Ook de Eerste Kamer aanvaardt Ameri kaanse wapenleveranties NIEUWS Feestelijke jaarvergadering Cbr. Besturenbond te Middelburg Candidateniijsten Provinciale Staten Verdraagzaam? Kwestie der Soiieldeveren nog even ter sprake SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Middenstandspartij met een eigen ljjst Uitgave 8tiehting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, TeL 2438, bjj geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, '.efoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1511 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 15 MAAKT 1950 Hoofdredacteur: R. Z li IDEM A Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J, Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 6.53 u., onder 18.45 u. Maan op 6.35 u., onder 16.19 u. Hoogwater op Donderdag 16 Mrt: Vlissingen: 0.53 u. 1.53 m., 13.21 u. 1.74 m. Terneuzen: 1.22 u. 1.74 m„ 13.48 u. 194 m. Wemeldinge: 2.31 u. 1.32 m„ 14.55 u. 1.57 m. Zierikzee: 2.12 u. 1.09 m., 14.43 u. 1.32. De R.K. „Nieuwe Eeuw" geeft een artikel over de arbeid van Amerikaanse protestantse zendelingen in Italië. In sommige streken hebben zij op het platteland, waar veelal een verschrikkelijke armoede heerst, aardige successen ge boekt. Dat is hieruit te verklaren, dat de Italiaanse bevolking vooral op het platteland niet bijster deugdelijk in de Katholieke ge loofsleer onderlegd is, en de ac tiviteit van de plaatselijke gees telijkheid veel te wensen over laat. Voorts ook omdat de zen delingen het volk voor zich trachten te winnen, door de plat telandsbewoners, die veelal in uiterst kommervolle omstandig heden leven, materiële hulp te verschaffen. Toch maakt, naar de „Nieuwe Eeuw" meent, het protestantis me in Italië weinig kans. Daar voor is het niet warm genoeg. De Italiaan houdt nu eenmaal van imposante plechtigheden, de zterk ontroerende uiterlijke kant van de geloofsbeleving, terwijl geen Italiaan zich de Maria-ver- ering laat ontnemen. En toch, zo vervolgt het blad, dreigt hier een gevaar. Het bestaan van een kleine protestantse minderheid zou wel eens moeilijkheden kunnen ge ven. Verdraagzaamheid is wel een mooie Christelijke deugd, maar ja, het Italiaanse volk is heet gebakerd en het schijnt niet on waarschijnlijk, dat er op de duur minder gewenste spanningen zul len ontstaan. Daarom mogen protestantse zendelingen zich wel tienmaal bedenken, eer ze op deze weg verder gaan. Zij zouden het aan zichzelf te wijten hebben, als zij zelf of hun volgelingen onaange naamheden zullen ondervinden. Een merkwaardige waar schuwing. Wel verdraagzaam, maar.... pas op de hond! (Van onze parlementaire redacteur) Het is toch een beetje gelukt. Weliswaar niet zo goed als aan de overzijde van het Binnenhof, maar toch was er een klein „heibeltje". Een „heibeltje" zo zielig en zo slecht op gezet dat het slechts kon werken op de lachspieren van onze Senatoren. Ruim drie uur spraken de communisten-der-tradi tie over de Amerikaanse wapenleveranties. Mr van Tets naar Praag vertrokken. Gistermorgen is de Nederland se gezant in Tsjecho-Slowakije mr W. van Tets, met het K.L.M.