtiskerd. De valse prelaat, die de bisschopsring droeg en wel bespraakt was, werd te Genève spoedig bekend. Hij ging bijna el ke ochtend de mis lezen en woon de onlangs de vertoning van een film over godsdienst bij, waarbij hij een schitterende toespraak hield; een collecte bracht hierdoor 350 Zwitserse francs op. Het betreft hier een oplichter met internationale faam. Hij zag echter kans over de grens te vluchten. f FEUILLETON door TO VAN THIEL. I 36) „Dicht ze nog veel, die me vrouw?" vraagt plots een schuchtere stem. En Greetje bloost tot diep in haar hals als aller ogen opeens op haar ge vestigd zijn. Ze durft anders nooit iets te vragen, maar nu gaat het vanzelf. Ze wil zo graag iets meer weten over een echte dichteres. Heel diep in haar is er ook telkens die drang te schrijven over allerlei mooie en verdrietige dingen. Een heel schrift vol met verzen ligt er verstopt achter haar kleren in de grote kast. Thuis kan ze er met niemand over praten, nu heeft ze opeens een kans. Als ze het adres eens kon krijgen van die mevrouw! Schrijven gaat veel gemakkelijker dan praten „Nu, ze heeft bijna geen tijd om te werken', hoort ze plots door haar gemijmer heen Koos' forse stem. „Maar in haar huls- houdschort heeft ze altijd een blocnootje en potlood en als ze goed helder is dan staat ze zo wel eens onder het eten koken door even tegen de schoorsteen mantel aan geleund gauw een paar regels op te krabbelen." Met de moed der wanhoop stoot Greetje haar buurvrouw aan. „Vraag eens waar ze woont", fluistert ze opgewon den, En doodgelukkig pakt ze even later vanonder de tafel door het trommeltje papier aan, waarop Koos het adres schreef. Het wordt een late vergade ring en het is al over tien als ze op straat staan. „Wie moeten er mijn kant uit?" vraagt de nieu welinge. „Ik ben in het Inter naat." Een heel groepje sluit zich aan, waaronder ook Al. Maar halverwege moeten ze allemaal linksaf behalve Ally, zodat die met Koos het laatste eind al leen loopt. ,,'k Zal maar doorsteken hé, dat loopt gezelliger", en een forse greep duwt Ally's arm in de goede houding. „Ben ik weer erg druk ge weest vanavond?" vraagt Koos plotseling. „Ik weet het soms zelf niet hoe erg het is, maar het lijkt me voor anderen bru taal misschien. Ik kan nu een maal myn mond niet houden, ouwe ratelkous dat ik ben," En als Ally zo gauw niets weet te zeggen komt er opeens, ,,..eh.. hoe heet je ook weer .o ja.Ally. Zeg je moest eens weten hoe ellendig ik me soms voel als ik alleen ben. Hier in het Internaat heb ik er ook weer zo'n last van." „Heimwee? Je mag gerust net zo vaak bij ons komen als je maar wilt hoor!" „Nee, kind, heimwee is het gelukkig niet. Ik kan best van huis. Maar ..och., iedereen heeft wel eens iets waar hij over tobt." Koos zucht diep. „Voel jij je altijd gelukkig met het leven van iedere dag?" „Och nee ik Een lichtflits valt er plots door de schemerdonkere straat. Een zware deur is opengetrokken en vanuit de verte ziet Koos al dat de directrice naar buiten loopt en de straat aftuurt. Ze doen er een stapje bij en zo gauw de hoofdzuster Koos herkent, wenkt ze haar ongeduldig. „Hallo Els- hout, vlug. Je moet direct weg." En als ze dichterbij is. „Op de fiets naar Drumpt B 119. Par tus, de juffrouw is er al heen." Voor afscheidnemen is geen tijd meer. Even een vluchtig „dag" en Koos verdwijnt ach ter de haastige zuster de gang in. De zware deur valt dicht. Ally is alleen in de door de maan zwak verlichte straat. Als ze thuis komt zit vader met een tafel vol pensiongidsen voor zich uitgespreid. „Wat zullen we nou hebben Paps? Neemt u nu al vacantie?" „Nee kind, het is voor moeder en jou. Het voorjaar is vroeg begonnen. En de lentelucht is zo versterkend. Nu wilde ik jul lie beidjes vroeg naar een mooie gezonde streek sturen, dan kom ik iedere weekend over en als het een beetje zomer wordt knoop ik mijn vacantie er aan vast." „Maar „Nee nou geen maren net als je moeder. Die wil eerst schoon maken en weet ik al niet wat. Dat laten jullie dit keer maar eens aan vrouw Venema en Antje over. Ik eet in de stad en red me verder best. Jullie heb ben allebei een flinke poos rust nodig." „Maar vader mijn lessen en. „O, die lopen niet weg. Je kunt op je gemak wat blijven studeren daar buiten, stuur des noods je werk geregeld op, dat redt zich allemaal wel. Maar.." en vader strijkt zich wanhopig door het haar „ik heb hier zo veel gidsen en aanbevelingen, ik weet er geen weg meer mee. Waar willen jullie graag heen? Midden in de bossen of is dat te stil7 Moet het de Veluwe zijn. Overijsel of ergens in de buurt bij Arnhem of Nijmegen. 