Zal Japan met het verleden breken Eerste koelhuis in Nederland met nitsluitend gascellen. Zeeuws boekenbezit moet bevolking ten goede komen. Tweede Kamer vergaderde in de Ridderzaal. ADAnSON De Goese Middenstand bouwt op. wëgj Keizerlijk huwelijk maakt eind aan 2800 jaar l oude traditie. De bocht in de weg Intervieuw met het „schuwste meisje van Japan" Pionierswerk van de fa Lindenberg te Middelburg. Verhoging bijzonder invoerrecht op benzine. heeft weer last met zijn koffer. Origineel plan voor gecombineerde acties ontworpen. MIDDELBURG Vrijdag 17 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 (Door Warren White, correspondent van Reuter). PRINSES TAKA, de twintigjarige dochter van de Keizer Hlrohito, zal in naam een einde maken aan een 2600 Jaar oude Japanse traditie, wanneer zjj, in Mei a.s., in het huwelijk zal treden met de 26-jarige Japanse burger Tosjimitsji Takatsoekasa. „In naam", want de aanstaande bruidegom is een telg van een der vijf meest vooraanstaande Japanse families, waarvan de mannelijke leden, voor Mac Arthur's in 1947 doorgevoerde „democratisering", als de evenknie van Prinsen van den bloede werden beschouwd, en uit wier midden reeds sinds de middeleeuwen echtgenoten voor keizers- kinderen zijn voortgekomen. bruidegom, te spreken te krij gen. Het deed hem buitenge woon veel genoegen met een buitenlandse journalist te kun nen spreken. Hij vertelde geheel uit zich zelf dat hij Prinses Taka in Oc tober 1949 voor het eerst had ontmoet, toen hij, in gezelschap van zijn vader, een bezoek had gebracht aan het Keizerlijke Pa leis, dat ten doel had de nodige regelingen voor het huwelijk te treffen. Prinses Taka zal de eerste Ja panse keizerlijke bruid zijn, die ln een westers trouwgewaad in het huweljjk zal treden. Tevoren was het de gewoonte, dat Japanse prinsessen voor de huwelijks plechtigheid in twaalf kimono's werden gehuld. Het huwelijk van Prinses Taka zal het eerste zijn, waarin een telg van het Japanse Keizerlijke huis is betrokken, waaraan door de Japanse bladen grote aan dacht zal worden besteed. Veel Is veranderd. Onder de „oude orde" hield de geringste, hetzij redactionele, hetzij zetfout in een bericht in de pers over de Japanse Keizer lijke familie het ogenblikkelijke Takatsoekasa, een slank figuur niet een bril, werkt in het re- eerings-spoorwegmuseum te To kio. Zijn salaris is bescheiden, doch hij hoopt meer te zullen verdienen, wanneer hij een ge zin heeft gesticht. H.K.H. Prinses Taka wordt in de wandeling „het schuwste meisje van Japan" genoemd. Het is voor een journalist moei lijker om haar, dan om haar va der, de Keizer, te spreken te krijgen. White kreeg een tip. Doch Warren White, de schrij ver van dit artikel, lukte het. Hij kreeg een „tip" eens de ichool voor Hoger Onderwijs voor Meisjes in een van de voor- Steden van Tokio te bezoeken, waar Prinses Taka een univer sitaire opleiding ontvangt, en hij had succes. Ondanks hevige pro testen van de voor de gevolgen van deze stoutmoedige journa listieke onderneming beduchte lerares en haar secondanten, kon White gedurende vijf minuten met de dochter van Keizer Hiro- hito spreken, Vijf minuten lang luisterde ontslag en in sommige gevallen Prinses Taka, trillend van emo-zelfs de zelfmoord van de be- tie, aandachtig naar de door J trokken redacteur of hoofdre- White gestelde vragen, die zij met een hoofdknikken beant woordde. Het was heel wat gemakkelij ker Takatsoekasa, de aanstaande Korte Berichten. De Amerikaanse hoge commls- rls John