Geïmproviseerde Franse steunverlening aan Zeeland in Mei 1940 had geen succes- Maar 200 a 300 Fransen gaven voor onze zaak hun leven. KERK EN ZENDING. PROVINCIENIEUWS VAN BERGEN. Van Bergen en de rovers. Serooskerke is kampioen geworden. Nog geen opheldering in de eerste klasse. Damkampioenschap voor Zeeland 1950. Donderdag 2 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 4 Voor de Vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap, heeft te Eindhoven gesproken de voormalige chef sectie operatiën bp de staf van het veldleger, general-majoor tit. (b.d.) V. E. Nier- ovcr: De Franse en Belgische operatieplannen van 1939 en m verband met de Nederlandse verdediging van de zuide lijke provincies en de opmars van het Franse 7e leger naar Noord- Brabant en Zeeland op 10 Mei 1940. De Fransen en Engelsen acht-Moerdijk. Breda werd uit O. en ten het van zeer gmct belang, dat Zeeland als de vleugelaan- leuning van de Dyle stelling (AntwerpenNamen), niet door de Duitsers zou worden bezet en rukte. Z. richting aangevallen, waarna de 9de pantserdivisie geheel naar Rotterdam, de S.S. divisie naar Zuid-Beveland en Antwerpen op dat een aansluitend bruggehoofd, lopende van en met de vesting Holland over Antwerpen naar Namen, de kust beschermen zou. Om deze reden werd een zeer goed Frans leger onder bevelvoe ring van generaal Giraud aange wezen voor de bezetting van de zwakste plek, n.l. Noord-Brabant, Het 7e Franse leger bevond zich in het gebied ten zuiden van Duinkerken en Calais. Een onder bevel van de admiraal du Nord te Duinkerken zich bevindende divi moest de kust bij Breskens bezetten en verder een detache ment naar Walcheren en Zuid- Beveland zenden. HET BEGIN. Op 9 Mei waren er in Frankrijk geen verontrustende berichten. Eerst op 10 Mei 5.30 uur ging de „ordre d' alerte" uit, om 6.30 uur ontving generaal Georges, de be velhebber van het noordoostelijk front, bericht, dat de Belgen om hulp hadden gevraagd en om 10 uur overschreden de eerste onder delen van het 7e leger de Frans- Belgische grens. De eerste gemechaniseerde di visie zond met grote snelheid haar brigade de decouverté vooruit, die na een rit van 265 km op 11 Mei en 3 uur via Poppel Tilburg be reikte, waar contact werd opge nomen met de commandant van de Peeldivisie. Een versterkte gemotoriseerde verkenningsafdeling reed over Antwerpen WestwezelZundert naar Breda, overschreed de grens op 10 Mei om 22.30 uur, doch had 5 uur vertraging door de van Nederlandse zijde op de wegen geplaatste hindernissen. Uit Tilburg was een detache ment tegen Moerdijk uitgezonden. Deze actie mislukte door het luchtbombardement op Zeven- bergsche Hoek. Een derdo gemotoriseerde ver kenningsafdeling zou via Bres kens, Middelburg, Steenbergen naar het gebied ten noorden van Breda rjjden, doch had op Zuid- Beveland vertraging, zodat zy eerst op 12 Mei te Steenbergen aankwam en niet verder kon. Op 11 Mei werd door de naar Breda en Tilburg gezonden troe pen het Wilhelminakanaaï bezet en de lijn TilburgHoge Mierde, terwijl verkenningen werden uit gezonden naar Den Bosch en Best die op 11 Mei reeds contact kre gen met de Duitsers. S.S. NAAR ZUID-BEVELAND. Op 12, 13 en 14 Mei rukten de Duitse 9de pantserdivisie en een S.S. divisie over Loon op Zand en Tilburg op. Verbinding werd SOUBURG. Jaarvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Souburg van de N. C. Vrouwenbond hield Maan dag haar 16de jaarvergadering. De presidente mevrouw Stene- ker leidde deze jaarvergadering die een feestelijk karakter droeg. Na de jaarverslagen brachten afgevaardigden van de afd. Vlissingen en Middelburg felici taties uit. Door mevr. Polder man werd een voordracht in dichtvorm gehouden getiteld „De landdag op Walcheren". Met zang, muziek en voordracht werd de avond gevuld. ZOUTELANDE. Jaarvergadering van dc Kolen- vereniging „Eensgezind". Vrijdagavond hield de