Grote belangstelling en sympathie voor het Nederlandse volk Wederinvoeren van veergelden up de Wester-Schelde betreurd Nieuwe veilingsgebouwen te Middelburg officieel geopend Gewest Zeeland Ned. Chr. Vrouwenbond NIEUWS De Statenverkiezingen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Algemene staking in Venetië. Prins Bernhard vertrekt Zaterdag naar Nederland „Doorlichters" werden „oplichters". Twee Britse bommenwerpers verongelukt. Lak- en verfzaak te Gronin gen afgebrand. Smedenver. te Middelburg vierde 50 jarig bestaan Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor 2870 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1512 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per man. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 16 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. Zt'lDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 6.51 u., onder 18.47 u. Maan op 6.47 u., onder 17.34 u. Hoogwater op Vrijdag 16 Maart: Vlissingen: 1.30 u. 1.71 m., 13.59 u. 1.89 m. Terneuzen: 2.00 u. 1.91 m., 14.25 u. 2.09 m. Wemeldinge: 3.13 u. 1.42 m., 15.37 u. 1.66 m. Zierikzee: 2.56 u. 1.17 m., 15.27 u. 1.40 m. De eerste etappe van de ver kiezingen voor de Provin ciale Staten is achter de mg. Dinsdag zijn de lijsten van candidaten ingediend, waaruit de kiezers op Woensdag 26 April een keus zullen hebben te doen. Daarbij is gebleken, dat het tableau sinds 1946 een weinig veranderd is. De Middenstandspartij heeft nu eigen candidaten gesteld evenals het Politiek Geref. Ver bond. Aan de ene zijde dus meer verbrokkeling. Daar staat tegenover, dat de Roomse dissidente lijsten ont breken, waardoor de positie van de R.-K. Volkspartij wordt ver- Sterkt. Wanneer wij de Kamerver kiezing van 1948 als basis nemen de verkiezingen van 1946 hadden plaats onder zeer abnormale omstandigheden dan is het wel zo goed als ze ker, dat de communisten niet op nieuw een Statenzetel zullen veroveren, wat tengevolge zou kunnen lebben, dat door het wegvallen van dit overschot, de A.R. partij een zetel zou win nen. Die kans is uit de aard der zaak door het zelfstandig optre den van de Geref. kiesvereni gingen verminderd. Het gevolg hiervan zal kunnen zijn, dat nu bij de verdeling der overschot ten een van de grote partijen, vermoedelijk de R.K. Volks partij, die nu niet meer door dissidenten wordt bekampt, een zetel zal winnen. Het is echter altijd gevaarlijk voorspellingen te doen. De Statenverkiezingen dragen nu eenmaal een ander karakter dan die voor de Tweede Kamer, ai was het maar alleen omdat het persoonlijk element hierbij een grotere rol speelt. Maar ook afgezien daarvan, is het geven van bespiegelingen over de mogelijke uitslag van weinig betekenis. TT et kom. er nu op aan, dat de n kiezers hun plicht verstaan. Hun plichtl Dat we mogen stemmen en onze provinciale overheden mo gen kiezen, hebben we te zien als een ons door God geschon ken voorrecht. Een voorrecht, dat een plicht is tevens. De grote vraag waar het op aankomt Is nu, hoe wij ons voor God van deze onze plicht kwijten In Venetië is een algemene staking uitgebroken uit protest tegen het neerschieten van 5 ar beiders tijdens een demonstratie. In de stad Venetië is geen en kele bedrijvigheid te bespeuren, zelfs de gondels liggen stil. In de provincie wordt het ver keer verlamd door wegversper ringen, die door stakers zijn aangebracht. Communistische ge tinte vakverenigingen zouden protestmanifestaties voor de duur van 30 uur op touw zetten. Pantserwagens, b emand met gehelmde politiemannen, pa trouilleren door de straten van Venetië. De expres-trein uit Triëst kwam gisterochtend een uur te laat binnen. Er waren ruiten ingegooid door stakers langs de