Zoutnering was een belangrijk middel van bestaan in Goes. Interkerkelijk iiimconyres te Enschedé De Raad van Wissekerke vergaderde. lh gfctBtkiftswrte soldaat Is niet wëg~j Nederland zal zich niet tegen uit levering verzetten. Goesenaars mislukten als vissers. Zeeuwse Wandelingen altijd op te hoopte van zijn rsiltisn en plichten. ZeeuwJ albeJitei Lezers grijpen naar tie gen De bocht in de weg Heeft de film cuitureie betekenis? Een massa voorstellen ging vlot onder de hamer door. Verkoudheid Donderdag 2 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 In een vorig artikel over de gilden uit Goes hebben we al ken nis gemaakt met verschillende be drijven en met de mensen, die ze uitoefenden. In dit stukje wil ik een paar takken van bedrijf bespreken, die niet meer gebruikt voor de berei ding van meekrap, want het ver bouwen van deze plant is een klei ne eeuw geleden gestaakt. Uit de wortels van deze plant Regentschap en Voogdijwet. (Van onze parlementaire redacteur). Vismarkt (achter het postkan- De toch al kleine vergaderzaal toor) was dan ook lang niet elke van onze Kamer van Honderd dag vis te koop. kreeg Dinsdagmiddag visite van De regering van Goes heeft ook bijna vijftig Senatoren. Zoals de eens geprobeerd (1631) geregeld grondwet bepaalt moeten de verse vis uit Zlerikzee aan te voe- wetsontwerpen tot benoeming ren, de poging mislukte. van een Regent en een Voogd In 't zelfde jaar kocht men een voor een event, minderjarige vissersschuit met toebehoren voor troonopvolger in een Verenigde ruim 93 pond Vlaams (plm. f 560) vergadering van de Staten-Gene- en deze stadsschult werd ver- raai worden behandeld. De Sena- huurd. Maarde Goesenaars toren kropen genoeglijk bij hun werd vroeger een prachtige rode zjjn echte vissers geworden, fractiegenoten in de banken, kleurstof bereid. Daartoe werden ook niet toen de vismarkt werd Prof. Kranenburg presideerde nog niet genoemd zyn en in vo-ze in de meestoof gedroogd en ge-j verplaatst naar de kade. waar. het deze vergadering. Moeilijk had hij Ïige eeuwen aan heel wat men- malen. Toen men op synthetische afslagershuisje nog staat. het niet. Zeven afdelingen werden wijze de verfstoffen kon verkrij- j ook de nog aanwezige Kreukel- getrokken, waarna deze hun voor gen, was de teelt niet lonend meer markt, waar alikruiken, een soort zitters, kozen. Toen gingen de af- en schakelde men over naar an- zeeslakjes, werden verhandeld, delingen aan het werk. dere landbouwproducten, vooral heeft nooit geweldig marktgewoel Na de wisseling van de schrif- sulkerbieten. Meer wil ik er nu gekend. telijke stukken zal dit wetsont- nlet van zeggen, want later hoop Nog even een heel oude herin- werp in een verenigde vergade- ik deze interessante en winstge- nering aan de visvangst van Ter ring mondeling warden bespro- vende tak van bedrijf nog wel Goes. Vanaf 1307 was de stad het ken. eens uitvoerig te bespreken: „Van pondgeld verschuldigd aan de sen werk en brood gaven. IN DE ZOUTKETEN. Honderden jaren geleden maak te men in Zeeland (en ook In Goes) reeds zout. Om dat te ver klaren moet lk even een klein uit stapje maken. Onder de kleilaag bevindt zich cp sommige plaatsen een laag veen, ontstaan uit verrotting van planten. Niet zo'n dikke laag, maar toch wel- de moeite waard om er naar te graven. Deze stuk ken ..turf" werden gebruikt als brandstof, men noemde het dar- rlnk. Die meneer Dinges, de eerste Goesenaar uit 776 op zijn villa Gosaka heeft zich ook gewarmd aan de brandende