Oppositie doet aanval op Labour-regering Met werkloosheid bedreigde arbeiders staken Brits hoofdkwartier in brand NIEUWS Minder Britten in dienst „Haak-in"radiowedstrijd voor de huiskamer Brits Parlement zal „Beperkt program van wetgeving" te behandelen krijgen. De toegestoken hand. Teleurstelling over weinigzeggende troonrede Ontmantelingspersoneel kreeg aframmeling SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND D£ N.C.R.V. voert actie voor kankerbestrijding „R. I. S. kan alle hulp van Nederland krijgen." uitgave „Zeeuwsch Dagblad" .kantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, - lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1504 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 7 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijsscn, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.12 u., onder 18.31 u.; Maan op u., onder 8.29 u. Hoogwater op Woensdag 8 Maart Vlissingen: 4.25 u. 2.34 m., 16.51 u. 2.32 m.; Terneuzen: 4.58 u. 2.51 m., 17.23 u. 2.49 m.; Wemeldinge: 6.21 u. 1.86 m., 18.45 u. 1.92"m.; Zierikzee: 6.04 u. 1.60 m„ 18.30 u. 1.67 m. l e rede onlangs door prof. Anema in de Eerste Kamer gehouden en waarin hij aan drong op het voeren van een energieke nationale politiek, heeft verschillende reacties uit gelokt. Gelijk men zich herinnert, be toogde prof. Anema, dat onze plitiek, met name ten opzichte van het buitenland een funda menteel gewijzigd karakter heeft gekregen. Het voortbe staan van ons volk zelf is in het geding. Daarom is het nodig, dat de tegenstelling tussen de par tijen zoveel mogelijk wordt ver meden, dat een nationale poli tiek wordt gevoerd en dat de interne staatkunde een sterk compromissoir karakter zal moeten dragen. Samenwerking dus voor zover dit principieel niet volstrekt is uitgesloten, en op de voet van een behoorlijke wederzijdse waardering. T Tit wat mr van der Goes van Naters, de leider van de fractie der P. v. d. A. in de Tweede Kamer hierover schrijft, wordt in die kringen de „toege stoken hand" niet zonder meer afgewezen. Hij spreekt van een breed en sympathiek betoog. Terecht, meent hij, ziet prof. Anema een mogelijkheid van sa menwerking, positief voor wat betreft de buitenlandse politiek en de verdediging van de demo cratie, en negatief voor wat be treft het afwijzen van het totali tarisme. Of dit een voldoende grond slag voor een gezamenlijke ve- geringspolitiek vormt, wordt door hem betwijfeld, maar een veel nauwere samenwerking van „rechts" en „links" is daardoor naar hij meent niet uitgesloten. Hij erkent, dat ook door de P. v. d. A. soms teveel de na druk wordt gelegd op wat scheidt en daarom, zo besluit hij, drukken wij nu als goede demo craten gaarne en hartelijk de hand van de goede democraat Anema. „Bij de verdediging van de waarden, die hem bovenal dierbaar zijn, kan hij op ons re kenen". De toegestoken hand van die zijde dus niet zonder meer afgewezen. Dat is van betekenis. Maar van meer belang achten wij de vraag wat prof. Anema met dit aanbod precies heeft be doeld en namens wie hij hier heeft gesproken. Kan hier in derdaad van een toegestoken hand worden gesproken of moet hier meer worden gedacht aan het uitsteken van voelhorens. Het heeft en terecht de aandacht getrokken, dat dit punt in de Eerste Kamer werd be handeld en niet in de Tweede Kamer, waar toch als regel de politieke leiding wordt gege ven. Dat met de A.R. partij over deze „koerswijziging" geen over leg werd gepleegd, staat wel vast. Maar werd wèl gesproken in overleg met de voorzitter van de A.R. Tweede Kamer-fractie, tevens voorzitter van het Cen traal Comité van A.R. Kiesver enigingen Een antwoord op deze vragen is van betekenis om de draag wijdte van het „aanbod" te be palen. Progressieve centrumpartij wint Griekse verkiezingen. De progressieve nationale cen trumpartij (Nationale Politieke Unie), die wordt geleid door oud premier Piastiras, heeft de Griek se verkiezingen gewonnen, voor zover dit op basis van de offi cieuze uitslagen kan