spoorweg. Alle andere treinen in het gebied werden tot staan gebracht. Buiten de stad werd de Kroonprins van Saoedi-Arabië, prins Mohammed Abdoel Aziz al Saoed, opgehou den door een wegversperring waardoor hij zijn reis naar Zwit serland niet kon voortzetten. Nog latere berichten gewagen van een uitbreiding van de sta king over tien noordelijke pro vincies. Ondernemingsraad voor de middeqstandsbedrijven. In overleg tussen het bestuur van de middenstandsbedrijfsver eniging te Utrecht en de drie organisaties van kantoor- en handelsbedienden is een onder nemingsraad ingesteld. Einde vorige week is deze ondernemingsraad door de voor zitter der middenstandsbedrijfs vereniging, de heer M. Ruppert, geïnstalleerd. In de ondernemingsraad is het personeel door negen leden ver tegenwoordigd. Het aantal leden, dat elke organisatie zal aanwij zen, wordt in onderling overleg vastgesteld, terwijl in elke or ganisatie de leden van de raad door stemming onder de kies gerechtigde leden Worden aan gewezen. Telegram aan regering inzake Nieuw-Guinea. De besturen van de Groter Nederland Actie, het Nationaal Reveil en de Nieuw-Guinea Ne derlandse Vrouwenbond hebben een telegram inzake Nieuw-Gui nea gezonden aan de minister president, dr Drees, en de minis ter voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, mr van Maarseveen. In het telegram eiste men na koming van „de regeringstoezeg ging om Nieuw-Guinea blijvend voor Nederland te behouden tot redding van de Indische Neder landers en gezagsgetrouwen, voor het opvangen van het be volkingsoverschot van Neder land en tot heil van het Irianse volk en Nederland zelf." AMERIKAANSE VERSLAGGEEFSTERS BELAAGDEN DE PRINS. De reis van Prins Bernhard is bijna ten einde. Zaterdag zal de Prins uit de Verenigde Staten naar Nederland vertrekken. Het is moeilijk te zeggen in hoeverre de Prins geslaagd ls in de opzet om Nederland uit te dragen In de landen van het Westelijk halfrond. Vast staat wel, dat Z.K.H. een uitstekende ambassadeur is geweest voor ons land en dit zou wel eens van zeer grote betekenis kunnen zijn voor onze positie, onze export en niet het minst voor de toe komstige emigranten. In het gebouw van de Neder landse club te New-York heeft de Prins gisteren een persconferentie belegd, waarop hij verklaarde, dat de West-Europese volkeren vastbesloten zijn tegenstand te bieden aan 'n aanval. Het Noord- Atlantisch verdrag is een van de grootste creditposten op de ba lans van West-Europa, zei de Prins. Door dit verdrag is volko men afgehandeld met het denk beeld van neutraliteit. De West-Europese volkeren zijn zonder de minste twijfel vastbe sloten vrij te blijven en deze wens tot vrijheid is in Nederland zeer sterk. Prins Bernhard zei verder, dat hij bij de Nederlandse regering verslag zou uitbrengen van zijn bezoek aan de beide Amerika's. De Prins wilde hierover geen bij zonderheden mededelen, wel zei hij dat zijn ondervindingen en zijn gezichtspunten betreffende de mogelijkheid van Nederlandse handel met het Amerikaanse vas teland en de vooruitzichten voor Nederlandse emigranten, om zich in de verschillende Amerikaanse Staten te kunnen vestigen, erin zouden worden vermeld. BELANGSTELLING EN SYMPATHIE. „Ik heb blijken van grote be langstelling en sympathie voor 't Nederlandse volk aangetroffen, ik ben er zeker van, dat Nederland se immigranten hartelijk welkom zouden worden geheten", aldus Prips Bernhard, die vervolgde: „Het was een van de belangwek kende en prettigste reizen, die ik ooit heb gemaakt, doch het was ook een van mijn vermoeiendste ervaringen op reisgebied". Verslaggevers poogden de Prins te overreden om zijn mening te Fraude bij het veldpostkantoor te Amsterdam. Door de Koninklijke