VLIW Oost-Duitse jeugd wordt gesovjetiseerd Scheepsramp bij Terschelling. Er komt een modern asyl te Middelburg ADAMSON Walcherse smeden Tieren 50-jarig bestaan van hun organisatie. „Leert van de Chinece jeugd Moord van 3000 jaar geleden aan het licht. Vocale en instrumentale wedstrijden. Panamees schip op een mijn geiopen. O Inspectie werk in Noord-Zeeland zal weer op gang worden gebracht. TANDPASTA De boGht in de weg L_ TO VAN THIEL. I Liep 't spaak met Spaak? krijgt te veel van 't goede. Woensdag 15 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBI AD Pagfna 2 Volgens welingelichte politieke kringen in DuiUl&nd is in de ■owjetzone-republiek de eerste stap gezet naar de opbouw van een -staatsjeugd". De Voll skamer van de Sowjetzone beeft namelijk besloten tot het Instellen van de zogenaamde „jeugdwet". De wet die woordelijk zegt: „De deelname van de jeugd aan de opbouw van de Duitse democratische republiek en de bevordering van het Jeugdige ln de school en het beroep, by sport en ontspanning", is door afgevaardigden van de partyen in de Sowjetzone en massa- organisaties eenstemmig aangenomen. Wanneer in de motivering van zich onafhankelijk van de tot nu deze wet door de regering van toe in geheel Duitsland geldige de Sowjetzone gezegd wordt, datj Duitse sport-medaille. Niet min- •lleen een beschaafde, lichame-1 der belangrijk is de in de wet lijk flinke en in haar opvattingen voorgestelde oprichting van een #n streven „vooruitstrevende hogeschool voor lichaamscultuur jeugd" de garantie voor een uni- i in Leipzig. form, democratisch en vredelie- In deze hogeschool zullen on- vend Duitsland zal zijn, dan geveer 400 studenten worden on- blijkt volgens deze formulering dergebracht. Door sportreizen duidelijk, aldus betrouwbare po- zal, volgens de wet, de Sowjet- lltieke waarnemers, dat juist al- zone-regering de uitwisseling leen de vooruitstrevende Vrije van sportdelegaties met andere Duitse Jeugd in de zin van de landen, evenals het organiseren wet de nodige ondersteuning zal van touristenreizen naar de Sow- endervinden. jet-Unie en andere Volksdemo- Aan iedere deelnemer aan de cratische landen bevorderen, zitting van de Volkskamer op 8 „Nog deze zomer", aldus Walter Februari j.l. is dit met het oog Ulbrecht, de minister-president op de „partijzuiveringen" in de van de Sowjet-zone, „zullen jon- Sowjet-zone ook terdege duide-!ge pioniers hun tenten in de lyk geworden, hoewel ook afge- Krim opslaan om daar, in steeds vaardigden van de Christelijkgroter mate, de levensgewoon- Democratische Unie (CDU) en ten van het Sowjet-Russische Links Democratische Partij volk te leren kennen." (LDP) met een krachtig zelfbe- Verder moet gelet worden op wustzijn spraken over de mede- de „deelname van de jeugd aan werking van hun partijen bij het de opbouw van de republiek". Dit jaar zullen in de scholen strenge registraties worden bij gehouden over de resultaten van het genoten onderwijs door de leerlingen. Bij deze „strenge re gistratie" vermoedt men een be ïnvloeding in politieke richting en wel met het oog op de in de wet herhaaldelijk gebruikte uit drukking „vooruitstrevende de mocratische opvoeding". In de motivering van de wet beschouwt de regering de jeugd als de bouwmeester van de repu- totstandkomen van deze wet. De, op de aanneming van de wet gevolgde „dankdemonstra- tle" van de Berlijnsé „Vrije Duit se Jeugd" (FDJ), die met wer kelijk revolutionnaire „schwung" de vergaderzaal van de Volks kamer binnendrong en de afge vaardigden met bloemen over laadde, geven een voorgevoel van de ontwikkeling der jeugd- arbeid in de Sowjetzone. Ook de borden met de opschriften, die in de