worden vast gesteld. De Nat. Politieke Unie, een coalitie van progressieve dissiden te liberalen, behaalde 376.000 stemmen. De Populisten 330.000 stemmen, de Liberalen 300.000, de Demo cratische Socialisten 270.000 en de linkse Democratische coalitie 160.000 stemmen. In de amendementen wordt betreurd, dat de troonrede niets zegt over de Ijzer- en staalindustrie en dat er geen doeltreffende maatregelen worden genoemd voor het oplossen van de woningnood. Men zag ln deze stap der conservatieven een waarschuwing, dat de conservatieven de „totale oorlog" zullen verklaren aan do La- bour-regering als een belangrijke kwestie ter sprake komt. Maar dit schynt nogal mee te vallen. Politieke waarnemers waren erg verbaasd over de „vroege uitda ging". Men moet afwachten of de regering de amendementen zal beschouwen als „belangrijke kwesties" waarbij de regering bij aanvaarding zou moeten aftreden. Men weet nog niet wanneer de stemming over deze amendemen ten zal worden gehouden. Het debat. Clement Attlee, de Britse pre mier, verklaarde, dat het de be doeling van het Britse Lagerhuis bleef de staalindustrie te nationa liseren, doch, dat er „op het ogen blik niets in dege zaak is, dat on middellijk gedaan moet worden". Attlee zeide dit ln antwoord op een verklaring van de plaatsver vangende leider der oppositie, An thony Eden, die zeide, dat de kie zers zich uitgesproken hadden tegen verdere nationalisaties, die van de staalindustrie inbegrepen. Attlee verklaarde, dat de natio nalisatie niet voor 1 Januari 1951 kon geschieden. Onder luid ge juich van zijn aanhang op de re- gerlngsbanken zeide Attlee, „het is onze bedoeling de door het par lement aanvaarde wetten uit te voeren". De Labour-regering zou het land volgens dezelfde begin selen en in dezelfde geest bestu ren als in de afgelopen vier en een half jaar. De zaak Fuchs. Ook de zaak Fuchs kwam ter sprake. Een „zeer betreurens waardig en ongelukkig incident' vond da premier, dia zei, de vol ledige verantwoordelijkheid voor de doeltreffendheid van de Britse veiligheidsdienst op zich te ne men. Belofte van Eden. Voor de premier het woord nam, zeide Anthony Eden, de plaatsvervangende leider der con servatieven zich het recht tot cri- tiek voor de conservatieven voor te behouden. Hij beloofde echter, dat de machinerie van de rege ring niet tot stilstand gebracht zou worden omdat de partijen slechts zo weinig in sterkte ver schilden. De conservatieven had den niet het plan een „opstandige of twistzieke" oppositie te voeren. Het feit dat het parlement bijna in twee gelijke helften was ver deeld betekende niet in het minst, dat de buitenlandse politiek ook maar in het geringste opzicht diende te verslappen. Het debat zal vandaag hervat worden met als eerste spreker Winston Churchill. Na de rede van Attlee hield Churchill een lange vergadering met z(jn „scha duwkabinet". „VROEGE UITDAGING" BIJ BEGIN LAGERHUIS-DEBAT. Het debat in het Britse Lagerhuis zet wel goed in. De conservatieve oppositie heeft nl. een frontaanval op de ge ringe meerderheid van de regeringspartij gedaan door twee amendementen op de Troonrede in te dienen. De amendementen, die, volgens Reuter, de Labourrege- ring ten val zouden kunnen brengen, indien zij worden aan vaard, werden door de oppositie-leider Churchill en andere leiders der conservatieve partij ingediend. Commentaar op veroordeling van Louwers. De directie van de A.K.U. heeft een redacteur van het A.N.P. me degedeeld, dat men Louwers on mogelijk in staat acht econo mische spionnage te hebben ge pleegd. N.a.v. een bericht in de New York Times, dat „een Ne derlandse bron in Wenen zou heb ben verklaard, dat Louwers een communist zou zijn" merkte de directie van de A.K.U. op, dat men er om lachen zou, als de zaak niet zo tragisch was. Inmid dels heeft de Nederlandse zaak gelastigde in Praag de protest nota op het Tjsechoslowaakse mi nisterie overhandigd en wel aan de portier, „omdat hij nie mand anders kon vinden die be reid was de nota te accepteren". De