Belgische regering gestruikeld over de Koningskwestie. NIEUWS Prins Bernhard terug in Nederland. GELDZUIVERING IN INDONESIË. E. M. M. te Middelburg rierde baar 25-jarig bestaan. Met 3-0 overwinning ging Krabben- djjke als kaïnpioen naar huis. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND maandag a» maart 1950 Ex premier Eyskens krijgt informatieve opdracht SNIPPER Middemurg gaat opnieuw 42moiuagtwomngen Houwen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L- Vorststr. 80, TeL 2438, bij geen gehoor 1870 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korto Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terr.euzen, Vlooswijkstraat, '.efoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5o JAARGANG No. 1516 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 18 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUEDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp- Dr K, Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 6.42 u., onder 18.54 u. Maan op 7.24 u., onder 22.24 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Maart: Vlissingen: 3.29 u. 2.01 m., 15.51 u. 1.99 m. Terneuzen: 3.58 u. 2.17 m., 16.20 u. 2.15 m. Wemeldinge: 521 u. 1.59 m., 17.40 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.04 u. 1.32 m., 17.27 u. 1.40 m. Het Belgische Kabinet is Zaterdagmorgen, na een bijeen komst van twee uur, afgetreden. Minister-president Eyskens heeft onmiddellijk het ontslag van zijn Kabinet aan de Prins-Regent Karei aangeboden en deze heeft het ontslag aanvaard. Inmiddels heeft Eyskens van de Prins-Regent een informa tieve opdracht voor de samenstelling van een nieuwe regering ontvangen, welke opdracht hij heeft aangenomen. Vandaag be gint hij zijn besprekingen en vanavond hoopt hij een verkla ring te kunnen afleggen. De regering is er niet in ge slaagd overeenstemming te be reiken over het bijeenroepen van een gemeenschappelijke ver- Sadering van beide huizen van et Parlement, teneinde te kun nen beslissen over de intrekking van het wetsontwerp op het regentschap en daar dit punt niet in het regeringsprogram is opgenomen, is zij afgetreden. De liberale minister van de fensie Deveze zeide, dat het ont slag van de regering niet be tekent, dat een onherstelbare breuk is ontstaan tussen de liberale en katholieke ministers van het demissionnaire Kabinet. De liberale ministers weiger den n.L het voorstel van Koning Leopold tot het bijeenroepen der verenigde Kamers te steunen. WAT NU? Sommige politici zjjn van oor deel, dat de Kabinetsformateur allereerst zal trachten een coa litie te vormen met de Konings gezinde liberale ministers uit het demissionnaire Kabinet. Mocht hvj er niet in slagen liberalen in een nieuwe regering op te nemen, dan zou nog slechts overbleven een homogeen ka tholieke regering te vormen, die als enig punt op haar program ma de terugkeer van de Koning zou plaatsen en die met een kleine meerderheid in de ver enigde Kamers de wet op het regentschap zou kunnen doen opheffen, teneinde de Vorst al dus in staat te stellen naar België terug te keren. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de katholieken, indien zij er niet in slagen enkele liberalen ln een nieuwe regering op te nemen, het zullen laten aanko men op Kamerontbinding en verkiezingen. Dr J. Ozinga te Djakarta gearresteerd. De Indonesische autoriteiten hebben één der hoogste Neder landse functionarissen in Indo nesië, dr 3. Ozinga, gearresteerd. Dr Ozinga, adviseur van de In donesische minister van voor lichting, wordt ervan verdacht medegewerkt te hebben aan de ontvluchting van Westerling naar Singapore. Tevens werd gear resteerd de heer Jiscoot van de Kon. Rott. Lloyd. Pseudo-vogelpest gelocaliseerd De maatregelen, die de over heid tot bestrijding van de pseu- do-vogeipest heeft genomen, hebben voorlopig geleid tot lo- calisering van de besmetting in het Zuiden des lands. In totaal zijn tot nu toe in het Zuiden 28 besmettingsgevallen geconsta teerd, waarvan 25 in Noord- Brabant, 1 in Zeeuwsch-Vlaan deren en 2 in Limburg. Ontploffing in machinekame* van Philips. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in één der machine kamers van het complex Emma- singel der N.V. Philips te Eind hoven een vrij hevige explosie voorgekomen. Alhoewel zich op het tijdstip der ontploffing in de machine kamer 4 personen bevonden, kreeg niemand enig letsel. De materiële schade aan gebouwen en machines daarentegen is aan zienlijk. De „Enschedé" vloog sneller om zieke militairen over te brengen. De K L.M.-Constellation „En schedé", die Zondagmiddag om half één uit Indonesië zou arri veren, landde 13 uur eerder, Zaterdagavond elf uur op Schip hol. Het vliegtuig had niet de z.g. nachtstop in Cairo gemaakt om twee zieke militairen, een sergeant van het K.N.I.L. en een korporaal van de Huzaren van reel, sneller naar Nederland te kunnen brengen. Vluchtende inbreker doodgeschoten. Gistermiddag werd in Waalre 26-jarige F. E. Klompen- r, die al verschillende icn voor inbraken was ver oordeeld, gearresteerd. Drie wachtmeesters vonden hem op. de vliering van het huis van zyn verloofde. Bij het overbren gen naar het gemeentehuis ruk te hij zich plotseling los. On- 1 n ks waarschuwingsschoten vluchtte hij in het naast de weg groeiende kreupelhout. Eén der latere schoten trof hem in de lendenen. Voordat geneeskun dige en geestelijke hulp aan wezig was bleek hfj overleden. DE TOESTAND. Op twee plaatsen in de buurt van Leuven, te Linden en Erps- Kwerbs, is het gisteren tot een revolvergevecht gekomen tus sen vóór- en tegenstanders van de Koning. Er wordt geen mel ding gemaakt van slachtoffers. De Walen hebben Zondag verklaard, dat zij bij een terug keer van de Koning een nieuwe volksraadpleging zullen eisen ditmaal om het land in drie autonome delen te splitsen, n.1. Wallonië, Vlaanderen en Brussel. Het Belgische socialistische vakverbond het grootste in het land zal heden een plan bespreken voor een „progressie ve staking" van twee dagen in de volgende week en drie dagen in de daaropvolgende week om de Koning tot troonsafstand te dwingen. De oudste zoon van Koning Leopold van België, Kroon prins Boudewijn, die zijn vader zal opvolgen, wanneer deze er toe zou besluiten, afstand van de troon te doen. van de stewardess en gezagvoer der R. P. A. van Rees. Wat toen volgde was de begroeting van een man en vader, die na een lange reis thuiskomt. Na dit familietafereeltje volg de de officiële begroeting. Mi- nister-president Drees was de eerste der autoriteiten, die Z. K. H. de hand drukte en in zijn kort begroetingswoord de dank uitsprak van de regering voor de reis van de Prins. Prins Bernhard begroette toen de andere leden van het Kabi net en de diplomatieke vertegen woordigers. Nadat de Prins nogmaals de gezagvoerder de hand had ge schud, begaven de Koningin en de Prins met de vier Prinses sen zich naar de auto. Onder gejuich van allen op het plat form en de tallozen, die op het dakterras van het restaurant de aankomst hadden gadegeslagen, reed de auto om vijf voor tien van de luchthaven weg naar paleis Soestdijk. Minister Drees dankte hem voor zijn „goodwill"-reis. Met de K.L.M.