optocht werden mee gevoerd, lieten aan duidelijkheid bliek en een actief deel van het niets te wensen over! „Leert van j „Nationale Front". De jeugd de Chinese jeugd, hoe men de wordt tevens opgeroepen, haar Anglo-Amerikaanse imperialis- activiteit op alle terreinen nog ten verslaat" verkondigde een van deze demonstratieve op schriften, welke in spreekkoren nog eens herhaald werden om kracht bij te zetten. Sport-medaille. Welke maatregelen zullen er door deze wet bereikt worden? ln de eerste plaats moet aan dacht geschonken worden aan de totstandkoming van de „Sport prestatie-medaille van de Duitse Democratische Republiek", die de sport en het trekken moet bevor deren. Het behelst de aandui ding „Bereid om te werken en om de vrede te verdedigen" en zal op voorstel van de Duitse sportcommissie in drie rangen door de regering van de Sowj et- zone-republiek worden verleend. Hierdoor maakt deze regering Oud en toch actueel. Archeologen hebben, wat zij noemen, het oudste document van een moordgeschiedenis aan het licht gbracht. De geschiedenis van deze moordaffaire werd afgebeeld op sen kleitablet, dat thans gevon den is in de oude stad Nippur door leden van een expeditie be staande uit archeologen van de universiteit van Chicago en die van Pennsylvania. Nippur ligt op ongeveer 160 kilometer ten Zuiden van Bagdad. Het geldt hier het proces van drie mannen en een vrouw, die 8000 jaar geleden werden aan geklaagd, omdat zij de echtge- Soot van de vrouw zouden heb- en vermoord. Het drama was als volgt: drie mannen vermoordden een tem pel-beambte en deelden de moord mede aan diens vrouw Nin-Dada. Deze lichtte om da een of andere reden de autori teiten niet in. De moord kwam aan het licht en Koning Urinurta liet de zaak voor de vergaderde burgers van Nippur brengen. Daar eisten negen mannen de doodstraf voor de moordenaars en voor de vrouw. Twee mannen verdedigden de vrouw en brach ten naar voren, dat zij geen deel aan deze moord had gehad. Zij slaagden er in de vergade ring van de onschuld der vrouw te overtuigen. De moordenaars werden ge- executeerd en de vrouw vrijge laten. meer te vergroten, waarbij de veiligheid en de verdediging van de vrede, de „versteviging en verdieping van de Duits-Sowjet- Russische vriendschap" als een heilige plicht voor de Duitse jeugd wordt genoemd. De FDJ is met haar doelstellingen volko men afgestemd op de door Wal ter Ulbricht geproclameerde po litieke lijn van de Sowjet-zone- regering. Ned. CoUege van juryleden opgericht. Enige tjjd geleden is, aldus het A.N.K, door vooraanstaande per sonen uit de muziekwereld opge richt een college van juryleden onder de naam „Nederlands col lege van juryleden voor vocale en Instrumentale wedstryden". Bij de oprichting is men uitge gaan van de gedachte dat het he laas meermalen gebleken is, dat personen die door bonden zang- of muziekverenigingen werden aangezocht om als jurylid zitting te nemen bij wedstrijden op mu ziekgebied, geen enkele ervaring hadden en dus niet tot een des kundig, objectief oordelen in staat waren. Hierdoor is, zonder dat de muziekorganisatie zulks willen, aan de „sportiviteit" tussen de verenigingen veel afbreuk gedaan. Het zal de taak van het college zijn, om daar, waar door bonden of verenigingen wedstrijden wor den uitgeschreven, die juryleden aan te wijzen, die daartoe vol doende bekwaam zijn. Het bestuur is als volgt samen gesteld: Marinus Adam, voorzitter (diri gent der Haarlemsche Orkestver eniging), Willem van Leeuwen, secretaris (voormalig kapelmees ter stafmuziek), Cees Swartjes, 2e secretaris-penningm. (toon kunstenaar te Schiedam). Als juridisch adviseur van het Nederlandse college