Praag eist terugroeping Nederlandse diplomaten Mobilofoon-proefrit slaagde uitstekend NIEUWS Vogelpest in Noord-Brabant Sanering van landbouw op Walcheren bijna 2200 h.a. vraagt Wederom langdurige vergadering van Vlissingse V.V.V. Churchill eist uitstel van nationalisatie Aanvaring op de Westerscbeide Nederlandse regering bespreekt de situatie Middenstand speelt voor Sinterklaas „Jachin" te Middelburg bestaat 75 jaar Op de Boulevard te Vlissingen was Goes nog goed te verstaan SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ln het najaar de laatste gelegenheid voor opgave van vertrek naar de N. 0. P. Driekwart eeuw Zondags schoolwerk. Grootse plannen voor komende seizoen. Voor Zeeland zijn er zeker Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2384. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Kort» Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswykstraat, lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1505 Abonnementsprijs 8.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 8 MAAKT 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 7.09 u„ onder 18.33 u.; Maan op 0.42 u., onder 8.49 u. Hoogwater op Donderdag 9 Maart Vlissingen: 5.10 u. 2.23 m., 17.35 u. 2.14 m.; Terneuzen: 5.44 u. 2.41 m., 18.08 u. 2.33 m.; Wemeldinge: 7.01 u. 1.82 m„ 19.25 u. 1.79 m.; Zierikzee: 6.43 u. 1.57 m., 19.06 u. 1.56 m. Pluir- -chouders opgelet! De burgemeesters van Eindho ven en Geldrop hebben officieel bekend gemaakt dat in deze ge meenten gevallen van vogelpest zijn geconstateerd. Een dierenarts uit Noord-Bra bant deelde gistermiddag dr Ve- nema, inspecteur van de veeart- senijkundige dienst, telefonisch mede, dat op zijn dorp drie kippen aan de vogelpest zouden zijn ge storven. Toen dr Venema twee uur later ter plaatse arriveerde was de helft van de pluimvee stapel al dood. Op de aangetaste bedrijven is de pluimveestapel afgemaakt en verbrand, terwijl de bedrijven worden geisoleerd. Op korte ter mijn kunnen maatregelen worden verwacht, zoals verbod van ver voer van pluimvee en verpak kingsmateriaal, sluiting van de markten en tentoonstellingen en dergelijke in het Zuiden van het land. Twee kinderen verbrand in Oudehorne. Gisteravond speelden twee zoontjes van de familie H. van der Velde te Oudehorne, resp. 5 en 3 jaar in een schuurtje achter de woning. Op de een of andere manier hadden zij lucifers weten te bemachtigen en hiermee werd een vuurtje gemaakt. Ze hadden het schuurtje van binnen geslo ten, en dit werd de kleinen nood lottig. Op een gegeven ogenblik sloegen de vlammen zo snel om zich heen, dat de kinderen zich midden in een vuurzee bevonden. Voor men vim buiten af hulp kon bieden waren de kleuters ver brand. De Tsjecho-SIowaakse regering heeft verzocht de drie leden van de Nederlandse legatie, de zaakgelastigde J. J. van der Gaag,, de militaire attaché Kolonel B. K. P. F. Hasselman en de Kanselier Th. Lochmann, die genoemd werden in liet proces tegen de hoofd vertegenwoordiger van de A.K.U., de heer Bouwers, binnen acht dagen terug te roepen. Het verzoek om terugroeping was vervat in een nota van het Tsjechoslowaakse departement van buitenlandse zaken, die giste ren op de Nederlandse legatie is overhandigd. De nota, die 8 pagina's telde, bevatte een herhaling van de be schuldigingen, die de openbare aanklager en de president van de rechtbank in het proces Louwers tegen de leden der Nederlandse legatie hadden uitgebracht. Naar de heer van der Gaag meedeelde, werd in de nota ge elst, dat de heren Hassclman, Lochmann en hijzelf liet land „on middellijk" zonden verlaten. De woorden „binnen 8 dagen" waren tussen haakjes geplaatst achter het woord „onmiddellijk". Volgens Radio-Praag beschul