irovindwgwaaw ®^ÖRT Jeugdcentrum „Hedenesse" zal worden bestuurd door Jeugdgemeenteraad. NOTEERT EVEN? Oorlogserfenis b{j Cadzand werd prachtig conierentieoord. 188 ADAAtSON Een primeur voor Zeeland. Officiële opening waarschijn' lijk in Juni a.s. verliest z'n boorden- knoopje. Donderdag 2 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Mevrouw HuijsmanGriep declameerde in Den Bosch. Dat het werk van de Zeeuwse declamatrice, mevr. L. N. Huijs manGriep, uit Rilland-Bath, ook waardering vindt buiten de provincie Zeeland, moge blijken uit het feit, dat zij Maandag j.l. is opgetreden voor de Zeeuwse Ver. „Luctor et Emergo" te 's-Herto- genbosch en dit reeds voor de derde maal tijdens het nog maar korte bestaan dier vereniging. Een aandachtig luisterend en geboeid gezelschap heeft vol be wondering voor de pauze geluis terd, hoe zij behandelde het fijne Franse werkje „De stilte der zee". j gen b. en w. van de raad een crediet van f 1680, voor het aan kopen en plaatsen van 10 licht masten in de Vredehoflaan en omgeving. kloetinge. Jaarvergadering Jeugdclub. De Chr. Jeugdclub „Het Mos terdzaadje" hield Dinsdagavond in het verenigingsgebouw haar 24e jaarvergadering ditmaal al leen voor ouders, afgevaardigden en genodigden, die de zaal ge heel bezetten. Na de opening door de presi dente mej. van Liere werd een Bijbelinleiding gehouden over Mattheus 17 113. De avond werd verder gevuld Na de pauze kwam ze met watmet gedichten, samenzang en luchtiger werk. Zij begon met een 1 enkele toneelstukjes. Ook werd spotliedje op de bridge-woede dernog de film vertoond van de laatste tijd, een zeer geestig stuk-1 jeugddag op Zoutelande. De je poëzie. 'heer A. C. Lankester sloot de Haar voordracht getiteld: „Een,avond. man over de vrouwen en een vrouw over de mannen", van Ina v. d. Beugel, wekte aller lachlust op. Ook het humoristische schets je van Herman Heijermans: „Ca- trarrus", had veel succes. Tentoonstelling „Bezige Handen". Aanmelding vóór 20 Maart a.s. Voor de tentoonstelling „Bezige Handen" blijkt in de gehele pro vincie belangstelling te bestaan. Maar wil deze tentoonstelling een demonstratie worden van wat de Zeeuwen presteren op het gebied Van handenarbeid, dan zal de be langstelling nog groter moeten worden Nagenoeg alle aanvraagformu lieren tot deelneming zijn opge haald en de organisatoren der tentoonstelling wachten nu op de terugzending daarvan. Dat moet vóór 20 Maart a.s. gebeuren. Daarna kan een plan tot indeling der tentoonstelling worden op gemaakt. Er kan worden medegedeeld, dat de Bond van Plattelandsvrou wen in Zeeland met een collec tieve inzending voor de dag zal komen, terwijl voorts een aantal voorwerpen is toegezegd, dat het vorige jaar op de nationale ten toonstelling „Gouden Handen" te Ede te bewonderen was. Om het bezoek aan de Zeeuwse tentoonstelling te stimuleren zijn de organisatoren ook op zoek naar bij deze expositie passende attracties. Algemene ledenvergadering Coöp. Suikerfabriek „Dinteloord". De heer J. M. van Bommel van OOSTKAPELLE. Stierenkeuring. Bij de gehouden stierenkeuring werden alle 4 stieren goedge keurd, welke aangevoerd waren. Ze waren van A. Geldof, Iz. de Buck, K. Coppoolse en A. de Vis ser. ARNEMUIDEN. Jaarvergadering C.M.B. Onder leiding van de heer A. Poortvliet hield de afdeling van de C.M.B. haar jaarvergadering, die tevens filmavond was. Na het lezen van de diverse ver slagen sprak de districtbestuur der, de heer J. Lodder, over het onderwerp: „Gave en Op dracht". Namens verschillende zuster- afdelingen werden felicitaties uitgebracht. Een dankbetuiging was bin nengekomen van het bondslid A. v. d. Ketterij voor het door de leden geschonken fraaie bloemstuk, dat hem was aan geboden bij zijn thuiskomst uit Indonesië. