Verdeeld België wacht thans op beslissing van de Koning NIEUWS Belgische volksraadpleging lost de moeilijkheden niet op. De schoenhandel worstelt met vele problemen Indonesië krijgt een vrije valutamarkt. Verlies naar alle kanten. Waarom op Zondag? SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Meerderheid niet doorslaggevend genoeg. Engelse regering doorstond nieuwe vuurproef Tand-technïek. Maatregel ter bevordering van de uitvoer. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2384. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1510 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters S cent per woord DINSDAG 14 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 6.56 u., onder 18.44 u. Maan op 6.20 u., onder 15.00 u. Hoogwater op Woensdag 15 Mrt: Vlissingen: 12.32 u. 1.57 m., u. m. Terneuzen: 0.27 u. 1.52 m„ 12.59 u. 1.78 m. Wemeldinge: 1,28 u. 1.18 m„ 14.02 u. 1.45 m. Zierikzee: 1.09 u. 0.98 m., 13.47 u. 1.23 m. T_Tet is een trieste tijd voor het x 1 Belgische volk en zijn Ko ningshuis. Reeds lange tijd zijn daar de meningen verdeeld over de al of niet terugkeer van Koning Leo pold, een kwestie die de gemoe deren in heftige beroering heeft gebracht. In verband met de houding van de Koning gedurende de oorlog waarover de menin gen sterk verdeeld zijn en zijn huwelijk met mej. Baele na het tragisch overlijden van Konin gin Astrid, die bij het Belgische volk zeer geliefd was, is het Kabinet van oordeel, dat Ko ning Leopold behoort af te tre den, ten behoeve van zijn oudste zoon. De Koning echter is niet be reid door aan deze wens te vol doen, zijn rechten prijs te geven. Het parlement is verdeeld. En zo is te langeleste besloten tot het houden van een volks raadpleging. V ondag is het volk in de ge- legenheid gesteld zich uit te spreken. Het resultaat is geweest, dat 57.68 pet. zich uitsprak voor de terugkeer van de Koning en 42.32 tegen terugkeer. Een voor alle partijen onbe vredigend resultaat. De Koning heeft een meerder heid behaald, maar met de we tenschap, dat een belangrijk deel van het volk zich van hem af keert. Een overwinning, die in feite een nederlaag betekent. De oppositie, met aan het hoofd de populaire minister Spaak, heeft al evenmin reden om tevreden te zijn, nu de cij fers uitwijzen, dat bijna 58 pet. van de bevolking zich tegen hem heeft verklaard. Zijn optreden tijdens deze kwestie is trouwens van die aard geweest, dat er een grote kans is, dat zijn politieke rol is uitgespeeld. ~\J or het Belgische volk als geheel is er nog veel minder reden om tevreden te zijn. De tegenstelling tussen Walen en Vlamingen is belangrijk ver scherpt. De spanning tussen deze twee volksdelen is niet weinig toegenomen. Maar het ergste bij dit alles is, dat het Koninklijk gezag, schier onherstelbaar werd ge schaad. De tegenpartij heeft niet alleen gelegenheid gekregen de hoogste gezagsdrager in staat van beschuldiging te stellen, maar ook, hem te honen en te smaden en met vuil te over dekken. Wat van dit alles de gevolgen zullen zijn is niet te zeggen. De beslissing is nu aan het parlement, waar straks de strijd opnieuw zal losbranden. Maar welk besluit daar uit eindelijk ook genomen zal wor den en wat de Koning tenslotte ook zal doen, er is veel kapot gemaakt, dat niet meer hersteld kan worden. Er is verlies naar alle kanten. Blijvend verlies, naar te vre zen staat. Zondagmorgen keken vele Utrechtenaren niet zonder schrik naar een toneeltje bij de Museum- brug. Als in de oorlogstijd liepen daar een aantal „gevangenen" bewaakt door zwaarbewapende S.S.