Iroviniifffflg» v/m Prins Bernhard bezocht Ottawa. yi: ADAAiSON De bocht in de weg Geen tijd om op adem te kome~ Korte Berichten. LTO VAN THIEL. l de kindervriend. Dinsdag 14 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Gaston Palevvski, de voornaam ste medewerker van generaal De Gaulle, is Vrijdagavond door on der communistische leiding staan de demonstranten aangevallen, toen hij op het punt stond een rede te houden te Albi (Zuid- West-Frankrijk). Hij werd van het spreekgestoelte gesleurd en onder de voet gelopen. Hoewel Palewski ernstige kneuzingen op liep, sprak hij toch zijn rede uit, nadat de politie had ingegrepen. De „Moro-fabriek" te Kalten- kirchen heeft meegedeeld, dat zij GOES. GRIJPSKEKKE. Opvolger wijten dr Hennequln. Jaarfeest. Naar wij vernemen zal zich te' Vrijdagavond vierden de Ge- Goes als opvolger vestigen van de ref. Knapenver. „David" en de onlangs op zo tragische wijze Geref. Meisjesver. „Kleine overleden oogarts dr J. Henne- Kracht" hun jaarfeest in de can- quin de oogarts T. E. J. de Kuy-tine van het Wederopbouwkamp, met Indiase firma's in onderhan deling is over de levering van 2000 gemotoriseerde riksja's. De ze firma's zijn in dit artikel ge ïnteresseerd, omdat de Indiase autoriteiten van plan zouden zijn het riksjavervoer als „slavenar beid" te verbieden. 1 Ook Mao Tse-Toeng zou een dergelijk verbod overwegen, zodat de Duitse fabriek hoopt ook uit China orders te krijgen. Het hoofdbestuur van de K-N. M.V. heeft besloten, de berijders waarin hij de verschillende stadia Dokter de Kuyper is thans tij delijk werkzaam in het ziekenhuis te Kerkrade. Hij is afkomstig uit Groningen. KI.OETINGE. „Van kleitafel tot boek". Voor de plaatselijke afdeling van het Nederlands Bijbelgenoot schap sprak ds T. J, van den Berg van Vrederust. Na door den se cretaris der afdeling te zijn inge leid behandelde spreker het on derwerp „Van kleitafel tot bdek". i De leiding was in handen van liJUENS ZIJN BEZOEK AAN WASHINGTON heeft Z.K.U. Prins Bernhard de luch gebruikt bij president Truman. Bij aan komst drukt de president Z.K.H. Prins Bernhard hartelijk de hand. Het weekeinde verschafte Prins Bernhard weinig of geen gelegenheid om op adem te ko men na de zeer druk bezette agenda van de vorige dagen. Zaterdagochtend werd aan de Prins de nieuwste Canadese atraaljager gedemonstreerd op het militaire vliegveld Rockliffe bij Ottawa. Dit was voor het eerst dat deze CF 100, de trots van de Canadese luchtmacht, in Openbare vlucht getoond werd. I)e Prins kreeg een uitstekende indruk van de nieuwe straalja ger. Tijdens de lunch in de Offi ciers Club bij het vliegveld, wel ke aangeboden door de minister Van defensie, Claxton, werden aan de Prins door de waarne mende stafchef, vice-luchtmaar- ichalk James, de „Golden pilots Wings" ter hand gesteld, welk Oreteken nog slechts eenmaal eerder was verleend. 's Middags bracht de Prins een bezoek aan de gewezen premier Mackenzie King te zijnen huize. Mackenzie King die reeds ge ruime tijd ongesteld is, ontving ilit handen van de Prins de ere tekens van het Grootkruis Ne derlandse Leeuw. Zondagochtend woonde de Prins generaal Foulkes en nam deel aan een intieme ontvangst te zijner ere ten huize van ge neraal Crerar. Des avonds be sloot een diner in de „Country Club", waar de Prins de gast heer was van Lord en Lady Alexander, verschillende minis ters en diplomaten de laatste dag van dit succesvolle bezoek aan de Canadese hoofdstad. Gisteren vloog de Prins in zijn eigen toe stel naar Quebec. De Nederlandse gezant in Praag, de heer van Tets, die de Prins tot dusver vergezelde Is Zondagochtend per vliegtuig naar Nederland vertrokken. De komende