a Zzeuw-ö a$JUh&ei Zoekt U Iets Dean Aclieson waarschuwt het Chinese valk. KERK EN ZENDING. SOCIALE WETGEVING. ^^^e^Tnwëerstaanbare .PS3 Korte Beriohten. Van Bergen heeft kiespijn Enige acfuaüfeiten. De laatste beslissing kan vallen. Korfbalnieuws. Donderdag 16 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBI.AD Pagina 4 De Amerikaanse politie k in het Verre Oosten. De Amerikaanse minister van buitenlamiso zakon, Bean Acheson, heeft in een uiteenzetting van de Amerikaanse politiek In Azië het Chinese volk ervoor gewaarschuwd, dat het „zichzelf en zijn vrien den in ernstige moeilijkheden zou kunnen brengen", indien het communistische regiem het volk tot „agressieve of subversieve avonturen huiten do grenzen" zou leiden. Amerika had niet het plan deel te nemen aan enig agressief avontuur tegen het Chinese volk en de Amerikaar.se regering was volledig bereid handel met China te blijven voeren, zei Acheson. Voor een dergelijke handel diende echter een bepaalde gedragslijn aanvaard te worden. Schepen, vliegtuigen en zakenlieden dien den veilig te zijn en contracten behoorde men te eerbiedigen. Het in de vorige maand gete kende Chinees-Sowjet-Russische verdrag van vriendschap en we-Enige tijd geleden moesten toy derzijdse bijstand had een nieuw I over een zaak betreffende 'Zee- en helder licht geworpen op de land inlichtingen hebben uil Amerikaanse volk, en wij menen ook de Aziatische volken als zy ampel gelegenheid hebben gehad om een oordeel over hun belan gen te vormen, stelt zich om de zelfde redenen tegenover het communisme als het zich tegen over het nazisme, het Japanse imperialisme of welke andere vorm van agressie dan ook stelde Sowjet-Russische bedoelingen in China. „Het Chinese volk mag dan de ze beloften en verzekeringen toe juichen, het zal echter te zijner tijd inzien waar deze tekortko men met betrekking tot China's werkelijke behoeften en wensen. China ziet zich thans gesteld tegenover hongersnood voor 50 millioen mensen in de tijd van nu tot de volgende oogst. Mogelijk zullen er millioenen sterven en toch wordt er voedsel uit China naar de Sowjet-Unie gezonden." „Wij zijn", aldus Acheson, „tegen standers van het Sowjet-commu- nisme, omdat het het werktuig, het middel is, waarmede Sowjet- Rusland poogt de absolute over heersing van een zo groot moge lijk gebied te verkrijgen. Het Spionnege in Roemenië. Vojgens de correspondent te Rome van de „American Broad casting Company", hebben naar het zeggen van de Roemeense re gering drie R.K. nonnen in Roe menië toegegeven, dat zij voor het Vaticaan en de V.S. hebben gespionneerd. Op het Vaticaan zou men langs officiële weg een vertrouwelijk rapport over deze aangelegen heid ontvangen hebben. Daarin stond ook, dat een lid van de Amerikaanse legatie te Boeda pest bij deze spionnage was be trokken. „In de huidige onzekere toe stand kunnen wy slechts één ding doen: voorbereid zijn op het erg ste", zo verklaarde Francis Mat thews, de Amerikaanse minister van marine, op een oudstrijders- vergadering. „Het communisme is slechts door één hinderpaal te Stuiten: militaire macht". De stakingsbeweging in de gas-, textiel- en staalindustrie in Den Haag. Het adres wisten wij niet en dan is de Regeringsvoor lichtingsdienst het aangewezen orgaa n. Wij belden dus het nummer van de R.V.D. Daar vertelde men ons, na het nodige heen en weer praten, dat wij het maar eens daar en daar moesten pro beren. Dat was op één der de partementen. Dus draaiden wij het op ge geven nummer. De man, die we moesten hebben, was niet aan wezig, maar zijn waarnemer kon mededelen, dat de zaak, waar over we