Tegenstrijdige belangen der Zeeuwse steden schaadden de oeververdediging. in Westkapelle is nog niet de helft der verwoeste panden herbouwd. De Ned. Herv. Kerk op dit ogenblik. Va°Ber8C" de rovm De houding van de Walcherse school kinderen is veel verbeterd. de dva*t£ dia<xJLe*t/ Van de Spiegel drong aan op een „bijzonder departement". Steeds minder werkgelegenheid voor de dijkwerkers. Wanneer een nieuw raadhuis en zuiveringsinstallatie "°iit in de weg Op tal van plaatsen is „vacant" het wachtwoord. Richtlijnen voor de nationale herdenkings avond. Donderdag i6 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 De strijd der Zeeuwen tegen het water. (II.) ren er altijd tegenstrijdige be langen en men kon het niet eens worden. De schuldenlast van de pol ders en van de Provincie steeg onrustbarend. Men liep hopeloos vast. Zelfs greep Willem IV in 1751 persoonlijk in om de zaak - der calamiteuze polders te rege- Heren Maten van Zeeland. Voorwaar een deftig gezelschap, dat ]en Eén VJm de weinige men_ over het wel en wee van Zeeland besliste of. wat erge; is, de sen dip de zakpn door£ad was zaken op de lang* baan schoof. De zaak, waarvoor z|j bijeenkwamen, wa» zeer belangrijk, want er moest een reglement opgesteld worden, dot de financiële zaken der calamiteuze polders regelde. (Van een speciale medewerker.) Op een Augustusdag van het jaar 1715 stapten deftig-gepruikte heren de Abd|j te Middelburg binnen. Het waren de Edelmogende Het Latijnse woord calamitas de vrijdommen en verdere steun wil zo veel zeggen als schade, aan de polders. sen, die de zaken doorhad, was Laurens Pieter van de Spiegel, de bekende raadspensionaris. In een memorie over de oor zaken van het verval der pu blieke financiën en de welvaart ramp en onhei'. De zeewerende polders hadden heel wat onhei len te vrezen en rampen te door staan. Dus werden die polders, die door de zee aangevallen wer den en door de berokkende schade in financiële moeilijk heden waren geraakt, calamiteu ze polders genoemd. Een bena ming die rond 1700 in zwang was gekomen. De Heren hadden tl dikwijls over deze zaken ge delibereerd, maar meestal na men zij pas hun besluit, wanneer de toestand geen uitstel meer gedoogde of wanneer het te laat was. Het bestuursapparaat liep stroef, want de afgevaardigden van de steden kregen, wanneer zij naar de vergadering der Sta ten togen, hun opdracht mee. Wanneer er nieuwe voorstellen gedaan werden, moesten zij eerst weer ruggespraak houden met hun opdrachtgevers. Zo kon het gebeuren, dat, bepaalde zaken jarenlang sleepten. STORM MAAKTE DE GEESTEN WAKKER. In 1715 leek het echter, of de polderkwestie nu definitief opge Er bestaat eén rijmpje, dat deder Zeeuwse ingezetenen, zegt toestand heel goed karakteriseert bij over de calamiteuze polders: De vergadering der Staten was ..Men heeft menschen genoeg in samengesteld uit afgevaardigden de Provintie, die bekwaam zijn van de steden Middelburg, Zie- om een goed zeewerk te ordon- rilczee, Goes, Tholen, Vlissingen rieeren en te maken, en die kun- en Veere, en de vertegenwoordi- dig genoeg zijn aan de dijkagiën ger van de Eerste Edele (de j daar zij gewoon zijn te verkee- Prins van Oranje). De namen1 ren, maar het is naauwlijks te van de Eerste Edele en steden j begrijpen, dat in een land, wiens zijn in het rijmpje enkel met de voorletters aangegeven behoud of ondergang van de stroomen afhangt, geen byzonder departement is, 't welk het op- zigt over het geheel heeft. Ieder polder werkt thans voor zigzelven en brengt dikwijls door zijne werken aan zijnen nabuur E.E.: Vrinden dat men sig versta, M.: ik zeg (soo ik mijn zin [heb) ja, Z.: ik meer, mits ik ook krijg (gelijkgroote schade toe. Deze kan de G.: en ik, mits 't zij voor j schade uit zijne polderkasse niet [Éllewoutsdijk, repareeren en vraagt subsidie T.: ik ook, maar geld voor i van de Provintie; het subsidie [Schakerloo, j word verleend, en dikwijls we- VI.: mits ik mijn schatting krijg, derom gebruikt tot werken, die [ook zoo, of aan een nabuurige polder of V.: ik volg maar niet dan naar aan het vaarwater hinderlijk [mijn zin.zijn." Zoo is het eind en was 't begin, i Van de Spiegel heeft hard meegewerkt aan het tot stand Ai komen van het „Reglement op !r GEEN RESUL-de dijkagiën binnen de Provintie TA.VT. van Zeeland" van 1791. Het Prentbriefkaarten verkoop van „Het Nederlandse Oorlogsgraf". De Oorlogsgravenstichting, waarvan H.M. de Koninging Be schermvrouwe en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederland Ere voorzitter is, zal via alle inrich tingen voor Gymnasiaal-, Voor bereidend Hoger-, Middelbaar-, Nijverheids- en Uitgebreid La tter Onderwijs, een verkoop-actie van prentbriefkaarten voeren ten behoeve van „Het Neder landse Oorlogsgraf' Voor zover de Stichting bij velen nog geen voldoende be kendheid heeft mogen verwer ven, zij medegedeeld, dat de Oorlogsgravenstichting zich ten doel stelt aan alle Nederlandse 'mannen en vrouwen (zowel mi litairen als burgers) die hun le ven voor de vrijheid van het Vaderland hebben opgeofferd, tot in lengte van dagen een waardige laatste rustplaats te verzekeren. i De te verwachten opbrengst van de prentbriefkaarten-actie zal geheel ten goede komen aan de oorlogsgraven. Het zijn foto kaarten, die speciaal voor dit doel van de Centrale Begraaf plaats der Oorlogsgravenstich ting te Loenen (Veluwe) zijn vervaardigd. Zij zullen door de schoolgaan de jeugd ten verkoop worden aangeboden tegen 25 cents per stuk, waarvan 18 cents per kaart ten goede komt aan de Stich ting. Goes wilde voor een bepaalde kwam echter te laat. lost zou worden. 3 Maart 1715 had regeling wel voorstemmen, mits De Bataafse Republiek was in 'n geweldige storm onze kusten men instemde met zijn eisen aantocht. Heel de oude bestuurs- geteisterd en verscheidene pol derbesturen wendden zich dien tengevolge om hulp tot de Sta ten van Zeeland. 28 Maart 1715 werden enige nieuwe inspecteurs voor de dijkages beëdigd. Zij moesten nagaan, wat de polders konden opbrengen voor hun on derhoud, ramingen van de kos ten doen en hiervan rapport uit brengen aan de Rekenkamer. Deze bracht op haar beurt weer verslag uit aan de Staten. Later zien wij, dat de positie van deze inspecteurs zich meer ontwikkel den in de richting van het tech nisch personeel van de water staat. Zij moesten rapport uit brengen over dijkvallen, oever- afschuivingen enz. Van Staatswege was er altijd ai hulp aan de polders verleend. Zij bestond óf in een rechtstreeks geldelijk subsidie óf in kwijt schelding van bepaalde belastin gen voor een zeker aantal jaren. De aanleiding nu tot het vast stellen van het reglement was de omstandigheid, dat die polders da vrijstelling van lasten niet altijd gebruikten voor het aan gegeven doel, n.l. het herstel en onderhoud van hun dijken. Ook de blnnenpolders werden in dit reglement betrokken. Zij moes ten erop letten, dat hun dijken, sluizen en heulen in orde waren. Wanneer zij door een doorbraak van een voorpolder ook geïnun deerd werden door eigen nalatig heid, dan behoefden zij op geen steun van Staatswege te reke nen. ALS KATTEN' OM DE HETE BRIJ'. Maar het reglement van 1715 regelde de hoofdpunten niet. Waar het op aankwam, was: welke som moet een polder uit eigen middelen ten koste leggen aan oeververdediging, vóórdat de Provincie kwijtschelding van belasting zal verlenen? En ver der: volgens welke richtlijnen moeten de achterliggende pol ders de calamiteuze polder bij staan? Rond deze twee hoofd vragen hebben de Staten ver geef ons de vergelijking als katten om de hete brij heen ge lopen, heel de 18e eeuw door. Men kon het In de Statenverga dering nooit eens worden over voor de watering Éllewoutsdijk. instelling werd weggevaagd. Tholen ook, als er maar geld Napoleon gaf