Ned. Herv. Gemeente te Oostburg krijgt stijlvol bedehuis. Theologisch Seminarium der Ned. Herv. Kerk geopend. Komen er ook binnenkort goedkope Zeewuj woningen voor Walcberen „Kardinaal Mindszenty werd door Hongaarse geheime politie gefolterd." Echfalcm Toren met carillon is nog toekomstmuziek. Wat geSieurt er met Nieuw-, uinea? Chefarine „4 De bocht in de weg| Het ambtenarenleger in Indonesië. Geen kweekplaats van eenheidsdominé's. In Souburg ligt 'n plag klaar. a&E ÏÏTbS&ï Viervoudige werking van Chefarine „4". HOEST Zes en dertig uur met electrische schokken gepijnigd. DeA.T.O. en het wegverkeer. Zaterdag Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTET IJK DAGBLAD Pagina 3 OP 2ATERDA6 1d FEBRUARI NAN SONJA DERWAGELTE VCNn«fc i L- A \WI ÖSTKA PELLE REEDS EEN BAD AAN DE ZEE KANT TE WESTKAPELLE WERD DE HEER A.VERHULST GEHULDIGD ALWAAR HU £5JAAR B'J DB DRIJ' WILLIÓÊ BRANDWEER IN DIENST IS ZATERDAG VIERDE DE OUDSTE IN» WOONSTERNEPERIAND EN DIT ALLES WERDALS 6EVON' DEN VOORWERPEN GEDEPONEERD MOEKE PAUWELS TE KLOOSTER» ZANDE HAAR 102e VERJA4RDA6 OPT POLITIEBUREAU TE VLISSIWGEN. Tijdens de oorlogshandelingen gingen allo kerken in Oostburg verloren n.l. de Rooms-Katholleke, de Gereformeerde en de Neder lands Hervormde. De eerste twee kerken werden reeds herbouwd en in gebruik genomen. Met de herbouw van de Nederlands Her vormde kerk werd onlangs aangevangen. Wanneer men thans achter de nieuwe Burgstraat een kijkje neemt moet men al heel veel fantasie bezitten om uit die vele stelllngpalen en planken no dig voor het storten van een betoncontructie in gedachte een kerk to zien verrijzen. Ir F. H. Klokke te Middelburg is de geestelijke vader. De geestelijke vader van dit bouwwerk, de architect ir F. H. Klokke te Middelburg, die tevens het uitbreidingsplan Oostburg heeft uitgewerkt, vertelde ons hoe men destijds voor het pro bleem stond om drie nieuwe ker ken in het bouwplan op te nemen. Men wilde voorkomen dat door plaatsing van de kerken bij elkaar een „bosje torens" zou ontstaan. Daarom werden de kerken dan ook uit elkaar geprojecteerd. De nieuwe Hervormde kerk kreeg de oude plaats toegewezen. Opmerkelijk is, dat men vroeger de kerk heeft gebouwd op een plaats, die het hoogst gelegen was. Mogelijk hebben de vele overstromingen en doorbraken in vroeger eeuwen bij het kiezen van deze plaats een rol gespeeld. Men heeft de kerk een rustige plaats gegeven, buiten winkel straten en zonder verkeer, waar toe bij de kerk een rustig plein is gecreëerd, omgeven door een muur. De vloerhoogte ligt 80 cm. boven de begane grond, zodat er een trapvormige ingang komt. Kerk en verenigingsgebouw vor men een aaneengesloten geheel door een muur met overbouwde poort. Tussen kerk en gebouw komt een open hof. De entree komt schuin voor de verbindings weg met de Nieuwstraat. Door de overbouwde poort is passage mo gelijk naar de Markt, zodat bijv. bij trouwerijen geen stagnatie be hoeft te ontstaan. IN GEDACHTEN. Wanneer men in gedachten de kerk binnentreedt, komt men in de ontmoetingszaal, waardoor men links en rechts naar de gangpaden kan. Preekstoel, doopvont en avond maalstafel zijn geplaatst in de as van het middenpad. Boven de ont moetingszaal komt het orgel. De kerk zal ruimte bieden aan 320 personen. In de kerk komen vier zuilen van rood graniet. In de bei de lengtezijden van de kerk zijn drie zijkapellen ontworpen met lagere aanbouw. Ook aan de belichting is alle aandacht geschonken. De kleine bovenramen zullen spaarzaam licht doorlaten, terwijl de bene denramen in de kapellen ruim licht doorlaten. Achter de preekstoel komt nog een dopelingenkamer en verwar mingskelder. SYMBOLIEK. De consistorie is ontworpen in de toren. Wanneer de dominee straks in de consistorie zijn toga heeft aangetrokken zal hij ge volgd door de