-man- nen. De zaak was, dat in opdracht van de K.P. Filmdienst buitenop namen werden gemaakt, ten be hoeve van de propagandafilm voor de Stichting 19401945 in verband met de Mei-actie. De bedoeling is een beeld te ge ven van wat zich in die dagen met de politieke gevangenen af speelde. Niets tegen. Maar waarom moest dit op Zon dag worden gedaan. Het betreft hier een nationale zaak. Een Stichting waaraan alle richtingen meewerken. Waarom dan zo onnationaal ge handeld; door juist de Zondag voor dit bedrijf in te schakelen? Waarom op deze wijze mede burgers, medestrijders, in hun godsdienstige gevoelens ge kwetst? Strijdkrachten-programma's uit Indonesië niet meer op de lange golf. In verband met de nieuwe inter nationale golflengte-regeling, die op 15 Maart a.s. van kracht wordt zuilen met ingang van die datum de voor Nederland bestemde uit zendingen van het strijdkrachten- programma te Djakarta, welke hier te lande dagelijks van 17.30- 18.00 uur op golflengte 1875 me ter, alsmede in de meeste plaat sen via de derde lijn van het ra dio-distributienet te horen waren, komen te vervallen. De uitzendingen van het Neder landse strijdkrachten-programma geschieden met ingang van 15 Maart a.s. via Hilversum II op 298 meter, dagelijks van 18.30 19.00 uur. Uitvoer van Indonesië met een derde teruggelopen. De jongste cijfers betreffende de uitvoer van Indonesië, die over de maand Januari 1950, gaven ten opzichte der voorgaande maand een teruggang te zien met onge veer een derde van de waarde en ongeveer 30 procent in gewicht. In December 1949 werd voor een waarde van f 169.246.000, uitgevoerd en in Januari 1950 voor f 113.135,000. NA HEFTIGE DEMONSTRATIES „ONHEILSPELLENDE" RUST. Het percentage van 57,68 der Belgische bevolking dat zjjn stem heeft uitgebracht op Koning Leopold, is enigszins als een ont goocheling voor de Leopoldlsten gekomen. Het resultaat van de volksraadpleging Is nu juist geworden wat vele vooraanstaande politici steeds hebben gevreesd: een percen tage, dat weliswaar boven het gemiddelde van 55 procent voor het gehele land ligt, doch voor de Liberalen noch Socialisten beslissend Is. Ook de scheiding tussen Vlamingen en Walen met een gemid deld percentage van resp. 72 procent en 42 procent voor de Koning, Is door deze volksraadpleging meer dan ooit geaccentueerd. Hoewel men thans op de hoogte is van de publieke opinie in België, is de koningskwestie dus nog verre van opgelost. Op grond van het twijfelachtige percentage zullen liberalen en socialisten zich blijven verzet ten tegen een terugkeer van de koning. Indien koning Leopold en de katholieke volksparty voet by stuk zouden houden, zou België volgens politieke waar nemers rechtstreeks naar een regeringscrisis en nieuwe ver kiezingen gaan. Het is waarschy'niyk, dat het Belgische kabinet zal voorstel len koning Leopold onmiddellijk terug te roepen. In de naaste omgeving van de katholieke premier Gaston Eys- kens is men van mening, dat de door de koning behaalde meer derheid niet voldoende door slaggevend is. In regeringskringen is men van gevoelen, dat de volksraad pleging weinig heeft bijgedragen tot de oplossing van de konings kwestie, die het land sedert het einde van de oorlog verdeeld heeft gehouden. Regering In moeilijkheden. Naar in politieke kringen ver luidt, hebben de Katholieke mi nisters op de kabinetszitting van gistermorgen aangedrongen op de terugkeer van koning Leo pold, op grond van de uitslag der volksraadpleging. De liberale ministers zouden geweigerd hebben zich bij dit standpunt aan te sluiten. Als men niet tot een compromis kan komen, zou dit betekenen, dat de regering zou moeten worden ontbonden. Er zouden dan nieu we verkiezingen moeten worden gehouden. In Katholieke kringen ver luidt, dat het kabinet zal streven naar een compromis. De rege ring zou een verklaring kunnen afleggen, waarbij de Koning in zqn eer wordt hersteld, waarna deze ten gunste van zijn zoon Boudewijn zou kunnen aftreden. Op de kabinetsvergadering waren alle ministers het er over eens, dat Eyskens zo spoedig mogeiyk naar de Koning moest Hoofdbestuur Chr. Hist. Unie vergaderde. In de vergadering van het hoofdbestuur der Chr. Hist. Unie te Utrecht, is besloten tot instel ling van twee commissies. Eén tot herziening van het program van beginselen en een tot herziening van de statuten. Beide zaken hoopt