Brovintfyffi/i?» ^JfORT Zeeuwse C. J. M. V.ers trekken op Tweede Paasdag naar Ternenzen. Een zeeman had pech. Zeeuwse Dambond Woningen voor landarbeiders Tegenwind. Donderdag 16 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTEI.IJK DAGBLAD Pagfna 2 Goedkope woningen voor Zeeland verdeeld. De 130 aan Zeeland toegewezen Woningen, die niet onder het of ficiële bouwvolume vallen, de z.g. goedkope woningen, zijn thans verdeeld over de gemeenten, die daarvoor een aanvraag hebben in gediend. Dat waren alleen ge meenten in Zuid-Beveland. De verdeling is: Goes 20, Krui- ningen 18, Yerseke 18, Kapelle 15, Rilland-Bath 12, 's-Heer Arends- kerke 12, Krabbendijke 10, We- meldinge 6, Kortgene 6, Wol- phaartsdijk 5, Borssele 4 en Hein- kenszand 4. Aanbesteding door Waterschap Waarde. Door het Bestuur van het Wa- I dichten van de Zuiderzeedijk, werd de nieuwe film over de N.O.P., „Der zee ontrukt", ver toond, zodat de kinderen een beeld kregen van dit machtige werk. Als toegift werd nog een dierenfilm vertoond. Verkeer in de knoop. Het verkeer 'n de Ganzepoort- straat zat gistermiddag weer eens danig in de knoop, toen, juist op het moment dat van alle kanten de fietsers kwamen op dagen, een grote vrachtauto pro beerde een daar geparkeerde luxe auto te passeren. De oplos sing kwam toen eindelijk de laatste het veld ruimde. Goes is een werkstad en heeft daarom geen behoefte aan al te veel verboden ook op verkeers- terschap Waarde is aanbesteed gebied. Autobestuurders dienden het verhogen en verzwaren van deechter zelf te begrijpen, dat het teedijk en de buitenberm en hetsmalle gedeelte van een straat herzetten van steenglooiing en be-1 als deze niet geschikt is om daar tonblokglooiing aan de zeedijk;te parkeren, van het waterschap. Ingeschreven werd als volgt: Firma Van Wijnen Papendrecht f225.000.—; J. Broeken, Breda 1199.500.—; P. de Regt, Terneu zen 1188.900; J. de Ruiter, Har- dinxveld f 187.560.—J. Visser, 's-GRAVENPOLDER. Vergadering Kleuterschool. Maandagavond kwam de Ver eniging voor Protestants-christe lijk onderwijs bijeen in het Zon dagsschoollokaal der Ned. Herv, Toen de eigenaar van de Victoria-bar Maandagochtend zijn établissement op de Boulevard te Vlissingen bin nentrad, wachtte hem een grote ravage. Een stoel en een tafel lagen in gruis, een gordijn er overheen geplooid en daartussen de scherven en de plassen van het Schie- damse product. De man ver moedde inbraak, en terecht. De politie ontdekte echter, dat hier een uitbreker aan het werk was geweest. Trou wens er werd ook niets ver mist. Een kleine speurtocht leidde naar een zeerob van een buitenlands schip. Aan de tand gevoeld, bekende deze, dat hij de avond te voren wat diep in het glas had gekeken. Even voor slui tingstijd was hij naar het closet gegaan en daar had het „edele vocht" hem de das omgedaan; hij viel in slaap. Om drie uur in de nacht werd hij wakker. Men begrijpe 's mans onsteltenis, toen hij zich opgesloten zag. Bij een poging om een tuimelraam te openen was hij neergestort met het vermelde gevolg. Een tweede poging lukte. Welwillend heeft hij alle schade betaald. Een ongeluk, niet waar? Sliedrecht f 185.000.J. van der Kerk. Ven, Tilburg f 179.400.Firma Na opening door de Voorzitter, Verwater, Tilburg f 178.800. j. Kuiper, Breda f 177.800.W. de Wijs, Made f 176.900.—M. van de Velde, Bruinisse f 175.200. B. en W. de Jager, Sliedrecht f 175.000.Firma Timminga, Vught f 174.800.—Firma San ders, Dordrecht f 174.300.W. van den Berg f173.500.G. de Rade, Rotterdam f 171.090.—; Van den Heriks aann.bedrijf Slie drecht f 167.800.—G. J. Eland, Rotterdam f 165.000.Rovers en de Wijs, Made f 164.900.—; Aann. Mij. Zeeland, Middelburg f 163.000 G. v. Oord, Werkendam f 161.400; Verwater en Co. Breda f 165.800; J. D. Jansen, Colijnsplaat f 159.500.