darrlnkblokken ln zjjn open haard. En heeft ook „genoten" van de grote massa rook. die deze oude brandstof ont wikkelde! Maar behalve voor brandstof diende deze darrlnk ook nog voor wat anders: men maakte er zout van. Dat ging zo: Het veen werd verbrand, de as werd besprenkeld met zeewater en na nog enig» kleine bewerkingen ontstond „een schoon en blinkend zout", zoals de geschiedschrijvers zich uitdruk ken. Deze ouderwetse zoutindustrie of zeinering vond plaats in de zoutketen, die aan de Oostzijde van de haven stonden. Wel moes ten er brandemmers, ladders en haken- aanwezig zijn, want het brandgevaar was bijzonder groot, temeer daar deze zoutke ten van hout waren en met stro gedekt. Heel de geschiedenis door lezen we dan ook van grote bran den, die ontstonden in de zout keten. Ook In Goes heeft eens een grote brand gewoed in 1554, die ontstond ln de zoutketen en oversloeg op de hulzen der stad, toen ook nog meest van hout en met riet of stro gedekt; drie kwart van de stad werd ver woest. In de Oprit is In het huis, waar de brand gestuit werd, een gevel steen gemetseld (nu verdwenen) met dit versje: Als men 1555 heeft geschreven, Den tweeden Julij vaat wel 't verstand, Was de liefde Gods van alle verdreven, Den een benijde den ander aan alle kant, Dies zijn wij geplaagd met een vreeselijke brand!" kiemplant tot verf". cx. OP DE VISMARKT. Graaf, een soort belasting, die hij j Levenslang is geëist tegen de eiste voor het wegen van de vis. i)eruchte gevangenbewaarder, de In 1397 heeft echter graaf Al- Duitser E°nst Weike in d 'cel_ brecht van Beyeren dit pondsgeld lenbarakken gcheveningen en kwijtgescholden, met om de Goe- j h t k y ht senaars meer gelegenheid te ge- 1 ven vis te eten, maar terwilie van de armoede der stad. 1 (](ngez. mededeling, advert.) De wateren om Goes zijn inge- In de omgeving van Goes was polderd, waar vroeger de Schen- water genoeg om de visvangst uilge stroomde ligtnu b.v. de Wil- te oefenen. Even ten noorden der helminapolder, een paar brede kre- stad was de Schenge, waarmee ken bij Wolphaartsdijk zijn er al- Goes door een klein havenkanaal leen nog maar van overgebleven, was verhonden.En wat verder naar En ik geloof, dat er geen enkele het zuiden was ook water m over- visser meer in Goes woont; ze zijn vloed, gelegenheid genoeg dus om overgeheveld in de landbouw, die op de visvangst te gaan. En toch er In de omgeving van Goes we- wllde het met de visserij niet erg zen mag. En de tuinbouw en fruit- lukken In Goes. De mooie slagzin: teelt niet te vergeten, dat is ge- eet meer vis! was niet nodig, om- schiedenis.van deze tijd, daar we- dat de Goesenaars er niet van ten ze op Zuid-Beveland alles van hielden, maar omdat er niet ge- en daarom zet ik hier een punt. noeg aanvoer was. Op de oude L. v. W. NOURYPHARMA-DEVENTER (Van onze correspondent.) Z dienen te voeren voor het in dienst stellen van de film aan een al is het dan maar een algemeen humaan ideaal. Tegen over de vertolking van de bij belse verkondiging door de film zeide de hoogleraar min of meer huiverig te staan. Tot slot ontpopte de spreker zich als voorstander van de christelijke filmactie. Niet om aan „christelijk publiek" in eigen milieu de film te geven, maar omdat men ook de film moet zien als liggende op het terrein van de christen. Men moet alles doen wat maar even mogelijk is om ook op dit ter rein iets te bereiken. Leidende figuren in prote- een gereproduceerd beeld geeft, stants-christelijke kringen in Neemt men