Voor sanering van de Walcherse tuinbouw zai 40 h.a. grond nodig zijn. lrovinii§^ÊM bOsntoOP Scherp protest van de Nederlandse regering. Een emigrant vertelde over Canada. ADAAISON In vele gevallen vergroting, betere verkaveling of betere watervoorziening gewenst. Per 1 Mei kolen van de bon? bocht in de weg| Onrust in Indonesië. HOEST Hondse behandeling van zaakgelastigde. Korte Berichten. werpt een boemerang Woensdag 8 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 De Herverkavelingseommissie Walcheren heeft najaar 1948 een commissie Ingesteld, die werd belast met het verzamelen van ge gevens omtrent de Walcherse tuinbouw ten behoeve van de her-'4 verkaveling. Deze tulnbouwcomnüssie heeft thans een uitvoerig rapport op gesteld, waarin zeer belangrijke adviezen en conclusies voorkomen over de toekomst van de tuinbouw op Walcheren. Voorzitter van deze commissie was de heer W. Ovaa te Koudekerke en rappor teur de heer M. Wattel te Middelburg. jonge tuinders, die over dé nodige vakkennis beschikken, wordt teeltvergunning verleend. Het Be- i drijfschap voor Groenten en Fruit heeft zich bereid verklaard in het I kader der herverkaveling eraan mede te werken, dat de z.g. sla pende teeltvergunningen, die er nogal wat zijn, actief gemaakt worden. Voor de inundatie was er op Walcheren ca. 8 H.A. glascul tuur. Het door oorlogsgeweld ver nielde glas is nog niet geheel door nieuw vervangen. Voor volle- gronds culturen is op Walcheren De commissie onderscheidt vijf typen van bedrijven op Walche ren, waarin tuinbouwgewassen Worden geteeld, nl. de zuivere tuinbouwbedrijven (97), de tuin- ders-venters bedrijven (32), de tuinbouw-fruittelersbedrijven (13) de bedrijven, waar de tuinbouw bijzaak is (17), de bedrijven, Waarin de tuinbouw een zeer be langrijk onderdeel is van het landbouwbedrijf (47) en de be drijven, waar de tuinbouw als bij eaak in het landbouwbedrijf kan Worden beschouwd (41). De grens tussen beide laatste groepen is teer moeilijk te trekken. In to taal zijn er dus 247 bedrijven. Er rijn 547 personen in het bezit van ♦en tuinbouwteeltvergunning. VIER BELANGRIJKE GEBIEDEN. Er zijn vier belangrijke teelt- gebieden van tuinbouwgewassen op Walcheren, nl. Koudekerke met 11 beroepstuinders en 9 te lers-handelaren, MiddelburgSt Lau rens met resp. 35 en 11, Oost kapelleDomburg met resp. 16 fn 2 en Souburg met resp. 13 en f beroepstuinders en telers-han delaren. De ligging t.o.v. het af zetgebied en de geschiktheid van de grond zijn van belangrijke in vloed geweest bij het aldaar ves tigen van de tuinbouw. In de ge meente St Laurens zijn nog vrij Veel gronden gelegen, die voor de tuinbouw zeer geschikt zijn, doch die momenteel daarvoor niet ge bruikt worden. Hetzelfde geldt voor een randgebied van Middel burg, behorende tot Grijpskerke. In Domburg en Oostkapelle be schikt men van heel Walcheren Wel over de meest geschikte tuin- bouwgronden. In Serooskerke is momenteel veel belangstelling voor de fruitteelt. VIJFTIG PROCENT GE PACHTE GRONDEN. De grond, die by de tuinders In gebrnik is, wor-'t voor ca. 50 procent gepacht en is voor ca. 50 procent eigendom. Ongetwijfeld Bal b(J vele tuinders, die pachten, de wens leven de grond te kopen, maar de huidige eigenaren zullen ln vele gevallen deze grond niet Willen overdragen. Een nadeel van de pachtver- Jiouding is, dat deze remmend Werkt op het aanbrengen van blij vende verheteringen, terwijl ook het bedrijfstype door de pacht- verhouding zal worden beïnvloed. Op pachtgrond zal men meestal geen kassen bouwen Uit een tabel over de geschikt heid van de grond voor tuinbouw- cultuur blijkt, dat er over het al- ?;emeen bij de tuinders nog een ameüjk groot percentage grond in gebruik is, die minder en zelfs ongeschikt is voor de teelt van tuinbouwgewassen. Daar de tuin bouwbedrijven over het algemeen slechts een zeer kleine totale grootte hebben is deze mindere of totale