"7FFIIW^HH nAf5RI AD «H:, Toch weer een katholiek'liberaal Kabinet in België A.L. L U ww n Unw D LA YJ 23 25.000 Antwerpse havenarbeiders staken. „Wjj zullen de uaam van de 52-nd Lowland Division met ere blijven noemen." Jaarfeest Hervormde School te Goes. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verwarring in indoaesië door de geldzuivering. „Bliksemstaking" in Milaan. Maar dan met Koningsgezinde liberalen. Geslaagde demonstratie met kleurentelevisie. De heer J. W. Kögeler terug vau zijn bezoek aan Schotland SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen» Vlooswykstraat, Telefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1516 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 21 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. 23.38 u. Hoogwater op Woensdag 22 Mrt. Vlissingen: 4.00 u. 1.95 m., 16.24 1.91 m. Terneuzen: 4.29 u. 2.12 m., 16.51 u. 2.08 m. Wemeldinge: 5.49 u. 1.59 m., 18.09 u. 1.62 m. Zierikzee: 5.31 u. 1.32 m., 17.56 u. 1.36 m. Gaston Eyskens is gistermorgen zijn taak als informateur van de Prins-Regent begonnen en heeft achtereenvolgens be sprekingen gevoerd met Roger Motz, voorzitter van de liberale partij, en de voorzitter van de socialistische partij, Max Buset. In welke richting de onderhandelingen zich zullen ontwikke len is tot dusverre nog onbekend en men heeft slechts houvast aan de verklaring van Eyskens zelf, volgens welke het nog niet bewezen is, dat de vorige katholiek-liberale coalitie geheel ont wricht is. Eén der hypotheses is, dat Eyskens zal proberen een nieuw katholiek-liberaal Kabinet te vormen, ditmaal echter met li beralen, van wie bekend is, dat zij Koningsgezind zijn. Een an dere hypothese is, dat Eyskens zal trachten een drieledige re gering te vormen, die dan zou trachten een nationale oplossing van de Koningskwestie te vin den. Bij deze laatste veronder stelling baseert men zich op een Zakenleven staat stil. In de verwarring van gisteren is het zakenleven overal in In donesië bijna geheel tot stilstand gekomen naar aanleiding van de inwerkingtreding der waarde vermindering van het Indonesi sche geld. Ongeveer 70 millioen verbaas de Indonesiërs en buitenlanders hielden zich bezig met het feit, dat de helft van hun geldelijk bezit was weggenomen, terwijl hun schulden dezelfde bleven. Op iedere markt heerste ver warring. Verschrikte Indonesiërs weigerden boos hun bankbiljet ten in de helft te laten scheuren. Reizigers uit landen overzee zijn zwaar getroffen. Degenen, die hun geld tegen de officiële koers van 10,8 gulden voor ieder pond sterling hadden ingewis seld, hebben eigenlijk iets meer dan vijf gulden per pond gekre gen. Dit is nauwelijks genoeg om een pakje Amerikaanse si garetten te kopen. Het verblijf in goede hotels kost 20 gulden per dag. De soberste gezichten zag men bij de Nederlanders, Indische Nederlanders en Chine zen, o.w. zich de best gesitu eerden van het land bevinden. Een Nederlander verklaarde, dat zijn terugreis naar Neder land in de laatste acht dagen zes maal zo duur geworden was. PROEFNEMING MET WATERSTOFBOM? In April zullen Amerikaanse deskundigen op de Atol Eniwe tok, in de Stille Oceaan, proef nemingen doen met" een water stofbom, zo wordt in doorgaans goedingelichte kringen verno men. De waterstofbom zou on geveer vijftig maal zo sterk zijn als de atoombommen, die thans in de Ver. Staten geproduceerd worden. De technische bijzonderheden zouden streng geheim worden gehouden, maar de commissie voor de atoomenergie zou voor nemens zijn later een verkla ring uit te geven, waarin de voornaamste resultaten van de proef zullen worden mede gedeeld. Volgens deze deskundigen be staan er in de V.S. verscheidene waterstofbommen en de Ameri kaanse geleerden begrijpen niets van de verklaring van Molotof, volgens welke de waterstofbom niet zou bestaan. De technici zijn van mening, dat deze bom betrekkelijk een voudig kan worden vervaardigd, daar het hier een toepassing