Zakenman J. A. Louwers veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid NIEUWS Hernieuwd scherp protest ran de Nederlandse regering Moeten alle Duitsers Polen verlaten Nieuwe raadhuis te Krabbendijke werd onder grote belangstelling geopend Bidault deed beroep op gezond verstand van zp landgenoten „Hier is de test-mobilofoon mag ik 2438 van U Over I" „Pijnlijke verbazing en verontwaardiging" Mijnwerkers in V.S. vandaag aan 't werk PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND maandag e MAART 1950 Meer dan 250.000 mensen zouden dakloos worden Commissaris der Koningin verrichtte plechtigheid Het antwoord: verkeersstaking te Parijs „Draadloos" gesprek met redactie verliep vlot SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, 1 lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARNGANG No. 1503 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per mm Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZLTDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Harelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G, A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.14 u., onder u. Maan op 23.09 u., onder 8.13 u. Hoogwater op Dinsdag 7 Maart: Vlissingen: 3.43 u. 2.36 m., 16.08 u. 2.39 m. Terneuzen: 4.14 u. 2.52 m., 16.39 u. 2.55 m. Wemeldinge: 5.42 u. 1.84 m„ 18.04 u. 1.97 m. Zierikzee: 5.25 u. 1.57 m., 17.51 u. 1.70 m. De Nederlandse zakenman J. A. Louwers van de A.K.U. is door het staatsgerechtshof te Praag veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. Na het uitzitten van zijn straf zal Lou wers uit het land gezet worden. Al zijn bezittingen werden verbeurd verklaard. Negen Tsjechoslowaakse aangeklaag den kregen straffen, die variëren van 3 tot 25 jaar dwang arbeid. Aloisie Slovencikova, de 45-jarige vrouwelijke be ambte van een staatsfirma kreeg de zwaarste straf, 25 jaar dwangarbeid. De Nederlandse regering heeft, na het bekend worden van het vonnis, wederom scherp protest aangetekend bij de Tsjechische re gering. Hiertoe werd de Tsjechische gezant Zondag, ten departe ment® van buitenlandse zaken ontboden. A. v. d. Gaag, de zaakgelastigde van het Nederlandse gezantschap te Praag, die het proces heeft bijgewoond, deelde Reuter mee, dat de advocaat van Louwers hem zal aanraden in hoger beroep te gaan. V. d. Gaag zal heden bij het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken een protest indienen tegen het feit, dat Lou wers 11 weken voor het proces in eenzame opsluiting is gehouden en tegen de tijdens het proces te gen de Nederlandse legatie te Praag geuite beschuldigingen. De aanklager had namelijk ge sproken over'„een tegen Tsjecho- Slowakije gerichte activiteit van de Nederlandse legatie". Hij beschuldigde verschillende leden der legatie, ook voormalige leden, van „hulpverlening bij ontvluchting op valse paspoorten" en deelneming aan „economische sabotage". De aanklager noemde bij name kanselier Th. Lochman, de voormalige Nederlandse ge zant A. Marens, de voormalige handelssecretaris D. Kruseman, en de voormalige tweede gezant schapssecretaris M. J. Roosen- bergPolak. Uit de activiteit van de be klaagden, die de steun ondervon den van diplomaten van die landen die hun onafhankelijkheid hadden opgegeven, bleek duidelijk de in vloed van het Atlantisch Pact", aldus de aanklager. „Wij kunnen zien, dat het niet louter een strijd tegen ons land was, maar voor namelijk tegen de Sowjet-Unie". De aanklager bracht in herin nering, dat Louwers verklaard had, dat Nederlandse gezant schapsfunctionarissen hun auto's met enorme winst verkocht had den en dat „knoeierijen met de valuta bijna geregeld voorkwa