Kolen- vereniging haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden was gekomen gemaakt met de parachutisten te van 214 op 217. Alle nog af te Als gevolg daarvan moest het 7de leger tussen 12 en 14 Mei terugtrekken op Antwerpen. Generaal Giraud werd 15 Mei aan het hoofd gesteld van het 9de leger, dat de debacle bij Di- nant en Givet had ondergaan. Op 10 Mei werd een detache ment bestaande uit een regiment infanterie, een afdeling artillerie enz. van de 68e divisie uit Duin kerken gedeeltelijk over land, ge deeltelijk over zee (met 5 vracht schepen) onder beveiliging van Franse en Engelse marine naar Walcheren gezonden. Ondanks he vige luchtaanvallen was het de tachement op 11 Mei over. Het bleef echter in Walcheren en W. Zuid Beveland, hetgeen in strijd was met de opdracht, zich aan 't kanaal door Zuid Beveland ter verdediging in te richten. DE ZANDDIJKSTELLING. Toen de toestand in Noord- Brabant ernstig werd, werd een tweede detachement naar Zuid- Beveland vervoerd, waar het stel ling nam achter het Zuid-Beve- landskanaal, terwijl vóór dit ka naal het Nederlandse 40e regi ment infanterie zich bevond in de Zanddijkstelling, die door inunda ties was gedekt. Men zou zeggen, dat met al deze stellingen en de Bathstelling in de hals van Zuid-Beveland de Duitsers een harde noot te kraken zouden hebben, doch het zou an ders lopen. Op 14 Mei werd de Bathstelling ontruimd, vóór het tot ernstige strijd was gekomen. Op 15 Mei viel de Zanddijkstel ling, op 16 Mei drongen de Duit sers over het kanaal, waarna zy doorstootten naar de Sloedam, met liet gevolg, dat twee Neder landse bataljons, ongeveer twee drie Franse bataljons en Fran se artillerie werden afgesneden en krijgsgevangenen werden. Op 17 Mei viel de Sloedam en met grote moeite ls men er in geslaagd, een deel der Franse troepen te eva cueren. Sedert 16 Mei was generaal Des Laurens, de commandant van de 60e divisie persoonlijk met het be vel belast onder hogere leiding van schout bij nacht Platon. DE GEVECHTEN TE VLISSINGEN. Schout bij nacht Platon leidde op de kade te Vlissingen met grote kalmte de evacuatie. Gene raal Des Laurens t" te persoonlijk met een handjevol mannen de evacuatie en sneuvelde, met de karabijn in de hand. Aldus eindigde deze expeditie, waarbij bijna 5 van de 6 bataljons en een afdeling artillerie was ge vangen geraakt en al het mate rieel was verloren gegaan. Ongeveer 200 a 300 Fransen waren gesneuveld. Deze geïmproviseerde steunver lening in Zeeland, waarbij de Fransen de leiding in handen na men, heeft, zo zei generaal Nier- strasz, tot niets geleid. Als één van de oorzaken dezer mislukking noemde hij het Duitse overwicht in de lucht. Hij betoogde verder, dat ons volk, hoe het ook denken mag over de merites van het Franse operatieplan, toch nooit vergeten mag, dat Franse bloed op Nederlandse bodem is vergo ten voor een zaak, die ook de on ze was. Als een blijvende herinne ring aan de gevallen Fransen zal er in 1950 te Kapelle op Zuid Beveland door het „Comité des Pays Bas" van „Le Souvenir Francais" een waardig gedenk teken worden opgericht. (Vervolg van pag. 2). OPENING THEOLOGISCH SEMINARIUM DER NED. HERV. KERK. De brug tussen universiteit en ambt. Op het Eijkman-huis te Drie bergen werd gisteren het theo logisch seminarium der Nederl. Herv. Kerk geopend. Dr H. Berkhof, rector van het semi narium, sprak hierbij over het onderwerp „De Kerk en het Ko ninkrijk". De 20ste eeuw, aldus spr., is wel eens „de eeuw der kerk" genoemd, en op kerkhistorisch niveau niet ten onrechte. Daar om is het merkwaardig, dat wij nog steeds niet aan een echte en gemeenschappelijke leei aan gaande de kerk zijn toegeko men. Juist in een tijd, waarin ker kelijk handelen zo dringend ge boden is, moet dit tot allerlei moeilijkheden en spanningen leiden. De uitweg moet worden gezocht in een nieuwe aandacht voor wat het Nieuwe Testament