van de atoombom betreft. De water stofbom wordt gevormd door een gewone atoombom, die als raket dient voor een massa „waterstof drie" of tritium en „waterstof twee" of deuterium. uitspraak van de liberale minis ter van landsverdediging in het demissionnaire Kabinet, Deveze, die gesproken heeft van een eendrachtige nationale rege ring" en op een verklaring van de voorzitter van de liberale senaatsfractie, Celonvaux, vol gens welke bij de liberalen de wens zou overheersen tot een drieledige regering te geraken. Gezien de positie, die de socia listen Zondag op hun partij congres met betrekking tot de Koningskwestie hebben ingeno men, zou dit betekenen, dat de verzoening van alle Belgen ron dom een troon zal geschieden, met Prins Boudewijn echter als Koning. De ministeriële crisis is intus sen slecht ontvangen in die kringen, die verwacht hadden, dat de Koningskwestie op korte termijn zou worden opgelost en de Vorst weer spoedig in het land zou zijn. In deze kringen dringt men aan op spoed bij de onderhandelingen om tot een nieuwe regering te komen en men verwacht, dat vandaag Eys kens bekend zal maken, of hij Kabinetsformateur zal zijn of niet. Mocht Eyskens niet als Kabinetsformateur willen optre den, dan zou men een beroep doen op de grijze katholie.ke staatsman Carton de Wiart, een vurig verdediger van Koning Leopold. Communisten zinnen op tegenactie. In Milaan is een „bliksemsta king" uitgebroken uit protest tegen het besluit van de rege ring, politieke demonstraties in onrustige gebieden te verbieden. Het stakingsbevel ging van mond tot mond in fabrieken en kantoren. De trams stonden één voor één stil, toen arbeiders zich aansloten bij optochten met rode banieren, die samenkwamen in het centrum van de stad. In Rome is het uitvoerend co mité van het communistisch be stuur van het algemeen verbond van vakverenigingen in spoed vergadering bijeen gekomen om een tegenactie tegen het verbod van de regering, dat als meer tegen de communisten dan de neo-fascisten beschouwd wordt, te beramen. Ook arbeiders van fabrieken te Turijn, Bologna, Genua, Flo rence en Terni zijn uit protest tegen het besluit van minister Scelba in staking gegaan. JESSUP VOOR SENAATSCOMMISSIE. Geen communistische sympathieën. Philip Jessup, de reizende ambassadeur van de Ver. Staten, heeft verklaard, dat de republi keinse Senator voor Wisconsin, Joseph mc Carthy, door hem te beschuldigen van communisti sche sympathieën, het bewijs heeft geleverd niet in het minst de belangen van de V.S. te be grijpen. Jessup, die werd gehoord door de sub-commissie van onder zoek van de Senaat, heeft met klem ontkend, ook maar enige sympathie te gevoelen voor de communisten. Hij verklaarde, dat het een uiterst ernstige zaak is een ambassadeur van de V.S. te doen doorgaan voor een leu genaar en een verrader. Jessup zei, dat hij toestem ming had gegeven zijn naam te vermelden onder de organisato ren van een door het Sowjet- Russische-Amerikaanse instituut in 1944 te New-York gegeven diner, doch hij heeft met nadruk verklaard, dat er geen enkele reden bestond waarom een loyaal Amerikaan" zulks niet zou mogen doen, daar het insti tuut niet voorkwam op de door het Amerikaanse ministerie van justitie opgestelde lijst van staatsgevaarlijke organisaties. Philips is er reeds jaren mee bezig. Voor het eerst in Nederland is met televisie in kleuren gede monstreerd. De voorstelling werd gegeven in „Hof van Holland" te Hilversum waar de Britse fir ma Pye-ltd. uit Cambridge on der auspiciën van de A.V.R.O. liet zien wat door haar tot dus verre is bereikt. De aanwezigen toonden zich zeer voldaan over het gebodene. Technici achtten het kleuren effect iets beter dan dat van de kleurenfilm in het tegenwoor dige stadium. Ook Philips experimenteert sinds jaren met kleurentelevisie. Tot dusverre heeft men nog geen ruchtbaarheid aan deze kleurenexperimenten gegeven, omdat deze nog in het laborato riumstadium zijn. Men wil m Eindhoven