Communisten schopten Tweede Kamer. herrie in de NIEUWS Gerben Wagenaar werd de Kamer uitgesleept. DrFuchs, verrader van atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie, tot 14 jaar veroordeeld. De Bevelanden moeten attractief gemaakt worden voor tnuristen. Het Arnemnidens leertuchtproces. Naar een Europese federatie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 2 MAART IOSO n. Russen konden productie van atoombom bespoedigen. Half Maart zwaaien ruim 8900 militairen af. V;V.Y. Zuid- en Noord-Beveland belegde vergadering in Boes. QicMeA bij, de, iv.aa'iAeid. Drs Hooykaas sprak te Vlissingen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bjj geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, 7 lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1500 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m-m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, "vlissingen* J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen,' Meliskerke; Ds J. Harelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.23 u., onder 18.22 u. Maan op 17.09 u., onder 7.23 u. Hoogwater op Vrijdag 3 Maart: Vlissingen: 1.18 u. 1.82 m., 13.44 u. 2.00 m. Terneuzen: 1.48 u. 2.02 m., 14.10 u. 2.20 m. Wemeldinge: 3.01 u. 1.53 m., 15.23 u. 1.76 m. Zierikzee: 2.44 u. 1.28 m., 15.13 u. 1.50 m. V7an groot belang is de vraag v of in Europa de geestelijk- historische voorwaarden aanwe zig zijn om zulk een federatie te dragen. Dr Bruins Slot meent hierop toestemmend te mogen antwoor den, omdat hetgeen in Europa thans roept om vereniging, steun vindt in zijn cultuur historie; positief in het Chr. ge loof als basis zijner cultuur en negatief in de strijd tegen het totalitaire nationalisme. Is dit niet te kras uitgedrukt? Zeker, de cultuurgemeenschap wordt nog mede beheerst door het Christendom; er zijn culi. tuurwaarden en -idealen van chr. herkomst; de christelijke kerk staat nog in Europa, er is nog christelijke strijd en chris telijke activiteit. Maar wanneer wij om ons heen zien in Europa, dan is het duidelijk, dat de pols van het ech'e Christendom wel zeer flauw klopt en dat het moderne heidendom aan invloed wint. En dat zal, vrezen wij, erger wor den, naarmate de federatie-idee verder dooywerkt. ""Toen het vorig jaar bjj het 3 voorlopig parlement van Europa een schriftelijk voorstel werd ingediend om die arbeid met gebed te beginnen, werd het door de voorzitter, zonder er een woord aan te verspillen, naar de prullenmand vedwezen. Het Europese parlement! En de Raad van Europa! Wie heb ben daar de leiding? Is er wat ons volk betreft, ook maar enige zekerheid, dat het Prot. Chris telijk volksdeel in de gelegen heid zal zijn, daar zijn stem te laten horen? Zal daar met Gods Woord en wet ook maar enigermate re kening worden gehouden? Er is bij de verschillende de len van de te stichten federatie een sterk verenigingspunt: de v r ij h e i d. Een kostelijk goed. Vrucht van het Christendom. Maar welke vrijheid is hier bedo.'ld? De Christelijke vrij heid, die betekent gebonden heid aan de ordinantiën Gods, of de begeerte om zichzelf te zijn, vrij van geweld en tyran- nie van staten als Rusland. En zou er nu werkelijk de hoop mogen worden gekoesterd, dat van zulk een federatie, voor Europa een nieuw levensgebouw Is te verwachten? "pr werken bij de federatie- ■*-' gedachte ongetwijfeld van afkomst Christelijke factoren. Maar daarnaast is er ook de be geerte om de vruchten der re volutie in het Europese staats bestel tot rijpheid te brengen. Naar het ons voorkomt, be staan er dan ook tegen de stich ting vai een West-Europese fe deratie als hier bedoeld, zeer ernstige principiële bezwaren, die niet uit het oog mogen wor den verloren. I DE SKILERAAR van de Prinsesjes Beatrix en Irene helpt de meisjes bij het be vestigen van de ski's. En dan kan de tocht in de sneeuw en zon beginnen (Van onze parlem entaire redacteur.) Do Tweede Kamer was gistermiddag het toneel van grote wan ordelijkheden. Do directe aanleiding tot deze tumulten was het voorstel van Mr Kortenhorst, de voorzitter der Tweede Kamer, om de spreektijd over het wetsontwerp betreffende de militaire bjjstand van Amerika aan Nederland, to beperken. De hoofdper sonen in deze affaire waren de leden der communistische frac tie, die onder leiding van hun fractievoorzitter, de heer Wage naar (hy gedroeg zich gisteren meer als afgezant van Stalin, dan als heer) een ontzettend tumult veroorzaakten in antwoord op het voorstel van de voorzitter. Tenslotte moest hjj verwijderd worden; aan handen en voeten werd hjj door de rijkspolitie de zaal uitgesleept. maar enkele scheldwoorden kon opvangen. De voorzitter gelastte de parketwacht om Wagenaar buiten het gebouw te zetten. Ogenblikkelijk werd de vergade ring voor de tweede maal ge schorst. Naar verluidt bleef Wa genaar nog geruime tijd i'n de zaai. Van achter de deuren kon men duidelijk het lawaai verne men. Na geruime tijd werd de schorsing opgeheven. Wagenaar was verdwenen. Nagewuifd door een veertigtal vrouwen reed hij beduusd met zijn auto het Binnen hof af. Het voorstel van de voorzitter om de spreektijd te beperken werd .met 67 tegen 4 stemmen aangenomen. Na een uitvoerige discussie werd het wetsontwerp met 616 stemmen (alleen communisten tegen) aangenomen. Wagenaar verzette zich tegen 's voorzitters voorstel met grote heftigheid en werd daarbij onder steund door zijn fractiegenoten. Op een gegeven moment maakte hij het zo bont dat de voorzitter niet beter wist te doen dan hem het woord te ontnemen. Toen was het hek van de dam; de commu nisten scholden en joelden. Voor al de socialistische afgevaardig den hadden het zwaar te verdu ren. Toen besloot de voorzitter Kortenhorst om voor te stellen de communist Wagenaar van de discussies uit te sluiten. Deze PROCES TE LONDEN. Klaus Fuchs, (Ie in Duitsland geboren Engelse atoomgeleerde, die beschuldigd werd van het verraden van atoomgeheimen aan de Sowjet-Unie, heeft tijdens het proces, dat gistermorgen te Londen werd gehouden en slechts een uur duurde, schuld bekend. Fuchs werd tot een gevangenisstraf van 14 jaar veroordeeld. broekzak, toen hij mompelde „schuldig". Er was grote belangstelling voor het proces. Sommige be langstellenden hadden de gehele nacht in de vorst en koude doorgebracht om zich een plaats op de publieke tribune te ver overen. Sir Hartley noemde Fuchs' handelwijze een aanschouwelijke les over de betekenis van het moderne communisme. Hij ging nader in op de geestesgesteld heid van deze intellectueel zeer begaafde man, die door zijn toe wijding aan het communisme zó van zijn stuk gebracht werd, dat hij, zoals hij het zelf uitdrukte, een soort—geleide schizophreen werd. Tevoren had een officier van de geheime politie, die door de verdediger als getuige was op geroepen, verklaard, dat Fuchs zijn verklaring geheel vrijwillig had afgelegd en alles in het werk had gesteld om het kwaad, dat hij aangericht had, te ver kleinen. Rechter Goddard voegde Fuchs toe: „Gij had de vriendschap tussen dit land en de grote Amerikaanse republiek in ge vaar kunnen brengen. Ge hebt dit land en de V. S. onherstel baar kwaad toegebracht en ge hebt dit duidelijk gedaan ter wille van uw politieke overtui ging. Voorts hebt ge het recht van asyl in gevaar gebracht, dat dit land tot nu toe aan po litieke vluchtelingen verleende". Lord Goddard zeide de maxi mum-straf opgelegd te hebben, omdat het zijn plicht was het land te beschermen. „Uw mis daad verschilt slechts zeer wei nig van hoogverraad", zo zei hij. „IK WERD EERLIJK BERECHT". Op de vraag, of Fuchs nog iets te zeggen had, antwoordde Fuchs verklaarde inlichtingen betreffende atoomonderzoek op verschillende data aan onbe kende personen te hebben ver