—; A. van der Werf, St. Maartensdijk f 159.500.Joh. Moerland, St. Annaland f 157.000; J. Hogesteger, Wemeldinge f 155.200.—Gebr. van Oord, Werkendam f 153.800.Joh. van Vossen, St. Annaland f 151.800. Firma van den Heuvel, Werken dam f 149.650. MIDDELBURG. De „Floralia". Naar wij nader vernemen zal het wel eind April of begin Mei worden, voordat de stekjes, die de schoolkinderen moeten opkwe ken voor de in September te hou den „Floralia", kunnen worden uitgereikt. Een laffe streek. Maandagavond was er in één van de woningen aan de Nieuwe Vlissingseweg een huiselijk feest je. Verschillende bezoekers waren per fiets gekomen ta hadden hun rijwielen in het voortuintje gezet. Omstreeks het middernachtelijk uur heeft één of andere onverlaat Kans gezien met een scherp voor- Werp, waarschijnlijk een spijker, «aten in de banden te steken. Wie de laffe dader is, is niemand be kend. GOES. Schoollllm. De Goese lagere schooljeugd heeft gisteren in het Schutters hof genoten van een aantal ichooöilms, gebracht door de Nederlandse Schoolbioscoop teI Men Amsterdam. I bezig Na de bekende film over het op te dhr. Slotboom, werden de ver slagen van secretaris en pen ningmeester voorgelezen en goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, Ds J. H. Kluiver en J. de Dreu, werden herkozen. De vergadering besloot tot het aanvragen der Koninklijke goed keuring op de statuten, nadat hierin nog enkele wijzigingen waren aangebracht Voorts zal bij het gemeente bestuur op verhoging van het subsidie worden aangedrongen. Het ledental stijgt voortdu rend. Het aantal leerlingen der kleuterschool bedraagt thans on geveer 45; voor het nieuwe leer jaar zijn 36 kinderen aangegeven, welke echter wegens beperkte lesruimte niet allen geplaatst kunnen worden. Het bestuur deelde mede, dat half April vermoedelijk de ver bouwing van het verenigings lokaal voltooid zal zijn, waar door de kleuterschool, die thans tijdelijk gehuisvest is in een lo kaal van de lagere school, daar in een blijvend onderdak zal kunnen krijgen. Wegens gebrek aan lesruimte zal voorlopig niet kunnen wor den overgegaan tot het aanstel len van een tweede leerkracht. Besloten werd nog rond te gaan met een lijst bij de pro testantse ingezetenen, niet-leden, in de gemeente, teneinde deze op te wekken lid te worden der ver eniging. KRABBENDIJKE. Multivox. Op de Groentenconservenfa- briek „Zuid-Beveland" alhier werd een nieuw apparaat in ge bruik gesteld en wel de Multi vox, waardoor men op het kan toor alle afdelingen kan berei ken. Uniformpetten. De muziekvereniging „Concor dia" heeft besloten om uniform petten aan te schaffen. Nieuw gebouw op de veiling, is op de veiling druk het nieuwe gebouw trekken. Het gebouw „Zoek je weg door de wereld." Idan een mars gemaakt worden door de stad. Medewerking ver lenen daarbij de Signaal-afdeling Nog altijd neemt het Chr. Jon- van de Chr. Gymnastiekvereni- gemannen Verbond in Nederlandging E.M.M. te Terneuzen en de een voorname plaats in. Ook in Tamboer- pn Pijpercorpsen te Bie- 1949 kon het werk worden voort-1 zelinge, Goes en Middelburg, gezet in de afdelingen, Ringen, I De dag wordt geopend met een Prov. Commissiën en in landelijk I korte samenkomst in de Ned. verband. Wat de staf betreft is het ver heugend te vernemen, dat liet plan, zoals het Bondsbestuur en kele Jaren geleden maakte, ge heel kon worden uitgevoerd. Bui ten de kantoormensen op Singel 58 te Amsterdam, die dag aan dag het hele raderwerk van dit Verbond in gang houden, be schikt het C.J.M.V. nu over niet minder dan zestien mannen, die al hun tijd en kracht geven aan een bepaalde taak. Daarvan trek ken en reizen er tien voortdurend door het land, om door persoonlijk contact hulp en raad te geven. Het militaire werk bleef doorgaan en zal worden voortgezet tot de laatste man