van juryle den treedt op Mr Dr K. W. P. Klassen, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Om misverstand te voorkomen bij hier nog bij vermeld, dat de bonden of verenigingen geheel vrij zijn, af of niet van de diens ten van dit college gebruik te ma ken. OE VOLKSRAADPLEGING IN BELGIE Abdel Krim steekt de kop weer op. De 25 millioen inwoners van Marokko, Algerije en Tunesië zijn bereid in opstand te komen, indien hun niet de onafhanke lijkheid gegeven wordt, aldus zou Abd el Krim volgens een bericht in de New York Times verklaard hebben. (Inaez. mededeling, advert.) H oofdpijn - Kiespijn en velerlei andere pijnen komen tot bedaren door Sanapirin (Mijnhardt). Buisje 50 tabl. 75 ct, 25 tabl. 40 ct. Vier doden. klap is een Met een geweldige Maandagavond om elf uur het Panamese m.s. „Cygnet" halve mijl lichtschip „Terschellingerbank' op een m(jn gelopen. Van de 29 opvarenden zijn er vier overleden. De „Cygnet" was op 12 Maart uit Emden vertrokken met een lading oud yzer bestemd voor En geland. Het schip, dat 3726 brt. meet, kreeg gisterochtend, nadat het met een morselamp "en S.O.S. had uitgezonden, de radio-installa tie was door de explosie onklaar geraakt om vijf uur hulp van de motorreddingboot „Brandaris" van de N.Z.H.R.M. De redding boot nam 16 man aan boord. Acht man waren echter met een sloep van het schip weggeroeid. Daar men voor hun leven vreesde ging men onmiddellijk op zoek. De „Brandaris" kruiste, samen met de motorstrandreddingboot „Abraham Fock" in de omgeving, doch kon niets vinden. De sloep werd toen ontdekt door een in middels te hulp geroepen Mit- ohell-bommenwerper van het vliegveld Valkenburg. Om 6.25 uur steeg luitenant ter zee-vlieger derde klas Klap met zijn „Mitchell" op. Om 7.21 uur was hij boven het lichtschip Ter schellingerbank en begon hy zijn verkenningen. Om 7.54 uur werd de vermiste sloep met vijf man aan boord ge vonden. Inmiddels waren de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" op weg naar „Cygnet" om dit schip naar de geul tussen Vlieland en ten Oosten van het Terschelling te slepen. Toen de Mitchell de sloep had ontdekt vuurde de piloot 'n licht- kogel af en leidde de sleepboten naar de sloep. De sleepboot Holland heeft de inzittenden van de sloep aan boord genomen. Vier hunner ble ken reeds overleden. De overle vende was de eerste stuurman van de Cygnet. Het is een Griek. Naar wij later vernamen, schijnt het dat de „Cygnet" na de ramp nog even met een nood- zender geseind heeft. Bij Radio IJmuiden kwamen de seinen ech ter niet, in Willemsoord slechts heel zwak door. Om vijf minuten voor twaalf is de „Brandaris" de haven van Terschelling binnengevaren met 14 van de geredden. Enkele hun ner zijn licht gewond. Aan boord van de „Cygnet" be vonden zich nog de kapitein, van Griekse nationaliteit, Stamatios Sipuras, met twee leden van de bemanning. De „Brandaris" is te ca. kwart over twaalf wederom vertrokken om hem van het schip over te nemen. De „Cygnet" be vond zich in zinkende toestand en de sleepboten zouden het moeten prijsgeven. Volgens het ministerie van ma rine moet de „Cygnet" zich op het ogenblik van het ongeluk drie vier mijl buiten de geveegde route hebben bevonden. Prownctegrm fezlgren» Percentage jA-stemmen Het nieuwe bestuur van de afd. Zeeland Noord van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren ontplooit, onder de leiding van de nieuwe voorzitter, de heer E. J. Glerum, grote activiteit sinds de betreurenswaardige scheuring in deze afdeling in Ncfvember van het vorige jaar. Deze activiteit bleek dnideiyk uit de belangrijke mededelingen, die gedaan konden worden tydens de ledenvergade ring van