Tsjechische gezant uit Den Haag zou inmiddels naar Praag zijn vertrokken. Defensie kost 21 millioen meer. De Britse regering beeft giste ren meegedeeld, dat Engeland het aantal militairen in actieve dienst het volgend jaar zal verminderen, maar dat de kosten bijna 21 mil lioen pond sterling hoger zullen z\jn, ln hoofdzaak door de aan schaffing van nieuwe uitrusting. De „belangrijkste voorziening voor Engeland" van het Ameri kaanse verdrag voor wederzijdse bijstand noemt het witboek de uitrusting van sommige bombar- dementseskaders der R.A.F. met B-26 bommenwerpers. Op 1 April 1950 zal de R.A.F. 202.400 man tellen, dit is 10.000 man minder dan was voorgeno men, doch dit jaar zal het aantal manschappen echter weinig wor den verhoogd. Het marineperso neel zal worden ingekrompen, zo dat het op 1 April 1951 nog 127.500 man zal tellen. Het Britse leger, dat met 20.000 man wordt ingekrompen, zal dan nog 356.000 man tellen. In regeringskringen werd afschaffing of beperking van de dienstplicht in de onmid dellijke toekomst illusoir ge noemd. De radio in dienst v an de naastenliefde. voortaan naar „Haak in", waar aan men óf in clubjes van vijf óf individueel, kan deelnemen. De opzet is, dat twee ploegen van vijf personen zich met elkaar me ten in het formeren van woorden kettingen, waarvan de eerste schakel door de leider achter de microfoon wordt gegeven. Die ketting wordt bijvoorbeeld als volgt geformuleerd: leerstoel, stoelpoot, pootvis, viskop, enz. De ploeg, die de langste kettingen heeft en daardoor de meeste pun ten wint de eerste drie woor den tellen voor één, alle volgende voor vijf punten wordt win naar. De uitzendingenreeks begint 10 Maart a.s. De oplossingen moe ten reeds des Zaterdagsmorgens vóór negen uur door de post zijn gestempeld. In verband met het te verwachten grote aantal inzen dingen dient men de oplossingen te adresseren aan (het daarvoor speciaal bestemde) Postbusno. 1000, Hilversum. In t.b.c.-sanatoria verpleegde patiënten hebben zich bereid ver klaard deze inzendingen te con troleren en sorteren. Do programmaleiding van de N.C.R.V. heeft het plan ontwor pen om de radio in een vast en regelmatig terugkerend program ma in dienst te stellen van de naastenliefde. Dit programma, dat een 14- daagse radiowedstrijd bevat, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de kankerbestrij ding is getiteld „Haak in", een radiowedstrijd voor de huiskamer. Men besloot in een reeks uit zendingen voor één goed doel, een nationaal appél te houden voor de kankerbestrijding, die in ons land nog pas in een stadium is, als de t.b.c.-bestrijding veertig jaar ge leden was. Er zal een actie wor den gevoerd voor het Koningin Wilhelminafonds en voor de aan schaffing van nieuwe bestralings apparaten. Dertig radiowedstrij den zullen voor dit doel worden gehouden om minstens één nieuw bestralingsapparaat te kunnen aanschaffen. Vanaf 10 jfeart a.s. Luister daarom Vrijdagsavonds Vlaggen en bloemen voor Auriol. En spanning voor de veiligheidsdienst. Over een afstand van 120 km., van Dover tot Londen, wapperden de Franse kleuren ter verwelko ming van President Auriol, die heden voor een driedaags bezoek aan Londen te Dover zal aanko- meen. De haven van Dover en de Britse hoofdstad zijn met vlaggen en bloemen getooid ter gelegen heid van het eerste Franse offi ciële bezoek sedert Maart 1939, toen President Lebrun, die heden te Parijs is overleden, in Groot- Brittannië te gast was. Officieren van de Franse veilig heidsdienst hebben gisteravond in samenwerking met de politie, de republikeinse garde en marine autoriteiten een generale repetitie gehouden van de veiligheidsmaat regelen in verband met de in scheping van Auriol. Teneinde eventuele demonstraties te voor komen, zullen alle toegangen tot de haven van Calais zwaar be waakt worden. Niet te snel naar de douane. De K.N.A.C. raadt de auto mobilisten aan, in de bebouwde kom van Putte (N.B.) met be perkte snelheid te rijden als zij van en naar het Belgische