inlichtingen wensten niet tot de competentie van dit ministerie behoorde. Als we het eens bij het met name genoem de, andere departement wilden proberen? Natuurlijk deden we dat! Het Rijk betaalt de telefoonkosten toch niet! Een telefoniste, die wij haarfijn moesten uitleggen, waarover het ging, verbond ons na enige minuten met de afde ling, waar een ambtenaar zat, die misschien wel iets van de zaak zou kunnen weten. Deze man, die wij na enige herhalin gen aan zijn verstand konden brengen waarover het ging moest ons na enig nadenken de teleurstellende mededeling doen, dat hij ons niet kon helpen. Mis schien zou dat wél een collega kunnen, maar die zdt op een an dere afdeling van het departe ment en die was niet op dit nummer te bereiken. Gelukkig wist hij het nummer van zijn collega, Toen waren onze vingers stijf van het draaien en onze mond droog van het praten en de le zer zal dit verhaal vervelend gaan vinden. Maar het slot wil len wij u toch vertellen. Toen voor de zoveelste maal een num mer in Den Haag was gedraaid, meldde zich weer een telefo niste, die wij om aansluiting met de opgegeven afdeling vroegen. „Waarover we wilden spreken?" Netjes en zonder één onvertogen Frankrijk was gistermorgen enigszins verslapt, doch bij de Woord hebben we dat de juf- luchtvaart nam de staking weer^routu verteld. Inderdaad kwam toe. lok dreigde er een staking (ie verbinding tot stand. Wijwa- bij de bakkersknechten. Te Venetië heeft de politie liet vuur geopertd op stakende arbei ders, die een proteststaking hiel den tegen het ontslag van arbei ders van de machine-fabriek „Breda". Vijf arbeiders werden gewond, van wie twee ernstig. De Veiligheldsntad heeft een resolutie aangenomen, waarin be sloten wordt tot de benoeming ren blij op dat ogenblik te mo gen spreken met de secretaresse van de hoge ambtenaar, die ons de nodige inlichtingen zou kun nen verstrekken. Deze man was echter in gesprek en of wij even konden wachten. „Natuurlijk juffrouwT' Eerder dan wij hadden ver wacht was de hoge ambtenaar tot onze beschikking. Inderdaad van een bemiddelaar voor del,"' iii a» zlT kwestie-Kasjmir. Acht leden van was 3 op de hoPPe van de Pe' de Raad stemden voor de reso lutie. Koning Abdoellah van Jordanië heeft vertegenwoordigers van Arabische staten mededelingen gedaan over een nieuwe overeen komst tussen Jordanië en Israël. De Amerikaanse marine zal een vierde vliegdekschipdivisie aan haar Stille-Oceaanvloot toevoegen zo is te Washington bekend ge maakt. Engeland zal zjjn eerste mate riaal krachtens het Noord-Atlan tische Wapenprogram de volgen de week ontvangen, nl. vier B-29 bommenwerpers (Superforten). Er komt geen televisiecentrum ln Rotterdam, aldus heeft de di recteur-generaal der P.T.T. mede gedeeld. Wel ligt het in de bedoe ling van de regering tijdens de experimentele periode een televi siezender in Rotterdam of omge ving op te richten. Het Nederlandse Strydkrach- tenprogramma wordt voortaan uitgezonden over Hilversum IX (298 meter). Benny Davies, een 68-jarige eige nares van een ranch in Colorado, ligt klaar met een geweer om ieder, die haar gebied betreedt, een kogel door het hoofd te ja gen. De autoriteiten willen een grote weg bouwen en moeten daarvoor over mevrouw Davies' terrein. Men is van plan een fa milielid van de vrouw te sturen, om haar te overreden. Nu ligt het Werk stil en dat kost honderden dollars per dag. Seandinaafse en Engelse ge leerden zullen het komende voor jaar een expeditie ondernemen naar het binnenland van het in het Noordpoolgebied liggende ei land Baffin, waar nog nooit we tenschappelijke onderzoekingen rijn