Maandagavond j.l. ln de Bogardzaal te Middelburg. Zo werd medegedeeld, dat per 1 April a.s. een nieuwe inspecteur in dienst der vereniging zal ko men. Het is de heer J. de Jonge te Renesse, wachtmeester der Rijkspolitie le klasse, die dan de Rijksdienst met pensioen zal ver laten en door zijn politiewerk voor deze functie uitstekend ge schikt mag worden geacht. Indien de woningruil doorgaat (en dat is wel zo goed als zeker) zal de heer de Jonge zich te Middelburg ves tigen. De vroegere inspecteur, de heer Jongepier, die door zijn on faire handelwijze tegenover het bestuur en zijn overgang naar de andere vereniging de afdeling veel kwaad heeft gedaan, is in November j.l, ontslagen. Als zijn waarnemer treedt thans nog op de heer G. D. Remijn. (Ingez. mededeling advert.) Vraag Uw winkelier het formulier. Win de volle linnenkast! HET ASYL. Een tweede belangrijke mede deling betrof het asyl. De ge meente Middelburg heeft m.i.v. 1 Januari 1950 op het klein-indus- trieterrein aan het Oud-Arne- muids Voetpad een terrein van 250 vierk. m. grond verhuurd en toestemming gegeven voor de bouw van een aan alle eisen vol doend asyl. Daarin komen 18 hon denhokken en 25 poesenhokken, terwijl er ruimtes zijn voor de dierenarts en de asylhouder. Voorts is er een bad, verwarming en een goede ventilatie, terwijl aan de buitenzijde ruime rennen voor de logerende dieren zullen zijn. Nog deze week of anders begin volgende week wordt met de bouw een begin gemaakt. Het ontwerp is van de architect J. B. van Wuijckhuijse. Het asyl zal door de leerlingen van de Ambachtsschool worden gebouwd. Er is 8 m' hout voor nodig en dit kon op zo voor delig mogelijke voorwaarden wor den betrokken, terwijl de 5 k 6000 benodigde stenen gratis beschik baar zijn gesteld. Er is voorts de toezegging ontvangen van een zo gunstig mogelijke en gedeeltelijk kosteloze uitvoering van het schilder- en electriciteitswerk, terwijl het glas gratis is beschik baar gesteld. Een bij het Hoofd bestuur in Den Haag berustend legaat van f 2000.oorspronke lijk bestemd voor de bouw van een paardenstal bij het woonwa genterrein, zal mede voor de bouw worden bestemd. Voorlopig voor de tijd van een jaar heeft zich als asylhouder beschikbaar gesteld de heer A. Pluijmers te Middelburg. Er zal voor dit asyl een bouw commissie worden benoemd. EEN DIKKE STREEP. In zijn openingswoord verklaar de de heer Glerum, dat hij achter de kwestie van de scheuring een dikke streep wilde zetten. Hij deelde mede, dat het hem niet was gelukt na de beruchte No- vembervergadering nog tot over eenstemming met het bestuur van „Dieren in nood" te geraken. He laas heeft deze vereniging een aantal leden meegenomen. Men heeft met lijsten gewerkt en die het bestuur der Ned. vereniging aangeboden. Gebleken is, dat men door middel van laster resultaten heeft bereikt en ook kwam naar voren, dat vele mensen, die op de lijst van af te voeren leden ston den, dit zelf niet eens wisten. Bij bezoek aan deze mensen bleek steeds, dat zij lid wensten te blij ven van de officiële vereniging. Het aantal leden van de afd. Zee land Noord bedraagt thans ruim 500 en dat van Zeeland Zuid 300, samen dus ruim 800. De voorzitter wees erop, dat de heer Jongepier steeds heeft ver klaard, dat hij van de afdeling nog geld te vorderen had, maar hij vertelde nooit, dat hij ook nog schuldig was. Na veel gewrijf is deze zaak tenslotte in der minne geschikt. CONTACTEN WORDEN HERSTELD. Zodra de nieuwe inspecteur in dienst is, zal h(j de helaas ver broken contacten met de officiële autoriteiten herstellen en het Hoofdbestuur heeft toegezegd de subsidie voor het inspectiewerk dit jaar te verhogen. In