men". Louwers zou uit de gevan genis een geheime boodschap aan zijn vrienden op de legatie gezon den hebben van de volgende in houd „Stop alle leveringen, doe stappen bij de Koningin". mn MET HET KREMLIN ALS LACHENDE DERDE OP ACHTERGROND. Liever dood dan slaaf. Joegoslavische vluchteling springt uit Zwitsers vliegtuig. Een Joegoslavische vluchteling, wien op het vliegveld van Nort- holt, in Groot-Brittannië, de toe gang tot Engeland was ontzegd, heeft zich boven Noord-Frankrijk uit het vliegtuig gestort, waarme de hij naar Zurich werd terugge bracht. De Joegoslaaf, Nicolaas Martinozick, had tevoren ver klaard dat hij zelfmoord zou ple gen, indien hem de toegang tot Engeland zou worden ontzegd. Tijdens de lunch maakte Marti nozick zijn woorden waar. Toen de stewardess hem kwam bedie nen, gaf hij haar het presenteer blad terug, opende de deur van het vliegtuig en sprong naar bui ten. Het toestel vloog toen boven de moerassen van St. Quentin. Maarschalk Tito heeft in een toespraak tot ongeveer 80.0000 personen te Split de berichten tegengesproken ais zou Joego slavië overwegen met de Sowjet- Unie in onderhandeling te treden. Post voor het troepenschlp „Waterman", welke in een van de tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 9 Maart a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. In het Nederlandse protest werd erop gewezen, dat de Neder landse regering de rechtsgang in het proces tegen de heer Louwers met pijniijko verbazing en verontwaardiging had gevolgd. Deze gang van zaken, welke in Nederland niet zou worden be grepen, kon niet anders dan een schadelijke invloed hebben op de verhouding tussen beide landen. De Nederlandse regering teken de krachtig protest aan tegen het feit, dat de openbare aanklager zich niet had ontzien volkomen ongegronde beschuldigingen tegen leden van de Nederlandse diplo matieke vertegenwoordiging te Praag te uiten. Tenslotte werd van Nederland se zijde nogmaals gewezen op de duidelijke rechtsonzekerheid, wel ke was gebleken uit verschillen de feiten, zoals de onmogelijkheid voor de Nederlandse autoriteiten om voor het proces met de heer Louwers in contact te treden en hem van rechtskundige bijstand te verzekeren en de weigering om ten tijde van het verhoor van de heer Louwers de Nederlandse zaakgelastigde van zijn tolk te doen vergezellen. De geallieerde hoge-commissie te Bonn heeft verklaard, dat Polen de gehei# Duitse bevolking ten Oosten van de Oder-Nelsse- grens wii uitzetten. Het zielental van deze bevolking is niet bekend doch volgens eerdere mededeling nit gezaghebbende geallieerde bron waren Polen en de autoriteiten van de Sowjetzone ongeveer 250.000 Duitsers aan het evacueren. De Oder-Neisse-gaens is de huidige oostelijke grens van Duitsland. Het voormalige Duitse gebied daarachter staat thans onder Pools en Tsjechoslowaaks bestuur. Volgens de mededeling van de hoge commissie heeft Polen de Britse ambassade te Warschau van zijn bedoeling op de hoogte gesteld, verklarend, dat de hui dige transporten pas een eerste groep vormden. De hoge-commissie verklaart van mening te zijn, dat het toe laten van deze vluchtelingen „slechts tot voortzetting van deze onmenselijke en willekeurige maatregelen zal leiden". Zij waar schuwt de West-Duitse federale en staatsregeringen „de nodige maatregelen te nemen om de bin nenkomst te verhinderen van vluchtelingen, wier namen niet voorkomen op de lijsten, die vol gens de overeenkomst van No vember 1.1. tussen de westelijke geallieerden en Polen zijn opge steld". Belgische arbeiders moeten dienen als troef tegen Koning. Het Belgische socialistische socialistische