-ConstelIation „Vlaardingen" uit New-Xork keerde Zondagmorgen tien over half tien Prins Bernhard en zijn gevolg, na een reis van twee en een halve maand door de West, Midden-, Zuid- en Noord-Ame- rika, in het vaderland terug. Koningin Juliana, de vier Prinsessen, bijna alle leden van 't Kabinet, de ambassadeurs der Ver. Staten en Canada, de ge zanten van Brazilië, Mexico en Venezuela, de vertegenwoordi gers van de Nederlandse Antil len en Suriname, de Commissa ris der Koningin in Noord-Hol land en de burgemeester van de hoofdstad en Nieuwer-Amstel waren naar Schiphol gekomen om de Prins bij zijn thuiskomst te begroeten. Toen het vliegtuig in zicht kwam zette de Amsterdamse Po- litiekapel het volkslied in en ging naast de mast, waaraan de standaard van de Landsvrouwe reeds was gehesen, de standaard van Z. K. H. omhoog. Prinses Marijke trok zich van dit plech tige ogenblik niets aan. Zij stond mee te wiegen op de tonen van het Wilhelmus en maakte met haar handjes een gebaar van de maat slaan. Beatrix tilde Marijke op. „Kijk, daar komt pappie", zei de Koningin tot haar jongste docht'r. Langzaam taxiede de „Vlaar dingen" tot vlak voor de hal, een trap werd snel aangereden, de deur van de cabine werd ge opend en daar was de Prins, gekleed in generaalsuniform. Voor hij het vliegtuig verliet drukte hij nog even de hand Zaterdagmorgen is de 40-ja- L arbeider K. van Dreumel uit Wychen te Nijmegen in een ostonnen put door in beweging gekomen zand bedolven en om het leven gekomen. Hjj was ge huwd en vader van zes kinderen. Gymnastiekuitvoering „Achilles" te Middelburg. Zaterdagavond gaf de Middel burgse Gymnastiekvereniging „Achilles" haar jaarlijkse uit voering in het Schuttershof. In zijn openingswoord kon de voor zitter, de heer K. de Vries, vele gasten welkom heten, o.w. de ere-voorzitter, de heer G. de Hamer, de commandant van de Rijkspolitie in Zeeland, majoor G. H. van Helden, de commissa ris van politie, de heer M. Rene- man, afgevaardigden van de Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" en van verschillende zusterverenigingen, alsmede van de Zebra. Hij bracht dank aan leiders en leidster en reikte de heren J. A. Bal en P. Kooman onderscheidingen uit voor de veie jaren, die zij reeds in het belang van „Achilles" werken. Ook enkele leden, die bijzondere prestaties hebben verricht, ont vingen een onderscheiding. Mevr. Bal mocht bloemen in ontvangst nemen, terwijl de heer Bal daarna opnieuw werd ge- hudigd wegens zijn 45-jarig lid maatschap van het K.N.G.V. De heer J. Parent huldigde de voor zitter, die reeds 15 jaar deze functie vervult. Aan mevr. de Vries werden bloemen over handigd. Het programma begon ook nu weer met enkele marsen van de Signaalafdeling o.l.v. de heer Jan de Graaf. In een vlot tempo werd door dames en heren op keurige wijze getoond, wat door de wekelijkse training kan worden bereikt. „Achilles" bleek vele zeer goe de krachten in de vereniging te hebben. Voor de pauze oogst ten vooral de dames met de brugoefening succes, terwijl de heren verbluffende staaltjes grondgymnastiek uitvoerden. Rhythmische zowel als vrije oefe ningen door de dames na de pauze waren uitstekend ver zorgd. De heren kregen een hartelijk applaus na het nummer paaloefening. Met twee keurige slotgroepen, uitgevoerd door de dames, werd de avond besloten. Vergadering V olkshogeschool. In de Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg ge houden bijeenkomst van de in Walcheren wonende leden van de Stichting Volkshogeschool Zeeland, die slecht bezocht was, gaf de voorzitter, de heer B. A. Hesselink, een overzicht van de door het bestuur in de laatste tijd verrichte