dit ver band werd besloten aan de alge mene vergadering der Ned. Ver. voor te stellen deze verhoging blijvend te doen zijn. Tenslotte deelde de heer Glerum mede, dat, in tegenstelling tot geruchten, verspreid door „Dieren in nood", de dierenarts Coppoolse bestuurs lid is van de afd. Zeeland Noord. DE JAARVERSLAGEN. Mej. C. C. M. M. Barends, secretaresse, las het uitvoerige jaarverslag, waarin zij o.m. mede deelde, dat de lijstcollecte voor het asyl f 533,opbracht en dat de opbrengst van de Dierendag collecte zonder procedure aan de vereniging is afgedragen. Met de afd. Zeeland Zuid bestaat een prettige samenwerking. Op 12 April a.s. zal de film „Dieren in nood" te Middelburg worden ver toond, 's morgens voor de school kinderen en des avonds voor leden en belangstellenden. Voorts deel de zij mede, dat de afdeling in de a.s. winter toestemming heeft tot het plaatsen van voedertafels voor de vogels. De penningmeesteresse, mej. F. Ripmeester, deelde mede, dat het batige saldo per 1 Januari j.l. f 671,97 bedroeg tegen f 67,17 een jaar daarvoor. I.v.m. de uitbreiding der werk zaamheden stelde het bestuur voor tot aanvulling met vier leden over te gaan. Gekozen werden mevr. C. J. A. Kievit, mevr. Boot en de heren S. J. Engelvaart en J. C. Wijhuijs. Hierdoor wordt het mogelijk ook in andere delen van de provincie het werk meer be kendheid te geven. In deze vergadering werden mevr. Barends en mevr. Bonthuis tot ere-leden benoemd i.v.m, hun zeer vele werk in het belang van de dierenbescherming. FEUILLETON door 31. HOOFDSTUK VII. „Jaap! Jaap!" En dan wat krachtiger: „Jaap dan toch, hoor je me niet meer?" Met ogen die in een andere wereld geschouwd hebben, kijkt Jaap zijn vrouw aan. „Wat zeg je Lotty? Niet meer van je te houden? Hoe kom je aan zulke onzin." „Ja" zegt ze weifelend. „Ik zit hier al een hele poos en je ziet en hoort me niet. Ik voel me zo eenzaam." Met een ruk schudt Jaap zijn fantasieën van zich, legt palet en penselen weg, veegt z'n vin gertoppen in de gauwigheid even aan de doek af die naast de ezel hangt en zo met zijn vuile schildersjasje nog aan, wipt hij op de leuning van Lot- ty's chapaud en slaat de armen om haar hals. „Vrouwtje, vrouwtje, wat doe je weer dwaas. Je weet toch wel hoeveel ik van je hou; ik was helemaal weg, ik ben er doodop van geworden. Maar 't is fijn op geschoten, vindt je niet? Wacht, laat ik daar gaan zitten en jij op mijn knie. Even de ezel ver plaatsen. Zo glimt het niet. Hoe vindt je de vegetatie uitgedrukt? Is de heide niet precies? 'kHeb zelden de kleur zo goed getrof fen. Is het ook te gewaagd, die avondhemel? Gisteravond was het precies eender, ik heb het schetsboek er bij liggen. Gek, dat het op 't doek eigenlijk on werkelijk aandoet, dat eier dooier-geel en oranje-rood. Knijp je ogen eens half dicht." Bewegingloos zit Lotty met halfgeloken ogen. Het blijft zo lang stil dat Jaap ongerust vraagt: „Nou?" Even een diepe zucht. „O, Jaap, 't is wondermooi. Dat stuk zou ik zelf willen hou den. Er zit zo'n heerlijke rust in. Je kunt je indenken, dat je op die blauwachtig rose-rood be schenen plas in een boot zit. Je Iaat je moor drijven en kijkt naar de ondergaande zon. In die gouden gloed. Net of je in de hemel kijkt. Waar gouden por talen zijn, hoe zullen daar de za len zijn?" Als begeesterd zit Lotty met half toegeknepen ogen tegen Jaap geleund. Stijf houdt hij haar vast. Blij, dat ze zo enthou siast is. Nou is 't ie pas helemaal gelukkig en voldaan over zijn werk. Zijn lippen zoeken de hare, maar als hij haar gloeien de wangen voelt, kijkt hij opeens bezorgd. Lotty is zo gauw opge wonden. En ze moet zich niet te druk maken, daar heeft de