vakverbond het grootste van het land zal een beroep doen op de Belgische ar beiders om uit alle macht te strij den tegen de terugkeer van Ko ning Leopold, zo heeft de plaatse lijke leider van het verbond, Re- nard te Luik verklaard. In een toespraak tot een grote menigte zeide Renard met zeker heid te kunnen zeggen, dat ten minste 70 procent van de arbei ders aan deze oproep gehoor zal geven. „Israël zoekt oorlog" zegt Wafdistisch blad. Het blad van de Wafdistische partij in Egypte, „Al Misry", schrijft dat de Egyptische autori teiten geheime opdrachten van de Israëlische regering aan haar „vijfde kolonne in Egypte"-hebben onderschept. Aan de kolonne zou opdracht zijn gegeven munitie opslagplaatsen, vliegvelden, ha veninstallaties en fabrieken te vernielen. Volgens de Egyptische geheime dienst wii Israël verwarring en onrust in Egypte schepfien. In tussen zouden de Joden voorbe reidingen treffen voor plotselinge aanvallen op de Egyptische strijd krachten, aldus het blad. Deze waarschuwing gaat in tegen een Zaterdagmorgen door Heinrich Albertz, de minister van vluchtelingenzaken in Nedersak- sen (Britse zone) ,dat hij bereid was alle Duitse vluchtelingen uit Polen in West-Duitsland te laten binnenkomen Albertz zou dit gezegd hebben na, ondanks protesten van de Britse douane, een groep van ze venhonderd mensen te hebben toegelaten. Enkele kinderen, die zich bij deze groep bevonden, kregen voor het eerst van hun leven sinaasappelen en riepen uit: „Wat 'n leuke aardappelen". Brand op een Pools schip. Vier brandweerlieden bewusteloos Door broeiing in de lading, die o.m. bestond uit stukgoed, katoen en olienoten, is Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur in de Merwe- haven brand uitgebroken in een der ruimen van het Poolse motor schip „General Walter" groot 4742 brt. en toebehorende aan de Gdynia-Amerika Lynjo Beglugo- we S.A. te Gdynia. De Rotter damse brandweer heeft na een taaie strijd de brand gistermorgen eindelijk onder de knie weten te krijgen. Van de brandweerlieden, die in de met verstikkende rook gevulde ruimen moesten afdalen, zijn er vier bewusteloos geraakt. Zij konden tijdig door kameraden worden gered. Van één hunner bleek opname in het ziekenhuis noodzakelijk. De schade, die aan schip en lading werd toegebracht is zeer aanzien lijk, maar nog niet te overzien. Prins Bernhard te Los Angeles Louis B. Mayer van de Metro- Goldwyn-Mayer filmonderneming heeft Prins Bernhard een diner aangeboden, dat door een groot aantal vooraanstaande filmster ren werd bijgewoond. Hedenmorgen vroeg zou de Prins in zijn eigen Dakota met zijn reisgezelschap naar Washing ton vliegen. Dit vertrek werd ech ter vertraagd omdat de Prins Zondag wegens een griepaanval het bed moest houden. Van me dische zijde werd verklaard, dat de Prins volkomen rust moet hou den daar hij behalve aan griep aan oververmoeidheid lijdt. De ziekte van de Prins liet zich echter niet ernstig aanzien, aldus de verklaring. VERKLARING ONDER PRESSIE? Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Bul gaarse politie een Bulgaar, die als vertaler werkzaam was bij het Amerikaanse gezantschap te So fia, gedwongen, een Engelse gene raal de leider van een westelijk spionnagenet in Bulgarije te noe men. Volgens dit bericht was de ver taler Michaël Sjipkof gearres teerd onder beschuldiging van spionnage. Na te hebben bekend, was hij vrijgelaten, op voorwaarde dat hij bij het Amerikaanse ge zantschap voor Bulgarije inlich tingen zou vergaren. Op het ge zantschap herriep hij zijn beken tenis, maar hy werd later opnieuw gearresteerd. Het ministerie ver klaart niet te weten wat er sinds