echter aan, aldus het Oosten des lands hebben de referent, dat de film tot de onlangs het initiatief genomen moderne cultuur behoort, wat tot het beleggen van een chris- moet dan de verhouding zijn tus- telijk filmcongres. De bedoeling sen christendom en cultuur? van dit congres was: voorlich- Sommige in menig opzicht ting geven over en bestuderen ver van elkaar staande stro van de mogelijkheden der film mingen in het christendom staan voor de leden der protestantse afwijzend tegenover een kerste- kerken en verenigingen in deze ning van de cultuur, streken. Zelf, aldus ^le referent, schaar Het congres wordt deze week ik mij niet achter degenen, die te Enschedé gehouden. Burge- de cultuur-mijding aanprijzen, meester M. van Veen van En- Ik meen dan ook, dat we de film1 congres voerde o.a. de heel schedé opende Maandag de zit- niet terzijde moeten laten en p. J. van Mullem, de bekend, tingen met een korte rede, waar- zeker niet waar het om de jon-[ilmdeskundige, van de Herv. in hij zijn verheuging uitsprak geren gaat. Wij hebben na te Kerk het woord. Ook mevr. H. over het feit, dat verschillende gaan of er cuitureie en ethische W. BoersmaSmit en de heren kerken de handen ineen hebben mogelijkheden in de film aan- J. A. Sellenraad, dr C. C. W. J. geslagen om deze zaak eens in wezig zijn, nu wij weten dat tal i Hyszeler en J. JPront traden als studie te nemen. Eenheid, zo zei van jongeren met gretigheid naar sprekers op. burgemeester van Veen, is niet de bioscoop gaan. De drie Prinsesjes amuseren zich kostelijk in de sneeuw van Sankt Anton. Op deze foto ziet U Prinses Margriet, die tussen de skilessen door even voor de fotc aaf poseerde. De raad van Wissekerke, die Dinsdag voor het eerst in 1950 bij eenkwam, werd nog niet gepresideerd door burgemeester van der Maas. Het was de bedoeling, aldus de loco-burgemeester, wethou der L. J. Hoveijn, dat de heer v. d. Maas per 1 Maart weer in dienst zou treden. Hierin is hij helaas echter verhinderd door een kleine, doch niet ernstige ongesteldheid. Alvorens de raad met de agenda Stichting voor Chr. Maatschap- begon, wierp de heer Hoveijn een pelijk werk op de Bevelanden zal terugblik op het afgelopen jaar. onder de raadsleden circuleren De verkiezingen brachten aller-1 j J~~1 SPREKERS EN FILMS. In de tweede zitting van het worden in de taal van de men sen aan wie de boodschap is ge richt. Deze grondregel van het zendingswerk geldt, met de no dige wijzigingen, -ook voor de bearbeiding der ontkerstende mens. Zijn eigen „taal" is hier B(j dit vers wil ik twee dingen opmerken. Ten eerste, dat men het niet zo nauw nam met een jaar meer of minder; de brand van 1554 wordt naar 1555 verplaatst, net als de Goesenaars van tegenwoordig, die feest willen vieren als hun stad 1174 inplaats van 1175 jaar be staat! En dan, dat rampen werden be schouwd als een straf voor zonde van de burgers, ook deze grote I wëïiicht"'dê film* brand in Goes. Bij de grote schade had deze brand toch ook nog een voordeel: de stad werd herbouwd met bre dere straten en de huizen werden ln 't vervolg van steen gebouwd en bedekt met pannen of leien. Ook toen bestond er al een bouwplicht: wie na 4 jaar zijn pand niet had herbouwd, had het recht daartoe verloren. Om nog even op de zoutberel- ding terug te komen: het vervaar digen van zout uit darrink werd de sterkste kant van het pro- Volgens prof. Wurth moet er testantisme en zeker niet in geijverd worden om de plaats Nederlgnd. en functie der bioscoop in de In