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat het ledental der afdeling thans is gestegen tot 120. Na het slotwoord van de voorzitter sloot de heer J. Lodder met dankgebed. Chr.-Hlst. Kiesvereniging. Onder leiding van de heer A. Poortvliet hield de C.H. kies vereniging haar jaarvergade ring. Na de jaarverslagen van de secretaris en de penning meester werden de voorstellen vooi de algemene vergadering besproken, zoals propaganda en land- en gemeentezaken. Tenslotte sprak de voorzitter Vloten uit Goes' heeft Dinsdag in een afscheidswoord tot de heer D I nnpn i\/l AiilmnonrAn /11A de te Roosendaal gehouden alge mene vergadering van de leden tier suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord" zijn tevredenheid Uitgesproken over het verloop van de jongste bietencampagne. Hij Wees erop, dat in het komende seizoen de uitzaai van bieten Sterk zal dienen toe te nemen. Over de nieuwe bietenprijs kon spreker zich niet uitlaten. Wèl Was hem bekend, dat de verwach tingen bij de leden zeer gespan- tien zijn. De vergadering stelde de balans per 30 September 1948 als mede de exploitatierekening over het boekjaar 1947/1948 vast. Daar het vereiste quorum niet ter P. JanseMeulmeester, die we gens vertrek naar Weesp de afdeling verliet. De voorzitter besloot daarna de vergadering met dankgebed. WOLPHAARTSDIJK. Vergadering A.R. Kiesvereniging Maandagavond hield de A.R. kiesvereniging haar jaarverga dering o.l.v. de heer M. v. d. Vrede. Na een openingswoord van de voorzitter volgden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester. De heer Heijnsdijk bracht verslag uit van de Centrale Goes; de aftredende bestuurs vergadering aanwezig was zal ^edcn, de heren P. den Herder i.v.m. een statutenwijziging bin- fn Braamse, werden her pen drie weken een nieuwe verga dering gehouden worden. C.O.V. „Willem 't Hooft" te Goes brengt „Die Jahreszeiten". Op Donderdag 16 Maart zal de Chr. Oratoriumvereniging „Wil lem 't Hooft" te Goes in het Schuttershof een uitvoering geven van „Die Jahreszeiten". Als so listen werken mede Erna Spoo- renberg, Eindhoven sopraan, Henk Meyer, Amsterdam tenor, en Pe ter de Vos, bas te Amsterdam. Begeleiding de Bredase orkest vereniging. MIDDELBURG. Natuurkundig gezelschap. Dinsdagavond hield prof. dr kozen. Na de pauze gaf de heer C. Snoep een politiek overzicht, waarop vele vragen los kwamen. De heer Heijnsdijk sloot met dank aan God. 'S-HEER ABTSKERKE. Eindles. Maandagavond had de eindles plaats van de cursus in land bouwwerktuigen en motoren kennis, georganiseerd door de onderafdeling Nisse's-H. Abts- kerke van dé L.J.G. De leider van de cursus, de heer D. J. Lindenbergh te Krui- ningen, uitte zijn tevredenheid over het verloop van de cursus. Met 22 personen begonnen werd deze ook met hetzelfde aantal J. Gaillard uit Leiden voor j geëindigd. Nadat de cursisten .et Natuurkundig Gezelschap in verschillende vragen op bevre- et Schuttershof een causerie, getiteld „Groei- en ontwikke lingsmogelijkheden van buiten het lichaam gekweekte weef sels." Aan het eind der vorige »euw, aldus spr., begon men proeven te nemen met weefsels van kikkers, welke men buiten het lichaam trachtte te doen Voortleven. Deze proeven werden voort gezet met hartweefsels van kip- pen-embryo's, welke in een Kunstmatig gevormde voedings bodem inderdaad voor voortle ven vatbaar bleken te zijn en zelfs doorgroeiden. Met lichtbeelden maakte spr. het verschil duidelijk tusschen de verschillende soorten kunst matig gegroeide weefsels, n.l. de radiair gevormde, het zwerfcel- lentype en het z.g. plaveisel type. Een groot nut van deze proef nemingen is het feit, dat men door middel hiervan de voor sommige chirurgische doelein den benodigde metalen op hun giftigheid kan testen. Gemeentepolitie verloor van