Het aantal windmolens neemt snel af. I Er is sprake van training en! Wordt de benzinebeiastiog verhoogd tfëgj flrovincigggsHBcr AÖAMSON I De bocht in de weg Bestaan der molenaars gaat boven behoud van de molens. een taak op het gebied van kadervorming Beslissing uitgesteld tot 15 Maart. hakt een houtje. Maandag 6 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTEI IJK DAGBI AD Pagina 2 vorming, omdat leiding gevende I molenaars het laagst mogelijk mensen naast kennis van het stroomtarief zal gelden. In dat werk °°k kennis van de werk- geval zal de bemaling van wind-methode moeten hebben en daar- molens voortgang kunnen heb-1van gebruik dienen te maken. Zijn ben I zij daarna getraind, dan mogen Veel ambitie voor het mole-?jj <*>k de vorming niet ontberen, naarsvak is er niet. Molenaars, Oader vorming wordt verstaan die de laatste tijd herhaaldelijk het bijbrengen van inzicht in de hun molens te koop aanboden in menselijke verhoudingen m een advertentie, hoorden daar I bcdryf en de daartoe nodige zei - niets op. opvoeding tot volwassen karak- Wanneer de regering geenle^- stappen doet, hetzij ten voordele ?af men voorheen J*" of ten nadele van de molens, zul-iT^en zelf tepen len talrijke molenaars in zorgenvorming aan het ^er ^egen- komen, terwijl de windmolens "oord,g zend<?" gaandeweg tot ruïnes vervallen, j ^^neel oc* wel^ naar m- ning. Er zijn vaak voortreffelijke j„ ni,_ n.|.L.resultaten mee bereikt; als de n8Blt 06 UUr. V cl A l] 6 W 6 1 n y training niet het gewenste gevolg heeft, is dat doorgaans te wijten aan het gebrek aan geduld om de voorgeschreven tijd het gunstigst effect (ook in zijn beurs) wil zien, heeft grote kans om te stranden. In de discussie, welke op deze uiteenzetting volgde, vertelden verscheidene aanwezigen welke (Van onze Utrechtse correspondent) Het wordt tijd, dat de regering nu eens duidelijk verklaart, of zij op het behoud van de windmo lens, welke ons land nog telt, prijs stelt of niet. In het eerste geval zal zij dieper in de beurs moeten tasten dan zij tot dusver gedaan heeft. In het tweede ge val dient zij de windmolenaars toe te staan hun molens te slo pen, als hun dat goeddunkt. Aldus lezen wij in „De Mole naar", het orgaan van de ver schillende molenaarsbonden en van de vakgroep maalderij. Er wordt voortdurend geklaagd over de snelle teruggang van het aantal windmolens in Nederland sedert 1940. In de oorlogsjaren ging een grote collectie molens verloren. Wat er overbleef moest doorgaans gerestaureerd worden. Maar daarvoor zijn haast geen gelden beschikbaar. Hetgeen tot gevolg heeft, dat talloze molens zich in ernstige staat van verval bevinden. Want toestemming om een molen af te breken wordt lang niet altijd verleend. Men kan deze gang van zaken betreuren. Zo lazen we verleden jaar, dat o.a. te Giethoorn, te Meeden (Gron.) en te Zuidzande (Z.) ruïneuze windmolens gaan verdwijnen. Te Utrecht en te Weert zijn in de voorjaarsstor- men van 1949 korenmolens zwaar beschadigd. Te Gouda brandde de eeuwenoude molen „De Ko renblom" af. In de Alblasser- waard, waar men het zeldzaam ste molenlandschap van Europa kan aanschouwen, zijn niet min der dan twintig molens in ge vaar! Och ja, daar mag dan tegen over staan, dat de enige bergmo- len, die in Limburg de oorlog overleefde, hersteld en gemoder niseerd wordt en dat de restau ratie van de molen „Windlust" te Wolvega gaat beginnen, het ver lies is nochtans aanmerkelijk groter dan de winst. DE KEERZIJDE. Ons landschapsschoon gaat niet vooruit door de verdwijning van molens. Want in de plaats van korenmolens komen kleine of grote fabrieken en de plaats van watermolens wordt ingeno men door gemalen. In het aller beste geval hebben deze gebou wen de negatieve verdienste, dat ge het landschap niet bederven. Meestal echter werken zij mede aan de ontluistering van de schoonheid in stad of dorp. Het is verbazend jammer, dat een vereniging als „De Holland