ZEEUWSCH DAGBLAD Labour, met kleine meerderheid, ontkomen aan Churchill's offensief Ruim drie miilioen voor economisch herstel Nederlands NIEUWS Doodstraf geëist tegen Van Geelkerken Bjjna 12 miilioen voor Walcheren Weinig verheffend SGiiouwspel Vertrouwensvotum met 14 stemmen gewonnen Oogarts J. J. Hennepin verongelukt Frankrijk ligt in de ban van stakingsgolven. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stafchefs in Den Haag hijeen- Herdenking van de bevrijding alleen op 5 Mei. Mussert bouwde de partij, maar hij was de ziel ervan" Televisiezender komt in Jaarsveld. 300.009 metaalbewei kers hebben het werk neergelegd. Alle ziekten verklaarbaar uit structuuur van de grond Uitgave rg „Zeeuwsch Dagblad" Hoi. kantoor- Goes, L. Vorststr. 90, Tob 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redaetie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, lefoon 2052. 5e JAARGANG No. 1501 Abonnementsprijs 8.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 10 MAAKT 1950 Hoofdredacteur: R. Zl'IDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feit/, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.05 u., onder 18.36 u.; Maan op 3.36 u., onder 10.01 u. Laatste kwartier 3.38 u. Hoogwater op Zaterdag 11 Maart Vlissingen: 6.47 u. 1.80 m., 19.25 u. 1.57 m.; Terneuzen: 7.15 u. 2.01 m., 19.56 u. 1.79 m.; Wemeldinge: 8.26 u. 1.54 m., 21.02 u. 1.38 m.; Zierikzee: 8.07 u. 1.33 m., 20.42 u. 1.18 m. Op het gebied van de inter nationale politiek, kan men in deze tijd vreemde dingen be leven. Dat blijkt wel zeer duidelijk in Oostenrijk, dat nu al jaren lang als een speelbal is in de handen van de grote mogend heden. Direct na afloop van de oorlog scheen het er voor Oostenrijk* nog niet zo kwaad uit te zien. Na de gedwongen aansluiting van dit land bij Duitsland, heb ben ook. de Oostenrijkers aan de zijde van Duitsland gevochten. Maar noodgedwongen. Daar om kwamen de „grote vier" dan ook overeen, dat Oostenrijk niet al3 een verslagen vijandelijk land, maar als bevrijd gebied zou worden beschouwd. Er zou dan ook niet een vredes- maar een staatsverdrag worden opge steld, dat aanvankelijk vooral bedoeld was als de grondslag voor de her-opbouw van dit land. Dit laatste bleek echter min der nodig. De Oostenrijkers zagen kans in een minimum van tijd een goed werkend staatsapparaat op te bouwen; er werden op regel matige wijze verkiezingen ge houden, met het gevolg, dat een stabiele regering kon worden gevormd. Wear zo de heropbouw uit eigen kracht was tot stand geko men, zou het voor de hand lig gen, dat de „bevrijders" zich te rugtrokken. Toch is dit nog steeds niet ge beurd. Wut Oostenrijk zelf reeds deed, willen de „bevrijders" ook doen: een staatsverdrag opstel len. Maar omdat zij het over de inhoud niet eens kunnen wor den, blijft dit land nu 5 jaren na afloop van de oorlog, nog steeds „bezet gebied". Niet dat er niet aan gewerkt wordt. Er zijn reeds meer dan 250 zit tingen van vertegenwoordigers van de bevrijders, aan het Oos tenrijkse vraagstuk gewijd, "naar nog steeds is het niet geluk: enig resultaat te bereiken. Dit vindt waarschijnlijk hierin zijn oorzaak, dat het bij de on derhandelingen niet in de eerste plaats gaat om de Oostenrijkse belangen, maar om geheel an dere, bijkomstige zaken. Overeengekomen is n.l., dat de bezettingstroepen drie maanden na de ratificatie van het staats verdrag het Oostenrijkse grond gebied moeten ontruimen. Rusland gevoelt daar echter weinig voor. In de vredesver dragen met Hongarije en Roe menië is n.l. bepaald, dat Rus land, voor de bescherming van de verbindingslijnen, in deze landen een troepenmacht mag handhaven, zolang de bezetting van Oostenrijk duurt. En aangezien in deze landen