ongeschiktheid van grote Invloed op de rentabiliteit. Uit een overzicht van het ge bruik van de cultuurgrond blijkt duidelijk het gemengde karakter van de Walcherse tuinbouwbedrij ven. DE BEDRIJFSGROOTTE. De gemiddelde grootte van de bedrijven, waarvan de teelt van tuinbouwgewassen de hoofdbron van bestaan vormt, bedraagt voor een groot aantal bedrijven 81 aren en voor een andere belang rijke groep 1.50 H.A. Deze gemiddelde bedrjjfsgroot- te is voor een tuinbouwbedrijf, vooral voor één met gemengd ka rakter, wel zeer klein. Voorts blijkt, dat 't merendeel der Walcherse tuinbouwbedrijven ge vormd wordt door meerdere ver spreid liggende percelen. Deze ver spreide ligging is 'n factor, die de rentabiliteit sterk nadelig beïn vloedt. Opvallend is de zeer ver spreide ligging in de groep tuin der-venter en landbouw met een zeer belangrijke teelt van tuin bouwgewassen. De meeste van deze bedrijven, waarin tuinbouwgewassen wor den geteeld, komen in aanmer king voor bedrijfsvergroting, be tere verkaveling of betere water voorziening. De wensen van de betrokkenen worden in het rap port nader gespecificeerd. GEEN CONSEQUENTIES. De tuinders verbonden zich ech ter -iet om de consequenties van hun wensen te aanvaarden, zodat bij het trekken van conclusies met deze factor ernstig rekening moet worden gehouden. Het staat echter wèl vast, dat bij vele te lers de wens leeft hun bedrijf te vergroten. In het rapport is voorts een hoofdstuk opgenomen over de Het staat, volgens ,,De Volks krant" vrijwel vast, dat per 1 Mei de kolenrantsoenering, al thans zeker die van huisbrand- stoffen, definitief wordt beëin digd. Het is zelfs niet uitgesloten dat van officiële zijde een nog vroegere datum wordt vastge steld. Het thans lopende stook- seizoen wordt administratief af gesloten per 30 April. In tegen stelling tot voorgaande jaren zijn tegen 1 Mei nog in het geheel geen maatregelen getroffen ter momenteel aan vaste teeltvergun- voorbereiding van een verlenging ning beschikbaar 245 H.A. en aan der distributie in het nieuwe tijdelijke H.A. teeltvergunning 27.27 DE ONTWATERING. Onder de tuinders, die hun be drijf hebben op de hogere gedeel ten van Walcheren, o.a. te Dom- stookseizoen. Traanproductie „Willem Barendsz." Tot 26 Februari jl. had de -«ro- - |SC LUUlUUuW UCUl IJL vp Cd. /U XX.A. richting, waarin de tumders hun gesteid moet worden. Zo mogelijk „Willem. Barendsz" geproduceerd burg en Oostkapelle en ook op 67.238 vaten traan en 4957 vaten andere plaatsen, is ongerustheid spermolie. In de overeenkomstige omtrent een te ver doorgevoerde vangstperiode van het vorig jaar ontwatering van 't gebied, waarin j (deze periode telt 2 vangdagen hun bedrijf gelegen is. Er dient bij meer) bedroegen de vangst het maken van plannen voor de resp 78.332 en 3838 vaten. ontwatering met de tuinbouwbe-j langen rekening te worden ge- Emiqratie van aqrariërs. houden. Zo mogelijk worde in een bepaald gebied een afzonderlijke D.e minister van Sociale Zaken bemaling toegepast en er naar ge- v"'" 11 or "mr" streefd, dat er zoet water in de sloten is. De tuinbouwcommissie is van mening, dat de meest gewenste bedrijfsgrootte voor het Walcher se tuinbouwbedrijf op ca. 2 H.A. De scheepvaart in het Kanaal Wanneer men vanuit Middei- door Zuid-Beveland. burg dus via het Jaagpad rijdt, kan men dit eerst bij Souburg In de maand Februari 1950 pas- weer verlaten om op de Nieuwe seerden in het Kanaal door Zuid- Vlissingseweg te komen. Beveland 3998 schepen met een totaal tonnage van 1.675.031 ton.Ringvergadering C.J.M.V. In de richting Wemeldinge Maandagavond kwam in het Hansweert waren dit 1476 gela-c.J.M.V.