- lijntoestel naar Praag vertrok ken. Tot de journalisten, die bij zijn vertrek aanwezig waren zeide de gezant: „Ik ga naar mijn post terug om mij op de hoogte te stellen van de situatie. Verder kan ik u niets zeggen". Bijenkorf verkocht te duur. De Hoge Raad heeft arrest ge wezen in de zaak van te duur verkochte artikelen door de N.V. De Bijenkorf, waardoor deze in botsing kwam met de prijsvoor- schriften. Met vernietiging van een mondeling vonnis van de tuchtrechter voor de prijzen te Amsterdam veroordeelde de eco nomische politierechter aldaar de N.V. tot betaling van boeten tot een gezamenlijk bedrag van f303.700. Het tegen dit vonnis ingestelde cassatieberoep werd heden door de Hoge Raad ver worpen. Stakingen in Indonesië. Te Bandoeng hebben 18500 arbeiders van de fabrieken van de Preanger Textielbond het werk neergelegd. Te Medan is door een nieuwe staking van de daggelders en de chauffeurs in gemeentedienst het gemeentewerk thans volko men stilgelegd. Het stadsbestuur van Medan heeft de ingezetenen verzocht, het huisvuil te begra ven, teneinde een vliegenplaag te voorkomen. Bij de stakers in de havenbe drijven te Makassar hebben zich Maandag 1000 arbeiders van de gemeente, benevens personeel van de spijkerfabriek gevoegd. Door de staking in de haven van Makassar ondervinden zowel de export als de import grote scha de, zo kon rijst uit toewijzingen van de E.C.A. niet worden ge lost. De havenstaking te Semarang zal, door het overlég tussen de werkgevers en de werknemers, mogelijk binnenkort een einde nemen. Af en toe werd het betoog van Schalker (comm.) onderbroken door een zwak schandegeroep van 'n voormalig communistisch lid der Haagse Raad. Toen Schalker was uitgesproken klonk een luid handgeklap en hoerageschreeuw. Kreten als „goed zo Jan" als bij een voetbalwedstrijd waren niet van de lucht. De ontruiming van de publieke tribune was slechts een kwestie van een ogen blik. Een communist in 'ripfluweel dacht aan zijn grote meester Wa genaar en herinnerde zich plotse ling, dat men zich uit de zaal moet laten dragen. Rechercheurs en parketwachters maakten met hem korte metten en zijn „leve de vrede" geroep werd zwakker naarmate hij de uitgang van het gebouw naderde. Met 274 stemmen aanvaard de de Eerste Kamer gisteravond om half zeven het wetsontwerp. Het debat zelf was niet veel. Veelal werden de argumenten herhaald, die ook reeds in de Tweede Kamer gebruikt werden. De grootmeesters daarin waren de communisten. Hun heer Van Santen zag de wapenleveranties als een mijlpaal op de weg naar de derde wereldoorlog en sprak er zijn verwondering over uit dat het „laagschedelig ploertendom van de N.S.B." voor de oorlog nooit zo fel is bestreden als thans 't com munisme in ons land. EK ZAL GELOST WORDEN. Minister-president Drees had ook niet veel zin om al zijn ar gumenten van de vorige keer weer te herhalen. Sprekende over het niet toelaten van de „vredes- delegaties" in ons land merkte hij zeer snedig op dat voor dergelijke vertoningen in het eigen land voldoende spelers aanwezig zijn. Minister Schokking deelde nog mede, dat het Kabinet zich bezig houdt met de vraag hoe hoog de militaire uitgaven moeten zijn. Wij hopen dat het lossen vlot en zonder incidenten zal geschieden. Maar er zal gelost worden. Ais het niet kalm gaat zal de rege ring de maatregelen nemen die zij heeft voorbereid. Dit zeggen wjj niet, aldus de minister, om uit te lokken of te prikkelen, maar om vast te leggen da-, er in een rechtstaat gebeuren