dok ter zo voor gewaarschuwd. Ver schrikt vraagt hij: „Voel je je nog wel goed?" „Ja hoor malle Jaap, ben je weer bang. Je loopt niet het bos in als het zover is hoor!" Stijf houdt ze haar armen om zijn hals geklemd. „Jaap, je blijft er aldoor bij hé, ook al zou de dokter je weg willen sturen? Ik ben soms zo bang, 'tis net een muur waar je niet doorheen kunt komen en toch moet het, er is geen ont komen aan. Misschien vannacht al wel." Zij huivert. „Toe vrouwtje, zo mag je met zijn", kalmeert Jaap. „We bid den iedere dag om jouw behoud en dat van het kindje, nu moet je ook geloven, dat het goed zal gaan. In ieder geval dat wat God doet, goed is. En je moet bereid zijn." „Dat is zo moeilijk Jaap. Als ik sterven moest en jij kon mee dan zou ik het niet erg vinden, maar om jou achter te laten". Grote tranen druppen over Jaaps handen. Resoluut staat Jaap op, laat Lotty meteen voorzichtig van zijn knieën glijden. „Zo mag het niet hoor, dat zijn ziekelijke ver beeldingen. Ik zal je onze trouwpsalm nog eens voorlezen. Met haar hoofd tegen zijn schouder aangeleund, luistert Lotty naar de vertroostende woorden. „Al ging ik ook in een dal der schaduwen des doods, ik zal geen kwaad vrezen, want Gij zijt met mij. Uw stok en Uw staf die vertroosten mij." „Kom, trek nou je jas maar aan, dan lopen we nog eindje om." Gearmd stappen ze even later de singel over. Zij, met haar tenger figuurtje, dat moeilijk de last van het ko mende kindje torst, reikt nau welijks tot de schouder van de breedgebouwde forse gestalte van Jaap. Telkens staan ze even stil en wijst hij haar de warme belich ting, die de avondzon over de gracht heenschiet. De lange slagschaduwen van de bomen; daar tussendoor een felle streep goudglanzend licht. Aan de overkant schiet hier en daar een flits door de son.ber-zwart- groene verwilderde struiken massa. Plots een brandend-rood licht reflex in de glas in lood ramen van het huis aan de overkant. Demonstraties met kleuren televisie. Door de AVRO zal in Hilver sum in het Hof van Holland de eerste demonstraties van kleu rentelevisie worden gehouden tussen 20 en 31 Maart. Dit is de eerste keer, dat een dergelijke proefneming op het vasteland van Europa geschiedt. Autoriteiten en vertegenwoor digers van de pers zullen op 20 Maart met de televisie in kleu ren kunnen kennis maken. Zij, die kaarten bij de AVRO aan vragen, zullen op de dagen na dien, voorzover er ruimte is, de kleurenuitzendingen kunnen vol gen. De transmissie der gekleurde beelden wordt beperkt tot het (Hof van Holland. Van de op namestudio uit worden de beel den rechtstreeks via een kabel naar de zes ontvangers, die in andere ruimten staan opgesteld, overgebracht en een enthousiast, die toevallig een kleuren-ont- vanger van het Engelse systeem voor 405 beeldlijnen zou bezit ten, zou geen kans krijgen ook maar een spoortje op te vangen van hetgeen in „Hof van Hol land" gebeurt. De demonstratie „gaat de lucht niet in". Siervissen, marionetten en bloemen zullen de voornaamste acteurs en actrices van het schouwspel zijn. INBRAAK TE HOORN OPGELOST. De Hoornse politie heeft een in November gepleegde inbraak in een kolenpakhuis te Hoorn, waarbij f 2100 werd ontvreemd, tot klaarheid gebracht. De dader zou de 20-jarige S. D. L. uit Alkmaar zijn. Hij zou het geld grotendeels hebben opgemaakt met een kameraad. „De Volkskrant"'(R.K.) wijdt een uitvoerig en zeer lezenswaar dig artikel aan de voormalige minister-president van België, Paul Henri Spaak Deze merk waardige figuur, die zijn loop baan als militant communist be gon, werkte zich op tot de groot ste Europese staatsman. Maar zijn fel partij kiezen tegen de Belgische koning heeft hem te ruggebracht tot een gewone par tijpoliticus, hetgeen reeds tot ge volg had dat men hem passeerde en mr Stikker benoemde tot lei der van de Europese Economi sche Samenwerking. Het blad schrijft hierover o.a.: In de strijd om de konings-, kwestie heeft één nian nu reeds I onherroepelijk het pleit verlo-1 ren: Paul Henri Spaak, de vroe gere minister-president en mi nister van Buitenlandse Zaken van België. Tegen zijn zin en te- gen zijn wil is deze man, tot voor kort de grootste politieke figuur van W.