gedaan. Het blijkt, dat geen der tachtig personen, die Zondag bij de grote vliegramp met de Tudor V om het leven kwamen, een vliegverzeke- ring had aangegaan. In de stad Cardiff is een actie begonnen om gelden in te zamelen voor de fa miliebetrekkingen der slachtof fers. H.M. de Koningin heeft gister morgen ten paleize Soestdük mr J. M. L. Cals beëdigd ais staats secretaris bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. De „Times" meldt uit Rome, dat volgens door het Vaticaan ontvangen berichten het leprozen- hospitaal Sint Damiaan te Tai- hatse in Zuid-China gesloten is en de directeur ervan, pater Marcel Signoret van de „Missions etran- gères de Paris", vermoord. wuste zaak. Maar vertellen mocht hij niets als ambtenaar. Hij was n.l. adviseur van de mi nister en die alleen besliste, of er wat over geschreven zou mo gen worden. En bovendien was er toch een voorlichtingsdienst aan het departement verbonden! Dat was dé oplossing, vonden wij, maar voordat wij nog kans hadden gezien te zeggen, dat wij dan wel aan het goede adres zouden zijn, merkte de hoge ambtenaar op: „Daar zullen ze u toch wel niets zeggen, want ze moeten eerst bij mij om inlich tingen komen en aangezien ik niemand behalve de minister van voorlichting mag dienen kan ik ook die mensen niets vertellen!" We hebben niet meer ge vraagd, of we tan soms de mi nister mochten spreken, want we wisten niet goed, of deze excellentie in Indonesië was, dan wet op de heen- of de te rugweg Particuliere Woningbouw. In antwoord op de vraag, of particulieren ook reeds arbeiders woningen bouwen en, zo dit in on voldoende mate het geval mocht zijn, of te overwegen ware de fi nancieringsregelingen voor arbei derswoningen en voor de overige bouw te differentiëren, zegt mi nister In 't Veld in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer: Dank zij de beperking van de geldelijke steun verlening op grond van de Finan cieringsregeling Woningbouw 1948 tot woningen met een inhoud van ten hoogste 325, resp. 375 m" (voorheen 500 m') worden thans door particulieren meer arbei derswoningen gebouwd. Deson danks oordeelt ondergetekende, dat het aanbeveling verdient de geldelijke steun aldus te differen tiëren, dat hierin een extra-prik kel ligt tot de bouw van eenvou dige woningen. De in overweging zijnde premieregeling voor de par ticuliere woningbouw zal op deze gedachte zijn afgestemd. De eeuw van de robot. Amerikaanse technici hebben een robot met één arm gecon strueerd, die bijna alles kan doen wat door mensenhanden kan worden verricht. De robot werkt „op eigen kracht" en wordt draadloos bestuurd. Hij kan in radio-actieve omgeving werken, waar het voor mensen gevaarlijk is. Volgens de technici kan iemand in een week leren zo'n robot te besturen. Het drama aan de Laakkade te Den Haag. Omtrent het drama, dat zich Dinsdag in een perceel aan de Laakkade te 's-Gravenhage heeft afgespeeld, vernemen wij van de politie nog het volgende: Uit ver horen is gebleken, dat de man, de 42-jarige stucadoor J. A. D., de laatste dagen in overspannen toe stand heeft verkeerd. Hij kon zijn werk niet meer aan en had onge veer een week geleden zijn ont slag genomen. Hij heeft echter geweigerd zich onder behandeling van een dokter te stellen. Uit deze omstandigheden wordt door de politie geconcludeerd, dat de man in een vlaag van verstands verbijstering zijn 34-jarige vrouw heeft gewurgd en daarna zichzelf van het leven heeft beroofd. D. stond bekend als een zwaar moedig man. Nederlandse juristen protesteren. Tegen behandeling van vijf collega's in Amerika. De Nederlandse sectie var de