Grondwets herziening. Omtrent de samenstelling van de te benoemen Staatscommissie ter voorbereiding van een al gemene Grondwetsherziening is het Kabinet onlangs tot een be slissing gekomen. Zodra de ant woorden op de uitnodigingen binnen zullen zijn en, ingeval van bedanken door een of meer van de uitgenodigden zekerheid omrtent vervanging zal zijn ver kregen, valt het Koninklijke Be sluit ter benoeming der Staats- Prins een godsdienstoefening bij J commissie en ter omschrijving in de „Saint-Andrews Church", Waar Prinses Margriet in '43 gedoopt werd. Na de dienst zong de gemeente in het Engels het Wilt. heden nu treden" alsmede le zesde strophe van het Wil- lelmus. Later maakte de Prins, begun stigd door de stralende winter- fcon, enige filmopnamen van Rockliffe en de omgevnig van de 'illa waar de Koninklijke fami- van rijwielen met hulpmotoren in de gelegenheid te stellen lid te worden tegen een aanzienlijk la gere contributie. Voor hen zal een apart orgaan verschijnen. Zij zul len dezelfde rechten genieten als de gewone leden. De „vliegende mens", Aldo Vil la, die in 1946 bij een proef met een zijner uitvindingen te Genua een arm brak, heeft de moed niet opgegeven en heeft het bestuur van Turijn verzocht een proef te mogen nemen van een wolken krabber af. De stadsoverheid wei gerde echter toestemming te ge- Hierop waagde Aldo Villa besprak, waardoor de Bijbel in 't bezit der Christenheid kwam (kleitafel, papyrus, perkament, gedrukt boek). Het gesprokene werd daarna door een serie lichtbeelden toe gelicht. De leerzame bijeenkomst, wel ke helaas slechts matig was be zocht, werd met dankgebed door den spreker gesloten. YERSEKE. Oudste inwoonster overleden. De oudste inwoonster van Yer- seke, de Wed. P. Bouterse Schrijver is gisteren in de ouder ven. een vlucht van een heuveltop te dom van 98 jaar overleden. Chieri, doch zijn toestel, dat voortbewogen wordt door twee op een trapas gekoppelde vleugels stortte neer en de moderne Ikaros werd met een gebroken been op genomen. Do 42-jarige predikant Water- son van de badplaats Bexhill, in het graafschap Sussex, wil de Britse regering „schrik aan ja gen" door een algemene werksta- SOUBURG. Coöp. Boerenleenbank. Dezer dagen hield de Coöp. Boerenleenbank haar algemene jaarlijkse ledenvergadering in het gebouw Rehoboth onder voorzitterschap van de heer J. Suurmond, die in zijn openings woord wijlen de heer J. Kodde herdacht, die ruim 22 jaren als he In de oorlogsjaren woonde. Voor de lunch ten huize van ambassadeur van Roijen von de Prins nog tijd een dertigtal kin- fleren van in Ottawa wonende Nederlanders, die door mevrouw Van Roijen bijeengebracht wa ren één voor één te begroeten. In de namiddag bezocht de (Ingez. mededeling advert.) Het begint met onzuiver bloed. Onmerkbaar. Maar als de eerste Rheumatiscbe Pijnen zich de monstreren - komt het al gauw van kwaad tot erger. En al gauw is er nauwelijks red den meer aan. Tenzij ge de be roemde Kruschen-kuur te baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet néér, telfs niet voor mensen, die moei lijk innemen; en na korte tijd lleen maar een goede gewoon- ;e: iedere morgen in Uw eerste opje thee of .zoo maar met Schoon water wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte Cent gaat. Dat is dan je reinste pieuwe energie voor Uw bloed- ïuiverende organen, die al gauw tveer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en ge wrichten pijnigende onreinheden Uitbannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze Van proef de wondere werking Van Kruschen over U komen en Verbaas Uzelf over Uw weer kerende energie, die veerkracht én dat bezielende gevoel, dat U Weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is Verkrijgbaar bij 611e Apothekers en Drogisten. van haar taak tegemoet te zien. ze]f Zagen er uit alsof zij met ruw Vermoedelijk zal dit besluit dus binnenkort het licht kunnen zien. king, gepaard gaande aan vasten, voorzitter van de Raad van Toe door het gehele Britse volk, met zicht de belangen der Bank heeft het doel de autoriteiten te Lon- den te dwingen met het Kremlin tot overeenstemming te komen over controle over de waterstof bom. In de belangrijkste woestijn van Califomië heeft Zaterdag een zandstorm met een snelheid van 85 mijl per uur gewoed. Voor ruiten en koplampen van auto's werden verbrijzeld en de auto's De Balans 1949 gaf aan in ontvangsten en uitgaven de som van f2.308.269.79, aan ontvangen spaargelden f 800.524.39, terug betaalde spaargelden f 494.780.26 en aan uitbetaalde rente f 14.881.80. Saldo winst f 1613.43, waarvan f 600 werd gereserveerd voo rhet kantoorgebouw en f 1013.43 bij de reserve werd ge voegd. Het aftredend bestuurslid Joh. nei aureaena oesmursiia jon. schuurpapier waren behandeld. de pagter werd herkozen. In de Het was de hevigste zandstorm - - sinds mensenheugenis. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medege- Gepensionneerde militairen protesteren. Te lage pensioenen is geen deeld, dat geleerden een apparaat sociale rechtvaardigheid". Deze voor ontdekken van radio actieve uitstralingen hebben ge construeerd, dat veel gevoeliger ls dan de huidige apparaten. slagzin, geplakt op de autobus sen waarmede Zaterdagmiddag honderden leden van de algeme ne Militaire Pensioenbond naar Den Haag waren gekomen, was Na verkoop van een matras van een oude overleden boer bij Dyon het motto van de buitengewonebleek deze 170 briefjes van 1000 openbare vergadering, die daar fr. te bevatten. De koper, die 175 door de Pensioenbond werd ge houden. Er werd op deze vergadering een resolutie aangenomen waar in de regering met de meeste klem wordt verzocht ten spoe digste een beslissing te nemen tot verlichting van de steeds ondragelijker wordende finan ciële toestand, waarin de gepen sioneerden verkeren. In afwach ting van een regeling werd een voorschot gevraagd over het eerste kwartaal 1950. Overvallers speelden voor douane-beambten. In de buurt van de Neder lands-Duitse grens bij Aken, waar overvaUen niet tot de zeld zaamheden behoren, hebben twee onbekende mannen des avonds een voetganger zijn por tefeuille afhandig weten te ma ken, door zich voor douane-be ambten uit te geven. De mannen sommeerden de voetganger zijn papieren te laten zien en beroof den hem toen. Daarna dekten zij hun vlucht door een grote her dershond, die hen vergezelde, op hun slachtoffer los te laten. De voetganger liep zodoende ook nog enkele beten op. fr. had betaald, gaf het geld aan de erfgenamen terug. Het Vaticaan heeft Laos, Viet nam en Cambodja erkend. Na een zwemtocht van 60 uur, waarin een afstand van 286 km. werd afgelegd, heeft de Argentijn Alberondo zijn poging om de pres tatie van zijn landgenoot Can- diotti te verbeteren moeten op geven. Candiotti hield het in 1946 op 52-jarige leeftijd 75 uur uit. Hij legde 304 km. af. Tjjdens een bijeenkomst in het Olympia Theater te Milaan, uit geschreven ter herdenking van de honderdste geboortedag van de stichter der Tsjechoslowaakse re publiek, Thomas Masaryk, is een z.g. „Molotof-coektail" (een aan tal met elkander verbonden brandbommen) in de zaal gegooid, waardoor een begin van brand ontstond, dat men evenwel spoe dig weer meester was. Acht per sonen, waaronder enige commu nisten, werden door de politie ge arresteerd. Het ministercomité van de Raad van Europa komt 30 Maart te Straatsburg