digt de nota de heer van der Gaag ervan, dat hij een auto zwart heeft verkocht en Louwers kof fers met bezttingen van gevluchte Tsjechoslowaken heeft meegege ven. Kolonel Hasselman werd ervan beschuldigd, dat hij op zijn kan toor een kaart had hangen, waar op hij inlichtingen over vliegvel den en locaties van garnizoenen en munitieopslagplaatsen had ge registreerd. Voorts zou hij infor maties hebben ingewonnen over Tydens een persconferentie hebben de heren mr A. J. van der Weel, voorzitter en W. A. van der Werff, secretaris der Herverka velingscommissie Walcheren een aantal mededelingen verstrekt over de sanering van de Walcherse landbouw. Uit een rapport, dat de z.g. saneringscommissie van de Herver- kavellngscommlssie had uitgebracht, is gebleken, dat er op Wal cheren 370 bedrijven voor sanering ln aanmerking komen. Het be treft een totale oppervlakte van 2185 ILA., nl. 1516 H.A. bouw land en 669 H.A. weiland. Met de belanghebbenden zjjn individu eel besprekingen gehouden en de commissie is tot de conclusie ge komen, dat elk dezer boeren zeker over een bedrijf van 10 H.A. zal moeten beschikken, wil van een rendabel bedrijf sprake zijn. Dit betekent dus, dat voor hen een oppervlakte van 3700 ha. no dig is. Dat betekent ook, dat de sanering 1515 ha. vraagt en wel 936 ha. aan bouwland en 579 ha aan weiland. Zoals men weet, is voor de Walcherse boeren in de Noord Oost Polder een oppervlakte van 3.000 ha. beschikbaar gesteld Maakt men het aftreksommetje, dan zou de conclusie getrokken kunnen worden, dat er een flink overschot aan grond zal bestaan, Dit is echter niet meer dan schijn. In de eerste plaats mag men n.l. niet vergeten, dat steeds in ronde cijfers van 10 ha, per bedrijf wordt gerekend, maar dat de individuele bedrij ven wel eens wat groter of klei ner kunnen zijn. Voorts moet ernstig rekening worden gehou den met het grondverlies door de kreken, die na de inundatie ontstonden en dan is ook voor de wegen een flinke oppervlakte nodig. Voegt men daarbij ten slotte de grond, die tengevolge van de overstroming voor agra rische gebruik ongeschikt is ge worden en de oppervlakte, die voor enige bebossing nodig is, dan zal men begrijpen, dat moei lijk gesproken zal kunnen wor den van een overschot. Wèl mag met een zekere gerustheid wor den geconstateerd, dat men aan de beschikbaar gestelde grond in de N.O.P. voldoende zal heb ben. DE VERPLAATSING, Onmiddellijk hiermede ver band houdt het vraagstuk van de verplaatsing der bedrijven naar de N.O.P. en naar andere gebieden op Walcheren zelf. Want ook aan dat laatste zal niet zijn te ontkomen. Nu is het prettig te mogen vernemen, dat in de Zuidwatering nog moge lijkheid bestaat voor de vesti ging van nieuwe bedrijven en wel een tiental. Als inzet zullen daar straks vier boerderijen met bedrijfsgebouwen worden neer gezet voor bedrijven van elk 12 ha. Men zal daar dus een soort proef kunnen nemen en kunnen zien, of de bedrijven aan de verwachtingen voldoen. Wie op deze bedrijven zullen komen en of men de bedrijven in pacht dan wel in eigendom zal kunnen verkrijgen is momenteel nog niet bekend. Geval voor geval zal worden bekeken en het spreekt vanzelf, dat bij de be oordeling der gegadigden met allerlei factoren, zeker niet in de laatste plaats met de finan ciële consequenties voor de be trokkenen, rekening zal worden gehouden. Uiteraard zullen zich tal van vragen voordoen bij de sane ring van de Walcherse land bouw, b.v. de kwestie van de bedrijfsgebouwen straks. Wan neer n.L vele bedrijven groter worden, dan zal de uitbreiding er bedrijfsgebouwen ook nood zakelijk zijn, maar dit zijn ten slotte vragen, die ongetwijfeld tot een goede oplossing zullen worden gebracht. DE