nogal eens verzet tegen de over heersing door Moskou openbaar wordt, acht Rusland het veiliger dat met de ontruiming van Oos tenrijk geen haast wordt ge maakt. Vandaar dat telkens weer nieuwe eisen worden ge steld, inzake een door Oostenrijk te betalen schadevergoeding. /"vmgekeerd maken waarschijn- lijk de Amerikanen, Engelsen en Fransen geen haast, bevreesd als ze zijn, dat ook hier mis schien een door Moskou gear rangeerde communistische staats greep zal worden uitgevoerd. En zo blijft bet vrije Oosten rijk nog maar steeds bezet ge- bied. Zo wordt, m naam van het recht door de grote mogendhe den met de belangen van Oos tenrijk gespeeld. Een weinig verheffend schouw spel. Ontsnapping op het nippertje. Het heeft niet zo heel veel gescheeld of de nieuwe Labour- regering was bezweken onder de frontaanval dio de Conservatieven gisteren hebben gepleegd. Met een meerderheid van 14 stemmen wist de regering het vertrouwensvotum te winnen. Do stemver houding was 310 tegen 296. De 9 Liberalen stemden met de Conservatieven mee. In de an nalen van het parlement waren nog nooit zoveel leden ter ver gadering verschenen. De leden zaten mannetje aan mannetje. De voorste regerings- bank was zo vol, dat de ministers nagenoeg op eikaars schoot zaten. Nadat de regering bij monde van vice-premier Morrisson de vertrouwenskwestie had verbon den aan het Conservatieve amen dement, verklaarde de Conserva tief Lyttleton, waarom het amen dement was ingediend. De Labourminister van Bevoor rading, Strauss, hoonde hierop de oppositie door de veronderstelling uit te spreken, dat de Conserva tieven ten onrechte meenden dat zij de verkiezingen hadden gewon nen. De eerste Liberale spreker, Evan Bowen, trok de beweegre denen der Conservatieven in twij fel, doch verklaarde, dat de Libe ralen als krachtige tegenstanders van de nationalisatie van de staalindustrie het amendement moesten steunen. Attlee zei, uit de houding van de Liberalen te moeten opmaken, dat zfj in ernst hoopten, dat Chur chill aan de macht zou komen. In antwoord op Churchills pro test, dat de staalindustrie in on zekerheid gelaten werd, vroeg de premier, onder luid gelach van het Huis, of elke industrie in on zekerheid moet worden gelaten „tot de heer Churchill eens de verkiezingen wint". De overwinning van de regering is pas de eerste ronde van de Naar het A.N.P. verneemt zul len de stafchefs van de landen van het Atlantisch Pact van 23 Maart tot 2 April In Den Haag bijeen komen. Enige dagen geleden was te Washington reeds aangekondigd, dat een dergelijke conferentie binnenkort in Europa zou wor den gehouden.' De plaats en tijd van samenkomst waren toen nog niet bekend. strijd. Maandag dreigt hetzelfde gevaar. Dan zal het Lagerhuis stemmen over een tweede amen dement der Conservatieven, in zake de behuizing. De volgende dag komt de aanvullende begro ting aan de orde. Donderdag wordt ter sprake gebracht, of de geweldige uitgaven voor de defen sie Engeland voldoende baat brengen. Omroepen blijven van zender verwisselen. Ook na de invoering van de nieuwe golflengten zullen de om roepverenigingen elk kwartaal van zender verwisselen. Dit ge schiedde trouwens ook al voor Leipzig de uitzendingen van Hil versum II stoorde. Ontvangst Luxemburg slechter Radio Luxemburg, die op 1283 meter een ook in Nederland veel- beluisterd programma uitzond, gaat op 15 Maart over op 208.3 m. Dezee wijziging zal de ont vangst in ons land van dit station niet ten goede komen. Conservatief won wedloop. De Conservatieven mochten dan de regering in het Lager huis niet verslagen hebben bij de stemming, enkele minuten later behaalden zij een over winning op Labour bij een of ficieuze wedloop naar het ope ra-gebouw, waar