bijeen, aldus is offi- Krammer moest worden uitge- cieel meegedeeld. legd. De Amerikaanse vloot heeft 'n nieuwe metaalalliage uitgevonden voor straalvliegtuigen. Deze zeer liahte menging is samengesteld uit titanium, aluminium en chroom. de heer B. G. Groot Nibbelink. De jaarverslagen melden een bloeiend verenigingsleven. Bets Geschiere leverde een onder werp over Bijb. Geschiedenis over „Ruth" en Jae. de Wolf be handelde een opstel Vaderlandse Geschiedenis over „Prins Willem van Oranje". Verschillende afgevaardigden spraken een felicitatiewoord. Door de jongens werd een sa menspraak gehouden getiteld „Jan pak aan" en door de meis jes werd een samenspraak ge daan over ons „Viertal gaat met vacantie." Verder was er voordrachten- wedstrijd, en een tableau, een pantomine en zang. De vergadering werd door de heer Dronkers gesloten. BIGGEKERKE. Ultvoeriug' Zangvereniging. Vorige week hield de Chr. Zangvereniging haar eerste uit voering in de zaal van Simpelaar. De belangsteUing was zeer groot. Nadat de directeur, de heer D. W. Wijsman een korte toelich ting op het programma had ge geven, werden de verschillende nummers vlot afgewerkt. Het koor gaf een uitstekende indruk van zijn kunnen. Een bijzonder woord van lof voor de uitspraak. In de vroUjke nummers zong het koor beter, dan in de koraalnum mers, terwijl de sopraanpartij af en toe zwak was. Aan het eind van een couplet werd niet altijd geëindigd. De directie was vlot en het koor re ageert goed. Ter afwisseling declameerde de heer A. v. d. Heide religieuze en andere poëzie. Daarna besprak de voorzitter, de heer Kleinepier de financiële zijde der vereniging. Na de pauze voerden enkele leden op „De jonge generatie' Hoewel de inhoud ons maar ma tig kon bekoren, verdienen de spelers een woord van lof, voor al de heer L. Wijkhuis. Burgemeester Dregmans sprak ei in zijn slotwoord zijn vreugde over uit dat ook zo veel ouderen de laatste tijd voor culturele ar beid belangsteUing tonen. A.R.-Kiesvereniging. Vrijdagavond hield de A.R.- Raad van Toezicht A. de Visser Cz. in de plaats van Iz. Leijnse, die na 20 jaren de belangen der Bank te hebben behartigd, zich niet meer herkiesbaar stelde. Hierop volgde een leerzame Causerie door de voorzitter over Kiesvereniging haar jaarverga- „Monetaire aangelegenheden". dering o.l.v. P. Polderman. Aan het slot der vergadering j Bij de bestuursverkiezing werd droeg de kassier P. Jongepier een gedicht voor, waarin hij Iz. Leijnse als scheidend lid van de R. v. T. dank bracht voor het werk in het belang der Bank verricht en de prettige samen werking. Wijziging betonning Slaak— Noorder Slaak. Door het steeds droger worden van het Noorder Slaak werd de vorig jaar uitgelegde betonning voorgoed opgenomen. In verband met nog andere verplaatsingen van de stroomgeul waren enkele veranderingen door het bijplaat sen en verplaatsen van tonnen in het eigenlijke Slaak eveneens noodzakelijk. Voor diepgaande binnensche pen blijft bij lage waterstand in het Nieuwe Vaarwater ook on voldoende water staan, zodat thans regelmatig gebruik ge maakt wordt van het Oude hoofdvaarwater Krammer-Bocht van St. Jacob. Dit vaarwater, hoewel erg smal, geeft voldoende water voor alle diepgaande bin nenschepen. Ais het Nieuwe Vaarwater de situatie niet spoedig verbetert, zou het niet denkbeeldig zijn, dat de verlichting weer door het (Ingez. mededeling, advert.) FEUILLETON door ■haar voorbij. Nu ze het offer ge bracht heeft, voelt ze pas hoe zwaar het haar valt. Opeens zwijgt het orgel. Eén tel. 80) En de zoon van de oude, een muziekvirtuoos, speelt met heel rijn ziei. Hij wil de mensen dwingen te luisteren. Nu zet hij een eigen gecom poneerde variatie