NOORD-OOST POLDER. „Wij gaan langzamerhand naar het hoogtepunt van het herver- kavelingswerk", zo sprak mr van der Weel. „Als alles goed gaat, kan einde 1951 met de toe deling der percelen worden be gonnen, want dan weten wij pre cies, hoe onze balans er uit ziet, waarbij wij dan natuurlijk reke ning hebben gehouden met de 300 ha. van de „rekening-cou rant" met de Noord Oost Pol der. Dit najaar zal voor de laat ste maal gelegenheid worden geboden zich voor de N.O.P. op te geven. Was er enkele maan den geleden sprake van een ze kere rust in de aanmeldingen, de laatste tijd is de lijst van ge gadigden weer behoorlijk uitge breid. En dat komt zeker mede door het „levende voorbeeld' van degenen, die reeds in de Polder wonen en van wie op Walcheren gunstige berichten worden ontvangen. April a.s. gaat de lijst in zee met de na men van hen, die dit jaar gaan vertrekken en wie zich daarna opgeeft, komt voor 1951 voor vertrek in aanmerking. Voor het stellen van de theoretische mo gelijkheid, dat er zich niet vol doende landbouwers zullen op geven, bestaat geen enkele aan leiding." En zo gaat het ingrijpende en ontzaggelijk uitgebreide werk van de herverkaveling, de sa nering van de Walcherse land bouw, door. De moeilijkheden voor de mensen, die er persoon lijk zoveel mede te maken heb ben, zijn nog groot, maar zij moeten zich steeds voor ogen houden, dat het ook hun belang is en hun toekomst, waarom dit alles moet gebeuren. de moraal en de sterkte der ar beidersmilitie. Kanselier Lochmann wordt er van beschuldigd een Tsjechische werktuigkundige een Nederlands paspoort te hebben gegeven, drie andere Tsjechen de grens over geholpen te hebben, en bezittin gen van gevluchte Tsjechen naar het buitenland te hebben ge bracht. Inmiddels is kolonel Hasselman met het K.L.M.-lijntoestel uit Praag in ons land gearriveerd om met de regering de situatie te be spreken. Van officiële zijde in Den Haag vernemen wij, dat analoge maat regelen te verwachten zijn wat betreft liet gezantschap van Tsjecho-Slowakljo in Den Haag. Bezoek van Aufiol aan Groot-Brittannië. De Franse president, Vincent Aurioi, arriveerde gistermiddag met zijn echtgenote aan het „Vic toria station" te Londen, waar zij begroet werden door het Britse Koningspaar, andere leden van de Koninklijke familie en vooraan staande leiders van het land. Ter gelegenheid van het eerste statie-bezoek na de oorlog van een buitenlands staatshoofd aan Engeland waren het station en ook de straten rijk versierd. De samengestroomde Londe- naars juichten zo hard zij konden en wuifden met de Franse drie kleur. Overal waren nauwkeurige vei ligheidsmaatregelen getroffen. Buiten het gezicht stonden in iedere zijstraat patrouilles en op de belangrijkste punten hielden rechercheurs in burger, bijgestaan door Franse collega's, de wacht. Men maakte ook gebruik van „walkie talkie". In Buckingham Palace werd gisteravond een feestmaaltijd ge houden ter ere van het bezoek van de Franse president. Sowjet-Russisch dementi inzake de affafre-Fuchs. Het officiële Sowjet-Russische persbureau heeft gisteravond ont kend, dat dr Klaus Fuchs, de atoomgeleerde, die in Londen we gens spionnage werd veroordeeld, inlichtingen aan de Sowjet-Unie heeft verstrekt. Neen, wij gaan naar Doetin- chem wonen! Want daar heb ben de twee middenstands verenigingen besloten één dag ln de week een voor het pu bliek onbekende persoon de straat op te sturen om" bonne tjes uit te delen. Op vertoon van zo'n bonnetje kan men bij een Doetinchemse winke lier voor een rijksdaalder boodschappen halen zonder te betalen. Op die manier hopen de middenstanders klanten naar hun plaats te trekken. ,,'t Kan verkeren", zei Bredero. De Nederlandse