Rijkspolitie. De competitiewedstrijd van de Ned. Politie Sportbond tussen de Gemeentepolitie en de Rijkspo litie eindigde in een 41 neder laag van de gemeentepolitie. De ruststand was 40. VLISSINGEN. Raadsvoorstellen. B. en W. stellen de raad, die Vrijdag bijeen zal komen, voor hun college een crediet te ver lenen van f 1552 voor de aan schaf van leermiddelen enz. en de inrichting van een handen- «rbeidlokaal ten behoeve van de Prins Willemschool. Voorts vra- digende wijze beantwoord had den ging de voorzitter van de commissie van toezicht, burge meester J. D. Jansen over tot "Uitreiking van de getuigschrif ten aan: A. van den Bos, W. Braam, W. de Jonge, C. Korstanje, J. D. Korstanje, J. Markusse, M. Mar- kusse, A. Minnaard, A. Padmos, M. Remeijnse, Q. A. Remeijn- se, J. C. de Roo, J. Tolhoek, M. S. Tolhoek, allen te 's-Heer Abtskerke, B. A. van Dijk, B. L. Kopmels, J. P. Nijsse, allen te Nisse, A. Harthoorn te 's-Gra- venpolder, P. op 'tHof te Oude- lande, A. Meeuwsen te Ovezande, Chr. Vermare te Borssele en P. de Wilde te Heinkenszand. Voor de landbouwconsulent belast met onderwijszaken sprak vervolgens de heer J. Eversdijk. De heer A. Minnaard dankte namens de cursisten en bood de heer Lindenbergh een boekwerk aan. Nadat nog een serie lantaarn plaatjes van allerlei moderne landbouwmachines was ver toond, sloot de voorzitter, de heer Markusse, deze avond. kruiningen. Jaarvergadering Coöp. Kolenver. „Uit Voorzorg". Maandagavond hield de Ko lenver. „Uit Voorzorg" haar jaarvergadering in Hotel „Ko renbeurs" o.l.v. de heer J. A. Poleij. Het jaarverslag van de secr.-penn., de heer G: Duindam, gewaagde van moeilijkheden, o.a. de aanvoer van kolen. Toch werd nog winst gemaakt, hetgeen bleek uit de rekening, die door de commissie van toezicht werd goedgekeurd. De rekening sloot met een bedrag van f 5610.07 en HEDEN DONDERDAG 2 MAART. GOES: Prins van Oranje, 8 u.: Herv. Mannen vereni ging. VRIJDAG 3 MAART. MIDDELBURG: 't Raedthuys, 8 u., jaarverg. N.R.V. Schuttershof 8 u., Feest avond J.V. GOES: Schuttershof 8 u., Z.V.U., mr dr Jaspar spreekt Prins v. Oranje 7.30 u., uitvoering Pijpercorps „Ex celsior". ZIERIKZEE: Huis van Nas sau: Poorters vergadering. ZATERDAG 4 MAART. GOES: Bustraan, 2 uur, N.C.L.B.; Prins van Oranje 2.30 u. Ring Chr. Zang verenigingen, 7.30 uitvoe ring „Excelsior". een winst van f 53.14. De aftre dende bestuursleden J. A. Poleij en G. Reijnhout werden her kozen en in de plaats van J. Blok Wz., die niet meer in aan merking wenste te komen, werd gekozen de heer J. J. de Looff. De heer J. Klap werd herkozen als lid der commissie van toe zicht. Evenals in 1949 zal ook dit jaar 5 korting op de maximumprijzen van de winst worden uitgekeerd bij aankoop van kolen. Gewezen werd op de mogelijkheid als vroeger weke lijks of maandelijks op een in- legkaart te betalen bij de ad ministrateur. WEMELDINGE. Filmavond Landbouwvereniging. Maandagavond vergaderde in het C.J.M.V.-gebouw te Wemel- dinge de Coöperatieve Land- bouwvereniging onder voorzit terschap van de heer M. C. Lindenbergh. De film die deze avond door de Firma van der Have werd vertoond, behandelde in hoofd zaak het kweken van verschil lende soorten en rassen van tarwe, haver en stro en werd toegelicht door de heer de Vrie.1 LAMSWAARDE. Baldadigheid. In de nacht van Zondag op Maandag hebben onverlaten baldadigheden uitgehaald en kleine vernielingen gepleegd. De Rijkspolitie zoekt naar de daders KLOOSTERZANDE. Zondag is op de Hulsterweg een man door een personenauto aangereden, waarbij het slacht offer een hoofdwonde opliep. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan het onvoorzichtig oversteken van de rijweg. AXEL. Aanrijding. Dezer dagen werd de wielrij der j. O. aangereden door een vrachtauto bestuurd door j. V. uit Koewacht. O. kwam daarbij te vallen en liep lichamelijk let sel op. Na in het ziekenhuis te Sluiskil behandeld te zijn kon hij terugkeren naar zijn woning. Bouw van achttien duplex- montage-woningen. Eerstdaags zal worden begon nen met de bouw van 18 duplex- montage-woningen. Deze beho ren nog tot het bouwplan-1949 en worden gebouwd aan de Bylocquestraat in Plan-West. De heer Q. A. v. d. Vrie is be noemd tot kerkvoogd van de Ned. Herv. Kerk te 's-Heer Abtskerke. Tot organist in de Ned. Herv. Kerk te Ovezande ls benoemd de heer Kuipers, in de plaats van de heer J. Maat. Zaterdagmiddag keerde te Stavenisse sold. W. C. Klippel uit Indonesië in de ouderlijke woning terug. De thuisreis werd gemaakt met de „Pasteur". De militairen L. de Visser en H. Lokerse keerden na een ver blijf van drie jaren in de tro pen, te 's-GravenpoIder terug. Op Maandag 6 Maart te 8 uur hoopt in hotel Zeeland te Tholen de heeï Leusink, districtbestuur der van het C.N.V. te spreken over „Wat gaat er binnenkort ge beuren?" Gekozen tot ouderling der Ned. Kerk te Wemeldinge, de heer P Bolle Fz. Vrijdagavond om 7 uur hoopt voor de Chr. Geref. Kerk te Oud-Vossemeer voor te gaan Ds van Leeuwen van Delft. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Utrecht (vac. dr G. W. Oberman), dr W. H. Beken- kamp te Delft, p. W. Bergkoite te Oostgrbeek en F. R. A. Hen dels te Heemstede. Beroepen te Oudewater, J. H. Cirkel te Ede. Aangenomen naar Badhoeve dorp-Lijnden, H. H. Tulp, cand. te Meppel; naar Centr. gem Mijnstreek, K. A. Bot, Ind. pred. te Schiedam; naar Woerden, W Kool te Rotterdam-Vreeswijk. Geref. Kerken. Aangenomen naar Wagenin- gen (als stud.pred.), H. Volten te Enschedé. Dr A. de Bondt hoogleraar. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft gisteren be noemd tot hoogleraar in de exe gese van het Oude Testament aan de Theol. Hogeschool te Kampen, als opvolger van prof. dr J. Ridderbos die met eme ritaat gaat, dr A. de Bondt, pred. bij de Geref. Kerk te 's-Gravenhage-West. De benoemde hoogleraar die aan de Vrije Universiteit stu deerde nadat hij eerst enige ja ren het Chr. onderwijs had ge diend, volgde op advies van wij len prof. dr C. van Gelderen aan de R.U. te Leiden, ook de colle ges van prof. dr F. M. Th. de Liaqre Böhl in het Babylonisch- Assyrisch en de geschiedenis van het Oude Oosten. In 1938 promoveerde hij op een proefschrift getiteld: „Wat leert het Oude Testament om trent hef leven na dit leven". Dr de Bondt werd benoemd met 65 st. tegen 13 op dr H. H. Ridderbos, die zo juist aan de V.U. werd benoemd. Zeeland is binnen enkele maanden een prachtig geoutilleerd jeugdcentrum rijk. Op slechts honderd meter afstand van de grote weg SluisBreskens, onder de rook van Cadzand, bouwden de Duitsers destijds een aantal bunkers, die na een grondige ver bouwing en verbetering zjjn omgevormd tot hulzen en met elkaar veel weg hebben van een jeugddorp. Op dit idee ls men gaan voort borduren en het plan is opgevat om „Hedenesse" (want zo ls dit centrum gedoopt) te laten besturen door een jeugdgemeenteraad. Enthousiast zjjn W.I.K.A. M. van Vliot en zijn vrouw aan liet werk om alles voor de zomer voor elkaar te krijgen en van begin Juli tot half September is het kamp reeds volgeboekt. f30.000.nodig. Dit geld wil men nu verzamelen met een twee kwartjes actie. Er is een drie jarenplan daarvoor opgemaakt. Ieder, die minstens een half W.I.K.A. van Vliet is vorig jaar September naar Cadzand geko men om als directeur van het centrum de zaak op poten te zet ten. Dat is hem heel aardig ge lukt en als naar alle waarschijn lijkheid in Juni de officiële ope ning plaats heeft, zullen hij en zijn vrouw zeker alle lof verdie nen voor hetgeen ze in deze maanden van voorbereiding en verbouwing hebben gepresteerd. Over de voorgeschiedenis van het kamp kunnen we kort zijn. De Duitsers bouwden de bunkers in dit weidecomplex, dat bovendien begroeid is met vele wilgen. Na de bevrijding Werd het kamp on der de naam „Potjes" als D.U.W.