ouderlingen de trapjes afdalen en symbolisch van achter de gemeente door het mid denpad als afgevaardigde uit de gemeente, Gods Woord gaan ver kondigen. De constructie bestaat uit be- tonspanten, aangevuld met bak steen. Het plafond zal gewelfd zijn en bestaan uit zacht mate- bereikt. riaal ter beperking van het na galmen. De voorgevel zal blind worden. Er komt een blind raam in, dat zal worden gevuld met natuur steen, waarin een 8 m. hoog kruis van baksteen, versierd met beeld houwwerk op diverse plaatsen, voorstellende Christelijke symbo len. Aangezien door het verplaatsen van het orgel naar boven de in gang, het orgelfront niet meer te zien is, besloten de kerkvoogden ook daar beeldhouwwerk aan te brengen. De goothoogte van de kerk zal 12 meter worden, tegen 9 meter vroeger. Doordat het dak lager worden zal, wordt de totale hoog te weer ongeveer gelijk als vroe ger. Wanneer de wederopbouwin- stanties 'er de goedkeuring aan hechten zal de toren een hoogte krijgen van 50 meter, mogelijk met in de toekomst een carillon erin. Voorlopig zal men genoegen moeten nemen met een stompe afwerking en houten beëindiging. In de klokkenstoelen komt voor lopig de klok, die nu op de be gane grond wordt gebruikt. VERENIGINGSGEBOUW. Het verenigingsgebouw zal men later bouwen. De besprekingen hiervoor zijn reeds ver gevorderd, zodat ook spoedig de bouw daar van kan worden tegemoet gezien. i Wanneer straks de betonstor- ters klaar zullen zijn en het over tollige hout zal worden verwij derd, zal men de vormen van de kerk beter kunnen onderscheiden. Na de voltooiing zal de Hervorm de gemeente te Oostburg beschik ken over een fraai gebouw. Een nieuwe mijlpaal in de wederop bouw van Oostburg zal dan zijn Bent II van plan links af te [slaan? Geeft dan op tijd de richting [aan. VEILIG VERKEER. In zijn rede waarmee Soe- karno het parlement van R.I.S. opende heeft hij in de brede stilgestaan bij de financiële moeilijkheden waarmee de jonge republiek heeft te kampen. Hij wees er op, dat de voor lopige begroting voor 1950 een tekort aangeeft van f 2650 mil- lioen. Getracht zal moeten worden te kon.en tot vermeerdering van inkomsten en daarnaast tót ver minlering van de uitgaven, o.a. door rationalisatie in de staats structuur en in de regerings lichamen en -apparaten. Op dit ogenblik leeft men wat dit betreft op te hoge voet. Voor de oorlog, zo werd becijferd, be droeg het aanta' civiele ambte naren 120.000. Dif aantal is meer dan verdrievoudigd en kan thans worden gesteld op 420.000. Dit cijfer, zo betoogde Soekarno, zal in elk geval teruggebracht moeten worden tot 200.000. Of dit bij de thans heersende wanorde mogelijk zal blijken, is echter een andere vraag. (Van onze Utrechtse corres pondent.) Voor de Nederlandse Hervorm- I wetenschappelijke, culturele en ook practische eisen kan voldoen, heeft in 1946 de erzwaring van de Kerk is 1 Maart een bijzon- f* XT v?S dere dag geweest. Op die datum <d°°ldo*et werd namelijk het theologisch se-j"« fflfaanvaa^ teter eduS minarium dezer kerk geopend. De aanvaarflüe later echter plechtigheid had, zoals wij reeds Vu nnh!? meldden, plaats in het Eykman-1 ®?™na^Vï"' aó hu;s van de stichting „Kerk en;^£ Wereld" te Driebergen eisen' &e CP t ogenblik als liet minimale worden gezien. Fi waren daar tal van perso nen bijeengekomen, te weten het moderamen van de generale syno de, professoren in de theologie aan de diverse universiteiten, af gevaardigden van andere kerken, docenten en studenten van het seminarium, verscheidene predi on dit s. ninarium zullen alle theologische studenten hun oplei ding voltooien. Hier ziin ze enige maanden bijeen n daarna elk een t,ost in de kerk in te nemen. Ds Wesscldijk sprak de wens uit, dat het seminarium aan zijn ver kanten en 'burgerlijke autoritei- pachting zal