hierover zegt, vooral dus voor de brieven van Paulus aan de Efe- zen en Kolossenzen. De kerk markeert een nieuwe fase in Gods handelen, zij is het begin van Gods eschatologische herordening. Zij is het „lichaam Van Christus", een uitdrukking, die niet in de zin van een ho gere biologie mag worden ver staan, maar waarin het accent valt allereerst op het Hoofd, dat tegelijkertijd het Hoofd der we reld is. Kerk en wereld zijn rijksge bied van dezelfde Christus, zij het ook op verschillende wijze. Het is dezelfde daad Gods, waarin én de kerk èn de wereld haar Hoofd ontvangt. Dit voert ons tot het begrip „Koninkrijk van Christus", dat naast „Ko ninkrijk Gods" een eigen zijn heeft. Het vult de tijd tussen Christus' eerste komst en de werden verdedigd door de rap voleinding. Het omvat de kerk porteur prof. dr D. Nauta, maar en is meer dan de kerk. De zen- ;in het debat sterk aangevoch- ding is het grondleggende ken- ten. Ds Kruyswijk diende te- merk van dit rijk. Zo zijn kerk genover de voorgestelde conclu- en zending als zijde en keer- sies een ander voorstel in. Dit Spr. zeide, dat de Nieuw- Testamentische wetenschap het beheersend karakter der escha tologie reeds lang heeft ingezien, maar dat de dogmatiek haar nog steeds niet is gevolgd. Zonder dat zullen wij echter niet door de theologische vragen van nu heen komen en worden ook de fronten der oecumenische dis cussie niet in beweging ge bracht. Alleen wanneer de ver wachting domineert, worden wij bewaard voor verburgerlijking en verkerkelijking voor een idea listisch activisme, voor een pes simistisch piëtisme en voor al lerlei vorm var nieuwe geest drijverij. Dr Berkhof richtte zich ten slotte met enkele korte toe spraken tot de Generale Sy node, de theologische hooglera ren, de docenten aan het semi narium,' het directorium van „Kerk en Wereld" en de theolo gische studenten. Spr. merkte daarbij op, dat het seminarium niet de universiteit vervangt maar veronderstelt. De beoefe ning der theologie behoort aan de universiteit thuis, maar het seminarium slaa* de brug tus sen universiteit en ambt. Generale Synode Geref. Kerken. In de zitting van Dinsdag rap porteerde prof. dr G. Ch. Aal- ders over de zaak van de sa mensmelting met de Vlaamse afdeling vpn de Belgische Chr. Zendingskerk. Bij de besprekin gen is gebleken, dat men in Bel gië om meer dan één reden niet voor samensmelting gevoelt maar wel prijs zou stellen op een hervatting van de in 1933 afgebroken correspondentie, waartoe dan ook werd besloten. In de avondzitting kwam aan de orde de kwestie van de posi tie van de predikantleraar in godsdienstonderwijs by het M.O. De voorgestelde conclusies zijde nauw verbonden. De kerk, die zich niet meer ziet funge ren in dit rijk, gaat zich op een verkeerde manier met zichzelf bezig houden. Maar pas dan zien wij het ware wezen van de kerk, als ons denken ook niet bij het rijk van Christus blijft staan, maar eschatologisch denken wordt houdt in, dat, indien een school bestuur een predikant tot leraar in het godsdienstonderwijs wil benoemen, de kerkeraad ter plaatse zulk een predikant kan beroepen en hem voor deze be paalde arbeid zoveel nodig kan afstaan. Dit voorstel werd aan genomen met 26 tegen 22 stem men. leveren biandstoffen op de bon worden voor de oude prijs ge leverd. De omzet bedroeg 200 ton kolen. De zuivere winst be droeg f 169,64. De aftredende bestuursleden de heren E. Janse en C. v. Sluijs werden herkozen. VEERE. Aankondiging raadsvergadering. Vrijdag 3 Maart zal de raad in openbare vergadering bijeen komen. Door B. en W. worden o.a. de volgende voorstellen aan de raad gedaan: het in bruikleen afstaan van 4 klokken van het carillon, die terugontvangen zijn van de klokkengieterij, en die niet meer gebruikt kunnen wor den, doch om hun historische waarde bewaard moeten blijven, aan de Stichting de Schotse Hui zen te Veere ten behoeve