Koning Leopold zal buigen voor beslissing van bet Parlement „De belangstelling der Zeeuwse bevolking voor de Prov. Bibliotheek neemt toe." 1NIEUWS Nieuwe paardenwet voorlopig van de baan Nieuwe paarde van di Oorlog en vrede. Grote kans op meerderheid voor terugkeer In Middelburg (Dam 71) staan 66.000 werken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND West-Duitsland moet Europese grenzen helpen verdedigen „Rota Inten" bracht ruim 1600 militairen. SNIPPER West-Duitsland moet Europese grenzen helpen verdedigen Londen—Rome in twee uur. De heer H. PIETERS, waarnemend bibliothecaris van Zeeland: Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorstatr. 90, Tal. 2488, bü geen gehoor 1870 of 2364. Giro 174289. Kantoren: Vlissingen, Walst raat 83, Tel 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, 1 '.efoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1Ö1S Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters i cent per woord VRIJDAG 17 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg) Ds A. Grnppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maai.. Zaterdag: Zon op 6.49 u., onder 18.49 u. Maan op 6.56 u., onder 18.48 u. N.M. 16.20 u. Hoogwater op Zaterdag 18 Mrt: Vlissingen: 2.40 u. 1.84 m., 14.29 u. 1.98 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.03 m., 14.55 u. 2.17 m. Wemeldinge: 3.51 u. 1.50 m„ 16.12 u. 1.70 m. Zierikzee: 3.35 u. 1.24 m., 16.02 u. 1.43 m. Winston Churchill heeft giste ren in het Engelse Lagerhuis, by een debat over de Britse lands verdediging oen grootse rede ge houden, waarin hij o.m. zelde, het aal belast met Indonesische eco nomische aangelegenheden, naar Djakarta vertrokken om deel te nemen aan de Unie-minister-con- ferentie die daar op 25 Maart zal beginnen. Over enkele dagen zul len de ministers Lieftinck en Van Maarseveen eveneens naar Dja karta vertrekken. De ministers Van den Brink en Götzen zijn eer der gegaan om in Indonesië vast orienterende besnrekineen te voe- Een zwoegend paard en een koppige voerman. VERPLICHTE KEURING ONTMOETTE STERKE TEGEN STAND. KONINGIN JULIANA EN-DE PRINSESJES IN NEDERLAND TERUG. Dinsdagavond iijn HM. Koningin Juliana en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet van haar vacantie in Sankt Anton in Nederland teruggekeerd. H. M. de Koningin en van rechts naar links de Prinsesjes Beatrix, Margriet en Irene verlaten het stationsgebouw te Baarn. T~A e uitgaven voor militaire *-J doeleinden zijn niet alleen in ons land, maar we kunnen wei zeggen in alle Europese lan den tot een nooit gekende hoogte gestegen. Vooral ook in verband met de Russische dreiging, wordt aan de verbetering van de bewape ning de grootste zorg besteed. De tweede wereldoorlog heeft wat dit betreft een ernstige waarschuwing gebracht. Wanneer landen als Engeland en Frankrijk en ook de kleinere landen, in de dertiger jaren met de defensie meer ernst hadden gemaakt en zich niet door hu manistische fantasiën hadden la ten leiden, dan zou Hitier zich wel tien keer hebben bedacht voor hij zijn heilloze militaire acties doorvoerde. Toen hij begon met Duitsland te wapenen, kon hij dat doen omdat hij wist, dat de andere mogendheden niet in staat wa ren het hem te beletten. En hij kon verder gaan met te dreigen en tenslotte de ene staat na de andere aan te vallen omdat hij de overtuiging had, dat niemand in staat was ernstige tegenweer te bieden. nder de indruk van wat er in VA Duitsland gebeurde begon er tenslotte enige kentering te komen, doch toen was het te laat. Voor de brandweer