Tachtig doden bü vliegongeluk in Engeland Bijna 58 pet is voor terugkeer van Koning Leopold NIEUWS Zeeuwse C.J.M.V. hield werkvergadering te Goes „Jagersfontein" overgedragen aan de „Holland Afrika Ljjn" SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vliegtuig miste landingsbaan en vloog over de kop De beslissing is thans aan het parlement Beplantingsverordening Zeeland in werking getreden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1509 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 13 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en -Maan. Dinsdag: Zon op 6.5S u., onder 18.42 u. Maan op 5.59 u., onder 13.38 u. Hoogwater op Dinsdag 14 Maart: Vlissingen: 11.25 u. 1.35 m., 23.59 u. 1.31 m. Terneuzen: 11.52 u. 1.56 m., u. m. Wemeldinge: 0.06 u. 1.05 m.. 12.46 u. 1.29 m. Zierikzee: 12.32 u. 1.10 m-, u. m. TE ZWAAR BELADEN VLIEGTUIG STORTTE NEER Gisteren is op een stuk land bij het dorp Sigginston op 25 kilometer afstand van Cardiff in Wales 'n Engels vlieg tuig, een „Avro Tudor 5" neergestort, waarbij 80 mensen om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig had een accomodatie voor 72 passagiers doch er waren 78 passagiers plus een bemanning van vijf koppen aan boord. De 78 passagiers waren huis waarts kerende bezoekers van 'n Zaterdag te Belfast gespeelde rugby-wedstrijd IerlandWales. Het toestel was speciaal voor deze vlucht gecharterd. Het zou op het vliegveld Llandow bij Car diff landen, miste echter de lan dingsbaan, trachtte weer te stij gen doch sloeg toen, volgens oog getuigen, in de lucht over de kop en stortte neer, zonder in brand te vliegen. Twee van de inzittenden kwa men er zo goed af, dat ze naar een nabijgelegen boerderij konden strompelen om hulp in te roepen. Volgens een ooggetuige stopten de motoren voordat het toestel met de neus naar beneden omlaag stortte. Ogenblikkelijk kwamen van overal uit de omgeving ambulan ces naar de plaats van de ramp, Dodelijk ongeluk te Wilhelminadorp. Meisje aangereden door motorrijder. Zaterdagavond heeft zich nabij de Proefboerderü te Wilhelmina dorp een dodelijk ongeluk voorge daan. De 18-jarige mej. Schrier uit Wolphaartsdijk werd aange reden door de motorrijder O. 't H. eveneens uit Wolphaartsdijk. Het meisje is aan de gevolgen van het ongeval overleden. Naar de sebuldoorzaak stelt de politie een onderzoek ln. Ernstig ongeval op de „Koningin Juliana". Matroos bekneld tussen schuifdeur. De matroos R. Leunis van de „Koningin Juliana", die de dienst VlissingenBreskens onderhoudt, is Zaterdagmorgen bij de afvaart te Vlissingen tussen de grote schuifdeur bekneld geraakt. Zodra men het ongeval bemerkte werd de deur weer automatisch opengedraaid en werd de gewonde op het dek neergelegd. De boot voer naar de steiger terug, waar reeds een ziekenauto was gealar meerd voor vervoer naar het zie kenhuis. De man heeft acht rib ben gebroken en zijn borstkas is Ingedrukt. Zijn toestand is niet meer levensgevaarlijk, maar wei ernstig. een zestigtal in totaal. Zes ern stig gewonden wist men levend uit het wrak te halen, doch vijf van hen overleden later. De lijken der omgekomenen werden in een nabijgelegen post van de R.A.F. en in de plaats Cowbridge opge baard. Een der directeuren van de maatschappij, die de verongelukte vliegmachine ter beschikking had gesteld, de vice-luchtmaarschalk Bennett, vroeger hoofd van de British South Afnerican Airways en leider van de Britse „Padvin- der"-luchtmachtgroep in de oor log is de krachtigste pleitbezor ger geweest van de „Tudor"- machine tegenover haar critici. Na de oorlog was de contro verse over de