werkzaamheden. De actie, die kortgeleden werd gevoerd, leverde enkele tientallen nieuwe leden op en van Zeeuwse bedrijven werden enige giften voor het Volkshoge- schoolwerk ontvangen. Mededelingen werden voorts verstrekt over het Jeugdcentrum te Domburg, waarin de Volks hogeschool haar cursussen en weekends zal gaan houden. Waarschijnlijk zal nu binnen koyte tijd met de inrichting van dit Jeugdcentrum een begin worden gemaakt, zodat wellicht nog deze zomer de eerste cur sus zal kunnen worden ge houden. Ook werd gesproken over de komst van de leider van de Zeeuwse Volkshogeschool, met wie nog besprekingen zullen worden gevoerd. Besloten werd nog een nieu we actie voor het werven van leden op touw te zetten. AUTOBUS BIJ GRONINGEN TE WATER. Alle passagiers gered. Vannacht om ca. twaalf uur is een autobus, komende uit de richting Groningen, in de nabij heid van Garnerwolde in het Damsterdiep gestort. Alle 25 in zittenden konden door het ope nen van de noodluiken, in vei ligheid worden gebracht. Enke len liepen lichte verwondingen op of kregen een lichte „shock". De Groningse brandweer is met een kraanwagen uitgerukt. De bus werd niet door de chauffeur, doch tijdelijk door een passagier bestuurd, die later ook chauffeur der maatschappij bleek te zijn. Hij zou onder de invloed van sterke drank heb ben verkeerd, hetgeen de pas sagiers onder meer zou zijn ge bleken uit het slingeren van de autobus over de weg. De passagier-bestuurder is na het ongeluk gevlucht, doch meld de zich later bij de Rijkspolitie. Roozenburg damkampioen van Nederland. Doordat de Haarlemmer P. Roozenburg, wereldkampioen dammen, Zaterdag in de laatste partij van bet tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland tegen de reeds uitgeschakelde Amsterdammer R. C. Keiler remise speelde en dus 16 punten behaalde, werd hij onbereikbaar voor de Wage- ningse student G. E. van Dijk, die zijn laatste partij gelijktijdig speelde tegen Gordijn. Roozen burg legde dus ongeslagen be slag op de titel damkampioen van Nederland 1950. Vereniging van Tuinbouw vakonderwijzers in Zeeland en West-Brabant. In de laatste vergadering van het seizoen hebb de leden van bovengenoemde vereniging Za terdagmiddag in Hotel „Cen traal" te Goes geluisterd naar wat de heren C. Sanderse, C. de Schipper, M. Janse en A. van Oosten wisten mede te delen over het spuitschema voor het komende seizoen. Voorts werd besloten op 1 April de excursie naar de fruit- bedrijven op Noord-Beveland te maken. De excursie naar de Gentse Floraliën gaat niet door wegens gebrek aan deelnemers. Propaganda voor Walcheren in Engeland. De burgemeester van Vlissin gen, mr dr B. Kolff, heeft met een deputatie der V.V.V. te Fol kestone besprekingen gevoerd over de uitbreiding van het toe ristenverkeer tussen Walcheren (in het bijzonder Vlissingen) en de zuidkust van Engeland. Het gevolg van deze bespre kingen is, dat de propaganda voor het bezoek aan Walcheren ook in de Midlands zal worden geïntensiveerd. Een aan tal Engelse journalisten heeft de uitnodiging der V.V.V. aan vaard, om binnenkort een be zoek aan Vlissingen te brengen. Hamburgs dok wordt opgeblazen. Gisteren hebben Britse inge nieurs een aanvang gemaakt met het opblazen van het dok „Elbe 17" te Hamburg. Adenauer had nog een beroep gedaan op generaal Robertson, om de vernieling af te gelasten. In de omgeving van het dok werd door Duitse politie gepa trouilleerd, doch er deden zich geen incidenten voor. Gymnastiekuitvoering O.K.K. te Goes. Voor een geheel gevulde zaal gaf Zaterdagavond in de „Prins van Oranje" de Chr. Sport vereniging O.K.K. een gymna