Spoorwegen. Inkrimping van het reizigers- vervoer. De Nederlandse Spoorwegen hebben in breder verband aan de minister van Verkeer en Waterstaat voorgesteld, het reizi- gersvervoer te staken op verschil lende baanvakken, waar dit ver voer zulke grote verliezen ople vert, dat het economisch niet lan ger verantwoord is en het bud getair evenwicht der N.S. in ge vaar zou kunnen brengen. De mi nister heeft nog op geen dier voorstellen geantwoord. Ten aan zien van de spoorlijn 's-Hertogen- bosch—Lage Zwaluwe bestaat bij de Nederlandse Spoorwegen het plan daarop het reizigersvervoer ingaande de nieuwe zomerdienst regeling te staken. Het goederenvervoer zal zo lang de exploitatie daarvan eco nomisch verantwoord .blijft worden voortgezet. Hij wist „van de prins geen kwaad". Gisternacht vervoegde zich een 28-jarige vertegenwoordiger aan het politiebureau Warmoesstraat te Amsterdam. Hij deelde mede, dat hij ver moedelijk door de politie te Vlis singen gezocht wordt, als ver dacht van diefstal van een porte feuille. Dit zou hem door zijn zwager telefonisch medegedeeld zijn, toen hij in een hotel ver toefde. Hü verklaarde onschuldig te zijn en verzocht om inlichtin gen. In een auto, waarmede de man van Vlissingen naar Amster dam was gereden, werd tussen de kussens een bedrag van f60 aan bankbiljetten gevonden. Hiervan kon de man de herkomst niet op geven. Bij navraag aan de politie te Vlissingen bleek, dat de man gezocht wordt terzake van dief stal van een portefeuille, inhou dende ca f200. De man blijft in bewaring. Inbeslaggenomen is f 156.59. De auto is aan het post huis Centraal Station geplaatst. Maandagavond is te Middelburg in een feestvergadering gevierd het 75-jarig bestaan van de Zon dagsschoolcommissie „Jachin", afdeling Middelburg. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer W. Dijke, in het bijzonder welkom heten de heer Koster, secretaris van het hoofdbestuur van „Jachin", de predikanten A. H. Oussoren en P. van Til, mej. Wisse van de Cen trale Commissie voor Evangelisa tie, alsmede afgevaardigden van Souburg en Vlissingen. Er waren enige telegrammen en brieven met gelukwensen ontvangen. In zijn openingswoord wees de heer Dijke op de betekenis van de naam „Jachin": pilaar van het voorportaal van de Tempel. „Jachin" betekent: Hij sterkt. Al leen God komt de eer voor dit werk toe. „Jachin" is niet inge sluimerd en God heeft steeds mensen gegeven, die het werk wilden verrichten. Nadat de aanwezigen gezongen hadden Psalm 90 9, kwam de se cretaresse, mej. J. Damen, aan 't woord voor het geven van een historisch overzicht. In 1874 begon de Zondags school in de Bewaarschool Wal B 3. De eerste onderwijzeressen waren de dames Loosdij, de Boer en Helder. Momenteel zijn er 133 kinderen, waarvan 118 uit buiten kerkelijke gezinnen, verdeeld over 9 klassen met 16 onderwijzers en onderwijzeressen. Op deze avond hebben verschil lende dames en heren herinne ringen opgehaald aan de tijd van weleer. Mej. M. Maljers, die 41 jaar lid der Zondagsschoolcom missie was en nu erelid is, vertel de, hoe het vroeger toeging om het geld voor de Kerstfeestviering bij elkaar te krijgen en hoe groot de tegenwerking soms was. Zij vertelde van een jongen uit een buitenkerkelijk milieu, die op de (Zie vervolg pag. 3). Maandagavond heeft de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer te Vlissingen de vergadering welke verleden week wegens het late uur afgebroken moest worden, vo ortgezet ter bespreking van de plannen voor het komende seizoen. Men deed dit aan de hand van het door de studiecommissie opgestelde urgentierapport, waarin vele desiderata worden genoemd. De Vlissingse belangen wogen blijkbaar erg zwaar, want het was half twee