- werkkamp in gebruik genomen, tot tenslotte de Classis IJzendijke van de Ned. Herv. Kerk er de be schikking over kreeg. Er werd een Stichting in het leven geroepen, die de naam bunkers zijn ingericht als slaap zalen, zodat het kamp een capa citeit heeft van 51 bedden. Alle huisjes het zijn er 10 in totaal zullen wit geschilderd worden, zodat het geheel een vrolijke aan blik biedt. De keuken is eveneens van alle gemakken voorzien. Twee kookpotten voor het berei den van de warme maaltijden, een ruime aanrecht, bergplaatsen en provisiekasten. Verder zal één der bunkers worden ingericht als ka pel voor het houden van kerk diensten en dagsluitingen, terwijl ook een ziekenzaaltje en een fiet senbergplaats zullen worden inge richt. Tenslotte is er op het mid denterrein de ruime ontspannings zaal, die ongeveer 150 personen kan bevatten en een toneel heeft. Tevens is een gedeelte van deze Jaar aan dit plan meehelpt, wordt zaaji <}ie nog zal worden ver- officieel benoemd tot „poorter of j bouwd en vergroot, als eetzaal in poorteres" en heeft als zodanig gebruik. Men beschikt er over stemrecht om straks de gemeen teraad uit deze poorters en poor teressen te kiezen. Zo zal er ook een Jeugdige burgemeester ko men en wethouders ontbreken ln deze echte gemeenteraad ook niet. Men mag als lid van deze gemeenteraad niet ouder zjjn dan 25 jaar. De jeugd beheert dus tot op zekere hoogte zelf dit kamp onder het wakend oog van direc teur en Stichtingsbestuur. Een gemeente moet ook een wapen hebben en men is erin ge slaagd een passend ontwerp te vervaardigen. Het wapen zal bestaan uit de ring van de Ned. Jeugdgemeen schap, waarin gegrift de naam Hedenesse", terwijl binnen de kreeg „S&T He™d zal «L. „I, prijken als téfcen van het s WWg „OUWltllIg „Cl --1 Jeugdcentrum Wast Zeeuwsch Vlaanderen", terwijl de Stichting Volksherstel ettelijke tienduizen den guldens schonk voor de Ver bouwing en de inrichting. „HEDENESSE". Hoe men toch aan de naam „Hedenesse" gekomen is. Vrij eenvoudig. De Hedenesse moet volgens de geschiedenisboeken een riviertje zijn geweest, dat te zamen met het Zwin de afschei ding vormde tussen Noord- en Zuid-Nederland (België). Vóór Zeeland bestond, vormde het ri viertje de grens tussen Friesland en Vlaanderen. Vandaar dus deze historische naam. Wat nu is de bedoeling van dit kamp? In de eerste plaats is het een jeugdcentrum, dat dus ge bruikt zal worden door vele jon gerengroepen om er te kamperen of week-ends to houden. Het kamp is reeds vorige zomer in ge bruik geweest en ook thans ko men er zo nu en dan reeds groe pen „week-enden" of een paar dagen kamperen. Het geheel Is een jeugd- en vormingscentrum te noemen, daar er ook plaats ls voor ouderen. Een predikanten- conferentie ls er even goed te houden als een kinderkamp en de Jonge Kerk zal zich er evenzeer thuis voelen op een week-end als welke andere organisatie ook. HET BESTUUR. Zoals gezegd is er een Stichting, die dit kamp exploiteert. Dit be stuur is gedacht als een soort Provinciale Stalen, in ieder geval een orgaan, dat bóven de te vor men jeugdgemeenteraad staat. „Maar hoe komt U aan de mensen voor deze gemeenteraad?" vroe gen we W.I.K.A. van Vliet. 