een nieuw regie- kwam voor de polders onder ment, dat belangrijke gevolgen Schakerloo (bij Tholen). Zo wa- heeft gehad. Twee froïpenschcpen uit Indië vertrokken. Op 10 Maart is uit Indonesië naar Amsterdam vertrokken de „Fairsea", waarop zich de vol gende gesloten onderdelen der Kon. Landmacht bevinden: 12e r.v.a., 2e regiment anti tank ar tillerie (rata), 2e regiment lucht doelartillerie (w.a.) en de 4e inf. brigade werkplaats. Op 13 Maart is de „Goya" naar Rotterdam vertrokken. Aan boord bevinden jzich: 30 a.a.t. 34e en 35e hulp verbandplaats afdeling (hupva), 31e veldhospitaal staf 2e divisie 'en 2e comp. div. verbindingsafd. Westfcapelle heelt nog vele problemen. Het grootste probleem is wel de herbouw van het dorp, waar 475 huizen werden verwoest en waarvan er nog slechts 170 z|jn herbouwd. Een ander probleem is de werkgelegenheid voor de YVestkappelaars, nu het werk aan de dijk veelal machinaal geschiedt en het handwerk door de machine wordt verdrongen. Wij hebben de burgemeester, mr M. Tydeman, die, hoewel nog geen jaar burgemeester van Westkapelle, reeds uitstekend bekend ls met de noden van zijn zwaar getroffen ge meente, naar z|jn mening gevraagd over al deze problemen. En hoe staat het met de bouw van het nieuwe raadhuis? „Daar van staat nog geen streep op papier", aldus mr Tydeman, „we weten zelfs nog niet, of dit raad huis wel op de Markt komt, zoals het in het herbouwplan staat aangegeven. Alles hangt nog in de lucht". De secretarie van Westkapelle zal dus nog vele jaren in de houten barak moe ten huizen. DRIE SOORTEN. De woningen, die tot héden zijn herbouwd (met de in aan bouw zijnde nog niet meer dan 170) zijn verdeeld in drie soor ten. Westkapelle kent in de eer ste plaats de collegebouw (wo ningen gezet onder goedkeuring van het college van commissa rissen voor de wederopbouw), dan de F.W.-1947-woningen (ge bouwd volgens het betreffende financieringsschema) en ten slotte de woningwetwoningen. Wat dit laatste type betreft zijn de contracten reeds getekend en deze woningen zullen aan de herbouwplichtigen kunnen wor den overdragen. De overige moeten nog worden overgedra gen en men heeft op dit punt Al vroeg had de gemeente een herbouwplan, waarin het nieuwe stratenplan werd aangepast aan het oude. Voor hen, die hun woningen verloren en tevens hun grond kwijt raakten, daar de nieuwe dijk meer land inwaarts kwam te liggen, is een geheel nieuw huizenblok ge bouwd, de z.g. „Arke". Dit blok woningen is in Juni van het vorig jaar klaar gekomen. Westkapelle kende vroeger alleen de lange straat en een dorpscentrum was er niet. Dit centrum wordt thans gevormd en wel door de Markt. Het gaat ook hier nog niet zoals de bur gemeester zich het zou wensen. In de eerste plaats zal de open bare noodschool moeten ver dwijnen en daarvoor is een rede lijke kans, daar de nieuwe open bare school nog deze maand zal worden aanbesteed. Het is bovendien niet onmogelijk, dat dit jaar zal worden begonnen met de bouw van de nieuwe Her vormde kerk, die een plaats zal vinden in dit dorpscentrum. nog geen overeenstemming be reikt. Verder zijn er destijds 210 noodwoningen gebouwd, die nu nog zes jaar moeten blijven staan, voor ze kunnen worden afgebroken. Nog vijftien gezin nen wonen in bunkers. WONINGNOOD. „Hoe staat het met de wo ningnood?" „Och", zo zei mr Tydeman, „het is een regelmatig verschui ven. Men is destijds in de over gebleven woningen bij elkaar gaan inwonen en nu vindt lang zamerhand door het gereed ko- ^en van nieuwe woningen een verschuiving plaats en komt er enige verlichting." Over de animo om te bouwen kon de burgemeester kort zijn. i Deze is zó groot, dat zij zeker 25 maal het bouwvolume over treft. Ongeveer 100 personen willen direct herbouwen en iedere dag trekt er wel iemand aan de bel met de mededeling, dat hij wil gaan bouwen. Zo lang er echter niet meer bouw volume