eer men klaar was. Heel veel is er gezegd en het was misschien beter geweest, dat vele dingen niet gezegd waren, al moeten we hierby opmerken, dat afgezien van de langdurige discussies de vergadering vrU rustig verliep. In zijn openingswoord verwel komde de voorzitter, Notaris J. L. Verhagen, in 't bijzonder wet houder M. A. van Popering, die weliswaar lid is van de studie commissie, maar in wie hij toch belichaamd zag de belangstelling van het gemeentebestuur. Nadat de heren Oosterhuis en P. Vente- vogel benoemd waren in de com missie tot nazien van de rekening over 1950 ging men over tot be handeling van 't urgentierapport. De voorzitter leidde de punts gewijze behandeling van het rap port in. Hij deelde mee, dat men bij het organiseren van feestelijk heden profijt wil trekken van het feit, dat er dit jaar verscheidene jubilerende organisaties in de stad zijn. In de eerste plaats is er het 50-jarig bestaan van „Ons Genoegen", ter gelegenheid waar van van 13 tot 19 Augustus een muziekfestival zal worden geor- Westerling veroordeeld tot één maand. De rechtbank te Singapore heeft vandaag Westerling ver oordeeld tot een maand gevange nisstraf wegens illegale binnen komst in Malakka. De 30-jarige oud-officier van het K.N.I.L., die zich op 23 Januari meester maak te van Bandoeng tijdens een op stand, werd de vorige maand in Singapore gearresteerd. Zijn vrouw, die in Indonesië achter bleef, verklaarde, dat hij naar Singapore was gegaan ,om geld en wapens te krijgen". „Een zonderlinge eis" vond Morrisson. Winston Churchill heeft giste ren in het Britse Lagerhuis er op aangedrongen de nationalisatie der staalindustrie tot negen maanden na de volgende verkie zingen uit te stellen. Zo de La- bour-regering hier niet op in zou gaan zouden de conservatieve par lementsleden stemmen voor het ingediende amendement op de troonrede. Eerder in zijn rede verrastte Churchill het huis met het voorstel, dat een parlements- „Mosquito" schoot uit zijweg; Goes wist het binnen de seconde. DE MIJNHEER OP DE „MOSQUITO", die, vlak voor Nieuw en St. Joosland, uit een zijweggetje schoot en op het nippertje aan een botsing met onze Chevrolet ontkwam, zal wel niet vermoed heb ben, dat zjjn „narrow escape" een seconde later in Goes bekend was. Wjj waren op de terugweg van onze proefrit, die zich tot Vlissingen uitstrekte en de heer H. Logtens van P.T.T., die samen met zjjn collega, de heer K, Striker uit Goes, ons deze rit had aangeboden, was juist ln gesprek met een der technici in Goes. Een gesprek met Den Haag. Een kleine stunt nietwaar? Och kom, P.T.T. staat voor niets. Al zou men met Batavia willen spre ken. Want, het gaat erom, de post Goes duidelijk verstaanbaar te be reiken. De telefoonjuffrouw zorgt wel voor de rest. Zeeland biedt zeker wel mogelijkheden door de vlakke ligging. „De stoutste verwachtingen overtroffen" heet dat nietwaar? En wat is het eenvoudig. Men grijpt de microfoon, drukt vier seconden, op de zendknop en wacht af. Kort daarop klinkt uit de luidspreker een zacht geruis en dan de stem van de telefoonjuf frouw. „Hallo juffrouw, hier mo bilofoon 2, hier mobilofoon 2, mag ik noin Goes van U? Over!" „Zeker mijnheer, 'k verbind U doorSpreken maar. Over!" Kijk, dat is toch wonderlijk. Met een flink vaartje passeren we Lewedorp waar een Rijkspolitie man zich koestert in de zon en de vrouw van de slager de stoep schuurt. Nieuws is -het bepaald niet, maar het is toch aardig het je collega's daar in Goes zo even te vertellen. Gisteravond tussen acht en negen uur zyn op de Westerschelde bjj Terneuzen twee Deense schepen met elkaar in aanraking geko men. Een der schepen werd daarbjj zwaar beschadigd, het andere kon na enige nren