't Plan bleek heel vernuftig uitgedacht. Er is voor de goede inrichting, naast de prachtige gift van Volksherstel nog ongeveer strijd bare Protestantisme! EEN RONDWANDELING. We hebben met de directeur een rondwandeling gemaakt over het uitgestrekte terrein onder de prima meubilair, dank zij de gift van Volksherstel en ook over een piano. De directeur heeft een kleine, doch geriefelijke woning, die uit ziet op het terrein. Er zijn plan nen voor een sportveld, waarvoor nog een behoorlijke ruimte be schikbaar is en ook komt er een plantsoen. AFWACHTEN. Men neemt thans een afwach tende houding aan. Door het uit geven van een jeugdblad heeft men de jeugd van West Zeeuwsch Vlaanderen opgeroepen om de ac tie te steunen en we zijn be nieuwd hoe deze hierop zal reage ren. Dit kamp staat echter niet al leen open, naar men ons verze kerde, voor de jeugd van Zeeuwsch Vlaanderen, maar de jeugd van geheel Nederland is er welkom! Laat men ln Zeeuwsch Vlaanderen beseffen, dat men als Protestanten een taak heeft in dit grotendeels Rooms Katholieke ge- wilgen en langs de betonnen pa- west. En wie eenmaal enkele da den. We zijn binnengestapt in de ruime slaap-./huisjes", waar ze ventien bedden staan opgesteld en waar vaste wastafels wijzen op een eerste klas comfort Drie gen in „Hedenesse" heeft doorge bracht zij die er reeds waren kunnen dit bevestigen zullen een volgende keer opnieuw dit jeugdcentrum opzoeken. Ajnsterdamsche Effectenbeurs. Sloetkoersen op 1 Maart 1950 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek Obligatiën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum. Nederland N. W. S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. ank Ned. Lad. Hand. Bank Ned. Handel My. A. K. U. Berghs Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unilever Ned. Ford Ned. Kab'elfabriek Philips' Gloeilampen Dito 6 pet cum. pref. wd. Wilton Billiton Ie rubr. Billiton lie rubr. Dc/rdtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enim Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holt. Am. lyn Jjva China Japaniya 102# 100# 99A 99 81 100# m 98tf 85 100 160 180 326 116# 144# 192# 127# 160 183# 226 300 288 229# 170 150 280 268# 290 293# 292# 490 145# 137 118# 130# 116# 65 158# 131# Kon. Boot 98# Z 99# 136# 99# 81 100# 96 100 160# 180# 327# 117# 143 194 225 299 287 229)4 170 149)4 275 268 288 29054 290 490 143J4 136'/, 116)4 116ex 63* 61)4 158 134 Kcra. Paketvaart 142 141 Ned. Scheepv. Unie 150 150 v. Ommeren'i Scheepr. 175 175# Rott. Lloijd Stoomv. Mij. Ned. 144 152 152# H. V. A. 151# - 149# Java Cultuur 86 84 N. L S. U. 100 97# Vorstenlanden 40# 40 Deli Bat. Mij. 125 Deli Mij. 143# 141# Senembah 126 Muller Co. 152# 153 Ainsterd. Bank 177# 176# Holl. Bank Unie 220# 219# Cert. Javasche Bank 155# 154# 98# Hesstelbank Pr. 98# Ned. Ind. Esc. Mij. 76# Ned. Bank v. Z.-Afrika 188 Rotterdamsche Bank 175# 174# Surinaamsclie Bank Twentse Bank 178# J78 Am. Smelting 58)4 Anaconda Copp. 31# 31)4 Bethl. Steel 106# 106)4 Chrysler 71# 71)4 General Motors 83# 83 Litem. Nickel 31# 31'4 Kennecott 57# 5754 Rep. Steel 28 27)4 Standard Brands 6 U. S. Steel 97# 96)4 Cities Service 74 73)4 North Am. 22# 22)4 Cont. Oil 60# 60)4 Midcont Oil 42# 52)4 Philips Oil 63# 63 Shell Union 37 m Tidewater 25# Baltimore. 11# 11)4 Miss K. Texas 5# 5)4 New Vork Centr. 13)4 Pennsylvania 18# m Canadiaa Pao. 16# 16K Vervoerders bijeen in Goes. Woensdagavond hield de afde ling Zuid- en Noord-Beveland van de Nationale organisatie voor het beroepsgoederenvervoer een con tactavond in de „Prins van Oran je" te Goes. Na een openings- en welkomstwoord door de heer J. de Herder sprak Mr J. L. Nieu- wenhuyse, rijks inspecteur van het verkeer in Zeeland, over „Het vervoer". In zijn inleiding betoog de deze spreker dat het de taak van de overheid is regelend op te treden betreffend? het vervoer, daar anders een overdaad aan vervoer ontstaat, zoals dat voor 1940 het geval is "eweest. Daar uit vloeit veel ooncurrentiestrijd voort, die niet alleen zou werken ten koste van de vervoerders on derling, maar ook ten koste van het vervoer over de rails en de binnenscheepvaart. Niemand is