met het eigen systeem niet eerder voor de dag komen, voordat men althans een goede kans op „omroeptoepassing" ziet. Wel heeft men reeds gede monstreerd voor verschillende leden van het Kabinet en voor experts van de overheid. „Beschuldig ons niet van ge heimzinnigheid of dikdoenerij, omdat een buitenlandse firma met kleurentelevisie naar Ne derland komt", zo zegt men bij Philips, „wij zijn ervan over tuigd, dat Nederland bij het ont wikkelen van televisie in kleu ren bij geen enkel land ten ach ter staat". Uit protest tegen terugkeer van de Koning, In antwoord op de oproep van de Belgische transportarbeiders- bond,* hebben gistermorgen ongeveer 25.000 Antwerpse haven arbeiders het werk neergelegd om te protesteren tegen een terugkeer van Koning Leopold. Het percentage arbeiders, dat bij deze waar schuwingsstaking van 24 uur betrokken is, bedraagt bijna 70 van het totaal aantal Antwerpse havenarbeiders. De commissie voor buiten landse zaken van 't Amerikaan se Huis van Afgevaardigden heeft besloten het bedrag, dat de E.C.A. voor de Marshall-hulp in 1950/51 heeft aangevraagd, met 1 milliard dollars te verminde ren en hiervoor in de plaats overtollige Amerikaanse land bouwproducten tot eenzelfde waarde te verstrekken. Ook het personeel van de ha venadministratie heeft het werk neergelegd. Het personeel van de kranen en laadbruggen, alsmede dat van de sleepboten, werkt niet, doch houdt zich gereed om in gevallen van nood onmiddellijk hulp te kunnen bieden. De katholieke havenarbeiders, die gehoor hebben gegeven aan de oproep van het Christelijk vak verbond, niet asm de staking deel te nemen, werken onder bewaking van de politie. In Brussel is gistermorgen in de fabriek van Nastor Martin even eens een staking uitgebroken bij wijze van protest tegen de terug keer van Koning Leopold. Onge veer 500 arbeiders legden hier het werk neer. In de depots van de Brusselse tramwagens waren gistermorgen affiches aangeplakt, waarin het personeel werd uitgenodigd even eens gedurende 24 uur het werk Ook al een record. Maar blaren op de vingers. De Duitse dirigent en pianist Heinz Arntz, heeft een wereld record gevestigd door zonder onderbreking 5 dagen en twee uren piano te spelen. Het Duitse Nieuwsbureau voegt er aan toe, dat Arntz zijn in 1931 gevestigd record heeft gebroken en op het einde van zijn prestatie blaren op de vingers had. neer te leggen. Het trampersoneel weigerde echter aan de oproep tot staken gehoor te geven. De kwart millioen Waalse ar beiders, die vorige week Vrij dag en Zaterdag hadden gestaakt, zijn aan het werjc teruggegaan, doch te Huy en Bergen gingen arbeiders, die de afgelopen week doorgewerkt hadden, in staking. Prins Bernhard bracht verslag uit in de ministerraad. Prins Bernhard heeft in de ministerraad van gistermiddag verslag uitgebracht over de er varingen, opgedaan op de reis, waarvan hij eergisteren terug keerde. Met bevestiging van de daarover reeds verschenen be richten bleek, hoe uitermate be langrijk deze reis met name ook door het bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen, voor ons land is geweest. Op zeer ruime schaal, spe ciaal ook op economisch terrein heeft de Prins zich doen infor meren. De Prins heeft door deze vermoeiende, doch voor onze verhouding tot de bezochte ge bieden zeer waardevolle reis te willen maken, Nederland bij zonder aan zich verplicht. De minister-president heeft dan ook aan het einde van de bespreking aan Z. K. H. de dank der natie overgebracht. Australië neemt geen risico. Niet fotograferen uit de lucht. Door de Australische radio- omroep is gisteren bekend ge maakt dat alle lichten aanboord van burger-vliegtuigen moeten worden gedoofd, wanneer zij zich boven het Zuid-Australische ter rein bevinden, waar proeven wor den genomen met raket-projectie len. Geen passagier zal op dit ge deelte van het traject foto's mo gen nemen. Deze maatregelen zijn door de Australische regering, op verzoek van de