-gebouw te Middelburg '33.034 ton en ^et ringbestuur va A het C.J.M.V. 569 ledige schepen met 106.72210p Walcheren bijeen. Deze ï?,n' Hansweert— 1 avond werd besteed ot het be lt emeidinge bedroeg het aantal spoken \an een aar.tal vragen, geladen schepen 1020 met 447.742 ton en 933 ledige schepen met 387.533 ton. Het aandeel van de Rijnvaart bedroeg in beide rich- die door de Prov. Commissie aan de Walcheise afdelingen zijn voorgelegd. De bijeenkomst stond o.l.v. de heer P. Loof uit een tonnage van 528.389 ton en 197 ledige schepen met 173.211 ton. De verdeling in nationaliteiten u was als volgt: 2715 Nederlandse, hun bedrijf gelegen is. Er dient bij ^"e"er") bedroegen de vangstcijfers 879 Belgische, 126 Franse, 174 tingen 757 geladen schepen met Terneuzen'en lid van'de Prov. heeft in Maart 1949 onder voor zitterschap van het Tweede Ka- Zwitserse, 4 Engelse, 4 Luxem burgse en 96 Duitse schepen. Doorgang bij Abeele afgesloten. Momenteel is men bezig de teelt willen uitbreiden. Zo be staat in de groep van het zuivere tuinbouwbedrijf zeer veel belang stelling voor de glascultuur. De watervoorziening levert echter in vele gevallen onoverkomelijke moeilijkheden op. In vele gevallen ontbreekt de nodige teeltvergunning om de teelt uit te breiden. Alleen aan (Ingez. mededeling advert.) Die krampachtige hoestbuien laten U rnst nog duur. Uw beklemde borst snakt pynHJb naar lacht! Spaar Uw longen en neem nog vandaag de ver achtende, sljjmoplossende AKKER'i moeten de bedrijven tot deze grootte gesaneerd worden. In be paalde gevallen, b.v. voor bedrij ven met veel glhscultuur of bloe misterij, kan met minder dan 2 H. A. volstaan worden. De com missie is van mening, dat ook de bedrijven van de tuinders-venters vergroot moeten worden. Door deze vergroting zullen de meesten nu reeds, en andere zeer zeker in de toekomst, 't venten met groen ten staken. Voor de groep tuinder-fruitte- Gaag, heeft gisteren een in krach- tige termen gestelde protest-nota, Ier' stëlde"de*commissië de "meest circa 1000 woordentellenübüde gewenste bedryfsgrootte op 3 H. A. De commissie is van mening, dat deze sanering niet verplicht moet worden doorgevoerd. Op deze vrijwillige basis en aan de hand van de by de registratie ge uite wensen zou voor de sanering van de tuinbouw tot de meest ge wenste bedrijfsgrootte 40 H.A. grond nodig ztyn. meriid J/Schilthuis een commis- doorgang van het Jaagpad naar sie ingesteld om de regering van de Nieuwe Vlissingseweg bij advies te dienen over de emigra- Abeele af te sluiten. De dijk; tie van agrariërs. Het rapport wordt n.l. geheel doorgetiokken, dezer commissie zal nog deze zodat men per rijwiel reeds maand verschijnen. thans niet meer kan passeren. De Nederlandse zaakgelastigde woordde, dat hij „tot zijn spijt te Praag, de heer J. van der niets kon doen. Tenslotte deed houden. Gezien de enorme op komst nooit tevoren waren er zoveel gasten op Birkhoven kan men wel zeggen, dat dit ex periment geslaagd is. Johan, die ais Canadese brief schrijver van het C.B.T.B.-orgaan „Ons Platteland" fungeert, ver trekt begin April weer naar On tario. Onder de talrijke bezoekers waren er velen die hem daarheen zullen volgen, of die na zijn voor lichting de emigratie ernstig zul len overwegen. (Van onze Utrechtse correspondent) Er wordt heel veel voorlichting gegeven over emigratie naar Ca nada. Maar zelden door mensen, die in dat verre land ervaringen als landverhuizer hebben opge daan. De Chr. Boeren- en Tuin- dersbond heeft daarom jl. Maan dag op zijn conferentieoord Birk hoven een praatdag belegd, waar een uit Overschie afkomstige veehouder die twee jaar geleden naar Canada emigreerde, van zijn bevindingen vertelde aan ieder die daar belangstelling voor had. Bedoelde emigrant hij noem de zich nog bij zijn illegale naam Johan, -maar hij heet P. J. Roo- denburg deed niets anders dan antwoorden op vragen die door het publiek werden gesteld. De bezoekers die in zo groten getale waren opgekomen, dat de spreker op een stoel midden in de stampvolle zaal moest plaatsnemen om zich verstaan baar te maken, lieten geen enkel gezichtpunt betreffende de emi gratie onbesproken. Daar was