aanwezig kon zijn, sloeg het oorlogsvuur naar alle kanten uit. Wat ons land betreft, trachtte een man als prof. van Emden nog in 1934 het volk voor zijn ontwapeningsplannen te winnen, door te betogen, dat Duitsland financieel en economisch niet in staat zou zijn een oorlog uit te zingen. Hierin vond hij naast zich de toenmalige S.D.A.P., die zich tot het uiterste tegen ver betering van de bewapening heeft verzet. Deze politieke verdwazing is Europa duur te staan gekomen. Nog altijd bloedt ons werelddeel tengevolge van de oorlog uit duizend wonden. C eleerd door de ervaring, V-1 wordt nu algemeen erkend, dat een sterke defensie noodza kelijk is ook al eist dit schier niet te dragen lasten. Er is echter geen uitweg. De nood is ons opgelegd. Zware offers van financiële en ook van persoonlijke aard zul len in de komende jaren nodig zijn. Daar valt niet aan te ontko men. Tegelijkertijd zijn wij echter geroepen volle aandacht te schenken aan alles wat kan meewerken om een oorlog te voorkomen en het vrede door recht te bevorderen. Wij weten, dat in deze zondige wereld het ideaal niet zal wor den bereikt. Maar dit mag ons niet ver hinderen om van har.e te steu nen, alles wat kan dienen om de oorlog uit te bannen en het recht te bestellen ook in het volkerenleven. Hulp gevraagd voor oorlogs slachtoffers uit Indonesië. De „N. I. Bond van ex-krijgs gevangenen en -geïnterneerden", de „Samenwerkende Vakver enigingen van Overheidsdiena ren in Indonesië" en de „Samen werkende Indonesische Werk nemers Organisaties" hebben zich met een adres tot de Eerste en Tweede Kamer gericht. In dit adres doen zij aan de volksvertegenwoordiging het verzoek, de Nederlandse regering uit te nodigen, alsnog een wet telijke regeling te treffen, waar bij ook aan de Nederlanders, die schade leden aan goederen in de oorlog tegen Japan, een vergoe ding wordt toegekend op gelijke voet als aan de oorlogsslachtof fers, die schade leden in de oor log met Duitsland. Mr van Kleffens als „molenaar". Van 24 Maart a.s. af zal op de „Rockefeller Center" in het hart- ja van New York gedurende zes Weken een echte Nederlandse „Wipwatermolen" lustig zijn wie ken laten draaien, omringd door een weelde van veelkleurige tul pen. Deze mededelingen deed de heer H. Pieters, waarnemend bibliothecaris der Provincie, een rasechte Zeeuw, die door zijn vele contacten en zijn mooie werk, Zeeland op zijn duimpje kent. De heer Pieters, die sedert Juli 1940 met het beheer der Prov. Bibliotheek is belast, is geen man, die in een ivoren to ren, in dit geval, altijd rustig in zijn werkkamer aan de Dam no. 71 te Middelburg zit, maar hij heeft zich van meetaf op het standpunt gesteld, dat, wil de Prov. Bibliotheek werkelijk de Zeeuwse bevolking dienen, aller- wege contacten moeten worden gelegd en daarom is hij een zeer actief medewerker aan allerlei culturele arbeid in onze provin cie. Gesticht in 1860. „Hoe lang bestaat de Provin ciale Bibliotheek eigenlijk al, mijnheer Pieters?" „De Bibliotheek is in 1860 ge sticht op initiatief van mr J. A. Fokke, destijds lid van Ged. Staten van Zeeland. Er waren toen in verschillende lokalen van de Abdijgebouwen resten bijeen van archieven van regeringscol leges uit de dagen van de Re publiek. In 1860 zijn deze bij eengebracht met het doel een bibliotheek te formeren, die in de eerste plaats gegevens zou bevatten over Zeeland en de Zeeuwen. Van dat beperkte doel is men vrij spoedig afgestapt en overgegaan tot het vormen van een algemene bibliotheek, waar in uiteraard de geschiedenis, de