beantwoorden en jen kerk en predi.ianten ten goede Ds H. J. F. Wesseldijk verrichtte als praeses van de ge nerale synode der Ned. Herv. Kerk de opening. Hij herinnerde er aan, dat de opleiding tot predi kant sedert onheugelijke tijden in discussie is geweest. Niet alleen kerkelijke leidslieden, maar ook gewone gemeenteleden hebben daar hun mening over. Er zijn er, die elke opleiding contrabande achten; daarbij wijzen zij op de discipelen van Christus, die onge letterde mensen waren. Anderen staan een zevenjarige opleiding voor met twee practi sche jaren, het geheel bekroond door het doctoraal examen. Tus- mag komen. Daarna was het woord aan de rector, d r H. B er h of, 'die la zijn „inaugurele oratie" een diep gaande beschouwing ten beste gaf over „De kerk en het Konink rijk". Met enkele toespraken van de rector werd de plechtigheid be sloten. Deze toespraken waren gericht tot de generale synode, de theologische hoogleraren, het instituut Kerk en Wereld, de do centen en de studenten. De achttien studenten, welke het eerste semester zullen mee maken, kregen de verzekering dat het seminarium geen „Ned. Herv. Toezegging van minister Lieftinck. Het is met Nieuw-Guinea een eigenaardige geschiedenis. De Irdonesische regering houdt niet op te verklaren, dat nog in de ioop van 1950 Nieuiv-Guinea bij de U.I.S. zal worden gevoegd. Maar tegelijkertijd worden door de Nederlandse regering ambte naren en militairen ,op vrij grote schaal uitgezonden, wat natuur lijk niet onbelangrijke uitgaven met zich brengt. De vraag dringt zich op, wat dit te betekenen heeft. Is onze regering bezig daar het bed te spreiden voor de republiek Indo nesia? Of heeft zij besloten, kost wat kost, Nieuw-Guinea niet aan de Soekarnisten uit te leveren? Naar het schijnt is op deze vra gen binnenkort een antwoord te wachten. Bij de begroting van Financiën in de Eerste Kamer werden n.l. door de heer Molenaar nadere inlichtingen gevraagd met betrek king tot de uitgaven voor Nieuw- Guinea. Daarop werd door minister Lieftinck geantwoord, dat de om standigheden het nodig maakten dat onverwijld een voorlopig ere- diet ten bedrage van f 5 millioen werd geopend. Maar, zo vervolgde de minister, „ik heb gezegd: verder ga ik niet; nu moet er een begroting komen. Aan de hand daarvan kan dan verder met de Staten Generaal overleg worden gepleegd over de maatregelen, die ton aanzien van Nieuw-Guinea zullen worden ge nomen en over het beleid dat ten opzichte van Nieuw-Guinea zal worden gevoerd." De heer Lio'tinck voegde hier aan nog toe, dat met de indiening van een begroting grote spoed wordt betracht. Zo komen we op de goede weg. Eindelijk zal dan toch blijken, welke plannen onze regering ten opzichte van dit gebiedsdeel heeft. Zoals wij reeds eerder meldden bij het andere is hij in de gang heeft de heer J. D. P. de Smit te bij de voordgur gedacht. De gevel Souburg in opdracht van het ge-van deze huizen zal 4.80 m. breed meentebestuur van Souburg een zijn. Bovendien kan worden opge- plan ontworpen voor goedkopemerkt, dat de voorgevel gelijk is woningen, die buiten het beschik-1 aan de achtergevel. De ramen en bare bouwvolume zullen kunnendeuren, zowel voor als achter, zijn worden gebouwd, indien de mi-1 van eenzelfde constructie, hct- nister tenminste daarvoor toe- geen eveneens een aanmerkelijke stemming verleenc. Van dit plan besparing betekent, daar men dus zal Souburg niet alleen profite- slechts één soort ramen en één ren, doch waarschijnlijk zullen di- soort deuren heeft. By de in- verso Walcherse gemeenten, die houdsopgaaf is een klein schuur- belangsteilfng hiervoor hebben, eveneens van deze woningen toe gewezen krijgen. De heer de Smit vertelde ons, dat de burgemeester van Souburg de heer A. H. S. Stemerding, reeds enige tijd met particulieren