dien van hem geworden is. Minister van wederopbouw tegen beperkingen bij openbare aanbestedingen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de ge meentebesturen per circulaire medegedeeld, dat het de laatste tijd meermalen voorkomt, dat openbare aanbestedingen worden gehouden, waarbij beperkingen worden bekend gemaakt, ten ge volge waarvan slechts bepaalde groepen van aannemers tot de in schrijving worden toegelaten, b.v. slechts stadgenoten of aannemers, die een bepaalde staatkundige of religieuze richting aanhangen. Aangezien de Rijksoverheid alle Nederlanders gelijke mogelijkhe den bij deze inschrijvingen moet bieden, zal geen goedkeuring ge* hecht worden aan vorenbedoelde beperkingen, voor zover het wer ken betreft, voor de gunning waarvan Rijksgoedkeuring moet worden verkregen in verband met financiële steun of anderszins. Gedenkraam in Vught's raadhuis onthuld. Nadat Zaterdag door de voor zitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, en door de burgemeester van Vught, jhr mr F. J. C. M. van Rycke- vorsel, kransen waren gelegd op de fusilladeplaats van het voor malige concentratiekamp Vught, werd in tegenwoordigheid van vele autoriteiten een gedenkraam in de hal van het Vughtse Raad huis onthuld en overgedragen. Het gedenkraam, vervaardigd door de Haarlemse glazenier N. Schrier is het symbool van dank baarheid van het Nederlandse Rode Kruis voor de hulp, die de bewoners van Vught hebben be toond aan de gevangenen van het kamp. Nieuwe brochure van mr v. d. Starp in beslag genomen. Bü de Scheffer-drukkerij te Dordrecht is een nieuwe brochure verschenen van mr J. van der Starp, verdediger van de onlangs terechtgestelde Anthonie van der Waals. Op last' van de officier van Justitie is de oplaag van de bro chure, die getiteld is: „Een dolk stoot in de rug van het Neder landse volk", in beslag genomen. Deze beslaglegging betekent nog niet, dat deze brochure niet zal mogen worden verhandeld. Het is de bedoeling om eerst ken nis te nemen van de inhoud al vorens een beslissing te nemen of deze brochure in de handel mag worden gebracht. Gedenkraam onthuld als bewijs van warme vriendschap der burgerij. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft Zaterdagmid dag, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genodigden, het herbouwde raadhuis van Krab- bendyke officieel geopend. Deze voor de gemeente zo heu- geiyke gebeurtenis vond plaats in de fraai betimmerde raadszaal waar de burgemeester, de heer J. Vader, in het kort vertelde hoe deze vernieuwing tot stand is ge komen. De eerste die het idee opperde, aldus burgemeester Vader, was zijn voorganger, wyien burge meester W. C. Sandberg tot Es- senburg, wiens beeltenis thans als dankbare herinnering, de raad zaal siert. In het uitbreidingsplan 1944 was reeds een plaats voor een nieuw raadhuis ingeruimd. Na de bevrijding deden zich echter zó veel moeilijkheden voor, dat men moest volstaan met een eenvou dige verbouwing. Het plan, dat in Middelburg direct werd goedge keurd kon echter de huidige di recteur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, de heer J. H. Valk; niet bevredi gen Hy verzocht de raad derhalve of hy een beter plan mocht ont werpen. n dat plan.kwam er, was weliswaar de helft duurder, n.l. f 43.500.doch overschaduwde het eerste plan dusdanig, dat men opnieuw naar Middelburg toog, waar thans ook weer Ir Glerum van het Bureau voor Volkshuis vesting en het Provinciaal Be stuur hun goedkeuring eraan ga ven. Burg. Vader bracht welge meende dank aan allen die hun medewerking hebben verleend; het provinciaal bestuur, de hoofd ingenieur-directeur van