beschikbaar is, komt daar niets van. Voor de gerationaliseerde wo ningen is de bevolking veel te gevariëerd, vond mr Tydeman, ANDERE PROBLEMEN. Een ander probleem is de zuiveringsinstallatie. „We zijn zo zachtjesaan al aan plan 6 toe, geloof ik", zei de burgemeester, „het ene is te duur, het andere heeft weer ge breken en zo gaan we maar voort, doch ondertussen ver vuilt de kreek, waarop de rio len uitmonden. Reeds twee jaar zijn we doende om een zuive ringsinstallatie te bouwen, doch alleen maar op papier, want het Rijk wil niet betalen en voor de gemeente alleen is het fi nanciëel onmogelijk een derge lijk project te verwezenlijken.' Wat de kreek verder betreft is men het wel in hoofdzaak er over eens, dat daaromheen een mooi stukje natuurschoon moet groeien. Het is echter nog niet bekend, wie het beheer zal voe- FEUILLETON door TO VAN THIEL. I 32) Jaap is enthousiast? „Dat ik dit nooit eerder opgemerkt heb! Die oude stinksloot bij avond is wondermooi! Dat kan een kunstwerk worden. Eén van mijn beste stukken. Morgen avond ga ik dadelijk hier zitten. Om een uur of zes beginnen met de tekening." Dan ziet hij opeens zijn vrouwtje weer. „Och ja, neem me niet kwalijk, als het kan om jou ten minste Ze moeten allebei lachen. Zover was Jaap weer weg. Dan lopen ze samen één van de stille boslanen in. Op de pa rallel lopende hoofdlaan is het druk van gichelende meisjes en drukdoende opgeschoten jon gens, die al maar heen en weer fietsen, heen en terug, een spel letje dat nooit verveelt. Want telkens is er weer de emotie: „Zou 't ie weer wat tegen me roe, en? Zou 'tie nou durven af stappen? Zou 't ie nou met me meegaan een zijlaan in?" Jaap en Lottj lopen tusse. !e hoge dennen. Bar.ken staan er als gezaaid. Sommigen helemaal verscholen in e,en nis van geu rend groen. Jaap knijpt zijn vrouwtje opeens in haar aïm, als vanuit een donker-be- schaduwde plek lichte fluister stemmen tot hen doordringen. Een paar zwar gen zich en als Jaap vorsend kijkt ontdekt hij een minnend paartje. Zij op zijn knie. Als het meisje zo dichtbij voetstappen hoort duikt haar hoofd schuw tegen zijn schouder en ze ver schikt haar lichaam zo, dat ze in de nu snel vallende schemer niet te herkennen is. Wie zou het zijn? De dochter van dominé? of Mies van ouderling Jansen? Alle meisjes uit Waalstad scharre len, tenminste als ze even de kans krijgen. Niet één die er zich boven verheven voelt. Wat is het toch veel fijner om getrouwd te zijn fluistert Jaap. 'tls zo rustig. We we ten precies wat we aan elkaar hebben. Toe vrouwtje, zeg eens wat, of was je liever bij je boe ken gebleven? Hé. hoe kun je zo iets zeg gen? Maar als het kindje er is en alles is weer in orde, dan hoop ik toch wel weer tijd te hebben om veel te lezen. Een hele poos lopen ze stil, verdiept in eigen gedachten voort. Wat heeft God ons toch wonderlijk bij elkaar gebracht, Jaap. Ja vrouwtje. En in Jaaps hoofd schuiven geworden waren, duurde het maar een half jaar dat ze trouwden. Gekkenwerk vonden de mensen het. Net iets voor zo'n als in een toverlantaarn de ver- kunstschilder. Loopt natuurlijk schillende stadia uit z'n vrijge- op niks uit. zellenleven één voor éen voor-1 Maar Jaap en Lotty wisten bij. En met evenveel plezier als (Wie hen bij elkaar gebracht had hij vroeger muisstil kon zitten1 en dat niets of niemand hen staren naar de beelden op het ooit zou kunnen scheiden, witte doek, met evenveel plezierl Twee en half jaar zijn ze nu overdenkt hij nu de afgelopen "al getrouwd. Innig gelukkig, weg. Er waren wel heel som- Lotty is zijn steun, ook in de bere opnan en bij. Vader en kunst. Hij is boven de sombere moeder kort na elkaar overle- stemmingen uitgekomen, den. Hij in het grote ouderwetse I Haar woorden, Man, die huis alleen met een daghitje, 'zon! zijn zó in zijn ondèrbe- Hard werken, veel studeren, wustzijn verankerd, dat langza- tentoonstellingen