Internationale Vereniging van democratische juristen heeft met klem geprotesteerd bij het Hoog gerechtshof te New York tegen het vonnis, waarbij de vijf advo caten, die de elf leiders der com munistische partij der V.S. ver dedigden, zelf tot zware vrijheids straffen veroordeeld werden, zon der in hun eigen verdediging ge hoord te zijn. ONTPLOFFING OP SCHEEPSWERF. In een werkplaats van de scheepswerf van de heer J. Bode- wes in Martenshoek bij Hooge- zand is gistermorgen een gas- cylinder ontploft. De werkplaats werd vrijwel geheel vernield. Er ontstond geen brand en er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. In de schuur, waar de ontplof fing geschiedde, bevonden zich twintig arbeiders, die zich tijdig in veiligheid konden stellen. Het aangrenzende kantoorgebouw werd eveneens verwoest. Wat brengt de radio? Kaasmarkt in Woerden. Op de kaasmarkt te Woerden werden gisteren aangevoerd 33 partijen. Ie soort 200205. 2e soort 194198. Zware 225. Handel matig. Vrydag 17 Maart. HILV. I (402 M.). VARA 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. 9.30—9.35 Water standen. VPRO 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding, j VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor ,de vrouw. 10.45 Tenor en piano. '11.05 Voordracht. 11.25 Gram. I AVRO 12.00 Lichte muziek. 12 30 Mededelingen. 12.33 Sport. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 De tentoonstelling „De Koning- I Stadhouder en zijn tijd". 13.25 Lichte muziek. 13.45 Gram. 14.00 j Voor de vrouw. 14.20 Viool en piano. 14.40 Voordracht. 15J'0 Kamerorkest en solist. VARA 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor !de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muzikale causerie. 13.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Gram. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Hammondorgel en kwartet. VPRO 19.30 „Gelovige mensen", causerie. 19.45 „Een radiokrab- bel". 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Viool en pia- no. 20.30 „Mensen aan het werk", klankbeeld. VARA 21.00 i Men vraagten wij draaien. 121.40 „De Ducdalf". 22.00 Bui tenlands weekoverz. 22.15 Gram. VPRO „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.). KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Orgelconcert. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Muziek voor de vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.00 Strijkorkest. 10.40 Lichte mu ziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.3012.33 Mededelingen. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Popu laire muziek. 14.00 Gev. progr. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinde ren. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Om roeporkest en soliste. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg.uitz. 19.33 Brabants half uur. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Gram. 20.20 „Nu of nooit....", causerie. 20.30 Frans programma. 22.30 Actua liteiten. 22.40 Gram. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Amusementsmuziek. i 7. Van Bergen wacht eerst tien minuten. Dan nog een vol kwartier. Dan weit hij al genoeg. De pijn is erg en het zalfje helpt geen zier. „Die booswicht heeft me beetgenomen. Maar wacht maar, het zal hem slecht beko men". Woedend grijpt hij het potje medicijn. En trapt het kort en klein. 