stiekuitvoering. De avond werd geopend met een kort openings- en welkomstwoord van de voor zitter, de heer C. Simonse. Deze deelde o.a. mede, dat de ver eniging van plan is om in de toekomst geheel in het wit te verschijnen, een ideaal, dat reeds gedeeltelijk verwezenlijkt was, zoals op de uitvoering naar voren kwam. Bij de opmars bleek al direct, dat het ledenaantal behoorlijk is, doch dat het aantal heren leden vrij klein is. Het pro gramma, dat bestond uit num mers van alle groepen, werd vlot afgewerkt. Er werd enthou siast gewerkt en de prestaties van de verschillende groepen waren over het algemeen goed te noemen. De directeuren, de heren K. Kooy en J. Goedee, verdienen lof voor de wijze waarop zij deze uitvoering leidden. Al het papiergeld verliest helft der waarde. De regering van de Republik Indonesia Serikat heeft besloten tot een geldzuivering. Ai het papiergeld, dat Zondagavond om acht uur in omloop was, verliest de helft van de waarde als wet tig betaalmiddel. De biljetten dienen te worden gehalveerd, de linkerhelft blijft wettig betaalmiddel, voor de helft van het nominale bedrag, tot 16 April 1950, de rechter helft geef recht op een obligatie in een 3 rente dragende re geringslening voor het halve no minale bedrag. Hiervan zijn uitgezonderd bankbiljetten en muntbiljetten ter waarde van f 2.50 en lager, die de gehele nominale waarde behouden. De linkerhelften moeten tus sen 22 Maart en 16 April bij banken en andere instellingen worden ingewisseld tegen nieu we banknoten, die de halve no minale waarde van de vroegere zullen hebben. Banksaldi moeten worden ge halveerd: de helft ervan wordt overgeboekt op de „inschrij vingsrekening der staatslening- 1950 van de R.I.S." en de hou der is gedwongen staatsobliga ties, die later zullen worden uitgereikt, te nemen tegen dat bedrag. Uitgezonderd van de gedwon gen inschrijving op de staats lening zijn tegoeden van ban ken bij de circulatiebank en te goeden van landskassen, post kantoren, ambassades, gezant schappen, consulaten en het per soneel daarvan, tegoeden van banken onderling en tegoeden van door de minister van finan ciën aan te wijzen instellingen met een liefdadig doel. De eerste f 200 van banktegoeden beneden f 1000 zijn vrij. Tegelijk met het bekend ma ken. van deze maatregelen is een noodwet afgekondigd, waarin de minister van financiën wordt gemachtigd, gedurende 1950 alle maatregelen te treffen terzake van het aangaan van een staats lening door de R.I.S. en om het deelnemen aan een dergelijke lemng voor te schrijven. Afscheid ds Lely fe Nisse. In een volle kerk nam ds Lely gisterenmiddag afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Nisse met een predikatie over Joh. 14:27, waarin hij zei, dat hij door de liefde van Christus ruim 3Yz jaar als herder en leraar de gemeente van Nisse heeft mogen dienen. In het licht van Gods oneindige liefde valt de scheiding licht. Na de predikatie werd door de vroegere organist, G. de Kok, op het orgel gesp id: „Jeruza lem" van Adams. Na de dienst sprak eerst Burg. J. W. Jansen, die de scheiden de predikant dankte voor de goede samenwerking. Namens kerkeraad en kerkvoogdij sprak ouderling J. Nieuwenhuize, die ds Lely dankte voor het onder vonden medeleven. Op zijn ver zoek werd gezongen Gezang 230 vers 3. Molenwaterloop met weinig deelnemers. Het was jammer, dat er slechts weinig athleten deelnamen aan de Molenwaterloop, die Zater dagmiddag te Middelburg t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Ath- letiek- en Handbalvereniging „E.M.M." werd gehouden. Slechts zes deelnemers bij de senioren, waar