strekt, waardoor de Sowjet-Unie mogelijk de atoomproduetie heeft kunnen bespoedigen. Aan anderen verstrekte hij Ameri kaanse en Engelse atoomgehei men te Birmingham, New-York, Boston en Berkshire. Volgens de openbare aankla ger, Sir Hartley Shawcross, strekte het optreden van Fuchs zich over 7 jaar uit. Hij noemde het een uitermate ernstig geval, één van de ernstigste gevallen, die ooit op grond van de Engel se wet van 1889 op de staatsge heimen is behandeld. Dat de verstrekte inlichtingen waar schijnlijk van de hoogste waarde zouden zijn voor een vijand, noemde Shawcross een zaak, waaraan ongelukkigerwijze niet getwijfeld kan worden. „Onze betrekkingen met de Sowjet-Unie laten veel te wen sen over. Zij zijn niet vriend schappelijk. Het moet de aange. klaagde duidelijk geweest zijn, dat de aan deze agenten ver strekte inlichtingen van de hoogste waarde zouden zijn, in dien dat land ooit een feitelijke openlijke vijand werd. Hieruit volgt, dat de inlichtingen wer den verstrekt met een bedoe ling, die de veiligheid en het be lang van de staat schaadt", al dus Shawcross. HIJ IS COMMUNIST. „De gevangene is communist en dat is tegelijkertijd de ver klaring en de tragedie van deze zaak", aldus de openbare aan klager. Fuchs leunde nonchalant op de rand van de beklaagdenbank, ae rechterhand losjes in zijn hy, dat hjj nog meer misdaden nieuwe maatregel had een nog groter tumult ten gevolge. De communisten lieten zulke scheld woorden horen, dat wij ze niet aan het papier willen toevertrou wen. Bijna ontstond een handge meen tussen communisten en so cialisten, maar de V.V.D. kwam tussenbeide. Natuurlijk hielp deze interventie om de vrede te bewa ren niets. Het lawaai werd - er maar groter door. Toen nam de voorzitter een wijs en kloek besluit. Hjj gelastte de parket wachter de heer Wagenaar uit de zaal te verwijderen. Met vereen de mankracht werd de commu nistische fractie-voorzitter uit de vergaderzaal gesleept. Inmiddels werden de tribunes, waarvandaan geestverwanten van de heer Wa genaar hun kampioenen aanmoe digden, ontruimd en de vergade ring geschorst, hopende dat de gemoederen enigszins zouden be daren. Deze 'hoop was tevergeefs. Na heropening van de vergade ring begon men direct met de stemming. Plotseling verscheen Wagenaar echter weer in de zaal. Voorzitter Kortenhorst vroeg hem de zaal weer te verlaten. Daar voelde Wagenaar niets voor. En zo begon het oude spelletje op nieuw. Weer brak een hevig tu mult los. Zo groot dat men alleen Rumoer op het Binnenhof. Tijdens de vergadering van de Tweede Kamer had zich gister middag een aantal personen op het Binnenhof verzameld, dat zich enigszins rumoerig gedroeg. Er waren vele vrouwen bij. Enige hunner zongen de Inter nationale en uitten woorden, waarmee zij hun afkeuring te gen het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag tot we derzijdse hulpverlening inzake verdediging tussen Nederland en de Ver. Staten van Amerika wilden kenbaar maken. Een aantal droeg kleine opschriften, waarmee men eveneens van die afkeuring wilde getuigen. Teneinde ordeverstoringen te voorkomen ontruimde de politie het Binnenhof, hetgeen in een oogwenk geschiedde. Een kleine groep begaf zich door enige straten. Enige tientallen bleven voor het Binnenhof in groepjes staan om er „aan politiek te doen". (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Sehokking deelde gis termiddag in de Tweede Kamer mede, dat omstreeks half Maart ruim 8900 militairen, die thans in Nederland vertoeven, naar huis zullen keren. Met verlof worden gezonden militairen van het Le ger niet van de L.S.K. die behoren bjj de lichting 1949, eer ste ploeg. Uitgezonderd hiervan zijn degenen die in opleiding zijn voor reserve officier en het kader. Van de lichting 1949, groep twee, moet een gedeelte in dienst blij ven. De rest zal eveneens af zwaaien. De uitzonderingen die