se Molen" niet kapitaalkrachtig genoeg is om op grote schaal herstel- en vernieuwingswerk zaamheden te laten uitvoeren. Maar deze medaille heeft ook aen keerzijde. Daarop wijst het reeds door ons geciteerde blad „De Molenaar". Denkt men wel eens aan de mensen, die op een molen hun brood moeten verdie nen? Ten diepste gaat het be staan der molenaars boven het behoud van de molens. Een or ganisatie als „De Hollandse Mo len" stelt evenwel het belang van de molen voorop. Zij keert zich vaak met succes tegen de afbraak van molens. Echter bekommert zij zich niet om de gedupeerde molenaar. Deze toe stand moet hoogst onbevredigend worden geacht. Ja, in oorlogstijd kregen de molenaars pluimpjes genoeg. Zij zagen immers kans om de meel- voorziening te garanderen. In verschillende streken redden de molenaars, met gevaar voor eigen leven, hun landgenoten van de hongerdood. Maar wie denkt er tegenwoordig nog aan de molenaar? STROOMTARIEF. Aangezien een molen afhan- kelyk is van de windkracht, heb ben de meeste molenaars, die hun moleninstallatie nog gebrui ken, ook een electromotor voor de dagen, waarop de wieken niet kunnen draaien. Dit „gemengde bedrijf" is ech ter kostbaar. Want de stroom- tarieven zijn hoog bij weinig ge- gebruik en laag bij intensief ge bruik. De windmolenaar, die uiteraard een klein kwantum electriciteit verbruikt, is dus duur uit! Het blad „De Mole naar" meent, dat de regering een eerste stap op de weg ter ver betering van deze situatie moet doen, namelijk zorgen, dat voor (Van onze Utrechtse correspondent. Het Christelyk Nationaal Vak verbond heeft zijn reeks eendaag- se s di«-onfere tiX voortoczei ervaringen zo op het gebied van met ëeTrc3e ^ver!S 1 de kadertraining hadden. Niet al- kadertraining len waren daar enthousiast over. training en kadervorming in het waren "aar V Vj*.". bedrijf". Daarbij had bet Verbond Tegenover hun ervaringen stelde bedrQf'. Daarbij had het Verbond zich verzekerd van de voorlich ting van dr J. H. Scheurer te dr Scheurer evenwel de zijne, die uiteraard door zijn dagelijkse Voorburg, wn "deskundige dR Prac«* <*n grote onderneming terrein l~ zee interessant waren. De heer Scheurer wees er ten- De heer Scheurer maakte dui- slotte wel op, dat het groot ver- delük, dat de vraag naar kader schil maakt of de training op hu- zo oud is ais de bedrijven zelf. Natuurlijk heeft men ook steeds training en vorming gekend. Maar in de moderne tijd, nu de ondernemingen groter zijn gewor- manistische of op christelijke grondslag geschiedt. In het laat ste geval dringt men verder in de harten door. Deze opmerking gaf de voorzitter van C.N.V., de heer den, is de behoefte aan kader M. Ruppert, de vraag in de mond sterk toegenomen. De voortschrij-of men wellicht als christelijke dende mechanisatie en de demo-1 vakbeweging een bijzondere taak cratisering der bedrijfsvoering 1 op het gebied van de kadervor- hebben er het hare toe bijgedra-1 ming heeft, een vraag, welke in gen om meer aandacht te beste-1 deze vergadering natuurlijk niet den aan de opleiding van degenen, i zo maar beantwoord kon worden, die een klein deel van de verant- maar die het overwegen stellig woordelijkheid in het bedrijf dra-1 waard is. De Tweede Kamer is Vrijdag met de behandeling van het voorstel om de belasting op benzine opnieuw met 4>/2 cent per liter te verhogen, niet klaar gekomen. Er was tegen dit ontwerp al dadelijk een sterke oppositie, omdat vooral ook het bedrijfs leven door een verhoogde be lasting zwaar wordt getroffen. Het waren vooral de heren C. v. d. Heuvel, Krol, v. d. Wete ring en Ritmeester, die zich daarbij roerden. Minister Lieftinck hield ech ter voet bij stuk. Hij kan dezej f 37 millioen, die geheel past in de nieuwe belastingvoorstellen, niet missen. Bovendien zijn de devaluatie en de resultaten van de R.T.C. ongunstig geweest voor onze be grotingspositie en door dit be grotingstekort wordt de belas