thuisvaart. Nog enkele jaren scheiden van het honderdjarig bestaan van het Verbond. Er is al een commissie benoemd, die plannen voor de vie ring van dit eeuwfeest zal ont werpen. Cursussen en leidersconferen ties zullen op vele plaatsen dit jaar gehouden worden. Het bui tenhuis, de „Ernst Sillem Hoeve" te Lage Vuurse, zal daarbij weer Herv. Kerk, waarin de voorzitter der Prov. Comm. Zeeland, ds A. de Vries te Middelburg, het woord hoopt te voeren. Daarna vindt splitsing plaats en gaat de éne helft naar het Concertgebouw en de andere helft naar het Luxor- Theater. Na de middagpauze wordt van zalen gewisseld. In het Concertgebouw zal door Terneu zense speelsters en spelers o.l.v. de heer F. Leroux, worden opge voerd: „De poets van Akkerlust" terwijl in het Luxor-Theater dé bekende voordrachtkunstenaar Wim Berkhemer zal declameren, afgewisseld met zang van mevr. M. Riemensde Fouvv, die zal worden begeleid door mevr. Bliek. GEZAMENLIJKE BIJEEN KOMST. Om 16.15 uur is er dan weer een gezamenlijke bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk. Spreker is daar ds H. J. van Heerden van Rotterdam, lid van het Bondsbe stuur. Als Bondsonderweip voor dit jaar gekozen: „Zoek je weg door de wereld". Tenslotte verenigen alle bonds dagbezoekers en belangstellenden van grote betekenis blijken te zijn. i zich voor een korte samenkomst Ook als vacantiecentrum wordt dit zeer gezocht. De zomerkampen worden weer gehouden te Hulsthorst, Oud Leu- sen, Texel en Baarn. DE BONDSDAGEN. Op 17 en 18 Mei zal de Natio nale Bondsdag gehouden worden in Zwolle. Circa 7500 bezoekers worden daar verwacht. Op de 2e Paasdag (10 April a.s.) worden in het gehele land de Prov. Bondsdagen gehouden. De voorbereidingen daarvoor zijn overal in volle gang. Zeeland trekt dit maal op naar Terneuzen. Hier worden ongeveer 1000 bezoekers verwacht. Het me rendeel zal te Terneuzen met de op de Markt. De gezamenlijke Tamboer- Pijpercorpsen zullen een taptoe blazen en de heer J. C. Gordeau, districts-secretaris bij het C.J.M. V., zal een kort woord spreken. Onderwerp: „De kans van je leven". Het belooft voor Terneuzen een drukke dag te worden. Zo streeft het C.J.M.V. ernaar, dat in al haar afdelingen het be sef wakker wordt, dat bij het eeuwfeest in 1953, men een Ver bond wil hebben, dat op alle pun ten gaaf is en gezond en geest driftig voor de gemeenschappelij ke taak: Jongeren door andere jongeren bekend te maken met het Evangelie van Jezus Christus, boot van Hoedekenskerke om cir- aan Wie ieder jong leven behoort ca 8.30 uur aankomen. Direct zal en moet zijn toegewijd. hoopt men voor het nieuwe seizoen nog gereed te hebben. Het gebouw zal hoofdzakelijk dienst doen voor het neerzetten van fruit. Nieuwe straat. Vanwege de gemeente zal in de Zuidweg een nieuwe straat worden aangelegd wat voor het verkeer een hele verbetering be tekent. OVEZANDE-DRIEWEGEN. Vergadering Groene Kruis. In de vergadering van Het Groene Kruis werd wegens het bedanken van de heer J. Bak ker als secretaris in diens plaats benoemd de heer J. J. Carol. Besproken werd de financie ring en bewoning van het aan gekochte gebouw. De woning is verhuurd aan de heer Goetheer, de bode, die tevens de materia len zal beheren. Besloten werd om enige verbouwingen te laten verrichten waardoor er ruimte op de bovenverdieping wordt verkregen voor opberging van de materialen. Daar de vereniging niet bij machte is het totale bedrag te financieren, zal een commissie rondgaan, teneinde renteloze voorschotten te verkrijgen ter dekking van het nog ontbreken de bedrag. Mocht dit niet ge lukken dan zal men een lening moeten sluiten. KAPELLE-BIEZELINGE. Vergadering N.C.V.B. Vrijdagavond vergaderde al hier de afd. van de N.C.V.B. en vierde haar 8e jaarvergadering. Na opening door de presidente, Mevr. ZegersKielen, las