8. Zou Ik de boef nog kunnen achterhalen? Die gulden moet hij mij terugbetalen. Nee, hij 13 al lang verdwenen, de onverlaat. Van Bergen sukkelt langzaam verder, razend kwaad. „O, lieve tijd! Hoe raak ik toch mijn kiespijn kwijt Zalfjes kunnen niet baten. Ik geloof, ik zal de kies maar trekken laten". Herenigingspogingen ln de Geref. Kerken. Ds J. Verlare, predikant van de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) te Capelle aan de IJssel, heeft bij zijn kerkeraad een voorstel om te komen tot samenspreking met de Geref. Kerk ingediend. Hij is van mening, dat de beslis singen van de Haagse Synode der Geref. Kerken wijziging in de kerkelijke situatie hebben ge bracht en heeft zijn kerkeraad verzocht pogingen aan te wen den om te geraken tot herstel van de kerkelijke gemeenschap, door opheffing van de tuchthan- delingen. De kerkeraad heeft na enkele vergaderingen het voorstel afge wezen, waarna de predikant om beraad heeft gevraagd, in welke tijd hij zich zal onthouden van het verrichten van ambtelijke arbeid. Eindelijk hereniging. Naar wij vernemen is j.l. Zon dag zowel in Oosterend op Texel als in Den Burg op Texel een kerkelijke hereniging tot stand gekomen tussen de Geref. Kerk in deze gemeenten en de leden van de v.m. Geref. Kerk in Hersteld Verband. De Woord bediening stond die dag met dit feit in zeer nauw verband. Zo wel in de morgendienst te Oos terend als in de middagdienst te Den Burg vond deze bediening plaats uit Ps. 27 4. Bij de ge meente in Oosterend voegden zich 46 leden en bij die te Den Burg 40 leden (doop- en belij dende leden te samen). Vermel denswaard is tenslotte nog, dat bij de verdeling van de kerke lijke goederen de gemeente van Den Burg het kerkgebouw met de gehele inventaris ten geschen ke ontving. Nederlandse en Indonesische Kerken. Het Zendingscentrum der Ge ref. Kerken meldt: De classis Solo vroeg de Kerk van Solo-Margojudan te willen optreden als Zendende Kerk. Solo bood nu aan Delft een re gionaal accoord ter tekening aan en beriep Ds G. D. Kuiper ais missionair predikant ook van Solo. Het Curatorium van de Theo logische Hogeschool in Djocja benoemde nu definitief als do- eenten Ds J. A. C. Rullmann en Dr D. C. Mulder. Er wordt met groot verlangen naar hun komst uitgezien. De Lectuurdeputaten van de Javaanse Kerken benoemden Dr Verkuyl als predikant in alge mene dienst voor het lectuur- werk. De deuren gaan steeds wyder open staan. Onze gebeden wor den steeds duidelijker verhoord. Bibliotheekwezen. Besprekingen, welke gehou den zijn tussen vertegenwoordi gers van een groot aantal orga nisaties op hervormd kerkelijk en interkerkelijk terrein, heb ben geleid tot de landelijke sa menwerking in een organisatie ter bevordering van de geeste lijke en culturele ontwikkeling van het Nederlandse volk naar Protestants inzicht door middel van 't bibliotheekwezen. Er is op gericht een Stichting Protestant se Bibliotheken, waarvan het voorlopig correspondentieadres is: Koninginnegracht 81, Den Haag. Nieuwe Bijbelvertaling. De nieuwe Bijbelvertaling van het Ned. Bijbelgenootschap zal eerst in de loop van 1951 kunnen verschijnen. De vertaling van het Oude Testament is in 1948 Aanvankelijk bepaalde de Kinderbijslagwet, dat slechts kinderbijslag werd verstrekt vanaf het derde kind. Met ingang van 1 October 1946 kwam de uitbreiding tot stand dat reeds vanaf het eerste kind deze bij slag zou gelden. Evenwel zou deze maatregel een tijdelijk ka rakter dragen. De geldigheids duur van deze wet werd beperkt tot 1 Januari 1950. Het is opmerkelijk dat men thans in December 1949 bij wet deze uitbreiding slechts verlengd heeft tot 1 Januari 1951. De vraag kan gesteld worden waar om men de uitbreiding der kin derbijslag tot het eerste en twee de kind een zo duidelijk tijde lijk karakter heeft gegeven, dat men zich in 1950 daar weer op zettelijk mee bezig dient te hou den, daar