bezoeken en merhand vanzelf zijn doeken er zomers er iedere dag op uit de op reageren, natuur in. Om als autodidact alle „Je kleuren worden veel be- kneepjes van het vak te leren ter", zeggen de vrienden. War- was een zware weg geweest, j mer en zonniger. En de mensen En, pessimist als hij was, gingkopen ze nu veel en graag. Hij hij zwaar gebukt als het publiek krijgt opdrachten voor portret zijn droefgeestig afgestemde ten. Hij komt er in. stukken en zwaar bewolkte! Jaaps hart vloeit over van luchten niet mee doorvoelde. dankbaarheid. Hem, de kunste- Met Lotty was het licht in zijn naar met zijn gevoelig hart, leven gekomen. -springen de tranen in de ogen. Hij ziet haar nog voor zich, lEn bewogen zegt hij: „Vrouwtje, zoais ze rank en kwiek in de wat is God toch goed. Nu óók leeszaal hem hielp bij het uit- nog een kindje." zoeken van studiemateriaal, hem j Lotty begrijpt, attent maakte op nieuwe uitga-1 Ze drukt zijn arm, staat stil ven. En het werd een vaste ge- in het donker beschaduwde woonte van Jaap. om, als hij laantje, trekt zijn hoofd naar somber gestemd was, naar de omlaag en kust hem innig, leeszaal te vluchten. Zonder woorden lopen ze naar En toen ze het samen eens huis. (Van onze Utrechtse correspondent). De tijd van de kerkelijke jaar boeken 1* weer aangebroken! Na dat eerst de Doopsgezinden ope ning van zaken deden en daarna de Vrijzinnige Hervormden ons een blik ln hun organisatie gun den, verscheen deze week het „Hervormd Kerkelijk Vademe cum", dat ons een inzicht ver schaft in de situatie der Ned. Herv. Kerk als gehoel. Voor de derde keer is het Vade mecum nu uitgekomen. Men kan niet anders zeggen dan dat dit boekwerk het telt bijna 400 pagina's keurig verzorgd is. Boekencentrum N.V. te 's-Gra- venhage verdient daar lof voor. Vergeleken bij de vorige uitga ven steekt het nog weer gunstiger af. Wie op het uitgestrekte ter rein der Hervormde Kerk weg wijs wil worden, kan dit boek be slist niet missen. Een onnoeme lijk aantal adressen staat er in vermeld. Alles is duidelijk gerang schikt. Niet altijd zal de gebruiker het boek echter met tevredenheid ter zijde leggen. Dit geldt o.a. voor de twee nieuwe rubrieken, die in deze uitgave zijn opgenomen, te weten de lijst van wika's en de gegevens betreffende een aantal gemeenten. Het is nuttig te kunnen vast stellen hoeveel mensen er door het instituut Kerk en Wereld te Driebergen zijn opgeleid voor het kerkelijke werk en waar deze mensen hun arbeidsveld hebben gevonden, als jeugdleiders, evan gelisten of gemeentezusters. Maar zoekt men in het Vademecum een even correct samengestelde lijst met namen van godsdienstonder wijzers en evangelisten, dan .zal men die niet vinden. En dan de gemeentelijke gege vens. Het is reuze fijn ingelicht te worden over de Hervormde Kerk in de steden. Men kan zich nu eenmaal onmogelijk een jaar boekje van elke stad aanschaffen. Wie bijv. in een stad als Gronin gen adressen zoekt, kan in dit Vademecum het voornaamste vin den van hetgeen hij nodig heeft. Doch juist hierin wordt men tel kens teleurgesteld. Voor Rotter dam treft men wetenswaardighe den aan inzake Charlois, Deifs- haven, Feyenoord, Hillegersberg, Kralingen en Vreewijk. Maar Rotterdam-Centrum staat er niet in! Hetzelfde kan gezegd worden van Amsterdam, waar we Cen trum wel vinden en ook Amster dam-Sloten, maar niet Amster- dat er in de kerk onmiddellijk ruimte zou zijn voor 359 nieuwe predikanten, indien men deze kon laten aanrukken. Tot de vacante gemeenten be horen tientallen plaatsen, die te klein zijn om een eigen voorgan ger te beroepen en die derhalve wel altijd vacant zullen blijven. In veel gevallen behelpen zulke plaatsen zich met een hulppredi ker, een wika of een godsdienst onderwijzer. En dat gaat best. Er zijn ongeveer honderd emeriti- predikanten of andere hulpkrach ten werkzaam in vacante gemeen ten, zodat het formele