liïoet wat be volen wordt. De repliek van de communist Schalker hierop luidde: wij zullen herrie blijven maken tot het ein de. Tot het Noord-Atlantisch Pact in stukken zal zijn gescheurd. DE VEREN. Gisteravond behandelde de Eerste Kamer de begroting van Verkeer en Waterstaat, waarbij o.a. de kwestie van de veren op de Wester-Schelde nog even ter sprake kwam. Twee heren slechts voerden nu nog het woord over deze veel be sproken kwestie. De heer Tjalma (A.R.) besprak de tarieven der Zeeuwse veren en zei geen beüvaar te hebben tegen heffing van passagiers le klasse, daar degenen die gratis willen reizen van de 2e klasse gebruik kunnen maken. De heer Kraaijvanger (K.V.P.) merkte over de veren o.a. op, dat men in Zeeland moge bedenken, dat het Rijk nog een belangrijk bedrag erop toelegt om dè band met Zeeuwsch-Vlaanderen te ver sterken. BELGIë WACHT NOG AF. Volgens het blad „Le Soir" ver wacht men in de omgeving van Koning Leopold, dat op zijn laatst vandaag een definitieve beslissing zal worden genomen door de Ko ning over zjjn terugkeer. Eyskens de Belgische premier is gisteren naar Geneve gegaan om de zaak met de Koning te bespreken. Er is echter nog niets bekend. In België gaan de socialisten en Katholieken zich weer wat roe ren. De eersten wijzen er van alle kanten op, dat de stemming niet heeft uitgemaakt, dat de Koning terug kan keren, terwijl de laat- sten de terugkeer een vaststaand feit achten. Prins Bernhard te New-York aangekomen. Vrijdag of Zaterdag weer naar huis. Prins Bernhard is heden, aan de stuurknuppel vein zijn eigen Dakota, op het New-Yorkse vlieg veld aangekomen vein Quebec. Het einde van de reis van zes weken vein de Prins door 't Wes- tel'ik halfrond, waarbij hij een be zoek aan West-Indië, Suriname, Zuid-Amerika, Mexico, het Ooste lijke gedeelte van de Ver. Staten en Canada heeft gebracht, begint thans in zicht te komen. Vrijdag of Zaterdag zal de Prins naar Ne derland vertrekken. Prins Bernhard werd op het vliegveld begroet d ->r zijn broe der Prins Aschwin, die in New- York studeert. Geen toeslag meer voor enkele typen montagewoningen. In antwoord op het voorlopig verslag over de begroting van we deropbouw en volkshuisvesting heeft de minister medegedeeld, dat de montagewoningsystemen Bredero, Korrel en Welschen in de toekomst geen toeslagen meer krijgen en dus moeten concurre ren tegen traditionele bouw. Na 1 Januari a.s. zal ditzelfde het ge val zijn met het Airey-systeem. Wanneer de bouwkosten na ver loop van tijd niet zover zuilen da len, dat ze met een huurpeii van 30 procent boven 't peil van 1940 rendabel zijn, zal een verdere ver hoging van het huurpeii overwo gen moeten worden. Telegrammen aan militairen op weg naar huis. Met de Nederlandse troepen, die met het Britse troepenschip „Somersetshire" worden ver voerd, kunnen radiobrieftele- grammen worden gewisseld via het Nederlandse kuststation Seheveningen-Radio tegen het zelfde tarief als in het verkeer met Nederlandse schepen geldt. Koningin en drie Prinsesjes weer thuis. Gisteravond reed de door twee locomotieven getrokken Konink lijke trein het stationnetje te Baarn binnen met de uit Sankt Anton terugkerende Koningin en drie Prinsesjes. In de Koninklijke wachtkamer was o.m. ter begroeting aanwezig de president der Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollan der. De Koningin, die het aan te zien was, dat de vacantie haar goed had gedaan, onderhield zich korte tijd met allen, die haar kwamen afhalen, maar weldra reed een hofauto voor en allen stapten in en gingen in snelle vaart naar het paleis. De Prinsesjes zijn tot aan de laatste vaeantiedag zeer enthou siast geweest. Maandagmorgen hebben zij nog geskied. Labourregering won het wederom. In liet Britse Lagerhuis is ge stemd over een door de conserva tieve oppositie op de troonrede ingediend derde amendement. In dit amendement werd „betreurd, dat de socialistische minister van financiën, Sir Stafford Cripps, er niet was in geslaagd de regerings uitgaven té beperken". Het amendement is met 308 te gen 289 stemmen verworpen. De Liberalen onthielden zich van stemming. De regering had voor de stemming de vertrouwens kwestie gesteld, zodat ze voor de derde maal gered is. Kekkonen kabinetsformateur in Finland. De voorzitter van de Finse Landdag, dr Urho Kekkonen, heeft van president Paasikivi op dracht ontvangen de nieuwe re gering te vormen. Kekkonen is een van de leiders der agrari sche partij. Hij was een van Paasikivi's rivalen bij de vorige maand gehouden presidentsver kiezingen. GROOTSTE VLIEGRAMP IN DE GESCHIEDENIS. Zondagmiddag is bij Cardiff in Wales een Engels Tudor-V-vliegtuig neergestort, met 83 perso nen aan boord. Het waren supporters by de internationale rugby-wedstrijd Wales-Ierland. Slechts twee mensen overleefden de ramp. Het troepenschip „Kota Inten" komt vanavond in de Rotterdam se haven aan, met repatriërende militairen uit Indonesië. De ont scheping zal Donderdag 's mor gens om 11 uur beginnen. Engels schip voer te Terneuzen tegen sluisdeur. Gisteravond omstreeks half tien is bij het afschutten het Engelse motorschip „Elsie G", op weg van Gent naar Ostende, in aanvaring gekomen met de ebdeuren van de Westsluis te Terneuzen. De sluis deuren werden hierbij beschadigd, evenals de voorsteven van het schip, die in elkaar werd gedrukt, waarbij de voorpiek onder water liep. Met sleepboothulp is de „El sie G" uit de sluis gehaald, waar na het schip ligplaats heeft ge kozen in het kanaal Terneuzen Gent. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De „Elsie G" werd vroeger ge bruikt ais landingsvaartuig. La ter werd het omgebouwd voor het lichten van schepen. Het schip was op weg naar Ostende, om daa gezonken vaartuigen te lich ten. Waarschijnlijk zal de „Elsie G" naar Gent worden gesleept om daar te worden gerepareerd. De sluizen functioneren normaal. Korporaalsexamen bij de C.O.A.K. te Middelburg. Vorige week is aan de C.O.A.K. te Middelburg het examen voor korporaal afgenomen. Van de leerlingen slaagden 192, terwijl er 41 werden afgewezen. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het can- didaatsexamen voor civiel inge nieur: G. C. Streefkerk te Bres- kens. Voor het ingenieursexamen voor civiel ingenieur slaagden J. L. van Oost te Duivendijke en A. R. Schilt te Serooskerke. Het ledental ging vooruit in 1949. Gisteravond werd door de Chris telijke Besturenbond te Middel burg een feestelijke jaar vergadering gehouden welke ge opend werd door de voorzitter, de heer P. Meliefste, die In zjjn openingswoord zei, dat men bijeen was om het resultaat van de ar beid ln het