'kHeb hier gidsen tot Ameland en Wal cheren toe." (Wordt vervolgd.) Schade geraamd op 50.000. Zaterdagavond Is het geladen 500 ton metende motorschip „Rijn land" van de Mi). „Akkermaas" te Botterdam, kapt. Wanders, in aanvaring gekomen met de ge deeltelijk openstaande Postbrug bij Wemeldinge. Er deden zich b(j deze aanvaring geen persoonlijke ongelukken voor. De brug werd zodanig beschadigd, dat ze enige weken bulten bedrijf zal moeten worden gesteld. De schade wordt geraamd op ongeveer f 50.000. Het verkeer tussen Wemel dinge en Kapelle enerzijds en Yer- seke anderzijds ondervondt grote vertraging. De „Rijnland", die uit de rich ting Wemeldinge kwam aanvaren had nogal een behoorlijke snel heid. Voordat de brugwachters de brug, die duidelijk voorzien was van de rode lichten, hadden open gedraaid, - eeg deze een klap. Met grote snelheid begon ze om haar as te draaien. Nog juist op tijd wist het brugpersoneel op zij te springen en zo te ontkomen aan een klap van de zwaar ijzeren draaiboom, die plotseling razend snel ronddraaide. De brug draaide geheel rond en trof het schip aan de achter zijde op de stuurhut en achterdek, waardoor het geheel onwrikbaar vast kwam te zitten. Na enkele uren wist men, door het water in het kanaal 20 cm. te laten zakken, het schip te bevrij den, dat doorgevaren ls naar Hansweert. Ondervindt het scheepvaartver keer geen last van deze aEuiva- ring, het verkeer te land des te meer. De passagiers voor de bus dienst Goes-Yerseke moeten bij Wemeldinge via de sluizen naar 'n andere bus overstappen. De fiet sen en wandelaars zullen gebruik kunnen msiken van een pontveer. Drie Duiters, die Groningen terroriseerden krijgen de doodstraf. De Bjjz. Raad van Cassatie, uitspraak doende in de zaak tegen de Duitsers Lehnhoff. Bellmer en Haase, verwierp gistermorgen het door deze requiranten ingestelde beroep. Zij behouden dus de dood straf, waartoe de Groninger Ka mer van het Bijz. Hof te Leeuw arden hen heeft veroordeeld. Twee atoomgeleerden uit Engeland verdwenen? De „Daily Graphic" meldt, dat twee vooraanstaande In Amerika geboren atoomgeleerden „plotse ling uit Engeland zijn verdwenen". Men neemt echter aan, dat zij zioh naar de V.S. hebben begeven. Beide waren ze enige maanden In Engeland geweest en hadden ze toegang gehad tot een groot ge deelte van de geheimste werk- zaamheden op atoomgebied te Harwell. Met de aankoop van de villa van de heer van Melle heeft het Groene Kruis van Breskens een goede keuze gedaan. Hoewel het aanvankelijk een hele onderne ming leek hier een goed wjjkge bouw van te maken, ls het voort varende bestuur hierin volkomen geslaagd. Zij is er zelfs in geslaagd hier van meer te maken, dan zomaar een wjjkgebouw. Practisch alle werkzaEunheden, die in het belang der volksgezondheid verricht moeten worden, kunnen in" het nieuwe wjjkgebouw verricht wor den. Zo is ondermeer voor de tandarts een spreekkamer inge- Radio Belgrado meldt de volgende fictieve „nieuwsbe richten" uit het Joegoslavi sche ontspanningsblad „Jez": PEKING: het volksbevrij dingsleger van China heeft het eiland Wei-Tsjou bevrijd, 5000 kilometer ten oosten van Belgrado gelegen. De nieuwste nederlaag van de Tito-kliek bewijst eens te meer, dat Tito zich bij de im perialisten heeft aangesloten. MOSKOU: Men heeft iv Amerika een nieuwe methode ontdekt om tuberculose te constateren.De academie van Moskou meldt, dat zij nog niet weet, welke methode dit is, doch dat zij er van over tuigd is, dat Russische art sen deze reeds in het begin van de 18de eeuw toepasten. WARSCHAU: Om ont vluchting van personen uit Polen te