aardrijkskunde, het recht en de letterkunde een voorname plaats innamen." Belangrijke verzamelingen werden toegevoegd. „Het algemene karakter van deze Bibliotheek werd nog ver der uitgebreid, toen de biblio theek van het Zeeuwsch Genoot schap in bruikleen werd opge nomen en men van de Abdij naar de Lange Delft verhuisde. De bibliotheek van het Zeeuwsch Genootschap bevatte voor een zeer aanzienlijk deel werken op het gebied van de natuurweten schappen. Tevoren waren er nog twee belangrijke verzamelingen in de Prov. Bibliotheek opgeno men, n.l. de bibliotheek van de kerkeraad der Nederduits Herv. Gemeente te Middelburg met kostbare oudere theologische werken en de bibliotheek van de Ver. van Geneeskundigen in Zeeland." „Aanzienlijke legaten als de collectie Henri Tak en de collec tie W. O. Swaving hadden de Bibliotheek gemaakt tot een grote algemene, die ongeveer 130.000 werken en eerbiedwaar dige tijdschriftenreeksen bevat te. Dit was de situatie in 1940." 17 Mei 1940: de zwarte dag. „En toen kwam de zwarte dag voor de Prov. Bibliotheek?" „Inderdaad, 17 Mei 1940. Van de 130.000 boeken bleven er ca. 15.000 gespaard en deze waren in de kelders van het gebouw druipnat geworden. Alle moder ne werken en alle tijdschriften waren verloren en er was geen huisvesting meer. Op de zolder van het P.Z.E.M.-gebouw ben ik toen met mijn mensen begon nen deze zaak te drogen en voor ondergang te behoeden. Dit werk heeft belangrijke resulta ten gehad, want met uitzonde ring van de Zeeuwse couranten zijn nagenoeg alle geschriften over Zeeland en de Zeeuwen be waard gebleven, al waren er dan vele in geschonden toestand. Bovendien bleven de meeste kostbare oudere werken, w.o. alle drukken vóór 1540, bewaard, al gingen de banden verloren." (Zie vervolg op pag. 2, 3e kol). Met de „Kota Inten" kwamen 1602 militairen in him vaderland terug. Gisterochtend werden zij bij de ontscheping toegesproken door kapitein J. C. Btihrmann namens H. M. de Koningin, na mens de regering door Generaal- Majoor W. J. K. Baay en namens de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht Prins Bernhard. door Kolonel C. F. Pahud de Mortagnes. Tijdens de ontscheping, die een vlot verloop had,, speelde de Koninklijke Militaire Kapel. Aan de vooravond van de aankomst te Rotterdam liet de gezagvoerder van de „Sibajak", kapitein J. C. Schnetter, met vlaggen naar de „Kota Riten", waarmee deze in convooi voer, seinen: „Morgenavond afscheids- bal". Kapitein de Jonge ant woordde: „1700 man disponibel voor bal", waarop de „Sibajak" repliceerde: „Voldoende man nen, dank voor aanbod". Kapi tein de Jonge wist toen niets anders meer te seinen dan: „Pech gehad". Twintig jaar voor moordenaar van rentenier. De boerenknecht S. Appelman, uit Ameland, werd gistermorgen door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot 20 jaar gevan genisstraf met aftrek, conform de eis, wegens moord op een rentenier te Beekbergen. A. sloeg de bejaarde bewoner van een villa neer, toen deze hem op heterdaad betrapte nadat hij met een collega had ingebroken in December 1947. De Amerikaanse marine heeft een schijf ontworpen, die regis treert, hoeveel radio-activiteit 'n soldaat, zeeman of vliegenier in zich heeft opgenomen. De medicus kan in één oogopslag zien, of het leven van de drager van een der gelijke schijf nog gored kan wor den. zou wel eens lang kunnen duren voordat we nogmaals van dat merriëndebat kunnen genieten. KAMERLEDEN AAN HET WOORD. Ach, zei de tegenstander v. d. Weijden (K.V.P.), het beste paard struikelt