een moeder, die informeerde hoeveel kleren haar zoon zou moeten meenemen als hij naar Canada zou emigreren. Er waren toekom stige emigranten, die vroegen of ze hun radiotoestel in Canada zouden kunnen gebruiken. Weer anderen hadden interesse voor de sociale voorzieningen, het gras, 't meiken e.d. Johan gaf overal uitvoerig ant woord op. Hij werd daarbij ge assisteerd door Chris, een andere kenner van Canada; deze laatste heeft daar niet gewoond maar hij maakte in 1949 een reis er heen om te zien waar de plekken liggen die het best geschikt zijn voor Nederlandse agrariërs. De man die zich als Chris ontjpopte, bleek in het dagelijkse leven de naam P. C. Elfferich te dragen. Hij is bekend als adjunct-secretaris van de C.B.T.B. De heer Elfferich noemde deze praatdag een experiment, want de conferenties van de C.B.T.B. wor- Twee dappere oudjes, de 81- jarige J. Cup en zijn 78-jarige echtgenote, keerden Maandag met het s.s. „Veendam" uit Ame rika terug, waar zij met hun kin deren hun gouden huwelijksfeest vierden. den ais regel op andere wijze ge-Drogist. (Ingez. mededeling, advert.) Rheumatiek ondermijnt Uw hele gestel. Want 't knaagt en knaagt en knaagt maar Maak toch een einde aan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt en moedeloos en allengs tot niets meer in staat. Pak Uw kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen-kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pijnverwekkende onzuiver heden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gaatjes endie zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatieklijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen, zo zal ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kleine dagelijkse dosis Kru schen voelt ge U al gauw weer een heel ander mens: fit, mon ter en opgewekt en met geen zweem van pijn meer, omdat Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer nieuwe energie en levenskracht schonk. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Tsjechische regering, in verband met de veroordeling van de heer Louwers, ingediend. De heer van der Gaag weigerde over de inhoud van de nota iets mede te delen, maar volgens Reu ter wordt er protest in aangete kend tegen de beschuldigingen van de president van de recht bank en de openbare aanklager aan het adres van de Nederlandse legatie en de leden van de staf van het gezantschap, inclusief de vroegere gezant te Praag, de heer Allard Merens, welke beschuldi gingen volkomen worden afgewe zen. Men neemt te Praag aan, dat in de nota twijfel wordt uitgespro ken over de geloofwaardigheid der bekentenis van de heer Louwers, waaronder diens verklaring, dat hij gebruik zou hebben gemaakt van diplomatieke postzakken. Voorts zou protest zijn aange tekend tegen het feit, dat de heer Louwers voor zijn proces elf we ken is vastgehouden, zonder dat men met hem in contact kon tre den. Het is de heer van der Gaag intussen niet gelukt, om, zoals zijn bedoeling was, de nota aan de plaatsvervangende Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken, Vavro Hadju, te overhandigen. Eerst werd hij van het ene bureau naar het andere gestuurd en ten slotte, na drie kwartier wachten, kreeg hij de kans zijn nota aan neergeiegdi werd op de jaarlijkse een bode van het ministerie te veetentoonstelling in Perth overhandigen. Toen hij ^ich bij het ministerie van Buitenlandse Zaken had aan- hij echter een goed woordje bij de portier, zodat de Nederlandse diplomaat bij deze zijn nota mocht achterlaten. TSECHISCHE GEZANT NAAR PRAAG. De Tsjechische gezant in Den Haag heeft Nederland verlaten op weg naar Tsjechoslowakije. Zondag was de gezant op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken ontboden om een fel protest van de Nederlandse regering tegen de gang van zaken bij het proces- Louwers in Praag in ontvangst te nemen. Sigaren van 40 cent per stuk en duurder mogen weer in