Tudors ontstaan. De Tudor-4 moest aan de grond worden gehouden. Begin 1948 kreeg Bennett ontslag bij de Bri tish South American Airways „in verband met meningsverschillen over beleidskwesties". Bennett echter verloor zijn vertrouwen in de „Tudor" niet. Hij richtte de charter-maatschappij „Fairflight Ltd" op en maakte meer dan driehonderd vluchten in het kader van de luchtbrug naar Berlijn Later exploiteerde hij een bloei ende luchtlijn tussen Yemen en Israël, ook met Tudors. GEEN GOEDE DIENST. De controverse over de „Tudor" onstond na het ongeluk met de „Star Dust" in 1947 op een vlucht van Londen naar Santiago, waar bij elf mensen om het leven kwa men. Men kon bij onderzoek de oorzaak van de ramp niet ach terhalen. Daarna verongelukte de „Star Tiger" met 31 mensen aan boord op een vlucht naar Zuid- Amerika begin 1948. Een jaar daarna verdween een derde „Tu dor", de „Star Ariel", met twin tig personen op mysterieuze wijze. De ingestelde commissie van on derzoek van het ministerie van luchtvaart kon door het ontbre ken van voldoende betrouwbare verklaringen er waren geen overlevenden niet tot een uit spraak komen. De „Tudor-4", het type van de verongelukte machi nes, mocht echter niet meer voor passagiersvervoer gebruikt wor den. an „Alcyone" bij Westkapelle aan de grond. Zaterdagavond laat is het Ne derlandse motorschip „Alcyone" van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam anderhalve mijl van Westkapelle aan de grond gelo pen. De „Alcyone" meet 7273 bruto registerton. Het schip was op weg van Rot terdam naar Antwerpen. De sleepboten „Goliath" en „Blan kenburg" zijn ter assistentie uit gevaren. Gisternacht even vier uur is het schip op eigen kracht vlot gekomen en heeft het de reis naar Antwerpen voortgezet. Finse communisten van hoogverraad beschuldigd. De Finse eerste minister, Karl Fagerholm, beschuldigde Vrijdag in een rede te Aabo de Finse com munistische partij van hoogver raad. Fagerholm verklaarde, dat de communisten door hun her haalde aanvallen tegen de rege ring de onafhankelijkheid en poli tieke positie van het land hadden geschaad. Ondanks het feit, dat de regering volledig antwoord had gegeven op eisen en vragen, welke de Sowjet-Russische regering stelde, en ofschoon deze antwoor den duidelijk maakten, dat de Sowjet-Russische protesten sloe gen op de activiteit van de voor malige regering, hadden de com munisten de onbeschaamdheid ge had, de kwestie in 't parlement aan de orde te stellen, adus Fa gerholm. Woningbouw kostte evenveel als tabak, In 1949 werd in ons land aan alcohol voor een bedrag van zes honderd mUlioen gulden besteed, aan tabaksartikelen voor vijfhon derd milUoen en aan woningbouw eveneens vijfhonderd milUoen, zo zeide mr dr J. ln 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting in een toespraak te Doe- tinchem. De minister zei ook te hopen, dat in 1952 het bouwen vrij ge laten kan worden, al zullen er dan vermoedelijk nog wel voor waarden worden gesteld. Voorts heeft hij het plan om een subsidie in een keer te geven voor woningen van particuliere bouw, die met Rijkssubsidie zijn gebouwd. ZAL HERTOG VAN WINDSOR KONING VAN BEIEREN WORDEN? Volgens het Britse blad „People" zouden de Beierse koningsgezin- den, de kroon van Beieren aan de Hertog van Windsor willen aan bieden. Beieren, aldus het blad, kan moeilijk een koning vinden onder de overlevenden van de Wittel- bach dynastie en de Beierse mo narchisten menen dat de hertog van Windsor de iedaie man is om plaats te nemen in de witblauwe koets, die reeds voor de nieuwe vorst is klaargemaakt. Vergaderingen Noord-Atlan