een ballet voorstelling aan de gang was. De Conservatief Lyttleton was de eerste, die bij de opera aan kwam, buiten adem, maar met alle ordetekens nog op hun plaats. Hij sloeg Attlee met ruim vijf minuten. Weer nieuwe aansluitingen bij de republiek Indonesia. Gistermorgen heeft president de de invoeging van Oost-Java, Soekarno het besluit betreffen- midden-Java, Madoera en Pa- dang bij de republiek Indonesia (Djogja) ondertekend. Dit be sluit werd uitgevaardigd op grond van de noodwet. Intussen heeft de volksverga dering, die Woensdag te Ban doeng bijeen kwam ter behan deling van de status van Pasun- dan, tot aansluiting bij de re publiek Indonesia besloten. De correspondent van Aneta bericht, dat het door vele luide stemmen binnen en buiten de vergaderzaal niet doenlijk was algemene be schouwingen te houden. De voorzitter kon slechts vragen: „Voor de republik Indonesia of tegen de republik Indonesia". „Wie tegen is verzoek ik op te staan", waarop allen bleven zitten. Gisteravond is dr J. J. Henne- quin, oogarts te Goes op de Wouwseweg tussen Roosendaal en Bergen op Zoom in de nabijheid van laatstgenoemde plaats door nog niet bekende oorzaak tegen een boom gereden en gedood. Dr Hennequin was gisteren als gewoonlijk voor zijn practijk naar Zierikzee geweest en is niet zo als gewoonlijk, met de boot uit Zierikzee naar Katsohe Veer ge gaan, doch over Zijpe terugge keerd, blijkbaar om in Brabant nog iemand te bezoeken. Op weg naar zijn huis te Goes heeft het ongeval plaats gehad. Dr Hennequin werkte reeds vele jaren in Goes en was een be kwaam oogarts, met een zeer drukke practijk, niet alleen te Goes, maar ook te Zierikzee. Voor hij zijn practijk als oogarts te Goes ging uitoefenen was hij werkzaam als scheeparts, terwijl hij ook nog in Groningen gewerkt heeft. De overledene was 47 jaar. Hij was niet gehuwd. De ontmanteling te W af enstedt-Salzgit ter. De communisten bemoeien zich er nu mee. De nationale raad van de onder communistische leiding staande „Nationaal Front"-beweging in Oost-Duitsland heeft een beroep gedaan op alle Duitsers in Oost en West om de arbeiders van Watenstedt-Salzgitter te steunen „in hun strijd tegen de Britse ont mantelingstroepen". Max Reimann, de West-Duitse communistische leider, is, als braaf volgeling alvast maar „voor een kort informatief bezoek" te Watenstedt-Salzgitter aangeko men. Het hoofd van de 500 man Duitse politie, die de fabrieken bewaken, verklaarde tegenover Reuter, dat de gereedstaande Britse troepen opdracht hebben om bij eventuele nieuwe onlusten op de demonstranten te vuren. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gezonden in verband met de herdenking der bevrijding op 5 Mei a.s. Daar van bepaalde zijde stem men zijn gerezen, welke er de aandacht op vestigen ,dat voor die delen van het land, welke in 1945 op een andere datum dan 5 Mei zijn bevrijd, de werkelijke datum der bevrijding eer dan 5 Mei in aanmerking zou komen voor de viering van dit feit, heeft het kabinet gemeend aldus de minister voorzoveel nodig de medewerking van de colleges van B. en W. te moeten inroepen om te bevorderen, dat de viering van de bevrijding landelijk op een datum, n.l. 5 Mei, zai geschieden. Aan de viering van de bevrij ding van een bepaalde gemeente op een ander, met de feitelijke datum overeenkomend tijdstip ware dan een meer bescheiden cachet te verlenen. Met name zou de minister er op willen wijzen, dat het geen aanbeveling ver dient op een zodanig plaatselijk te vieren dag aan het gemeente lijk personeel extra vrij-af te ver lenen. Een dergelijk besluit zou in verband met de huidige econo mische toestand ongewenste ge volgen kunnen hebben voor de in de desbetreffende gemeente ge