van het museum. Voorgesteld wordt voorts ook aan het gemeente- personeel 5 van de wedden over het le kwartaal 1950 uit te keren. Een der belangrijkste punten zal zijn de toewijzing van de in aanbouw zijnde wo ningen aan de Baljeustraat en de uitgifte daarvan in huur koop. KOUDEKERKS. Propagandavergadering ouden van dagen. Het afdelingsbestuur van de Bond van Ouden van Dagen is voornemens Woensdag 8 Maart te Koudekerke in café Centrum een propagandavergadering te houden des middags om 2 uur. Een hoofd bestuurslid zal aanwezig zijn en een onderwerp houden. SEROOSKERKE (W.) Jaarvergadering Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank „Se- rooskerke" hield Maandagavond haar algemene vergadering o.l.v. de heer P. Melis Wzn. Vooraf werd voor belangstellenden de jubileum-film van de Centrale Bank „Het Geld van de Boeren" vertoond door één der mede werkers van de Centrale Bank te Utrecht, terwijl deze tevens een korte inleiding over het Boerenleenbankwezen in ons land hield. Ook de film over het ontstaan van de Noord-Oostpolder was zeer leerzaam en bracht de in polderingswerkzaamheden prach tig in beeld. Als slot werd nog vertoond de film van de bouw van San Francisco's brug over „The Golden Gate". In de ledenvergadering lever de de secretaris, de heer S. Meijers, een uitgebreid verslag over 1949. Het ledenaantal is met 8 gestegen. Uit -de rekening blijkt, dat de spaargeldenmet ruim f 100.000.zijn toegeno men, zodat deze thans met een bedrag van f 917.000.— op de balans voorkomen. De winst over het afgelopen jaar bedroeg f 2546.45, terwijl het reserve fonds is gestegen tot een bedrag van f 17.224.21. De rekening- en balanscijfers bedragen resp. f i487.059.49 en f 1.086.714.55. De voorzitter werd als bestuurslid herkozen, evenals de heer P. Kesteloo als lid van de Raad van Toezicht, terwijl in de va cature ontstaan door het bedan ken van de heer A. Aarnoutse te Gapinge werd gekozen de heer J. Aarnoutse te Gapinge. Het rentetarief werd voor 1956 enigszins gewijzigd. Voor leden werd het vast gesteld op 2.4 en voor niet- leden op 214 tot een bedrag van 13500. THOLEN. Kerkdienst voor doofstommen. Op Zondagavond 5 Maart hoopt in de Geref. Kerk ds Viret Sr van Berg-Ambacht een kerkdienst te houden voor doofstommen. STAVENISSE. Ontspanningsavonden Stichting Dorpsgemeenschap. Uitgaande van de Stichting Dorpsgemeenschap werden in de Bewaarschool twee ontspan ningsavonden gehouden. Beide avonden was het lokaal flink bezet. Het programma bestond uit zang door de Zangvereniging „Nieuw Leven". Verder werd een blijspel op gevoerd: „Boer Geert en zijn radio", terwijl in een tweetal dorpsschetsen verschillende ge beurtenissen uit het gemeente lijk leven waren verwerkt. Een spraakwaterval en vraag en antwoordwedstrijd werden afwisselend gehouden, alsmede een verloting, waarvoor enige prijzen waren beschikbaar ge steld. ANNA JACOBAPOLDER. Jaarverg. M.V. en J.V. op G.G. Vrijdagavond 24 Febr. j.l. hield de M.V. en J.V. op G.G. haar jaarvergadering alhier met me dewerking van de Chr. Gem. Zangvereniging. Deze vergade ring stond onder leiding van de voorzitter der J.V. de heer M. A. Neele. Het stuk „Credo" (ik geloof) samengesteld door de heer C. Kolijn te Zierikzee, werd door beide verenigingen ten ge hore gebracht. De opvoering van dit stuk, welke twee uur duurde, viel zeer in de smaak. Het tweede, dat maar enkele minuten duurde, was, om zijn komische strekking, ook zeer aardig. Met een kort slotwoord en dankgebed sloot de ere-voor- zitter, ds Arntzen, deze druk be zochte vergadering. TEBNEUZEN. Vergadering C.J.B.T.O. en C.B.P.B. Zaterdagavond j.l. hielden bo vengenoemde landbouworganisa ties weer een gecombineerde ver gadering, ditmaal in café „La belle Vue". De jaarvergadering der C.J.B.T.O. afzonderlijk was hieraan voorafgegaan. Naar vo ren gebracht werd hierbij o.a., dat er van deze afdëling twee