Mare chaussee zijn enige militairen gearresteerd, die het veldpost kantoor te Amsterdam belast waren met het doorlichten van de binnengekomen brieven, be stemd om te worden gezonden naar militairen in Indonesië. Deze doorlichting was inge steld als controle tegen het ver zenden van geld in de brieven. Enkele van de militairen heb ben de verleiding niet kunnen weerstaan om zich geld en brie ven toe te eigenen. De brieven werden later ver nietigd, hetgeen de kans op ont dekking aanzienlijk verminder de. Ook gebeurde het wel, dat de brieven, nadat het geld er was uitgehaald, gewoon werden verzonden. Ontdekking kon evenwel niet uitblijven Grote verteringen werden geconstateerd en ten slotte is tot aanhouding van een aantal daders overgegaan. Deze, cncier wie enkele ge- demobiliseerden, hebben inmid dels een volledige bekentenis afgelegd en zijn ter beschikking van de militaire justitie gesteld. Het onderzoek wordt voort gezet. zeggen over de resultaten van de volksraadpleging in België, doch de Prins weigerde. „U moet begrijpen dat het voor mij volkomen misplaatst zou zijn iets over de Belgische volksraad pleging te zeggen", merkte hij op. ENIGE MAN. Amerikaanse verslaggeefsters stelden de Prins (vanzelfspre kend) vele vragen over zijn gezin. „Hoe gevoelt u zich nu wel, als enige man in uw gezin?" vroeg een va., haar. De Prins glimlachte en haalde de schouders op: „Het is geen probleem". „Is er wel eens onenigheid tus sen u en uw echtgenote over de wijze waarop uw dochters moeten worden opgevoed", vroeg dezelfde verslaggeefster. „O nee", gaf de Prins lachend ten antwoord, „wij vormen een heel gelukkig gezin". Wat ijverig genoteerd werd. Zonder afscheidsbezoek uit Praag vertrokken. Nederlandse zaakgelastigde en militaire attaché arriveerden In Nederland. Op doorreis naar 's-Graven- hage arriveerden gistermorgen aan 'tD.P. Station te R'dam de heer Van der Gaag, Nederlandse zaakgelastigde en Kolonel Has- selman, militaire attaché te Praag, en zijn echtgenote. De Heer van der Gaag had in Praag geen contact meer gehad met de Nederlandse gezant, jhr van Tets, vertelde hij. „Bij ons vertrek", zo vervolgde de heer van der Gaag, „hebben wij geen moeilijkheden gehad. Wel werd ons eerst een slaapwagen ge weigerd, doch daartegen hebben we geprotesteerd, zodat het toch in orde is gekomen. Aan de grens zijn ons geen moeilijkheden in de weg gelegd." Op een vraag of de heer van der Gaag nog een afscheids bezoek aan het ministerie van buitenlandse zaken te Praag had gebracht, antwoordde hij, dat het misschien wel gemoeten had, doch dat hij het niet gedaan, had. Het moet Engeland niets kosten. Engeland heeft aan de Ver. Sta ten medegedeeld, dat het gaarne zou zien, dat Amerika zich tegen over Engeland garant zou stellen voor alle verliezen aan goud en dollars, die er zouden kunnen voortvloeien uit Engelands deel neming aan een Europese beta- lingsunie. De Amerikanen schij nen deze houding niet bepaald sympathiek te vinden. Brand aan boord van Fins schip. ^Gisteravond is, vermoedelijk door het weggooien van een siga ret brand uitgebroken in 't man- schappenlogies van het Finse vrachtschip „Oinas", dat geladen met stukgoed aan de Zeeburger kade te Amsterdam ligt. Het manschappenverblijf is ge heel uitgebrand, maar veel ver dere schade heeft het vuur niet aangericht omdat de brandweer er bijtijds in slaagde haar te loca- llseren. "-.s Elf personen om het leven gekomen. Twee Britse bommenwerpers van het type Lincoln zijn gis teren in Engeland verongelukt. Elf personen kwamen daarbij om het leven en één werd ge wond. Het ene vliegtuig vloog in Noord-Wales tegen een berghel ling te pletter. De zes inzitten den werden gedood. Het andere