oponthoud zijn reis voortzetten. Het 1352 ton metende s.s. Juliane" van de rederij Erik Winther in Hellerup bij Kopen hagen was zonder lading onder weg van Antwerpen naar Gent. Het moest deze reis maken via het kanaal van Gent naar Ter neuzen. Toen de door een sleep boot getrokken „Juliana" ter hoogte van de West-buitenhaven van Terneuzen naar binnen wilde draaien werd zij aan bakboord zijde midscheeps geramd door het 4800 ton metende m.s. ,Nordvest" van de rederij P. Brown Jr and Comp. te Kopenhagen, die voor de „East Asiatic Company" aldaar vaart De „Juliane" kreeg een gat van ongeveer een meter breed, van het sloepondek tot on der de waterlijn. Het schip, dat terstond in zinkende toestand was, werd door vier sleepboten de West-buitenhaven ingesleept en daar op de Westberm van de slik ken gezet Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. De be manning van de „Juliane" is aan boord gebleven. De „Nordvest" een in 1949 gebouwd schip, dat met lading onderweg was van Antwerpen naar Gost-Azië, ging ln de Schelde ln de zgn „Put" voor anker, maar zette om elf uur zijn reis voort. Zelfs in Vlissingen nog te verstaan. Bij Vlissingen werden we zelf opgeroepen. We reden net de stad binnen. Het geluid werd toen wel zwakker, viel soms ook even weg. De gebouwen rondom de wagen, bleken hier de oorzaak. Op de boulevard ging het weer uitste kend. Goes kwam „glashard" door. Het bleek wel ,dat Goes te be reiken is binnen een straal van 25 tot 30 kilometer, mits men niet binnen de bebouwde kom zendt. Voor de scheepvaart zijn er meer mogelijkheden, want op het water is de ontvangst uitstekend. De 100 gulden abonnementskos ten per maand mogen duur lijken, ze zijn het, wanneer de installatie iedere dag Intensief gebruikt wordt, zeker niet. Dit is ook reeds bewezen. De lege kilometers, die taxibedrijven maken en die, vol gens (Amerikaanse) ervaringen, soms 45 per dag bedragen, val len geheel weg. Ik ken een dokter, die een in stallatie in zijn wageu heeft, ver telde de heer Logtens. Hjj blijft steeds op de hoogte of hij nog pa tiënten bezoeken moet. Ja, hi) geeft, ai rijdende, zjjn recepten op, zodat hij thuiskomende deze ge reed vindt". In midden Nederland is het net gereed. Er zijn thans 12 posten en de dertiende Is in de maak te Eindhoven. In totaal komen er 22. DE EERSTE RIT. Een Chevrolet Stylemaster zoeft met een zeventig kilo metervaartje over de Rijksweg Goes—Middelburg. Behaaglijk weggedoken in de kussens zit ten vijf personen. Eén van hen is Uw verslaggever. Plotseling klinkt uit een luidspreker on der het dashboard een prettige vrouwenstem die zegt: „Hier de Rijkstelefoon. Wil Mobilo foon 2 zich melden? Over!" Het is onze eerste rit met de mobilofoon. Over die rit ver tellen wij U in bijgaand artikel het een en ander. commissie een herziening van het kiesstelsel zou bestuderen. De liberalen hadden te licht vaardig de stelling aangenomen, dat zij met hun negen vertegen woordigers een onevenredige machtspositie in het parlement zouden innemen, vond hij. Voorts achtte hij het gevaar voor verdere devaluatie aanwezig. In antwoord op Churchills rede zei de plaatsvervangende premier Morrisson, dat hij diens woorden over verdere devaluatie onverant woordelijk en in strijd met het openbaar belang achtte. Churchills voorstel, dat de ijzer- en staalindustrie met rust moest worden gelaten tot er nieu we verkiezingen zouden zijn ge houden, noemde Morrisson „zon derling". Men maakt gebruik van twee fre quenties, n.l. een ,rode" en een „blauwe". Rijdend in het bereik Goes moet men afstemmen op „blauw" en naar gelang men Bre da nadert op „rood". Den Bosch is weer „blauw". Bij de P.T.T. spreekt men nog van „experimenteren". Het expe