vestigde particuliere bedrijven en ondernemingen. Goebitsjef wordt gedeporteerd Judith Coplon moet 15 jaar zitten Valentin Goebitsjef, het 30-ja- rige Russisch lid van het secre tariaat der V.N., is gisteren te New York tot 15 jaar gevangenis straf veroordeeld op beschuldiging van spionnage. Hij zal deze straf echter niet behoeven uit te zitten, want tevens is bepaald, dat hij binnen veertien dagen naar Rus land zal worden gedeporteerd. Judith Coplon, een 28-jarige Amerikaanse ambtenares, die met Goebitsjef heeft samengewerkt, is eveneens tot 15 jaar veroordeeld. Conservatieven winnen zetel in Manchester. De Conservatieven hebben de verkiezingen voor het Lagerhuis in het district Mossesid (Man chester) gewonnen. De Labour- meerderheid is dientengevolge tot zes zetels geslonken. De stem ming in dit district was uitgesteld wegens het overlijden van de Con servatieve candidaat. De „Juliane" op weg naar Antwerpen, Het Deense s.s. „Juliana", dat, zoals bekend, Dinsdagavond op de Westerschelde bij Terneuzen door het Deense m.s. „Nordvest" word aangevaren en daarna op de Westberm van de stikken in de West-buitenhaven van Terneuzen werd gezet, is gistermiddag om streeks vijf uur bij hoog water vlot gekomen. Vanochtend om ongeveer vijf uur hebben de sleepboten „John P. Best" en „Sirius" de „Juliane" naar Antwerpen gesleept. Bij een brand in een tijdelijke gevangenis in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, zijn veertien gevangenen om het leven geko men. Tegen de 48-jarige Cornells van Geelkerken, de vroegere plaats vervangend leider van de N.S.B., hoofdstorraer van de Jeugdstorm en Inspecteur-Generaal van de Landwacht, is gistermiddag in Utrecht de doodstraf geëist. Zjjn schuldig aandeel in het verraad, dat de N.S.B. en de Land wacht tegenover het vaderland hebben gepleegd was nauwelijks te peilen, aldus de Officier van Justitie, mr Drabbe. In zijn requisitoir noemde mr Drabbe het betreurenswaardig, dat van Geelkerken eerst na vijf jaar terecht staat, want dit brengt het gevaar mee, dat de barmhartigheid, die zo langza merhand in deze jaren haar in trede in de bijzondere rechts spraak heeft gedaan, zou gaan knagen aan het recht. Uit de Al manak van 1943, uitgegeven door de N.S.B., citeerde hij, dat Van Geelkerken, de trouwe soldaat van Mussert was. Bouwde Mus- sert de partij. Van Geelkerken was de bezielde strijder er voor. Tussen beiden bestond weliswaar een gradueel verschil, maar Van Geelkerken was de eigenlijke stichter van de N.l en Mussert had geen theoretische zeggen schap over hem. De Duitsers von den hem de populaire leider en zijn volgelingen niet minder. In 1945 werd Van Geelkerken door Mussert ontslagen „Con Amore", zei mr Drabbe. Van Geelkerken is toen door Rauter gebruikt om een tegenwicht te vormen voor de winnende invloed bij Mussert en Huygen. De N.S.B. bleef met de Duitsers coiaboreren. De bestrij ding van het verzet was in de eerste plaats aan Van Geelkerken te wijten. In de Landwacht was n], de Neder], invloed zeer groot. Men vergeet dat wel eens, zei mr Drabbe en hij citeerde rappor ten van arrestaties in Juni 1944 28 onderduikers in twee dagen, waaronder „luister U goed ver dachte", aldus de Officier één Jodenkind. Een zee van ellende betekende dit voor vele mensen. En zo heeft Van Geelkerken el lende gebracht over duizenden ge zinnen van verzetsstrijders maar ook over de talloze kleine N.S.B.