-Europa, verward geraakt in de strikken van par tijpolitiek en afgegleden naar het niveau van krakeel en getwist. Op de vergaderingen van de so cialistische partij spreekt elke avond een geïrriteerde en ver bitterde Spaak, 'n man die met 'n bijna automatisch gebaar te gen de koning alle middelen en argumenten bezigt die de partij hem in de mond gegeven heeft, 'n ontluisterde Spaak, die kort en nors antwoordt op vragen. Van de figuur van internationaal formaat, de glimlachende wel willende Spaak, is vandaag nog slechts een caricatuur over, een machteloos man die elke avond gehouden wordt aan zijn woord: „Ik zal mijn partij volgen tot in de dwaasheid". En niemand kent beter de dwaasheid van de strijd, die de B.S.P. ontketend heeft en die de reputatie van de meest gevierde Belg vernietigde, dan Spaak zelf. Hij weet, dat er een bittere wrange waarheid schuit in de uitspraak van „La Libre Belgi- que": „Mijnheer Spaak, gij ver tegenwoordigt België niet meer, gij zijt slechts één van de vijf millioen stemmen. Niet meer en niet minder." STATENVERKIEZING. Gisteren is door de indiening van de candidatenlijsten de eerste officiële stap gezet in de richting van de verkiezing voor de Prov. Staten. Ik weet nog niet hoeveel par tijen in Zeeland aan de verkie zing zullen deelnemen, maar tn elk geval zijn het er zes en mis schien wel zeven. De kiezers zullen dus 26 April de keus hebben uit een groot aantal candidaten verdeeld over verschillende partijen. Wat dit betreft, was het in Rusland icaar Zondag de ver kiezing voor de Opperste Sowjet werd gehouden, heel wat een voudiger. Er moesten 1302 candidaten worden gekozen en er waren ook precies 1302 candidaten ge steld. Allemaal leden van één partij, de communistische. En dc kiezers behoefden zich niet te vermoeien met het zoe ken van de beste candidaat, want ze hadden alleen maar ja of nee te stemmen. Alle candidaten werden dan ook met zo goed als algemene stemmen gekozen. Alleen foor Stalin werd een uitzondering gemaakt: hij kreeg meer stem men dan er kiezers waren. Prachtig die eensgezindheid. Maar laten we dankbaar zijn, dat het zo ver in ons goede land nog niet gekomen is. Dat we hier nog in volle vrij heid kunnen stemmen. Als we nu ook maar verstaan, dat dit voorrecht grote verplich tingen met zich brengt. fYvnrri-r mprlelinf». advert DOET U WEER SMAKELIJK ETENI Nieuwe Blitzcamera in de handel. Binnenkort komt een automa tische fotoflitscamera van Phi lips in de verkoop. Dit is een type, waarbij de flits-uitrusting, een reflector voor de flits-lamp, een batterijhouder en een con trole-inrichting ingebouwd zijn. De optiek van deze nieuwe Philips-flitscamera is ook voor eenvoudige kleurenfoto's ge schikt, aldus de persdienst. ömedencongres in Juli te Middelburg. Hedenavond zal de Smeden- vereniging afd. Middelburg, haar 50-jarig bestaan vieren met een feestavond in het Schuttershof. Deze vereniging echter omvat niet alleen de Middelburgse smeden, doch bijna allen, die op Walche ren, dit of een aanverwant beroep uitoefenen. Bovendien zal de lan- deiyke organisatie, de B.S.C.M., op 19 en 20 Juli a.s. haar jaarlijks congres te