voor de eerste groep gelden, gel den ook voor deze groep. Een groot deel zal echter naar huis kunnen. Er moeten echter troe pen aanwezig blijven voor even tuele bijstand en om de dienst vlot te laten verlopen. De reden van deze maatregelen is hierin gelegen dat men tijd vrij wil krijgen voor de herscholing van het kader bij het gebruik van de nieuwe Amerikaanse wapenen en de reorganisatie van het leger. Minister Schokking deelde in een toelichtende persconferentie mede, dat het de bedoeling van de Regering is zoveel mogelijk te voldoen aan de wettelijke termijn van de dienstplicht. De mensen van de lichting 1949 groep twee boffen, want zij hebben nog geen eens de vastgestelde tijd uitge diend. Op de laatste dag van het landelijk congres van de Communistische Partij Ne derland („De Waarheid") is met algemene stemmen een resolutie aangenomen om de woorden „De Waarheid" achter de partijnaam te la ten vervallen. Waarschijnlijk is dat niet de bedoeling, maar in elk geval komt men op deze wijze iets dichter bij de waarheid. Naar Lloyds Shipping register meldt is de tonnage van de schepen, welke over de gehele wereld in 1949 wfttlen gebouwd, 822.062 ton groter dan in 1948. De Vleeschaawer weigert ten tweeden male. De Belgische minister van binnenlandse zaken, Albert dg Vleeschauwer, heeft voor -de tweede maal geweigerd in te gaan op het aanbod een open baar debat over de Konings kwestie aan te gaan met Spaak. In het schrijven, dat hij hier over aan de voorzitter van de Belgisch-; socialistische partij, Max Buset, zond, schrijft de minister o.a.: ,"U wilt dus be slist als impressario van de heer Spaak optreden en ons beiden in een openbaar debat over de Koningskwestie laten optreden. Twee keer hebt u mij thans la ten weten, dat u de uitdrukke lijke toestemming van de heer Spaak hebt mij dit debat voor te stellen. Het spijt mij even wel, dat ik u moet mededelen niet te kunnen ontreden als ac teur in uw grote attractie en mij aan u, als organisator van pu blieke vermakelijkheden, niet ter beschikking kan stellen". Het m.s. „Bantam" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd wordt vandaag uit Indonesië te Rotterdam verwacht. Gisteravond heeft op uitnodiging van de Herv. Evangelisatie te Vlissingen drs J. C. Hooykaas gesproken over „Het Arnemuids Leertuehtproces". Uitvoerig heeft deze predikant een beschouwing gegeven van do voorgeschiedenis van do diverse processen die als predikant van Arnemuiden tegen hem zijn gevoerd. Bovendien ging spr. uitvoerig in op de aan leidingen, die hebben geleid tot de vijf schorsingen en drie afzettingen, die tegen hem zijn uit gesproken. Drs Hooykaas sprak eerst over de diverse ieertuchtproeessen, die zijn gevoerd in de andere kerken. Met betrekking tot de nieuwe kerkorde zei spr., dat er in de eerste tien jaar, naar de Synode heeft beslist, geen leertucht, doch wel ievenstucht zal zijn. Er zijn echter middelen, aldus de predikant, om iemand, die de Herv. Kerk niet welgevallig is, begaan had. Dit waren echter geen misdaden in het oog der wet. Hij had zijn raadsman ver zocht bepaalde feiten aan 't ge recht voor te leggen, teneinde te boeten voor deze misdaden. Toen hjj zeide: „Deze misdaden warenwerd zijn stem on verstaanbaar. Tenslotte hoorde Fuchs het vonnis zonder tekenen van emo tie. „Ik werd eerlijk berecht", zo verklaarde hij en hij dankte het Hof, de staf en het perso neel van de gevangenis van Prixton, waar hij in voorarrest werd gehouden, voor de kiese behandeling. Fuchs sprak op zachte toon in gebroken Engels. Soms was zijn stem zo zacht, dat vele van zijn woorden verloren gingen. Tus sen twee bewakers verliet Fuchs langzaam de rechtszaal. uit de weg te ruimen. Spr. herin nerde aan de afzetting van ds de Cock in 1834 en de nasleep van deze zaak kortgeleden in de Gen Synode. Dr W. Volger, die behoor de tot diegenen, die eerherstel