blik worden gepakt. Voor sigaren van lagere prijs blijft het verbod van blikverpakking echte- ongewijzigd van kracht. Alle kerkelijke grondbezit boven 100 H.A., kan volgens een door de Pooise Nationale vergadering goedgekeurd decreet, door de staat worden in bezit genomen. Dit decreet is in de eerste plaats gericht tegen het grondbezit der bisschoppen. Stephen Fink, een 29-jarige Amerikaanse ex-soldaat, is per vliegtuig via New York naar Ne derland vertrokken om daar in het huwelijk te treden met mej. M. van Rhee uit Waubach (L.), die hij in 1945 leerde kennen. De hoogste prys, welke in Schotland ooit voor een stier is gediend, werd hem te verstaan gegeven, dat hij zich moest wen den tot het hoofd van de Euro pese afdeling, Benda. Later werd hem echter door de secretaresse van onder-minister Hadju mede gedeeld, dat Benda niet aanwezig was, en dat zij niet wist tot wie hij zich dan wel moest wenden. „Ik stelde voor de nota op het bu reau van de chef van het protocol te overhandigen, waarop de sec retaresse zeide, dat dit in orde was", aldus vertelde de heer Van der Gaag later aan U.P. Op het ministerie gekomen, trof hij slechts een portier, die hem zei, dat er niemand van de genoemde afdeling was. Hij mocht de nota ook niet aan een secreta resse overhandigen. „Terwijl ik in de portiersloge stond te wachten, kwam toevallig onder-minister Hadju zelf binnen", aldus de heer Van der Gaag. „Ik stapte naar voren en vroeg hem: „Ik heb hier al een half uur staan wachten, maar er schijnt niemand aanwe zig te zijn. Kunt u mij misschien helpen?" De heer Hadju ant- f FEUILLETON door TO VAN THIEL. 25) Ze heeft naar man beloofd niet uit zichzelf met Ally er over te praten. Als zijzelf om raad komt vragen is het natuur lijk iets anders. Maai ze moet later nooit kunnen zeggen, dat ze door haar ouders beïnvloed is. Haar keus moet vrijwillig zijn. En hoe moeilijk het moeder ook valt, ze voelt wel dat dit het juiste standpunt is en als haar dochter krac.it krijgt, de beslis sing zelfstandig genomen ook veel meer betekenis voor haar hele verdere leven zal hebben. Ally en Els zijn weer een avond bij Lotty en Jaap op be zoek. Els heeft haar vriendin ex pres meegenomen omdat de sfeer bij het jonggetrouwde stelletje altijd zo echt opgewekt en pret tig is. De vier grote crapeauds in een kring bij de haard, lampjes boven een paar mooie schilder stukken van Jaap, die daardoor bijzonder goed uitkomen en waarbij je wel urenlang stil zou kunnen zitten dromen. I Lotty is altijd gul en een ex- perte ln het fabriceren van ge bak en koekjes. Jaap, vrolijk en onderhoudend, altijd leer je iels uit zijn gesprekken. Soms be gint hij om een uur of negen iets voor te lezen. Een mooi ar tikel of verhaal, een paar ge dichten of een gedeelte uit een boek dat hem erg gepakt heeft. Vanavond is daarvoor niet veel tijd, ze hebben heel wat te pra ten. Lotty verwacht gauw haar baby en nu is ze zo blij met wat afleiding en bezoek. Ze is al lang klaar met alles en dan maakt het doelloos wachten iedere dag maar weer, haar wel eens wat down. 't Wordt weer een echt gezel lige avond. De beide meisjes maken het met 't oog op Lotty niet lang. Nog vóór half tien stappen ze op. Als ze buiten zijn, vraagt Ally al gauw: „Toe laten we nog een eindje óm lo pen, het is zulk heerlijk weer en nog vroeg." Een tijdlang lopen ze stil naast elkander voort. Hun stappen klinken gelijk- op in de rustige sfeer van de avond. De maan staat te glanzen in de lucht. In de verte blaft een hond. Ze zijn nu al lang buiten de drukke straten, in de plant- soenbuurt. Donker liggen aan hun linkerzijde de bomen met diepe schaduwen en een onze ker licht op de uitstekende tak jes, een geheimzinnig spel van blauw-groen en zwart, lokkend en beangstigend tegelijk. Ze zwijgen en stappen maar. De stem van Ally schijnt van heel ver te komen, als ze einde lijk zegt: „Zeg, Elsheb jij ook wel eens in