leden zullen worden uitgezonden naar Amerika, in het kader van het Marshall-plan. Slechts één andere Zeeuw zal eveneens de reis mee maken. Nadat de voorzitter, de heer A. de Feyter Jzn., de gecombineerde vergadering had geopend en Mien Dees de notulen had gelezen, sprak de landelijke secretaris der C.J.B.T.O., de heer R. Bos te Siddeburen, over: „De zin van ons leven in een onzinnige we reld". In een uitermate boeiende rede wist hij zijn jeugdig gehoor te vangen in de klem van zijn be toog. Na deze prachtige rede kwa men in de bespreking de tongen los. Tot slot vertelde mej. Adrie Brandes op zeer originele en aar dige wijze haar ervaringen uit „Birkhoven". ZAAMSLAG. Geref. Jeugdcentrale. Op verzoek van de Geref. Jeugd- Centrale trad alhier voor een grote schare op Prof. Zuidema met het onderwerp: „Gerefor meerd levensbesef". Op duidelijke en eenvoudige wijze schetste de spreker de grondlijnen van het Geref. levensbesef. Gerei'. Schoolvereniging. Onder leiding van dhr F. de Koeijer werd j.l. Zaterdag de jaarvergadering gehouden van bovengenoemde vereniging. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek o.m., dat de scho len bezocht werden: Dorp 83 leer lingen, Reuzenhoek 63, Othene 29. Voor een 2-tal scholen waren ra dio's aangeschaft voor het volgen der radioschooluitzendingen. De reke ing van de penning- mees :er bracht als ontvangsten f 43740.41, uitgaven f 42250,02. Batig slot f 1490.39. Hierna werd voorgelezen het verslag der bewaarschool. Het aanta'. leerlingen hiervan be draagt 72. Momenteel kunnen we gens plaatsgebrek geen nieuwe meer worden aangenomen. Het financieel verslag van dhr J. de Klerk vermelde aan ont vangsten f3253.53. Uitgaven f3132.80. Saldo f80.73. De heren L. de Blaaij, J. van Ham en Jac. de Kraker, werden als bestuursleden herkozen. Hierna volgde nog een geani meerde bespreking over de schoolfilm. Chr. Volksonderwys. Zaterdag werd de algemene vergadering gehouden van de Ver. voor Chr Volksonderwijs onder voorzitterschap van de heer J. van Hoeve. Vastgesteld werden de rekening 1949 en de begroting 1950. De al tredende bestuursleden A. Dekker en C. Wisse werden herkozen, terwijl in de plaats van D. J. Dees werd gekozen C. de Jonge. In de Commissie voor de Chr. Bewaarschool werd herkozen H. K. Markusse, terwijl in de plaats van F. C. Wisse, die bijna 25 jaar als lid van deze commissie zitting heeft gehad en als zodanig be dankt had, werd gekozen ds G. Jansma. Uit de mededelingen van het hoofd der school bleek, dat het schoolwerk een vlot verloop had en dat met dankbaarheid op het afgelopen jaar kon worden te ruggezien. Het aantal leerlingen bedraagt thans 127. Winterlezlng. Voor de Hervormde Mannen- vereniging „In dienst der Kerk" te Zaamsiag werd in de Herv. Kerk een winterlezing gehouden over: „De waterstofbom of Jona's geheime wapen", door ds Baren- drecht uit Kiundert. Deze boeiende rede, d e met gloed en bezieling werd uitge sproken, werd met grote belang stelling beluisterd. De vergade ring stond onder leiding Van ds Jansma alhier. 15. Nadat de maaltijd is afgelopen komt één van de rovers om de touwen van Van Bergen nog wat vaster te knopen. „Nu, tot straks!" zegt de boef. „Ik heb nog 'n appeltje met je te schillen. Weet je wat we straks met je doen? We gaan je levend villen!" Dan gaat de rover weg. Een ogenblik later zijn alle rovers in de hut verdwenen. 16. Wel een half uur gaat voorby. Van Bergen verveelt zich geducht. Dan hoort hy opeens enig gerucht. Een zacht geritselschuifelende voeten. Wie zal hy nu ontmoeten? „St!", zegt een stem vlak achter hem. 't Is één van de scldaten en hy had Van Ber gen al 'n poqsje in de gaten. Hij grijpt zijn bajonet, waarmee hij de touwen kapot snijdt en zo wordt Van Bergen bevrijd. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. De voortgezette spanning in de eerste klasse wordt overschaduwd door het heugelijke feit van Se- rooskerke's kampioenschap, wel ke titel werd behaald door een flinke en waardevolle overwin ning op 's-Heer Arendskerke II. We wensen dit wakkere YValcher- se clubje, dat met zo fier elan rechtstreeks op de titel is afge stevend, van liarte geluk met de titel. Geheel onbedreigd was de po sitie van Seroos niet'en Bevelan ders werd met een haarbreedte geslagen, terwijl Veere tenslotte nog op een neuslengte was gena derd. Hoe het ook zij, de vlag ging in Serooskerke in top en we ge loven, dat het welverdiend is. le KLASSE: Kloetinge I-We- meldinge I 31; Arnemuiden I V.C.K. I 4—0; Wolphaartsdijk I— Iirabbendyke I 08. Overeenkomstig de stand op de ranglijst bleef Kloetinge met het langste eind in handen staan, al liet Wemeldinge, dat stukje maar Spannende strijd verwacht. Zaterdag a.s. zullen te Middel burg de eerste partijen gespeeld worden om het persoonlijk dam kampioenschap van Zeeland 1950. Aan dit jaarlijkse'tournooi nemen dit jaar elf spelers deel t.w. de heren J. Blom, Yerseke; J. Sinke en E. A. Schuitema uit Goes; R. llijkse, Yerseke; W. Boogaard, W. Lente, J. L. Strooband Jr en M. F. de Jonge uit Middelburg; W. Heydra, Aagtekerke, F. Branden burg, Burgh en Joh. de Smet uit IJzendijke. Deze spelers hebben zich in voorwedstrijden of op grond van prestaties in vorige kampioenswedstrijden het recht verworven aan dit tournooi deel te nemen. Zij kwamen reeds meerdere malen in de strijd om de hoogste titel uit. Alleen Schui tema heeft voor het eerst de fi nale bereikt, doch zijn prestaties in de voorwedstrijden doen niet verwachten, dat hij reeds thans een eerste viool zal spelen. Ove rigens is het krachtsverschil tus sen de meeste deelnemers zeer gering en een voorspelling kan dan ook niet op goede gronden gemaakt worden. Aan spanning zal het dus weer niet ontbreken. ANDERSON NIET VAN DE PARTIJ. De titelhouder Anderson heeft geen gelegenheid aan dit tournooi deel te nemen, omdat hij de eer ste weken bezet is wegens deel neming aan de voorwedstrijden om het kampioenschap van Ne derland. Daarom is bepaald, dat de winnaar van het tournooi, dat a.s. Zaterdag begint, een twee kamp van vijf partijen met An derson zal moeten spelen, tenein de uit te maken, wie zich defini tief kampioen van Zeeland 1950 zal kunen noemen. SCHAKEN. Uitslag van de wedstrijd K.N. S.B. hoofdklasse Zuid. 's-Hertogenbosch IMiddelburg I Ir. Verweij-de WinterH. Stroo band 01; L. Versfelddrs M. C. Verburg 10; P. A. J. de Lange P. D. de Zeeuw 10; dr E. Schimmeldr J. Schel tens lh P. de VriesP. M. de Kleijn 01; J. v. LaarJ. de Baare 01; J. BruinJ. Sinke VzYi\ mr J. M. v. d. MeerD. de Vos 10; P. J. v. HeumenH. J. Kraak 01; G. BoelaarsL. J. Woudstra U—IA. Totaal 4V2— 5H. KORFBAL. Op verschillende plaatsen in Zeeland rolt de korfbal weer, hoe wel het nog maar vriendschappe lijke wedstrijden zijn. Zo heeft Swift te Middelburg een prestatie tournooi op touw gezet en hebben daarvoor twaalf 12-tallen ingeschreven, tegen Swift I, II en III ieder 4 ploegen. De uitslagen van de reeds ge speelde wedstrijden zijn: Swift I—Tjoba I 6—0; Swift II—Madjoe I 2—3; Swift Ill- Top 24. Zaterdag a.s. komt Togo II bij Swift II op bezoek, terwijl Storm vogels I de gast is van Swift III. De wedstrijd Swift ITogo I wordt te Zoutelande gespeeld. De vereniging Zandweiers aldaar be schikt over ruim voldoende da mes, doch te weinig heren. Mis schien dat door het zien van een korfbalwedstrijd zich enige he ren alsnog aanmelden, en dus deze jonge vereniging wat stevi ger komt te staan. Beide bovengenoemde vereni gingen behoren tot de beste in Zeeland, dus een goede wedstrijd te Zoutelande is gewaarborgd. Verder wordt er door het be stuur der Z.K.B. hard gewerkt aan de indeling der nieuwe com petities, welke eind Maart een aanvang nemen. Verheugend is het aantal adspiranten ploegen, dat aan deze competities gaat deelnemen. heel weinig langer zijn, dan dat van de overwinnaars. Arnemuiden heeft prima opgepast tegen V.C.K. j en het doel zelfs schoon weten te houden. De uitslag is wel keu- j rig, maar helpt Arnemuiden niet op het paard, nu Krabbendijke de eigen boontjes prima wist te dop pen in Wolphaartsdijk, waar de verwachte grandiose zege werd bereikt. 