tingsbalans bedreigd. Het laatste argument was, dat de voort gaande liberalisatie van het handelsverkeer tot gevolg heeft dat het contingenteringssysteem wordt opgeheven. Het is echter beslist noodzakelijk, dat de to tale benzine-invoer beperkt) wordt. Daarvoor is het invoer recht noodzakelijk. In Mei 1940 bedroeg dit recht f 7.84% per hl. Nu zal het worden f 16.65. Dit betekent een verhoging van 110 Dat komt ongeveer overeen met de prijsstijging. De bezwaren van vele spre kers, dat het wegverkeer van deze maatregel de dupe zal wor den, wees de bewindsman van de hand. Tegenover de duur dere benzine stelde hij de af- belasting. De spoorwegen heb ben als N.V. dit voordeel niet. Integendeel, de vennoot schapsbelasting zal worden ver hoogd. Sinds 1948 is het ben zineverbruik van personenauto's met 25 gestegen. Voor de vrachtauto's bedraagt dit cijfer 6,7 De verhoging van de benzine prijs, zo meende Minister Lief tinck te mogen concluderen, zal dus inderdaad een verminering van het personenvervoer ten gevolge hebben. Dat is dan pre cies wat de Regering wil. Mi nister Lieftinck zeide, dat hij wilde bekijken of hij iets voor de IJsselmeervissers en voor de mensen, die zelf water oppom pen kan doen. Het verwijt van verschillen de afgevaardigden, dat de over heidsbemoeiing te groot is wim pelde de bewinsman ook af. De overheidsbemoeiing was naar zijn smaak niet meer zodanig, dat er nog een grote inkrimping te verwachten valt. De uitvoe ring van deze wet zal niet kun nen wachten tot de economische Unie tot stand gebracht is*. De gehele unificatie van de accijn zen zal n.L niet voor de tweede helft van dit jaar voor elkaar komen. Dit wetsontwerp past nu eenmaal in het kader vin de belastingherzieningen. Spoed is ons geboden. Uitstel van dit wetsontwerp zal In feite een elegante wijze van verwerping betekenen, zo zeide de Minister ten slotte. Zou de Kamer dit wetsvoorstel niet aannemen, dat zal de Regering genoodzaakt zijn om alle aan hangige wetsontwerpen opnieuw in studie te nemen. In laatste instantie deelde de minister echter mede, dat hij bereid was het K.B. waarin de datum wordt genoemd waar op de verhoging van de belas ting op de benzine in werking treedt niet te zullen uitlok ken vóór 1 Mei a.s. Hij hoopte dat de belastingontwerpen dan voor deze datum in de Tweede Kamer zullen worden behan deld. Wie dacht, dat de minister nu wel het wetsontwerp in zijn zak zou kunnen steken, kwam be drogen uit. Er was n.l. nog een amendement v. d. Wetering(c.h.) om te proberen de lasten voor hen, die met dieseltractie wer- Korte Berichten. Dr Herbert Skinner is benoemd tot hoofd van de afdeling theore tische natuurkunde aan het in stituut voor onderzoek te Har well. Hij volgt ais zodanig dr Fuchs op, die tot 14 jaar gevan genisstraf is veroordeeld. Volgens de Franse bladen heeft de politie een complot ontdekt ter ontvoering van de 14-jarige zoon van ex-keizer Bao Dai, hoofd van de staat Vietnam. Prins Bao Long gaat te Maslaca bij de Spaanse grens op school. Te Lake Success is meegedeeld, dat de Veenigde Naties fabrieken in de gehele wereld zal uitnodigen in te schrijven voor de leverantie van alles wat voor de inrichting van haar nieuwe hoofdkwartier te New York nodig is. Het gebouw telt 39 verdiepingen. De twee jonge Maleiers, Rosli Bin Dobi en Morsjidi Bin Sidek, die in December gouverneur Dun can Steward van. Serawak ver moordden, zijn door ophanging te rechtgesteld. In de Chinese wijk te Montreal heeft in een hotel een zware brand gewoed. Vier personen zijn om het leven gekomen, 14 wor den vermist. Het doorzoeken van de puinhopen wordt bemoeilijkt doordat alles met een ijslaag is bedekt. „Le Drole", het bekende kanon van Napoleon, dat in 1813 in de slag bij Leipzig door Prins August van Pruisen werd veroverd, is on langs door de Duitsers aan de Franse autoriteiten teruggegeven. De Spaanse regering heeft de nieuwe onafhankelijke staten Vietnam, Laos