het vervolg van zijn rede cultuur weer tot de juiste pro wees de héér van Veen vooral porties terug te brengen. De op de functie van de film in jeugd moet leren, dat er nog ters zijn Hervormde en Gerefor- het evangelisatiewerk. Hij zag wel iets belangrijkers is dan de meerde predikanten uit Almelo, daarin veel mogelijkheden. Het film. Daarnaast zal men het pleit I Enschedé en Hengelo, evangelie behoort gebracht te Verder worden op het congres enige tientallen films gedraaid en op haar bruikbaarheid ge toetst. Elke dag berust de lei ding van het congres bij een andere voorzitter. Deze voorzit- eerst een verandering. De heren Kramer, Noordhoek en Leendert- se moesten plaats maken voor de heren H. P. Filius, J. G. Marcusse en J, Bouterse. Er kwamen vele j verbeteringen, zowel wat het wo- ningvraagstuk betreft als de bouw en de verbouw van brand weergarage en O.L. school en de electrificatie. Na enkele waarderende woor den tot de secretaris, de heer N. D. v. d. Heijde, deelde de heer Hoveijn mede, dat de heer B. Kramer, gemeenteontvanger in het ziekenhuis is opgenomen. Hij hoopte op een spoedige beter schap en sprak tenslotte een heil wens uit voor de raad en ge- 'meente. Namens de raad sprak het oud ste lid, de heer C. J. de Smit, een woord van dank, eveneens zijn beste wensen aanbiedende. Er was een schrijven van G.S. ontvangen, waarin werd medege deeld, dat de gemeente voor 1950 een bouwvolume van 500 ma toe gewezen heeft gekregen. Van dit contingent is echter reeds 300 m:' verbruikt. Een rapport van de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maat schappelijk werk betreffende de Herplaatsing of een andere baan? FILM ALS CULTUUR VERSCHIJNSEL. Prof. dr G. Brillenburg Wurth, hoogleraar te Kampen, gaf als dienst gingen, regelen, eerste inleider een referaat over de film als cultuurverschijnsel. In verband hiermede is het van Oorspronkelijk werd de film belang van het navolgende keri- opgezet als amusement. Men zag nis te nemen, daarin een middel om het pu- Indien de werkgever en werk- bliek aangenaam bezig te nerner, de tussen hen bestaande houden. arbeidsverhouding in verband met Langzamerhand is de film de oproeping' in militaire dienst zich ook technisch meer n*et uitdrukkelijk hebben verbro- vervangen door het bereiden ervan en meer gaan vervolmaken. Zo- ken' dan is. deze blijven voortbe- uit ruw zout, aangevoerd uit dat men thans metterdaad over staan. Het is dan vanzelfsprekend Frankrijk en Spanje, dat in de filmkunst spreken kan. De vraag na afloop van de militaire zoutketen gezuiverd werd. De ke- I is echter, merkte prof. Wurth df?n®t de werknemer zich weer ten bleven dusbestaan, maar de op, of de film haar oorsprong zijn werkgever meldt en deze werkzaamheden erin werden an-kan verloochenen. laatste hem weer te werk stelt, ders. Onze cultuur is een veruit- Mocht een van beiden de dienst- IN DE MEESTOOF. wendigde cultuur; zij staat zelfs verhouding niet wensen voort te Van de zoutkeet (niet het hotel beneden veel uitingen van de op de Markt, dus zonder hoofd- primitieve- en zeker van bijv. Het _,M: nog regelmatig dat zowel werkgevers als werknemers niet voldoende op de hoogte zijn van de bestaande wei telijke rege lingen en de werkgevers bij wie zij werkzaam waren, toen zij in letter, zetter!) naar de meestoof, dat is een hele overgang. De zout keten zijn nu alle verdwenen, maar van de vijf meestoven, die Goes eens had, is er nog één over, ook weer aan de oostzijde van de haven. Hij wordt