toestel, dat van eenoefenvlucht terugkeerde, miste op het militaire vliegveld te Hemswell in Lincolnshire de landingsbaan en stortte neer. Dit ongeluk kostte aan vijf leden van de bemanning het leven. Een zesde werd gewond. In Mei wordt begonnen met inpoldering Zuid-Oost Polder. Naar wij vernemen zal 26 April a.s. te Den Haag worden aanbe steed het maken van delen van de meerdijk van de Oosterpolder met aanliggende bouwputten, haven- dammen, opslagterreinen en bij komende werken. Het is de bedoeling om in de loop van Mei met de werkzaam heden te beginnen. Men zal van het Keteldiep uit en van de in de Oosterpolder geprojecteerde Fle- vostad uit aanvangen met de meerdijk. De Oosterpolder is het Oostelijke gedeelte van de Zuid- Oost Polder. Een felle uitslaande brand heeft gisteren te Groningen een lak- en verfzaak aan het Boter- diep, van de heer H. Oudgenoeg, verwoest. Aanvankelijk vreesde men voor het gehele omliggen de blok, daar de huizen hier dicht tegen elkaar staan en er bovendien in het belendende perceel een houtzagerij is geves tigd en rubberbanden zijn opge slagen. De brandweer wist dit echter te voorkomen. De belendende ge bouwen liepen enige water schade op. Tegen half tien was men de brand meester. De oor zaak is ontbekend. De verzeke ring dekt de schade. Oostduitse politie in Sowjet- uniformen? Volgens een bericht van de New-York Times uit Duitsland worden eenheden van de Oost duitse volkspolitie uitgerust met uniformen, die gelijke kleur hebben als die van het Russi sche leger. Deze eenheden zouden in de lente tot een „volksleger" wor den gevormd. Men verwacht, dat 45.000 leden van de Oostduitse volks politie nog voor de jeugdmars van Pinksteren in een toegestaan leger zullen worden opgenomen. Landdag „Steun Wettig Gezag" te Dordrecht. Er bestaan plannen om op 2 September a.s. te Dordrecht een landdag te houden voor het na tionaal instituut „Steun Wettig Gezag", speciaal voor Zuid-Hol land, het Westelijk deel van N. Brabant en Zeeland. Eerste Kamer over begroting Verkeer en Waterstaat. MINISTER IS NIET BEREID VERDER TE GAAN. Bjj de replieken diende de heer Kramer (Arb.) gisteren een motie In waarin de Eerste Kamer uit spreekt te betreuren, dat over gegaan wordt tot het weer invoe ren van veergelden op de Wester- Schelde. Deze motie werd mede ondertekend door de heren Koiff, Wendelaar, Tjalma en Branden burg, en werd e venals da gehele begroting z.h.s. aangenomen. De Eerste Kamer heeft giste ren de behandeling van de be groting van Verkeer en Water staat voortgezet. De heer Brandenburg (Comm.) besprak de schrielheid ten aan zien van de lonen en salarissen bij de Spoorwegen. De heer Koiff (C.H.) waar schuwde tegen perfectionisme bij de opstelling der verkeers wetten en drong er op aan daar bij zoveel mogelijk overleg te plegen met het bedrijfsleven. Is, zo vroeg hij, aan de Spoor wegen de eis gesteld, dat zij zich binnen enkele jaren zullen moe- te bedruipen? Van een niet- particuliere onderneming mag men dit niet verlangen, te meer daar zij een openbaar nutsbedrijf is. Goede verbindingen zijn van groter belang dan een sluitende spoorwegbegroting. Spr. wees voorts op de urgen tie van sommige grote water staatswerken (w.v.) en zeide het te betreuren, dat de regering zich van zeer nodige verkeers- verbeteringen weinig aantrekt. De heer Kramer (Arb.) be toogde dat het spoorwegbeleid niet uitsluitend mag zijn afge stemd op een sluitende begro ting. Voorts pleitte hij voor af schaffing van veergeld op de Wester-Schelde. De heer Wendelaar (V.V.D.) vroeg zich af, of deze minister wel tegenover de minister van Financiën met voldoende aan drang optreedt voor de ver- keersbelangen. Hij verklaarde niet te begrijpen, welke