afgelopen jaar te zien, maar ook 't werk dat nog wacht. De heer Meliefste wees er op, dat de mens is gezet tot culturele arbeid: de aarde te bouwen en te onderwerpen. Noch humanisme, noch socialisme of communisme brengen het heil in deze wereld, doch alleen het offer van Chris tus. De voorzitter besloot met de oproep voor de christelijke vakbe weging te blijven strijden, „opdat eens d' arbeid bloeien zal in vrij heid overal". In het jaarverslag, dat vervol gens aan de orde kwam, merkte de secretaris, de heer W. Boone op, dat 1949 een belangrijk jaar is geweest. Hij herinnerde aan de Gisteren zijn ln de zeven kieskringen de lijsten ingediend met de candidaten voor de statenverkiezingen welke, zoals bekend op 26 April zullen plaats vinden. De K.V.P., de S.G.P., «1e Middenstandspartij, de Geref. Kiesvereni ging en de C.P.N. hebben leder, een voor elke kieskring gelijk luidende, lijst ingediend. De A.R. partjj, de P.v.d.A. en de C.H.U. hebben in Iedere kies kring een aantal namen uit die kieskring toegevoegd. De V.V.D. heeft voor Iedere kieskring een andere lijst opgesteld, op de kies kringen Vlissingen en Middelburg na, die gelijk zijn. Nederlandse diplomaten hebben Praag verlaten. De drie Nederlandse diploma ten, die door de Tsjechoslowaak- se regering zijn uitgewezen, heb ben Praag gisteren verlaten. De zaakgelastigde, de heer van der Gaag, en de militaire attaché, kolonel Hasselman, vertrokken per trein. Zij werden hedenoch tend te Den Haag verwacht. Kanselier Lochmann vertrok per auto. De Nederlandse gezant te Praag, Jhr. van Tets, is gister middag per vliegtuig te Praag aangekomen. Clementis afgetreden. De Tsjechoslowaakse premier, Zapotocky, heeft bekend ge maakt, dat de minister van bui tenlandse zaken, Vladimir Cle mentis, zjjn ontslag heeft inge diend. Volgens het officieel communi que verklaarde Zapotocky, dat Clementis hem persoonlijk zijn ontslag had overhandigd. Zapo tocky had president Gottwald aanbevolen het ontslag te aan vaarden. Aan vice-premier Siro- ky is thans de portefeuille van buitenlandse zaken toevertrouwd De P. v. d. Arbeid. De P.v.d.A. heeft voor alle kies kringen de volgende lijst samen gesteld: L. P. van Oorschot, Vlissingen; A, J, v. d. Weel, Middelburg; C. Hamelinck, Axel; H. B. Bouw man, Goes; Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg; A. H. Vermeulen, Dreischor; D. Im- mig, Middelburg; L. F. du Bois, Terneuzen; T. A. J. W. Schorer, Middelburg; J. S. Visscher, Goes; A. P. Bil, St Annaland; H. v. d. Meer, Middelburg. In de kieskring Goes zijn daar aan toegevoegd: H. de Vriend, Baarland; D. Schipper, Kloetinge; A. West- strate, Kruiningen; J. L. Lukaart, Goes; O. Tissing, 's-Gravenpolder; A. Buys, Goes; P. C. Kerkhove, Goes; C. van Ginkel, Goes. In de kieskring Tholen: Z. C, Salomé, Kortgene; J. L. Lukaart, Goes; A. Welleman, Kortgene; A. P. Bout, St Maar tensdijk; L. Ista, Oud-Vossemeer; A. J. op den Brouw, St Maartens dijk; C. P. Kuyper, Ouwerkerk. In de kieskring Middelburg: M. J. van Poelje, Vlissingen; A. J. Berenpas, Middelburg; J. de Priester, Souburg; C. Geldof, Domburg; L. J. Geers, Middel burg; M. A. van Popering, Vlis singen; W. L. Schenk, Middel burg; L. A. Bouman, Middelburg. In de kieskring Zierikzee: R. Gerritsen, Zierikzee; C. P. Kuyper, Ouwerkerk; A. Brand, Zierikzee; L. v, d. Klooster, Burgh; J. Dekker, Brouwersha