cijfer 359 geen beeld geeft van de feitelijke behoefte aan predikanten. Gespecificeerd luiden de getal len der vacatures aldus: Gronin gen 47, Friesland 59, Drente 9, Overijsel 14, Gelderland 48, Utrecht 19, Noord-Holland 43, Zuid-Holland 63, Zeeland 18, Noord-Brabant 32, Limburg 2, Waalse gemeenten 5. Zelfs uit deze simpele predikan- tenlijst kan men aflezen hoezeer de Ned. Herv Kerk aan een nieu we kerkorde toe is! Want de lijst Reeds sinds enkele tutktn is bij onze agenten en op onze bureaux het eerste deeltje van de in ons blad versche nen kinderstrip „Van Beigen en de rovers" verkrijgbaar a f 0,30 per deeltje. Daar voor deze aardig geillusti eerde boekjes grote belang<teilir,g bestaat verheugt het ons zeer thans mee te kunnen dc'sn, dat nu ook deel twee «sn deze strip verkrijgbaar is. Ook van dit deeltje bedraagt de prijs f0.30. Onze agenten zullen u er graag aan helpen. ADMINISTRATIE. den, terwijl de ring Grave een zielental van amper 450 aanwijst. In de laatste ring derhalve op elke 112 mensen een dominé, in Amsterdam op elke 4600 zielen een predikant. Er zijn zestien ringen zonder vacatures. Het tegendeel, ringen zonder predikanten, komt niet voor. Wel slaat de ring Vianen het record met acht leegstaande pastorieën op twaalf predikants plaatsen. Ook elders staat men er vaak benauwd voor, maar dan heeft men althans nog hulpprtdi- maakt melding van 139 ringen j kers ter beschikking, hetgeen in (dat zijn onderdelen van classes). Die ring-indeling is in veel op zichten verouderd, ook wat de be namingen betreft. In het ontwerp nieuwe kerkorde is ook een sche ma voor een betere indeling opge- nonvn. De grootste ring is Amsterdam 1 de ring Vianen slechts in één ge meente het geval is. Tot slot verstrekt het Vade mecum nog de adressen van eme riti-predikanten. Deze adreslijst toont aan, dat er 569 dominé's zijn, aan wie emeritaat of eer vol ontslag is verleend. Daarbij die alle gemeenten in deze stad moet men niet uitsluitend aan omvat en die 57 predikantsplaat-vergrijsde mannen denken. Onder sen telt. De kleinste ring is Grave de emeriti zitten ook professoren, in Brabant, welke 4 predikants plaatsen heeft. Uit deze medede ling kan men opmaken hoe groot de nood der steden is. Want de ring Amsterdam is belast met het opzicht over minstens 265.000 le- predikanten die in het buitenland- werkzaam zijn, theologen die een andere werkkring hebben gevon den e.d. Het aantal predikanten in algemene dienst bedraagt momen teel tachtig. xir zijn vele kinderen, die slecht kunnen zien. In lvet jaarverslag over 1949 van de Schoolartsendicnst voor Walcheren en Noord- en Zuid-Be veland (West), dat wij eerst he den ontvingen, omdat men ver zuimd had ook ons blad het toe te zenden, wordt medegedeeld, dat in het vorige jaar het geneeskun dig schooltoezicht normaal werd uitgeoefend. Helaas valt te vermelden liet overlijden van de voorzitter, jhr dam-Oost en West. Belangrijke mr Sandberg tot Essen- plaatsen als Leiden, Schevenin- burg- Wethouder VIPoppe te gen, Enschedé, Apeldoorn, Nijme-1 Vlissingen neemt thans het voor gen en Dordrecht ontbreken, I zitterschap waar. Aan het verslag van de school arts, I. D. Fransen van de Putte, evenals provinciesteden gelijk Alkmaar, Vlissingen, Sneek, Zeist, Almelo e.a. 359 VACATURES. Ook de lijst der predikants plaatsen, wellicht het meest ge bruikte hoofdstuk uit dit boek is verre van feilloos (ongerekend de wijzigingen, die na het ter perse gaan van het Vademecum zijn in getreden). Toch krijgen wij door deze lijst een globale indruk van de bezetting der predikantsplaat sen. Een optelling leert ons, dat er 359 vacatures zijn in de Ned. zowei wat personeel als materi- Herv. Kerk. Men moet van dit aaj betreft. De inentingstoestand getal niet te erg schrikken. Want1 tegen diphterie is redelijk met in de eerste plaats is het veel enke]e plaatsen, die nog onvol- hoger geweest, in de tweede - plaats betekent het helemaal niet, Dit is 3.8 >ct„ in 1948 6 pet., in 1947 10 pet. Ook de houding van de leerlingen op de dorpen is verbeterd. 