reden er bestaat voor het vergen van een vergunning voor toer- bussen. Dit lijkt principiëel. niet vol te houden. Minister Spitzen verdedig de het ontwerp. Inderdaad is aan de spoorwegen de eis ge steld, dat de exploitatierekening zo enigszins mogelijk sluitend wordt. Wanneer het vervoer op een bepaald traject niet op een andere wijze verzekerd is, mo gen deficitaire lijnen in stand gehouden worden. Op de veren over de Schelde is reeds vrijdom van overgang voor do voetgangers, de fietsen en de motorfietsen. Spr. is niet bereid om verder te gaan. Inzake het rijwiel met hulpmo tor herinnerde spr. er aan, dat 'n algemene maatregel van bestuur deze vervoermiddelen zal toelaten op het rijwielpad. Het is te be treuren, dat in deze materie zo veel verwarring is gesticht. Seretse Khama weer terug? Mevrouw Seretse Khama, die te Serowe in Beetsjoeanaland verblijft, heeft een telegram van haar echtgenoot ontvangen, waarin hij verklaard spoedig toestemming van de Britse re gering te verwachten om terug te komen. Beheerders van Philips veroordeeld. De Duitsers A. R. Esau en A. R. Boetcher, die tijdens de bezetting betrokken waren bij het Duitse beheer van Philips te Eindhoven, zijn gisteren tot VA jaar gevangenisstraf veroordeeld. VOORZITTER B. KOOLE: „LEG ALLEN EENS f 1000 OP TAFEL!" Hoewel reeds enige maanden ln gebruik, heeft gistermiddag de officiële opening plaats gehad van do nieuwe veilingsgebouwen van de Coöp. Velllngsverenlging „Walcheren" te Middelburg. Dit geschiedde in de ruime afmijnzaai, die van een passende versiering was voorzien. Het heeft de veiling niet aan belangstel ling ontbroken en de zaai was tot de laatste plaats bezet door de leden met hun dames. Ook aan goede wensen ontbrak het niet en aan de rij van sprekers scheen geen einde te komen. TAL VAN GELUKWENSEN. De voorziter, de heer B. Koole, sprak een welkomstwoord, waarin hij zei, dat waar Walcheren her rijst, de veiling ook herrijst en dat men dit op passende wijze hoopte te vieren. Spr. deelde mede, dat daar de Commissaris der Konin gin wegens zijn verblijf in Schot land verhinderd was de opening te verrichten, men de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen in Nederland had verzocht dit te doen. De heer Kooie dankte ver volgens de Technische Commissie en verwelkomde de vertegenwoor digers van de Zeeuwse veilingen, ir W. van Soest, Rijkstuinbouwcon- suient, afgevaardigden van het Bedrijfschap Groente en Fruit en de leden van het gemeentebe stuur. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur, doch verzocht hen er spoedig voor te zorgen, dat er een hoofdingang zou worden aangelegd. Ook de hoofdassistent de heer M. Wattel en verschillen de Walcherse burgemeesters wer den verwelkomd, alsmede afge vaardigden der C.B.T.B., Z.L.M., vertegenwoordigers der grossiers en kleinhandelaren. De voorzitter sprak de wens uit, dat de samen werking met deze laatste cate gorie uitstekend zou blijven. Spr. wekte de leden op, te wer ken voor het behoud van hetgeen is bereikt. Vervolgens zei de voor zitter, dat hjj hoopte, dat de le den een goed jaar zouden hebben om dan ieder renteloos f 1000 aan de veiling te lenen, waardoor de zware „kop" van de zaak al ls. Op die manier kan voordeliger worden gewerkt tegen een gerin ger percentage. De directeur en het personeel dankte hij, voor de ets die in de bestuurskamer een plaats zal krij gen en tenslotte sprak hij de wens uit, dat in het belang van veiling en tuindersbedrijven de wet op de materiële oorlogsschade soepel zal worden toegepast. DE OPENING. De heer Prins, die de opening verrichtte, sprak allereerst zijn gelukwens uit en zei, dat er nog iets belangrijker was, dan dit mooie gebouw, nl. de trouw