ZEEUWSCH DAGBLAD West-Duitsland protesteert NIEUWS tegen Frans-Saarlands huwelijk Vlissingens nieuwe station wordt een fraaie toegangspoort. Maandag duikt H. Ms „Dolfijn" de Noordpool tegemoet Italiaanse boeren bezetten steeds meer land. SNIPPER Brand aan boord van „Johan v. Oldenbarneveldt' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND zaterdag u maart 1950 Schumacher voorstander van een plebisciet „in vrijheid" Eerste auto met straalaan drijving reed proef. Vogelpest in Zeeland Getracht wordt, het in October gereed te hebben. Er gaat iets groots geschieden met een schaatsend officier Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, iefoon 2052. Se JAARGANG No. 1508 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes;' J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Slaan Zondag: Zon op 7.03 u., onder 18.38 u.; Maan op 4.42 u., onder 11.02 u. Hoogwater op Zondag 12 Maart: Vlissingen: 8.06 u. 1.49 m., 20.52 u. 1.24 m.; Terneuzen: 8.31 u. 1.72 m., 21.21 u. 1.45 m.; Wemeidinge: 9.34 u. 1.35 m., 22.21 u. 1.13 m.; Zierikzee: 9.16 u. 1.16 m, 22.00 u. 0.95 m. De West-Duitse Bondskanselier, dr Konrad Adenauer, heeft gis teren in het parlement te Bonn meegedeeld, dat zijn regering aan de Hoge Commissie een nota, voor doorsturing naar de Franse regering heeft overhandigd waarin wordt geprotesteerd tegen de overeenkomsten, die tussen Frankrijk en het Saargebied zijn ge sloten. De verklaring van Adenauer werd door de Bondsdag in diepe stilte aangehoord. De parlementszaal was geheel gevuld, o.m. waren de leden van de Nederlandse parlementaire delegatie aanwezig, terwijl een grote menigte voor het parlementsgebouw verzameld was. In tegenstelling tot het alge mene applaus, dat Adenauer kreeg, toen hij sprak over het Saar-gebied, kwam er alleen ap plaus van de zijde der rechtse partijen, toen hij zijn aanbod, ge daan in een persinterview, voor een unie met Frankrijk herhaalde. „Het is een stoutmoedig aan bod", zo verklaarde hij, „maar al leen snelle en stoutmoedige voor stellen kunnen Europa thans red den. Wij zijn bereid". Dr Schumacher de leider van de oppositie drong er op aan, dat het protest van de regering recht streeks naar Parijs zou worden gezonden. Hjj verklaarde zich voorstander van een plebisciet „in vrijheid" in Saarland en rechtstreeks onder handelingen tussen Frankrijk en Duitsland. Schumacher zei, dat het Franse volk niet wist wat er in het Saar gebied gebeurt. De regering van Saarland had niet het vertrouwen van het volk en was slechts een instrument van de bezetter. Incident met Hedler. De vergadering van de Bonds dag moest een uur worden ver daagd toen bleek, dat de ge schorste afgevaardigde van de rechtse „Duitse partij" en de vroegere Nazi Wolfgang Hedler, zich in de zaal bevond. Toen Hedler weigerde aan het bevel het gebouw te verlaten ge volg te geven, werd hij door een afgevaardigde bij zijn boord ge grepen en de straat opgegooid. Frankrijk zal niet antwoorden op Duits Witboek. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenland se zaken heeft meegedeeld, dat Frankrijk niet zal antwoorden op het West-Duitse Witboek over de Donderdag heeft de eerste auto met straalaandrijving op de auto baan van Silverstone in North- hamtonshire haar eerste proefrit gemaakt. De auto, welke na tien jaar experimenteren is gefabriceerd, lijkt op een gewone auto, met uit zondering van twee uitlaatgleu- ven achter de plaats van de be stuurder en van drie luehtzuigers voor de achterste spatborden. De motor bevindt zich achter in de auto, een sporttype voor twee personen. De auto bereikte een snelheid van 130 tot 150 km. Men is van oordeel, dat zij een snelheid van 200 km kan bereiken. De nieuwe wagen is zeer ge makkelijk te besturen, en heeft slechts twee bedieningshandles, de gashandle en de rem. Er is geen versnellingshandle, geen koppeling