wel eens. Ook de minis ter dus. De verplichte merriën- keuring is duur en overbodig. De herkeuring van de stamboekmer rie acht hij overbodig.' Na deze redevoering waarin alle paarden- spreekwoorden en -gezegden wa ren verwerkt, kwam tegenstander nummer twee aan bod. Dat was de heer v. d. Heuvel (A.R.). Het eerste bezwaar van de voorzitter van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond gold de geboorte van dit ontwerp. Ook de methodiek be viel hem niet. Alles is verboden. De minister moet geen dwang uit oefenen om iets goeds te krijgen. Verder zei de heer v. d. Heuvel dat men beter had kunnen wach ten tot de Landbouwschap ge vormd zal zijn in het raam van de P.B.O. Dan kunnen de organi saties dit zelf doen. Aan een wet geving op dit gebied had hij in ieder geval niet de minste behoef te. De verplichte merriënkeuring noemde de A.R.-afgevaardigde 'n onduldbare aanslag op de vrijheid. Het eigenlijke motief van de voor standers maar dat hoort men nooit uitspreken zo besloot de heer v. d. Heuvel, is dat men de paardenstand klein wil houden om zodoende hogere prijzen te kun nen krijgen. Tegenstander num mer drie, de heer Den Hartogh (V.V.D.) had soortgelijke bezwa ren. VOORSTANDERS. De critiek was dus wel erg zwaar, maar gelukkig voor minis ter Mansholt waren er ook nog enige voorstanders. Daartoe be hoorde o.a. de heer Vondeling (Arb.). Deze vond dit wetsont werp helemaal niet ingrijpend. Dit wetsontwerp is in feite niet an ders dan een voortzetting van hetgeen vroeger reeds geschied is. De heer De Ruijter (C.H.) was het daarmede wel eens. MINISTER AAN HET WOORD. Minister Mansholt verdedigde dit wetsontwerp met vuur en gloed. Hij zag direct in dat paard en voerman zouden moeten zwoe gen als hij dit wetsontwerp aan- genomeh wilde zien. Maar het paard was warmbloedig en de voerman koppig. Hij zei niet op de P.B.O. te kunnen wachten. De uitvoering daarvan duurt veel te lang. Kruisingsverbod blijft zijn ideaal. Deze paardenwet geeft 'n contróle over de paardenstapel. De verplichte merriënkeuring is noodzakelijk. Het gaat hier niet om hogere prijzen, maar alleen om kwalitietsverbetering. De be zwaren van het bedrijfsleven mis sen iedere principiële en zakelijke grond. De stamboeken worden op een hoger voetstuk geplaatst. Wordt dit wetsontwerp aangeno men dan blijft men vrij om met bepaalde types zoveel te dekken als men maar wil. Van een be perking van de paardenstapel is dus geen sprake. Walcherse buschauffeurs deden examen. In de afgelopen dagen hebben 25 chauffeurs van de N.V. Stoom tram Walcheren examen gedaan ter verkrijging van een diploma. De chauffeurs hebben zich kra nig geweerd en slechts 3 konden het niet tot een goed einde bren gen. Het was overigens geen een voudige zaak, want men werd flink aan de tand gevoeld. Het examen vormde het sluitstuk van een één-jarige P.B.N.A.-cursus. De examinatoren waren de heren G. van Geel van de Ned. Ver. van Transportondernemingen, die de examens organiseert, A. A. M. van Vugt van de B.B.A. uit Breda en jhr mr D. H. van Doorn als werkgever. De vragen, die werden gesteld betroffen verkeerstech niek, rijvaardigheid, vervoersken- nis en administratie. De chauf feurs konden twee soorten exa men afleggen nl. het verplichte examen voor diploma A en voor diploma B, waarbij men ook op kennis van verkeersvoorschriften werd getest. Het is duidelijk, dat een buschauffeur meer kennis van zaken nodig heeft, dan alleen het besturen van een autobus. Zij immers hebben dag in dag uit een zware verantwoordelijkheid én 