gebaat bij een groot aantal slecht renderende bedrijven en daarom is het de taak van de overheid in te grijpen en chaos te voor komen. Verder ging spreker nog in op de aard van de overheids bemoeiing. De heer C. van Yperen, algemeen secretaris N.O.B. weg transport, ging nader in op de door Mr Nieuwenhuyse aange roerde kwestie. Hij zeide o.a. dat de wet op het goederenvervoer thans in een zo ver gevorderd stadium verkeert dat binnen en kele maanden behandeling daar van in de Tweede Kamer te ver wachten is. Verder werd de avond op aangename en gezellige wijze gevuld door het optreden van het gezelschap „De Zuid-Westers", die er met hun schetsen en muziek de stemming wel irt wisten te brengen. Succesvolle slotavond Ver. voor Wetenschappelijke Belangen te Goes. De Vereniging voor Alg. We tenschappelijke Belangen te Goes heeft haar leden op de laatste avond van het seizoen 1949—50 een paar bijzonder prettige uren bezorgd. Het was geen wonder dat voor deze kleinkunst-avond, die verzorgd werd door Mevr. Eva Jansen, Willeim van Capelle en Kommer Kleyn enorme belang stelling bestond. Mensen zien nu eenmaal gaarne hun eigen zwakheden tentoonge steld vooral wanneer deze, met een goede dosis humor vermengd, als een smakelijk gerecht worden opgedist. En smakelijk was het programma alleszins. De heer B. v. d. Berg die de avond opende bood aan het slot Mevr. Janssen een bouquet bloe men aan, en omdat de reis naar Hilversum door de nacht nog ver is, de spelers ieder nog een trom meltje onvervalste boterbabbe- laars. Melkhandel op Zuid-Beveland voelt niets voor propaganda. De Kring Zuid-Beveland van de Melkfederatie buiten Walcheren heeft gistermiddag in de „Prins van Oranje" te Goes vergaderd. De secretaris van de melkfedera tie Zeeland, de heer C. Zee, heeft allereerst de problemen belicht, die voortvloeien uit de melkprijs regelingen en de daarmede in ver band staande toename van de melkproductie, alsmede de terug gang van het verbruik. De moeilijkheden in de melk- sector zijn reeds sterk gestegen, aldus de heer Zee. De melkpro ductie is met 43 pet. gestegen en de exportkansen dalen zodat de prijs van de consumptiemelk ze ker eveneens zal dalen. Spr. voor zag ook moeilijkheden voor wat het verkrijgen van steun uit het Landbouw-egalisatiefonds betreft. Er zal derhalve want het melkverbruik is met 10 pet. ge daald actieve propaganda ge voerd moeten worden. Maar de vergadering bleef op het standpunt, dat men vorig jaar ook heeft ingenomen en be sloot niet mee te doen. Nadat de heer Zee een en an der had besproken over het ont staan van de P.B.O. de aan wezigen bleken over de geschet ste gang van zaken niet ontevre den ging men over tot verkie zing van de bestuursleden. In het lcringbestuur werden gekozen de heren Hamelink uit Wemeldinge en B. v. d. Guchte uit Nisse. De voorziening in de vacature Karei- se werd nog aangehouden. Men bleek geen voorstellen te hebben aan het hoofdbestuur en ook de rondvraag leverde niets op. Vrij Evangelische vrouwen in Goes bijeen. Woensdag J.l. hielden de Vrij Evangelische Vrouwenverenigin gen in Zeeland hun eerste ont moetingsdag in Provinciaal Ver band ln de „Prins van Oranje" te Goes. Deze ontmoetingsdag werd be zocht door plm. 100 leden, uit Yerseke, Wemeldinge, Breskens, Bath, Nieuwdorp en Goes. De vice presidente van de Goe- se vereniging, Mevr. Kole-Blom- aard, die deze vergadering presi deerde, sprak een kort openings woord naar aanleiding van Lucas 10 vers 3842, erop wijzende, dat de christenvrouwen in zich moeten verenigen zowel in „Maria" als in (Martha" geest. De morgenvergadering was ver der gewijd aan voordracht en zang, ernst en humor wisselden elkaar af. Na een gemeenschappelijke maaltijd werd de vergadering des middags voortgezet met een cau serie