onderhandelde, voordat de plan nen van Bussum en Kruiningen werden gepubliceerd. Op 28 Janu ari j.L wendde de burgemeester zich met een verzoek tot de heer Smit, die een plan ontwierp voor een honderdtal woningen, die een gemiddelde inhoud hebben van 228 en 226 kub. m. Er zijn n.l. twee verschillende woningtypen ontworpen. HET PROJECT. De woningen bestaan uit een voorkamer en een woonkeuken, terwijl boven twee slaapkamers en een kleine slaapkamer zijn ge projecteerd. Het verschil tussen de beide typen is hierin gelegen, dat type A een grote woonkamer van 15 vierk. m. heeft en een kleine woonkeuken, terwijl type B juist een grote keuken bezit en een kleinere woonkamer. Boven dien is er nog een verschil in de plaats, waar men de W.C. heeft gedacht. Het ene plan geeft een M.T.S.-ers lichting 1944 met groot verlof. In verband met de intussen ont stane mogelijkheid om de circa 60 M.T.S.-ers van de lichting 1944 die vorig jaar bij de dienst der genie in werkelijke dienst zijn ge roepen, door M.T.S.-ers van jon gere lichtingen te vervangen, worden de eerstgenoemde M.T.S.- ers met ingang van 15 Maart a.s. met groot verlof gezonden. sen deze twee opvattingen bewe- kazerne" of een „kweekplaats gen zich nog velerlei meningen, voor eenheidsdominé's" is. Het zal De generale synode, die ervan de plaats zy'n waar de a.s. predi- overtuigd is, dat de tegenwoor-kanten hun gemeenschapsoefe- dige opleiding onmogelijk aan alle ning zullen hebben. (Ingez. mededeling, ad "rt Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde genees middelen. Eén ervan - Chefarox- zorgt, dat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 6 f 0J5 t FEUILLETON «hmm door ITO VAN THIEL. I 22) Beschaamd stond Ally erbij. Zij had er nog niet eens aan ge dacht om te bidden. En als dat nu al zo was. hoe zou 't dan zyn, als ze eens met Kees getrouwd was. Hoe licht zou ze dan af dwalen. En ze zag zichzelf in gedachten doedziek en Kees haar man naast zich. Zij mis schien neg bidden uit nood, hij zonder gebed. Ze huiv Tde te rug voor die troosteloosheid. Dokter maakte aanstalten om fe vertrekken. Hij kon er nog niet veel van zeggen, zou mor genvroeg terug komen. Maar beneden, alleen -net vader advi seerde hij direct opname in het ziekenhuis en als de chirurg, evenals hij ook galsteen-koliek constateerde, dan zo gauw mo gelijk opereren. Het dagelijks werk van vader en Ally wordt de eerstvolgende maanden helemaal beheerst door de bezoekuurtjes aan moeder. Het is een zware operatie ge weest en moeder blijft lang zwak, maar als ze maar eenmaal zover is, dat ze de hele dag bui ten mag liggen, gaat het de goede kant op. Ally gaat twee keer per dag. 's Morgens van half elf tot elf en 's middags van half vier lot vier. Ze heeft 1 et zo met de fa milie geregeld, dat die het eerste half uur om beurten ko men. Dan kan zy altijd alleen met moeder zijn. Vader gaat elke avond. En in deze ziekenhuistijd, nu moeder zo dicht bij de dood ge weest is en nu helemaal uit de dagelijkse beslommeringen, net leven meer van boven af be schouwd, nu voelt ze opeens dat er iets hapert aan de innerlijke vrede van haar dochter. Heel voorzichtig steekt ze telkens een eindje verder haar moederlijke voelhorens uit. En als ze op een middag in een intiem gesprek praat over haar eigen meisjesjaren en hoe ze vader gevonden heeft, dan kan Ally het opeens niet langer uithouden. Ze biecht alles. Dat ze bijna weggelopen was en dat ze toen toch nog de brief weg stuurde en ze nu geregeld met Kees correspondeert. Maar als moeder vraagt: „Vind je het fijn? voel je je nu geluk kig?" dan vertrekt Ally's ge zichtje krampachtig. Eerst zegt ze een hele poos niets. Als moe der dan met een spontaan ge- baar haar hand pakt en die zacht naar zich toetrekt, hak kelt het meisje half snikkend: „Ik weet het