2e KLASSE A: Krabbendijke II Kloctingo II 4—2. Een ingelaste wedstrijd zonder belang, welke de oplossing niet nader brengt in deze klasse. Kloe tinge heeft zich nog aardig ge weerd. 2e KLASSE B: Kapelle II— Wolphaartsdyk II 73; Seroos kerke I's-Heer Arendskerke II 5—1. Serooskerke bereikte het be geerde punt en zit nu dik in het fluweel op de kampioenstroon. Het zwaard kan echter voor dit seizoen nog niet in de schede, want tegen Nieuwland en waar schijnlijk Kapelle moet nog pro motie gespeeld worden voor de eerste klasse. Wissekerke zou vol gens lopende geruchten zonder spelen bereid zijn de plaats in de eerste klasse af te staan. Kapelle II voelde er niets voor het betere plaatsje op de ranglijst aan Wol phaartsdijk II af te staan. 2e KLASSE C: V.C.K. II— Nieuwland I afgek.; Bevelanders IINieuwdorp II Nieuvvdorp II n.o.g. Het veld van V.C.K. kon het overtollige vocht nog niet aan en Nieuwdorp II liet de tegenstanders maar weer eens in de kou staan. Niet prettig en toch eigenlijk niet sportief, dat niet opkomen. Korte Berichten. De Arbeidsinspectie vierde gis teren zij het bescheiden feest in verband met het zestig jarig bestaan. De herdenking werd in eigen kring gehouden, waarbij ook de minister van So ciale Zaken, mr A. M. Joekes, aanwezig was. Een geheim militair verdrag zou, volgens het Chinese blad „Soensoen Manpao" tussen de V.S. en Nationalistisch China zijn gesloten. Het verdrag zou o.m. behelzen dat, ingeval van oorlog Japanse troepen in Noord Ooste lijk China zouden strijden, de Amerikanei in Noord- en Midden China er. de Nationalisten in Zuid China. De Poolse regering heeft de bisschoppen der Rooms-Katholie- ke kerk „opnieuw en voor de laat ste maal gewaarschuwd, dat zij moeten ophouden met hun verzet tegen de staat" aldus meldt Reu ter. President Gottwald heeft vol gens Reuter, verklaard, dat de Sowjet-Unie de beschikking heeft over een „nieuw wapen" waar mede zyzich, in geval van nood op dezelfde wijze zullen verdedi gen als zij zich tegen de aanvallen van Duitsland en Japan te weer heL'oen gesteld". Een vredesverdrag tussen Jor danië en Israël zal, aldus heeft de stafchef van de V.N. in het Midden-Oosten, gen. maj. Riley verklaard, spoedig worden geslo ten. De Bonden van Ned. Herv. Meisjes en Jongelingsverenigingen op Geref. Grondslag, hopen dit jaar en gecombineerde Bondsdag te houden op 18 Mei in de Bea- trixhal van de Jaarbeursgebou wen te Utrecht. Een demobilisatiedag zal a.s. Zaterdag te Bergen op Zoom wor den gehouden. Deze dag is geor ganiseerd door de Brabantse Volkshogeschool in nauwe safrien- werking met de demobilisatieraad O.m. zal de heer ir J. W. Wollen, consulent van de Noord Brabant se Chr. Boerenbond het woord voeren over de emigratiemogelijk heden voor gedemobiliseerden. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Aart R„ z. v. C. J. van Hoften en M. A. v. d. Bunf; Leijn A„ z. v. P. Tange en H. Suurmond; Pie- ternella L„ d. v. M. Groeneveld en M. Philipse; Magdalena A. N „d. v. G. J. de Graaff en J. C. van Waarde; Gerardus N. A„ z. v. P. H. A. .Roovers en D. M. de Witte; Cathalina A., d. v. J. A. Kosters en W. W. Roskam; Hendrikus M„ z. v. J. Denies en M. L. J. Wisse; Pieter J„ z. v. J. Mesu en P. J. Crucq. Ondertrouwd: Chr. Bimmel, 30 j. te Souburg en A. S. G. Joosse, 31 j.; A. A. Schouten, 27 j. en K. J. van Sluijs, 25 j. Gehuwd: P. E. A. Hellrung, 25 j. en H. E. L. Kunst, 24 j.; A. Hoendervanger, 22 j. en G. A. v. Splunder, 17 j. Overleden: P. J. E. Knuijt, 72 j„ wede. van A. Eiff; Ma. Sinke, 82 j., geh. met A. de