grens- kantoor gaan. Er bestaat anders veel kans, dat in de lange dorps kom een inhaalverbod wordt inge steld. Wees voorzichtig met petroleum en benzine! Vrouw overleden, man ernstig gewond. Een ongeval met een brandend petroleumtoestel heeft gister ochtend het leven gekost aan een 52-jarige vrouw in Groningen. Zij wilde het toestel verplaatsen doch dit viel op de grond. Het vloer kleed vatte vlam en, toen zij het vuur wilde blussen, ook haar kle ding. Omwonenden wisten het vuur te doven. Voor de vrouw was het echter te laat. In Amsterdam was een leerling monteur bezig een motor schoon te maken. Naast hem stond een kan met benzine. Hij was zo on voorzichtig een sigaret op te ste ken. Een vonk viel in de benzine en de man vloog in brand. Hij redde zich door een duik in een gracht. Opname in het ziekenhuis bleek echter noodzakelijk. OPPERHOOFD AF. Seretse Khama, het opper hoofd der Bakangwato, die met de Londense typiste Ruth Williams in het huwelijk trad en derhalve moeilijkheden met zijn stamgenoten kreeg, voelt zich bedrogen. Naar Londen getogen om zijn belangen te bepleiten, moest hij daar thans horen, dat hij niet mag terug keren naar zijn stam en dat, als hij het tóch doet, de En gelse regering „er wel voor zou zorgen, dat hij er uitge gooid zou worden". Hem is een toelage van 1100 pond sterling per jaar (vrij van belasting) aangeboden. De „Atlantis" in IJmuiden. Debarkatie vanochtend begonnen. Het troepentransportschip „At lantis" is gisteravond omstreeks half elf de haven van IJmuiden binnengelopen. Het schip zou tus sen twee en drie in de nacht aan de Javakade te Amsterdam me ren. De debarkatie begon heden ochtend omstreeks negen uur. Staking in Fra nl: rijk verloopt. K.L.M. had er geen last van. De staking van het openbare vervoer te Parijs, die geen enkel ogenblik compleet is geweest, ver liep geleidelijk tot 8 van de 14 metrolijnen en 1000 van de 1900 bussen weer bijna normaal reden. De K.L.M. ondervindt geen hin der van de staking van grond personeel op het Parijse vliegveld Le Bourget. Zij heeft daar name lijk haar eigen grondpersoneel, dat niet aan de staking meedoet, zodat de K.L.M. haar dienst Am sterdamParijs normaal kan on derhouden. PRINS BERNHARD HERSTELD Prins Bernhard is thans vol ledig hersteld van zijn influenza, die hij tijdens zijn verblijf in Cali- fornië had opgeiopen. Volgens het reisschema zal hij deze week naar Washington vertrekken. Nederlandse politiemannen ln Indonesië gearresteerd. Twee Nederlandse hoofdagen ten van de algemene politie te Bogor zijn op bevel uit Djakarta om nog onbekende redenen gear resteerd door de Polisi Militer. Zij mochten voordien hun gezin waarschuwen. Verlovingsringen „eerlijk gekocht" van gestolen goud. De recherche te Eindhoven heeft, in verband met een serie nachtelijke inbraken een 46-jarige man en diens hospita gearres teerd. De man stond op punt met zijn hospita te trouwen. De verlo vingsringen waren eerlijk ge kocht, maar tegen inlevering va: goud afkomstig van gestolen sieraden. OVER NATIONALISATIE NIET GEREPT. Minister van Maarseveen: In een vraaggesprek van een vertegenwoordiger van de We reldomroep met minister van Maarseveen heeft de minister o.m. vragen beantwoord inzake de hulp van Nederland aan de R.I.S. en de aanstaande minis ter-conferentie. Op de vraag, welke hulp Ne derland in de naaste toekomst, aan de R.I.S. zal kunnen geven, antwoordde de minister: „Deze is van zeer samengestelde aard. Zij kan van personele en mate riële aard zijn. Vooral de wed;r- opbouw van onze industriële en landbouw-ondernemingen in In donesië kan veel bijdragen tot het economisch herstel van In donesië. Dat wij bovendien onze Uniepartner, waar zij dit wenst, zoveel mogelijk met onze oudere ervaring terzijde willen staan is eveneens een factor van beteke nis. Zeepkistenrace's voor de jeugd. De K.N.A.C. is bezig algemene richtlijnen op te stellen voor de zgn. „zeepkistenwedstrijden" voor jongens van bepaalde leeftijds groepen. Deze race's, die in de V.S. zeer