anders van 1 Januari 1951 weer de oude regel zal gel den. Hoe zal men ooit weer kun nen terugkeren tot een kinder bijslagregeling beginnende bij het derde kind. Men zou dan zeker moeten komen tot een an dere loonvaststelling en dit moe ten baseren op het gezin met twee kinderen. Wat het bedrag dezer bijslag betreft, dit werd ingaande 1 Oc tober 1946 vastgesteld op 40 cent per kind en per dag voor de eerste drie en op 50 cent voor de volgende. Ingaande 1 October 1948 wer- wel verder gekomen, maar zij moet nog bezien worden uit het oogpunt van de bruikbaarheid en den deze bedragen herzien en van de Nederlandse taal. Daar- werd de regeling als volgt 40 voor is een „leescommissie" be-1 cent voor het eerste, 44 cent noemd, die elke week een hele voor het tweede en derde en 54 dag vergadert en met dit werk nog wel heel 1950 bezig zal zijn. De Bijbel In het Tibetaans. Sedert kort is de gehele Bijbel in het Tibetaans verschenen, zo meldt het persbureau der Ned. Herv. Kerk. Aan dit werk werd bijna honderd jaar geleden begon nen toen Gergan, de jonge poli tieke adviseur van de Dalai Lama naar Kashmir vluchtte omdat hij verdacht werd een aanslag te hebben gepleegd op zijn meester, het hoofd van de Boeddhisten, in centraal Azië. In Kashmir gaf hij twee zendelingen van de Broeder gemeente les in het Tibetaans en met hen begon hij aan de ver taling van de Heilige Schrift. Zijn zoon Yoseb, die christen werd, voltooide de vertaling van het Oude Testament en hielp bij de bewerking van de eerste her ziene tekst van het Nieuwe Tes tament. In 1941 noemde het Brits en Buitenlands Bijbelgenootschap het werk „een waarlijk bezielde vertaling". Het drukken moest toen vanwege de oorlog worden uitgesteld en het manuscript werd in een bomvrije kelder opgebor gen. Na de oorlog bleek het we derom onmogelijk tot drukken over te gaan vanwege papierge brek, doch tenslotte gelukte het cent voor het vierde kind en eventueel meerdere kinderen. Dezer dagen heeft de Tweede Kamer in verband met de inge gane loonsverhoging van 5 pet., met ingang van 1 Januari 1950 een wetsontwerp aangenomen waardoor deze bedragen thans zijn gekomen op 42 cent per dag voor het eerste kind, 46 cent per dag voor het tweede en derde kind en 57 cent vanaf het vierde kind. Deze bedragen zullen dus over het eerste kwartaal 1950 na 1 April a.s. worden uitge keerd. Een andere vraag betreft de ziektewet. Hoe zit het met de wachtdagen, als iemand na her stel, na enige dagen weer op nieuw ziek wordt? Worden dan opnieuw wachtdagen berekend? In de Ziektewet is daarom trent het volgende bepaald: In geval van herhaalde ongeschikt heid tot werken wegens ziekte, voortgekomen uit dezelfde ziek te-oorzaak als waaruit een vroe ger ziektegeval is voortgekomen terzake waarvan uitkering van ziekengeld is geschied, wordt deze ziekte beschouwd als te zijn een voortzetting van het vroe gere ziektegeval en daarmede één geheel uit te maken, indien de herhaalde ongeschiktheid tot de wil aan de dag legt om zo spoedig mogelijk aan het werk te gaan, niet wil duperen, als de werkhervatting niet lukt en hij nog enige dagen moet uitzieken. Tenslotte nog een kort ant woord op de vraag hoe het toch zit met de toeslagen op de on gevallenrenten. Deze vraag is begrijpelijk. Er zijn n.l. nog een groot aantal oude ongevallen trekkers, die nog een rente heb ben welke is vastgesteld naar het toenmaals geldende dagloon. Het is te begrijpen dat deze ren tetrekkers in behoeftige omstan digheden komen te verkeren. Deze rentetrekkers zijn als regel ook niet of in niet voldoende mate geholpen door de toeslagen die op de