riment, dat wij hebben mogen meemaken, heeft echter wel be wezen, dat hier voor Zeeland gro te mogelijkheden liggen. Wij twij felen er dan ook niet aan of P.T.T. zal zeker niet nalaten deze mogelijkheden te onderzoeken. Burg. van Hootegem te Sluis geïnstalleerd. Onder grote belangstelling is gisteren burgemeester P. F. van Hootegem te Sluis geïnstalleerd. Nadat de nieuwe burgemeester te Heille was verwelkomd door de oud-burgemeester A. F. J. Aer- noudts, vond te half drie te Sluis de officiële ontvangst plaats. Hier werd de heer van Hootegem toe gesproken door de voorzitter van het feestcomité, de heer Grahama, die hem de stadssleutel overhan- digde. Door een met erebogen, bloe men en vlaggen versierd Sluis trok nu een feestelijke stoet naar het gemeentehuis waar de nieuwe burgemeester door wethouder J. P. J. Wage geïnstalleerd werd. Deze overhandigde hem de sleu tels van de stad. Na de installatie spraken velen hun gelukwensen. Hier was ook aanwezig een deputatie van Delftse studenten, die, zoals be kend, eens te Sluis hun bomen hebben geplant. Concerten en een muzikale rondwandeling besloten de feestdag. Een zekere mijnheer S. uit Dubbeldam vervoerde in een jeep een kist met bijen. Het deksel raakte los en de bijen stortten zich op de chauffeur, die prompt een electrische mast ln tweeën reed, doch door een boom in zijn vaart werd gestuit. Hij kwam er met de schrik en wat steken van af. De C.A.V. „Akkerbouw" te Andijk gaat een koelhuis bouwen voor poters en bloembollen. De bouwkosten zijn geraamd op f 225.000; de capaciteit op 70 spoorwegwagons. Te Bandoeng is een afdeling van het C.N.V. op gericht. Ubbergen verliest de Rijksbijdrage voor de woning bouw. 14 woningwetwoningen zijn zo slecht uitgevoerd, dat de mi nister de bijdrage heeft ingetrok ken. Het C.H. Kamerlid de heer van de Wetering heeft de rege ring gevraagd om de overbren ging van stoffelijke overschotten- van in Indonesië gesneuvelde mi litairen te willen bevorderen. De centrale van kapiteins en offi cieren ter koopvaardij en de Cen trale Bond van Transportarbei ders hebben de minister-president een telegram gezonden waarin wordt aangedrogen om geen ge bruik te maken van Panamese schepen voor versnelde repatrië ring van militairen, omdat aan boord van deze schepen middel eeuwse toestanden heersen wat betreft de veiligheid en sociale voorzieningen Garry Davis is zonder verdere uitleg plotseling uit Straatsburg vertrokken. Britse tanks en infanterie heb ben gisterochtend stelling geno men bij de Hermann Goering staalfabrieken, waar, zoals ge meld, relletjes bij de ontmanteling hebben plaats gevonden. In Japan zijn 75.000 metaalarbeiders in staking gegaan Ongeveer 3500 socialistische en communis tische studenten van de Brussel se universiteit zijn gisteravond door Brussel getrokken om het aftreden van Koning Leopold te eisen. —Meer dan 300.00 arbeiders in Frankrijk hebben nu het werk neergelegd en nog meer stakingen worden verwacht. Een van de in Augustus j.l. gestolen diaman ten van Aga Khan's echtgenote is teruggevonden. Hoewel opnieuw geslepen, is de smaragd nog 40 millioen francs waard. ganiseerd en verder heeft men het plan een sportweek te organi seren in de laatste week van Juli. De voorzitter wees er nog op, dat de organisatie van een en ander eigenlijk niet in handen van V.V. V. dient te liggen, omdat deze krachtens de statuten, alleen het aantrekken van vreemdelingen moet beoefenen. Daar waar orga nisatie nagelaten wordt kan V.V. V. echter zelf optreden. De heer Verhagen lanceerde het idee om in het vervolg een vaste commissie te belasten met de regeling van feestelijkheden. Nadat het nodige gezegd was over het soepeler loepassen van de drankwet i.v.m. het geven van dansgelegenheid, vooral in de binnenstad en opheffing van het drankverbod tijdens de kermis, waarover de heren H. Smit. P. Ots en T. Oosterhuis contact zul len opnemen, gaf de heer J. Ste vens sportleraar, een uiteenzet ting over het programma voor de sportweek. 