zelf niet of ik wel helemaal gelukkig ben. Soms als ik aan de toekomst denk, is het net of er een donker gordijn voor hangt." Moeder knikt. Zo had ze het zelf vroeger ook wel gevoeld als ze iet op het goede pad was. Als Ally opschrikt door het signaal dat het bezoek uur geëindigd is en bruusk op wil staan, houdt moeder nog even haar arm vast. „Ik zal veel voor je bidden, kind." Dan plotseling op een avond onder het broodeten zegt vader: „Och ja, dat is waar ook, moe der vroeg gisteren of vtre van avond samen komen." f Verwonderd kijkt Ally op. De avonden zijn voor vader en moeder alleen en de hele dag heeft moeder er niet naar ge taald, dat ze 's avonds meeko men zou. Maar alia, zij wil wel. Dan zal ze haar schortje om te borduren maar meenemen, dan kan vader zich toch nog onge stoord aan moeder wijden. Het wordt een bezoekuurtje voor Ally, dat ze nooit weer vergeet. Stil zit ze gedoken in de rieten stoel. Haar vingers bewe gen mechanisch heen en weer, en vormen langs de gecalqueer de lijntjes sierlijke bloemmotief- jes met steeltjes, knopjes en takjes. Moeder ligt met de handen gevouwen en de ogen gesloten te luisteren naar de meditatie, die vader voorleest. Zijn rustige stem dwingt tot luisteren. En Ally luistert, ze luistert zo in tens, dat ze zich verbeeldt heel dicht bij de hemel te zijn. Zo blijven zitten hier. Hier is liefde en vrede en gemeenschap met God. Met een zucht staat ze op als vader aanstalten maakt om weg te gaan. Bezorgd zoeken moe ders ogen de hare, maar Ally merkt het niet. Afwezig neemt ze afscheid en als in een droom loopt ze stijf gearmd naast va der de weg naar huis. Maar als ze op bed nog eens na wil ge nieten het gevoel van dicht bij de hemel te zijn en ze zich te binnen wii roepen wat vader voorlas over het laatste der da gen en de wederkomst van Christus, dan opeens bespringen haar weer de gedachten aan Kees. Ze heeft vandaag een brief gekregen. Hij was een weekend thuis geweest. Z'n ouders hadden hem zo'n beetje aan een meisje willen helpen, en om daarvan af te komen en ook omdat hij het graag wilde ver tellen, had hij haar portret laten zien. (Wordt vervolgd.) (Ingez. mededeling, advert.) Rode Hoestpoeders van Mijnhardt Doos 45 ct. Aorie Benemen. In een geheime zitting van een Amerikaanse Senaatscommissie is heden de senatoren meegedeeld, dat de plannen om in geval van nood het gehele leven in de V.S. op voet van oorlog te stellen, zijn uiigewerkt. Tot aeze plannen be horen ook voorzieningen voor de burgerverdediging tegen aanval len met atoombommen. Roemenië heeft Gr.-Brittannië en de V.S. verzocht hun kantoren van voorlichting, verbonden aan de Britse en Amerikaanse gezant- scnappen te Boekarest, te sluiten, aidus werd Donderdagavond door het officiële Roemeense persbu reau gemeld. Ernstige hongersnood zou vol gens te rfonkong ontvangen be richten in de omgeving van Sjangnai heersen onuer een mil joen mensen. Boeren zouden daar nun vrouwen en kinderen verko- pen om aan eten te komen. I De ex-chauffeur van Mussert i J. A. Kostec is tot twee jaar ge- vangenisstraf veróordeeld en zijn vriendin mevrouw S. W. S.V. tot één jaar, waarvan drie maan den voorwaardelijk. Dit tweetal had een pharmaceutische groot handel in Haarlem bestolen tot een bedrag van f 22.000.en dit geld aan allerlei uitstapjes en an dere pleziertjes opgemaakt. Door de stadsgemeente van Maiang zijn alle Nederlandse straatnamen veranderd in Indo nesische. De Wilhelminastraat werd Djalan dr Tjipto, en de Ju- lianastraat Djalan R. A. Kartini. Er is geen Europese straatnaam overgeDieven. Gisterochtend om kwart voor vijf is nabij Culemborg een kolen- trein, onderweg van Lutterade naar Beverwijk, tengevolge van het warm lopen van een as ont spoord. Een tiental wagens liep uit het spoor, waardoor het trein verkeer