en Cambodja er kend. „Vierde Prinsenkind" wil: Ook dit jaar weer gratis vacantie voor oorlogswezen. De Stichting „Het Vierde Prinsenkind", die zich tot taak heeft gesteld duizenden oorlogs wezen en door de oorlog inva lide geworden kinderen, 's zo mers een prettige vacantie te bezorgen, vraagt, aangezien het moeilijk is deze invalide kinde ren in de leeftijd van 9 t.m. 20 jaar op te sporen, gegadigden hiervoor op te geven bij het secretariaat der Stichting Hof straat 13, Dordrecht. schaffing van de ondernemings- kgn niet te verzwaren. Voor hplaettincr FIP cnnnrurfiffpn VIPV*_ 1 i n - deze mensen zou n.l. de motor rijtuigenbelasting worden ver hoogd. Nu wilde het geval, dat over dit amendement de stemmen staakten. Het stond 3030. Er zat dus niets anders op dan de beslissing uit te stellen en wel tot 15 Maart a.s. „Befehl 1st Befehl". Fusillades en nekschoten in het „Sperrgebiet" om Wagenlngen. Tegen de Duitse Standarte- führer (kolonel) H. M. Lippert, die van Januari tot Mei 1945 be velhebber was van het 84ste S.S.-regiment „Landstorm Ne derland", dat ook het z.g. „Sperr gebiet tussen Wolfheze en Eist (Utr.) bezet hield, is voor de Bijz. Strafkamer van de Arn hemse rechtbank 20 jaar ge- eist. L. wordt ervan beschuldigd straf de hand te hebben gehou den aan het bevel, dat iedere burger, die niet in het bezit was van een toestemming of door Duitse militairen werd be geleid, zonder enige berechting of enig objectief onderzoek moest worden doodgeschoten. Een twintigtal mensen was om deze reden door ondergeschik ten van L. gefusilleerd, of met een nekschot gedood. Vrijwel allen waren inwoners van Wa- geningen of Rhenen, die tracht ten iets van hun eigendommen uit hun huis te redden. Een der slachtoffers was een man uit een O.T.-ploeg. Zijn band sprong en hij bleef achter om zijn band te repareren. Toen hij alleen zijn weg vervolgde in de richting van het werk, dat hij door de Duitsers gedwongen was te verrichten, ontmoette hij een patrouille en deze schoot hem zonder nader onderzoek dood. „Als hier een standgericht zou zijn gehouden, was de.ver gissing afin het licht gekomen", aldus de president. „Iedere soldaat was zijn eigen standgericht. Hij mocht zelfs zijn eigen superieur doodschieten lis deze iets verdachts deed. Hij moest zich houden aan de or ders", was verdachte's ant woord. (Ingez. mededeling advert.) FEUILLETON door TO VAN THIEL. 23) Z'n ouders hebben wel vreemd opgekeken, dat hij een „fijn" meisje wilde hebben, daar wa ren ze niet zo erg enthousiast over, bang voor eventuele ver wikkelingen. Maar hij had ze helemaal gerust gesteld. Ally knipt nog evei het electrisch lampje aan. Ze wil nog eens die moeilijk vo -r haar bevattende woorden overlezen. En net als vanmorgen treft het haar half pijnlijk, half strelend, dat Kees zo overtuigd schrijft: „Ik weet, dat mijn meisje niet conserva tief is, en dat ze uit overtuiging niet mee zal doen aan dat hei dens egoïsme van die steile or thodoxen, die iedereen voor god deloos houden, die niet precies het door hen uitgestippeld paadje naar de hemel bewande len. Ze beg :jpen vanuit hun eigengerechtige bekrompen krin getje niet, hoe gehaat ze zichzelf daardoor maken." En dik on derstreept schrijft Kees: „Ons leven mag niet op zichzelf blij ven staan, maar moet ingescha keld worden in het grote leven. Ik heb er de laatste tijd eens goed over nagedacht w-t eigen lijk geloof is. En ik ben tot deze slotsom gekomen, dat je begin nen moet jezelf te vergeten, door je intens over te geven aan je plicht (je doodgewone dage lijkse Werk). Dan, anderen hel pen en tenslotte de overgave aan het leven. En als we zo onszelf verliezen, dan komt ook op zijn tijd het geloof in God. Dat ge loof zal tot ons komen onge merkt of plotseling. Want niet wij vinden het geloof, het geloof vindt ons. Niet wij vinden God, God vindt ons. En zo zie ik, evengoed als jij, Christus als het hoogste levensideaal. Gelijkge