voor ds de Cock hadden aange vraagd, heeft geschreven, dat het proces tegen ds de Cock een ver kapte leertuchtprocedure was, waarin een niet nader genoemd plus in rekening was gebracht. Dit nu, zo zei drs Hooykaas, kan ook van mijn proces worden ge zegd. Spr. wees er op hoe ds de Cock zich destijds heeft onttrok ken en de strijd niet tot het eind heeft gestreden, hetgeen hij wel van plan was te doen. de oorzaak. Uitvoerig ging spr. vervolgens na, wat heeft geleid tot zijn be roep naar de Ned. Herv. Gemeen te van Arnemuiden en hoe er een „jalouzie de métier" bij de colle ga's zou zijn ontstaan. Scherpe critiek had drs Hooykaas op de pers in Zeeland met name op de P.Z.C. met ais kerkelijk mede werker ds Hulsbergen. „U krijgt geen juiste voorlichting", aldus spr. en als voorbeeld noemde hjj, dat nimmer in de Zeeuwse bladen was gepubliceerd hoe de Ned. Herv. Gem. te Brake! bjj de Sy node had verzocht een einde te maken aan het proces. Felle cri tiek uitte spr. op de Gen. Synode en haar beleid in deze zaak en op de nieuwe kerkorde. Drs Hooy kaas werd destijds eerst vier da gen voorlopig geschorst door het Classicaal bestuur. Na een jaar procederen heeft de Synode hem eindelijk vrijgesproken. Naar de predikant meedeelde, waren er niet minder dan negen valse aan klachten tegen hem ingediend. Na een jaar weer in Arnemuiden te hebben gepreekt ging drs Hooy kaas een enkele maal voor in de Vrije Hervormde Gemeente te Ys- selmuiden, Tenslotte kwam er een geschil met de kerkeraad van Ar nemuiden, die naar drs Hooykaas zei, had beloofd tijdens zijn va- cantie ds van Wingerden niet te laten preken, doch deze predikant toch had gevraagd. Hierop werd hij geschorst voor onbepaalde tijd met verlies van traktement. Na in beroep te zijn gegaan bij het Prov. Kerkbestuur kwam de zaak in cassatie bij de Alg. Synodale Commissie, die drs Hooykaas schorste voor de tijd van 1 jaar zonder aanspraak op traktement, terwijl het Prov. Kerkbestuur de zaak opnieuw moest onderzoeken. Tenslotte heeft men dr de Leeuw te Amsterdam opgedragen een psychiatrisch rapport samen te stellen, zodat de Alg. Syn. Com missie drs Hooykaas ongeschikt kon verklaren voor zijn ambt. De predikant beschikte, naar hjj zei, zelf over een tweetal rapporten! waarin werd gezegd, dat hij zeer geschikt moest worden geacht. Per 1 Juli 1949 is aan drs Hooy kaas emeritaat verleend op grond van" art. 50. In hoger beroep werd deze uitspraak tenslotte bevestigd. Op deze wijze, zo besloot Spr. zijn rede, zijn mij door minderwaardig gedrag en manipulaties alle be voegdheden ontnomen. Vertegenwoordigers van de Middenstand, het hotelwezen, autobusondernemingen, de direc teur van de Prov. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, do heer E. Smit en de burgemeesters van Goes en iftinkenszand, woonden gisteravond in het stadhuis te Goes, do vergadering bij van de V.V.V. Zuid- en Noord-Bevelanfr, ter bespreking van hetgeen ge daan kan worden voor het komen- do seizoen. De vergadering stond onder voorzitterschap van dc nieuwe voorzitter, de heer E. N. C.^van Riessen, die in 't bijzonder de heer Smit verwelkomde en aandacht vroeg voor de Bevelanden, omdat, naar hij meende, de aandacht nog al sterk op Walcheren valt. Ter inleiding van de besprekingen wees de secretaris, de heer M. Haasdonk, er op, dat iedereen be lang heeft bij een goed vreemde lingenverkeer op de Bevelanden. Wat er te bereiken is met activi teit en doelmatige reclame toon de hij aan met enkele voorbeel den. Het is niet alleen een belang van Goes, maar van alle gemeen ten op Zuid- en Noord-Beveland, dat er veel vreemdelingen komen. Ze brengen niet alleen vertier, maar ook „verteer". En dat, zei hij, is vooral voor de middenstan ders van belang, die nog veel te weinig het belang van V.V.V. in zien, wat wel blijkt uit de gerin ge medewerking vooral finan cieel. Er is f 