autoriteiten, die belast zijn met de zorg voor de veiligheid van Australië, genomen. Acheson's voorstellen niet concreet, zegt Prawda. De Prawda, het orgaan van de Russische communistische partij, dat gewoonlijk de mening van de Sowjet-regering weergeeft, heeft gisteren met een artikel geant woord op de rede van minister Dean Acheson, waarin deze Rus land uitdaagde zijn „vredeswil" te tonen door een einde te maken aan de „spanningen", welke de wereld beheersen. „Alle opmerkingen van Ache son,", aldus de Prawda, „bewij zen dat hij geen concrete voor stellen heeft, welke een doel heb ben de vrede te bevestigen". Lente-offensief der Tsjecho- slowaakse communisten. Volgens de „Daily Telegraph" bereiden de Tsjecho-slowaakse communisten voor de lente het grootste politieke offensief sinds Februari 1948 voor, dat o.m. ten doel zal hebben de isolatie van Tsjecho-Slowakije van het Wes ten te voltooien. Hiertoe zouden o.m. de volgende maatregelen worden getroffen: het aanleggen van uitkijktorens, prikkeldraad versperringen en mijnenvelden langs de 460 k.m. lange grens van Oostenrijk, naar het voor beeld van de Hongaarse west grens. Wordt dok te Hamburg niet verder opgeblazen? Duitse seismografologische ex perts, die Zaterdag in de Elbe- tunnel opmetingen hebben ver richt van de uitwerking van de explosie in het droogdok te Hamburg, in de nabijheid van de tunnel, hebben verklaard, dat ontploffingen van dezelfde kracht, doch op kortere afstand, gevaar vöor de tunnel zouden kunnen brengen. Dr Dunlop, de Britse regionale commissaris, heeft verklaard, dat de verdere ontmanteling moge lijk afgelast zal worden, indien de gegevens der Britse experts met die der Duitse overeen stemmen. Marinepersoneel in Indonesië wordt ingekrompen. Er blijven 4700 man over. De Marinevoorlichtingsdienst meldt, dat, alhoewel de Kon. Marine ten behoeve van de R.X.S. nog altijd in de Indonesische wa teren een taak heeft te vervullen, een deel van het in Indonesië dienstdoende marinepersoneel naar Nederland zal worden over gebracht. De totale personeels sterkte van de Kon. Marine in Indonesië en Nieuw-Guinea zal met inbegrip van de aldaar die nende mariniers worden terug gebracht tot 4700 man. De Chinese communisten hebben een massale evacuatie van Amerikanen uit China be let door op het laatste ogenblik te weigeren aan twee Ameri kaanse schepen toestemming te geven voor het binnenvaren van de haven van Sjanghai. Wnd. burgemeester van Middelburg zei te Edinburgh: Misdadigheid in V.S. toegenomen. Uit het jaarverslag van het Federal bureau of Investigation blijkt, dat de misdadigheid in de Ver. Staten in 1949 aanzienlijk is toegenomen. Het aantal mis daden en misdrijven bedroeg in 1949 1.763.290, dat is 4.5 79 meer dan in 1948. Volgens het verslag doen zich dagelijks gemiddeld 1100 dief stallen of inbraken en 293 aan randingen of moorden voor. De misdadigheid is op het platteland meer toegenomen (8,5 dan in de steden (4,2 Voorts wordt gezegd, dat 14,8 van de misdaden bedreven is door personen van minder dan 21 jaar en 47,8 door personen van minder dan 30 jaar. 60 van de gearresteerde personen waren gewoonte-mis dadigers. Wie vonden de televisie uit? Natuurlijk de Russen! Valentin Goebitsjef, die schul dig is bevonden aan spionnage, is uit de V.S. naar de Sowjet- Unie vertrokken. Goebitsjef nam een televisie apparaat mee. Toen een rege ringsambtenaar verwonderd vroeg, of er in Rusland ook tele- ™ie was, r'ep Goebitsjef uit: „De Russen hebben de televisie uitgevonden". Enigszins vermoeid door de lange reis, nog vol indrukken over de prettige dagen, die hij in Engeland en Schotland heeft door gebracht en vooral getroffen door de buitengewone gastvrijheid en de attenties, die aan de Zeeuwse gasten zijn bewezen, keerde de waarnemend burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögelcr, gisteravond laat in de Zeeuwse hoofdstad terug. Met de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Ca- sembroot