Invaliditeitsrenten worden gegeven. Voor deze categorie zal er nu spoedig uitkomst komen. Het is te verwachten dat binnen zeer korte tijd de wet verschijnt tot aanvulling der Ongevallenren- verzuim minder dan 6 dagen van j ten. Zodra dit geschiedt zal er werken liggen. Duidelijk spreektook in deze rubriek een klein hieruit dat men de arbeider dielichtje over ontstoken worden. Het is dus duidelijk dat een arbeider die te vroeg hervat, en na enige dagen weer onge schikt wordt uit dezelfde ziekte oorzaak en reeds ziekengeld daarvan genoot, niet opnieuw wachtdagen behoeft door te ma ken. Maar als hij nu reeds binnen de wachtdagen hervat en dan later blijkt, toch weer te moe ten verzuimen wegens dezelfde ziekte, hoe staat het dan? Wettelijk bestaat er dan geen recht, maar in een dergelijk ge val zijn de uitvoeringsorganen overeengekomen slechts een maal de wachtdagen te bereke nen. Alleen, men heeft dit be perkt tot de gevallen, waarin tussen de perioden van werk- de Bijbel op Amerikaans papier werken intreedt binnen 4 we- in India te laten drukken. De ken na beëindiging der uitke- eerste duizend exemplaren, die j ring van ziekengeld terzake van gereed zijn, hebben reeds hun weg het vroegere ziektegeval wegens gevonden naar de Lama-kloosters, herstel. (Ingez. mededeling, advert.) haal een doos tri/ Uw Drogist HOE ZAL DE BAL ZATERDAG ROLLEN? Hete vuren voor Krabbendijke en Arnemuiden op de Bevelanden. Het zal er spannen Zaterdag op de velden in Kloetinge en Wemeldinge, want hoewel de bezoekende elftallen van Krabben dijke en Arnemuiden sterker geacht mogen worden, dan de gastheren, moet toch rekening gehouden worden met de mogelijk heid van verrassingen, daar de zenuwen een grote rol gaan spelen. De tegenstanders zullen het zich tot een sportieve plicht rekenen om elkaar één of meer puntjes afhandig te maken. Voor Arnemuiden is het no dig, dat Krabbendijke tenminste een punt verspeelt. Gelijk spel van Krabbendijke en winst van Arnemuiden betekent een be slissingswedstrijd, evenals ver lies van Krabbendijke en een draw vaii Arnemuiden tegen Kloetinge. Verliest Krabbendijke en wint Arnemuiden, dan gaat de kampioensvlag aan de Arne weer in top. Wint Krabbendijke, dan kan Arnemuiden er niets meer aan doen. Gedachten en spanningen, kon men ze zicht baar maken, dan zouden Zater dag vele lijnen trillen tussen Kloetinge-Arnemuiden-Wemel- dinge en Krabbendijke. In de tweede klasse-afdelingen wordt de zaak afgewerkt, doch geen uitslag is, behalve voor wat stuivertje wisselen in de middenmoot, meer van belang. 2e KLASSE A: Kats I—S.V.D. I; Kloetinge IIKapelle I. Een kansje voor Kats zit er in, al zal S.V.D. wel alles op alles zetten om de competitie te besluiten met een consolidering der betere papieren. Kapelle, de trotse kampioen, mag natuurlijk van de onfortuinlijke hekkeslui- ters wel niet willen verliezen en zo ligt het voor de hand, dat de kampioenen met een overwin ning en de hekkesluiters, die dan Een stofzuiger-onderdeeltje? Net dat kleine schroefje, waardoor hij weer gaat zuigen? Een „Kabouter" helpt U er vast aan. En natuurlijk ook aan 'n hulp in de huis houding (v.g.g.v), een paar heren-molières (m. 53 met pijn), een naaimachine of 't recept, voor Haagse Bluf. 5 ct. per woord (minimum 95 ct.) en U bent de man Het Nederlaag-tournooi van Swift. Zaterdag j.l. zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Swift II de Poel 5—2; Swift III—Atlas 2—1. Voor Zaterdag 18 Maart staan de volgende wedstrijden op het programa: Swift ISeolto; Swift IIIV.K.V. Vriendschappelijk: Swift ad- spiranten Ade Poel adspiran- ten 20; Swift adspiranten B tegen de school van Souburg 4—0. De Zeeuwse Korfbalbond be gint op Zaterdag 25 Maart a.s. weer met de competities. De competitieleider der Z.K.B. heeft de afdelingen als volgt samen gesteld: le klasse: B.K.C., Scampolo I, Seolto, Swift I, Tjoba I, Togo I, Vios I, Volharding. 