van de leden. Hij ging de oprichtings geschiedenis van de Nederlandse Tuinbouwveilingen na en deed een krachtig beroep op de tuinders om hun producten alle via de vei ling te leveren. Met de wens, dat het de veiling onder Gods zegen goed mag gaan verklaarde spr. de gebouwen voor geopend, waarna hij door een druk op de knop de afmjjnklok in werking stelde. Twee meisjes in Walchers cos- tuum zorgden voor de vrolijke noot met een samenspraak, inhou dende een loflied op de veiling en de Walcherse producten. GELUKWENSEN. De secretaris, de heer L. Jozi- asse, was de eerste die zijn geluk wensen aanbood. Hij memoreerde de geschiedenis van de veiling vanaf de oprichting op 18 Febr. 1906 en bracht de voorzitter dank voor het veie werk door hem ver zet. De heer Kweldom bood als di recteur het bestuur zjjn geluk wensen aan, terwijl ir Hofstede namens de Technische Commissie de outillage prees, speciaal het koelhuis en pakstation. De heer K. Ton feliciteerde namens het Bedrijfschap Groente en Fruit, waarna ir W .van Soest als Rijks- tuinbouwconsulent het woord voerde. De heer A. de Jager sprak als voorzitter van de Raad van Toezicht. De heer J. de Priester sprak namens exporteurs en grossiers en zei, dat er hier iets groots was verricht, zodat Walcheren geen „klein veiiinkje" meer heeft. Na mens de kleinhandelaren, zei de heer J. Leynse, dat de samenwer king thans goed is en men tevre den is over de gang van zaken. Namens het gemeentebestuur voerde de loco-burgemeester, de heer A. J. Berenpas het woord. Hij noemde de nieuwe gebouwen een bewijs van kracht en durf en het vertrouwen, dat Walcheren zou herrijzen. Voorts prees hij de samenwerking in deze coöperatie en tenslotte sprak hij de hoop uit, dat men er in zal slagen de vei ling tot nog groter bloei te bren gen. Vervolgens spraken nog de heren C. de Putter, namens de C.B.T.B., A, W. Cevaal namens de Coöp. „Eiland Walcheren" en Z. L.M., S. Simonse namens de Coöp. Melkfabriek, J. L. Dregmans, bur gemeester van Koudekerke als voorzitter van de vereniging van Walcherse burgemeesters en se cretarissen, burgemeester J. W. van 't Hoff namens de Boeren leenbank te St Laurens en J. de Jong als secretaris van de Zeeuw se Groententelersvereniging. Nadat nog een aantal sprekers het woord had gevoerd bracht de voorzitter hen allen dank en kreeg men gelegenheid de gebou wen te bezichtigen. AFGETREDEN PRESIDENTE WERD GEHULDIGD. De gisteren te Goes gehouden vergadering van het Gewest Zee land van de N.C.V.B. stond in het teken van het afscheid van mej. J. J. Donner als presidente. In de morgenvergadering, waar in verschillende huishoudelijke zaken werden afgedaan, werd tot presidente gekozen mevr. De Jong-Bikker te Middelburg en tot vice-presidente mevr. Bogaards te Yerseke. Nadat de agenda was afge werkt, droeg in de middagverga dering mej. Donner het presidium over aan de nieuwe presidente, die dit met een kort woord aan vaardde. Daarna was het woord aan de secretaresse, mevr. Lankamp- Vader uit Terneuzen, die in een hartelijke toespraak namens alle afdelingen mej. Donner dankte voor alles wat door haar geduren de vele jaren in het belang van de Bond en ook van de afdelingen is verricht. Vanaf de oprich ting van het Gewest, was zij pre sidente; alle afdelingen werden door haar opgericht niet alleen, maar ook heeft zij niet nagelaten wat kon meewerken om de afde lingen tot bloei te brengen. Veel is zij voor de afdelingen, maar ook voor velen persoonlijk geweest. Haar rustig en gelovig voortgaan, haar vriendelijkheid en blijde ernst heeft allen die met haar mochten samenwerken met liefde en eerbied vervuld. Spreekster eindigde met de bede, dat God haar in de tijd van rust die nu wacht tot