41.in kas en daar mee moet V.V.V. het seizoen in. Hij hoopte dan ook, dat de aan wezigen zullen helpen aan de po gingen om geld te krijgen. Vervolgens bracht de heer Haasdonk de ideeën naar voren, die bij het bestuur leven en welke besproken werden. In de eerste plaats zal getracht worden Nederlandse en Belgische journalisten naar de Bevelanden te trekken, evenals Polygoon en de Radio om op deze wijze dit deel van onze provincie, dat de tourist toch heel veel kan bieden, zo ruim mogelijk onder de aan dacht te brengen. Voorts leeft bij het bestuur van V.V.V. de gedachte een show te organiseren, waarop de midden stand haar kunnen toont en hier aan een fancy-fair te verbinden. Ook heeft men gedacht aan een bezoek van Belgische muziek corpsen, verspreiding van folders, een ringrijderij met sjezen en ver betering van de tewegwijzing in de zak van Z.-Beveland. DE BESPREKING. Bjj de bespreking wees de heer J. H. Roose uit Goes ook op de plicht van de middenstanders, en hij merkte op niet zoveel enthou siasme te zien in de dorpen. Voorts vestigde hij de aandacht op de Jachtclub, die ook plannen schijnt te hebben. De heer Smit wees op Vier leden van de bemanning van de reddingsboot de „Bran- daris", die precies een jaar gele den 26 Polen redden van het in nood verkerende s.s. „Katowice", zijn gisteren onderscheiden met het Poolse kruis van verdienste. Vandaag zal in Praag het pro ces beginnen tegen de Nederlan der J. Lauwes, hoofdvertegen woordiger van de A.K.U. De heer J. Vincent, beiaardier van het Koninklijk paleis op de Dam, herdacht gisteren zijn 50-jarig jubileum als beiaardier. Over- jjsel zal 400 zgn. goedkope wo ningen mogen bouwen, buiten de gewone toewijzing. Acheson heeft verklaard dat het heel waarschijnlijk is, dat in de ko mende lente een vergadering wordt gehouden van de ministers van buitenlandse zaken van En geland, Frankrijk en de V.S. Paasikivi, die pas herkozen is tot president van Finland, is gisteren in het Finse parlement beëdigd. Hjj is 79 jaar en is gekozen voor 6 jaar. De nieuwe Italiaanse regering heeft gisteren een motie van vertrouwen van de senaat ge kregen. Communisten en socialis ten stemden tegen. Een half millioen leden van de communis tische Oost-Duitse jeugdbeweging zal op Tweede Pinksterdag een mars door West-Berlijn maken, aldus Is in Oost-Berlijn medege deeld. In steenkoolmijnen, in Amerika, waarvan de mijnwer kers niet staken, hebben zich zware dynamietontploffingen voorgedaan, waardoor grote scha de werd veroorzaakt. In een vlaag van waanzin maakte een Duitse boer uit Wittichinau amok. Nadat hij 5 mensen had ver moord pleegde hij zelfmoord. Volgens „Belga" heeft een in heemse vrouw uit Roexanda Oeroendi het leven geschonken aan een zesling; waarvan 4 jon gens en 2 meisjes. Volgens het bericht maken moeder en kinde ren het goed. Duitsland zal geen Amerikaanse liberty schepen krij gen voor de opbouw van zijn koopvaardijvloot, aldus is in Was hington medegedeeld. President Quirino van de Philippjjnen heeft Soekarno uitgenodigd voor een bezoek aan de Philippjjnen. Maandagmorgen is een Tsjechisch vliegtuig in Moravië neergestort. Vijf personen kwamen om het le ven terwijl er 26 werden gedood. de organisatie die men in Gelder land heeft ter regeling van het bezoek aan de Betuwe. Is het soms wat voor Zuid-Beveland met zijn boomgaarden? vroeg hij. Ook leek hem wel wat te zitten in een concours voor gaaischieten. Bur gemeester Mr W. C. ten Kate wees op het belang van het aan nekken van vreemdelingen. In Goes wordt nog veel te weinig door de middenstand bijgedragen merkte hij op. Hij gaf de raad te trachten de middenstanders over de brug te laten komen. De voorzitter meende, dat dit probleem mogelijk ter hand geno men en opgelost kan worden door een commissie uit de Goose mid denstand, die dan de middenstan ders moet bewerken. Deze zaak zullen