men in 1951 aan de alge mene vergadering voor te kunnen leggen. De agenda voor de algemene vergadering der Unie op 12 Juni in „Krasnapolsky" te Amsterdam werd vastgesteld in besloten ver gadering en besloten werd op 28, 28 en 29 Juli 1950 in het confe rentieoord der Chr. Hist. Jonge ren te Ermelo een zomerconfe- rentie te houden. gaan om de periode van span ning en onzekerheid, die de so ciale rust en de economische po sitie van het land in gevaar zou kunnen brengen, zo kort moge lijk te houden, zo is in gewoon lijk welingelichte kringen ver klaard. In doorgaans goedingelichte kringen verklaart men, dat de liberalen geen beslissing zullen nemen alvorens die van de Ko ning bekend zqn. De Belgische premier, Gaston Eyskens, is gisteren uit Brussel naar Zwitserland, waar Koning Leopold verbiyft, vertrokken om het resultaat van de volksraad pleging over de terugkeer van de Koning te bespreken. Prinses Josephine Charlotte, is per vliegtuig naar Pregny terug gekeerd. De socialistische party heeft medegedeeld, dat „Koning Leo pold niet meer in staat is het Bel gische volk te verenigen". De par tij verklaart echter, dat zij bereid Is te onderhandelen over elke an dere oplossing voor de Konings kwestie dan de terugkeer van de Koning, teneinde een nationale vrede tot stand te brengen. Labourlid verliet het zieken huis om te stemmen. Gisteren was het de laatste dag van het debat over de troonrede In het Britse Lagerhuis. De con servatief Walter Elliot diende een amendement op de troonrede in, waarin betreurd werd, dat de kwestie van de woningnood niet aangeroerd werd. Met 314 tegen 289 stemmen werd dat amende ment echter verworpen, waarmee de Labourregering voor de tweede keer gered is. Nu de conservatieven er alles op zetten om een mogelijkheid te vinden welke de Engelse Labour regering ten val zou kunnen bren gen, hebben de Labourleden het wel moeilijk gekregen. Immers, het stemmenverschil tussen La bour en de conservatieven is niet zo groot meer en wanneer de li beralen op de hand van de con servatieven zijn is de Labourre gering ten dode opgeschreven. Ook gisteren had de Engelse re gering aan het amendement de vertrouwenskwestie verbonden. De waarde van één stem is nog nimmer zo groot geweest in het Engelse Lagerhuis. Eén Labour lid, had zelfs zijn bed in het zie kenhuis verlaten om alleen even te stemmen. Direct daarna ging hy weer naar bed. Vandaag is er 'n nieuwe kracht proef. De conservatieven hebben een amendement ingediend op de aanvullende begroting voor 1949 1950 ten bedrage van 148 pond sterling. De regering heeft op nieuw de vertrouwenskwestie ge steld. Wel een zenuwslopende, tanta- luskwelling voor de regering. Daarentegen wordt in een com munique van het bestuur van de Chr. Volksparty verklaard, dat de volksraadpleging heeft bewezen, dat de meerderheid van het land de terugkeer van de Koning wenst. Gisteravond hebben in een steenkoolmqn te Charleroi 550 rmjnwerkers het werk neergelegd, als eèn waarschuwing tegen elke poging om de Koning weer op de troon te helpen. Duizenden werklozen in het ge hele land zijn bezig tienduizenden grote „ja's" en „neens" te verwij deren, die in witte verf op de mu ren zijn gekalkt en palen, re clamezuilen en muren schoon te krabben van de laag affiches, die volgelingen en tegenstanders van de Koning over elkaar hebben ge plakt. Nederlandse troepen in September gerepatrieerd. De staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae, die mo menteel te Djakarta verblijft heeft op een persconferentie me degedeeld, dat eind Sptember zo goed als alle Nederlandse troepen zjjn gerepatrieerd. Sedert de sou- veredniteitsoverdracht zijn ruim 20.000 man naar Nederland ver trokken. Ten aanzien van Westerling ver klaarde de staatssecretaris, dat volledige byzonderheden ten aan zien van het ontsnappen van Wes terling aan de Nederlandse rege ring zijn voorgelegd. Hy hoopte, dat deze aangelegenheid grondig door een onpartqdige rechter