steun en sterkte mag zijn. Vervolgens sprak de penning- meesteresse, mevr. Ligthart- Sehenk uit Kruiningen, die na- Grote verhuizingen in aether- land. Duitsland in een hoekje gedrukt. Gisteren zijn ook de zenders van het station Hilversum over gegaan op de nieuwe golflengten. Het was in de voorafgaande nacht een grote drukte in aetherland. Overal zochten de stations hun nieuwe plekje hetgeen na de tech nische handelingen geschiedde met proefuitzendingen. Een en kele was er wel zeer vroeg bij en stoorde andere uitzendingen die Dinsdagavond nog over de oude golflengte plaats vonden. Technisch moesten vrij veel veranderingen worden aange bracht, hoewel de golflengten slechts weinig veranderden. Er moest worden overgeschakeld op een nieuw kristal, dat bepalend is voor de golflengten. Vervolgens werden daarop de vele spoelen en condensatoren afgestemd, waar door de zes trappen van verster king worden geregeld. Gistermorgen om zeven uur verschenen „de zusjes Hilversum" voor 't eerst op hun nieuwe plek jes in de aether. De programma's over beide golflengten, zo bleek de experts, werden zuiver en on gestoord ontvangen, ook in het buitenland. Overigens was het niet overal koek en ei, wc t verschillende Duitse zenders worden overstemt door andere, reden waarom de Duitsers bij de bezettingsautori teiten hun beklag hebben gedaan. Na 1952 nog steun van de V.S.? Te Washington werd verno men, dat de V.S. overwegen een nieuw soort hulpverleningspro gramma voor Europa voor te stellen wanneer het plan-Mars hall in 1952 afloopt. De commissie voor buitenland se zaken van het Huis van Af gevaardigden zou besprekingen over de mogelijkheid van deze nieuwe hulpverlening voeren. Het zit de Parijzenaars niet mee. Nu zijn de bakkersknechts in staking gegaan. En maar liefst met 5000 gelijk, dat is de helft van het totale aantal in de stad. Ze willen o.a. 3000 franc extra per maand. Na een wonderlijk kalm debat, zoals men dat niet gewoon is, heeft de Franse Nationale ver gadering met 421 tegen 179 stem men de Amerikaanse wapenleve ranties, die ongeveer 1100 mil- lioen zullen belopen, aanvaard. Waarschijnlijk zal Amerika 100 millioen dollar uittrekken voor militaire hulp aan de Franse strijdkrachten in Vietnam. Gent verwacht hoog bezoek. Van 21 tot 27 April zal nl. de Amerikaanse torpedobootjager „Ernest G. Small" een bezoek brengen aan de stad. Hebt u wel eens ge hoord van Rita Hayworth en In- grid Bergman? Niet? Helemaal niet erg, integendeel, 'n Ameri kaanse senator noemde ze „apos telen der ontaarding van 't heden daagse Hollywood" en hij is daar mee wel een van de weinigen die het kwaad bij de naam durft te noemen. Hij wil toezicht op de filmproductie in Amerika. Een heel goed ding dunkt ons zo. Gistermiddag is mr M. de Niet geïnstalleerd als burgemeester van Wageningen. Van 1 April 1950 af zal bij toepassing van de weistandsgrens van f3750 door de ziekenfondsen f 150 op het bruto inkomen in mindering worden ge bracht voor elk kind beneden de 21 jaar, dat nog studeert en vrij willig verzekerd is, mens alle afdelingen 'n prachtige schemerlamp en bloemen aanbood. Namens het bestuur werd een boekwerk aangeboden. Namens het gewest Noord-Brabant dat tot voor kort met het gewest Zeeland was verbonden sprak mevr. Dek ker te Bergen op Zoom, die mej. Donner dankte voor alles wat zij ook voor de afdelingen van dit Gewest is geweest. Nadat verder nog verschillende afgevaardigden het woord hadden gevoerd, dankte mej. Donner, diep bewogen, voor het gesprokene en voor de aangeboden cadeaux. Zij was voor alles zeer erkentelijk, maar bracht alle eer en lof terug tot Hem, die haar kracht en lief de voor dit werk heeft geschon ken. Ook de nieuwe presidente