stemd kunnen we straks Paas feest vieren. Niet als Germaans lentefeest of Grieks onsterfe- lijkheidsfeest, maar als feest in het geloof in de overwinning van het Christuslicht in ons eigen leven en in het leven der mensheid." Lang ligt Ally te tobben en te denken. Die redenering is heel sympathiek, maar ze voelt er geen ziel in. Met de dood voor ogen heb je geen houvast aan zo'n ideaal. Dan is 't enige: ge nade, vergeving, verlossing. En ze piekert er ever hoe het toch komt, dat de Gereformeerden toch zo gehaat zijn door de mo dernen. Zou het zijn, omdat ze niet openlyk en ruiterlijk ge noeg voor hun geloof durven uitkomen en er over spreken? Maar bang als het op getuigen aankomt, zich liever terugtrek ken en zich afzijdig houden. En zo laden ze de schijn op zich, dat ze die anderen te goddeloos vinden om er omgang mee te hebben. Ally zucht. Zal zij nu ande ren oordelen? En hoe is ze zelf? Ze schrikt er van als ze bedenkt dat ze over zes weken belijde nis zal doen HOOFDSTUK VI. Els is druk bezig een veel eisende dame te bedienen, als de postbode binnenstapt en een brief op de toonbank-legt. Een vluchtige blik naar het adres van de afzender doet haar ver wonderd de wenkbrauwen op trekken. Van Kees Kolff. Wat moet dat betekenen? Met een vlug gebaar steekt ze de enve loppe ongemerkt in haar japon- zalc, en helpt geduldig verder totdat de klant helemaal vol daan de winkel verlaat. Tijd voor lezen heeft ze eigen lijk niet zo midden op de mor gen maar ze is toch te nieuws gierig om de enveloppe tot twaalf uur dicht te laten. Met één rits van de papiersnijder heeft ze de brief open en leest: Beste Els. 'kWil je, al is het eigenlijk veel te laat, nog mijn excuses aanbieden, dat ik zo maar zon der afscheid van jou te nemen, vertrekken ben. Tot mijn ver ontschuldiging heb je zeker wel van Ally gehoord, dat alles nog al gehaast is gegaan en ik wei nig tijd meer over had. Maar onze kennismaking op het ijs was toch te prettig om je nu opeens zo te verwaarlozen. Wil je het me niet kwalijk nemen, Els? Al senteef, dat ze de Zondag vóór Pasen belijdenis doet. Nu zou ik graag willen, dat je een grote mand bloemen voor me bestelde. Jij weet beter dan ik haar voorliefde en'smaak op dat gebied. Zoek zelf maar iets uit dat je erg mooi vindt en laat de rekening sturen aan mijn adres. Geld speelt in dit geval geen rol, dat begrijp je wel. Nu nog iets. Mijn moeder, vraag maar eens aan Ally of ze je iets van haar vertellen wil, is gauw jarig (3 Mei). Kun jij nu ook een heel mooi kunst werkje voor haar maken? Over leg maar met Al wat het moet zijn. Ik dacht een mooie warme sjaal, tas of iets dergelijks. Nu Els, ik hoop dat je aan mijn verlangens wilt voldoen. Veel succes er mee. De harte lijke groeten van KEES. (Wordt vervolgd.) Gemeentebezoek Commissaris der Koningin. De Commissaris der Konin gin zal op 29 Maart om 9 uur de gemeente Kapelle en om 16 uur de gemeente Kloetinge be zoeken. Excursie na r Frankrijk. In de tweede helft van Juli organiseert de Z.L.M. een vijf daagse conferentie voor fruit en groentetelers naar Frankrijk. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. De commissaris van politie te Middelburg deelt ons mede, dat aan zijn bureau de volgende ge vonden voorwerpen zijn gedepo neerd en terug te bekomen Za terdagavond tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, grijze gebreide handschoen, wit wollen kinderwant, groene gebreide handschoen, bruine portemonnaie zonder inh., kinderwant met blau we rand, 1 pr donkerrode kinder wanten, witte kinderwant, bruine actetas, rijwiellantaarnkop, brui ne rechter glacé handschoen, 2 rijwielbuitenbanden, rechter mo torhandschoen, 1 p. kinderwanten en een eetlepel, portemonnaie met f0.50 en een bril. Voor verloren artikelen welke bij particulieren in bewaring wor den gehouden, raadplege men de lijst op ons kantoor te Middel burg. Collecte Simavi. Donderdag a.s. wordt de