tisch Pact in Nederland. De derde vergadering van het Noord-Atlantische defensie-comi té zal op 1 April 1950 plaats vin den in Den Haag, waar op uitno diging van de Nederlandse rege ring de ondertekenaars van het Noord-Atlantisch Pact bijeen zul len komen, zo wordt van officiële zijde gemeld. Deze vergadering van de twaalf ministers van defensie, zal wor den gehouden opdat het defensie comité zich op de hoogte kan stel len van hetgeen tot dusverre in het kader van het Noord-Atlan tisch Pact tot stand werd ge bracht. Deze maand zullen bovendien in Den Haag twee andere belang rijke bijeenkomsten worden ge houden over aangelegenheden be treffende het Noord-Atlantisch Pact. Generaal Bradley, voorzitter van de Amerikaanse verenigde chefs van staven, heeft 't Noord- Atlantisch militaire comité bij eengeroepen voor een vergadering op 28 Maart 1950 en op 24 Maart 1950 zal de Noord-Atlantische militaire voorzieningsraad in Den Haag vergaderen. Ook de Russen stemden De volken van de Sowjet-Unie hebben gisteren hun stem uitge bracht in de algemene verkiezin gen. Tegen acht uur des morgens openden de stemlokalen in het gehele land, van Wladiwostok in het Oosten tot Leningrad in het Westen, hun deuren voor de ver kiezing van 1302 leden van de Opperste Sowjet. HET BELGISCHE VOLK HEEFT ZICH UITGESPROKEN. België heeft gisterochtend in een bijna onnatuurlijk rustige sfeer gestemd over het lot van zijn verbannen Koning. De ochtendrust op deze lente-achtige dag deed des te vreemder aan, omdat zij volgde op een nacht van veldslagen met stenen, rookbommen en flessen in de grote steden. Te 12 uur eindigde de stemming en enkele nren later kon met de telling worden begonnen, die als resultaat had dat 2.933.382 (57,68 Belgen vóór terugkeer van de Koning stemden, 2.151.881 (42,32 tegen en 151.477 blanco en ongeldig. Militaire troepen en marechaus- Koning Leopold zelf kon in zyn Ds WILDSCHUT OVER DE PLAATS VAN DE JONGEMAN IN HET HUIDIGE WERELDBESTEL. Zaterdagmiddag hield de Pro vinciale Commissie van Zeeland van het C.J.M.V. haar werkver gadering te Goes. Een vrjj groot aantal C.J.M.V.-ers had voor deze vergadering de reis naar Goes aanvaard. Na de opening van de voorzit ter, ds A. de Vreis uit Middel burg, werden de jaarverslagen uitgebracht. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Al- lewijn, bleek dat, hoewel de C.J. M.V. in Zeeland plaatselijk bloeit, het bezoek aan de ringsamenkom- sten over het algemeen te wensen overlaat. Uit het jaarverslag van de se cretaris van de Prov. Jongens werkcommissie, d- heer J. H. van Pagee, bleek, dat men in het jon genswerk worstelt met een groot tekort aan leiders, verschillende clubs moesten worden stopgezet omdat de leider in militaire dienst moest. De penningmeester, de heer P. Looff, had een batig slot van f 1924,85. Ds WILDSCHUT. Na afhandeling van deze huis houdelijke zaken verkreeg ds Wildschut uit Amsterdam het woord voor zijn referaat over het onderwerp: „De jongeman in het huidige wereldbestel". Spr. merk te op dat het wereldbestel deel neemt aan ieder leven en noemde het daarom een gevaarlijke be krompenheid zich niets van dat wereldbestel aan te trekken. Uit voerig werden geschetst de ver schillende verhoudingen en tegen stellingen waartussen de tegen woordige mens, en daaronder ook de jongeman, zijn weg door het leven zoeken moet. Ieder is bij deze problemen betrokken, aldus ds Wildschut. Daarop werd de vraag gesteld: Welke houding past de jongeman in dit geheel? Velen worden door alles verbijs terd, en gaan zich afvragen: Zal de mens niet door de krachten, die hij zelf heeft