en geen waterafkoe- ling. Maurice Wilks, die de straal- auto bestuurde, heeft na afloop van zijn demonstratie verklaard, dat nog 3 a 4 jaar moet worden gewacht, alvorens deze wagen in de handel kan worden gebracht, daar het brandstofverbruik nog moet worden geregeld. Saarkwestie, noch met de West- Duitse regering over deze kwestie in discussie zal treden. De Engelse en Amerikaanse mening. Een woordvoerder van het Fo reign Office heeft verklaard, dat elk voorstel van West-Duitsland over een internationaal gezagsor gaan voor het Saargebied door Engeland in overweging zal wor den genomen. De Amerikaanse regering is op het ogenblik gekant tegen het West-Duitse verzoek om een ple bisciet over de toekomst van de Saar, zo is Vrijdag officieel te Washington medegedeeld. Prinses Josephine-Charlotte met gejuich begroet. Toen Prinses Josephine-Char lotte, de 22-jarige dochter van Koning Leopold gisteren per vliegtuig te Brussel arriveerde, waar zij morgen haar stem moet uitbrengen, wachtten daar meer dan 3000 Belgen, die het cordon van de Rijksveldwacht doorbra ken en haar toejuichten, roepen de: „Ja, de Koning komt terug!!" Pas na drie kwartier slaagde de politie erin de Prinses in de auto te laten stappen. Zelfs de pogin gen van de brandweer om de mensen met een straal water te verjagen mislukte. Door de dierenarts Colsen te Hulst is bjj de landbouwer H. Plcavet te Clinge een geval van vogelpest geconstateerd. Daar ook in het wild levende vogels als kraaien en spreeuwen vatbaar zijn voor deze pseudo- vogelpest, is het met het oog op besmettingsgevaar uiterste nood zaak de kippen in goed afgeslo ten hokken afgezonderd te hou den. Het voorkomen van de z.g. „hoenderpest" schijnt bij het pu bliek enige huivering opgeroepen te hebben t.a.v. de consumptie van pluimvee en ook van eieren. In verband hiermede wordt vernomen van de zijde van de veeartsenijkundige dienst, dat op zich zelf de kans op besmetting van de mens met deze pluimvee ziekte uiterst gering is, ook wan neer de mens in directe aanraking komt met een ziek of aan deze ziekte gestorven dier. Hoogstens zou er een lichte oogontsteking kunnen ontstaan of een geringe longaandoening, maar naar men van de zijde van bedoelde dienst verzekerde, is in de practijk in fectie alleen te verwachten, in dien men er zich op zou toeleggen zich te besmetten. Gevaar voor de gebruiker bij consumptie van een behoorlijk toebereid dier of ei is dus niet te duchten, ook niet indien het een aangetaste vogel zou betref fen, hoewel het natuurlijk altijd te ontraden is vlees van een ziek dier te gebruiken. Hongarije verzoekt terug roeping van drie Amerikanen. Hongarye heeft gisteren de te rugroeping van drie militaire ambtenaren van de Amerikaanse legatie te Boedapest verzocht. Wie momenteel op het Vlisslngse station belandt, zal zich moei lijk kunnen voorstellen, dat waarschijnlijk nog In October van dit jaar, uit de chaos van thans, een stationsgebouw zal zyn verrezen, dat niet alleen zeer geriefelijk en doelmatig is ingericht, maar ook aesthetisch zowel ln- u'uitwendig een fraai bouwwerk is. Dc schepper van dit gebouw, dat een Zeeuws karakter zal dragen en een goede toegangspoort tot de Scheldestad zal zijn, is do archi tect der Nederlandse Spoorwegen Ir S. van Ravesteyn te Utrecht. In Juli moet de Oostelijke helft kiaar zijn. Eigenlijk kan men moeilijk spreken van een herbouw van het Vlissingse station, omdat het gebouw op één stuk muur na ge heel nieuw opgetrokken wordt, zij het dan ook op de bestaande fundamenten. De bouw geschiedt in twee De Sociaal-Economische Raad. Do verdeling van de zetels. Bij K.B. Is thans de zetelver deling in de Sociaal-Economische Raad, die op 1 April ln werking treedt, vastgesteld. De i erknemers zijn als volgt vertegenwoordigd: zeven zetels voor het N.V.V., vijf voor de KA.B. en drie voor het