je leven dat ge voelvan.... hoe moet ik het zeggenalsof je nóóit meer helemaal gelukkig bent?" Haar vriendin zegt niets, drukt haar arm alleen wat vaster. „Ach, ik denk dat je me wel begrijpt, Elsmaar het is zo moeilijk te zeggen, en ik kan er met niemand dan met jou over praten, 'tis natuuilijk over Keesdat vreselijke ais je geen vaad weet En in het intieme halfduister gaat vanzelf het hart van de ene vriendin voor de ander open. Els luistert stil, knikt nu en dan. En als Ally voelt dat er hele maal niets „zit" bij Els, maar dat deze echt meeleeft en mee voelt, dan biecht ze spontaan alles. Haar grote liefde voor Kees, dat ze hem niet loslaten kan en toch, ze moet, want zo is het ook geen leven; die twij fel, altijd dat donkere dreigen de in de toekomst. En ze zucht: ,,'n Wereldling heeft 'tdan toch maar veel gemakkelijker. Ik het leven zonder strijd „Ik zal tweedracht brensen" zegt Els zacht. „Kind, Jezus maakt je tenslotte toch het ge lukkigst. Als je Hem hebt, dan voel je je zo rijk. Rein Even hapert' ze, dan gaat ze rus tig verder, „weet je wat Rein altijd zei? God heeft een doel met ieders leven en iedere be proeving, iedere teleurstelling Past precies in de legpuzzle, die wij niet als geheel kunnen over zien. Daarom kon hij zich ook zo tevreden en gerust helemaal overgeven en zo geduldig lijden. Van hem heb ik zoveel geleerd." Tranen verstikken haar stem. Spontaan slaat Ally een arm om haar heen. „Kind wat moet je hem missen, maar toch fijn om zo iets te hebben bezeten". Zelf vecht ze uit alle macht te gen haar opkomende tranen. Ze kan al haar opgekropt verdriet bijna niet langer inhouden, maar bij wat Els doorgemaakt heeft en nu al jaren mist, lijkt haar eigen nood zo kleintjes. En ze krijgt hoe langer hoe meer respect voor haar vriendin, die nooit iets van haar leed aan an deren laat merken, maar geluk kig en tevreden de weg gaat die God voor haar bestemd heeft. Nu wordt het haar ook heel duidelijk wat ze zelf doen verlang er soms naar om ook zó moet. Het is of haar weifelend te zijn. Te kunnen genieten van (hart rustiger gaat kloppen. Commissie. Namens deze com missie waren verder aanwez'g de heren Griep en Joosse. Men sprak over de stand van zaken in de afdelingen en bezon zich op het werk, zowel in afdeling-, ring- als provinciaal verband. De heer A. J. de Wit sloot de goedbezochte bijeenkomst. Aanbesteding. Uitslag aanbesteding voor de aanneming van het slopen en op ruimen van twee gewapend be tonnen bunkers, het herstellen van een gedeelte dijkstalud met glooiing en het hersteller, van een gedeelte strandhoofd met bijko mende werken, gelegen in de zee wering van het v.m. waterschap Groede en Baanst, was laagste inschrijver voor de massa, Govert van Oord te Kruiningen éoor f 78.490 en hoogste inschrijvers Fa Jac. v. d. Bos te Zaandam en P. A. Rammeloo te Philippine, beiden voor f 89.000. MIDDELBURG. Singelherstel. Langzaam maar zeker vordert thans het herstel der singels De Seissingel is tot aan de Griffioen geheel bestraat en men heeft nu een begin gemaakt met het laat ste gedeelte n.l. van de Noord- weg tot het Park van Nieuwen- hove. SOUBURG. Jaarvergadering C.J.M.V. De Chr. Jongemannenvereni- ging hield Vrijdagavond in de zaal .Rehoboth" haar 33e jaarvergade ring onder leiding van de heer J. Joziasse. Na een bijbelinleiding van J. Polderman kwam het jaar verslag aan de orde, waaruit bleek dat het ledental achteruit gegaan is. De penningmeester heeft een batig saldo. De biblio theek bezit 500 boeken. Ds Keijzer van St Laurens sprak als ringvoorzitter een opwekkend woord. Na de pauze werd het to neelstuk „Om Vaders Erfdeel" opgevoerd. Zangvereniging bestaat 60 jaar. Zaterdagavond gaf de Gemeng de Zangvereniging „Uitspanning door Inspanning" ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan een uit voering, waar het stuk „En Ja cob diende" opgevoerd werd. De voorzitter, de heer