populair zijn, worden verreden op een flinke helling met ruime uitloop. De „auto's" die de jongens zelf moeten bou wen, worden niet mechanisch voortbewogen, doch hebben wel een flinke rem. Vooral in Rhenen is men sterk geïnteresseerd. Voor de jeugd in het vlakke polderland de vraag, hoe kom ik aan een hel ling? De ontmantelingen in Duitsland. IN BEIEREN VLAGGEN HALFSTOK. Meer dan duizend arbeiders van de vroegere „Hermann Goering Werke" te Watenstedt-Salzgitter hebben gisteren strijd geleverd tegen een groep ontmantelings personeel, die op punt stond een deel van de gietery op te blazen. De arbeiders, die woedend waren over het vooruitzicht hun werk te verliezen, omsingelden 't gebouw, van het Britse ontmantelings- hoofdkwartier en staken het in brand. Het personeel dat in het gebouw aanwezig was kreeg geen letsel. Het hoofdkwartier van het Britse RUnleger heeft de troepen in het gebied waar de onlusten z(jn uitgebroken opdracht gegeven zich paraat te houden. Toen de arbeiders bemerkten, dat men de gieterij op wilde bla zen verdreven zij het ontmante lingspersoneel en de bewaking van het terrein. Sommigen wer den zelfs afgeranseld. De woeden de arbeiders drongen door tot de ontstekingsapparaten, waarvan zij de verbindingsdraden verbra ken. Daarop stroomde de menigte naar de bureaux van de Britse ontmantelingscommissie. Een honderdtal arbeiders drong de ge bouwen binnen, waar zij de ruiten insloegen en radiotoestellen, tele foons, kaartsystemen, brievenord- ners en tekeningen naar buiten wierpen en in brand staken. Tien auto's, die voor het gebouw ge parkeerd stonden, werden omver geworpen. De demonstranten waren ver dwenen, toen de eerste Duitse po- iitiedetachementen arriveerden. Niemand van het Britse en Duit se kantoorpersoneel werd gemo lesteerd. Vijf Britse officieren, die zich in een der kamers hadden gebarricadeerd, konden het ge bouw verlaten, toen de politie was aangekomen en de menigte was verstrooid. Later werd door een Britse woordvoerder te Hannover mee gedeeld, dat het gebouw van het Britse ontmantelingshoofdkwar tier in brand was gestoken en geheel is afgebrand. De ijzerfabrieken te Waten stedt-Salzgitter vormden de be langrijkste bedrijven, die niet op de lijst van fabrieken waren ge plaatst, waarvan de ontmanteling stil gelegd zou worden. Tussen de Britse en Duitse autoriteiten werd in December een overeenkomst hieromtrent gesloten. Ook in Beleren. In Töging (Beieren) werd een massavergadering gehouden uit protest tegen de ontmanteling van de aluminiumfabrieken aldaar. De vlag hing op de fabriek halfstok. Ook andere aluminiumfabrieken in West-Duitsland besloten de vlag een week halfstok te laten wapperen. Arbeiders van fabrie ken in de omgeving van Töging staakten een uur lang. Archieven uit Neurenberg komen naar Vredespaleis. Naar het A.N.P. verneemt, zul len de archieven van het Inter nationale Militaire Gerechtshof te Neurenberg naar het Vredespa leis te Den Haag worden overge bracht De archieven zullen aan de griffie van het Internatidhaie Gerechtshof in bewaring worden gegeven. Troonrede van Koning George VI bij opening van Parlement. Koning George de zesde heeft gistermorgen bij de officiële opening van het Parlement slechts een beperkt program van wetgeving voor de huidige zit ting uiteengezet. Nergens werd in de rede de staalindustrie genoemd, welke in October a.s. voor nationali satie in aanmerking komt. Hij zei echter, dat, indien er andere maatregelen onmiddellijk noodzakelijk zouden blijken te zijn ter handhaving van volle dige tewerkstelling en tot het behoud van het nationale wel zijn, de ministers niet zullen aar zelen deze aan het Parlement voor te stellen, zelfs indien het waarschijnlijk is, dat zij twist punten zullen vormen. „Het wereldtekort aan dollars, waaronder ook dit land te lijden heeft, is opnieuw verminderd door de edelmoedige hulp van de Ver. Staten en Canada", al dus de Koning. „Er zullen ech ter nieuwe pogingen nodig zijn om een evenwicht tot stand te