echter al lang de Griekse cultuur. Men moet de film zien als een belangrijk onderdeel van de technische cultuur. Prof. Huizenga, een der bekwaamste cultuurfilosofen, heeft de film de ontzieling der cultuur genoemd, daar zij slechts (Ingez. mededeling, advert.) van neus, keel of borst, snuift en wrijft U wee- met Ihét 1 zetten, dan kan hij zich wenden tot de directeur van het Arbeids bureau met verzoek vergunning te verlenen om de dienstverhou ding te verbreken. De directeur beslist niet, dan na advies te hebben ingewonnen van de aan zijn bureau verbonden commissie van advies uit het ge organiseerde bedrijfsleven. Voor het geval wel in verband met militaire dienst van de werk nemer de dienstverhouding uit drukkelijk is verbroken, is de werkgever verplicht om zijn te ruggekeerde vroegere werknemer mits deze een bepaalde tijd bij hem in dienst is geweest en zich binnen een bepaalde tijd meldt, weer in dienst te nemen. Ook hier is een uitweg dat de werkgever van deze verplichting ontheffing kan vragen bij de directeur van het Arbeidsbureau. Voor het geval de werknemer het werk bij zijn werkgever niet weer opneemt, dan wel geen ge bruik maakt van zijn recht op herplaatsing gaan de voordelen, welke het besluit demobilisatie- voorzieningen 1948 biedt, (o.a. voorrang bij arbeidsbemiddeling en geideiijko uitkering bij werk loosheid), voor hem verloren. Ook hier is weer de Directeur van het Arbeidsbureau met zijn commissie van advies de beslis sende instantie. Uiteraard is het gewenst, dat de gedemobiliseerden zoveel mo gelijk weer terugkeren naar hun vroegere beroep en hun vroegere werkkring. Tussen de met de „Pasteur" gerepatrieerde militairen bevond zich een Zeeuwse jongen met een lange baard van maar liejst.twee jaar oud. Hij is doorgereisd naar een dorpje op één van de eilanden, waar bij aankomst niemand hem op het eerste gezicht herkende. Men stond perplex, toen het rimboe-gezichtzich ver toonde. Het schijnt, dat verscheidene j militairen de gewoonte hebben om het scheermes in Indië niet te hanteren. Maar de meesten zorgen ervoor, dat ze vóór het vertrek van de boot weer een beschaafd uiterlijk kunnen to nen. Deze man is echter record drager geworden van de groot ste baard op het grootste schip, j dnt Amsterdam ooit aandeed. Pas Maandagmiddag heeft hij 1 zich, naar verluidt, van z'n St.- iNicolaasachtige dracht door een 'kapper laten ontdoen. Öf er een meisje op hem ge- 1 wacht heeft bij z'n thuiskomst hebben we maar niet gevraagd.. Schipper, wil mij overvaren. Natuurlijk kan een leek en buitenstaander niet beoordelen of de kapitein van 'tveerbootje VeereKamperland op die be wuste stormachtige avond gelijk had, toen hij verklaarde „er niets voor te voelen zijn leven te wagen". Ook niet of de reizigers, „die zich in kernachtige uitdrukkin gen over 'smaijs moed en door tastendheid uitlieten" gelijk hadden. Alleen willen wij 't vol gende mededelen. Toen de Sloedam er nog niet was, was er vanaf Nieuwland een veer op Zuid-Beveland. In 1787 was hier veerschipper Thomas Baas. Op de avond van 30 April van dat jaar wilden zes passagiers overgezet worden, Gezien het stormachtige weer had de schipper eerst niet vee] lust daartoe, ofschoon hij bij storm het tarief kon verdubbe len en dus brengen van f 0.33 op f 0.70 per persoon. De passagiers wilden natuur lijk gaarne naar de overkant Enkelen verweten de schipper zijn bangheid. Dit verwijt wilda hij zich niet laten gezeggen en zodat mettertijd een oordeel hier over gegeven zal worden. De raad ging aecoord met het voorstel om door de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw en Woningtoezicht een plan te laten maken voor een riolering. Een voorstel om een plan te laten maken voor de verbetering van de weg naar de Veerdam vond evenmin tegenkanting. Dit plan kost in totaal f 1800, waar van de gemeente f 600 zal moeten betalen. Het verzoek van de heer L. van Damme uit Kortgene om stak met de passagiers van wal FEUILLETON door TO VAN THIEL. 