21 Juli vindt de ope ning plaats. Zondags is er rust, op de andere dagen worden wed strijden voor alle mogelijke soorten van sport gehouden. Met de heer Korteweg zal de heer Stevens de plannen uitwerken. Vervolgens werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de houding van de Bond van Buurt verenigingen, die alleen feestelijk heden organiseert op nationale feestdagen e.d. Men was wel van mening, dat er meer binding dient te komen tussen V.V.V. en de Bond. Zo zullen leden van de Bond, die hun sporen op het ter rein van organisatie van feeste lijkheden verdiend hebben, uitge nodigd worden met V.V.V.-leden zitting te nemen in een comité Ze nemen echter geen zitting als vertegenwoordigers van de Bond, zo werd van deze zijde verklaard. In een voorlopige commissie tot regeling van een en ander op dit gebied werden benoemd de heren M. A. van Popering, M. van Hijf- te, dr H. P. Veening en C. Plasse. DE RUYTERIANA. De heer J. Henning hield een vurig pleidooi voor het terughalen van alle historische voorwerpen welke verband houden met het le ven van Michiel de Ruyter, efl deze onder te brengen in een spe ciaal „De Ruyter-museum". Ook wilde hij, dat de „De Ruyter-me- daille" in Vlissingen wordt uit gereikt. Hij vond de gedachte om het standbeeld in floodlight te zetten onjuist, omdat een zeeman naar zijn mening niet in 't zonne tje gezet moet worden. Het be stuur zal een en ander met kracht ter hand nemen. Bij het „uitbuiten van de na tuurlijke gegevens" ten behoevè van het vreemdelingenbezoek, werd vooral door de heren van de watersportvereniging breed voerig gesproken over de aanleg van een jachthaven. Waarschijn lijk om toch iets te bereiken had het bestuur van V.V.V. zich uit gesproken voor het vestigen van een jachthaven in de Vissersha ven. Iemand ging de zaak zelfs zo ter harte, dat hij zelfs hand tekeningen hiervoor had verza meld. De voorzitter van de water sportvereniging zag dit als blij ken van grote ondeskundigheid. Inmiddels is echter een geschik te plaats gevonden,, nl. de punt van het Vlismarterrein. Dit plan van het gemeentebestuur, heeft de volledige instemming van de vereniging. Er zit reeds schot in deze zaak en hopeniijk zal binnen afzienbare tijd Vlissingen weeb een jachthaven bezitten. DÉ WINKELSLUITING. Boven verwachting duurde de discussie over de openstelling van winkels op Zondag niet lang. De heer Henning deelde namens de Middenstandscentrale mee, dat de grote meerderheid vóór sluiting op Zondag is en zeker 80 van de leden van .Gemeenschappelijk Belang" is eveneens tegen opheffing. Enke len bleken echter voor opening te zijn en de voorzitter gaf direct toe, dat een beperkte openstelling een belangrijke aan trekkelijkheid voor de vreemde lingen is, die anders naar andera plaatsen gaan. De heer J. de Visser, voorz. van „Gemeen schappelijk Belang", zeide dat onder de eigen leden een en quête zal worden gehouden orrt te weten wie voor en tegen is. Natuurlijk kwamen nog aller lei minder belangrijke punten, aan de orde, zodat het half twee werd eer de voorzitter, na nog een korte onverkwikkelijke discussie tussen twee leden en de rondvraag, de vergadering kon sluiten. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Over het algemeen weinig be wolking met in de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. In de na middag iets zachter dan gisteren. Zwakke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1