en de burgemeester van Vlissingen, mr dr B. Kolff, die a.s. Woensdag naar Zeeland terugkeren, was de heer Köge- ler aanwezig bij de reünie van officieren van de 52-nd Lowland Division, waarvan officieren en manschappen Walcheren hebben bevrijd. Deze reünie werd Vrijdag in Edinburgh gehouden. Binnen enkele jaren reünie op Walcheren? Tijdens het laatste gedeelte van de reis hebben we de heer Kögeler naar zijn indrukken gevraagd over zijn bezoek en hij was zo welwillend ons die te vertellen, alsmede het verslag van de reünie. -De heer Kögeler vertrok vorige week Maandag reeds naar Engeland en verbleef eerst enige dagen in Londen. „Het was de eerste maal, dat ik Engeland bezocht", aldus de waarnemend burgemeester, „en wat mij het meest getroffen heeft was de buitengewone gast vrijheid en tegemoetkomendheid van het Engelse en het -Schot se volk". Vorige week Donder dag vertrok de heer Kögeler uit Londen naar Edinburgh, waar Vrijdagavond in één der grote hotels de reünie en een groot diner plaats vond. HET DINER. „In één der zalen vond de begroeting plaats en toen het tijd werd voer het diner", zo vtrielde de wnd. burgemeester, stelden we ons op, daarbij voorafgegaan door twee pijpers in nationaal costuum". Aan het diner, dat werd gepresideerd door de Colonel W. Mather T.D D.L., had de heer Kögeler het genoegen aan te zitten tus sen de bekende generaal E. Hakewell Smith en de Col. Johnson. Wij hebben de keurig verzorg de menukaart kunnen bewon deren, waarop aan de voorzijde de namen der drie Zeeuwse gas ten voluit prijkten. De zaal was versierd met de Schotse en Ne derlandse vlaggen en bij de binnenkomst werd zowel het Nederlandse als het Engelse volkslied gespeeld. Er werd getoast op de Koning van Engeland en op Koningin Juliana, terwijl er eerst bij de koffie werd gesproken. Naast de tafelpresident had jhr mr de Casembroot plaats genomen, terwijl ook de schrij ver van het gedenkboek van de divisie, mr George Blake, mede aanzat. Dit gedenkboek is tijdens het diner officiëel door hem overgedragen en de heer Köge Ier vertelde, dat hjj had verzocht een exemplaar daarvan naar Middelburg te zenden. De reactie hierop was verras send, want direct daarop werd reeds medegedeeld, dat men gaarne de gemeente Middelburg dit gedenkboek ten geschenke wil geven, waarbij het dan een plaats zal krijgen in het ge restaureerde Stadhuis. „Treffend was het", zo ver telde de heer Kögeler verder, „dat jhr de Casembroot bij zyn aankomst in het hotel met ge juich werd begroet". Het diner werd door ca. 75 gasten bijgewoond, o.w. de Ne derlandse consul-generaal in Edinburgh. Het woord werd gevoerd door generaal Hakewell Smith, die in zijn rede wees op de nood zakelijkheid van het bombar deren van de dijken van Wal cheren, omdat, indien hiertoe niet zou zijn overgegaan, een verschrikkelijk bloedbad zou zijn gevolgd. Ook jhr mr de Casembroot heeft gesproken, terwijl burge meester Kolff de suggestie deed binnen enkele jaren op Walche- zen een reünie te houden, waar bij dan de Zeeuwen in staat zullen zijn de Schotten te ont vangen. REDE VAN DE HEER KÖGELER. De heer Kögeler heeft in zijn rede dank gebracht voor de uit nodiging en hij herinnerde aan de overleden burgemeester, jhr mr W. C. Sandberg tot Essen- burg, alsmede aan het bezoek van de Lord Provost van Edin burgh in de zomer van 1949. De wnd. burgemeester zei verder, dat er hechte relaties zijn ont staan tussen de beide steden. De oorzaak van deze vriendschap is het heldhaftig optreden van de 52-nd Lowland Division bij de bevrijding van Walcheren. „Dit alles is al vijf jaar geleden", al dus de heer Kögeler, „en het leven gaat weer zijn gewone gang, doch de gevechten, de verliezen en de opoffering leven in de gedachten van de bevol king voort. We zullen dit alles nooit vergeten". Spr. herinnerde voorts aan het bezoek van generaal Hake well Smith en hij uitte zijn eer bied jegens het Engelse volk, dat, ondanks de verliezen, die werden