brengen in de overzeese handel en in het bijzonder om de ver diensten in Noord-Amerika te vergroten." „In overeenstemming met de aanbevelingen van de bijeen komsten te Colombo zien mijn mi nisters uit naar samenwerking met andere regeringen van het gemenebest, in aangelegenheden van gemeenschappelijk belang in Zuid-Oost-Azië." DE ATOOMENERGIE. T.a.v. de atoomenergie zei de Koning: „De Britse regering zal volledige steun blijven geven aan de Ver. Naties, want alleen door een doelmatig veiligheids systeem kan de wereldvrede be waard worden. „In het bijzonder zal zjj haar uiterste best doen om door mid del van de V.N. te helpen bij het vinden van een duurzame oplossing voor het geweldige probleem van de atoomenergie, opdat er een internationale over eenkomst over een toereikende controle en toezicht op de atoomenergie kan worden be reikt.' De ministers zullen de nauw ste betrekkingen onderhouden met de andere mogendheden, die het Noord-Atlantische en het Brusselse Verdrag hebben ondertekend, en zullen de hun toekomende rol, in samenwer king met de andere mogend heden, spelen om de gemeen schappelijke verdedigingsmidde len te versterken. De regering bevordert voorts actief de economische en sociale ontwikkeling van de koloniale gebieden en de maatschappij voor koloniale ontwikkeling blijkt hiertoe een nuttig instru ment te zijn. De vorming van een federale Duitse regering heeft een voort schrijdende overdracht van ver antwoordelijkheden van de Wes telijke gealliëerden aan de Duit sers mogelijk gemaakt. Ten gevolge hiervan heeft de rege ring een aanzienlijke verlaging van de bestuurskosten in Duits land tot stand kunnen brengen. De regering zal alle practische stappen blijven nemen om de landbouwbevolking aan te moe digen met alle doeltreffende middelen de productie te ver hogen en beter gebruik te maken van land, dat tot nog toe niet productief werd gemaakt. Indonesische patrouille vaartuigen overgedragen. De Indonesische regering heeft by de industriële Handelscombi natie „Holland", waarin een zes tal werven in het Maasgebied zijn verenigd, zes patr*ullevaartuigen laten bouwen. Dit a de eerste or der, die door Indonesië bij de Ne derlandse scheepbouwindustrie werd geplaatst. Maandagochtend geschiedde op de werf Gusto te Schiedam de .symbolische over dracht van deze schepen, in te genwoordigheid van de Hoge Commissaris van de R.I.S., mr Moh. Roem, nadat een proefvaart was gehouden met het gereed ge komen patrouillevaartuig „Am- pok". Deze patrouillevaartuigen, die een lengte van 30 meter hebben en een snelheid kunnen ontwikke len van 12 zeemijlen per uur, zul len voor hun taak worden uitge rust met 2 stukken licht scheeps geschut. De schepen zullen niet op eigen kracht naar Indonesië varen, doch aan boord van een zeeschip worden verscheept. Duitse mosselen naar België. Men meldt uit Berlijn dat een proefzending van 70 ton Duitse mosselen naar België verzonden is. De Duitse diensten menen, dat de mosseluitvoer naar België aan zienlijk zal toenemen ten nadele van de Belgische invoer uit Ne derland en Denemarken, daar de Duitse mosselen smakelijker zijn. GEEN AANBOD AAN Dr SCHACHT. Uit de meest bevoegde Indo nesische bron wordt het bericht tegengesproken, waarin vermeld werd, dat aan dr Hjalmar Schacht een invloedrijke positie in Indo nesië zou zijn aangeboden. Doordat de directie van de Crossley-fabrieken te Manches ter een afgevaardigde der werk nemers in de bedrijfsraad heeft ontslagen, hebben 1100 arbeiders het werk neergelegd. Met het s.s. „Mataram", dat dezer dagen naar Indonesië ver trok, verzond de Niwin speciaal .voor de militairen op Nieuw Gui nea 250 voetballen en omdat we 't niet allemaal kunnen specificeren, voorts voetbalschoenen, tafelten- nisspelen koffergramofoons, rimboeradio's, mondharmonica's, guitaren, enfin te veèl om op te noemen. Een bravo voor de Niwin En de „Kota Inten" brengt op 15 Maart het vierde bataljon van het garderegiment Grenadiers naar huis. En daarmede eindigt de geschiedenis