- ertjes die in hem geloofden. Mussert heeft men de doodstraf opgelegd. Om de rechtsgelijkheid eiste de Officier tegen de man die Beroepsvervoer in het geweer tegen de A.T.O. De nationale organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Weg transport en de Bond van Be- drufsautoverkeer in Nederland, N.O.B. en B.B.N., maken in een adres aan de leden van de Eerste Kamer hun bezwaren kenbaar te gen medelingen van minister Spitzen in diens M. van A. over de begroting van Verkeer en Wa terstaat inzake de toekomstige taak en capaciteit van de A.T.O. De adressanten verzoeken de leden van de Eerste Kamer om de minister een aantal vragen te stellen over historie en groei van de A.T.O., deszelfs historische rechten en die, welke uit aankoop verkregen werden, over de aard van het gepleegd overleg om de minister te adviseren de rechten van meertonnage van dit bedrijf in te trekken en op dit punt over leg te plegen met het bedrijfs leven. landverraad en hoogverraad pleegde de hoogste straf. Het pleidooi. De verdediger mr Mathuisen uit Bussum vroeg, of men er wel aan gedacht had, hoe Van Geel kerken In afwachting van een on ontkoombaar geacht doodvonnis gedurende de vijf jaar de kracht had gehad dit alles, mét de ontel bare veyrhoren, te doorstaan. Hij heeft tijdens de bezetting nimmer getracht een regerings- baan te krijgen. „Hij is nimmer een man geweest die de polsslag van de tijd alleen heeft gevoeld in de kolommen van zijn kasboek", pleitte mr Mathuisen. De president bepaalde de uit spraak op 23 Maart a.s. des mor gens om kwart voor tien. De minister van Verkeer en Wa terstaat, mr D. S. W. Spitzen, heeft een bezoek gebracht aan de Hilversumse radio-studio's om zich op de hoogte te stellen van de technische apparatuur, die bij de definitieve regeling van het omroepbestel mede een vraagstuk uitmaakt. De heer Neher deelde mede, dat de definitieve televisiezender in Jaarsveld zal worden geplaatst, indien althans de proeven, welke thans worden genomen, bevredi gende resultaten opleveren. Met deze krachtige zender zal een om trek van ongeveer 40 km worden bestreken, zodat Amsterdam, het Gooi en zelfs een deel van Bra bant van de televisie zullen kun nen profiteren, men moet deze zender overigens niet verwarren met de kleine proefzender voor 't eerste experimentele stadium, die in het Gooi zal verrijzen. Duizenden arbeiders uit de l'arijso gas- en electricitcitsbe- drijven zijn gisteren een staking begonnen, die, indien /ij aanhoudt, do gehele Franse Industrie kan verlammen. Nietegenstaande de regering, aan de liand van bepaal de noodtoestandmaatregelen, on geveer Oen proeent van het in beide categorieën bedrijven op sleutelposities werkzaam zijnd personeel heeft aangezegd op zijn post te bljjven, waren gisteroch tend opnieuw duizenden arbeiders niet op hun werk verschenen. Aanslag op president van de Libanon. Een jong Syrisch Populist heeft gisteravond een aanslag gedaan op de Libanese premier, Riad el Solh. De premier bleef ongedeerd, doch de drie schoten, die zijn aan valler afvuurde, troffen drie kin deren dodelijk en verwondden een man. De aanvaller, die door de poli tie in het been werd geschoten, verklaarde, dat hij wraak had willen nemen voor de terechtstel ling van Syrische populisten, die na de populistische opstand in Juli 1949 ter dood waren veroor deeld. Da Amsterdamse vreemdelin genpolitie heeft een Oostenrijker aangehouden, die, volgens de Oos tenrijkse politie, ervan wordt verdacht in Wenen op grote schaal oplichting, flessentrekkerij en chantage te hebben gepleegd. De Franse regering heeft door de bezetting van acht electrische centrales en het opvorderen van de onmisbare arbeiders van gas- en electriciteitsfabrieken een nationale staking bij deze bedrij ven afgewend, ofschoon gisteren toch velen van de 100.000 bij de ze ondernemingen werkzame ar beiders het werk hebben neerge legd. Gisteren op het middaguur kon voor 98 procent in de be hoefte aan electriciteit worden voorzien in het gehele land, zo heeft het ministerie van