losgemaakt, wor den overmeesterd? Een andere reactie is de wanhoop en uitzicht loosheid. Deze reactie noemde spr. zeer verklaarbaar; immers, alles drijft naar totale vernieti ging. Nog een andere reactie is de verwerping der verantwoorde lijkheid. De enkeling draagt geen verantwoordelijkheid meer, maar v irdt meestal gedragen tot dade- Eosheid. Spr. noemde alle men sen verplaatste personen; ver plaatst uit een wereld van knus heid in een ohaos. Tegenover al deze problemen stelde spr. als op lossing het volkomen ernst maken met de komst van Gods Konink rijk en met de revaliteit dat de aarde des Heren is. Ook deze aar de draait naar Gods ordinantie en Gods bestel naar Gods Konink rijk. Gegrepen door het geloof, dat deze wereld des Heren is, zal de mens zijn taak moeten verrich ten met de zekerheid dat deze wereld door God zo belangrijk en waardevol is geacht dat Hij daar voor Zijn Zoon gaf, en dat hij Zijn kerk er stichtte en onderhield. Het besef moet leven, dat er op deze aarde, die des Heren is, voor ons, die des Heren willen zijn, een plaats is, aldus spr. Ook in het huidige wereldbestel geldt: Al leen wie de hand aan de ploeg slaat, is bekwaam voor het Ko ninkrijk Gods, aldus besloot ds Wildschut zijn referaat. Aan het eind der samenkomst werd het gedicht van W. A. P. Smit „Ma- seheroen 1941" voorgedragen. see stonden gisteren gereed, toen de 5.600.000 stemgerechtigden ter stembus gingen om met „ja" of „neen" te antwoorden op de vraag „Zijt gij van mening, dat Koning Leopold zijn koninklijke preroga tieven moet hervatten?" Het enige incident, dat zich gis terochtend bij het stemmen voor deed, was een poging tot sabotage in stemlokalen te Brussel. In vele lokalen vond men graphiet op de lessenaars, waardoor de stembil jetten zwart zouden worden en dus ongeldig. OVATIE. Een der eersten, die gisteroch tend hun stem uitbrachten was de 73-jarige Koningin Elisabeth, de moeder van Koning Leopold, die vrijwel onopgemerkt 't stem lokaal binnenkwam. Koning Leopolds dochter, de 22- jarige Prinses Josephine Charlot te, die even later in hetzelfde lo kaal haar stem uitbracht, daaren tegen ontving een overdonderende ovatie. Een koor van stemmen, die on afgebroken „Leopold, Leopold" riepen, begeleidde haar op haar tocht naar de stembus en hoog boven haar hoofd schreef een vliegtuig „oui ja" in de lucht. Aardappelheffing van f 75 per hectare. Door het bestuur van het Be drijfschap voor Zaaizaad en Poot- goed is besloten een areaalheffing op te leggen van f 75 per H.A. te velde goedgekeurde pootaardap- pelen Door bedoelde heffing wordt het pootgoed-egaiisatie- fonds in stand gehouden en is een basis gelegd voor een regeling tot stabilisatie van de pootgoedprjj- zen. villa aan het meer van Geneve weinig meer doen dan rusteloos door zijn kamer op en neer lopen, terwijl hij op berichten uit Brus sel wachtte. De Koning weigerde gisteren elk commentaar. Hij heeft echter reeds meegedeeld, dat hij op de troon zal terugkeren, wanneer meer dan 55 procent van de Bel gen „ja" stemt. De socialisten menen echter, dat de Koning niet zonder twee derde meerderheid kan terugke ren. De uiteindelijke beslissing be rust bij het parlement, dat nu met de mening van het volk op de hoogte is al is het niet eenvoudig uit deze stemming de conclusie te trekken vóór of tegen terugkeer. Het element van verrassing in de volksraadpleging was de be trekkelijk geringe meerderheid, die de tegenstanders van de Ko ning in Wallonië hebben behaald. 