het Pro vinciaal Bureau voor Wederop bouw en Volkshuisvesting de heer M. D. A, Glerum, de aannemer Fa. J. H. Benou en Zn, de heer Valk, de Boerenleenbank voor het geboden onderdak tijdens de ver bouwing, en niet het minst de in woners der gemeente, die dit werk hebben helpen bouwen. Spr. betreurde het, dat zijn overleden voorganger de voltooiing niet meer -heeft mogen beleven. Hij richtte zich met enkele piëteits volle woorden tot mevr. Sandberg Jaarvergadering Christelijke Emigratie Centrale. Zaterdag is te Utrecht de jaar vergadering gehouden van de Christeiyke Emigratie Centrale, die over enkele jaren 25 jaar zal bestaan. In 1938 zette de Centrale het werk van de Gereformeerde Emigratie Vereniging voort. Cen trale organisaties ais de Neder landse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, het ChristeHjk Na tionaal Vakverbond, de Ohriste- iijke Werkgevers- en de Christe lijke Middenstandsbond, nemen deel aan het werk van de Christe- ïyke Emigratie Centrale. Na afhandeling van de huishou delijke agenda, vertelde 's mid dags mr J. S. Biesheuvel over zyn reis naar Brazilië, toegelicht met enige films, en besprak hij de emigratiemogeiykheden naar dit land. Naar sprekers mening is Brazilië een land dat ongetwyfeld voor goede Nederlandse immi granten grote mogeiykheden biedt. Georges Bidault, de Franse premier, heeft gisteren in een radio rede in verband met de „zaak der generaals", de stakingen en de wet op sabotage, een aanval gedaan op do communisten. Hy betreurde het, dat het onderzoek naar de „zaak der gene raals", dat rechtspleging tot enig doel heeft voor revolutionnaire doeleinden wordt misbruikt. „Niets dan goede cijfers". Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, die vervolgens het woord voerde, had „ni.ets dan goede cijfers voor Krabbendijke". Zeer simpel be gonnen is men geëindigd met een werk, dat sprekers verrukking kan wegdragen. Hij bracht hulde aan de architect de heer Valk en noemde het „een mirakel" dat de gemeente het gebouw grotendeels contant heeft weten te betalen. Hij bracht de gelukwens over van een oude bekende van de gemeen te, de Schotse Major Camp, en verklaarde, met de hoop, dat het mooie raadhuis zou mogen bydra- gen tot groei van de gemeente, het gebouw voor geopend. Vele gelukwensen. Er volgden hierna vele geluk wensen. Achtereenvolgens spra ken burgemeester Verburg van Waarde, ir M. A. D. Glerum, de heer G. Dees, kassier van de Boe- renlee-nbank, de heer A. de Pag- ter hoofd der Herv. schooi, mede namens de andere scholen, de di recteur van de Veilingsvereniging K.E.O. de heer S. G. Noteboom, de heer Valk en tenslotte burge meester A. A. Elenbaas van 's-Heer Arendskerke. Aanbieding gedenkraam. De plechtigheid was hiermede niet afgelopen, want nu volgde de onthulling van een door de bur gerij aangeboden gedenkraam. Dit gebrandschilderd glas-in-lood raam, ontworpen door J. Pronk en van Bommel te Haarlem, is, zoals de heer P. Kuijt, voorzitter van de commissie van overdracht zei, bedoeld als een bewijs van de warme en vriendschappelijke ver houding tussen burgerij en ge meentebestuur. Het fraaie raam, dat in de achtergevel van 't ge bouw in het midden van het trap penhuis is aangebracht, werd ont huld door burgemeester Vader. Het stelt voor de zegen en rijk dom, die zich rond het nieuwe raadhuis uitstrekken, n.l. de fruit teelt en de landbouw. Tenslotte was er gelegenheid het raadhuis te bezichtigen. De aanwezigen o.w. de heer C. Phi- lipse, lid van G.S., predikanten en burgemeesters der omliggende ge meenten, waren verrast over de fraaie bouw en inrichting en te recht, want van het vroegere ge bouw