handel en industrie meegedeeld. Gas werd overal onder verminderde druk geleverd. De regering zegt, dat bijna al le opgevorderde arbeiders zich op hun werk hebben gemeld. Wegblijvers zullen gerechtelijk worden vervolgd. De levering van electrische stroom is te Rijssel en Rouaan en omgeving tijdelijk gestaakt. Het stakingscomité te Nevers in Centraal-Frankrijk heeft bekend gemaakt, dat men het elke drie uur één uur zonder gas en stroom zal moeten doen. Volgens een schatting van de nationale electriciteitsraad zal wat stroom betreft voor 40 pro cent aan de vraas kunnen wor den voldaan. De piekuren in de ochtend waren zonder storing verlopen. De genationaliseerde gasindu- strie meldt, dat de voorraden voor de eerste paar dagen vol doende zijn. Bij de vervoersdiensten té Pa rijs is een kleine verbetering in getreden, maar veel personeel van de reinigingsdienst heeft thans het werk neergelegd. Volgende week keert Koningin Juliana terug. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van Hare Majer steit de Koningin om overeen komstig de plannen in de loop van de volgende week naar Nederland terug te keren. De juiste datum van vertrek uit Sankt Anton is nog niet vast gesteld. Extra woningtoewijzing. Het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting heeft een aantal woningen toe gewezen voor werknemers, die werken in een andere provincie dan die, waar zij wonen. Voor Zeeland betreft dit één woning. De inzet van de stakingen is de eis der arbeiders om loons verhoging en het uitkeren van een maandelijkse toeslag van drie duizend francs, die met te rugwerkende kracht vanaf De cember 1949 zou moeten worden uitbetaald. Er dreigt ook een staking on der de Franse mijnwerkers uit te breken. Drie honderdduizend Franse metaalbewerkers zijn thans in staking en niets wijst erop, dat deze staking afneemt. De staking bij de Parijse open bare vervoersmiddelen blijft ge leidelijk aan verlopen. Heden reed iets meer dan het normale aantal der ondergrondse treinen. De Rotterdamse kapper M. J. V., die twee dienstplichtige sol daten in de gelegenheid heeft ge steld in zijn woning hun unifor men voor burgerkleren te verwis selen, is veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 6 maanden voorw. Overleg met de regering der. Verenigde Staten van Amerika heeft geleid tofc overeenstemming over het vrijgeven van een bedrag van f 303 miilioen van de tegenwaarderekening der Marshallhulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van verschillende belangryke projecten ten behoeve van het Nederlandse economisch herstel. Do besteding zal onder meer geschieden ten behoeve van de werkzaamheden, verbonden aan het droogleggen der Zuiderzee, de herverkaveling Walcheren en het herstel van de oorlogsschade aan en de wederopbouw van agrarische en industriële bedreven en woningen. De Indonesische pensioenen. Geen verhoging duurtetoeslag. De minister zonder portefeuille de heer L. Götzen, heeft medege deeld, dat de regering, na ampele overweging, een verhoging van de duurtetoeslag, welke sinds 1 Ja nuari 1946 op de Indonesische pensioenen wordt verleend, niet verantwoord acht. Van de thans vrijgekomen f 303 miilioen is bijna f 275 miilioen be stemd voor de financiering van projecten, welker uitvoering bij de begroting 1949 werd goedgekeurd en waarvoor dus geen nieuwe staatsschuld behoeft te worden aangegaan. f 20 miilioen wordt vrijgegeven voor het leggen van dijken rond de Zuid-oostelijke Zuiderzeepol der. Hierdoor wordt de stoot ge geven tot de onsluiting van een nieuw vruohtbaar landbouwge bied, hetwelk een belangrijke bij drage zal kunnen leveren tot onze agrarische productie en derhalve de noodzaak tot het importeren van granen zal