de secr. haar jaarverslag waaruit bleek, dat in het afgelopen jaar 5 nieuwe leden waren ingeschre ven, zodat deze afd. momenteel 59 leden telt. De avond werd verder gevuld met koorzang onder leiding van Mevr. op 't Hof, declamatie, voordrachten, spraakwaterval enz. De vice-pres., Mevr. Sandee Staal, sloot deze gezellige verga dering met dankzegging. BAARLAND. Wijkverpleging vergaderde. De Wijkverpleging Baarland Hoedekenskerke vergaderde on der voorzitterschap van de heer J. Traas te Hoedekenskerke. Uit de verslagen bleek dat de samenwerking goed is. De finan ciering verliep vlot doch de be groting van 1950 wees een tekort aan. Er werd op gewezen dat de giften voor de Wijkverpleging zeer gering waren. Vergadering kleuterschool. De algemene kleuterschool vergaderde onder voorzitterschap van Ds H. G. Beneder. De vergadering was zeer goed bezocht. Niettegenstaande de contributie en subsidie moest de penn. de rekening afsluiten met een klein tekort, wat door de gemeente gedekt werd. De heer L. Murre werd herkozen als bestuurslid. In de plaats van Mevr. Vogelaar werd tot be stuurslid gekozen de heer J. den Hollander. Met April gaan 8 kleuters de school verlaten en komen er weer 13 bij. Het bestuur werd in overwe ging gegeven om stappen te doen voor een nieuw gebouw, indien blijkt dat het plan van een ver enigingsgebouw voor heel de ge meente niet verwezenlijkt kan worden. RITTHEM. Jaarvergadering Boerenleen bank. AAGTEKERKE. Eindles Motorcursus Z.L.M. Zaterdagmiddag werd de eind les gehouden van de avondcur sus in motorkennis, door de Z.L.M. georganiseerd. De leider, de heer Hozee te St. Laurens, stelde enkele vragen, die de leer lingen op vlotte wijze beant woordden. De cursist H. Brand behan delde een technisch onderwerp, waarna Ir Versteeg, directeur der Rijkslandbouwwinterschool te Goes, aan de volgende leer lingen een diploma uitreikte: L. C. Bimmel, H. Hugense, "as. Maljaars Johz., L. Melse, Jac. de Visser Jacz., Jac. Wisse Sz. en S. J. Wisse Pz., allen te Aagte- kerke. H. Brand, A. Boone, C. Boone en L. de Visser Jacz. te Domburg. M. Christiaanse te Middelburg. W. Dekker Jz., F. Louws Fz., J. Poppe Jz. en H. de VisSer Az. allen te Melisker- ke. Twee leerlingen werden af gewezen. Ir Versteeg feliciteerde de leerlingen. Namens dezen dankte Jac. Wisse de leraar voor de prettige wijze van lei ding, het gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van de lokaliteit, en de Z.L.M. voor het organiseren van de cursus. Hij bood de heer Hozee een actetas aan. Verder werd nog het woord gevoerd door burgemeester Bos- selaar en door de heer S. de Vis serMaljaars namens de Z.L.M. GAPINGE. Jaarvergadering Chr. School vereniging. Dezer dagen kwam de Chr. Schoolvereniging te Gapinge in haar jaarvergadering bijeen, o.l.v, de heer M. Arendse. Uit de verslagen bleek, dat van een opgewekt verenigingsleven kan worden gesproken. De penningmeester boekte een nadelig saldo en hij deelde mede, dat contributieverhoging wense lijk is. De secretaris deelde o.a. mede, dat het schoolgebouw is verbe terd, o.a. door plaatsing van nieuwe closets. Dit jaar zal getracht worden ook iets voor de kleintjes der school te doen, i.v.m. een school reis. Woorden van dank werden gebracht aan het personeel, o.w. Mej. Hogerheyde, de handwerk- onderwijzeres. De nieuwe speel plaats zal waarschijnlijk dit jaar nog gereed komen. Tot voorzit ter werd herkozen de heer M. Arendse, terwijl in de plaats van C. Langebeeke, secretaris, die wegens vertrek naar de N.O.P. bedankte, gekozen werd G. de Vos. De voorzitter en de heer A. P. Wouters brachten de scheidende secretaris hartelijk dank voor wat hij 16 jaar voor de vereniging heeft gedaan. WESTKAPELLE. Vergadering Muziekvereniging. De Muziekvereniging „Oefe ning Kweekt Kunst'" hield op 