in op psalm 42. Zachte, weemoedige, langge rekte klagende melodieën ruisen 6m de gemeente heen. De mensen beneden worden opmerkzaam, sommigenkijken naar boven, verwonderd. En me neer Hamers, de enige rijkaard, denkt bij zichzelf: Al dat gebe del om een nieuw orgel is grote Onzin. Ik trek mijn bijdrage in. De droeve melodieën zijn ver gleden en overgegaan in een dringend smeken, een brandend Verlangen van een dorstende riel naar God. Dan begint een bange worste ling. Het orgel kreunt en kermt, het hijgt naar verlossing en uit komst. Het wordt lot een adem beklemmende benauwenis. „Daar Uw golven, daar Uw baren mijn benauwde ziel vervaren." De gemeente zit als geboeid. Ally heeft de ogen gesloten. Al e Heer zal haar strijd, haar worstelen van de laatste weken gaat weer aan erg in beroering gebiacht. Een Dan klinkt het gedragen: „Maar uitkomst geven." De gemeente leeft op. Blijdschap wordt er in de zie len beneden gegoten. Op allerlei variaties, en rret aUerlei melo- diedieën wordt de lofzang uit gejubeld. Het zijn zachte, gedra gen, lichte, blijde tonen. Dan volgt even nog weer een terugblik, een inzinking, voor dat het plechtig en statig slot- accoord: „Ik zal God, Mijn God, nog loven." Het felle belletje vanuit de kerkeraadskamer wil de slot- jubel ruw afbreken. Maar de or ganist beheerst volkomen zijn spel. Handig manoeuvrerend speelt hij nog enkele seconden door. Als de hoofden van de ambtsdragers en van de ge meente zich tot het gebed bui gen sterven de laatste klanken weg. Ze hebben de harten ge stemd om God te ontmoeten. Na het zingen van Psalm 51 1 zal u worden voorgelezen Johannes 1 van vers 43 tot en met vers 51." Ally's gezicht is strak en ern stig. Ze heeft moeite haar ge dachten er by te houden. De laatste brief van Kees heeft haar zin kan ze maar niet kwijtraken: „Kindje, als je ooit tot andere gedachten komt, ik zal je met open armen ontvangen." Dat was nog minder te dragen uichend endan een feUe brief vol verwij ten. „Volg Mij." Met nadruk herhaalt dominé z'n tekst. Het meisje schrikt op. „Volgen, gemeente, Jezus vol gen, is niet gemakkelijk. Het is offeren. De discipelen begonnen er al dadelijk mee, toen Jezus hen riep. Ze moesten hun fami- He en het werk, dat hen lief was, achterlaten en met Jezus alle ontberingen, haat en smaad gaan lijden Dominé heeft contact met zyn mensen. Aandachtig zqn de hoofden naar hem opgeheven. Alleen waar kinderen zitten hoort men af en toe een beetje geschuifel of het rollen van een peper munt. Doordringend gaan de ogen van de predikant langs de rijen Udmaten, als hy vervolgt: „De meeste discipelen die Jezus ge volgd zijn, hebben dat volgen met de marteldood betaald. En als Jezus vandaag juUie toe roept jongens en meisjes, „Volg Mij', dan is dat nog even moei lijk als vroeger." Ally zit nu met heel haar ziel te luisteren. Kees is even hele maal weg uit haar gedachten. Bqna als een rechter vraagt dominé: „WiUen julhe vrqwillig alles achterlaten? Alles wat je bindt, wat je terughoudt om Je zus te volgen? WiUen jullie heel je hart onvoorwaardelijk aan Hem geven? Dat valt niet mee. Het is ontzettend moeiHjk. Een mens is graag zijn eigen baas, gaat zo graag zijn eigen weg. Jezus vraagt volgen, blinde lings volgen. Niet wetend waar heen. „Wandel maar stiUekens ach ter Hem aan. Dat is gelukl" Getroffen luistert Ally. Ze is zo blij, dat ze gekozen heeft. Dat ze nu hier mag zitten. Het on heilspellende donkere gordyn, dat er altijd voor haar toekomst met Kees hing, kan haar nu niet meer beangstigen. Haar een zaamheid en pijn duwt ze met kracht terug. Dominé raakt hoe langer hoe meer in vuur. Het is heerlijk om naar hem te luisteren en de woorden in