geleden, moedig door streed. „Als we aan de bevrij ding van onze stad denken", zo zei hij verder, „dan denken wij aan de 52-nd Lowland Division en we zullen die naam altijd met ere blijven noemen in de geschiedenis van Middelburg. Daarom"^ zo besloot de heer Kö geler, „spreek ik namens alle plaatselijke autoriteiten en de gehele bevolking van de stad, als ik voorstel een toast uit te brengen op uw heldhaftige divi sie". ONTVANGST. De heer Kögeler logeerde bij de Col. Mather te Glasgow. Ver der werd Zaterdag een bezoek gebracht aan de Lord Provost van Edinburgh, die belangstel lend informeerde naar de weder opbouw van Middelburg en de oogst op Walcheren. Zaterdagmiddag woonde men de rugbymatch EngelandSchot land bij, waarbij 80.000 mensen tegenwoordig waren. Dat de afstanden moeilijk te vergelijken zijn met de onze, bleek wel uit de mededeling van de heer Kögeler, dat hij voor de reis van Edinburgh naar Harwich 10% uur in de trein had gezeten. De overtocht had hij beide keren gemaakt met het s.s. „Mecklenburg" van de Mij „Zeeland". WOONRUIMTE-TEKORT WERD OPGELOST. Ook in het Juliana Kinderhuis te Zwolle had men met ruimte gebrek te kampen. Een oplossing was echter al spoedig ge vonden. Met dommekrachten werd het dak een eind opgevij zeld en in deze hogere positie met biervaten gesteund. Zo kon men een begin maken met de bouw van een nieuwe verdie ping. Binnenkort zal het ruimtegebrek in het Zwolse kinderhuis tot het verleden behoren. Er zijn 435 leerlingen en 11 leerkrachten. Gisteravond werd in de „Prins van Oranje" een feestelijke jaarvergadering gehouden van de Hervormde school. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, ds A. M. Odé, in het bij zonder welkom de heer D. Tho massen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, inspecteur van het Christelijk Volksonder wijs. Ds Odé noemde de school het verlengde van het gezinsleven en achtte het daarom verblijdend, dat een groot deel van de Her vormde ouders dit onderwijs voor hun kinderen verlangen. Verblijdend noemde hij ook de groei van het onderwijs, als ge volg waarvan men momenteel gebrek heeft aan lokaalruimte. Door de bouw van een nieuwe school met 7 lokalen, die thans door het gemeentebestuur is toegezegd en die zal verrijzen aan de Kamperfoeliestra'at, zal hierin echter worden voorzien. Zeer waarderende woorden wer den gericht tot het onderwijzend personeel voor hun onderwijs en de prettige sfeer, die er steeds op de school heerste. In het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Burger, werd als belangrijkste punt uit het voorbije schooljaar genoemd de viering van het 40-jarig ju bileum. Ook hij gewaagde met dankbaarheid van de groei in het afgelopen jaar. Momenteel heeft de school 435 leerlingen, terwijl in totaal door 11 leerkrachten les wordt gegeven. Het jaar verslag van de penningmeester, de heer J. Meijer?, vermeldde Het Poolse parlement heeft een wetsontwerp aangenomen tot nationalisatie van het grond bezit van de kerken. Truman heeft verklaard, dat 14 April voortaan zal worden gevierd als de pan-Amerikaanse dag. De totale sterkte van het Engelse leger is thans 376.000 man. Drie jaar geleden was het totaal 862.000 man. De Amerikaanse regering heeft een nota aan En geland opgesteld, waarin her opening van de Britse markten voor Amerikaanse olie wordt geëist. Polen heeft de V.S. verzocht om inkrimping van de militaire- en de luchtvaartstaf te Warschau. De hoogste Tsje- choslowaakse geestelijke dignita rissen met slechts de Rooms- katholieke bisschoppen uitgezon derd, hebben ten overstaan van premier Zapotocky de.» eed van trouw aan de staat afgelegd. Te Praag is een proces begon nen tegen 16 personen, die er van worden beschuldigd, in dienst van de Amerikaanse, Va ticaanse en Franse inlichtingen diensten spionnage, sabotage, en terroristische activiteit te hebben bedreven. Te Sofia is een proces begonnen tegen Joe- goslaven, die worden beschul digd van spionnage