Mccloy, is gisteren uit V.S. in Duitsland teruggekeerd. Een Australisch kruidenier heeft een in kwarts gevatte goud klomp (nugget) gevonden ter waarde van 1.100 Australische ponden. In Texas is een helicopter in een vlucht vogels geraakt, waar door een van de bladen van de schroef brak. Twee personen kwamen om het leven. In Nevada is een gevechtsvlieg tuig van de Amerikaanse lucht macht door dezelfde oorzaak ver ongelukt. Het toestel kwam in 'n restaurant terecht waarbij 17 personen gewond werden. Het stadsbestuur van New York heeft 50.000 dollar uitgeloofd voor een meteoroloog, die naar zijn zeggen regen kan maken door van «en vliegtuig uit Ijs op de wolken te storten. Twee Amerikaanse straalvlieg tuigen zijn boven de luchtbasis Sandia bij Albuquerque (Nieuw- Mexico) op drie kilometer hoogte met elkaar in botsing gekomen. Van de drie vliegeniers, die met hun parachute naar beneden sprongen, liepen twee lichte ver wondingen op en bleef de derde ongedeeld. Patriarch Alexej, hoofd van de Grieks-orthodoxe kerk in de ge- hsie Sowjet-Unie, heeft alle on derscheidingen, die de Joegosla vische regering hem verleende, teruggegeven „wegens de vijandi ge houding van Joego-Slavië te genover de Sowjet-Unie". Zes an dere hoge kerkfunctionarissen in de Sowjet-Unie hebben zijn voor beeld gevolgd. De staatsrechtbank te Bratis lava heeft een polltie-sergeant, die tegen betaling Tsjecho-Slowa- ken. uit het land hielp vluchten, tot levenslange dwangarbeid ver oordeeld. Paul Bourdin, voormalig pers chef van de West-Duitse regering, die zijn functie neerlegde wegens een verschil van mening met Ade nauer over nieuwspolitiek, is be noemd tot hoofdredacteur van „Die Welt". Valentin Goebitsjef, die onlangs te New York tot 15 jaar gevan genisstraf werd veroordeeld we- dacteur in. Het was zelfs ge ujoonte, dat de verantwoordelijke journalist, alvorens publicatie van een dergelijk bericht plaats vond, zijn ontslagbrief reeds had opgesteld. Het resultaat hiervan was, dat de Japanse pers slechts weinig mededeelde over huwelijken van leden van de Japanse Keizerlijke familie. Doch nu is de situatie geheel anders. De in levendige stijl ge stelde dagbladen en tijdschriften, die verschijnen in het huidige door de geallieerde opperbevel hebber, de Amerikaanse generaal Douglas Mac Arthur, gedomi neerde tijdperk, publiceren allen bijzonderheden over het welva ren van de Keizerlijke familie, waarop zij slechts de hand kun nen leggen, waaronder zelfs be schrijvingen van de behendig heid des keizers, die in staat is, terwijl hij zich van zijn waaier blijft bedienen, salto's te maken. Zal het aanstaande huwelijk van Prinses Taka een demon stratie zijn van een zinnebeeldig en onherroepelijk verbreken door het huidige Japan van zijn ban den met de vervlogen eeuwen, waarin feodalisme en bijgeloof hoogtij vierden, of is het slechts een stap, die noodzakelijk wordt geacht, omdat er nu eenmaal Amerikaanse troepen in het land zijn gelegerd? Er bestaat geen twijfel aan dat vele Japanners mogelijk de meesten diep in hun harten van mening zijn, dat er niets veranderd is aan de „roeping" van het aloude Japan en dat zij deze, onder een nieuw en Wes- ters-aandoend vernis opnieuw willen uitdragen. Doch vele an dere zonen van het „Land van de rijzende zon" zijn van mening, dat Japan er inderdaad in is geslaagd met het verleden te breken. Sommige Westerlingen in Ja pan hopen, dat het huwelijk der De oude villa „Veldzicht" aan de Oude Vlissingseweg te Middel burg is tot koelhuis