10 Maart haar algemene voorjaars vergadering. Besloten werd deel te nemen aan het festival te Domburg. De heer J. Roelse Kz. stelde zich wegens gevorderde leeftijd niet herkiesbaar als bestuurslid. Hij was sedert de oprichting, 41 jaar geleden, aan de vereni ging verbonden, eerst als wer kend lid, daarna 25 jaar lang als secretaris-penningmeester. De vergadering benoemde hem tot ere-lid en koos in zijn plaats de heer W. J. K. Dieleman. De he ren P. de Vos en J. Adriaanse werden als bestuursleden her kozen. WISSEKERKE. Ver. v. Chr. Lager Onderwijs. De Vereniging voor Chr. La ger Onderwijs kwam Maandag avond in ledenvergadering bij een. Deze zeer slecht bezochte ver gadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. van Halst. Het jaarverslag van de pen ningmeester gaf een klein batig saldo te zien. Het Hoofd der School, de heer U. Schuil, gaf een toelichting tot het nieuwe leerplan, waarbij het cursusjaar in het vervolg op September zal aanvangen, waar op bespreking volgde. Tenslotte bracht de commissie van toezicht haar verslag uit. COLIJNSPLAAT. Jaarvergadering A.R.J.O.S. Maandagavond hield de afd. Colijnsplaat van de A.R.J.O.S haar jaarvergadering in de con sistoriekamer der Geref. Kerk onder voorzitterschap van de heer J. M. Contant. De jaarverslagen van de secre taris en penningmeester stemden tot bevrediging. De heer Iz. J van Gilst hield een inleiding over „Het Marshall-plan". Adr. Karman verzorgde het politiek maandoverzicht. Enkele bijdra gen en hersengymnastiek vulden het verdere van de avond. Tot slot werd door Ds Retel nog een opwekkend woord gesproken. Eindstanden clubcompetitie 1949/1950. Hoofdklasse: Middelburg I 7 7 1 Aagtekerke I D.O.S. (B. op Vlissingen I Souburg I Goes G.D.C. Kapelle I Yerseke I Middelburg wederom het kampioenschap. Eerste klasse. In de eerste klasse had de competitie een zeer spannend verloop, doch tenslotte wist het verleden jaar vrijwillig gedegra deerde Goese D.I.D. te zegevie ren, zodat deze club waarschijn lijk het volgend jaar weer in de hoofdklasse zal uitkomen. De eindstand is hier: Goes D.I.D. I 6 5 1 10 Kruiningen I 6 .4 1 1 9 Middelburg II 6 4 11 9 Kortgene I 6 3 3 6 Kamperland 16 2 13 5 Nieuwdorp I 6 114 3 Vlissingen II '6 6 0 In de 2e klasse werd door 2 groepen van vier clubs een dub bele ronde gespeeld. De eind stand luidt: 2e klasse A: De Schelde" Vlissingen 6 5 1 10 Souburg II 6 4 119 Arnemuiden 16 2 4 4 Breskens I 6 15 1 In deze groep werd de jonge club van de personeelsvereniging van „de Schelde" te Vlissingen dus kampioen. 2e klasse B: Renesse I 6 5 1 11 Aagtekerke II 6 2 2 2 6 Kapelle II 6 12 3 4 D.O.S. II 6 333 De beslissingswedstrijd tussen de Schelde en Renesse werd na een spannende kamp door „de Schelde" met 128 gewonnen, zodat deze vereniging het alge mene kampioenschap van de 2e klasse behaalde en naar de eer ste klasse mag promoveren. Vrijdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank „Ritthem" haar jaarvergadering. In zijn ope ningswoord verklaarde de voor zitter dat de boerenleenbank met dankbaarheid op het afgelo pen jaar kan terugzien. Na het lezen der notulen gaf de kassier een financieel overzicht over het boekjaar 1949. De omzet beliep daarin ruim f2.000.000.terwijl de winst f2474.bedroeg. Besloten werd hiervan f 600. te reserveren voor te betalen belastingen en f 1874.bij de gewone reserve te boeken. Hier na werd de heer H. M. v. d. Putte als bestuurslid herkozen en als lid van de Raad v. Toe zicht, in plaats van de heer J. Breel, welke zich niet her kiesbaar stelde, de heer L. Ma- chielse. Vervolgens dankte de voorzit ter de heer Breel, die gedurende vele jaren de belangen der boe renleenbank met ijver en toe wijding gediend heeft. Voorts deelde de voorzitter nog mede dat zal worden over gegaan tot het aanschaffen van