B. Reijerse, sprak een welkomstwoord. WESTKAPELLE. De bouw van een openbare school De voorbereidingen voor de bouw van de openbare lagere school zijn thans beëindigd, zodat het in de bedoeling ligt van het gemeentebestuur op 31 Maart tot (Schotland) behaald voor een de openbare aanbesteding over te schitterende witkop. Deze stier, behorende tot een super-klasse, bracht f70.000 op. De archieven van het interna tionale militaire gerechtshof te Neurenberg zullen naar het Vre despaleis in Den Haag worden overgebracht. Zij zullen aan de griffie van het Internationale Gerechtshof in bewaring worden gegeven. De E.C.A. heeft aan Nederland een vergunning verleend voor de aankoop van ziektebestrijdings middelen voor de landbouw tot een bedrag van 28.000 dollar. By een aanrijding op de van Alkemadelaan, hoek Wassenaars- den en dorpen met hun bijzonder- gaan. De school die een ontwerp is van architect Le Clercq, bestaat uit vijf lokalen en zal gebouwd worden aan de Koudorpstraat. Er wordt op gerekend dat de school nog in 1950 in gebruik zal worden genomen. Vergadering V.V.V. Vrijdagavond vergaderde de V.V.V. Westkapelle. Na een korte inleiding door de voorzitter, bur gemeester mr M. Tydeman, hield de heer Houtekamer een boeiende en zeer interessante causerie over „Een reis door Zeeland". Veel ste- weg, te 's-Gravenhage, zijn twee personenauto's met grote snelheid (de ene had een vaart van 100 km) op elkaar gereden. Vier per sonen werden gewond. De beide auto's zwaar beschadigd. De „Westinghouse Electric Corporation" zo wordt uit Pitts burg gemeld, heeft voor het eerst officieel toegegeven, dat zij bezig is met het bouwen van een onder zeeboot, die door atoomkracht wordt aangedreven. Geleerden zeggen, dat zulk een duikboot in feite steeds kan doorvaren zonder brandstof in te .nemen. De Amerikaanse regering heeft de Russische regering er weder om van beschuldigd, dat zij wei gert om ongeveer 2000 personen, die zeggen de Amerikaanse natio naliteit te bezitten, toe te staan Rusland te veriaten. Zware luchtaanvallen op Kanton hebben Maandag meer dan 700 personen het leven gekost, aldus meldt Reuter uit Hongkong. Branden en stakingen. Uit Djakarta wordt gemeld: Zondag heeft een bende van 50 man de rubberfabriek Kiarapa- joeng, 30 km ten Noorden van Tiandjoer, aangevalen. Zij slaag de er in de fabriek in brand te steken, waardoor de rubber- voorraad verloren ging. De bende was zwaar bewapend en beschikte minstens over twee brenguns. De ondernemings wachter wordt vermist. Maandag zijn duizend Indone sische en Chinese werkers bij de gasmaatschappij te Djakarta in staking gegaan. Zij stelden eisen inzake loonsverhoging en betere sociale voorzieningen. Het be drijf wordt door het Europees personeel gaande gehouden. Men heeft maatregelen getroffen om de arbeiders bij zulk een vitaal bedrijf zo spoedig mogelijk weer het werk te doen hervatten. heden liet hij de revue passeren, en vooral aan Westkapelle^ be steedde hij aandacht. Een aandachtig luisterend, maar niet talrijk publiek volgde deze causerie. RILLAND. Filmvertoning. In de zaal van de heer Colpaart werd Zaterdagavond een film voorstelling gegeven door de Zeeuwse filmcentrale. Vertoond werd: „Dik Trom en zijn dorps genoten". Des middags vond een kindervoorstelling plaats. NISSE. Vergadering Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank te Nisse hield Zaterdag haar verga dering onder voorzitterschap van de heer J. Mol, die in zijn ope ningswoord het overlijden van de heer M. Nieuwenhuize herdacht, die 33 jaar bestuurslid is geweest. De rekening over 1949 bedroeg aan ontvangsten en uitgaven f 967.154,07. De ontvangsten aan spaargelden waren dit jaar f 387.320,14 en de terugbetaalde spaargelden waren f 435.404.32. Het kassaldo op 31 Dec. 1949 was f 11.685,07. De balans 1949 sloot met een bedrag van f 855.673,08. Het winst-saldo is f 2.545,18. Tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Vette. Tot