omgebouwd. Geen gewoon koelhuis, zoals men ze tegenwoordig over al in het land aantreft, maar het eerste koelhuis, waarin de klein-koeitechniek economisch is toegepast en bovendien uitsluitend gascellen voor de frultkoeling worden ge bruikt. Een systeem, waarmee jarenlang is geëxperimenteerd, is hier in de praktijk met succes toegepast en in de 9 gascellen kan 800 ton fruit worden gekoeld, zodat men niet alleen ln liet fruit- seizoen appelen en peren kan eten, maar practisch het gehele jaar door. Koos Vorrink naar Comisco in Londen. Tot het bijwonen van een bij- Japansê keizersdochter in „mo- eenkomst van de Comisco (Com- derne stijl" zinnebeeldig zal zijn mission of International Socia- voor het nieuwe Japan. Doch de meeste zich in dit land bevin dende Europeanen en Amerika nen maken zich ten deze niet veel Illusies. lism) zal .de voorzitter van de P. v. d. A., de heer Koos Vor rink, Vrijdag per K.L.M. naar Londen vertrekken. De proeven met dit systeem werden met een gascel in de Goese veiling genomen en de re sultaten waren van dien aard, dat het thans mogelijk is het prac tisch toe te passen, in dit koel huis van de fa. Lindenberg, die daarmee de eerste in ons land is. Aanvankelijk scheen één en ander op een mislukking te zullen uit lopen, doch na verbeteringen te hebben aangebracht is men thans zeer behoorlijk geslaagd, ook al is men zich bewust, dat er nog wel fouten aan kleven. BELANGRIJK. De koelhuizen in Zeeland zijn belangrijk voor de handel zowel als voor de consument. De grote aanvoer van fruit ln de zomer en het najaar maken het noodzake lijk, dat men de vruchten zorg vuldig kan -bewaren, om het ge hele jaar over fruit te kunnen be schikken. Het gaat in de koel huizen om het vasthouden van koude ir. een bepaalde ruimte, een Het werk der Prov. Biblio theek kwam in 1940 weer spoedig op gang. (Vervolg van pag. 1) „Van de uitlening is zeker de eerste tijd niet veel gekomen?" „Al betrekkelijk spoedig, n.l. in October 1940, kon een nieuw begin worden gemaakt in mijn eigen woning. Het was natuur lijk maar een bescheiden bureau. Hier is ontzettend veel werk verzet. Van daar uit is de grote actie gevoerd door het hele land om geschenken en ook geld voor de wederopbouw van de Biblio theek bijeen te krijgen. Een ac tie, die dank zij de medewerking van enige vooraanstaande Zeeu wen, uitstekend is geslaagd. Honderden pakken en kisten met boeken zijn ln het kleine bureau uitgepakt en geregistreerd. In Gemeenschappelijke regelingen tussen openbare lichamen. De Tweede Kamer Is eergister- middag voor de eerste maal in de Ridderzaal ln vergadering bijeen gekomen, zulks l.v.m. de verbou wing van het Tweede Kamerge bouw. Voortgezet werd de behande ling van het wetsontwerp tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en wijzi ging van de motorrijtuigenwet. Het amendement van de heer van de Wetering (C.H.) beogen de de verhoging der belasting voor Dieselauto's niet te bepalen op 200 pet., doch te handhaven op 150 pet., waarover in de vo rige vergadering de stemmen staakten, werd nu aangenomen met 45 tegen 40 stemmen. Het wetsontwerp werd nadat de heren Zandt (S.G.), van der Goes van Naters (Arb.), Lucas (K.V.P.) en Krol (C.H.) korte verklaringen hadden afgelegd met 58 tegen 25 stemmen aan genomen. Tegen A.R., V.V.D., en duidelijke begrenzing te ko men, welke aan Urk de ont wikkelingsmogelijkheden biedt die deze gemeente behoeft. Voorts wordt voorgesteld de ge meente onder te brengen bij de provincie Overijssel. Daarna kwam aan de