13 pet. heeft een slechte houding. Op verschillen de dorpen ontbreken nog gym nastiekzalen. Heilgymnastiek hadden 17 kinderen nodig. Het onderhoud en de controle van het gebit blijft nog steeds onvoldoende. Dit is een groot verschil met Vlissingen. Ook.jip de Walcherse dorpen zijn er vele kinderen met oogafwijkingen (7.3 pet.). In totaal zijn 3803 kinderen onderzocht op T.B.C. door middel van de reactie v.v. Pirquet. 179 kinderen hadden een positieve reactie (4.7 pet.), tegen vorig jaar 6.2 pet. Het aantal actieve afwijkingen was is ontleend, dat één van de 3 Qp de kleuterscholen zijn er meest verheugende gebeurtenis sen in 1949 was het gedeeltelijk tot stand komen van de school tandartsendienst. Opvallend is het nog steeds grote aantal kin deren met onvoldoende gezichts scherpte. Hoofdonrein en schurft behoren tot de zeldzaamheden. Hopelijk zal er ook nog eens beter gelegenheid komen voor erg weinig positieve reacties. ren, de gemeente, Staatsbos beheer of de Polder Walcheren. WENSEN. „Leven er nog wensen in Uw gemeente, burgemeester?" „Ja", aldus mr Tydeman, „er is vooral gebrek aan een goed verenigingsgebouw, want tot nu toe moeten alle uitvoeringen in de cantine van het Zwitserse barakkenkamp worden gehou den". Er is voor de bouw van een ontspanningsgebouw echter een bedrag gereserveerd, dat lichamelijke ontwikkeling, het-cj^f ^eSkings^ond6 "op Tl6,1 Donderdag 4 Mei au, is bepaald dat van des avonds 18 uur af van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaar tuigen de vlaggen halfstok ge hangen zullen worden. Om 19.30 uur zal een ieder deelnemen aan een „stille tocht", die zal aanvangen van een punt, dat niet verder doende zijn. Op dit gebied rijst een grote moeilijkheid in het grote aVntal kinderen met een 'r'"' negatieve reactie van Pirquet, hetgeen duidt op het afwezig zijn van afweerstoffen tegen de d onge£eer 30 minuten ver- tubercelbacil, zodat er plannen üderdBis van die plaats in de bestaan om ook weer door mid- geymeente of naburige gemeente, del van vaccinatie hiei een gun- Nederlandse militairen, fcjS?ï°ZdZLÏf i verzetsstrijders of militairen der bondgenoten in de strijd de dooi vonden of zijn begraven. Van 19.45 af tot 30 seconden Voor de B.L.O.-school te Middel burg werden getest 20 Candida- ten, waarvan 16 leerlingen wer den geplaatst. Voor de B.L.O.- school te Goes 18. voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. TE VLISSINGEN. Te 20.00 uur precies zal, nadat een neu.au aeieseivee.u De schoolarts mej. J. C. P. 30 seconden tevoren door middel door Westkapelle herrijst" wordt Tazelaar rapporteerde, dat te van het voor elke gemeente beheéid Men li opt nu maar Vlissingen alle scholen, in totaal meest geschikte signaal dit tijd- dat het er eens van komen zal'. 2724 leerlingen, zijn onderzocht, j stip is aangekondigd, op de Verder is er ook behoefte aan De voedingstoestand is goed te plaatsen der herdenking twee Jen muziktenr die bijv op3^ noemen. Van de 2724 kinderen Markt een plaats zou kunnen vinden. Ook bracht de burge meester nog even de moeilijk heden ter sprake, die de kleine zakenlieden ondervinden bij de aan hen zal worden uitbetaald, wier grond thans buitendijks ligt. Hierover wordt nog steeds onderhandeld met het Ministerie van Financiën. WERKGELEGENHEID. De afnemende werkgelegen heid voor de Wcstkappelaars, die aan de dijk werken, is even eens een probleem, waarvoor de minuten van volkomen stilte in acht genomen worden. Overwo gen zou kunnen worden aan de hebben 101 leerlingen een onvol doende voedingstoestand (4tpct.). Vergeleken met andere jarenburgerij te verzoeken deze (1948 7 pet., 1947 8 pet., 1946 11'plechtige stilte algemeen in acht pet.) is er een grote vooruitgang