C.N.V. De regering heeft dus het advies van het C.N.V. afgewezen, om een zetelverdeling van 65—4 vast te stellen. En de E.V.C. is uitgesloten. Evenals de werknemersorgani saties sturen ook de ondernemers 15 man naar de S.E.R. Verdeling: Centraal sociaal werkgeversver bond en Verbond van Ned. werk gevers samen twee leden en ver der Chr. Middenstandsbond, hoofdgroep Banken, hoofdgroep Handel, hoofdgroep Verkeer, hoofdgroep Verzekering, Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, Kon. Ned. Middenstandsbond, Kon. Nederl. Landbouw-Comité, Ned. Chr. Boeren- en Tuinders- bond, Ned. Kath. Middenstands- bond, Ondernemersraad voor In donesië, R.K. Verbond van Werk gevers-vakverenigingen en Ver bond van Prot.-Chr. Werkgevers, alle elk een lid. Voorstel tot vorming nieuw Brits dominion. De B.B.C. meldt, dat de moge lijkheid van de vorming van een nieuw Brits dominion geopperd in twee rapporten van het En gelse ministerie van koloniën. Deze nieuwe dominion zou dan ontstaan door de samensmelting van alle Engelse koloniën in West-Indië tot een Caraïbische federatie met Trinidad als hoofd stad. In een van de rapporten wordt voorgesteld in de nieuw te vormen dominion een federaal wetgevend lichaam te stichten, dat zich onder meer met verde digingsaangelegenheden en bui tenlandse zaken zal bezighouden. In het andere rapport wordt de gelijkschakeling van alle open bare diensten in het betrokken gebied aanbevolen. Beide rappor ten zullen worden bestudeerd door de verschillende wetgeven de lichamen in de West-Indische koloniën. Oefenreis naar koude streken. IN DE WINDERIGE WAALHAVEN te Rotterdam ligt naast de massale betonnen bunker van de onderzeebootdienst Hr Ms onder zeeboot do „Dolfijn" gemeerd. Op en langs dit schip heerst grote bedrijvigheid, als voorspel tot een zesweekso oefenreis naar N oordpoolstreeb. ds Deze oefenreis, die Maandag a.s. begint, heeft, zoals de nog jeugdige commandant luitenant ter zee eerste klasse H. M. van der Veen ons vertelde, ten doel het materieel en het uithoudings vermogen van de bemanning in koude streken te beproeven. Een vaste route is niet opge steld. Een tocht als deze eist zeer veel van schip en bemanning en de verzorging is dan ook extra goed. De oude rotten verheugen zich nu tenminste al op het beroemde marine-maal „de zeven gerech ten", dat deze reis zeker enige malen op het menu zal verschij nen. Marine-koks doen erg ge- Noors schip aan de grond en weer vlot. By Walsoorden is gistermiddag het Noorse s.s. „Firadentes" aan de grond gelopen, doch kon en kele uren later zonder assistentie weer vlot komen. Regering neemt maatregelen. In do Slciliaanse heuvellanden trokken gisteren tussen de dertig en vyftig duizend landloze boeren op om gronden van grote land goederen in bezit te nemen. De boeren, die op ezels rijden of te voet erop uit gaan, waarbij zij worden voorafgegaan door dragers van rode vlaggen, paalden de door hen uitgekozen stukjes grond af en begonnen het onge cultiveerde land om te ploegen. Duizenden hectaren grond werden in beslag genomen. Tot dusverre is door de land loze boeren nog niet gereageerd op de gisteren door de regering, aan de hand van de noodtoestand, genomen maatregel, waarbij is bepaald dat, direct ingaand, een half millioen hectare grond van grote landgoederen zal worden afgenomen en ter hunner beschik king gesteld. Bij het Italiaanse parlement is thans een wetsontwerp in behan deling, dat beoogt nog meer grond van grote landgoederen af te ne men en ter beschikking te stellen van de landloze boeren. Boven dien heeft de regering deze week een tien-jaren-programma goed gekeurd, waarin een bedrag van ongeveer vijf duizend millioen gulden beschikbaar wordt gesteld om uitgebreide economische ver- Op 5 Mei een halve dag vrij met behoud van loon. De Stichting van de Arbeid deelt het volgende mede: „In verband met de beslissing der regering omtrent de viering van de nationale feestdag op 5 Mei heeft het bestuur van de Stich ting van de Arbeid het college van rijksbemiddelaars geadvi seerd het bedrijfsleven toe te staan aan de werknemers voor zover het werk zulks toe laat op deze dag na 13 uur vrijaf te geven, met behoud van loon. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid vertrouwt, dat van een dergelijke vergunning algemeen gebruik zal worden ge maakt. Naar het Stichtingsbestuur heeft vernomen zal een vergun ning conform dit advies door het college van rijksbemiddelaars worden verleend." beteringen in het armoedige Zuid-Italië tot stand te brengen. De regering heeft de politie in geheel Italië opgedragen de orde strikt te handhaven. Er is geen melding gemaakt van ernstige botsingen. Koningin Juliana volgende week terug? Naar het Oostenrijkse persbu reau A.P.A. bericht, zou Koningin Juliana Maandag a.s. met haar drie dochtertjes naar Nederland reizen. heimzinnig over die .Jzeven ge rechten", die gemaakt worden uit stokvis, rijst, aardappelen, rauwe uien, gebakken uien, mosterd en een rauw ei. De juiste samenstelling van dit recept weet echter alleen de kok. De Paasdagen zullen de man nen van de „Dolfijn" in het Noor se stadje TromsÖ doorbrengen. De P.T.T. en het marinepostkantoor zullen er voor zorgen, dat er bij aankomst brieven op hun liggen te wachten. Op de terugreis wordt Leith in Schqjland aange daan. Op 28 April verwacht men thuis te zijn met een bemanning, die aan ervaring en sterke verha len zal hebben gewonnen. Insiders fluisteren nu reeds dat er iets groots zal gebeuren met de offi cier, die op deze reis een paar schaatsen meeneemt. Angstige ogenblikken voor de Breskens 9. Tijdens het garnalenvissen in de buurt van Goeree, raakte de Bres kens 9, schipper G. Verduijn, Don derdagnacht in nood, doordat de fundering van de motor lossloeg. Hoewel hierbij geen persoonlijke ongelukken, voorkwamen en het schip geen lekkage opliep, moest het door de ruwe zee het anker laten vallen bij de Middensteen- bank. Drie vuurpijlen welke af geschoten werden, bleven onop gemerkt. Tegen de ochtend werd het vissersvaartuig ontdekt door een loodsboot. Deze waarschuwde het roeiershoofd, welke de red dingsboot „President Wierdsma" te Breskens alarmeerde. Deze voer uit om de boot binnen te sle pen. Door de ruwe zee brak tot driemaal toe de tros, zodat het transport eerst gistermiddag rond 2 uur binnen kwam. Geen Marshall-hulp voor hotelbouw in Zeeland. Mogeiyk wel voor verdere bouw van hotel „De Burg" te Middelburg Naar wij uit goed ingelichte bron vernemen, zouden er geen bijdragen uit het Marshall-plan voor de bouw van hotels in Zee land beschikbaar worden gesteld. Dat zou dus betekenen, dat er ook geen gelden komen voor herbouw van het hotel „Brittannia" te Vlissingen. Er zou echter kans bestaan, dat nog gelden geschonken worden voor de voortzetting van de bouw van het hotel „De Burg" te Mid delburg. Het werk hieraan is na het leggen van de fundamenten op het zg. Groentje te Middelburg stopgezet Gratis Bijbels voor Zeeuwse hotels en pensions. De Gideonsvereniging in Neder land stelt zich ten doel om de hotels en pensions in ons land zo veel mogelijk van Bijbels te voor zien. Voor Zeeland kunnen hotel- en penionhouders de Bijbels aan vragen bij de heer M. C. Jellema, hoofd der Chr. School te Dom burg. De hotel- en pensionhouders zijn niet verantwoordelijk voor vervreemding of vermissing van Bijbels. Hervormde school te Middelburg krijgt moderne huisvesting. Oude school aan 't Zand wordt verbouwd. De oude en door de oorlog zo zwaar geschonden Hervormde school aan de Koudekerkseweg te Middelburg wordt verbouwd. Deze week is reeds een begin gemaakt met de verbouwing. Het ligt in de bedoeling om het geheel zodanig op te knappen, dat de huisvesting van de Hervormde