je op te nemen. Die mens op de preekstoel is in staat, omdat hq gezant Gods is, je ziel boven het gewone leven uit te tillen en blq en gelukkig te ma ken. Dorstend naar God. Ais AHy straks haar „ja" zegt, is het voor haar geen offer meer, maar een geschenk, dat ze graag geeft. (Wordt vervolgd.) dhr. M. Houterman herkozen en in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer C. Pol derman, gekozen dhr. J. v. Keu len. Voorgelezen werd een schrij ven van de heer C. Polderman, die afscheid nam van de vereni ging als voorzitter wegens ver gevorderde leeftyd en huisehjke omstandigheden. Meer dan een halve eeuw werkte hij in de Kiesvereniging mee. Besloten werd een deputatie uit de ver eniging te benoemen om hem voor zijn unieke arbeid persoon- Ujk te bedanken. Als spreker trad op de heer A. Schout van Vlissingen. In een gedegen betoog schetste hy in grote hjnen de verleidende gees ten van onze dagen en riep op tot getrouwheid in de strijd daar tegen, ook bij de komende stem bus. ST. LAURENS. Jaarvergadering Groene Kruisver. Vrijdagavond hield de Groene Kruisvereniging Sint Laurens Serooskerke haar jaarvergade ring te Serooskerke in de con sistorie der Ned. Herv. Kerk o.l.v. de heer A. C. Schipper. De voorz. sprak hij de opening enkele woorden ter nagedachte nis van de overleden bode der vereniging te Sint Laurens, de heer A. Louws en herinnerde aan diens bouwende arbeid voor het Groene Kruis. De secretaris, de heer J. Ver- sluys Sz. wees op het belang rijke jaar 1949. De aankoop van de auto voor de zuster, de bouw van een garage en vond het jammer dat Zr. v. Nes ons door haar a.s. huwehjk gaat verlaten, maar wenste haar alle goeds toe. De vereniging telt 746 leden. Door de wijkzuster werden 2767 bezoeken afgelegd, bene vens 380 voor T.B.C.-bezoek en 811 voor Kinderhygiène. De re- keing sloot met een eindbedrag van f 8839.86 en die van de T.B.C. met een bedrag van f 1676.23. Als bestuursleden werden her kozen mevr. BommeljeWisse en de heren L. v. d. Broeke en Adr. Francke Jzn. Bij de rond vraag werd gesproken over aan sluiting bq de stichting voor Kraamverzorging en bracht de voorzitter dank aan de leden en verschillende instellingen voor de grote financiële steun. OOSTKAPELLE. L.J.G. Vrijdagavond hield de L.J.G. afd. Oostkapelle haar jaarverga dering in 't Café van Wattel o.l.v. de heer J. Poppe Kz. De secretaris, de heer K. Pop pe bracht verslag uit voer het afgelopen jaar. De penningmees ter sloot zijn boeken met een batig saldo. Verder werd de avond gevuld met voordrachten wedstrijd, die gewonnen werd door P. van Liere en hersen gymnastiek. DOMBURG. Melkcontrölevereniging, O.l.v. de heer Joh. de Visser Jz. vergaderde de melkcontröle vereniging Domburg-Aagtekerke Het aantal leden breidt zich ge- leideUjk uit. Er zyn nu 22 leden, met 159 koeien onder controle. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat er een flink batig saldo aanwezig was. Besloten werd voor de ev. te Domburg en Aagtekerke te hou den veekeuringen een bedrag beschikbaar te stellen als prij zen. Tot secretaris werd herko zen de heer M. Corrie te Aagte kerke en tot penningmeester in de plaats van de heer Jac. de Visser Sz. werd gekozen de heer W. Verhage te Westkapelle. WESTKAPELLE. Ouderavond. Donderdagavond vergaderden de leden van de School met de Bijbel onder voorzitterschap van H. Wouters. Na gezang, gebed en schriftlezing heette hij de aan wezigen welkom. De jaarversla gen van secretaris en penning- meester getuigden van een bloei end schoolleven. Na de pauze behandelde de voorzitter het on derwerp: „Nieuwsgierig in het geloofsleven". De heer J. Vrij hoef sloot met dankgebed. Jaarfeest. 