te nemen. herbouw" van "huii" percelen, daar! te bespeuren. Het aantal kinde-j In overeenstemming me de ze maar een kleine bijdrage ren met een slechte houding is geest die onze gevallen helden, kriieen Zo is er ook nog niets ook veel verminderd' (15 pet.). I die naamloos streden, bezielde, bekfnd over de verge d4 die Heilgymnastiek werd voor 17 zullen geen toespraken worden kinderen aangevraagd. De ver- gehouden. De weg naar de plaats zorging van het gebit wordt der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Toegestaan zou kunnen wor den het brengen van een een voudige hulde, door het strooien van bloemen op de plaats der herdenking, door elk der deel nemers. Deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de recht streekse nabestaanden der ge vallenen, of de vertegenwoordi gers der bevriende mogendhe den, zullen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kun nen inneman. Daarna zullen in de kerken o.' steeds beter. Hoofdonrein komt nog wel eens voor (1.6 pet.), maar dit zal blijven, omdat het steeds de zelfde gezinnen zijn, die hygiëne overbodig vinden. In totaal zijn er in het district Walcheren 8 kinderen voor de B.L.O.-school getest, waarvan er 4 zijn ge- gemeente zich ziet gesteld. De plaatst. In totaal werden 35 kin machine verdringt de mensen en het bestaan van de dijkwerkers verkeert in groot gevaar. Aan trekken van industrie om te trachten de bevolking daarvan te laten bestaan, achtte de burge meester ten enen male on mogelijk. Tenslotte kregen we ook nog enkele andere geluiden te ho ren. De medische verzorging wordt steeds beter met het Groene Kruisgebouw ais me disch centrum in het middel punt, terwijl Chr. Wijkverple ging en Groene Kruis prachtig samenwerken op dit gebied. Ook kan worden gemeld, dat goedkeuring is verkregen om een eenvoudig houten kruis te plaatsen als monument bij de graven van de 200 gevallenen, terwijl kleine zandstenen kruis jes op de graven zullen worden geplaatst. Het vreemdelingenverkeer neemt gestadig toe. De herbouw van het dorp, het noodstrand en de dijk met het oorlogsmuseum, dit alles maakt Westkapelle tot een bezienswaardigheid voor tal van vreemdelingen. deren uitgezonden. In Vlissingen zijn alle scholen in orde. De chr. Kleuterschool krijgt in de toe komst een nieuw gebouw. T.B.C.-ONDERZOEK. In totaal zijn er 2832 leerlin gen op T.B.C. onderzocht. Hier- 't andere gebouwen van elke ge- van hadden er 132 een positieve meente herdenkingsbijeenkom- reactie van Pirquet. Dit is 4.7sten worden georganiseerd, pet., vorig jaar 9.6 pet. Bij door- j Het is i.v.m. het karakter van lichting werden 3 actieve vor-1 deze nationale herdenkingsavond men van T.B.C. gevonden. gewenst, dat de burgemeesters Opvallend is, dat er de laatste het daarheen leiden, dat dia twee jaren veel visus afwijkin- 1 avond van 18 uur af geen open gen voorkomen (8 pet.). Of slechte verlichting van de loka len hierbij een rol speelt? zo wordt gevraagd. Door het stij gende leerlingenaantal per klas zijn er kinderen, die te ver van de ramen afzitten en daardoor minder licht krijgen. Rouleren bare vermakelijkheden plaats vinden en alle verkooplokalitei ten gesloten zijn. Oost-Duitsland leidt saboteurs op. Volgens het officiële Ameri- zou een oplossing kunnen geven. k_aanse blad n Dmtsland. de Of is het een algemeen na-oor- ^euc Zeitung, zal het Oost- 0 n.iilun HnnavtnmnriT van crotiTe- logs verschijnsel? DE WALCHERSE DORPEN. Op de Walcherse dorpen zijn Duitse departement van staats veiligheid opleidingsscholen voor saboteurs instellen. De daar op geleide saboteurs zullen naar in totaal 3722 leerlingen onder- West-Berlijn worden gezonden, zocht. De voedingstoestand is Uit andere bronnen was nog goed. 142 kinderen hadden een geen bevestiging van dit bericht onvoldoende voedingstoestand, te verkrijgen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3