kleuterschool, die op 't ogenblik het gebouw in gebruik heeft, aan alle eisen zal gaan voldoen. Men denkt tegen Pinksteren het ver nieuwde gebouw in gebruik te nemen. (Wij komen hier Maandag op terug). etappes. De oostelijke helft van het station is thans gesloopt en daar de funderingswerkzaamhe den gereed zijn, hoopt men de volgende week een aanvang te te maken van de bouw van het oostelijke deel. Momenteel is men bezig met het inheien van de pa len voor het dienstgebouw en het metselen va de 160 m lange en 5.40 m hoge stenen muur, die het eerste perron aan de zijde van de haven afs' i. Volgende week wil men beginnen met de bouw van de derde klas achtkamer. Zodra de oostelijke helft klaar is en men schat, dat dit begin Juli het geval zal zijn wordt de rest van 't oude station, dat nog zolang dienst doet, gesloopt en gaat men de westelijke helft bouwen. Overigens valt er meer te doen dan de bouw van het nieuwe sta tion, want ook aan de perrons moet zo het een en ander gebeu ren. Voorzover deze beschadigd zijn, worden ze hersteld. Zo krijgt het eerste perron een nieuw dak. In de vier perrons en het kop- perron komt in zoverre geen wij ziging, dat het derde perron, i.v.m. een verandering in het emplace ment, 85 meter ingekort wordt. HOE ZAL HET WORDEN. En hoe zal Vlissingens nieuwe stationsgebouw er straks uitzien? Over de aanblik die het zal bie den moet men uiteraard een defi nitief oordeel opschorten, maar uit de maquette, de tekeningen en de toelichting van de opzichter de heer P. van Driel uit Roosen daal, is ons wei duidelijk gewor den, dat het ongetwijfeld een fraai geheel zal worden en uit stekend zal passen bij de steeds groeiende Scheldestad en het steeds toenemende vreemdelin genverkeer. De voorgevel komt op het Zui den te liggen, maar zal een heel stuk achteruit worden gezet ver geleken bij het oude station. De voorgevel van de grote fietsen stalling die men links op de foto ziet wordt gevormd door wat thans de achtergevel is. De stalling, die een aardige ingang heeft door de op twee zuilen staande luifel, zal plaats bieden aan 500 fietsen en bergruimte be zitten voor de douane en de gevel hieraan komt 21 meter achteruit. De rechterhelft van het gebouw komt 5 meter binnen de gevel van het oude station en aan de zijde van de Buitenhaven wordt de gevel 15% meter terugge plaatst. De aanblik van het geheel zal hierdoor buitengewoon verbeterd worden, omdat de vrijgekomen gedeelten voor het gebouw plant soen worden. Bovendien kan de weg wat verbreed worden. Het plantsoen zal afgesloten worden door een tegelbaan. Vóór het gebouw komen taxistand plaatsen en links de bushalte. Geheel rechts, naast de zich daar bevindende 2e klas wacht kamer, komt een parkeerplaats voor auto's, terwijl meer naar het Noorden aan de havenkant een parkeerruimte voor Belgische ousscn komt. Ook aan de zijde van de Buitenhaven komt een strook beplanting langs het ge bouw. Zo zai het nieuwe Vlissingse station er uit zien, wanneer het gereed is. Rechts is de hal met hoofdingang en daar naast bevindt zich de tweede klas wachtkamer. Links is de grote rijwielbewaarplaats. oude pand grote, ondoelmatige ruimten bevatte zal het nieuwe aan de eisen voldoen. Zoals gezegd is de rechtervlegel van het gebouw bestemd voor de fietsenstalling, die 10 m. breed en 27 m. lang is. Rechts hiervan be vindt zich de hal, die te betreden zal zijn door een trap met bordes. In de hal, die 16 Xl4 m. is en een betonnen gewelf heeft, zijn de lo ketten; 3 voor plaatskaarten, 2 voor bagage. Ook is er een siga ren- en boekenkiosk. Iri het plaatskaartenkantoor, dat uit komt in de hal, is afgescheiden door een glaswand, het bureau van de chef. De rechterhoek van het ge bouw, naast de hal, is de 2e klas wachtkamer, waarvoor aan de voor- en zijkant zich een terras bevindt met een ballustrade. Ten Noorden van