is slechts heel weinig over gebleven. Vooral de burgemees terskamer aan de linkerzijde van de ingang met de blank eiken be timmering en het fraaie meubilair droeg een ieders bewondering. Men is het in Amerika eens ge worden over de kwestie van de contracten van de stakende myn- werkers. Door de 372.000 stakers in de vetkolenmynen is heden ochtend vroeg het werk hervat. Het betreffende document werd gisteravond getekend. Volgens het nieuwe contract, dat voor de gehele vetkoolindustrie geldt, ontvangen de mynwerkers een loonsverhoging van 70 cents per dag, hetgeen een treffende over winning betekent voor John Le wis en zyn „United Mine- workers". Het omenten van vruchtbomen Tuinbouwvakonderwijzers vergaderden te Goes. De Vereniging van Tuinbouw- vakonderwyzers in Zeeland en West-Brabant heeft Zaterdagmid dag vergaderd in hotel „Centraal" te Goes. Op deze druk bezochte vergadering, die onder leiding stond van de heer W. J. Robyn, werd besloten, op 1 April een ex cursie te houden naar Noord-Be veland om daar de snoei te be zichtigen. Op 27 April zal een be zoek gebracht worden aan da Gentse Floraliën. Vier sprekers hebben op deza middag een korte inleiding gehou den over hun persoonlyke erva ringen met het omenten vari vruchtbomen. De heer v. d. Linda bracht het, nog weinig toegepas te, idee naar voren, om slechts een gedeelte der takken om tg enten en het andere gedeelte nog vrucht te laten dragen. Hiermeda zou men dan kunnen bereiken, dat een oogst van het bestaands ras verkregen wordt en intussen een nieuw, beter ras opgekweekt wordt. C.B.P.B. VERGADERDE TE GOES. Zaterdag vergaderde de Ohr, Boerinnen en Plattelandsmeisjes4 bond afd. Zuid-Beveland te Goel in de Landbouw. De leiding be4 rustte by mej. Geelhoed uiè Nieuwdorp. Sien Geelhoed behandelde „In kopen doen" en Frans de Jager vertelde van de ontwikkelingswer ken te Birkhoven. De presidente mej. Geelhoed eindigde deze leerzame middag met dankgebed. „Ik behoef de aanstichters niet aan te wijzen", zo zeide Bidault, „zü behoren tot een schooi, die zichzelf de laatste tijd onderschei den, heeft door zekere beruchte processen in een zeker deel van Europa". Na nogmaals op de noodzaak van de wet tegen sabotage te heb ben gewezen, definiëerde Bidault de communistische tactiek in de stakingsactie als volgt: „Zy trachten arbeiders in stakingen te betrekken", waarbij looneisen en dergelyfce worden gebruikt om politieke demonstraties en acties te steunen". Stakingen uitgeroepen. Op een massavergadering van 8000 employé's van de Parijse bus- en metrodienst, die de C.G.T. (onder communistische leiding), de Force-Ouvriere, de Christelijke en de autonome vakvereniging vertegenwoordigen, is besloten te staken. De staking gaat heden in. Na de laatste bus en metro van gisternacht zou de dienst niet hervat worden. De stakingsduur is niet vastgesteld: men zal sta ken tot de eisen ingewilligd zyn. Een woordvoerder van de Air France verklaarde, dat de maat schappij mogelyk geen Licht diensten kan onderhouden ten ge volge van deze staking, en deel van het grondpersoneel van het vliegveld Le Bourget was reeds eerder een staking begonnen. De diensten op de Europese lynen werden met vertraging onderhou den. On het vliegveld Orly was de staking van het grondpersoneel meer algemeen. De toestellen van de transatlantische lynen en an dere lange-afstandslynen kwamen wel binnen doch vertrokken niet. Nieuwe Jordaanse regering Samis Pasja Rifal heeft een nieuwe Jordaanse regering ge vormd. VOOR HET EERST hebben Hij „draadloos" getelefoneerd en daarmede de mobilofoon-installatie mogen beproeven, die in de loop van de vorige weck in liet P.T.T.