W. Rootsaert, die dit jaar voor het eerst in de senioren klasse liep, een mooie overwin ning behaalde. Bij de junioren, waar H. van Damme de eerste prijs in de wacht sleepte, liepen er in totaal negen mee. Om vier uur startten de junio ren, die in twee klassen liepen, n.l. leden van de K.N.A.U. en niet-leden. In de eerste groep was het H. van Damme van „Marathon", die als eerste met een tijd van 3 min. binnenkwam. Tweede werd J. L. Antheunisse van „E.M.M.", met G. Bras van „Marathon" als derde; vierde D. Davidse van „E.M.M." en vijfde werd J. Bostelaar van „De Zeeu wen". In deE-klasse (niet-leden) liepen alleen leden van „E.M.M." Goedbloed (3 min. 2,4 sec.); 2. C. Potter, S. M. van Sluys, 4. B. Mosselman. Liepen de junioren eenmaal het Molenwater rond, de senio ren liepen twee ronden. Een opmerkelijke prestatie leverde J. Manders, een 44 jaar oude athleet, ondanks het feit, dat hij als laatste binnenkwam. De uit slagen van de seniorenklasse luidden: 1. W. Roosaert „Ge- zelle", Aardenburg, in 6 min. en 7,4 sec.; 2. H. van Ackeren, „Olympia"; 3. H. Witte „Mara thon"; 4. J. v. d. Voorde „E.M.M." en 5. J. Becks „E.M.M.". Rootsaert ontving de door de Commissaris der Koningin be schikbaar gestelde medaille, ter wijl van Damme een wisselbeker in ontvangst kon nemen, be schikbaar gesteld door de oud- trainer van „E.M.M.", de heer J. B. Roosenboom. FELICITATIES. Voordat de prijsuitreiking plaats vond, sprak de voorzitter van „E.M.M.", de heer R. van Roo. Hij zei, dat, hoewel het aantal lopers niet groot was dit mee. Hier was de uitslag: 1. W. jaar, men geen spijt heeft ge had, deze wedstrijd te hebben georganiseerd. De voorzitter ver welkomde de vertegenwoordi gers van het gemeentebestuur, de wethouders L. J. van 'tWest- ende en L. J. Geers, de Com missaris van politie, de heer M. Reneman, en de voorzitter van de Sportcommissie, de 'heer W. L. Heyboer. Hierna reikte de heer van 'tWestende, na woorden van gelukwens tot de jubilerende vereniging te heb ben gericht, de prijzen uit. Gelukwensen werden daarna nog uitgesproken door de heer F. A. Kolijn, voorzitter van het district Zeeland van de K.N.A.U., die een nieuwe discus aanbood; J. Steenhuijsen namens „Zee- landia"; K. de Vries, voorzitter van „Achilles"; Joziasse als oud bestuurslid en W. L. Heyboer namens de Sportcommissie. Ver der werd nog het woord ge voerd door vertegenwoordigers van „Hellas" en „De Zeeuwen", terwijl zich onder de vele schrif telijke gelukwensen, die waren binnengekomen, er één bevond van de Comm. der Koningin. Nadat de heer R. van Roo, onder aanbieding van een ge schenk, de secretaresse, mej. E. Ludikhuize, dank had gebracht voor het vele werk, dat zij steeds voor „E.M.M." verricht, sprak nog de heer D. F. La- bruyère als oud-bestuurslid. Zaterdagmiddagvoetbal. KLOETINGE SCHAKELT ARNEMUIDEN MET 2-1 OVERWINNING UIT. De beslissing is gevallen. Krabbendijke is Zaterdag kampioen gc.oruen. Met een 3overwinning is de ploeg uit Wemeldinge naar huis teruggekeerd. Opgetogen, want Arnemuiden, dat min stens nog een punt nodig had om in de running te blijven, werd dezcifue midaag in Kloetinge, na een spannende strijd, met een 21 nederlaag definitief uitgeschakeld. De mensen van het technisch stei'Ker i^rabbendijke hebben er toen nog behoorlijk voor moe ten vechten, vooral in de eerste neift. ral het was hier zeker niet het minst aan de pittige doel man Kriekaard te danken, dat er geen tegenpuntje voor We- meiamge gescoord werd. Er zaten trouwens van Krab- benuijae ook nog heel wat be hoorlijke snelle aanvallen in ueze eerste heltt. Jammer vaak, dat de mooie schoten