de tweede klas, dus aan de achterzijde van het station ligt de aanmerkelijk kleinere 3e klas wachtkamer. De keuken be vindt zich tussen de beide wacht kamers. Onder de keuken is een kelder; er boven een archiefruim te. Tenslotte is er het dienstge bouw, dat aan het begin tussen het tweede en gedeeltelijk op het derde perron komt te staan. Hier in is een lokaal voor de P.T.T., een schaftlokaal, wagenmakers- verblijf, verblijven voor conduc teurs en de Wagon Lits, terwijl in de kelder de centrale verwar ming komt. Tussen het tweede en derde perron komt voorts een glaswand voor tochtwering. Ervoor komt een bank en vlak erbij een tele fooncel. Het hoogte-verschil tus sen de overkapping van het kop- perron en het één verdieping hoge dienstgebouw, wordt, ook al voor de tocht afgesloten met glas. Naast 'het dienstgebouw komt de kaartjescontröle. HET INTERIEUR. Het interieur zal er mooi uit zien. Langs de wanden van de hal komen lichte tegels en ook de vloer wordt betegeld. In de hal en de tweede klas wachtkamer komt indirecte verlichting, terwijl in de laatste ruimte een soort „Bruyn- AURIOL IN PARIJS TERUG. President Auriol en zijn vrouw zijn gisteren van hun driedaags bezoek aan Engeland terugge keerd te Parijs. Het Gare du Nord was met vlaggen versierd en buiten het station wachtten dui zenden enthousiaste Parijzenaars. Binnenkort zal Auriol een bezoek aan Amerika brengen, aldus is verklaard. VOLDOET AAN DE EISEN. Daar de perrons niet opschui ven, moet men niet menen, dat het nieuwe stationsgebouw weinig ruimte zai bieden. Terwijl het Omstreeks hall vier vanmorgen is door tot nu toe onbekende oor zaak brand uitgebroken aan boord van het motorsclüp „Johan van Oldenbarneveldt" van de Stoomvaartmy. Nederland, dat gemeerd ligt aan de Javakade te Amsterdam. De „Johan van Oldenbarne veldt" en de „Oranje" zyn de twee schepen, waarmee de Maat- schappü Nederland op het ogenblik de passagiersdienst tussen Am sterdam en Djakarta onderhoudt. De brand heeft een ernstig karakter aangenomen. Om vier uur werd groot alarm gegeven. De brand woedt mid scheeps aan stuurboordzijde ter hoogte van de waterlijn in de hut ten van het personeel van de civiele dienst. De brandweer is ter plaatse verschenen met alle be schikbare materiaal: 5 motorspui ten, een ladderwagen, het drijven de waterkanon „Jason" en mate riaalwagens. Ook ligt de nieuwe drijvende ijsbreker en brandblus ser „Walvis" gereed. De „Johan van Oldenbarneveldt", die Dins dag zou vertrekken, had reeds ge tankt. Een gedeelte van de be manning bevond zich aan boord en ontdekte de brand, waarna on middellijk de "luchtkokers werden afgedekt. De brandweer hoopt de brand te kunnen localiseren. De vliegende schotels zijn Sow- jet-Russische cartografische in strumenten, heeft de vroegere kroonprins van Oostenrijk Prins Otto, verklaard. Bij een demon stratie tegen de oorlog in Indo- Ohina is het in Bordeaux tot een botsing gekomen tussen honder den stakers en de politie. Een groep Amerikaanse oud-strijders trachten Truman en Stalin samen aan de telefoon te krijgen. Ze hebben Dean Acheson en de Sow- jet-ambassadeur gevraagd, hen behulpzaam te zijn. Vandaag wordt Rotterdams oudste inwoon ster de Wed. de Braber—Moer- landt uit de Jaddadwarstraat, 101 jaar. Delft heeft de 65000ste in woonster gekregen. Het is Gerda Beezemer. Gisteren kregen de ouders van de burgemeester een spaarbankboekje met f 100.van de gemeente en f 10 van de spaarbank. En f 700.000 heeft de kinderpostzegelactie opge bracht. Dat de opbrengst 30 pet groter was dan vorige jaar is vooral te danken aan de activiteit van de schooljeugd. Prins Bern- hard is gistermiddag in Ottawa aangekomen. Op de Rijksweg tussen Den Oever en Wieringer- werf is gistermiddag een auto met 12.000 liter melk omgeslagen. Alle melk ging verloren. De ge meentepolitie te Delfzijl heeft een