-gebouw te Goes is opgesteld. Zo als we reeds meldden, is deze installatie een onderdeel van het Nederlandse mobilofoonnet-in-opbouw. Het gesprek, dat wy wel iswaar nog niet vanuit een rydende auto hebben mogen voeren verliep vlotter dan wy ooit hadden kunnen denken Het toestel waarmee het ge sprek gevoerd werd, en dat in een auto kan worden ingebouwd, be vond zich in een der kamers van het grote P.T.T.-gebouw. Stel U gerust; de technische details zul len we U onthouden. Wat we za gen, was een keurig grijs metalen kastje, een klein dashbord met enkele schakelaars, een microfoon met een drukknop, welke men, om te kunnen spreken moet in drukken en die men by het luiste ren weer los moet laten en ten slotte een auto-antenne, in de volksmond „spriet" genaamd. Men zag ook hier de schakeling voor blauw en rood, d.w.z. rijdt men met de mobilofoon in het be reik van Goes, dan dient men, om een gesprek te kunnen voeren, de schakelaar op „blauw" zetten. Rijdend naar Rotterdam, en ko mende in het bereik van het mo bilofoonstation Breda, dient men, zo men een gesprek wil voeren, de schakelaar op rood te zetten. „Of we eens een gesprek met de redactie wilden voeren?" was het wel zeer vriendelyke verzoek. „Graag", zeiden we. De schake laar werd omgezet, een kleine electromotor begon te zoemen en daar kwam één der telefonistes „draadloos" door. Het gesprek dat nu volgde deed denken aan die, zoals men ze door de radio van de kustwacht kan beluisteren. „Juffrouw, hier de test-mobilo foon, mag ik nummer 2438 Goes van U? Over!" „Zeker wel, een ogenblik, over" En daar kwam de redactie. De collega aan de lyn was duidelijk door de ingebouwde luidspreker te verstaan. Alleen ging het in het begin wat moeilijk achter iedere zin het onverrojjdelyke „over" te laten horen. Zoiets went echter snel. Geen wir-war! De gehele installatie hebben we mogen bekyken. We hadden zo is de leek een ontzagwekkende apparatuur verwacht, een wir war van knoppen, draden en me ters; enfin, iets in de geest van het aloude radio-amateurisme. Niets van dat alles. Op een der bovenverdiepingen een keurig kastje van ongeveer 1 meter hoogte: de zender; op een andere plaats de ontvanger, die meer deed denken aan een normaal radiotoestel. Er bestaat, vooral in kringen van de scheepvaart, nogal wat be langstelling voor de mobilofoon, en dat is, gezien de mogelykheden geen wonder. Een installatie op de boot Katse VeerZierikzee en HoedekenskerkeTerneuzen, zou zeker wel opgeld doen. Het abon nement is echter nogal kostbaar n.l. ongeveer 100 gulden per maand. Daarboven komen nog eens de normale gesprekkosten zoals P.T.T. die berekent voor de ge wone telefoongesprekken. Zoals we schreven: vanuit een rijdende auto hebben we nog niet gebeld. Dat komt echter. Binnen kort hopen wy deze première mee te maken. Ge moet er niet ver steld van staan, als ge ons dan aan de lijn krijgt. MAO TSE-TOENG TERUG IN CHINA. Volgens een gisteravond te Londen ontvangen bericht van het Chinese communistische pers bureau „Nieuw China" zyn het hoofd van de Chinese „volksrege ring", Mao Tse-Toeng en zijn mi nister van buitenlandse zaken Tsjou En-Lai gisteravond uit Moskou te Peking aangekomen. Zaterdagavond ontstond in de oude Ned. Herv. Kerk te Oost- zaan een begin van brand, dat door het snelle ingrijpen van de brandweer geblust kon worden. Het bleek, dat het houtwerk van de pas gerestaureerde kerk door de hitte van de kachel aan het branden was gegaan. Zaterdag middag werden in Stellendam 'de posthume onderscheidingen uitge reikt voor de twee verdronken redders van de Kon. Wilhelmina, die op 18 December uitvoer om de