verkleinen. Voorts zal f 30,5 miilioen wor den besteed ter bevordering van het touristenbezoek aan Neder land. Van de gelden zijn da volgende bedragen besteed: Zuiderzeewerken en verdere landaanwinning f 72:704.070. Herverkaveling Walcheren. f 11.790.000. Herstel agrarische oorlogsscha de f 65.100.000. Voorts is f 30,5 miilioen vrij gegeven ter bestrijding van de guldensuitgaven van in het ka der van het Marshallplan te ver lenen technische bijstand, welke er op gericht is de kennis omtrent de mogelijkheden tot verhoging van de productiviteit vergroten. In een overeenkomst, welke op 2 Juli 1948 tussen de regering van Nederland en van de V.S. werd gesloten, is bepaald, dat Neder land 95 van deze tegenwaarde rekening der Marshallhulp mag gebruiken voor het stimuleren van de productieve bedrijvigheid of voor bevordering en de hand having van het binnenlands mo netaire- en financiële evenwicht. Op 28 Februari 1950 beliep het netto-saldo van de tegenwaarde rekening ruim f 714 miilioen. Dit is de tweede maal, dat Ne derland gebruik maakt van de gelden der tegenwaarde-rekening. Voor het eerst geschiedde dit op 12 Juli 1949, toen 240 miilioen gulden van deze rekening werd bestemd voor de financiering van verschillende posten uit de begro ting van het dienstjaar 1948 nl. de bouw van arbeiderswoningen, de drooglegging van de Zuiderzee, de ontwikkeling van de landbouw en de wederopbouw van Walche ren. De Nederlandse importeur, die goederen invoert, welke door de Marshallhulp worden gefinan cierd, betaalt deze goederen met guldens. Het gedeelte van deze guldens, dat de tegenwaarde vormt van de Marshall-leningen wordt door „De Nederlandsche Bank" afgerekend met 's Rijks schatkist, het gedeelte dat de tegenwaarde vormt van de Mars hall-schenkingen wordt gestort op een speciale rekening bij „De Ne derlandsche Bank", de z.g. tegen waarderekening. Tussen de Nederlandse regering en de regering der V.S. zijn nog besprekingen gaande over het vrijgeven van gelden van de te genwaarde-rekening ter financie ring van een aantal andere pro jecten. Deze besprekingen bevin den zieh in een vergevorderd sta dium. Twee autobussen met mijnwer kers botsten als gevolg van „snij den" gistermorgen tegen elkaar op de rijksweg ter hoogte van de Philipsfabrieken bij Sittard. Zes personen werden zeer ernstig ge wond. 24 andere inzittenden lie pen meer of minder ernstige kwetsuren op. Opstandelingen van Vietminh hebben gisteravond een handgra naat uit een taxi naar een terras van een café in Saigon geworpen, Tien Franse soldaten werden ge dood. In Amerika heeft men, uitgaande van de theorie, dat men een vreemde taal vlugger aanleert met het onderbewustzijn, dus tij dens de slaap, dan normaal, een luidsprekertje geconstrueerd, dat onder het hoofdkussen wordt ge plaatst. Een dictafoon met een magnetische staaldraad doet de rest. Waarom, zo vragen wij ons af, straft men op school leerlin gen, die slapen tijdens de les? Dr Sander, de Engelse arts, die ervan werd beschuldigd uit mede lijden door een te zware injectie een kankerpatiënt te hebben ge dood, is vrijgesproken. Een golf van ontevredenheid ging gisteren door de Britse industrie. De lei ders van de Fabrieks en Reders bonden hebben besloten hun 2% miilioen leden te laten stemmen over het al of niet staken ter on dersteuning van hun eis tot loons verhoging. Op 12 April verga dert het Centraal Comité voor de Concoursen-hippique in Neder land te Utrecht. De N.V. Phi lips Telecommunicatie-industrie te Hilversum heeft officieel op dracht ontvangen tot de bouw van de Vaticaanzender „Anno Sancto" Het bier is nog niet zo best als het wel lijkt. De Heinekens Bier brouwerij constateert in haar jaarverslag 1948-'49 tenminste: dat 10 liter bier gemiddeld per hoofd gebruikt is tegen 17 liter voor de oorlog. Hoewel het jam mer is voor Heinekens, is het tóch een gunstig teken. Nee, dan de Kon. Marine. Die is ten minste alweer druk aan het trai nen voor de Vierdaagse, zo verna men wij. En, automobilisten, denkt er om, rijdt als 't mist, met vol groot licht. Het is in Uw eigen belang. Prins Bernhard wordt vandaag te Ottawa verwacht. Maandag vertrekt hij naar Quebec. Ir Cleveringa te Kortgene. Voor een groot aantal landbou wers sprak Donderdagavond in de Stadswijnkelder te Kortgene ir. C. Cleveringa uit Wageningen é«?r de betekenis van de struc tuur van de grond op de gezond heid. Deze vergadering was be legd door de kring Noord-Beve land van de Z.L.M. Aan het begin van zijn betoog wees ir. Cleve ringa er op, dat het voor akker bouwers moeilijk is om zijn ideeën te begrijpen, daar zij het verband niet kunnen zien. Dat verband is voor veehouders gemakkelijker, daar zij direct de gevolgen van een en ander zien. De verschillen in opvatting tus sen hem en anderen verklaarde spr. daaruit, dat de landbouw wetenschap tot nog toe een zui ver technische wetenschap was. Het leven in de grond werd er nooit bij betrokken. Volgens spre kers inzichten is dit echter ont zaglijk belangrijk, omdat daarmee dingen te verklaren zijn waarmee men anders geen raad wist. Het gelukt thans bij veestapel en planten alle ziekten uit de voe ding te verklaren, evenals bij de mens, zij het daar moeilijker. Op „dode" grond gekweekt voedsel is ziekteverwekkend .terwijl „leven de" grond gezond voedsel levert, volgens Ir. Cleveringa. Het leven in de grond levert af- weerstoffen tegen alle ziekten. Gezonde planten staan altijd op een kruimelige, rulle grond, ter wijl de zieke op een vaste, scher pe grond staan. Kruimelstructuur ontstaat alleen door levende we zens. Op heel Noord-Beveland is geen enkele vierkante meter goede kruimelgrond. Spr. vergeleek de grond hier met sintels of steen gruis. Een gezonde plant is innig verweven met goede kruimel- grond; de wortels hebben dan haarwortels, terwijl zieke wortels glad zijn. Elke gezonde plant is bezet met schimmels, die de plant voeden, terwijl zieke planten die missen. Zij missen daardoor de weerstand. Als. de voeding onharmonisch verloopt, ontstaan er ziekten. Alle ziekten, tot t.b.c., kanker en griep toe, zijn te verklaren uit de voe ding en ook te bestrijden door middel van harmonische voeding, aldus ir. Cleveringa. Goede voe ding hapgt af van „levende" grond. Thans heeft men in de genees kunde de schimmels ontdekt ais middelentegen ziekten, zoals b.v. penicilline, terwijl nu ook schim mels zijn ontdekt tegen tubercu lose en kanker. Bij goede voeding krijgt men al deze schimmelstof- fen in een harmonische hoeveel heid binnen .Spreker staafde zijn theorieën met een groot aantal voorbeelden uit de practijk. Na de pauze behandelde ir. Cleveringa nog een aantal vraag stukken, die in verband stonden met deze theorieën, zoals de drai nage. Volgens spreker ontbreekt er zeer veel aan de organische voeding. De beste organische meststof blijkt rivierslib te zijn. Men zal een mest moeten maken, zoals de natuur die geeft, alleen dan krijgt men een goede kruimelstructuur. Dit is, aldus spr. belangrijker dan veevoeding. Ook moet de mest veelzijdig zijn. Niet enkel stal mest, noch enkel strobemesting, noch enkel groenbemesting, aldus spr., een goede compost was zijn ideaal. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de kring Noord-Beveland, de heer G. Bom uit Colijnsplaat. DE BILT ZEGT: Vrij veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Plaatselijk nog nevel of mist. Iets kouder als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1