orde het wetsontwerp houdende voor schriften gemeenschappelijke re gelingen' tussen bepaalde licha men onderling en tussen die lichamen en andere rechtsper sonen. Dit ontwerp werd door de he ren Oud (V.V.D.), Verkerk (A.R.), Tuin (Arb.) en Beer- nink (C.H.) toegejuicht. Wel zouden de twee laatstgenoemden de Prov. Staten willen inschake len; de heer Verkerk had gaarne dat de waterschappen er niet buiten waren gelaten. Min. Teulings merkte o.m. op, dat er voor gewaakt moet wor den, dat de samenwerkingsorga nen niet uitgroeien tot gebieds- corporaties. Men moet geen complexen van belangen in de samenwerking betrekken; Ged. Staten zullen daar bijzonder op moeten toezien. Van bijzondere betekenis acht- C.P.N. en S.G.P. Eveneens werd aangenomen j te de minister het, dat de beslis- met 66 tegen 12 st. de wijzigingsingen van Prov. Staten in het van de grens en de provincie-1 openbaar worden genomen. Dat indeling van Urk. is heel wat anders dan het ho- Volgens dit ontwerp wordtren door Ged. Staten, waarbij aan Urk een gebied van pl.m. 90 geen contraditoir element aan- l ha. van de Noordoostelijke pol- wezig ls. gens spionnage, zal Maandag naar der toegevoegd, waardoor het. Het wetsontwerp werd z.h.s. de Sowjet-Unie vertrekken. mogelijk wordt tot een logische aanvaard. Mei 1941 kon dit huis op de Dam worden betrokken. Het oude en het nieuw verworven bezit moest worden gecatalogiseerd en juist in deze oorlogsjaren ging het bezoek aan de Bibliotheek vèr boven het normale uit. De men sen konden toen niet veel an ders doen dan lezen. We hebben zoveel mogelijk aan de aanvra gen voldaan." „Heeft de Bibliotheek nog last van de bezetters en hun vriend jes gehad?' „In deze jaren moest natuurlijk de uiterste behoedzaamheid worden betracht. Een Duits of ficier, die oude atlassen kwam vorderen, wist niet, dat dit kost bare materiaal onder zijn voeten lag! Er is in deze jaren maar één boek in beslag genomen, dat was de eerste vordering. Van die tijd af klopte onze organisatie pre cies. De titelbriefjes werden juist op tijd uit de catalogus verwij derd en als er contröle kwam, waren de „gevaarlijke" boeken niet aanwezig." De stand van zaken thans. „Hoe is de stand van zaken momenteel?" „Laat ik u vertellen, dat voor al twee taken naar voren zijn gekomen. De eerste was de col lectie Zeelandica zoveel mogelijk uit te breiden (de catalogus be vat momenteel ca. 15.000 titels) en de tweede was het boeken bezit in zo ruim mogelijke mate dienstbaar te maken aan de Zeeuwse bevolking. Alle boeken rekken zijn in eigen beheer ge maakt, maar al spoedig kregen we te worstelen met gebrek aan ruimte. Het personeel heeft wel eens meer uren moeten werken dan de dienst voorschreef, maar het was een fascinerend werk, want de Prov. Bibliotheek bleef voor Zeeland behouden en dat was iets zeer belangrijks, vooral in een gewest, dat zo ver van de centra van wetenschap en cul tuur af ligt." Vele contacten worden gelegd. „XJ sprak over het contact met de Zeeuwse bevolking. Kunt U dat nader uitwerken?" „Kijkt U eens, dat contact wordt op allerlei manieren ge legd. We zoeken dat met de studerende jeugd, die meermalen in groepen een bezoek aan de Bibliotheek komt brengen en dan over de schrik voor de „def tige boekenrij" wordt heenge- holpen. Er is voorts contact ge zocht en gevonden met allerlei organisaties in Zeeland en dit zijn intussen nog maar de eerste stappen op een lange weg. Klei ne catalogi, die voof leder ver krijgbaar zullen zijn, zijn in voorbereiding. De eerste