50 jonge hoeren naar Amerika In het kader van „Technical Assistance" aan de Marshall-lan den zullen voor het jaar 1950 door het „Koninklijk Nederlandsch Landbouw-comité" en de „Neder- landsche Christelijke Boeren- en Tuindersbond" 50 jonge boeren, tuinders en landarbeiders worden uitgezonden. Deze groep zal een studiereis van een half jaar maken naar de Verenigde Staten van Noord- Amerika. Elk der deelnemers heeft de taak, een bepaald onder deel van de land- en tuinbouw te bestuderen en na terugkomst het geleerde zoveel mogelijk ter ken nis te brengen van de Nederland se collega's. De 50 studenten zullen op 3 April a.s. per s.s. „Volendam" vertrekken. Men was van mening geweest, dat 't Frans sprekende deel van de Belgische bevolking bijna in zijn geheel tegen de terugkeer Koning Leopold was. Gemiddeld werd in Wallonië 42 procent van de stemmen vóór de Koning uitgebracht. In de Vlaam se gebieden werd voor ongeveer 72 procent „ja" gestemd en on geveer 28 procent „neen". Het district Brussel, dat door beide partijen als twijfelachtig werd beschouwd, stemde voor onge veer 48 procent vóór de terug keer. 21 van de 30 Belgische arrondis sementen en 7 van de 9 provin cies hebben zich voor de terug keer van de koning verklaard. Italiaanse zeeman door Joegoslavisch officier dood geschoten. De bemanning van een Ita liaanse vissersboot heeft te Vene tië verklaard, dat de commandant van een Joego-Slavische patrouil leboot een lid van zijn eigen be manning heeft doodgeschoten, na dat dit weigerde op de schipper van een andere, aangehouden, Italiaanse vissersboot te schieten. De commandant was daarna aan boord van de vissersboot gegaan en had de schipper eigenhandig doodgeschoten. De Joego-Slavische regering heeft haar spijt betuigd voor de dood van de schipper van de Ita liaanse vissersboot. Een vertegenwoordiger van het Joego-Slavische ministerie van buitenlandse zaken heeft de Ita liaanse gezant te Belgrado mede gedeeld, dat de Joego-Slavische regering het gezin van de dood geschoten Italiaan zal helpen en de sergeant zal straffen. Op 1 Maart j.L is een „Be plantingsverordening Zeeland" in werking getreden, tegen overtreding waarvan straf is bedreigd. Deze verordening wil door het eisen van een vergunning van Ged. Staten voor het aanbren gen, verwijderen of wijzigen van beplanting, de bezwaren tegen de beplanting zelve zo veel mogelijk wegnemen. De voorwaarden aan de vergun ning te verbinden kunnen zelfs zover gaan, dat met het oog op belangen van land- en tuinbouw, de fruitteelt, de bijeenteelt, het landschapsschoon en de bruik baarheid van de wegen een be paalde soort van beplanting wordt geweerd of wordt voor geschreven op welke manier onderlinge afstand, afstand van de kant van de verharding van een weg de beplanting moet worden aangebracht. Het begrip beplanting neemt de verordening nogal ruim. Daaronder vallen n.l. alle soor ten bomen, heesters, halfhees- ters, griendhout, hakhout, struik gewas, enz. De vergunning moet worden aangevraagd aan Ged. Staten te Middelburg. Bij de aanvraag (per brief) moet duidelijk wor den omschreven welke beplan ting (soort gewas) zal worden aangebracht, terwijl een een voudige tekening (schaal 1:100) moet worden overgelegd, waarbij het voldoende is bijv. bij wegs- beplanting een situatie-rekening van een klein gedeelte van die weg over te leggen. NIET VEREIST. De vergunning is in vele ge vallen niet vereist, namelijk niet voor: a. het aanbrengen van beplan ting op een afstand van meer dan 100 m. van een weg; b. het in de plaats stellen van nieuwe beplanting van dezelfde variëteit (soort) voor gestorven of omver gewaaide beplanting. c. het planten of verwijderen van alle soorten vruchtbomen; d. het planten of verwijderen