een nieuwe brandkast. OOSTBURG. Draiglines aan het werk. In de Mauritsstraat is men mo menteel druk bezig het terrein naast het z.g. Vestje te egaliseren. Vradhtauto's rijden af en aan om de vergraven grond te vervoeren Ook in de nieuwe Burchtstraat wordt hard gegraven met een dragline en worden oude bornput ten, die destijds door de militairen met bulldozers zijn dichtgegooid, weer leeggemaakt en vergraven voor de bouw van enkele nieuwe zakenpanden. Tot adjunct-directeur van de „De Ruyterschool" afd. Zeevaart school en school voor scheeps- werktuigkundigen, is benoemd de heer J. W. van den Burgt te Vlissingen, leraar aan deze school. Aan de Universiteit te Leiden is geslaagd voor het examen doe toraal I en II de heer A. J. Eek hardt te Kats, 7 4 Zoom) 7 3 I behaalde 5 3 3 dus In zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer wordt door minister In :'t Veld opgemerkt, dat hij ten- volle erkent, dat er een tekort is aan woningen voor landarbei ders. Hij moet hier evenwel on middellijk aan toevoegen, dat dit ook geldt voor andere be- bevolkingsgroepen Tegenover de opmerking, dat de land arbeiders door de zeer lage be loning vóór 1940 minder hebben kunnen profiteren van de na 1918 verbeterde volkshuisves ting, mag worden gesteld, dat de toepassing van de Landarbei- derswet 1918, destijds uitgevaar digd in verband met de bijzon der wankele economische posi tie van deze arbeiders, in ver schillende streken hun huisves ting belangrijk heeft verbeterd. Thans is de situatie aldus, dat met behulp van de vigerende fi nancieringsregelingen ook voor arbeiders op het platteland kan worden gebouwd. Hierbij wordt geen onderscheid gemaakt tus sen landarbeiders en andere ar beiders. Hieraan wordt nog toe gevoegd, dat het in het voorne men ligt in het kader van de in voorbereiding zijnde algehele herziening van de Woningwet ook voorstellen te doen met be- trekkipg tot de bevordering van Overheidswege van de eigen- domsverkrijging van woningen door arbeiders en kleine zelf standigen. Of het aanbeveling mocht verdien enom, in afwach ting hiervan, de Landarbeiders- wet een zodanige toepassing te geven, dat zij ook bij de huidige hoge bouwkosten effectief ka-, werken ten aanzien van het ver krijgen van „plaatsjes", is een vraag, welke in eerste instantie ter beoordeling staat van de Mi nisters, belast met de uitvoering van deze wet. MIDDELBURG KOELT VOLGENS VERBETERD SYSTEEM. Voor het eerst in Nederland. De oude vervallen villa „Veld zicht" aan de Oude Vlissingseweg te Middelburg is omgebouwd tot koelhuis-voor fruit. Er zijn negen gascellen ingericht, waarin in to taal 300 ton fruit kan worden ge koeld volgens een geheel verbe terd systeem, dat ais eerste hier in Nederland wordt toegepast. Jarenlang zijn hiermede proe ven genomen en de Fa Linden- berg heeft het aangedurfd om in dit koelhuis het nieuwe systeem toe te passen. We hebben gister morgen onder deskundige leiding een kijkje genomen in het koel huis, doch plaatsgebrek noopt ons het verslag tot morgen te laten overstaan. Goese veiling zorgt voor een primeur op fruitverpakkings- gebied. De Goese veiling heeft voor een primeur op het gebied van fruit- verpakking gezorgd. Reeds lang zoekt men naar een verpakking, die het kopen van fruit voor al in de winter voor de consu ment aantrekkelijk zal maken. Bij de Kerstveilingen werden verpakking gedemonstreerd, doch het ging hier meestal om de ver pakking van enkele kilo's of soms tientallen kilo's fruit. De Goese veiling heeft thans een begin ge maakt met een proef, die tot be gin Mei zal duren. Het fruit wordt nl. verpakt in cellophaanzakjes. Gisteren is de eerste partij op die manier ver pakt en men heeft zakjes genoeg om ongeveer 25.000 kg appelen en neren op deze wijze te verpakken. Zo'n cellophaanzakje bevat 1 kg