zullen dit jaar nog het licht zien." „En verder zullen contacten gelegd moeten worden met aller lei plaatselijke bibliotheken en bibliotheekjes. Dit werk kan echter eerst volledig vrucht af werpen, als de grote fiches-ca talogus voor het gebruik in het Bibliotheekgebouw gereed is. Er wordt de laatste tijd veel gespro ken over de lectuurvoorziening van het platteland en het ziet ernaar uit, dat dit werk over enige tijd in een nieuw stadium zal komen. In dit werk zal de Prov. Bibliotheek ongetwijfeld een functie krijgen. Natuurlijk kan het nooit de bedoeling zijn, dat zij de provincie zal gaan voorzien van belletrie en ont spanningslectuur, maar haar uit gebreide materiaal op alle ge bieden van wetenschap zal in de komende tijd meer tot haar recht kunnen komen dan vroe ger het geval was." Ruimteprobleem Is nijpend. „Hoe staat het met het ruim teprobleem?" „U begrijpt, dat op de Biblio theek heel sterk het verlangen leeft naar meer ruimte. Gebrek aan ruimte kost veel tijd en het gevaar voor verwarring is groter dan wanneer men over voldoen de magazijnruimte beschikken kan. Hoe de stand van dit pro bleem op het ogenblik echter is, kan ik u niet vertellen. Want ook het personeel van de Biblio theek wordt gevormd door amb tenaren, die niet alles kunnen zeggen, wat zij weten!" Het buitenland hielp. „Als ik me niet vergis zijn er na de bevrijding nog van bui tenlandse zijde geschenken ont vangen?" „Inderdaad. Van Engelse zijde zijn omvangrijke geschenkzen dingen ontvangen en wij hadden een ruime keuze uit collecties zeer waardevolle werken, die op de Koninklijke Bibliotheek wa ren aangekomen. Er zijn thans weer zeer belangrijke handboe ken, ook de moderne, op veler lei gebied ter beschikking van de Zeeuwen, terwijl ook prach tige collecties encyclopaedieën en woordenboeken niet ontbre ken. Niet alleen, dat er hier veel mensen op bezoek komen, maar het aantal per telefoon gevraag de inlichtingen uit de gehele provincie is bijzonder toegeno men." cel, die goed is geïsoleerd. Het fruit ademt, evenals de mens. Tijdens de groeiperiode is deze ademhaling een opbouwpró- ces, doch zodra de vrucht is ge plukt is de ademhaling een af braakproces geworden. Nu leert de praktijk, dat hogere tempera tuur snelle ademhaling met zich meebrengt en wanneer men dus in de cellen de temperatuur laag houdt, is dit om de ademhaling van de vrucht te verminderen. Op dit principe berust o.m. de koeling van het fruit. GASBEWARING. Wanneer men nu het fruit in een gascel brengt, dan heeft men te zorgen voor een z.g. gasmilieu, waardoor de ademhaling zodanig wordt geregeld, dat het geen af braakproces wordt. Het gaat er om, dat het koolzuurgas, dat wordt uitgeademd, door de nodige hoeveelheid zuurstof wordt ver vangen. Door een ventilatie systeem wordt deze zuurstof-toe voer mogelijk. Bovendien heeft men te letten op de juiste tem peratuur van 2 tot 3 graden C., peren bij 0 tot 1 graad. Bij gasbe- waring kan deze temperatuur worden opgevoerd tot 4 h 5 gra den. Het koelhuis van de Middel burgse veiling beschikt ook over één gascel en drie gewone cellen en hetzelfde systeem is daar toe gepast, n.l. de kleinkoeltechniek. Er komen in Zeeland veel appels van het ras Bradley Seedling aan de markt, die zich uitstekend le nen voor koeling. Door het sprei den van de afzet is het voor de telers mogelijk betere prijzen te maken c'an wanneer deze appels in het seizoen zouden moeten worden verkocht. De teler moet het koelhuis dan ook beschouwen als 'n verlengstuk van zijn