10 Maart hielden de Chr. Meis jesclubs „Dorcas" en „Kustlicht- jes" en de Jeugdclub ,,'t Mos terdzaadje" hun jaarfeest in de Cantine van het Zwitserse kamp. De avond werd geopend met een liturgie door Mevr. Oosthoek (presidente). De jaarverslagen werden niet voorgelezen daar deze doorgaans weinig aandacht hebben. Door de „Kustlichtjes" werden Volksdansen, Zang en toneel gedaan. Door ,,'t Mosterd zaadje" ei.ige schetsjes, voor drachten en zang. Door leden van Dorcas werd opgevoerd het stuk „Japke". Dit werd heel goed gespeeld. Ds Oosthoek sloot de avond met alle aanwezigen hartelijk dank te zeggen en na het zingen van ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", ging hij voor in dank gebed. ARNEMUIDEN. Kinileroperette. Voor de tweede maal werd door de hoogste klas van de Openbare School de kinderope rette „Zwaan Kleefaan" opge voerd, ditmaal voor publiek. Voor een zeer goed bezette zaal werd met hetzelfde enthousiasme door de jeugdige artisten ge speeld en meermalen klonk har telijk applaus. Hoewel aan het spel van de dertig jongens en meisjes natuurlijk geen hoge eisen mogen worden gesteld, ga ven sommige scenes toch heel aardig spel te zien en het dave rend handgeklap na het slotkoor was welverdiend. ANNA JACOBAPOLDER. Ouderavond B(jz. Lagere school. Door de Vereniging voor Bijz. Lager Onderwijs te dezer plaatse, werd 10 Maart j.l. een ouder avond georganiseerd. Deze avond 'werd gehouden in de „School met de Bijbel" en stond onder leiding van de heer C. J. van Strien, die deze avond op ge bruikelijke wijze opende, waar na hij allen een hartelijk welkom toeriep. Dhr. A. L. Abrahamse hield nu een causerie over zijn bezoek aan de school. Juffr. Wolff kreeg hierna ge legenheid haar inleiding te hou den over: „Het gebed in het kinderleven". Na de pauze sprak de heer J. J. van Dijk over „Onderwijsver nieuwing". De lessen van de jongens zyn weer anders dan die der meis jes. Op de vraag betreffende verandering van school, van de Lageweg naar de Langeweg, deelde de voorz. mede, dat de toezegging van B. en W. nog steeds van kracht is en dat dit jaar nog een aanvang zal wor den gemaakt met het opknappen van de betreffende school in de Langeweg. Filmavond Rode Kruis. 9 Maart j.l. organiseerden de afdelingen St. Philipsland en Anna Jacobapolder van het Ned. Rode Kruis een filmavond. De film: „Van mens tot mens" werd vertoond in de lokalen van de Bijz. Lagere School. Deze avond stond onder lei ding van Dr H. Menger, voorz. der afd., die in enkele woorden het doel van deze avond uiteen zette. Tweemaal werd pauze ge geven waarin verloting plaats vond. Deze verloting had ten doel de kosten van deze avond te bestrijden. TIIOLEN. Jaarvergadering. Vrijdagavond vierden de Geref. Meisjes en Jongelingsvereniging hun gecombineerde jaarvergade ring in de zaal van mej. Wed. Hoek onder leiding van O. J. Contant. Op een inleiding van P. J. Janssen Hz. over „Hiskia" volg de een aangename discussie. Verder kwamen de verslagen van Meisjes- en Jongelingsver eniging aan de beurt. De avond werd verder gezellig gemaakt met samenspraak, voordracht en felicitaties van Zusterver. van het eiland, van Bergen op Zoom en Vrederust. Ouderling Verkamman sloot de avond. Verleden week vierde de Chr. Bond van Overheidspersoneel, afdeling Tholen haar jaarverga dering in de bovenzaal van de heer A. Engelvaart. De verslagen van secretaris en penningmeester werden in orde bevonden, waarna de heer de Jong sprak over het C.V.U. en werden verscheidene vragen ge steld die door de heer de Jong uiteengezet werden. De heer Droogers werd herkozen tot secr. waarna verder de avond gevuld werd met causerie en voordracht. BENOEMINGEN. Het is tussen de