20) Langzaam trekt haar hoge blos weg. Ze wordt kalmer, kan weer helder denken. Opeens schiet haar te binnen, dat ze haar ouders toch een briefje moet schrijven. AL ze vanavond niet thuis komt, zullen ze dode lijk ongerust zijn en overal zoe ken. Dat ze daar niet eerder aan gedacht heeft. Ze zoekt in haar tas..,. Ja, de vulpen is er wel ln, maar ze heeft geen papier. Aan het Buffet koopt ze een mapje. Maar wie moet het briefje voor haar wegbrengen? Straks maar even aan de kellner vragen, flinke fooi geven, een gulden b.v. Dan vindt die er wel wat op. Ze buigt zich over het papier en schrijft. ..Zou Ally nog op zijn?" vraagt moeder, als haar man om half elf de sleutel in het slot steekt. Het is doodstil in huis. Moeder inspecteert de kap stok. „Ja, ze is al thuis, zie je wel?" En ze wijst op de hoed en mantel. Dan doet vader de deur op het nachtslot. Boven luistert moeder even aan Ally's slaapkamerdeur. Ze hdört niets. Het licht is ook uit. Al slaapt zeker al. Wel even be vreemd, maar toch helemaal niet ongerust, gaan vader en moeder naar bed. Kwart voor elf. De brievenbus klept. Met bonzend hart ligt het meisje te luisteren. Gelukkig, de grote slaapkamer is ver weg, haar ouders hebben niets ge hoord. Straks zal .ze naar beneden sluipen en het briefje ophalen. Een half uur later, gaat ge ruisloos een dour open. Beide handen aan weerskan ten op de trapleuning steunend, zweeft ze de trap af. Haar voe ten raken nauwelijks de treden. Met een gevoel van weerzin haalt ze het briefje uit de bus. Maar als ze in het pikdonker, zoekend en tastend weer naar boven klimt, bekruipt haar langzaam een gevoel van troos teloze eenzaamheid. En weer in bed met het briefje nog in haar hana geklemd, begeeft haar al de kracht en moed die ze opeens gekregen had, toen het beslis sende moment daar was, en de trein binnenstoomde. Toen had ze plotseling helder gezien, dat het verkeerd was wat ze ging doen. Dat het zwakheid was, medelijden met zichzelf te heb ben. Zonde tegen God en op stand tegen haar ouders. Nee, ze mocht het niet doen. Haar hart had gezucht: „Heere help me." En in het gedrang van de reizigers was ze mee gelopen naar de uitgang. Achter de stad om, dat haar maar niemand te gen zou komen, was ze naar huis gewandeld. Het briefje, dat ze aan de ober gegeven had, durfde ze niet terugvragen. Zij was nu toch thuis, en zou wel zien dat ze het opving. Ze had in doods angst gezeten, dat het net ge bracht zou worden op het ogen blik als haar ouders thuis kwa men, maar dat was gelukkig goed gegaan. En nu ze met bonzend hart, van alle doorgestane emoties, weer in bed ligt, worden haar gedachten als van zelf naar Kees toe getrokken. Als ze gegaan was, dan had ze nu al in Rotterdam gezeten. Ze had kunnen logeren in het hotel vlak bij het station c:i dan morgenvroeg verder kunnen rei zen naar Zeeland. Als Kees dan tussen de middag thuis was ge komen, had zij in zijn kamer ge zeten. Overal zou ze bloemen neergezet hebben ter ere van zijn verjaardag. Ze ziet