bedrijf. De hoofdassistent van de Rijks- tuinbouwconsulent voor bewaring van fruit, de heer M. Paarde- kooper,' heeft vanaf 1937 het systeem beproefd met de gascel in de Goese veiling. Van zijn erva ring en adviezen heeft de fa. Lin denberg thans gebruik gemaakt. Het systeem ls uit Engeland af komstig, doch voldeed niet hele maal, zodat men verschillende vi tale verbeteringen heeft aange bracht, waardoor het fruit nu niet alleen in de cel indirect, doch ook direct wordt gekoeld. De fa. Lin denberg heeft hier een stukje pionierswerk verricht. Het is dan ook het enige koelhuis ln Neder land, waar uitsluitend gascellen zijn. DE INSTALLATIE. De frigidaire installatie, die hiervoor is geplaatst, is volauto matisch, terwijl iedere cel een koelmachine heeft. Deze machi nes zijn twee aan twee onderling gekoppeld, zodat, wanneer er een defect optreedt, automatisch wordt overgeschakeld. Is een be paalde cel dus leeg, dan kan men de koelmachine voor de bewuste cel afzetten Ook de temperatuur wordt centraal gemeten. Er be vinden zich in het koelhuis een tweetal voorkoelcellen, waarin in één etmaal 40 tot 50 ton fruit op de juiste temperatuur kan worden gebracht, waarna het fruit naar de gascel wordt overgebracht, waar de temperatuur constant is. Men moet een koelhuis echter niet zien als een soort ziekenhuis voor fruit, waar men minder goede kwaliteit heen zou kunnen brengen, dat na koeling zou zijn verbeterd. Alleen het beste fruit komt in aanmerking om gekoeld te worden. vim HOLLANDS GLORIE. Na al de narigheid, die we de laatste jaren hebben beleefd, Nederland op z'n smalst, doet het goed dat ons land zich ook 'eens weer van een betere kant laat zien. Dat er weer iets blykt van durf en kracht. Dat Jan Cordaat weer een kans krijgt. Reeds in de volgende maand, zo melden de kranten, zal het grondwerk voor de aanleg van de dijken rond de Oostpolder worden aanbesteed. En de ver wachting is, dat reeds in de eerste heljt van Mei met de werkzaamheden kan worden be gonnen. Bij de behandeling van de In dische kwestie, hebben de grote mogendheden ons een stok tus sen de benen gestoken. Bij dit polderwerk geldt het omgekeerde, nu 20 millioen gul den uit de tegenwaarde van de Marshall-hulp ter beschikking wordt gesteld. Zo gaat er straks weer een groot werk beginnen en zien we Holland weer in zijn kracht. Een stukje van Hollands glorie. Moge de voorgenomen arbeid, onder Gods zegen wèl gelukken en straks weer een stuk vrucht bare, aan het water ontwoekerde grond aan onze veel te kleine landoppervlakte worden toege voegd. De stakingen in het havenge bied van Semarang zijn Dinsdag beëindigd. FEUILLETON door ITO VAN THIEL. 33) Ranggg Het siddert door Lotty heen dat geluld. De auto van dokter. Nü komt het. De zuster loopt met een blosje op de wangen van de kraamka mer naar de aankleedcommode. Ze weet niet wat re liet eerst of laatst moet doen. Alles zet zo vlug door opeens. Jaap wijkt niet van Lotty's bed. Bij iedere pijnvlaag omknelt ze zijn pols. Dokter blijft maar even. „Geduld mevrouwtje, geduld, 'tls de eerste. Ga maar rustig slapen allemaal. Als het er mor genvroeg om 'n uur of negen is mogen we blij zijn." 't Lijkt Lotty hopeloos. Ze had gedacht nog een uurtje of zo. De pijnen worden bijna on dragelijk en dan slapen gaanl Hoe komt de dokter er bij! De zuster heeft nu alles klaar. Kruiken liggen in de wieg. Ke tels water razen zachtjes op de kachel en het gas. Op haar tenen loopt ze naar het bed en vraagt of ze dan, maar 'n poosje zal gaan rusten. „Als 't erger wordt kan meneer me dadelijk roe pen." 