politieke bondgenoten, de K.V.P. en de P.v.dA. niet alles botertje tot de boom. Vooral de benoemingen geven nog wel eens aanleiding tot wrijving. Beide partijen klagen op hun beurt, dat zij een te klein deel van de politieke buit en dit geldt met name de burgemees tersbenoemingen ontvangen. Dat zal bij de Economische Raad, naar ik vermoed, wel niet het geval zijn. Deze raad, die op 1 April haar eerste zittingsperiode begint, zal enkele benoemingen moeten doen. Er moet toorden aangetoe- zen een algemeen secretaris en een secretaris voor sociale aan gelegenheden. Nu hebben beide partijen sa men in dit college de meerder heid en blijkbaar hebben ze overleg gepleegd. Vandaar dat nu reeds uast staat naar 't schijnt, dat voor de eerste junctie een R.K. man, d.r H. L. Jansen en voor de tweede een man van de P.v.dA., dr P. S. Pels, benoemd zal worden. Het zullen bektvame mannen zijn daaraan twijfel ik niet. Maar men moet het met par tijbenoemingen, die langzamer hand doen denken aan de partij dige benoemingen van voor de oorlog, toch niet te bont maken. KORTGENE. Aanbesteding. Vrijdag werd aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het aanleggen van de steenglooiing van ds Willem Adriaanpolder te Kortgene. Ingeschreven werd als volgt; Sponselee en Lucasse, Wals oorden f 13.350.—, Lucasse en Sponselee, Walsoorden f 13.500, H. van Wijnen, Papendrecht f 12.900, P. Broeken, Breda f 12.500, A. C. van Hee, Kamper land f 12.279, Alfons Warrens, Ossenisse f 11.990, L. van Boven, Ellewoutsdijk f 11.900, J. Kievit, Colijnsplaat f 11.144, A. van Se- venter, Dordt f 11.100, J. Hoge- steger, Wemeldinge f 11.111, W. van den Berg, Bruinisse f 10.750, van den Heriks, Aannemingsbe drijf Sliedrecht f 10.200, M. /an der Velde, Bruinisse f 10.120, L. van Poperlng, Bruinisse f 10.090. Gegund aan de laagste in- inschrijver. AXEL. Leerlingen-avond. In de Christelyke Bewaar school te Axel had de jaarlijkse muziek-avond plaats van de leerlingen der leraren P. Brak man en S. Kowarski. De heer J. Lefeber zeide in zijn welkomstwoord o.a. dat deze en volgende avonden voort aan door de ouders ter hand zul len worden genomen, aangezien zulks niet tot de taak der leraren behoort. Daarna bestegen de leerlingen het podium, eerst de beginne lingen, daarna de gevorderden, totaal 34. De piano- en orgel stukjes werden regelmatig afge wisseld met vioolmuziek. De leerlingen maakten een uitste kende indruk door techniek en voordracht. De besten waren wel de gebroeders Jo en Chiel de Visser, resp. met Sonate in D van Haydn en Concertino voor viool. Bij de dames waren dit de gezusters Bep en Boor Brak mans, resp. met preludium in C, van J. S. Bach en Concertino van Antonio Vivaldi voor viool. Jaarvergadering Chr. Harmonie „Hosanna". De Chr. Harmonie „Hosanna" hield haar jaarlijkse uitvoering in „Het Centrum". De voorzitter, de heer J. le Feber, opende met gebed en bracht in zqn openingsrede o.a. dank aan het gemeentebestuur voor de verhoging van het sub sidie, aan de directeur, de heer P C. Brakman, voor diens grote toewyding en aan de commissie voor de nieuw te bouwen mu ziektent. De Harmonie voerde daarna een muzikaal programma uit, terwijl ook verschillende solo nummers van het solistencon cours te Hoek ten gehore wer den gebracht met pianobegelei ding van de heer Brakman, en een blaas-kwartet optrad. Daarna werd opgevoerd de komische twee-acter Drogisterij „De Hechtpleister", die de aan wezigen enkêle amusante uren bezorgde. Een tombola tot dekking der kosten slaagde naar wens. Nadat gemeenschappelijk het „Wilhel mus" was gezongen, eindigde de heer le Feber met dankgebed.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2