hem voor zich, zoals hij daar in Je deuropening zou staan. Z'n lan-1 ge, breed-geschouderde gestalte, met fijn besneden aristocratisch gezicht. Z'n lieve ogen zouden eerst verwonderd gekeken heb ben, dan zou er die speciale blik voor haar in gekomen zijn. Hij zou op haar afgekomen zijn met open armen. Ally begint zachtjes te snik ken. Wat zal Kees morgen teleur gesteld zijn! Zelfs geen briefje van haar. Nu denkt hij natuur lijk, dat ze niets meer om hem geeft, hij zoekt misschien straks wel een ander meisje. Was ze tóch maar gegaan! Ze stopt haar hoofd diep onder de dekens en schreit hartstochtelijk. Ongedurig woelt ze heen en weer. Het ene ogenblik voelt ze dat ze nooit gelukkig zal kun nen worden met een ongelovige man, een ogenblik later wordt dit weer verdrongen door de ge dachte aan de mooie ogenblik ken, die ze met elkaar doorge bracht hebben, op het ijs en bij de wandelingen 's avonds. Een gevoel van bitterheid komt bij haar boven, als ze bedenkt, dat ze dat onbezorgde genieten van vroeger nu moet verachten. Ze is toch maar één keer jong. An dere meisjes denken ook niet zo diep na. Dat akelige diepe nadenken over de dingen ook altijd. (Wordt vervolgd.) Particulier biedt aan,.. Als dia particulier verstandig is, plaatst hij een „Kabouter" en hij verkoopt zijn wand en handspiegels, zijn post zegels, zijn lichte, buiten boordmotoren, zijn huisorgels en zijn kapokhedden. 'n „Kabouter" gaat langs minstens 30.000 mensen en daar kan die particulier niet aan beginnen. 5 cent per woord (minimum 95 cent). BRITS TANKSCHIP VERGAAN. Het Britse tankschip „Clam", is Dinsdag aan de Westkust van IJsland aan de grond gelopen, 27 personen kwamen om het leven. Onder de bemanning brak een paniek uit, toen het schip vlak bij de kust vastliep. De kapitein kon niet verhoeden, dat de reddings sloepen werden uitgezet, terwijl de zee gevaarlijk was. Van de 29, die in de sloepen gingen, bereik ten slechts 2 de kust. De rest van de bemanning werd met het broekboei-apparaat gemakkelijk gered. de verordening in te trekken, welke verbiedt honden buiten de openbare wegen te laten lopen, werd verworpen. Men besloot het nieuwe arrestantenlokaal aan het Rijk te verhuren voor 205 gulden per jaar. Het verzoek van enkele bewoners in de Onrustpolder om financiële medewerking voor aan sluiting op het electriciteitsnet werd eveneens z.h.s. aangenomen. Dit kost de gemeente f 223.40 per jaar gedurende 15 achtereenvol gende jaren. Voorschotten scholen. Er zullen de volgende voor schotten verleend worden op de exploitatie van bijzondere scholen. Dit bedraagt voob de School der Geref. Gemeente te Kamperland f 2579.50, voor de Chr. School te Wissekerke f 1977.62, voor de Geref. School te Geersdijk f 1407 en voor de Herv. School te Kam perland f 2194.80. De Chr. ULO krijgt een voorschot van f 1050 zijnde f 30 per leerling. Voor het vakonderwijs (Engels en nuttige handwerken) wordt een voorschot verleend groot f 625.28. De O.L. School zal nieuwe leer middelen mogen aanschaffen voor een bedrag van f 200.Het verzoek van de heer J. Dobbelaar om tegemoetkoming in de ver voerskosten voor zijn zoon, die in Kortgene school gaat, werd aan gehouden. De gemeenschappelijke regeling voor toelating van leer lingen op de ULO scholen te Mid delburg werd vernieuwd. De raad ging voorts accoord met de vast stelling van de pensioengrondslag voor de burgemeester en de nieu we jaarwedderegeling der wet houders. De uitkeringsregeling, (bij even tuele vermindering van