'Wanhopig knikt Lotty. Snapt dan niemand, hoe erg het is? Ja, alleen Jaap. Hij bidt. En af en toe zegt hij v' rtroostende teksten op. „Ik zou zo graag mee willen lijden, kindje. Ik kan het bijna niet aanzi jn. Knijp maar zo hard mogelijk als je pijn hebt. Helpt het wat?" Maar als het erger wordt en de zuster toch even om het hoekje komt kijken, zegt Jaap resoluut, „ik bel dokter op." Lotty spartelt bang tegen, maar Jaap is de trap al afge rend. Als hij een kwartier later te rug komt stopt meteen de dok tersauto al voor de deur. Met de tas in de hand komt de genees heer binnen. Hij moet lachen als hij alles zo in rep en roer vindt. „Is dat rustig slapen? Ik had immers gezegd morgenochtend." Maar als niemand er op ingaat, wordt h(j oo'-. ernstig. Hij neemt zijn maatregelen, wacht, geeft een spuitje. Lotty bidt hardop om uitkomst en verlossing. Ze kan niet meer. En 'tis pas drie uur in de nacht. Langzaam gaan de minuten en uren. De strijd om het leven wordt minder. Eindelijk, eindelijk wordt het schemer buiten. Eerste voetstappen buiten klin ken hard over de stille singel. Een auto claxont. Een levens lustige jongen fluit een vrolijk morgenliedje. De zuster trekt een gordijn op. Een koude adem doorstroomt de zwoele kamer. De koele, grijze nevelmorgen heeft Iets afstotends. 't Maakt Lotty nog moedelo zer. Heel het blijde verwachten is weg. 'tls of de verlossing nooit meer zal komen. Afgemat ligt ze neer. Het lichaam rea geert niet meer op een spuitje. Het is zeven uur. Jaap is kapot. De hele nacht heeft hij cp een stoelleuning ge zeten naast het bed. Als een tang omknelt Lotty's hand zijn pols. Dan zegt dokter, dat hij de chirurg gaat balen. Lotty zal weggemaakt worden, anders is hij lang, dat het jonge tere le ven te lang onderweg is. Zuster krijgt instructies. Jaap zal ook moeten helpen. Lotty hoort en ziet alles om haar heen als in een nachtmer rie. Dan, als alles klaar is en de zuster de kamer uit is, buigt haar man zich over haar heen en met verstikte stem zegt hij: „Als het eens mis ging kindje. „Het kan mis gaan, ik kan wel sterven." Sterven. Al haar zonden en boze ge dachten komen plotseling als een wervelwind op haar aan. Is Jezus haar Verlosser? Heere, help vergeef pre velt ze. Jaap, schreeuwt ze opeens wild, Jaap, bid dan toch, Jaap! Jaap knielt voor het bed. Hij wil sterk zijn. Hij moet sterk zijn, hij hijgt naar adem, z'n hoofd is leeg. Maar zijn ziel stoot deze woorden naar boven Heere, geeft uitkomst om Je zus' wil Dan opeens schiet hem Lotty's lievelingsverg ln do zin en zacht als voor zichzelf zegt hij 'tScheepken onder Jezus'hoede, Met zijn kruisvlag hoog in top, Neemt, als arke der verlossing, Allen, die in nood zijn, op. Al staat de zee ook hol en hoog En zweept de storm ons voort, Wij hebben 's Vaders Zoon aan [boord En veilig strand voor oog! 's Vaders zoon aan boord Jaap, dan is het goed, glimlacht zijn vrouw. Dan wachten ze stil hand in hand de komst van de doktoren. Rustig laat Lotty met zich be gaan. Nog een lange blik. naar Jaap. Dan krijgt ze de kap op. Tellen tellen zegt een gebiedend# stem. (Wordt vervolgd.) „Goes heeft een stevige op- frisser nodig wil de stad haar positie behouden als welvarend centrum op de Bevelanden" Hiervan uitgaande heeft de con tactcommissie uit de Goese mid denstand het, zeer zeker origi nele plan, opgevat om een ge combineerde propaganda te gaan voeren in de meest uitgebreide zin nl. door zich van de medewer king te