bemanning van het Zweedse schip „Aslog" te redden Op 28 en 29 Maart zal door de Byz. Strafkamer te Den Bosch de zaak tegen Leemhuis. Vietor en Pegels worden voortgezet. Met een baby van anderhalf jaar op de arm arriveerde Zaterdagmiddag een dame uit Indonesië op Schip hol, die door een aantal voortva rende journalisten met „Mevr. Westerling" werd aangesproken. Maar het bleek mevrouw Wester ling niet te zyn, hoewel deze zich ook mevr. Peters noemt. U heeft wel pech, zei mevr. Peters. Ik hoop hier in Holland niet te veel last met mijn naam te zullen krij gen. Binnenkort zal door de Kon. Marechaussee aan de gren zen een telling worden gehouden van het yerkeer per motorrijtuig. Alle burgers die niet persé in Kanton moeten blyven zyn aan geraden de stad te verlaten. Bij nationalistische luchtaanvallen werden Zaterdag meer dan 700 personen gedood Westerling mag weer, net als voorheen, be zoek ontvangen. De eenzame op sluiting is beëindigd. Een Alba nees minister van Vervoer heeft zelfmoord gepleegd. Hy had in een verslag critiek geleverd op het vervoerswezen en verklaard, dat de Sowjets inplaats van nieu we, overgeschilderde vrachtauto's hadden geleverd. De zelfmoord volgde op een opmerking van een lid van het Politburo dat de man anti-Russisch was. Door het omvallen van een petroleumlamp zijn Zaterdagavond in de Chinese wyk van Saigon duizend strohut ten verbrand. Zes duizend mensen werden dakloos. Districtsvergadering N.C.L.B, te Goes, Zaterdagmiddag vergaderde he$ district Zuid-Beveland, van dé N.C.L.B. in de zaal Bustraan, om- der leiding van de heer Chr. Maai te Oostdyk. De heer Vingerling sprak voor, deze 3e cursusvergadering over: „De Publiekrechtelijke Bedryfs- organisatie", aan de hand van een zestal stellingen. Spr. wees er hierin o.m. op, dat het bedrijfsleven naast anderé levenskringen, een eigen struc tuur en doel heeft, en daarvan geen bevoogding van personeil, van staat of kerk kan aanvaar den, maar nodig heeft eigen lei ding, eigen bevoegdheden en eigen rechtspraak. Een drukke bespreking beweeg hoezeer het gesprokene aller bei langstelling had. BRANDENDE AUTO UIT PAKHUIS GESLEEPT. De commissionnair P. S. te Sta- venisse kwam vorige week plots» ling tot de ontdekking, dat ei brand was ontstaan in zyn aut<^ die in een pakhuis stond. Met bef hulp van zyn Chauffeur wist hfl de auto naar buiten te ryden efl het vuur te blussen. Op deze wijzé bleef oök het pakhuis gespaard. Hoe de bal Zaterdag rolde. Uitslagen Zaterdagmiddagvoetbal I. KI.: Nieuwdorp IKloetingg I 53; WemeldingeColynsf plaat 4—0. 2e KI. A: Kloetinge IIS.V.D, 0—4; Rillandia HKapelle 1—2, Kapelle kampioen. 2e KI. B: Veere IWolphaarts- dy'k II niet gesp. Wissekerke II Serooskeike I 03. 2e KI. C: V.C.K. II—Domburg III 1—3. DE STRIJD OM DE MEDAILLB TE VROUWENPOLDER. Zaterdagmiddag werden tf Vrouwenpolder de laatste ronden gespeeld om de door de voetbal)» club uit Vrouwenpolder beschikj» baar gestelde medaille. Na eeï spannende strijd tussen V.V.C. en E.D.O. werd V.V.C. met een 6—2 overwinning 3e in het tournooi en kwam E.D.O. op de laatste plaat-li, Daarna ging de strijd tussen V.t O.S. en S.D.O. waarin V.I.O.9, met een 51 overwinning beslag wist te leggen op de medaille* S.D.O. bleef eervol op de 2e plaats. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weersverwachting tot Maan dagavond. In de ochtend plaatselyk nevel of mist, overigens droog weer meé overdrijvende wolkenvelden, maal op vele plaatsen ook flinke opi- klaringen. Aanvankelijk zwakkt veranderiyke wind, later zwakki tot matige wind uit zuidelijkt richtingen. Vry zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1