zou worden uitgezocht, opdat de Unie partners zouden weten, wat zq aan elkaar hebben. Sjalin bereid tot vredes besprekingen in Europa? Buitenlandse waarnemers te Moskou achten het niet uitgeslo ten, dat premier Stalin bereid is president Truman te ontmoeten voor „vredesbesprekingen" in Eu ropa. Zq wijzen in dit verband op een onlangs door Malenkof, lid van het Politbureau, afgelegde verklaring, dat de Sowjet-Unie bereid is deel te nemen aan „eer lijke besprekingen over de we reldvrede". De waarnemers worden in hun mening gesterkt door de commen taar in de „Prawda" op een arti kel van 't Britse communistische blad „Daily Worker". In dit ar tikel, gesteld in de vorm van een open brief aan Acheson, wordt Truman gecritiseerd omdat hij weigert Stalin ergens anders dan te Washington te ontmoeten. De 26-jarige schilder Ro bert Mcquad voelde tijdens de werkzaamheden aan een huis de stelling onder zich instorten. Hij greep een uit steeksel vast, waar een tele graafdraad aan bevestigd was. ''oen hij zich niet meer kon houden, kwamen zijn sterke tanden hem te hulp: hij klemde de draad tussen zijn kaken en bleef zo vijf minu ten hangen totdat een collega hem kwam verlossen. Drie andere arbeiders waren met de stellige neergestort en lie pen verwondingen op. Toch postduivenvluchfen naar het buitenland. De aanvankelqke vrees, dat de postduivenvluchten vanuit het buitenland in verband met de heersende vogelpest geen door gang zouden vinden, blijkt niet gegrond te zijn. De duif onder vindt geen last, zodat de vluch ten even normaal als in vorige ja ren doorgaan. De vluchten wor den zowel vanuit België als uit Frankrijk gehouden. VERGADERING ZEEUWSE SCHOENWINKELIERS VERENIGING. De schocnwinkeliers, aangesloten bjj de Zeeuwse Schocnwinke- liers Vereniging, hebben zich gistermiddag op een vergadering in hotel „Centraal" te Goes manmoedig in een groot aantal problemen gestort. En de problemen waar de „detailhandel in schoenen" mee worstelt zjjn vele. Dit bleek ook uit de inleiding, gehouden door de secretaris van de betreffende vakgroep, de heer A. A. C. Reedijk. Deze sprak over „Verleden, heden en toekomst van de bedrijfs organisatie". Inleiding A. A. C. Reedijk. Voor de oorlog was de organi satie in de detailhandel niet erg krachtig, aldus de heer Reedijk. Was het, vooral in schoenhandel maar zo geweest, want dan was het heel wat beter gelopen met de leverings- en betalingscondities, waarmede men thans kampt en die destqds, zonder dat iemand protesteerde, door de schoenin dustrie werden gesteld. Spr. belichtte de nadelen van de Organisatie Woltersom en schetste vervolgens het ontstaan van de P.B.O. Voordat hq hier uitvoerig op inging, beschreef hij de taak van de vakgroep welke, zoals hq zei, er naar streeft de schoenverkoop zoveel mogelijk te stimuleren. De mensen zullen moeten afstappen van het idee pas nieuwe schoenen te kopen als de oude versleten zqn. Thans wordt 2,2 van het inkomen aan schoeisel besteed. Dat kan hoger worden. In Amerika bedraagt dit cqfer 3,5 De vakgroep doet echter nog meer. Men maakt er bedrijfs- en marktanalyses, houdt er statis tieken voor de winkelier bq, men berekent de bedrijfskosten en wil de verkoop stimuleren. In ver band hiermede zal op 31 Maart te Scheveningen een mode-cen trum voor schoeisel geopend wor den waar een show zal worden gegeven voor de pers. Vervolgens behandelde spr. uit voerig de P.B.O. Hij hoopte, dat er een bedrijfschap voor schoenen zou mogen ontstaan. Er volgde 'n uitvoerige gedachtenwisseling waarin men vooral huiverig bleek voor de macht, die de sociaal-eco nomische raad zal krqgen. Verkiezing bestuurslid. Na de inleiding vond de verkie zing plaats van een bestuurslid voor Schouwen en Duiveland. Ge kozen werd in de vacature J. P. van Beveren te Zierikzee, de heer A. Smallegange te Zierikzee. Voordat de heer I. M. van Hou ten uit Middelburg, de secretaris der Zeeuwse Vereniging, het woord verkreeg hq sprak over „De plaats van