't is zeer nuttig, wanneer zij op de hoogte zijn van alle mogelijk an dere dingen, die hun vak nu een maal meebrengt. Het percentage afgewezenen was ditmaal bijzon der laag, daar gemiddeld 20 pro cent van de candidaten zakt. Geslaagd zijn: H. Simpelaar, A. Matthijssen, J. van Belzen, L. Minnaard, G. Houthuyzen, C. Mijnders, A. de Keuning, J. v. d. Horst, C. Luitwieler allen te Mid delburg^ J. Hendrikse, R. Vercau- teren, C. de Kuyper, P. v. d. Reest allen te Vlissingen, A. Geldof, Veere, J. Parent, W. Tilburgs, Souburg, J. de Kam, Koudekerke, J. de Voogd, P. Willems, F. Kod de allen te Domburg, C. de Voogd, Serooskerke en L. Minderhoud, Westkapelle. STAKING BIJ DE FINSE KOOPVAARDIJ. Bij de Finse koopvaardij dreigt een algemene werkstaking. De zeeliedenbond heeft in overleg met het Algemeen Vakverbond op dracht gegeven het werk neer te leggen. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland Robertson is be noemd tot opperbevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oösten. Hij zal opge volgd worden door Sir- Ivon Kirk- patrick. De chef van de Engel se marinestaf admiraal Lord Fra- ser of North Cape, zal In het be gin van Mei o.a. Nederland be zoeken. In Noord-Australië is oorlog uitgebroken tussen ver schillende inboorlingenstammen. De staking te Venetië is geëin digd, maar in Soerabaja is Dins dag op de gasfabriek een staking uitgebroken. Men wil een salaris verhoging en blijkbaar om Indo nesië uit de put te helpen een 40- urige werkweek. Seretse Kha- ma mag voorlopig naar Beets- joeanaland terugkeren, omdat zijn vrouw 'n jonge Khama verwacht. Op het kerkhof van West-Ter schelling zijn de stoffelijke resten van de vier mannen die bij de ramp van de „Cygnet" om het le ven kwamen, gisteren ter aarde besteld. Minister In 't Veld heeft gezegd, dat de regering 350 400 gulden op elke nieuw te bouwen woning toelegt. Dat is 20 millioen per jaar, over 10 jaar 200 millioen. Nu kost een huis ge middeld 12.000 gulden, als dit 10.000 gulden kan worden kunnen we in 1951 niet 40.000 maar 50.000 huizen bouwen, zei hij. De Haarlemse rechtbank heeft drie en een half jaar geëist tegen de tit. hoofdinspecteur bij de Belas tingen te Amsterdam W. J. v: B., die o.a. f 5000 heeft verduisterd. Jaarvergadering V.V.V. Walcheren. In de gisteravond in de „Nieuw» Doelen" te Middelburg gehouden jaarvergadering der V.V.V. Wal cheren, die onder voorzitterschap stond van mr J. A. Dumon Tak, werden de jaarverslagen goedge keurd. Bij ontstentenis van de se cretaris, de heer G. Ballintijn, las jhr E. W. F. Wttewaal van Stoet wegen het verslag van de werk zaamheden van V.V.V. in 1949 waarop we morgen terugkomen. De heer J. L. Nieuwenhuis, pen ningmeester gaf het financieel jaarverslag en deelde o.m. mee, dat de verkoop van de plaats kaartjes het vorige jaar terugliep, tengevolge waarvan de opbrengst uit dien hoofde daalde van f 3700 tot ruim f 3200. De grootste ach teruitgang vertoonde de vóórver koop van binnenlandse kaartjes nl. circa f 20.000 in totale waarde minder dan in 1948. Dank zij het feit, dat de verkoop van buiten landse kaartjes steeg, is de to tale opbrengst niet meer vermin derd dan nu het geval is. Aan contributies werd f 1202 ontvan gen en de bouwkosten voor het Verkeershuis in de Lange Delft bedroegen f 32.478,04. Per 31 Dec. jl. was er een batig saldo vat» f 1082,93. De penningmeester werd décharge verleend door da „vergadering", die door geen en kel lid werd bezocht en waarop alleen bestuursleden aanwezig waren. Conferentie voor personen dia naar