die door verschillende spreeksters hartelijk was toegesproken wer den bloemen aangeboden. Na het zingen van Ps. 72 11: „Zijn Naam moet eeuwig eer ont vangen", werd de vergadering door mevr. Dekker met dankzeg ging gesloten. Gisteravond vierde de afdeling Middelburg van de Bond van Smedenpatroons, Constructie en Machinebouw B.S.C.M., haar 50- jarig bestaan in het Middelburgse Schuttershof. Vele leden woonden deze feestavond bij, die werd vooraf gegaan door een gemeen schappelijke lunch. O.m. waren hierbij ook aanwe zig de Bondsvoorzitter, de heer M. v. d. Voets, de secretaris van het hoofdbestuur, de heer W. v. d. Kraan en de directeur van het Bondsbureau, de heer R. v. d. Meer, alsmede de heren A. J. Schieman uit Axel, namens de Zeeuwse combinatie, R. de Boer, landbouwwerktuigdeskundige, Th, Groeskamp, vertegenwoordigeü van de Rijksnijverheidsdienst en afgevaardigden van zusterafde- lingen. De voorzitter, de heer S. Hille- brand sprak een openingswoord, waarin hij de overleden bestuurs leden en leden herdacht en een aantal persoonlijke ervaringen vertelde van de laatste 30 jaar. Hij wekte de leden op, de naam van de vereniging „Eensgezind heid" trouw te blijven. De secretaris, de heer I. J, Schieman, gaf een overzicht van de afgelopen 50 jaar. Er waren talrijke felicitaties en bloemstuk» ken ontvangen. Tijdens de lunch werd gesproken door de heer M. v. d. Voets, die de heer Hillebrand feliciteerde, daar hij 30 jaar lid is der vereniging en hem namens het hoofdbestuur een voorzitters hamer met inscriptie overhandig de. Verder spraken de heren Kerkhaert, als oud-bestuurslid, G. Wagenvoorde, directeur der Vlissingse Nijverheidsschool, E, Visscher, directeur der Middel burgse Ambachtsschool en Van da Kraan, die wees op de eendracht^ de eenvoud, arbeid en organisatie, de grondzuilen van het vereni gingsleven. De heer v. d. Meer dankte ver volgens voor de medewerking, ter wijl daarna de mede-oprichter, da heer W. Kesteloo te Gapinge, dia destijds als jongste lid tot de af deling toetrad en nu als oudsta aanwezig was, het woord voerde. De heer Hillebrand dankte ten slotte allen in een toepasselijk speechje. De feestavond die daar op volgde werd gevuld met toneel en muziek. Woedende dronkaard stak bed in brand. De Amsterdamse rechtbank veroordeelde gistermorgen da 56-jarige timmerman M. van del E. wegens brandstichting in het tehuis voor mannen van het Leger des Heils op Rapenburg te Amsterdam, tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. Van der E. was op 17 Decem ber van het vorig jaar onder invloed van sterke drank in het tehuis gekomen. Dit was vaker gebeurd en hij kreeg daarom een waarschuwing. Hierover woe dend geworden had hij een bed in brand gestoken. Het vuur kon met een snelblusapparaat in de kiem worden gesmoord. Slachtoffers van de „Cygnet" worden vandaag begraven. De vier bij de ramp omgeko men mannen worden heden op de nieuwe begraafplaats van Terschelling ter aarde besteld. De vice consul van Panama te Amsterdam, de heer H. J. Orri, die daarbij tegenwoordig zal zijn, is reeds op het eiland aangeko men en heeft er zorg voor ge dragen, dat de schipbreukelingen goed in de kleren werden gesto ken en het hun ook overigens aan niets ontbrak. De vier ge wonden die zieh in het R. K. ziekenhuis te Harlingen bevin den, maken het goed. Koning Leopold heeft met ver schillende Belgische autoriteiten geheime conferenties gehouden. Een beslissing is echter noch door hem, noch door de regering ge nomen. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt doch over 't algemeen vrij zonnig weer. Op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. Iets hogere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1