in beide richtingen is ge stremd. Waarschijnlijk iu September reeds zal begonnen worden met de bouw van een nieuwe Katho lieke Middelbaar Technische School in Breda, die plaats zal bieden aan 300 leerlingen. Het oude veerhuis aan de Lek in Beusichem krijgt een nieuwe bestemming: het is tot jeugdher- tje inbegrepen. Een paar tellen, voordat de bus naar Goes van de Markt in Middelburg vertrok op een mor gen, wipte een hondje binnen. Het liep naar de enige vrije plaats, die tuas ouergeblenen en ging rustig de omgeving zitten verkennen. Toen de bus een paar minuten gereden had en het rustige zitten het hondje blijkbaar ging vervelen, wipte het op de grond en liep op een drafje naar voren. Vele passa giers, die plezier in het geval hadden, riepen het kleine ding en voor ieder had het hondje even aandacht. Tenslotte ging het onder één der banken lig gen slapen. Toen de bus bij Lewedorp stopte, om passagiers in- en uit te laten, stond het op en als nummer één verdween het naar buiten. Ieder volgde het dier met de ogen en ieder was ver baasd, toen men het zonder dra len naar de andere kant uan de weg zag trippelen, waar de uit Goes komende bus stond te wachten. Nög groter werd de verbazing, toen het zonder enige aarzeling tussen de benen der wachtenden door in de bus wipte en de terugreis aan- WEINIG COMFORT. Zoals te verwachten, is er in deze woningen weinig comfort, doch men is van de gedachte uit gegaan, dat bijv. vaste wastafels ook in vele oudere huizen niet zijn te vinden. Ook een douchecel, die men in vele na-oorlogse woningen heeft gebouwd, is opgeofferd. Wat de kasten betreft heeft zowel keuken als woonkamer één kast en ook in iedere slaapkamer be vindt zich één kast. Tenslotte kan nog worden gezegd, dat een aan- nemer in principe bereid is ge- vaardde. vonden, zo goedkoop mogelijk tel Te betalen hoefde het hondje bouwen, doch de definitieve prij-niet en evenmin de baas, want zen zijn nog niet bekend. Voor de I die was onvindbaar. bouwgrond is 1125.per woning Maar wat dacht u: zoude» gecalculeerd. I dieren kunnen denken? Ontsnapt ingenieur beweert: De Kölni he Rundschau" meldt, dat kardinaal Jozef Minds- ze..ty door de Hongaarse geheime politie werd gefolterd, om liem te dwingen te bekennen. Het blad baseert zijn bericht op mede delingen van een 29-jarige Hongaarse ingenieur, afkomstig uit Boedapest, zekere Kovacs Karoly, die wekenlang een celgenoot van de indertijd tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde kardinaal was. Karoly was wegens asmenzwe- ring tegen de Hongaarse staat tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij slaagde er in uit de trein, waarin hij Werd ver voerd, te ontsnappen. Op 5 Jan. j.l. kwam hij de Britse zone van Duitsland binnen. Karoly verklaarde- in December 1948 te zijn gearresteerd. Hij werd, tezamen met kardinaal Mindszenty, graaf Esterhazy en nog een gevangene in een cel op gesloten. Op zekere dag werden zij on dervraagd door een luitenant van de Hongaarse geheime politie, „die een berucht sadist was". Op electrische stoel. „Nadat wij hadden geweigerd te bekennen schuldig te zijn, al dus Karoly, aan een samenzwe ring tegen het Hongaarse com munistische bewind (wy zouden met talrijke andere welbekende Hongaren tegen de communisti sche regering hebben gecomplot teerd), werden wij op electrische stoelen geplaatst, waarop wij meer dan 36 uur werden onder worpen aan reeksen hevige elec trische schokken. Terwijl dit ge beurde, werden w j gedwongen naar een scherm te kijken, dat door een sterke electrische lamp werd verlicht. Intussen werd, via een luidspreker, dans- en mars muziek teil gehore gebracht. Na de eerste drie uur werd ge pauzeerd, en werd aan ieder van ons de vraag gesteld of hy bereid was zijn handtekening te zetten op de lijst van verdachten. Ons