door de wind weggedreven werden. Na de rust, die met 00 in ging, kreeg Krabbendijke wind- voordeel. Reeds na 10 minuten wist J. Kriekaard uit een plotse linge doorbraak te scoren (10). Het spel golfde even op en neer. Twee minuten maar. Toen een schermutseling voor het doel van Wemeldinge, waarin L. Pauwe met een bliksemsnel schot doelman Vermaire het na kijken gaf (20). De derde goal was ook van Pauwe. Met een corner van links door J. Kriekaard genomen, wist hij met een schitterende kopbal te scoren (30). Een paar, nog felle, aanvallen van het langzaam verslappende Wemeldinge, liepen op niets uit. Het was de gastheren niet ge gund een erepunt te redden. Ze hadden het zeker wel verdiend. Scheidsrechter Hubrechtse leid de deze sportieve strijd. Kloetinge—Arnemuiden 2—1. In Kloetinge zag het er eerst niet naar uit, dat de thuisclub aan het langste eind zou trekken. Na drie minuten wist Groot- jans, profiterend van een mis verstand bij de gastheren, Ar nemuiden met 10 de leiding te geven. Geleidelijk aan zag men Kloe tinge echter het spel verleggen, al wist men de doelman af en toe duchtig aan de tand te voelen. Tenslotte kon Willemstein uit een fraaie voorzet van J. van Dalen, onhoudbaar inkogelen (1-1). De eerste helft, waarm R. van Dalen, wegens blessure door Korstanje vervangen werd, ver- De democratische Senator George heeft de Amerikaanse- militaire hulp aan Europa geld- verknoeien genoemd, zolang zij niet werd gesteund door her bewapening van Duitsland tegen Russische agressie. In Zuid- Oost-Australië is 500 vierkante kilometer weideland als gevolg van zware regens overstroomd. De Britse geleerde en Nobel prijswinnaar Sir Norman Ha- worth, die medegewerkt heeft aan de vervaardiging van de atoombom, is op 66-jarige leef tijd te Birmingham overleden. Volgens het Engelse Zondags blad „The People" heeft Stalin besloten de westelijke mogend heden te polsen over besprekin gen in de naaste toekomst ter bijlegging van de geschillen tus sen Oost en West. —Decommu nistische Chinese minister van verkeer, Tsjang Po-Tsjoen, heeft verklaard, dat alle Chinese sche pen, die in vreemde havens lig gen, aan de Chinese volksrepu bliek toebehoren. Zaterdag is 'n nationalistisch commando er in geslaagd zich op het Chinese vasteland te ontschepen en zich meester te maken van de stad Soengmen, gelegen aan de Oost kust van de provincie Tsjekiang, op c.a. 320 km. van Sjanghai. Vrijdag is te Hamman Bou Had- jar bij Oran voor het eerst in Algerije uranium gevonden. Edward Kardelj, de Joegoslavi sche minister van buitenlandse zaken, heeft gepleit voor weder zijds begrip tussen de communis tische en kapitalistische mach ten in de wereld. Zondag is het te Wiesbaden tot een ge vecht gekomen tussen 200 Duit se oorlogsinvaliden en de po litie. Giovanni Fornari, thans ambassadeur van Italië in Chili, is benoemd tot beheerder van Somaliland onder trustschap van Italië. Heden vertrekt het eerste verkeersvliegtuig met straalaandrijving ter wereld, de „Vickers Viscount" uit Londen naar Europa voor een demon stratie- en reclametocht. De ministers Götzen en Van den Brink zijn Zondagmiddag te Djakarta aangekomen. Tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van Denemar ken in ons land is benoemd de heer Fin Lund, thans Deens ge zant in Buenos Aires, Santiago de Chile, Montevideo en La Paz. Op de Gelderse kade te Am sterdam is gistermorgen een bij na 2-jarig kindje uit een raam van ongeveer 4 meter hoogte gevallen en overleden. liep met Arnemuiden in de meerderheid. Na de rust kreeg Kloetinge echter de wind mee. Direct werd een offensief opgezet, waarin W. Deurloo uit een cor ner van rechts met een fraaie kopbal zijn club de leiding kon geven (21). Het laatste half uur kwam Arnemuiden nog hevig opzetten, maar de verdediging van da gastheren gaf geen krimp en met onveranderde stand kwam het einde. De Tweede Klassers. 