jaar lijkse collecte voor S.I.M.A.V.I. gehouden. De gelden zijn be stemd voor de leniging van de nood, die er nog steeds op me disch gebied in Indonesië heerst. De plaatselijke afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers heeft zich met de orga nisatie van deze collecte belast. Het comité, dat daartoe is ge vormd bestaat uit mevr. M. Ok- ker-Vrolijk, voorzitster; mevr. Pel-Mellink, secretaresse; mevr. Simons-Kaan, penningmeeste- resse en de leden mevr. v. d. Borgh-Oldenriel, mevr. Rene- man, mevr. Veldkamp, dr Taze- laar en mevr. Stam-Harting. Jaarvergadering N.R.V. Vrijdagavond hield de N.R.V. afd. Walcheren haar jaarverga dering in restaurant ,,'t Raed- huis". Na een kort openings woord van de voorzitter, de heer A. Buyterse, gaf de secre taresse mej. H. A. van Visvliet een overzicht van het vereni gingsleven in het afgelopen jaar. Zij deelde mede, dat het aantal leden van 390 tot 347 is terug gelopen. De penningmeester, de heer C. A. Schippers, eindigde zijn financieel overzicht met te vermelden, dat op 31 Dec. j.l. het saldo in kas f 721,69 bedroeg. Hij bracht dank aan de be stuursleden en deelde mede, dat hij, mede om gezondheidsrede nen, bedankt als bestuurslid. Men zal nader in deze vacature voorzien, daar uit de aanwezi gen niemand bereid bleek een benoeming tot bestuurslid te aanvaarden. Als afgevaardigde naar de alg. vergadering der N.R.V. werd d° voorzitter opnieuw ge kozen, terwijl mej. van Visvliet afgevaardigd werd naar de Raad van Afgevaardigden. Na de pauze werd een aantrekkelijk filmprogramma vertoond met o.m. Victcry Parade en de film over het huwelijk van Prinses Elisabeth. VLISSINGEN. Verbetering busdiensten. In de Vrijdag gehouden raads-' vergadering werden bij de rond vraag nog verschillende zaken onder de aandacht van B. en W. gebracht. De heer Theune vroeg of de kelders in de huizen tussen de Badhuisstraat en het Engelse kerkje dichtgemaakt kunnen wor den, omdat er dikwijls kinderen in kruipen. De heer Wanst wilde graag weten, wanneer de worst- kokerij op het plein van de R.K. jongensschool verdwijnt. In ant woord op een desbetreffende vraag kreeg de heer Ventevogel ten antwoord, dat de vestiging van een jachthaven de aandacht heeft van B. en W. eii men geheel afhankelijk is van de Rijkswater staat voor wat betreft de plaats. Hiermee zal contact opgenomen worden. De heer de Wit vroeg van wie het Vlismar-terrein is. Hel is van het Rijk, behoort bij de Haven-terreinen en is in huur bij de Vlismar, die echter graag de huur wil overdoen. „De Schelde" heeft er al eens het oog op laten vallen, maar dat is nu wat op de achtergrond geraakt. De voorzit ter opperde hierbij nog de moge lijkheid de weg langs de Vlismar te verbreden en een fietspad aan te leggen, door een strook grond van de Vlismar te nemen. Nadat de heer de Wit nog had gehoord, dat men er op werkt om het badpaviljoen voor het sei zoen klaar te krijgen, zeido hij, gehoord te hebben, dat de Stoomtram Walcheren van plan is een ringlijn in te leggen naar Vlissingen. Naar aanleiding hiervan deelde wethouder van Oorschot mede, dat de Stoom tram het plan heeft met bussen te rijden van de stad Vlissingen naar het station en via het Ha vendorp en de Oude Vlissingse weg en Keersluis over de Nieuwe Vlissingse weg naar Middelburg en langs dezelfde route terug. Voorts is met de directeur ge sproken over een ringlijn door de stad, het laten maken van een omweg langs Tuindorp en het la ten rijden van de bus van en naar Koudekerke door de Pres. Roose- veltlaan. De heer Marijs vroeg waarom de herbestrating van de Wal- straat is stopgezet. Hij zou bever zien, dat 't werk wordt voortgezet. Het veranderen van het eenrich tingverkeer op stille uren zal be keken worden. De heer Marijs sneed ook de vuilnisbelt aan, al was het dan niet in letterlijke zin. Van het Prov. Bestuur is de ge- dachte uitgegaan op dit terrein in samenwerking met verschillen de