van windschermen langs of rond boomgaarden; e. het aanbrengen, wijzigen of verwijderen van beplanting op bij woningen behorende erven en op gronden gelegen binnen de be bouwde kommen der gemeente, zoals deze grenzen krachtens art. 27 der Wegenwet zijn vastgesteld; f. het Rijk, voor zover het be treft gronden aan het Rijk toebe horende en uitsluitend gebezigd of bestemd voor de publieke dienst en tenslotte g. het aanbrengen, verwijderen of wijzigen van beplanting indien en voor zover daartoe door of vanwege het Rijk (Staatsbosbe heer) krachtens wettelijke bepa ling de verplichting is opgelegd. Alvorens op een aanvraag te be slissen winnen Ged. Staten advies in van de beplantingscommissie, een commissie van deskundigen, waarin tevens vertegenwoordi gers van gemeenten, polders, ver- keersinstanties enz. zitting heb ben. Taak dezer commissie is boven dien het aanbrengen van beplan ting in de provincie, waar zulks mogelijk en gewenst is, te be vorderen. Misschien ten overvloede wordt nog opgemerkt, dat een vergun ning als bovenbedoeld ook ver eist is in geva. van een bestaand plant- en pootrecht. HOE DE BAL ZATERDAG ROLDE. Ie KLASSE: V.C.K. I—Kloe- tinge nog niet ontvangen; Wemel dinge IRillandla I 31; Nieuw dorp IArnemulden I 23. 2e KLASSE A: Kloetinge II— Kats I nog niet ontvangen. 2e KLASSE O: Bevelanders II Nieuwdorp II 02. Wat dr Fuchs aan de Russen vertelde. Volgens Amerikaanse deskun digen is het de Sowjet-Unie, dank zij de haar door de Britse atoom geleerde van Duitse geboorte, dr Fuchs, verstrekte inlichtingen, thans onder meer bekend, over hoeveel atoombommen de Ver. Staten nu beschikken. Fuchs zou voorts de Sowjet- Unie vérstrekkende inlichtingen over de atoombom en hoogst be langrijke gegevens op theoretisch gebied over de waterstofbom heeft verstrekt. GESLAAGDE PROEFVAART VAN VLISSINGEN NAAR IJMUIDEN. Tijdens een officiële proeftocht van het m.s. „Jagersfontein" van Vlissingen naar IJmuiden heeft de HollandAfrika lijn dit schip van de Kon. Maatschappij „De Schelde" overgenomen, in aanwe zigheid van een groot aantal gasten die zich omstreeks elf uur te Vlissingen hadden ingescheept. Nog voor de kust van Walcheren uit het gezicht verdwenen was, geschiedde de overdracht, waarbij de directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hupkes en de heer G. W. Bakker, administrateur van de Verenigde Ned. Scheepvaartmaatschappijen toespraken wisselden. Onder de gasten die de reis meemaakten waren tal van ver tegenwoordigers van scheepvaart ondernemingen, o.w. van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij, waartoe de Holland—Afrika lijn behoort, vertegenwoordigers van vele offi ciële in 'anties: vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, vice-ad- miraal Jhr E. J. van Holtbe, chef van de Marinestaf, jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland, mr E. J. M. H. Boisius, waarn. Commissa ris der Koningin in Zuid-Holland en mr B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. DE OVERDRACHT. Bij de overdracht verzekerde de heer Hupkes in zijn toespraak dat er veel arbeid en energie aan het schip zijn gegeven. Hij prees het werk en de prettige samenwer king. Hij hoopte, dat de „Jagers fontein" een gelukkig en succes vol schip mag zijn en wenste het goede reis en behouden vaart. De heer Bakker releveerde de geschiedenis van het schip, waar voor in 1938 te Danzig de kiel is gelegd en dat ondci de naam „Elandsfontein" in 1939 van sta pel liep. „De Schelde" heeft de reparatie en de verdere afbouw op zich genomen. Voor wat hier verricht is bracht de heer Bakker de Maatschappij