koffie en theesmokkelarijtje naar Duitsland weten te ontmaskeren. De Nederlandse kapitein van het Duitse vissersvaartuig de R. werd in kort geding tot f 400.boete veroordeeld. Kunt ge nog bou wen, bouw dan mee. Minister In t Veld is van plan een prijsvraag voor het meest revolutionnaire denkbeeld voor voordeliger wo ningbouw uit te schrijven. Aldus heeft hij gisteren verklaard voor de Kamer van Koophandel voor Overijssel. zeel"-vloer komt, die bestaat uit hele smalle stroken hout, welke uit oude spoorbiels gezaagd zijn. De gevel wordt opgetrokken van zandsteen en langs het gehele gebouw zal aan de bovenzijde een zwaar geprofileerde lijst komen. De gevel zal versierd worden met een levensgrote beeldengroep op de rijwielstalling, het beeld van een Zeeuwse boerin boven de hoofdingang en het beeld van een Zeeuwse boer op de gevel van de 2e klas wachtkamer, terwijl op een zijgevel het Zeeuwse wapen komt. Dit beeldhouwwerk komt uit de handen van de beeldhouwer Uijterwaal uit Utrecht. Voorts zal op verschillende plaatsen natuur steen verwerkt worden, terwijl de raamkozijnen van brons gemaakt worden, met het oog op de weers invloeden. Uit een en ander moge duide lijk zijn geworden, dat Vlissingen straks een zeer fraai stationsge bouw zal bezitten. Lezing Studieclub Schilders te Goes. Onder auspiciën van de Studie club Schilders te Goes, werd gis teravond in het Schuttershof voor een flink aantal belangstellenden een lezing gehouden over de fa bricage van behangselpapier. Een deskundige van een Nederlandss Behangelseipapier-industrie ver telde een en ander over de ge schiedenis en fabricage van het papier en de verschillende druk- methoden. Na de pauze werd een film over de fabricage vertoond. De avond stond onder leiding van de voor zitter der Studieclub, de heer W. Wisse. APOTHEKERSASSISTENTEN BEKEKEN DE NATUUR. Voor de afdeling Zeeland van de Bond van Apothekers-assisten ten heeft gisteravond in liet Strandhotel te Vlissingen dokter G. J. M. Greef een lezing met lichtbeelden gehouden over de na tuur. Hij vertoonde een uitgebrei de collectie natuuropnamen, waarbij vooral de opnamen uit dq vogelwereld bijzondere aandacht trokken. Dokter de Greef Week niet alleen een goed fotograaf ta zijn, maar tevens een vlot causeur De benoeming bij het V.G.L.O. te Meliskerke. Om misverstand te voorkomen wordt ons meegedeeld, dat mej. Mullaard is benoemd voor het V.G.L.O. te Meliskerke uitgaanda van de beide scholen, hoofden da heren Beukelman en Jansen. Aan de rijksuniversiteit ta Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte S. E. SteinengaKouwa (geboren te Zuidzande) op het proefschrift„Zeeuwsch-Vlaande- ren". Algemene vergadering „Kinderzorg". Op 23 Maart a.s. zal in da gymnastiekzaal aan de Veersa Singel te Middelburg de alge mene vergadering worden ge- houd envan de vereniging „Kin derzorg". In de namiddagverga dering zal de heer A. Otter, di recteur van de Centraal Bond voor inwendige zending en Maatschappelijk werk te Am sterdam spreken over „Kinderen in nood". Uit de exploitatierekening over 1949 blijkt dat er over dat jaar een exploitatietekort was van f47.336.29. Dit exploitatie tekort wordt veroorzaakt door de stijgende kosten van levenson derhoud en het groter aantal verpleegdagen (plm. 8200 meer dan in 1948). Uit verschillende bronnen kwamen giften binnen tot een totaal bedrag van f 35.533.45, waardoor het tekort werd terug gebracht tot f 13.802.84. De exploitatierekening sluit met een totaal bedrag van f 193.165.06. De begroting 1950 sluit met een totaal f 206.000.—. van van DE BILT ZEGT: Tamelijk guur. Weer toenemende bewolking met later voornamelijk in het Noorden van het land nu en dan enige regen. Aanvankelijk matige, later krachtige wind tussen West en Noord-West. Ongeveer dezelf de temperatuur als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1