Indonesië gaan. Het zendingscentrum deelt me de, dat de zending van de Geref. Kerken besloten heeft bij voldoen de belangstelling een of meer conferenties te beleggen voor al len, die naar Indonesië gaan om daarin de een of andere niet zen» dingsdienst te gaan werken. Da bedoeling van deze conferenties ia deze mensen op de hoogte to brengen van het zendingswerk met zijn vele aspecten en enig inzicht te geven in de specifieke vragen, waarvoor Nederlandse en Indonesische christenen bij hun werk in Indonesië komen te staan. De deelnemers kunnen als gast van de gereformeerde zending do conferenties geheel gratis bijwo nen. De eerste conferentie vindt van 24 tot 28 April plaats. ZEVEN BOMMENWERPERS TE KOOP. Woensdag 22 Maart a.s. zal de inspecteur der Domeinen te Den Haag bij inschrijving verkopen ze ven „Mitchell" bommenwerpers alkomstig van de marinelucht vaartdienst. Deze vliegtuigen staan op het marine vliegkamp „Valkenburg" en zijn bestemd voor de sloop. Britse diplomaten uit Boedapest vertrokken. De handelsattache van Groot- Brittannië te Boedapest, Southby, en de toegevoegde militaire at tache, Capron, om wier terugroe ping als gevolg van het proces Vogeler-Sanders was verzocht, zijn uit Boedapest vertrokken. HOORNVLIESCENTRUM TE ROTTERDAM. Ook te Rotterdam zal een plaatselijk centrum van de com missie voor de Hoornvliestrans- plantatie van het Nederlandse Rode Kruis worden opgericht. DE BILT ZEGT: Vrij zaclit. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, later tijdelijke opklaringen. Matige tot krachtige, en langs de Waddenkust tijdelijk krachtig» tot harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij zacht. THANS IS HET WOO RD AAN DE VOLKSVERTEGENWOORDIGING. BU ae opening van deze, als in formatiecentrum bedoelde molen, die hier door het Initiatief van de Alg. Ned. Vereniging Vreemde lingenverkeer is opgesteld, zal de Nederlandse ambassadeur in de V. S., mr E. N. van Kleffens als „molenaar" fungeren. POST VOOR DE „FAIR SEA" EN DE „GOYA". Post, bestemd voor naar Ne derland terugkerende militairen, aan de boord van de troepen schepen „Fair Sea" en „Goya", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet res pectievelijk op 20 en 23 Maart a.s. in Nederland ter post wor den bezorgd. WINST OVERTROF VERLIES. Een zekere Martin Grewer had zijn poolformulier voor een voetbalwedstrijd verge ten te posten. Zijn jas werd in het hotel te Blackpool (Lancashire) gestolen. De dief postte het formulier en de man, die zijn jas kwijt to as, toon 10.754 pond ster ling. Na drie dagen beraadslagen met R.K. en liberale minis ters heeft Koning Leopold van België gisteren aan Van Cauwelaert en Gillon, resp. voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en van de Senaat, en minister president Eyskens een verklaring voorgelezen, waarin de Koning als zijn mening te kennen geeft, dat het de wil van het volk is, dat hij terugkeert, doch hij belooft zich te buigen voor de beslissing van het parlement. Indien Senaat en Kamer in ver enigde zitting zouden beslissen, dat er geen aanleiding is voor de Koning zijn rechten en plichten te hernemen, zou hij aftreden, om ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen, voegde de Ko ning er aan toe. Indien het parle ment echter zou beslissen hem de prerogatieven terug te schenken, dan behoren alle Belgen het ver leden te vergeten en zich met el kaar verzoenen om zich aan de hogere belangen van het land te wijden. De wet op het regentschap, in 1945 in verenigde parlementszit- ting aangenomen, kan alleen