en sub versieve activiteit. De Ameri kaanse regering heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de federale rechter, waarbij het mijnwerkersverbond van John Lewis werd vrijgesproken van ongehoorzaamheid aan het hof. De eerste vier van on geveer 75 superforten zijn uit de Ver. Staten naar Engeland ver trokken. Op 3 en 4 April zul len bij „Sotheby" te Londen on uitgegeven brieven van Charles Darwin worden verkocht, hande lende over diens gemoedstoe stand, toen hij zijn theorie der natuurlijke teeltkeuze uitwerkte. De exportgroep verf heeft haar leden geadviseerd zo wei nig mogelijk grondstoffen uit West-Duitsland te kopen, omdat dit land weigert na te komen de afspraak inzake het handels verkeer. In de Roelof Hart- straat te Amsterdam is een 17- jarige wielrijdster door de aan hangwagen van een passerende vrachtauto aangereden en over leden. over 1948 een nadelig saldo. Over 1949, waarvan hij nog niet alle gegevens beschikbaar had, waren echter zijn verwachtingen gunstiger. Bij de bestuursverkiezing werd ds Odé herkozen als voorzitter, terwijl in de plaats van de heer J. C. v. d. Weert, die niet her kiesbaar was, bij acclamatie werd gekozen de heer C. Post. Het eerste deel van het pro gramma werd afgewisseld met zang, solozang, piano- en viool muziek en volksdansjes door leerlingen van de school. Voor de wijze, waarop de jeugdige muzikantjes en zangeresjes deze nummers brachten, verdienden zij alle lof. In het tweede deel van de avond werd door leerlingen van de school opgevoerd het stuk „Saevis tranquillus in undis" (Rustig temidden der woedende baren). Dit historische spel, dat geschreven werd door de heer M. Allewijn, die zelf de rol van Prins Willem speelde, behandelt de geschiedenis van de moord op Willem van Oranje. Door de gehele opzet van het stuk is. dit alleszins geschikt om de aan dacht en de fantasie van jeug dige spelers te boeien. Deze speelden hun rol dan ook met volle overgave en hadden zich geheel in hun rollen ingeleefd. De wijze, waarop zij dit stuk brachten, was een compliment èn voor de auteur, die blijk heeft gegeven zijn jongens door en door te kennen èn voor de regisseurs èn voor de jeugdige spelers. Een bijzondere pluim verdient Balthazar Gerards (Wim Zaltbommel). Ds Odé bracht alle medewerkenden dank voor de opvoering van het stuk, waarna de heer van der Hoop van Sloch teren het bestuur complimen teerde met haar school en met deze zeer geslaagde feestavond. Na een kort slotwoord, waarin hij zijn dank uitsprak voor wat in de school was gegeven, sloot ds Odé met dankgebed. Socialistisch Lagerhuislid doet afstand van zijn zetel. De Britse Labourpartij heeft meegedeeld, dat het Lagerhuis- lid Morris afstand gedaan heeft van zijn zetel voor Neepsend, waar een meerderheid voor de Labourpartij verzekerd was. Men neemt aan, dat de par tij Morris hierom verzocht heeft, teneinde een parlementszetel te verkrijgen voor advocaat-gene raal Sir Frank Soskice, die bij de laatste verkiezingen zijn zetel verloor. Soskice is de eni ge minister, die ondanks het verlies van zijn zetel is aan gebleven. STRAATROOF TE 'S-GRAVEN- HAGE. Te 's-Gravenhage is de laatste dagen een paar maal straatroof gepleegd. Zaterdagavond werd 'n dame uit Leidschendam aange sproken door een man. Toen zij te kennen gaf van zijn gezel schap niet gediend te zijn, ont rukte hij haar een handtasje, dat o.a. f 6,bevatte. Het tasje is leeg teruggevonden. Mr P. P. H. NOOKEN. j- De substituut-officier van jus titie bij de Arrondissements rechtbank te Leeuwarden, mr. P. P. H. Nooren, is gisterochtend plotseling overleden. Mr Nooren, die zijn loopbaan als ambtenaar van het O.M. bij het Kantongerecht te Bergen op Zoom begon, was 57 jaar. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot vanavond. Over het algemeen veel be wolking met plaatselijke opkla ringen en een enkele verspreid voorkomei.de regenbui. Matige, nabij de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1