verhinderen zullen ille visserspinken oranje worden geverfd. Dit bericht heeft men in Hongarije en Tsjecho-Slowakije met grote belangstelling vernomen. Men ovetweegt daar thans de mo gelijkheid, de diplomatieke vertegenwoordigers oranje te verven ten einde hun ont snapping te bemoeilijken. richt. I.i de toekomst hoopt i.,en dat ook een oogarts in de Wind hoek zitting zal gaan houden. Reeds bij de entree valt de prac- tische inrichting op. Links van 't portaal is de wachtkamer, terwij] rechts in een ruim vertrek de tandarts een eigen spreekkamer heeft, die hjj later eventueel zal moeten delen met de oogarts. Links van de hal is een grote kamer ingericht voor vele doel einden. De kleedkamertjes zullen het onderzoek der schoolkinderen bespoedigen. Ook het consultatie bureau voor zuigelingen zal hier ondergebracht worden. Het maga zijn, waar spoelgelegenheid is om de materialen te ontsmetten, ziet er keurig verzorgd uit. Op de eer ste verdieping zijn 5 flinke ka mers, waai ran er twee bestemd zijn voor de zusters, Personen, die enkele uren per dag moeten rusten, en daartoe thuis geen gelegenheid kunnen vinden, hetzij door een drukke huishouding of bekrompen wonen, kunnen in de ligtenten, waarover dit wijkgebouw beschikt, in de mooi aangelegle tuin enkele uren rust vinder- A.s. Zaterdag wordt dit wjjk gebouw officieel in gebruik geno men. Voor de bewoners van Bres kens is „De Windhoek" stellig een grote ooruitga-ig. Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders. De Nederl. Bond van Chr. Fa brieks- en Transportarbeiders is de 17.000 leden gepasseerd. Nog duizenden christen-fabrieks- en -transportarbeiders zijn ongeor ganiseerd. Het hoofdbestuur heeft besloten tot een krachtige propaganda-actie, met als doel: naar de 20.000 leden. Loop van de Nederlandse bevolking. Blijkens de voorlopige cijfers uit het Statistiek bulletin van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Februari 1950 10.037.744. Het aantal huwelijken bedroeg in Januari 1949 20.614; het aantal overledenen in Januari 1949 8.898. Gerekend per duizend inwoners per jaar zijn de cijfers: huwelijken in Januari 1950 5,7; levend gebo renen in Januari 1950 23; overle denen in JanuEtri 1950 10,6. Het aantal onwettig geborenen per duizend geborenen was in Januari 1950 15,1. Het aantal aantal overledenen beneden één jaar per duizend levend geborenen was ln Januari 1950 32,3; het aan tal overledenen aan T.B.C. der ademhalingsorganen per tiendui zend inwoners per jaar weis in Januari 1950 1,6. NEDERLANDSE STAATS LENING IN ZWITSERLAND. De 4 pet. Nederlandse Staats lening, die tot een bedrag van Zwitserse francs 50 millioen op de Zwitserse kapitaalmarkt is uitgegeven, is een belangrijk succes geworden. Toen Zaterdag de gelegenheid tot inschrijving werd gesloten, bleek de lening zeer ruim te zjjn overtekend. Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Zaterdag hield de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde te Middelburg een vergadering, waarin na enkele huishoudelijke zaken, de heer J. Th. Verstelle uit 's-Gravenhage een lezing met de monstratie hield over „de electro- nische plaatsbepEding volgens het Decca-systeem". Dit betreft het navigatie-systeem voor de scheep vaart, v.'aarbij de plaats van het schip bepaald wordt uit door drie stations uitgezonden radiogolven. GOES. Geref. Mannenvereniging „Calvijn". Vrijdag kwam bovengenoem de vereniging in 27e jaarverga dering bjjeen in de zaal achter de Geref. Kerk. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer H. C. van Donk, naar aanleiding van Open baring 3 713, werd het jaar verslag door de secretaris, de heer J. Meindersma, gelezen. Het gewaagde van een drukke werk periode, waarin veel actuele on derwerpen behandeld werden. De penningmeester, de heer P. v. d. Wiele, moest meedelen, dat de financiële toestand nog steeds zwak is: een tweetal aanwezige gasten reageerde hierop spon taan met een flinke gift, die dankbaar aanvaard werden. De heer D. J. Rouw declameerde christelijke poëzie, waarna ds R. A. Flinterman een doorwrochte reden hield over „Bezinning en Uitzicht", waarin een uitvoerige analyse werd gegeven van het monumentale werk van Dr Bruins Slot. Een geanimeerde discussie ontspon zich daarna. De heer P. v. d. Wiele vergastte de aanwe zigen nog op enige humoristische bijdragen. De heer J. Boer bracht felicitaties namens de Kerkeraad, Mej. M. C. de Witte namens de Geref. Vrouwenver. en de heer Bostelaar van Baarland namens de verenigingen uit de omtrek, over. Het geheel werd afgewis seld met samenzang en een ge zellige theepauze. De heer J. Boer eindigde met dankgebed. 