in 'n gecombineerde zitting worden op geheven, omdat de Chr. Volks partij in de verenigde zitting een ahsolute meerderheid van 7 ze tels heeft, terwijl men bovendien verwacht, dat enkele koningsge zinde liberalen zich aan haar zijde zullen scharen. Het Is nog niet bekend, wanneer deze parlements- zitting zal worden gehouden. Eerst moeten Senaat en Kamer afzonderlijk het houden van een dergelijke zitting goedkeuren. REACTIES. Als eerste reactie op deze ver klaring heeft het bureau van de Belgische socialistische partij, op een na de sterkste in het land, Churchill In het Lagerhuis: Winston Churchill heeft giste ren ln het Engelse Lagerhui», by een debat over de Britse lands verdediging een grootse rede ge houden, waarin hjj o.m. zelde, het van vitaal belang te achten dat West-Dnltsland daadwerkelijke militaire hulp kan verlenen aan de Westerse mogendheden. De Europese grenzen kunnen niet afdoende worden verdedigd, indien West-Duitsland ervan wordt uitgesloten zijn aandeel in deze verdediging te hebben, zei de voormalige ooriogsleider. Voorts wees hij op het belang van een sterke en goed uitgeruste marine en speciaal op de onder zeedienst. Het gevaar van een ge weldige onderzeebootoorlog is te verwachten bij een nieuwe oorlog. De Sowjet-Unie zou momenteel beschikken over 250 onderzeeërs. Ook uitbreiding van de lucht macht noemde Churchill zeer noodzakelijk, en hij richtte enkele sarcastische opmerkingen aan het adres van de regering, die hij be sluiteloosheid verweet. Prins Bernhard Zondag weer thuis. Z.K.H. Prins Bernhard zal naar alle waarschijnlijkheid Zon dagochtend te 8 uur op Schiphol van zün buitenlandse reis in het vaderland terugkeren. besloten „het verzet tegen de te rugkeer van de Koning op de troon te doen toenemen" en a.s. Zondag een nationaal partij con gres belegd. Het bureau is van oordeel, dat de beslissing door on verantwoordelijke adviseurs is in gegeven en zegt dat de Koning zich moet terugtrekken. Het onder socialistische leiding staande Algemeen Belgisch Vak verbond heeft bekend gemaakt, dat het plan tot organisatie van een algemene staking in het ge hele land alleen uitgevoerd zou worden, indien de Koning zonder goedkeuring van het parlement terugkeert. Mogelijke officieuze stakingen achtten vakverenigings functionarissen echter niet uitge sloten. De machtige metaalarbeiders bond heeft een spoedbijeenkomst van het hoofdbestuur belegd en zijn verzet niet alleen tegen de MINISTER-RACE NAAR INDONESIë. Vier excellenties semen deel aan Unie-conferentie. Met de K.L.M.-constellation „Pontianak" zijn gisteravond de beide ministers prof. dr J. R. M. van den Brink, minister van eco nomische zaken en L. Götzen, mi nister zonder portefeuille, speci aal belast met Indonesische eco nomische aangelegenheden, naar Djakarta vertrokken om deel te nemen aan de Unie-minister-con- ferentie die daar op 25 Maart zal beginnen. Over enkele dagen zul len de ministers Lieftinck en Van Maarseveen eveneens naar Dja karta vertrekken. De ministers Van den Brink en Götzen zijn eer der gegaan om in Indonesië vast orienterende besprekingen te voe ren. Minister Schokking zou ook gaan, maar kan niet, omdat hij besprekingen over het Atlantisch Pact heeft. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen van mi nister Götzen om ook een per soonlijk bezoek aan Nieuw-Guinea te brengen, maar hij dacht er de tijd niet voor te zullen hebben, zo dat daar een hoofdambtenaar heen zal moeten. Een Britse De Havilland Co- met, het eerste verkeersvlieg tuig, dat geheel door straal motoren wordt voortbewogen, is gisteren in 2 uur en 5 minuten van Londen naar Rome gevlo gen. De viermotorige Cornet ves tigde hierdoor een nieuw record op deze afstand. Het oude record stond op naam van een Hawker „Fury" jachtvliegtuig, dat vorig jaar Mei iets langer dan twee en een half uur over deze af stand deed. De piloot van de Comet, John Cunningham, verklaarde zich zeer tevreden. Koning, maar ook tegen zijn „re- actionnaire volgelingen" her haald. KABINETSCRISIS. Naar het A.N.P. verneemt zou bij de liberale ministers de nei ging bestaan de regering te ver laten. Vooral de Waalse minis ters Buisseret en Rey zouden hierop aandringen. Bij een kabinetscrisis zou eerste minister Eyskens zich voor de taak geplaatst zien een regering samen te stellen en aangezien het schijnt, dat hij hierin onder de gegeven omstandigheden niet zal slagen, zou men tot ontbinding der kamers en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen moeten overgaan. Bij sommige liberale ministers blijkt evenwel een dui delijke tegenzin te bestaan om de regering te verlaten, aangezien zij vrezen, dat bij nieuwe verkiezin gen de liberalen een groot aantal stemmen zullen moeten afstaan aan de C.V.P., die daardoor ook in de Kamer de absolute meer derheid zou verwerven. Eindelijk uitzicht voor gepen- sionneerde ambtenaren? (Van onze parlementaire redacteur). De heer Stapelkamp (A.R.) stelde minister Teulings gister middag in de Tweede Kamer de vraag of ook de gepensionneerde ambtenaren nog hun 5 procent krijgen. De regering heeft reeds enige tijd geleden laten weten dat zij deze zaak bekijkt. Dit bekij ken duurde ook de heer van Sleen (Arb.) te lang. Hij vroeg of de regering nog van plan was om zijn amendement om de pen sioenen te verhogen dat reeds in November 1948 werd aangeno men uit te voeren. Minister Teu lings hield zich echter op de vlak te. Hij zeide, dat hij zeer binnen kort met een nota of een wets ontwerp voor de dag zou komen, waarin bepaalde suggesties zullen worden gedaan. Een zwoegend paard e VERPLICHTE KEURING TEGEN In de ruime Ridderzaal draaf den vele agrarische afgevaardig den gistermiddag op hun stok paardjes. Dat deed men met groot plezier want voor deze paarden was geen verplichte keuring in 't vooruitzicht gesteld. Het con- cours-hippique was ter ere van de nieuwe paardenwet, die minister Mansholt op stapel heeft gezet. De paarden die in het strijdperk traden waren vurige strijdrossen die vast besloten waren het minis teriële paard te doen sneven. Het ziet er naar uit dat dit gaat luk ken. De K.V.P., A.R., V.V.D., en C. P.N. hadden zeer grote bezwaren tegen de verplichte keuring van merriën En al deed minister Mansholt de toezegging dat de ge registreerde merrie van deze keu ring zal worden uitgesloten, het baatte niet. Na het antwoord van de bewindsman stelde" voorzitter Kortenhorst, maar voor om deze zaak te doen verhuizen naar de vaste Landbouwcommissie. In de binnenkameren kan men deze zaak dan nogmaals bekijken. Dat betekent dat dit wetsontwerp voorlopig van de baan is en het „De belangstelling van de Zeeuwse bevolking voor de Pro vinciale Bibliotheek neemt toe. Hef vdfrige jaar werden 6000 werken uitgeleend. Dat lijkt beperkt, maar is dat toch niet, omdat u niet moet vergeten, dat de Provinciale Bibliotheek in hoofd zaak een geheel ander soort boeken bezit dan de openbare lees zalen. We hebben nu in totaal weer 66.000 werken met.vèr over de 100.000 delen. Helaas is er gebrek aan ruimte."

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1