het ge- meentepersoneel in toepassing te brengen) werd met een jaar ver lengd. Het gemeentepersoneel zal ook de 5 loonsverhoging krij gen. Het verzoek van de heer C. Kouwer om ontheffing van hon denbelasting werd ingewilligd. Tensotte besloot de raad de schutting naast de gemeentewo ning te vernieuwen. Rondvraag. „Hoe staat het met het sport terrein?" voeg de heer H. P. Fi lius (Gem. Belang), bijgestaan door zijn fractiegenoot J. H. Zuijdweg. Zij drongen aan op spoed. Met de eigenaar van het In 't eerst ging het voor de wind, Dicht bij de overkant gekomen moest een weinig van koers ver anderd worden. Een hevige ruk wind sloeg de boot om en allen stortten in het woelende water, dat hun graf werd. De schippel liet een weduwe na met viel jeugdige kinderen. De laatste veerschipper was Cornelis Baas, een kleinzoon van genoemde Thomas Baas. In 1871 werd de passage over de nieuwe Sloedam opengesteld en verviel dus het veer. EEN LEZEB. Op 15 Maart vaart de Sibajak binnen. Op 15 Maart a.s. wordt de „Si bajak" van de Kon. Rotterdam^ sehe Lloyd met ongeveer 1250 passagiers (burgers en militairen) uit Indonesië in Rotterdam ver wacht. Radiocauserie óver het weideplan 1950, In liet landbouwkwartier zal ir, J. M. A, Penders, Rijkslandbouw- consulent voor Utrecht, een radio lezing houden, die voor het weide- plan 1950 belangrijke mededelin gen zal bevatten. Naar deze cau serie zal men kunnen luisteren op Maandag 6 Maart a.s. van 19.45 20.00 uur over de zender Hilver sum II. terrein zal een en ander worden besproken, deelden B. en W. medo. De heer J. van Halst (C.H.), wees op de slechte bestrating lil de gemeente Wissekerke, de heer J, Dingemanse (A.R.) op hetzelf de euvel op het plein in Geers dijk. Hij stelde voor in de putten wat macadam te laten gooien. De heer C. J. de Smit klaagde over de slechte toestand van het weg dek bij Geersdijk. Tenslotte verzocht de heer Marcusse (A.R.), te willen bevor deren, dat aan het parkeren op de Veerweg naar Kamperland zo veel mogelijk paal en perk wordt gesteld. B. en W. zullen dit, hoe wel het niet eenvoudig is, bekij ken. Tenslotte ging de raad in be sloten zitting. De kwestie Westerling. COMMUNIQUE HOGE COMMISSARIS. Do Nederlandse regering zal „geen invloed uitoefenen" op het verzoek van Indonesië om uitlevering van kapitein Westerling, aldus heeft de Hoge Commissaris van Nederland te Djakarta be kend gemaakt. Volgens dit communiqué „berust de beslissing, geljjk voor de hand ligt, bij de Britse regering". Nederland zou zich niet tegen uitlevering verzetten. Bij een voorlopig onderzoek is gebleken, dat van Nederlandse militaire zijde hulp is verleend aan Westerling bij diens vlucht naar Singapore, aldus wordt in een communiqué van het Neder landse Hoge Commissariaat mede gedeeld. De Nederlandse regering heeft een verder onderzoek gelast teneinde na te gaan, wie de schul digen zijn. Veilig achter vier deuren. De cel waarin Westerling te Singapore is ondergebracht, is een cel voor eenzame opsluiting in de befaamde Changi-gevangenis en is slechts bereikbaar na opening van 4 deuren. Ze bestaan uit 2 compartimenten. De enige, die tegen hem mag praten, is een ■Europese gevangenbewaarder van hogere rang. Als Westerling wordt gelucht mag hij geen con tact hebben met de overige ge vangenen. Dit luchten geschiedt in een speciaal voor hem bestem de omheinde ruimte. Hij krijgt per dag slechts drie sigaretten, hoewel hij een sterke roker is.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3