appels of peren naar keuze en is met een loodje gesloten, zodat fraude uitgesloten is, want om het zakje te openen, moet het cello- phaan worden vernietigd. Boven dien zit in ieder zakje een label, waarop is aangegeven het ras, de kwaliteit, de maat en de vulda- tum. Slaagt deze proef, dan zal men hiermee doorgaan. Met deze ver pakking is vooral de verbruiker gediend, daar knoeierij uitgeslo ten is en men waar voor z'n geld krijgt. Ouderavond Gem. Middelbare Handelsavondschool te Vlissingen. Dinsdagavond j.l. werd door Directeur en Leraren, in het ge bouw der Middelbare Handels avondschool te Vlissingen een ouderavond belegd. In zijn openingswoord wijdde de Directeur, de heer A. Mets, enige korte beschouwingen aan het algemeen schoolgebeuren om daarna het woord te geven aan de heer A. Kruidenier, leraar aan de Handelsavond school. Deze gaf een interessant betoog over: „Het Handelsavondonder- wijs en zijn maatschappelijke be tekenis". Bij de sluiting bracht de Di recteur spreker dank voor zijn uitstekend en gevoelvol betoog, dat door de aanwezigen met in tense aandacht was besluisterd. waarna hij de hoop uitsprak, dat de grote belangstelling van de zijde der ouders zich ook in de toekomst zal bestendigen. Van de gelegenheid tot be spreking met de leraren werd daarna door de ouders druk ge bruik gemaakt. Gewestelijke Landdag N.C.V.B. dit jaar te Zierikzee. De jaarlijkse Landdag van het Gewest Zeeland van de Ned. Chr. Vrouwen Bond zal dit jaar in de derde week van Juni te Zierikzee worden gehouden. vim ANTI-KAPITALISTEN. Men kan van de communisten veel kwaad zeggen, maar ka pitalisten zijn ze zeker niet. Geld speelt bij h'.n maar een zeer ondergeschikte rol. Ze zijn niet als de kapitalisten, „cp de penning". Dat blijkt wel uit de ervarin gen van Nederlandse leveran ciers aan de Oostelijke zóne van Duitsland. Afspraak was, dat de goede ren, welke Nederland aan de Oostelijke zóne levert, betaald zouden worden met goederen uit deze zóne voor Nederland, land. Die goederen bleven echter uit. En zo stond in minder dan geen tijd O.-Di.'tsland voor een bedrag van f 10 millioen in 't krijt. Rusland zelf. in alles het grote voorbeeld, gaat in deze richting nog wat verder. Maarschalk Tito verklaarde dezer dagen, dat de uit Rusland verkregen hulp, waarvan Stalin zo hoog opgaf, practisch bete kent, dat Joego Sicilië in Rus land een tegoed heeft staan van meer dan 100 millioen dollar. Nee, het kapitaal speelt bij de anti-kapitalistische communis ten geen rol. Tenminste, het kapitaal van ANDEREN. ,£LK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Krimpen a. d. Lek, C. van Dop te Ameide; te Utrecht (vac. dr G. W. Ober man), Ph. W. Bergkotte te Oos terbeek; te Terkaple-Goingarijp, D. H. Dijk, cand.-hulppr. te Gouda; te Angerlo, J. B. Rijn- ders, v.h. Ev. Luth. pred. te Weesp; te Harkstede-Scharmer. J. Mortier te Zuidland. Aangenomen naar Vrieschelo. W. Leegsma, legerpred. te De- vnter. Bedankt voor Harkstede- Schermer, G. P. Kramer te Ak- kerwoude. Geref. Kerken. Beroepen te Andijk, R. J. de Jong, legerpred. te Leeuwarden; te Giessen-Rijswijk, K. Vegter, cand. te Voorburg. Bedankt voor Vries, R. J. de Jong, legerpr. te Leeuwarden. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Urk, N. de Jong te Middelharnis. Bedankt voor Kampen, D. Henstra te Broek op Langen- dijk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Paterson (U.S.A.) K. de Gier te Lisse. Dr F. L. Bos. Naar wij vernemen is j.l. Zon dag in de Gereformeerde Kerk van Vlaardingen, als ook in de Geref. Kerk (Art. 31), waar dr F. L. Bos voorging, in een korte verklaring aan de gemeente mededeling gedaan over de stand der besprekingen tussen beide groepen. De gemeente1 werd opgewekt met vertrouwen nadere mededelingen van de kerkeraden, die op korte termijn