hulde, waaraan hij toevoegde woorden van dank aan alien, die eraan hebben mede gewerkt. Namens de V.N.S. nam hij daarop het schip over om ver volgens het cammando over te dragen aan kapitein R. J. L. Brouwer. Onder het spelen van het „Wil helmus" werd de vlag van „De Schelde" gestreken en ging de vlag van de V.N.S. in top. Aan de lunch gedurende de of ficiële proefvaart heeft jhr ir A. C. A. van Lith de Jeude namens de raad van commissarissen van „De Schelde" het woord gevoerd. Hij zeide o.m., dat het wel pret tig is aangenomen kinderen te verzorgen, maar hij betreurde 't, dat het huwelijk tussen de re ders en „De Schelde" kinderloos is gebleven, waarop de heer H. A. Crommelin, voorzitter van de raad van beheer van de V.N.S. opmerkte, dat 't prijzenprobleem ernstig onder de ogen zal moeten worden gezien door overheid, re ders en bouwers. Tijdens de tocht heeft de heer Bakker de hoofdmachinist, de heer I. van Oudenaarde nog een zilveren sigarendoos overhandigd voor zijn arbeid op de „Jagers fontein". WELGESLAAGDE TOCHT. Na een welgeslaagde tocht van omstreeks zeven uur meerde de „Jagersfontein" in de sluizen van IJmuiden. De „Jagersfontein" is een snel varend vrachtschip met passa- giersaccomodatiee. Het kan 140 passagiers eerste klas en 60 pas sagiers in de toeristenklasse ver voeren. De bruto tonnenmaat is 10.574, de waterverplaatsing circa 17.850 ton en de snelheid pim. 33J4 km. Alle hutten zijn buitenhutten, de meeste met openslaande ra men en alle comfort. Diverse sa lons maken het verblijf aan boord aangenaam en voorts een biblio theek, een kinderkamer, 'n zwem bassin e.d. Het schip zal zijn eerste reis op 18 Maart van Amsterdam uit aanvangen. HOTEL UITGEBRAND TE USQUERT. Zondagavond is brand uitge broken in het hotel-restaurant van de heer H. Addinga in Us- quert. De brandweren van Kan tens, Usquert en Uithuizen waren spoedig ter plaatse en bestreden het vuur met negen stralen. Aan blussen viel evenwel niet te den ken. Met moeite konden nog enkele geldswaardige papieren gered worden. Het pand brandde totaal uit. Vermoedelijk is het vuur ont staan doordat er vonken uit de kachel op de vloer zijn gevallen Dc brand op de „Johan van Oldenbameveldt". Hoewel het onderzoek nog niet geheel is geëindigd, kon van de zijde der Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" wel worden me degedeeld, dat de brandschade aan de „Johan van Oldenbame veldt" niet zo ernstig is als aan vankelijk werd gevreesd. Het is de bedoeling, dat 't schip op de vastgestelde tijd uitvaart. In de staat Mexico is in een kamp dynamiet tot ontploffing gekomen waarbij twee kinderen en een arbeider werden gedood. De stakingen bij de Parjjsa bus en metrodienst is Zaterdagoch tend beëindigd. Bjj de gas- en electriciteitsfabrieken neemt de stakingsbeweging in hevigheid af. Zaterdag is het stoffelijk over schot van de vroegere Franse president Lebrun te Mercy le Haut te aarde besteld. Prins Bernhard brengt momenteel een driedaags bezoek aan Ottawa, de Canadese hoofdstad. Prinses Wilhelmina zal onder de titel „De grote onbekende" een Paasbood- schap laten verschijnen welke in de boekhandel verkrijgbaar zal zijn. Twee Haagse meisjes, die reeds enkele malen geid misten en de portier van hun kantoor als de oorzaak hiervan zagen, gingen op de loer staan in een kast. Nu zit de portier in „de kast". Post bestemd voor militairen op de „Zuiderkruis", moet om in een tussenhaven uitgereikt te worden, uiterlijk 13 Maart gepost worden; post voor haven van aankomst uiterlijk 26 Maart. Zaterdag is tijdens spelen in het Noord-Hol lands Kanaal te Amsterdam een 