gemeenten en een particulier een vuilverwerkingsinrichting te stichten. Een commissie heeft dit in onderzoek, maar het wordt nu wel tijd, dat er wat gebeurt, zei weth. van Popering. Anders zul len we moeten bekijken of we zelf het vuil kunnen verwijderen. Tenslotte kreeg de heer Corve- leijn nog ten antwoord, dat het herbouwplan voor het Eiland, nog steeds niet uitgevoerd kan wor den wegens gebrek aan bouwvo lume. Vlissingen heeft nog een 1100 herbouwgevaüen. De volgende raadsvergadering zal op Donderdag 30 Maart ge houden worden. K.N.A.U. district Zeeland. In de bestuursvergadering van het district Zeeland van de K.N. A.U. werd de heer J. Willemse uit Vlissingen benoemd tot voor zitter van de districtstechnische commissie. Het secretariaat zal i voorlopig worden waargenomen door de heer F. A. Kolijn. Ais gedelegeerde naar de K.N.A.U.- j vergadering in Amsterdam wer den aangewezen de heren F. A. Kolijn en J. A. Boone. De cen- j trale training zal worden gehou den in de duinen bij Huvers. VEERE. A.R.-Kiesvereniging. Onder leiding van de heer A. P. Kasse kwam de A.R.-Kiesver eniging Dinsdagavond bijeen. Na dat de huishoudelijke zaken wa ren behandeld hield de heer A. Schout, bd van Ged. Staten van Zeeland een propagandarede over onze taak ten opzichte van de a.s. Statenverkiezing. Op duidelijke wijze gaf hij een uiteenzetting over dit onderwerp, mede in aan sluiting met het wereldgebeuren. Met grote ernst wees hij er ook op, de taak te zien in het bcht van Gods Woord. De vele vragen werden door hem op duidelijke wijze beantwoord. BIGGEKERKE. „Draagt elkanders lasten". De ziekenkas „Draagt elkan ders lasten" hield Woensdagavond haar 22ste jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter A. de Witte. Het ledental was met 4 ge stegen en bedraagt thans 40. Uit het financiële verslag van de penningmeester C. Clarisse bleek, dat het totaal bezit der kas op 31 Dec. j.l. f 3856.55 bedroeg. Er was een batig saldo van f465fll. Uitgekeerd aan zieken geld f644.23. Dit was 75.8 van de ontvan gen contributie. Uit alles bbjkt dat de kas ten volle aan haar doel beantwoordt en levensvatbaar heid heeft VROUWENPOLDER. Jaarvergadering Herv. Jeugdclub ,,'t Mosterdzaadje". Donderdagavond vierde genoem de club haar 3e jaarfeest o.l.v. de heer W. Hekhuis. Deze hield een Bijbelinleiding. Secertaris en pen ningmeester brachten hun jaar verslagen uit. Het programma be stond uit voordrachten, samen spraken, pantomines en een voor drachtenwedstrijd. Burgemeester v. Liere was de tolk van allen en dankte voor het gebodene. Ds de Boer dankte de heer Hekhuis voor de vele opofferin gen, die hij zich getroost voor htt jeugdwerk, waarna hij met dank gebed deze feestavond sloot. GRIJPSKERKE. Geref, jeugd nam afscheid van ds L. Dorst. Donderdagavond namen de Ger. jeugdverenigingen afscheid van ds en mevr. Dorst, wegens hun vertrek naar Hardenberg. De heer I. Marinussen, voorzit ter van de J.V., wees erop, dat de jeugdverenigingen veel dank zijn verschuldigd aan de vertrek kende predikant. Een tableau werd uitgevoerd door de leden van de M.V. over „De roeping der vrouw". Zang, voordracht en vertelling wissel den elkaar af. De heer Marinussen bracht ver volgens in herinnering de eerste ontmoeting met ds Dorst en hij wees erop, dat deze altijd bereid was de jeugd van de kerk met zijn adviezen te dienen. Hij dank te ds Dorst hartelijk voor al de steun, die de jeugd van Grijps- kerke mocht ontvangen en in die dank werd ook betrokken mevr. Dorst. Als blijk van waardering werd hem een ets van het stad huis te Middelburg vóór 1940 aan geboden en als ere-voorzitter der J.V. een foto van de leden van deze vereniging. Ds Dorst dankte de jeugd voor alles wat ze voor hem was ge weest. Hij noemde het een band van hechte vriendschap. De heer L. Adriaanse las een gedicht voor, getiteld „Ten af scheid", aangeboden aan ds Dorst. Vervolgens was er een af- scheidstabieau, waarin