ven; P. v. d. Velde, Zonnemaire; J. Bal, Bruinisse; C. Hoek, Zie rikzee. In de kieskring Hulst en Sluis: C. van Bendegem, Axel; S. W. Henri, Terneuzen; J. Wage, Sluis; H. Stevens, Sas van Gent; J. L. Lukaart, Goes; B. Burger, Ter neuzen; P. J. Notebaart, Bres- kens. In de kieskring Vlissingen is de lijst gelijk aan die van Middel burg. De C.H. partij. Door de C. H. partij werd de volgende lijst ingediend: C. Philipse, 's-Heer Arendsker- ke; W. F. E. Baron v, d. Feltz, Middelburg; A. H. S. Stemerding, Oost- en West-Souburg; C. A. Kaan, Terneuzen; J. L. J. Bruin zeel, Wissekerke; Joh. de Kruyter Goes; M. den Boer, .Haamstede; D. Dekker, Waterlandkerkje; C. F. v. d. Peyl, Goes; W. Sanderse Jr, Vlissingen; S. Kodde, Veere; J. Sepers, Goes. In de kieskring Goes werden daaraan toegevoegd: D. J. Dees, Oudelande; M. van Oosten, 's-Heer Arendskerke; W. Gebraad, Krabbendijke; Joh. Veerhoek, Borssele; C. de Jonge, Yerseke; C. van Iwaarden, Krui ningen; J. Boogaard, Hoèdekens- kerke; D. Thomassen h Thues- sink v. d. Hoop van Slochteren, Driewegen. In de kieskring Middelburg: Mevr. W. A. Heemskerk, Mid delburg; H. Janse, Serooskerke; W, Davidse, S( Laurens; F. C. de Roo, Oostkapelle; J. Warners, Domburg; J. Mesu, Veere; A. dé Jager, Nieuw- en St Joosland; A. Flipse, Middelburg, In de kieskring Zierikzee: H. Uyl, Zierikzee; F. P. van Westenbrugge, Kerkwerve; M. O. Hanse Lzn, Haamstede; C. Bolijn, Renesse; W. v. d. Berg, Bruinisse; C. M. Janse, Noordgouwe; J. Stoutjesdtjk, Nieuvverkerk; W. Boogerd, Oosterland. In de kieskring Tholen: P. W, C. van Westen, Oud-Vos- semeer; M. v. d. Weele, Kortgene; W. C. van Nieuvvenhuize, St Phi- lipslandC. J. de Smit, Wisseker ke; P. J. van Oeveren, Poortvliet; H. Rol, Tholen. In de kieskring Hulst: A. Kosters, Zaamslag; W. de Feyter, Axel; J. van Hoeve, Zaamslag; L. N. Jansen, Hoek; J. van Riet, Terneuzen; C. Leunis, Terneuzen; J. P. Vergouwe, Hoek; J. C. den Hamer, Koewacht. In de kieskring Sluis: C. W. Cüsouw, Groede; A. I. Brakman, Retranehement; J. Anechem, Breskens; M. J. Heijns- dijk, Schoondijke; A. J. van Hoe ve, Biervliet; J. Schakel, Zuid- zande; I. Verduijn, Breskens; I. Basting, Groede. In de kieskring Vlissingen: J. Jasperse; J. Moens Azn; P. J. de Pagter; L. Minderhoud; W. J. Berg; M. J. Hollesteile; F. van Sabben; J. W. de Keyser. De A.R. partij. Door de A.R. partij werd voor alle kieskringen (je volgende lijst ingediend: A. Schout, Vlissingen; J. Hom mes, 's-Heer Arendskerke; P. Boudeiing, St Philipsland; A. A. van Eeten, Nieuwerkerk; P. Me liefste, Middelburg; C. de Putter, Axel; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Bouterse, Wissekerke. In de kieskring Goes werden daaraan toegevoegd: K. J. Dominlcus, Wemeldinge; J. J. Knibbe, Goes; A. J. Koppe, Yerseke; C. Douw, Oudelande. In de kieskring Middelburg: D. Kasse Dzn, Veere; A. Ge- schiere Jhzn, Grijpskerke; P. Ton, Grijpskerke; J. K. Voogd, Middel burg. In de kieskring Zierikzee: A. M. den Boer, Zierikzee; M. Goudswaard, Zierikzee; Jac. van Splunder, Zonnemaire; J. A. van Waveren, Plaamstede. In de kieskring Tholen: R. J. Seheele, Wissekerke; J. J. v. d. Siikke, Stavenisse; C. J. Krijger, Poortvliet; T. Dijkslag, Tholen. In de kieskring Hulst: F. de Koeijer, Zaamslag; P. Seheele