de middenstandsverenigin gen in onderzoek nemen. De heer Donner merkte nog op, dat V.V.V. te weinig leeft bij de midden stand; men ziet het nut er niet van in. Verder werd gesproken over de taak van V.V.V., moet die nu en kel gericht zijn op het aantrekken van vreemdelingen of moet ook organiserend opgetreden worden. De voorzitter merkte op, dat het aantrekken van touristen de eer ste taak is en dat, wanneer daar geld voor en behoefte aan is, ver schillende zaken georganiseerd kunnen worden. Ook burgemees ter B. Funk merkte op, dat ieder overtuigd moet zijn van de bete kenis van V.V.V. Hij vroeg niet alleen aandacht aan Goes en Yer- seke te besteden, maar aan ale gemeenten op Zuid-Beveland. Met het oog hierop, antwoordde de heer Haasdonk hem, is de basis van V.V.V. verbreed en zoveel mogelijk wordt aandacht geschon ken aan de buitengemeenten. Het moeilijkste puntje bleek het verkrijgen van de nodige gel den om de plannen uit te wer ken, in de eerste plaats voor de te organiseren tocht ^oor journa listen, die de schoonheid van de Bevelanden door binnen- en bui tenland moet uitdragen. Ter ver gadering werd echter al vervoer, eten en drinken toegezegd. Verder is de hoop gevestigd op de in te stellen commissie tot ac- tiverina, van de middenstanders. Nadat nog even gesproken was over het niet mogen plaatsen van wegwijzers naar Yerseke, werd de vergadering gesloten. De kwestie van het transito vervoer. Naar wjj vernemen is een dezer dagen in Den Haag een bespre king gehouden over de kwestie van de moeilijkheden met het transitovervoer. Aan deze bespre king namen deel hooggeplaatste ambtenaren van het ministerie van Voedselvoorziening, Land bouw en Visserij en het'ministerie van Verkeer en Waterstaat, als mede vertegenwoordigers van de vakgroepen van de groentehandel en die der visserijproducten, en kele vertegenwoordigers van de N.I.W.O., de heer J. C. Heimerikx, directeur van het Aan- en Ver koopbureau van Mosselen en een aantal vervoerders, waaronder enkele bestuursleden van de „In- terzeeland", met de heer B. Stans, directeur van deze organisatie. Men sprak over het groentetrans port en het vervoer van mosselen en vis. Er werd op aangedrongen om te trachten dat de tijdelijke T.D.'s, de transitovergunningeti door België worden vervangen door definitieve. N.a.v. het op de ze vergadering besprokene zal de minister van verkeer en Water staat advies worden uitgebracht, die dan zal trachten door bespre kingen op hoog niveau een oplos sing te vinden. De heer E. Smit benoemd tot directeur V.V.V. Vlissingen. Na discussie van 2J^ uur. Gisteravond vergaderde de Ver eniging voor Vreemdelingenver keer te Vlissingen onder voorzit terschap van de heer J. L. Ver hagen. Na vaststelling van de jaarverslagen werd overgegaan tot het agendapunt: benoeming van een directeur voor de V.V.V. Vlissingen .Na een discussie van V/i uur stelde het bestuur de ver trouwenskwestie inzake het voor stel tot benoeming van de heer E. Smit, directeur van de Prov. V.V.V., tot plaatselijk directeur. Tegen middernacht werd met 31 tegen 29 stemmen besloten de heer Smit te benoemen. Stationsbrug te Goes verdwijnt. Vandaag begint men op het station te Goes met het slopen van de brug die toegang geeft tot het perron. Dit werk, dat uitge voerd wordt door sloperij C. Westdorp uit Goes zal op 1 April gereed komen. Nu deze „brug der zuchten" verdwijnt zullen de passagiers via een overgang over de rails het perron kunnen verlaten. Voor de-, genen die gewoon zijn op het a'f- lerlaatste moment de trein te be stormen betekent dit oppassen. Want zolang de trein nog onder de overkapping staat zal de toe gang tot het perron gesloten ge houden worden. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en zwakke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als Woensdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1