de Zeeuwse schoenwinkelier in het organisa torisch verband der Nederlandse schoenhandel" besloot de ver gadering om, namens de Natio nale Vereniging van Schoenwin keliers, waarbq de Zeeuwse Ver eniging is aangesloten, erop aan te dringen dat de verkoop van sandalen, viltpantoffels, rubber laarzen voortaan ook onder de vestigingsbesluiten zal vallen. Weinig georganiseerden. Met de organisatie staat het niet zo heel best, vertelde de heer avn Houten. Van de 180 Zeeuwse winkeliers zijn er 60 georgani seerd. Toch is dat nog een be hoorlijk cijfer. In geheel ons land zijn nl. van de 4000 winkeliers er maar 1000 georganiseerd. Hq hield een warm pleidooi om de organisatie wat sterker in de schoenen te laten staan. De vergadering ging er dan ook mee accoord de con tributie te verhogen -van f 2,50 per jaar op f 5. Voorts zal er reclame gemaakt moeten worden. Zoiets in de geest van „De schoen past weer best", vond men lachend. Ook op deze inleiding, volgde een levendige bespreking. Wat betreft de reclame, zo werd op gemerkt, moet men zich niet la ten spannen voor het karretje van de industrie. Men bleek het er wel over eens te zqn, dat er aange pakt zal moeten worden. De vergadering stond onder lei ding van de heer J. H. van Kam pen uit Oostburg. PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE IN BRUSSEL AANGEKOMEN. Prinses Josephine Charlotte, de 22-jarige dochter van Koning Leopold is Vrijdagavond per vliegtuig in Brussel aangekomen om Zondag haar stem uit te brengen bij de volksraadpleging. Staande in de deuropening van het vliegtuig begroet de Prinses de enthousiaste menigte die ter verwelkoming aanwezig is op het vliegveld. De Indonesische regering heeft ter bevordering van de export en vaa het sluitend maken van de begroting een opzienbarende maat regel genomen, die in feite neerkomt op een devaluatie van de Indonesische valuta met 67 percent. De maatregel komt op het volgende neer: Exporteurs krqgen behalve de opbrengst van hun goederen in Indonesische valuta een deviezencertificaat, dat hun tezamen met invoer- of deviezenvergunning recht geeft op de aan koop van buitenlandse valuta voor de helft van de opbrengst van hun goedeTen. Als zij van deze certificaten niet zelf gebruik wensen te maken, kunnen zjj deze via banken aan importeurs verkopen, want deze hebben behalve de gewone deviezenvergunning ook nog deviezencertificaten nodig tot de volle waarde van de deviezenver gunning. Aparte regeling voor employe's Zij kunnen deze certificaten via banken kopen van de expor teurs of van de regering, die immers de helft van de op brengst in buitenlandse valuta van exportgoederen voor zich houdt. De opbrengst van de re geringscertificaten is bestemd voor het sluitend maken van de begroting. De certificaten zijn dertig dagen geldig. Voor het overmaken van gel den naar het buitenland (wat neerkomt op het aankopen van buitenlands geld) zijn ingevolge deze regelen, die op 13 Maart ingaat, natuurlijk behalve de ge bruikelijke deviezenvergunnin- gen ook deviezencertificaten no dig. De regering zal haar ambte naren deze certificaten gratis ter beschikking stellen voorzo ver betreft het overmaken van gezinsdelegaties en spaargelden zoals dat in 1949 geschiedde en voorlopig ook wat betreft de be talingen, die in buitenlands cou rant van regeringswege werden gedaan. De regering verwacht, dat andere werkgevers tot een zelfde maatregel zullen overgaan en zal in afwachting daarvan de eerstkomende drie maanden ook voor de niet-regeringswerkne- mers gratis certificaten ter be schikking stellen. De Indonesische regering ver wacht, dat de prijs van de cer tificaten zal komen te liggen op 200 percent van de normale waarde. Zijzelf zal beginnen met het beschikbaar stellen van cer tificaten tegen 200 percent. Dit betekent dus voorlopig een de valuatie van 67 percent. De waarde van de certificaten zal worden bepaald door de vraag en de voorraad. Om te voorkomen, dat de prij zen van