2e klasse A: Kats I—S.V.D. I: 42; Kloetinge IIKapelle I: 2—4. 2e klasse C: V.C.K. II— Nieuwland I: 22. Maandag 27 Maart a.s. zal da gemeenteraad van Middelburg bijeenkomen voor het afwerken van een slechts zeven punten tellende agenda. Het belangrijk ste voorstel is dat tot bouw van 42 montagewoningen, die deel uitmaken van het toegewezen bouwvolume voor 1950. Deze woningen zullen aansluitend aan het thans in aanbouw zijn de complex montagewoningen nabjj de Veerseweg worden ge bouwd. De architectuur is op gedragen aan de architect E. F. Groosman. Eigenlijk zijn 40 montagewoningen toegewezen, doch deze huizen dienen in blokken van zes stuks te wor den gebouwd, zodat er 42 zul len komen. Dit extra tweetal zal van de toewijzing voor vol gend jaar worden afgetrokken. De bouwkosten worden ge raamd op f443.146.56, terwijl de grondkosten met inbegrip van het bouwrijp maken naar ra ming f67.932.80 zullen bedragen. Daar extra voorzieningen voor de fundering van deze gebouwen moeten worden getroffen komt daarbij nog een bedrag van f 44.850.waardoor de totale kosten omstreeks f 556.000. zuilen bedragen. Verder wordt een verklaring van de raad ge vraagd, dat deze het nodig oor deelt, dat de opleiding voor leerling-monteur, hulpmonteur en 2e monteur aan de Ambachts school in stand wordt gehouden. Deze verklaring is nodig, wil deze cursus, die uitgaat van de B.O.V.A.G., kunnen worden voortgezet. De B.O..VA.G. kan de kosten, die aan deze cursus zijn verbonden, niet langer dra gen, zodat Rijkssubsidie is aan gevraagd. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor een geldlening aan te gaan van f 300.000.en een van f25.000.tegen een rente van 3% welke bedragen zullen worden besteed ter be strijding van de kosten, die voor de gemeente voortvloeien uit de wederopbouw van het stadhuis. Geslaagde knobelrit Solexclub «De Bromvlieg". De Solexclub „De Bromvlieg" uit Goes e.o. organiseerde Za terdag een geslaagde knobelrit, die zich uitstrekte rond Goes, via 's-Gravenpolder, 's-H. Abts- kerke, Kapelle, 's-H. Hendriks kinderen en Wilhelminadorp. Na de rit vond in „De Land bouw" te Goes de prijsuitreiking plaats. Hier werd o.m. mede gedeeld, dat men van plan is een kersentocht te organiseren. De uitslag van de rit luidde: 1. Mej. Lokerse, Kapelle, 140 pnt.; 2. de heer Meliefste, Goes, 135 p.; 3. J. Th. Bleuzé, Goes, 118 p.; 4. F. C. de Jonge, Goes, 113 p.; 5. de heer Wisse, Goes, 100 p.;. 6. H. C. Bleuzé, Goes, 97 p.; 7. J. Ganseman, Kapelle, 95 p.; 8. A. Nonnekes, Goes, 94 p.; 9. de heer Bruggeman, Goes, 87 p.; 10. J. G. Rouw, Goes, 77 p. Herten in de Walcherse duinen. In de bezettingstijd is een aantal herten uit een herten kamp op Walcheren losgelaten en in de duinen terecht geko men. Het schijnt, dat deze die ren nog steeds in leven zijn, want in de nacht van Donderdag op Vrijdag is er één in de dui nen tussen Oostkapelle en Vrou wenpolder in het prikkeldraad verward geraakt en daarna in de watergang terecht gekomen, met het gevolg, dat het dier is verdronken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig lot vanavond. Tijdelijk regen. Over het algemeen veel be wolking met op de meeste plaatsen tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige wind tus sen West en Zuid. Weinig ver andering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1