werd een dik pak docu menten getoond, waarvan de Hon gaarse geheime politie beweerde, dat zij in het paleis van de kardi naal waren aangetroffen. Wij konden duidelijk zien, dat deze documenten waren vervalst. Com promitterende zinsneden waren afzonderlijk op papier geplakt en in de documenten aangebracht. Dit maakte, dat foto-copieën van de stukken de indruk wekten, dat zij echt waren. Wanneer men de documenten zorgvuldig bestudeer de, konden echter de randen van de op deze wijze ingevoegde ver valste passages duidelijk worden waargenomen. Kardinaal Mindszenty wees er op, toen hem de documenten wer den voorgelegd, dat zij waren vervalst, waarop hij hevig werd afgeranseld. Wij hebben evenwel niet be kend", aldus de gepubliceerde mededelingen van Karoly. (Ingez. mededeling, advert.) ALKALIVRIJ Het overleg inzake de splitsing van de A.T.O. in de afhaal- en besteldiensten voor de N.S. en 'n geregeld en ongeregeld vervoer langs de weg, heeft tot het vol- gende resultaat geleid, aldus de berg ingericht ên zaf Zatêrdag NMinister van Verkeer en YVater- Hackneyhengstenkeuring in Den Bosch. In de Bossche veehallen zijn de keuringen gehouden van hengsten vanwege het Nederlandse Hack ney Stamboek. Van de driejarigen werd goedgekeurd voor de dek- dienst „Prince Charming" van mevr. Sprengerde Geer te Loos- drecht. Van de 5-jarige en oudere hengsten werd eerste van de klei ne maat Brown's Recruut eige naar J. van Heek, Enschedé. Van de groteren Excellent van mej. J« Otjens te Dongen. Maart a.s. officieel als zodanig geopend worden. Het congres der Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal dit jaar worden gehouden op 11 en 12 Juli te Arnhem. Na de algemene vergadering op Dinsdagochtend zal het gemeentebestuur van Arnhem de deelnemers een ex cursie aanbieden. Op zoek naar goudschip. Duikers van de Britse marine zyn op weg naar het eiland Muil, ter hoogte van de Schotse West kust om te zoeken naar een Spaans galjoen, dat daar 400 jaar geleden met 30 millioen duiiaten staat in zijn M.v.A. aan de Eerste Kamer. De A.T.O. zal zowel de afhaal- als het overige vervoer blijven exploiteren. De administratie zal echter zo worden ingericht, dat in elk opzicht een duidelijk beeld wordt Vi kregen van de resulta ten van beide groepen van acti viteiten afzonderlijk. De A.T.O. zal worden vergund, aan te houd-n voor de afhaal- en besteldiensten een capaciteit van rond 3000 ton (zo nodig te wijzi gen in verband met vergroting of vermindering van het goederen vervoer per spoor) en daarnaast voor het geregelde en ongeregelde vervoer een capaciteit van rond 2000 ton, dit is 2 van de totale capaciteit van het gehele beroeps- aan boord gezonden zou zijn. Het schip maakte destijds deel uit van 'goederenvervoer langs de weg met He Spaanse armada. vrachtauto's. Uitvinder van „Snuiver" ontvangt hlijk van erkentelijkheid. Aan Luitenant ter Zee le klas se (b.d.) J. J. Wichers te Wasse naar is bij K.B. de titulaire rang verleend van kapitein-iuitenant ter zee. Deze titulaire <-angverhoging moet worden gezien als een offi cieel blijk van erkentelijkheid voor de uitvinding, die de heer Wichers in 1933 als jong marine officier aan de marineleiding heeft aangeboden en die thans, na verder ontwikkeld te zijn, op bijna alle onderzeeboten ter we reld onder de naam Snuiver, Schnorkel of Snort wordt toege past. BEZWAREN TEGEN ONTWERP De Nederlandse Bond vari Huis- en Grondeigenaren heeft zich, met betrekking tot het ontwerp huurwet, per adres tot de Twee de Kamer gewend. In het adres wordt betoogd, dat, wil de rege ring op korte termijn de ver waarlozing effectief tegen gaan, dan roepe zij de op 31 December 194J geëxpireerde premieregeling tot verbetering van woningen weer in het leven.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3