plaatsver vangende bestuursleden werden herkozen de heren Joh. Jansen en G. Nieuwenhuise. Tot lid van de Raad van Toezicht werd herkozen de heer H. Nieuwenhuize en ge kozen wegens overlijden van de heer M. Nieuwenhuize de heer W. Minnaard van 's-Heer Abtskerke. YERSEKE. Jaarfeest Gerei. K.V. en M.C. De Geref. K.V. en M.C. hielden onder zeer grote belangstelling hun jaarfeest. Het rijk gevarieer de programma werd vlot afge werkt. Er werden 2 onderwerpen behandeld, nl. „Het dochtertje vim PARLEMENTAIRE PERIKELEN. In het Franse parlement is het de vorige week tot vechtpartijen gekomen. De communisten hebben over al opdracht gekregen, om een re- volutionnaire atmosfeer te scheppen. Mede als gevolg daarvan heb ben we hier de vorige week een communistische rel in de Kamer gehad, met als gevolg, dat som mige van die rode heren uit de zaal moesten worden verwij derd. In Frankrijk heeft men iets dergelijks beproefd, maar met meer succes, omdat de commu nisten daar een groot aantal le den hebben. Er moest een ware veldslag worden geleverd, eer de orde kon worden hersteld. Het werd een ongekend schandaal. Geen wonder, dat Herriot, de voorzitter van de Kamer, zich de vraag stelde of dit niet het einde is van het parlement. 't Is toch voor ieder duidelijk, dat dit zó niet kan doorgaan. Als de „democratische" rege ring geen kans ziet aan derge lijke schandalen een einde te maken, dan zullen öf de commu nisten gelegenheid krijgen het land te terroriseren öf een fi guur als de Gaulle krijgt de karts om alle verzet en tevens de verziekte democratie neer te slaan. Met het parlementaire stelsel is het dan gedaan. van Jarius" door Ada Bol en „Go- marius en Arminius" door Johan Kole. De secretaris Sas Koppe liet in vogelvlucht het werk der vereniging zien. Ter afwisseling werden op verdienstelijke wijze enkele samenspraken gehouden. De voordrachtenwedstrijd werd gewonnen door Corrie de Koeijer, Adri de Rooy en Jan Nieuwen- huis. De spreekwoordenwedstrijd door A. Jonkheer. 's-HEER ABTSKERKE. Vergadering Z.L.M. De afdeling Nisse's-Heer Abtskerke der Z.L.M. hield een vergadering waarin na een film van de algemene vergadering te Tholen in 1949 enige films be treffende het Landbouwhuishoud- onderwijs in Zeeland werden ver toond. Op duidelijke wijze gaven deze opnamen een kijkje op ver schillende scholen. Het grote be lang van deze scholen werd duide lijk uitgebeeld. Bij de voorkomende zaken werd nog gesproken over de moeilijkhe den die dit najaar ontstonden bij het afleveren van suikerbieten aan de losplaats, doordat men soms lange tijd moest wachten eer men aan de beurt was. BORSSELE. Stierenkeuring. Bij de Maandag gehouden stie renkeuring werd de stier van Corn. Boone genaamd „Luctor v. Veelust", geboren 20 September 1948 goedgekeurd. Een stier van J. van Liere waarvan niet aan de verplichtingen was voldaan werd niet gekeurd. STAVENISSE. Ouderavond O.L. school. Zaterdagavond werd de jaar lijkse ouderavond gehouden van de O.L. school. Na het openingswoord door de voorzitter der oudercommissie, de heer A. van 't Veer, gaf het hoofd der school, de heer J. Gi- deonse een overzicht over het af gelopen jaar. De wijzigingen door de invoering van het 8e leerjaar m.i.v. 1 Januari 1950 werden door hem toegelicht. Ook sprak hij over de toestand van het school gebouw dat dringend verbetering behoeft. Aan mej. Suurland werd voor haar hulp bij het onderwijs tij dens de ziekte van het hoofd der school, als blijk van waardering een kamerplant aangeboden. Door de leerlingen der hoogste klassen werden enkele liederen gezongen en enige spelletjes ge daan, waarna de heer H. Koets- dijk sprak over: „Het kind in zijn strijd tussen leugen en vrees". Tenslotte werden de twee af tredende leden der oudereommis- sie, de heren A. van 't Veer en N. VVesdorp herkozen.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2