ingevoerde goederen en ook van in het eigen land ge produceerde goederen niet op lopen heeft de regering meteen een prijzenstop afgekondigd Als maximumprijzen gelden, die, welke tot nu toe van kracht Waren. Verwacht wordt, dat de ex portgoederen, die in afwachting van de nieuwe maatregelen de laatste maanden waren opgesla gen, nu snel van de hand zullen worden gedaan. Een gevolg van de nieuwe re geling is, dat de passage- en Koningin en Prinsesjes uit Sankt Anton vertrokken. Koningin Juliana en de Prinses jes Beatrix, Irene en Margriet zqn gisteravond om zeven uur pier trein uit Sankt Anton naar Ne derland vertrokken. Evenals op de heenreis zijn de Koninklijke rijtuigen aan de Arlberg-Orient- express gekoppeld. Op het station waren vele Oos tenrijkse autoriteiten en verte genwoordigers van de Franse be zetting bq het afscheid aanwezig. „Regierungsrat" dr Hohenlohe overhandigde de Koningin na mens „Landeshauptmann" dr Weissgatterer als afscheidsge schenk vqf poppen in Oostenrijk se klederdracht. De Koningin was bqzonder te vreden over 't verblijf in Oosten rijk. vrachtprijzen voor het vervoer per vliegtuig en schip naar Ne derland driemaal zo duur zal worden als thans. REACTIES. In cultuurkringen te Amster dam, die werden gepolst over de reactie op de nieuwe deviezen- regeling werd algemeen ver klaard, dat het thans nog zeer moeilijk is in een woord alles te zeggen. Voor een artikel als suiker b.v. is de nieuwe regeling van weinig nut, suiker wordt thans namelijk zeer weinig ge ëxporteerd. De cultures met veel export zijn in een betere positie, maar een zeer grote vraag is de winst- transfermogelijkheid, men vraagt zich af of hiervoor ook certifi caten gekocht moeten worden? Over het geheel genomen was men in Amsterdamse cultuur kringen van mening, dat er geen reden tot juichen Joestaat daar er nog te veel onzekerheden be staan. In kringen van de rubberhan- del acht men thans de rem weg genomen die de export ophield. Naar het vliegongeluk in Wa les, waarbq 80 personen om het leven kwamen, zal een openbaar onderzoek worden ingesteld. Meer dan 99 procent van de 110.964.172 Russen die hun stem uitbrachten bij de verkiezing voor de Opperste Sowjet, heeft ge stemd op communistische en par tijloze candidaten, aldus vertelt radio Moskou. De Tsjecho-Slo- waakse autoriteiten, hebben de uitwqzing gelast van de laatste Amerikaanse Mormoonse zende ling in hun land. Te Djakarta botsten verleden week een tram en een bus tegen elkaar. Er zqn 6 doden en 18 gewonden. Vol gens een schatting zqn bq de on langs plaats gehad hebbende on geregeldheden in Palestina 3500 Hindoes omgekomen en is voor plm. 45 miliioen gulden vernield. Te Den Haag raakte een 68- jarige man tussen een drijfriem: hij overleed aan de verwondingen. De 31-jarige monteur A. A. de Bruin uit Ede is gedood toen hij bezig zqnde met een eleetrisch lasapparaat, in aanraking kwam met de stroom. Het Nederlands Kamerkoor heeft geconcerteerd in Noord-Italië. In Bergamo werd de zaal gevuld met een lichte blauwe rook en er klonk een sto rend gehamer. Toen men van er gernis ophield met zingen, kreeg men te horen dat onder het po dium de brandweer bezig was een begin van brand te blussen. De 15-jarige Hilversumse zwemster Geertje Wielema is er gisteravond in geslaagd het wereldrecord 100 yards rugslag te breken. Het oude record werd met 0,5 secon de verbeterd en op 1 minuut 4,6 seconde gebracht. De Bond van Bedrijfsautovervoer heeft de mi nister van Verkeer gevraagd het verhuren van auto's zonder chauf feur door de Ned. Spoorwegen on gedaan te maken. Hierop werden reeds 250 adhaesiebetuigingen ontvangen. Middelburgse Meisjes-ULO na de Paasvacantie in gebruik. Vrijdag werd in de Bogardzaal te Middelburg een ouderavond ge houden van de ULO-school voor meisjes. Na opening door de voorzitster der Oudereommissie, mevr. J. den Beer Poortugael-Nanninga, die de vele aanwezigen, speciaal de di rectrice, leerkrachten en leerlin gen, hartelqk