Lange; J. (Ingez. mededeling, advert.) Geef ook Uw leven weer kleurt Jaag die Rheuinatische Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatlsche Pij nen mag eigenlijk geen leven ge noemd worden. Dat ls lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Salts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijnverwekkende afval stoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende organen op wekt tot jeugdige werking en die, waar ze door jaren of door om standigheden verzwakt of ver slapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste natuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw organen, om af doend en regelmatig te function- neren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen, Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. V eilingsberichten. GOES. Veding van 28 Febr.: Goudreinetten 2656, Jonathan 2073, Golden Delicious 2472, Zure Bellefleur 2034, Bramly Seedling 1726, Courtpendu 9 20, Keulemans 1923, Zoete Ermgaarde 938, Zoete Belle fleur 8—24, Appels (kroet en stek) 425, Conference 80, St. Remy 916, Gieser Wildeman 6—25, Kleiperen 4—18, Ponds peren 1014, Comtesse de Pa ris 1051, alles per 100 kg. GOES. Veiling van 1 Maart; Witlof I 34—45. id. II 27—31, id. stek 15—24, Prei I 40—47, Sprui ten I 48—52, id. II 38—39, Groene Sav.kool 37, Boerekool 1720, Sjalotten 10, Kroten I 6, Peen stek 3,57, Uien 2634, id. afw. 23, id. stek 1618, Aardappelen 11, alles p. 100 kg. Wat brengt de radio? Vrijdag 3 Maart. HILV. I (301,5 M.): KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.35 Schoolradio. 10.00 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Pianospel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Gevarieerd progr. 14.45 Sep tet. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Amusements orkest. 18.30 Ned. strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Reg.-uitz. 19.35 Fluit en piano. 19.50 „Monikken bestrijden woningnood", klank beeld. 20.00 Nieuws. 20.05 De ge wone man. 20.12 Radio philh. or kest, groot koor en solisten. 21.30 „Ja, zo was 'tklankbeeld. 22.30 Godsdienstige causerie. 22.45 „De zin van het huwelijk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Populair concert. HILV. II (415 M.): VARA 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.30—9.35 waterstan den). VPRO 10.00 „Thuis", cau serie 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianorecital. 11.05 Voor dracht. 11.25 Orgelspel. AVRO 2.00 Lichte muziek. 12.30 Mede delingen. 12.33 Sport. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.45 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Sopraan en piano. 14.40 Causerie en voordracht. 15.00 Kamerorkest en solist. VA RA 16.00 Film. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Kwartet. 17.20 Muzi kale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.40 A Cappel- la koor. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Gram. VPRO 19.30 „Gelovige mensen", causerie. 19.45 „Een radiokrabbel". 19.53 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Tenor en piano. 20.30 „Mensen aan het werk", klankbeeld. VARA 21.00 Men vraagten wij draaien. 21.40 „De Ducdalf". 22.00 Buiten lands overz. 22.15 Gram. VPRO 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. A. P. v. Bijlevelt, 4? j„ geh. met J. Langendijk; J. Vermeulen, 86 j„ geh. met C. Kristalijn; H. Hu- bregtse, 44 j., geh. met E. J. Pie- ters; Sa. Verduijn, 57 j., geh. met A. Pluymers. ZIERIKZEE. Geboren: Jo- hannis A., z. v. A. J. van Bem- den en W. A. C. van den Bout; Marianne A., d. v. J. van Urk en A. E. Schot; Maria C„ d. v. J. A. Kosters en M. L. J. Nies- kens; Adriaan H., z. v. A. L. van Geesbergen en W. de Valk. Gehuwd: L. bij de Vaate, 32 j. en A. J. bij de Vaate, 21 j.; J. C. Dalebout, 32 j. en W. J. Bouwman, 24 j. Overleden: H. A. Kraaijeveld, 23 mnd.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 4