Azn, Hoek; P. de Klerk, Axel. In de kieskring Sluist J. de Feyter Jzn, Schoondijke; D. Geuze, Oostburg; J. P. Quaak, Schoondijke; M. J. de Bruine, Oostburg. In de kieskring Vlissingen: J. L. Dregmans, Koudekerke; W. Poppe, Vlissingen; M. A. v. d. Putte, Souburg; B. Koole, Sou burg. De V.V.D. De V.V.D. heeft voor iedere kieskring een andere lijst opge steld, Middelburg en Vlissingen zijn echter gelijk. In de kieskring Goes: D. W. Lindenbergh,, 's-Heer Arendskerke; M. J. Stoel-Feuer- stein, Goes; M. Franken, Goes; D. J. v. d. Have, Kapelle; P. H. A. Polderman, Kruiningen; F. V. de Groof, Goes; A. Koert, Wol- phaartsdijk; J. Prins, Yerseke; H, Doeleman, Goes; W. C. v. d. Werff, Rilland; W. P. Beye, Kloe tinge. In de kieskringen Middelburg en Vlissingen: J. L. Verhagen, Vlissingen; B. A. Hesselink, Middelburg; H. B. J Knoop, Vlissingen; L. A. Schenk, Middelburg; J. S. Bloos, Souburg; A. Imanse, Middelburg; M. Huy- gens, Westkapelle; J. C. Corver, Vlissingen; H. Frima, Zoutelande. In de kieskring Zierikzee: H. C. v. d. Sande, Nieuwerkerk; mr C. J. B. de Croo, Zierikzee; Jac. de Rijke, Zonnemaire; C. M. Molenburg, Burgh; M. Doeleman, Zierikzee; A. M. Geluk, Noord- gouwe; A. C. Verspoor, Bruinisse; J. Plompe, Serooskerke; J. J. Stois, Capeile bij Zierikzee; J. v. d. Stolpe, Ouwerkerk. (Zie vervolg pag. 3), Het Italiaanse kabinet heeft er in toegestemd, grote landgoederen in geheel Italië te verkavelen en een gedeelte er van onder werk loze boeren te verdelen. Waarne mers noemen het de ingrijpendste sociale verandering, die ooit in Italië zonder geweld is tot stand gebracht. Naar schatting wordt 1.500.000 H.A. van de grote land goederen afgescheiden en onder ongeveer 250.000 boerengezinnen verdeeld. De 32-jarige juwelier Quai uit Quebec is ter dood veroordeeld omdat hij door het leggen van een tijdbom in een vliegtuig zijn vrouw doodde. Het vliegtuig stortte omlaag en 22 personen werden gedood. Tsjecho-Slowa kije wil 80.000 Duitse vluchtelin gen naa- West-Duitsland sturen, maar de geallieerde Hoge Com missaris heeft gezegd, dat er niet meer dan 20.000 binnengelaten mogen worden. De gezonken Britse duikboot „Truculent" is gisteren door 10 bergingsvaartui gen gelicht. Een deel van het personeel der Parijse watervoor ziening is in staking gegaan; een ander (stakend) deel is weer aan het werk getogen. 600 leden van sleepbo tbemanningen te Londen zijn in staking gegaan; ze klagen over te lange werkdagen. Met een Amerikaans vliegtuig arriveerden gistermiddag 37 kis ten, wegende drie en een halve ton, met documenten van het proces te Neurenberg. Ze worden opgeborgen in het Internationale Gerechtshof te Den Haag. De Indonesische politie te Djakarta heeft 17 personen, w.o. 12 Neder landse politieambtenaren als ver dacht van wapensmokkel gear resteerd. De verhoging der kin derbijslag zal geschieden vanaf 1 Januari jl., f 0,42 voor het eerste; f 0,46 voor het tweede en derde en f 0,57 voor het vierde en vol gende kind. Te Meeden (Gr.) is een echtpaar dood in bed aange troffen. De oorzaak is kolendamp. Een 3-jarig jongetje uit Eefde is bij Zutphen door een trein ge grepen en gedood. - De dokter te Schipluiden die eergisteren een moeder bijstond bij de geboorte van haar eerste kind, heeft 23 jaar geleden de moeder in Schip luiden en de