verzekeren van de niet- georganiseerde middenstanders. Om dergelijke plannen te ma ken, dient echter de financiële opzet gezond te zijn. Dies zocht men contact met enkele der voornaamste boekhoudbureaux die de zaken van ongeveer de gehele Goese middenstand be heren. Men kreeg hierdoor de gegevens over de omzet van 1948 van 245 zaken en bedrijven in handen. Het bleek, dat da totale om zet over 1948 had belopen 24 millioen gulden. Men wil nu trachten van de diverse betrokkenen de goed keuring te krijgen, dat deze een gering percentage van de omzet in een „kas voor gecombineerde propaganda" storten teneinde een stevige financiële basis te verkrijgen. Er werd gedacht aan een ver schillende heffing b.v. door de levensmiddelenzaken de helft te laten betalen van de zaken in gebruiksvoorwerpen, terwijl de ondernemingen als garages en derg. weer minder zouden be hoeven te betalen. Immers, zo werd geredeneerd, de ene groep kan meer directe baten ver wachten van de actie dan de andere. Naar vernomen werd, zou het idee in principe gunstig zijn ont vangen al zal over de onderde len nog wel een en ander te be spreken zijn. Men is' wel van oordeel, dat, als de Goese mid denstand bereid is gezamenlijk een redelijk deel van zijn winst aan doeltreffende reclame te be steden, niet alleen op de Beve landen maar ook daarbuiten de baten zeker zullen volgen. Parachutist-dominee arriveerde met de „Sibajak". Toen de „Sibajak" te Rotter dam uit Indonesië arriveerde, hadden wij een onderhoud met ds H. J. Tiemens, die gedetacheerd was bij de parachutetroepen in Indonesië. Ds Tiemens vertelde, dat ook hij de parachutistenopleiding had gevolgd, want „Als je niet hebt besprongen, dan tel je niet mee". Evenals de andere parachutis ten, die allen vrijwiligers zijn, heeft hij deze tak van dienst zef gekozen. Ook gedurende de twee de poitionele actie is ds Tiemens bij de troep gebleven en hij heeft bij Gading zijn actiesprong ge maakt, hoewel hij nog niet de acht sprongen nodig voor het brevet had gedaan. Bij de tiende sprong, zo ging ds Tiemens verder, heb ik mijn rug beschadigd en na die tijd - Juni 1949 heb ik geen para chutesprong meer gemaakt. Het ledental van het Christelijk Nationaal Vakverbond, dat per 1 October j.L 153.122 beliep was per 1 Januari gestegen tot 155.232. Over het gehele jaar 1949 nam het ledental toe (van 147.449) met 7.783 leden of 5.3 procent, Voor de Dameer Nieuwste modellen VOORMARS. MANTELS! In prima wollen stoffen velours, charmelalne en j georgette vanef 58*79 DAMESJAPONNEN ln wol, zijden, Duplon. Grote verscheidenheid van modellen vanaf 16.50 Voor de Heren: Grote sortering KAMGAREN-, CHEVIOTTE- en TWEED-COSTUUMS vanaf 52.75 Regenkleding voor Dames, Heren, Jongens en Meisjes in gabardine, Egyptisch katoen. Loden, gummi Voor Jongens-, Meisjes- en Kinderkleding op alle afdelingen iets aparts lANGE NOORDSTRAAT 10-12 Autodief gepakt. De Apeldoornse politie heeft op de automarkt een 27-jarige man aangehouden, die daar een gesto len personenauto trachtte te ver kopen. Dit was binnen een week tijds de derde auto die hij, na haar el ders te hebben gehuurd, probeer de te verduisteren. LUCHTVAARTMAATSCHAP PIJEN OP DE JAARBEURS. De vijf luchtvaartmaatschap pijen „Air France", „American Overseas Airlines", „British Eu ropean Airways", „Scandinavian Airlines System" en K.L.M. zul len met een gemeenschappelijke stand uitkomen op de voorjaars- beurs van de koninklijke Neder landse jaarbeurs

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2