voorkwam het „God zij met U", terwijl er gezongen werd Ps. 134 3. WESTKAPELLE. Jaarvergadering J.V. en M.V. Donderdag hielden de Gerefor meerde J.V. en M.V. hun jaarver gadering in de cantine van het Zwitsers kamp. De secretaris, de heer M. de Witte, opende deze avond. Hij las ook het jaarverslag. Mej. D. Lous, secretaresse der M.V., las vervolgens, op rijm, het jaarverslag der M.V. voor. Een inleiding over Gew. Geschiedenis werd geleverd door een lid der J.V. Drie meisjes hielden een voordracht, getiteld „Simson", terwijl een meisje ook een inlei ding hield over „Blijdschap". Zangstukjes door leden der M.V., samenspraak en voordracht vul den de avond. Een collecte voor de Evangeli satie bracht f 21.75 op. De heer M. de Witte sloot deze avond met gebed. vum STEMMEN STAAKTEN. In de Kamervergadering van Vrijdag hebben de stemmen hij de beslissing over een amende ment gestaakt. Met het gevoig, dat over de verhoging van de benzineoelas- ting geen besluit genomen kon worden. Voor minister Lieftinck, die zijn ontwerp er door wilde ha len, een onaangename geschie denis. Eveneens voor de tegenstan ders van de verhoging, die van oordeel zijn, dat het auto-ver voer niet helemaal onmogelijk moet worden gemaakt. Maar toch ook voor de groep waartoe ik de eer heb tf beho ren, de gewone burgerij. Wij hebben 100 Kamerleden. Natuurlijk kunnen deze heren niet altijd aanwezig zijn. Maar als een belangrijk be sluit genomen moet worden, dan mag toch worden verwacht, dat de heren van hun belangstelling blijk geven. Hoe was 't nu Vrijdag? De stemmen staakten. En bij die stemming bleek, dat maar even 40 leden afwezig waren. Bij een belangrijke en nogal ingrijpende stemming. Ik kan dit niet bewonderen. Dat er gespijbeld wordt, goed. Maar men moet het toch niet al te erg maken. 2it „Wij geven vitamine in onze margarine", zegt Amersfoortse fabriek. Een margarinefabriek poogt de margarine-oorlog, die hier en daar in ons land woedt, een halt toe te roepen. "Van Maandag af komt er in de margarine van deze fabriek weer vitamine A«_ De toevoeging daarvan is in Mei van het vorig jaar stopgezet, toen de regering de kosteloze verstrekking van vitamine A aan de Nederlandse industrie stop zette. De fabriek neemt van nu af deze kosten zelf voor haar rekening. Zij brengt een product op de markt, waarin per K kg. boter 5000 eenheden vitamine A zijn verwerkt. De prijs van de margarine, de vorige week door de regering vrijgegeven, zal door deze fabriek worden gehand haafd op 34 cent per half pond. Of de andere margarine- industrieën dit Amersfoortse voorbeeld willen volgen, blijft een open vraag. Hervormde jeugddag in het Zuiden. In overleg met en met mede werking van verschillende jeugd organisaties, welker leden geheel of grotendeels tot de Nederlands Hervormde Kerk behoren, heeft de regionale commissie voor het Zuiden besloten op tweede Paas dag a.s. te 's-Hertogenbosch een Hervormde jeugddag voor het Zuiden te beleggen voor de jeugd van 16 jaar en ouder. Prijsvraag der Kon. Ned. Ver, „Ons Leger". De Kon. Nederlandse Vereni ging „Ons Leger" secretariaat Wittenburgerweg 76, Wassenaar, schrijft de volgende prijsvraag uit. Gevraagd wordt een opstel over het onderwerp: „Uitgaande van de gedachte, dat een volgende oorlog totaal zal worden gevoerd, wordt gevraagd op welke wijze ons volk ware voor te lichten om trent de daaraan verbonden geva ren en mogelijk daaruit voort vloeiende gevolgen, opdat het zich vastberaden op het trotseren van deze gevaren voorbereidt". De inzender van het bekroonde antwoord ontvangt een prijs van 350 gulden. Inzendingen moeten voor 31 October a.s. worden ingezonden. Luchtaanvallen op Kanton. In gewoolijk welingelichte krin gen te Hongkong wordt meege deeld, dat meer dan 700 personen gedood'of gewond werden bij de nationalistische luchtaanvallen, die Zaterdag op Kanton zijn uit gevoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2