Middelburg houden. Het was op 5 Maart 1900, dat de heer A. Agelink van Renter- gem een aantal smeden bijeenriep om te komen tot oprichting van de organisatie. Er werd toen be sloten de Smedenbond „Eensge zindheid" op te richten, waarvan van de aanvang af ongeveer 30 personen lid werden. Het ledental bleef in de loop der jaren vrij stabiel en momen teel telt de vereniging 56 leden. Het eigenaardige is, dat deze af deling ouder is dan de landelijke organisatie. De landelijke bond, toen bekend onder de naam van B.S.P.N., vorig jaar veranderd in B.S.C.M., werd enige jaren later opgericht en de afdeling sloot er zich op 19 December 1903 bij aan. De Koninklijke goedkeuring verkreeg de afdeling Middelburg op 19 December 1903. De aanlei ding tot de oprichting van de af deling was, dat de prijzen om streeks 1900 aanmerkelijk gingen stijgen en men in georganiseerd verband meer kon bereiken, dan wanneer ieder zijn eigen weg bleef gaan. Bovendien werd door het stichten van deze organisatie meer collegialiteit aangekweekt onder de Walcherse smeden. WEINIG MUTATIES. Even stabiel als het ledental, was het bestuur. De heer Bliek uit Middelburg, die de eerste of ficiële vergadering presideerde, werd reeds direct vervangen door de heer J. A. Contant te Koude- kerke, die wel als de eerste voor zitter kan worden aangemerkt. Hij werd later opgevolgd door de heer S. Hillebrand te St. Laurens, die tot op heden deze functie heeft waargenomen. Met de secretarissen was het al evenzo. Eerst kwam de heer R. J. de Munck uit Middelburg, die werd opgevolgd door de heer H. Zeyger te Vlissingen, waarna dé heer W. Kesteloo te Gapinge het secretariaat behartigde. De tegenwoordige secretaris is de heer I. J. Schieman te Middel burg. In 1910, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan dus, viel de afdeling de eer te beurt om het landelijk congres van smeden te organiseren. Dit herhaalde zich in 1930 en in 1940 zou dit opnieuw zijn gebeurd, ware het niet, dat de oorlog een spaak in het wiel had gestoken. Thans echter zullen de leden van de B.S.C.M. weer naar Middelburg komen om op 19 en 20 Juli a.s. in het Schuttershof hun congres te houden. De afd. zelf viert haar 50-jarig bestaan met een diner en daarna een feestelijke bijeenkomst, die in het Middelburgse Schuttershof wordt gehouden. Onwettig Frankrijk binnen gekomen. De correctionele rechtbank van Mulhouse heeft op 9 Maart j.l. een vrouw, die beweerde In- grid von Bülow te heten, tot een maand gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij Frankrijk on wettig was binnengekomen. De vrouw had verklaard la dochter te zijn van een oorlogs misdadiger, de in Nederland ge- interneerde generaal von Bulow, en uit Haarlem te zijn gekomen, waar haar moedor verbleef. Een door de Nederlandse poli tie ingesteld onderzoek wees echter uit, dat momenteel nie mand te Haarlem verblijft, die von Bulow heet en dat geen en kel oorlogsmisdadiger van die naam op de lijst van de door Ne derland opgespoorde oorlogs- misdadigers voorkomt. Door de politie te Mulhouse werd een nieuw onderzoek in gesteld, daar de beklaagde hoe wel zij bij haar aanhouding te Saint-Louis had verklaard In- 1 grid von Bulow te heten, even- eens gezegd had, dat men nooit haar ware identiteit zou kennen. Bestrijding van het mond- en klauwzeer. De directeur van de veeartse- nijkundige dienst, de heer E. J. A. A. Quaedvlieg, zal op Maan dag 20 Maart a.s. van 19.45 19.55 uur over de zender Hil versum II, in een causerie een toelichting geven op de maatre gelen, die met het oog op de be strijding van mond- en klauw zeer moeten worden getroffen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2