vader in het nabije Den Hoorn ter wereld geholpen. Gisteren hebben we op deze plaats melding gemaakt van on geregeldheden in Palestina. Daar wonen echter geen opstandige Hindoes. Wei |n Pakistani terugkeer en opname in de maat schappij van vele gedemobiliseer- den en voorts aan het vraagstuk van de lonen en prijzen en de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. De wachtgeld- en werkloos heidsverzekering noemde hij het sluitstuk van onze sociale wetge ving. De sociale studieclub kon nog steeds niet worden opgericht «S de jeugdclub is opgeheven. D« collecte voor D.E.L. bracht in '49 te Midelburg f 1203,52 op. Als nieuwe afdeling werd inge schreven de afd. Zeeland van de Ned. Ohr. Ver. van Apothekers assistenten, tot oprichting van 'n afd. van de Chr. Bond van Huis personeel kwam het niet. De C. B.B. telt momenteel 20 afdelingen met tezamen 1164 leden, hetgeen een vooruitgang betekent van 131 leden. Tenslotte wees de secreta ris op de houding van het N.V.V., waarvan de afdeiingsunies agite ren tegen de C.N.V.-leden. De penningmeester, de heer P. Bosdijk, kon mededelen, dat de uitgaven f 13,01 meer bedroegen dan de inkomsten, die een bedrag vein f 529,46 beliepen. Hierna werd afscheid genomen van de heer W. A. Hollander, die 35 jaar bestuurslid is geweest en die door de voorzitter dank werd gebracht voor het vele dat hij in die tijd voor het C.N.V. gedaan heeft. Hem werd een zilveren vul potlood met inscriptie aangeboden waarvoor de heer Hollander in 'n geestig speechje dankte. De avond werd verder gevuld met het toneelstuk „Opdat eens d' arbeid bloeien zal in vrijheid overal", dat zeer realistisch is en de misstanden op sociaal gebied aan het begin dezer eeuw toont en een beeld geeft van de ontwik keling der Chr. Vakbeweging en de sociale verbetering. Aangrij pend waren de eerste bedrijven waarin de kommervolle omstan digheden worden uitgebeeld, waaronder de arbeidersgezinnen begin 1900 leefden. Ondanks het feit, dat het gros der spelers nog nh.imer op de planken had ge staan, was de uitvoering zeker ge slaagd. Er mag dan toneeltech nisch gezien een en ander ontbro ken hebben, ieder gaf zich ten volle. Tenslotte bracht aan het einde van de samenkomst de voorzitter allen dank, waarbij hjj de regis seur, de heer P. Ouwendijk een geschenk aanbood, de dames bloemen gaf en twee kinderen bonbons. Moord en zelfmoord in Den Haag. In het perceel Laakkade 418 te 's-Gravenhage is gistermiddag een echtpaar dood in zijn wo ning aangetroffen. De vrouw is, naar de politie mededeelt, met een laken ge wurgd en de man heeft zich, door snijwonden aan polsen en in het hoofd, alsmede door het opendraaien van een gaskraan van het leven beroofd. De man is de 42-jarige stuca- door J. A. D. en de vrouw was de 34-jarige H. M.B. Drie maanden geleden waren zij in het huwelijk getreden. De politie vermoedt dat de man de vrouw heeft vermoord en daarna de hand aan zich zelf heeft geslagen. Volgens inlichtingen van de politie stond het echtpaar gun stig bekend. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Over het algemeen veel bewol king met later plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige en aan de kust later krachtige wind draaie .d naar Zuid of Zuid-Oost. Iets hogere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1