's-HEER ARENDSKERKE. Jubileum-avond O.V.U. Zaterdag vierde de toneelver eniging „Ons Vrije Uurtje" haar 30-jarig jubileum-avond. In de overvoll zaal van het vereni gingsgebouw werd opgevoerd de klucht in één bedrijf „Schoon mama komt logeren". Er werd goed gespeeld en men kreeg een hartelijk applaus. Daarna werd 't mysterie-spel in drie bedrijven „Wie van de drie" opgevoerd. Dit spel werd uitstekend ve.-tolkt. Burgemeester A. A. Elentoaas sprak daarna een kort woord. De heren Schipper en Hek, die reeds 30 jaar lid van de vereniging zijn, werden gehuldigd, alsook de regi- seur, do heer Borghraad. BORSSELE. U-«voering. De Gem. Zangvereniging „Tot Oefening en Ontspanning" gaf onder leiding van haar directeur de heer P. C. Bos een geslaagde uitvoering. Na zang en enkele schetsjes, werd een blijspel in drie bedrijven „Graaf-Loodgieter" uit gevoerd, (Zie vervolg pag. 3.). Volgens een bekendmaking van het Franse Staatsobservato- rium te Meudon bij Parijs werd de eerste „vliegende schotel", waarnaar men een onderzoek in stelde, in de winter van 1900-1901 boven Het Kanaal ge zien, in de buurt van Cherbourg. Het gelukte niet deze „vliegend» schotel" met ballonnen naar be neden te halen, omdat het de planeet Venus bleek te zijn. 4 November 1948 meldde een vliegtuig op weg naar Dakar, dat boven Noord-Afrika een merk waardig vliegtuig was waarge nomen. Het bleek de grote ko meet „1948 L" te zijn. Volgens een woordvoerder van het observatorium komt de be schrijving van de Mexicaanse vliegende schotels overeen met het uiterlijk van meteoren, die in deze tijd van het jaar in grote getale in de atmosfeer van de aarde komen. Eind September alle troepen uit Indonesië terug. De staatssecretaris van oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, is uit Djakarta in Nederland terug gekeerd. Hij zei o.m., dat juist de laatste phase van de afwikkeling in Indonesië vele deskundigen vereist. Het zal daarom mogelijk zijn, dat officieren van het K.N.I.L., die op het ogenblik met verlof in Nederland vertoe ven, toch nog voor korte tjjd naar Indonesië zullen moeten. De repatriëring is bepaald niet vertraagd, maar het is een kwestie van scheepsruimte. Het zal toch wel eind Septem ber worden, voordat de laatst» Nederlandse soldaten Indonesië zullen hebben verlaten. Hij voegde hieraan toe, dat de stem ming in de doorgangskampen zeer goed is. 26 Amerikaanse zeelieden opgepikt. Zij brachten 7 dagen op vlotten door. Het reparatie-schip van de Amerikaanse Marine „Comstock" heeft 26 Amerikaanse matrozen opgepikt, die zeven dagen op vlotten hebben doorgebracht in de van haaien wemelende wate ren van de Stille Oceaan. Zij waren afkomstig van het kleine geleischip „Elder" waarop 10 Maart op de Oceaan brand uitbrak. Volgens de overlevenden wa ren drie officieren en 11 leden der bemanning op het schip achtergebleven om de brand t» blussen. Ook zij bleven onge deerd. Handelsgeest van „onverbeterlijke" gevangenen. 27 in opstand gekomen gevan genen te Maclester (Oklahoma) boden de directie van de gevan genis de uitlevering van twee bewakers aan in ruil voor betere verzorging. Deze gevangenen uit de afdeling „onverbeterlijken" hadden twee wakers in gijzeling genomen en eisten beter voedsel, licht, tabak, schrijfbehoeften en scheerspiegels. Na twee maal ge stemd te hebben aanvaardden de gevangenen het aanbod van de directie: inwilliging van hun verzoeken, uitgezonderd die om schrijfbehoeften en tabak, bo vendien twee maal per week een bad in plaats van één maaL

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2