van Zuster Lutijn, wijkver pleegster te Wilhelminadorp, over sociaal werk en haar belevenissen in een evacuatiekamp te Heino, in de oorlogsjaren 1944-'45. Na de thee sprak Mevr. Karelse- Enter over „Herinneringen van het Zendingsveld op Samosir". Mevr. Timmerman-Hoekendijk, van de afd. Yerseke, sloot deze ontmoetingsdag met dankgebed. Aan de Ohristelljke school te Benthuizen is benoemd tot onder wijzeres Mej. C. Jansen, onder- wijzere» te Aagtekerke. Söm WIE VOLGT? Indonesië is het land van zon en licht, maar het is er toch niet zo licht, dat een gewoon mens er achter kan komen, hoe daar de werkelijke toestand is. Minister van Maarseveen zegt, dat 't goed gaat en hij is toch een man die 't weten kan, nu hij een paar dagen in Batavia, pardon Djakarta is geweest. Uit wat ik in de kranten las, krijg ik echter de indruk, dat het er een janboel is. De verhouding tussen de cen trale regering en die van de Re publiek, schijnt nogal gespannen te zijn. De Republiek die van de „deel staten" nooit heeft willen weten, poogt aan hun bestaan een einde te maken. Niet langs wettelijke weg, maar door demonstraties. Zoals te Soerabaja, waar een volksmenigte, voornamelijk be staande uit opgeschoten jongens, de eis stelde, dat de deelstaat Oost-Java moest worden opge heven. Toen aldus de „volkswil" zich had geopenbaard, werd door en kele aanwezige republikeinse autoriteiten tot opheffing beslo ten. Erkend werd, dat een derge lijke handelwijze in strijd is met de grondwet, maar zo heette het, men moet niet teveel op for maliteiten letten. Zij hebben trouwens in Nederland wel kun nen leren wat een grondwet waard is. Bij het lezer, van dergelijke dingen krijg ik niet de indruk, dat het zo goed gaat. Gelukkig gaat er weer een minister naar Indonesië. De beurt is nu aan minister Rutten. Wie volgt? Nieuwe winkelsluitingswet wijkt belangrijk af van ontwerpen. Geen verlenging tot 's avonds 7 uur. Het definitieve wetsontwerp tot regeling van de winkelslui ting, dat thans bij de regering in voorbereiding is, zal belang rijk afwijken .van het vóór-ont werp. Met de adviezen van het bedrijfsleven en de werknemers organisaties is in ruime mate rekening gehouden. Zo staat het vrijwel vast, dat het aanvanke lijke voornemen om de winkel sluiting te verlengen tot des avonds zeven uur, geen door gang zal vinden. De Midden standsbonden hebben te dien nzien unaniem een afwijzend standpunt ingenomen, omdat in de practijk is gebleken, dat het verkoopuur tussen 6 en 7 uur s avonds onrendabel is en zelfs de licht- en bedrijfskosten niet kan dekken. Ook de verplichte sluiting op Dinsdagmiddag heeft, ondanks de mogelijkheid van plaatselijke afwijkingen, geen algehele in stemming kunnen vinden. Inspecteur M.O. kreeg onvoldoende. Nog geen woordenboeken by eindexamens H.B.S.-A. Het is mogelijk, dat het er ooit van zal komen, dat bij de zake lijke opgave voor de vreemde talen bij de H.B.S.-A.-examens woordenboeken zullen mogen worden gebruikt. Maar in ieder geval staat vast, dat een derge lijke regeling zeker niet zal gelden voor de eindexamens van zomer-1950. Dit blijkt uit het antwoord, dat minister Rutten heeft gege ven op de desbetreffende vra gen van het Ïweede-Kamerlid mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) „De mededeling", zo zegt de minister, „dat een verandering van het eineexamenreglement H.B.S. A in voorbereiding is, waardoor bij de zakelijke op gave voor de vreemde talen het gebruik van een woordenboek zal worden toegestaan, werd door een der inspecteurs van het V.H.M.O. voorbarig gedaan in een aan de scholen van zijn in spectie gericht rondschrijven be treffende aanwijzingen en in lichtingen over de in deze zo mer af te nemen eindexamens der scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2