van dit regiment net als het begon want op 28 Mei 1947 vertrok men metde „Kota Inten". Gisteravond heeft de burgemeester van Zaan dam, namens de minister van Oorlog aan de nabestaanden van zeven Zaandammers, die het le ven lieten tijdens hun militaire loophaan in Indonesië, een post- hume onderscheiding uitgereikt. Deze maand zullen 400 para chutisten uit Indonesië repatrië ren onder commando van majoor Den Ouden uit Tjimahi. Het is de bedoeling hen te belasten met de instructie van speciale Neder landse eenheden. Sigaren van 40 ets per stuk en duurder mogen weer in blik worden verpakt. Omdat er toch zo'n grote belang stelling voor bestaat hebben de organisatoren van de Brabant Grensrit besloten ruim 200 wa gens toe te laten in plaats van 150. Gatsonides doet ook mee. Twintig jaar met ontzetting rech ten voor het leven eiste gister ochtend de Off. van Justitie bij de Bijz. Strafkamer van de Am sterdamse Arrondissementsrecht bank tegen de 52-jarige vroegere belastingconsulent Wielema uit Zeist, die tijdens de bezetting ac tief deelnam aan het werk van de Duitse geheime veldpolitie. De Poolse nationale vergadering heeft heden unaniem een rege ringsdecreet tot onteigening van alle landgoederen der kerk, die groter dan 125 ha. zijn, goedge keurd. „De Rand Daily Mail" te Johannesburg meldt, dat te Tete in Portugees Oost Afrika een nieuwe winplaats voor ura- nium-erst is ontdekt. De verstrooide minister. Eén der bekendste parle mentaire gebruiken in de Zuid-Afrikaanse volksraad is, dat geen lid zijn zitplaats verlaat tijdens de telling van een hoofdelijke stemming. Echter, zelfs die goede Ho merus slaapt wel eens, of in het onderhavige geval één der meest ervaren volks raadsleden, die reeds vanaf 1915 zitting heeft, namelijk de minister van financiën, N. C. Havenga. Toen deze tij dens een telling in een ver strooide bui naar de griffier wandelde, werd hij wreed uit zijn droom gewekt door luid keels geroep van „orde, orde". Onder daverende vrolijk heid van de raad rende de schuldige minister naar zijn plaats terug, zichzelf in het koor der lachers niet onbe tuigd latende. Lebrun overleden. De voormalige Franse presi dent Albert Lebrun is gisteren op 79-jarige leeftijd overleden. Lebrun was president van 1932 tot 1939. In laatstgenoemd jaar werd hij herkozen, maar in Juli 1940 nam maarschalk Pétain de functie over. In 1900 deed Lebrun zijn intre de in de politiek. Hij werd toen milliter van Koloniën. In Augustus 1943 werd Lebrun door de Duitsers gearresteerd en in Beieren geïnterneerd. Na twee maanden internering werd hij naar Frankrijk teruggebracht op grond van zijn slechte gezondheid. Nieuwe kolenlagen ontdekt in België. Volgens „Het Laatste Nieuws" hebben boringen ln de streek van Leopoldsburg het bestaan van steenkolenlagen op 1100 meter diepte aangetoond. De kolen zijn van dezelfde kwa liteit als in de andere Limburgse mijnen. VITAMINE A IN DE MARGARINE. Een grote Nederlandse marga- rinefabriek te Rotterdam is gis termorgen begonnen in haar be langrijkste merk evenveel vita mine A te doen als voorheen op kosten -van de regering in de margarine werd verwerkt. WEER ZO'N AMERIKAANS SPION! Mihail Sjipkof, en voormalige tolk van de Amerikaanse legatie te Sofia, die volgeiio het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken door foltering tot een bekentenis is gedwongen, heeft voor een rechtbank te Sofia .bekend", dat hij een Amerikaans spion was. INBRAAK TE BUSSUM. In de afgelopen nacht hebben inbrekers in een villa aan de Bre- diusweg te Bussum een collectie kostbare sieraden gestolen. Een platina armband met bril- lanten, een dito ring, een gouden armbandhorloge en nog meer kostbaarheden verdwenen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. DE BILT ZEGT: Vrjj zonnig. Weersverwachting geldig tot vanavond. In de vroege ochtend plaatselijk nevel of mist, overigens droog en op de meeste plaatsen zonnig weer. Weinig wind. Zacht voor de tijd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1