8-jarige jongen verdronken; gis teren werd te Amsterdam een wielrijder aangereden en gedood. Doordat een wagen op de Rijks weg van Amsterdam naar Den Haag Zaterdagmorgen naar links ging, moest een juist passerende auto ook naar links. Deze kwam in aanraking met een paal en sloeg over de kop. De bestuurder werd licht gewond. De politie wil graag, dat de bestuurder van de groene Skoda met een K-nummer zich even meldt. Vergadering Bijenteeltver. op Noord- en Zuid-Beveland. Zaterdagmiddag hield de afde ling Noord- en Zuid-Beveland van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland haar algemene vergadering te Goes. Met een kort openingswoord door de voorzitter, de heer A. Provoost uit Wilhelminadorp werd deze vergadering geopend. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer S. Dekker uit 's-Heer Hendrikskinderen, bleek dat er een batig saldo was van f 509,10. Tot lid van de kas- commissie voor 1950 werd geko zen de heer C. op 't Hof te Goes. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. M. Lindenbergh te Bieze linge herkozen, terwijl in de plaats "an de heer L. Steijn te Kwadendamme werd gekozen de heer P. van 't Westeinde te 's- Heer Arendskerke. Op 11 April a.s. zal in de tuin van het Schut tershof te Goes een bijenmarkt worden georganiseerd. Hiervoor bestaat van kopers- en van verko perszijde een goede belangstelling Twee excursies zullen er dit jaar worden georganiseerd, waarvan één naar de bijenstand van de heer Minderhoud te Bergen op Zoom. In de rondvraag werd er op ge wezen dat door het plukken van wilgenkatjes veel stuifmeel ver loren gaat voor de bijen. Ook werd gewezen op de wenselijkheid dat de imkers zelf zoveel mogelijk vroeg bloeiende vruchtbomen planten, waaraan ook de bijen iets hebben. Verder werd o.a. nog ge sproken over 't zenden van waar- schuwingskaarten aan de verbou wers van koolzaad in verband met de bespuitingen. Voorafgaande aan de vergade ring werd de film vertoond, die ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vere iging in Ne derland werd vervaardigd. Deze zeer fraaie kleurenfilm, gaf een beeld van de bijenhouderij tot in de kleinste bijzonderheden. De tal rijke aanwezigen volgden dan ook met de grootste belangstelling deze mooie rolprent. Jhr H. J. van Adrichem Boogaert overleden. Te Middelburg is op 70-jarige leeftijd overleden jhr H. J. van Adrichem Boogaert uit Oostka- pelle. Jhr van Adrichem Boogaert werd op 2 October 1879 te Mid delburg geboren. In 1909 werd hij benoemd tot burgemeester van Renesse en in 1913 tot griffier van de polder Walcheren. Op 1 Mei 1925 werd hij tevens aange steld tot ontvanger van deze pol der. Met ingang van 1 Januari 1945 werd hem pensioen verleend. Zeeuwse autoriteiten naar Schotland. Naar wij vernemen zullen de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr mr A. F. C. de Casem broot, de loco-burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Köge- ler en de burgemeester van Vlis singen, mr B. Kolff, Woensdag naar Schotland vertrekken. Zij zullen aanwezig zijn op de reünie, welke de officieren van de 52e Lowland Divisie Vrijdag 17 Maart te Edinburgh houden. Deze divi sie heeft een belangrijk aandeel gehad in de bevrijding van Wal cheren. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk te Middelburg zijn gekozen de heren G. Boon en C. Jasperse. DE BILT ZEGT: Wisselend weer. Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot vrij krachtige, rond de Wadden zee krachtige en af en toe harde wind tussen Noord en West. On geveer dezelfde temperatuur ais gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1