kunnen worden verwacht, tege moet te zien. Oud Testamentische Hand schriften. Twee Oud-Testamentische handschriften die door Arabi sche bedouinen in een grot in Palestina werden gevonden, zijn met de transcripties gefotogra feerd. Deze ongeveer 2000 jaar oude manuscripten maken deel uit van de vondst, die in 1947 bij de Dode Zee werd gedaan. De voorzitter van de Ameri kaanse school voor Oosterse stu- Parijs en Leipzig gestoord door Jazz. Luisteraars naar de radio-uit zendingen van Parijs en Leipzig hoorden gisterochtend hun pro gramma tegen een achtergrond van Amerikaanse jazz. De V.S., die een twaalftal zenders in Europa beheersen, hebben, zoals bekend, de overeenkomst be treffende een nieuwe verdeling der golflengten niet willen on dertekenen. Deze overeenkomst is gisteren in werking getreden. DE „TRUCULENT" AAN DE GROND GEZET. De indertijd gezonken Britse duikboot „Truculent" is bij Sheer- ness aan de grond gezet. Men is er nog niet in geslaagd aan boord te gaan. Hiertoe moet laag water worden afgewacht. V eilinqsberichten. GOES. Veiling van 15 Maart: Witlof I 34—48, id. II 24—38, id. stek 824, Spruiten 4160, diën, Carl Kraeling, heeft mee- j Peen 1014, Prei 4070, Uien gedeeld, dat het eerste deel een 2133, id. stek en afw. 0,5017, commentaar op het boek Haba- kuk bevat benevens het oudste afschrift van het boek Jesaja. DAMKAMPIOENSCHAP VAN ZEELAND. Om het persoonlijk damkampi oenschap van Zeeland werden de volgende partijen gespeeld: SchuitemaStrooband Jr. 02. De JongeW. Boogaard 1-1. Spinazie 4165, Sjlotten 411, Kroten 10, Knolselderij 27. Alles per 100 kg.; Knolselderij 1015 per 100 stuks. ZIERIKZEE. Veiling van 14 Maart; Appel Standaard 3250, id. Huishoud I 25—43, Peren Standaard 2226, Witlof 2444, Spinazie 2253, Snijsla 130135, Kroten 5. Alles per 100 kg.;-Ra dijs 11 per 100 bos. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 15 Maart medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Bk. Grootboek Obligatiëtt Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest. Ccrtif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum Nederlarftl N.W.S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs Jurgcns van Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unil. Ned, Ford Ned. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Dito 6 cum. pref. Wilton Billiton I rubr. Dito II rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onder aand. Moeara Enim A'dam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn Java China Jap. lijn 100/, 98.}* 9 7H om 99/ 997/ 100 80/ 100/ m 78/ 100 156 178 323 116/ 138 190 127 161/ 179 216/ 300 285/ 225/ 170 144/ 273 255 274/ 280/ 279 483 141 139 115/ 111 61 112 60 158 125 100/ 98/ 98/ 98/ 99/ 99/ 81 100/ 98/ 79/ 100 154/ 138 189 127/ 160 177/ 218/ 300 285 224/ 170 144/ 270 253/ 280/ 279/ 481 143/ 143 117 110/ 62 1127/ 158 Kon. Boot Kon. Paketvrt. Ned. Sch. Unie v. Ommeren's Sv. Rott. Lloyd Stv. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.I.S.U. Vorstenlanden Deli Bat. Mij. Deli Mij. Senembah Muller Co. Amsterd. Bk. 177/ I Holl. Bank Unie 320/ i Cert. Javasche Bk. 115/ Herstelbk. Pr. Ned. Ind. Esc. Mtj. Ned. Bk. v. Z.-Afr. R'damse Bank Surinaamse Bk. Twentse Bank Am. Smelting Anaconda Copp. Bethl. Steel Chrysler General Motors Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel Standard Brands U.S. Steel Cities Service North Am. Cont. Oil Midcont. Oil Philips Oil Shell Union Tidewater Baltimore Miss. K. Texas New York Centr. Pennsylvania Canadian Pac. 132/ 125 140 174/ 132 143'/ 141/ 77 96 37 116 136 151/ 169/ 220/ 161 98/ 68/ 182 175/ 174/ 56 30/ 105 71/ 83/ 30 54/ 28 6 97/ 73/ 22/ 63/ 44/ 67/ 39 25/ 11 SZ 13/ 19 16 56 30/ 106/ 72 83/ 29/ 54/ 28 98/ 74/ 22/ 63/ 43/ 67/ 39/ 26 19 16

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2