welkom heette, wees de directrice der school mej. C. Siebenga op de grote opkomst der ouders en sprak de hoop uit dat dit in het vervolg steeds zo mocht zqn. Verder deelde zq me de dat de nieuwe school aan de Dwarskade na de Paasvacantie in gebruik genomen kan worden. Hierna volgde een programma geheel verzorgd door de leerlin gen der school, dat koorzang, so lozang, viool-, cello- en pianosolo omvatte en zeer in de smaak viel. Aardig was verder de school- revue, die door twee meisjes werd opgevoerd. Op zeer geestige wqze lieten zq één voor één de leer krachten de revue passeren. Na een Frans liedje en een door ne gen leerlingen uitgevoerd rhyth- misch dansje werd tot slot het zangspel „De geleende koekepan" ten tonele gebracht. In de pauze was er gelegenheid tot het bezichtigen van het teken en handwerk der leerlingen. Inspecteur Dierenbescherming Zeeland-Noord benoemd. In de gisteren te Middelburg gehouden vergadering van de afd. Zeeland-Noord van de Ned. Ver eniging tot Bescherming van Die ren, is medegedeeld, dat met in gang van 1 April tot inspecteur zal worden benoemd de heer J. de Jonge te Renesse, wachtmeester der Rqkspolitie le klasse. Voorts werden belangrijke mededelingen gedaan over het asyl, dat zal ver rijzen op het kleinindustrie-ter- rein aan het Oud-Arnemuidse voetpad te Middelburg, met dé bouw waarvan dezer dagen zal worden begonnen. Op deze ver gadering komen wq nog nader terug. Arrestaties in verband met de zaait-Westerling. Naar uit betrouwbare bron werd vernomen heeft de poli tie te Djakarta de heer A. Breekland, die hoofd was van de immigratiedienst tot aan de souvereiniteitsoverdracht, in ar rest gesteld in verband met de ontsnapping van Westerling naaf Singapore. Er verblijven thans enige honderden Nederlanders, Indonesiërs en Chinezen in ge vangenschap ondtr verdenking van een aandeel in de actie van Westerling. VOEDSEL NAAR NEDER LANDERS IN OOST-DUITS- LAND. Er is een zeer beperkt plan uit gewerkt voor het verstrekken van voedselpakketten aan Nederlan ders in de Oostelqke zone van Duitsland, met uitzondering van Berlqn. Dit plan heeft voor 1949 'n uitgave gevergd van omstreeks f 20.000. Zodra zulks enigszins mogelqk is zal deze nieuwe ver strekking worden verminderd of beëindigd. K.N.I.L.-officieren naar de Kon. Landmacht. De oplossing voor de overgang van K.N.I.L.-officieren naar het K. L. zal, naar Aneta verneemt, vermoedelqk worden gevonden in de richting van een bepaling, vol gens welke officieren in dienst van de K. L. kunnen overgaan in de rang, die zq zouden hebben ge had, wanneer zq als Nederlands officier by de K. L. waren be gonnen. De pseudo vogelpest in Nederland. Sinds 7 Maart, de datum waar op voor het eerst de pseudo-vogel- pest in Nederland werd geconsta teerd, zqn thans 27 bedrijven be smet verklaard. Drie en twintigPhiervan liggen in Noord-Brabant, twee in Lim burg en één in Zeeuwsch-Vlaan- deren en één in Noord-Holland. In totaal werden 1326 kippen door de ziekte aangetast. Geen diplomatieke betrekkingen tussen Engeland en de Oekraïne. De Britse regering heeft in het Lagerhuis een uiteenzetting ge geven van haar vergeefse pogin gen om diplomatieke betrekkin gen met de Oekraïne en Wit-Rus- land aan te knopen. In Augustus van 1947 verzocht Engeland de Sowjet-Unie een voorstel aan de Oekraïne te overhandigen voor 't ;aanknopen van diplomatieke be trekkingen. Daar de Britse rege ring ecliter nimmer antwoord van de Oekraïne ontving achtte zij het onnodig om hetzelfde voorstel aan Wit-Rusland te doen. Bezoekt Koningin Juliana Engeland? Volgens de „Daily Graphic" zal het eerstvolgende staats hoofd, dat zal worden uitgeno digd een officieel bezoek aan Engeland te brengen, Koningin Juliana zijn. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien voornarfieiyk in de Noord-Westelqke helft van 't land. Langs de Waddenkust af en toe nog krachtige overigens meest matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1