2e klasse A: Dios, Madjoe I, Stormvogels I, S.S.S. I, Swift II, V.K.V., Vopo I. 2e klasse B: Eendracht, Elto, Olympia, de Poel, Togo II, Vi tesse, Zeelandia. 3e klasse A: A.K.C., Atlas, Fortuna, Groede, Madjoe II, Stormvogels, T.O.P., Zuidzande. 3e klasse B: Madjoe III, Scam polo II, S.S.S. II, Swift III, Tjo ba II, Vios II, Vopo II. Adspiranten: De Poel, V.K.V., Scampolo, Swift A, Swift B, To go, Zeelandia. Deze indeling zal wel enige bevreemding wekken, wat be treft de tweede en derde klasse. Sportief bevredigt zij dan ook niet geheel. Het is aldus gedaan, om dure reizen zo veel mogelijk te vermijden, en het samenrei- zen van 12-tallen van een ver eniging mogelijk te maken. In totaal nemen 5 ploegen meer deel aan de competities, zodat een kleine vooruitgang is te be speuren. geen punt veroverd zullen heb ben, met een nederlaag be sluiten. 2e KLASSE B: 's-Heer Arends- kerke IIDe Beeren; Kapelle IIBevelanders I. Als men Arendskerke II een overwinning voorspelt, wordt het een nederlaag en als men hun geen kans geeft, zijn ze juist in staat een kampioen ten val te brengen. De Beeren moeten zelf maar zien, wat ze met de Arendskerkenaren beginnen, wij wagen er ons bij het scheiden van de markt niet meer aan. Kapelle II krijgt een vette kluif aan De Bevelanders, maar het vlees zal wel naar Kamperland gaan en de kale bot lijkt ons aan Kapelle II te zullen worden toebedeeld. 2e KLASSE C: V.C.K. II— Nieuwland I. De laatste wedstrijd van Nieuwland staat eindelijk op het vuur. Als dat potje tegen V.C.K. II maar niet gaat overkoken! Wellicht geven de Nieuwlanders zich met het oog op de pro motie-competitie niet bloot en geef ze eens ongelijk. Promotie-competitie 2e klasse. Nu de kampioenen a.s. Zater dag uitgespeeld raken, wordt het tijd aandacht te gaan schenken aan de promotie-competitie. Ka pelle en Serooskerke gaan te zamen met nummer twee van 2C, d.i. Nieuwland om één plaats je in de eerste klasse strijden. Nieuwland mag meedoen, om dat Arnemuiden II niet kan deelnemen, daar voor dit elftal promotie is uitgesloten in ver band met het feit, dat Arne muiden I in de eerste klasse speelt. Er zal gestreden worden om het plaatsje van Wissekerke I, welk elftal onderaan staat en vrijwillig degradeert. Wisse kerke» wenste niet deel te nemen aan de strijd om het plaatsje. We vernemen, dat het promo tie-programma als volgt in el kaar zit: 25 Maart: Kapelle INieuw land I. 2 April: Serooskerke IKa pelle I. 9 April: Nieuwland ISeroos kerke I. Van de dan bereikte stand zal het afhankelijk zijn, hoe het tweede deel van het programma zal lopen. DUITSLAND OP DE UTRECHTSE JAARBEURS. Op de voorjaarsbeurs, die Dinsdag 21 Maart wordt geopend, zal ook de Duitse industrie ver tegenwoordigd zijn. Op het ter rein aan de Croeselaan wordt een grote collectieve technische inzending ingericht, waaraan een 60-tal firma's hun mede werking verlenen. Alle geëxpo seerde artikelen zijn opgenomen in het handelsverdrag, dat tus sen Nederland en West-Duits- land is afgesloten. BERGEN OP ZOOM HEEFT NOG MUNITIE. De politie in Bergen op Zoom doet huis aan huis een onderzoek naar de aanwezigheid van muni tie en vuurwapenen. In een week werden 700 woningen be zocht en in 330 daarvan bleek een behoorlijke hoeveelheid scherpe munitie aanwezig te zijn. -\

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4