jflrowntifrgMsw Kring West-Zuid-Beveland van de Z.L.M. vergaderde. Vergadering van de Kring West-Zuid-Beveland van de Gezondheidsdienst v. Dieren. VAN BERGEN. Van Bergen en de rovers Woensdag 1 Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina J BERICHT AAN ABONNÉ'S TE AAGTEKERKE. Door een voor ons onbegrijpe lijk misverstand, 13 Maandag het pakket kranten, bestemd voor Aagtekerke, tijdens het vervoer van Middelburg naar Aagtekerke per Stoomtram „Walcheren", roek geraakt. Met veel moeite is het ons gelukt een tweede pakket te zenden, doch het kon niet wor den voorkomen, dat vele abonné'i Z. Dagblad laat ontvingen. Expeditie Z. Dagblad. Onder voorzitterschap van de heer J. M. Klompe vergaderde Maandagmiddag in Hotel „Cen traal" te Goes, de Kring West- Zuid-Beveland van de Z.L.M. In rijn openingswoord herinnerde de .voorzitter aan de goede re sultaten van 1949 en uitte hij enige critiek tegen het regerings beleid, dat t.a.v. de landbouw, r.i. niet altijd van een goed in richt getuigt. Ook wees de heer Klompe op de gevaren van gro tere productie in verband met de afzetmogelijkheden. By de bestuursverkiezing werd het aftredende lid Ir A. E. Êruyning herkozen. De jaarreke ning 1949 zal door een commis sie van drie onderzocht worden. Ook op deze vergadering gaf de secretaris der Z.L.M., mr J. r. G. Schlingemann een toe lichting op het plan voor de pprichting van de strocellulose fabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarover uitvoerig gediscussi eerd werd, terwijl tevens ge legenheid bestond in te tekenen Voor aandelen in het stichtings kapitaal. In de rondvraag werden nog enkele klachten geuit over de ganvoer van bieten. Over de teelt van olievlas in Zeeland, gerkte o.a. ir C. W. C. van eekom, de Rljkslandbouwcon- su ent, op, dat het telen van dit product voor Zeeland z.i. be tekent het binnenhalen van het paard van Troje. Hij gaf dan Ook de raad zich te houden aan de teelt van vezelvlas. Getracht zal worden de huisslachtkeu ringen op Zuid-Beveland aan h"; gedaan te krijgen. Van re zijden werd opgemerkt, o. vorig jaar met de teelt van mais ongunstige ervaringen zijn opgedaan. Ondanks dat ziet ir Van Beekom toch ook voor Zee land wel wat in de maisteelt. Hij ziet Zeeland geschikt als producent van zaaimais, voor andere delen van 't land en voor export. Mr Schlingemann deel de mee, dat de tarweprijs op 122.85 komt. De suikerprijs zal tnet f 3.verhoogd worden, Wat echter wel niet zal beteke nen, dat de bietenprys verhoogd Zal worden. Het laatste deel van de mid dag werd besteed aan de caur Serie van ir van Beekom over de landbouw in Amerika. Na eerst even de Verenigde Staten gekarakteriseerd te hebben, Inaa te hij met de aanwezigen aan de hand van zeer fraaie Zelfopgenomen gekleurde lan taarnplaatjes, een reis door het land, dat 200 maal zo groot is als Nederland en een 15 maal zo grote bevolking heeft. In 't bijzonder besprak Ir van Beekom de uienteelt in Ameri ka, die in het Noorden van het land geheel gemechaniseerd is ln tegenstelling met het Zuiden waar voldoende arbeidskrachten zijn. Er is in Amerika een enorm assortiment en de veredeling Staat op hoog peil. Ook hiervan liet ir van Beekom plaatjes zien en hij vertelde voorts nog van de werktuigen welke bij deze 'Ingez mededeling, advert.j Voor de Dames: Nieuwste modellen, zuiver wollen VOORJAARSMANTELS vanaf 58.75 KAMGAREN MANTELCOSTUUMS prima Ideermakerswerlr vanaf 84.25 JAPONNEN In wol, unl-zijde en Dupion, grote verscheidenheid van dessins vanaf 19.75 Voor de Heren: Grote sortermg KAMGAREN COSTUUMS vanaf 99.75 CHEVIOT COSTUUMS prachtige kwaliteit van3| 78.25 REGENKLEDING voor Dames en Heren, Jongens en Meisjes Voor JONGENS-, MEISJES- en KINDERKLEDING op alle afdelingen iets aparts IANGE NOORDSTRAAT lt>-12 MIDDELBURG zeer speculatieve teelt gebruikt worden, en van het oogsten, dat gemechaniseerd geschiedt vaak ook met combines. Het vijfjarenplan voor de rundvee-t.b.c.-bestrijding. Zaterdag vergaderde te Ove- zande in café Doene de kring West Zuid-Beveland van de Ge zondheidsdienst voor Dieren. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer M. Steyn uit Hoedekenskerke, het overlijden van de adviseur, de heer Boude- ling uit Heinkenszand. Uit het verslag van de secre taris, bleek, dat dit jaar een begin gemaakt werd met de runder- horzelbes trijding. Nu dit jaar voor het eerst de verplichte t.b.c.-bestrijdmg werd ingevoerd steeg het aantal leden tot 625; allen zijn nu aangesloten. 6984 dieren werden onderzocht, waarvan 983 positief en 6001 ne gatief reageerden. Onder de positief reagerende dieren werden 31 open lijders ge vonden. In totaal waren er 15 reagerenden tegen het vorig jaar 13 een vermeerdering dus van 2 De verhoging is te wijten aan de vele nieuwe stallen die er dit jaar by kwamen. Er waren 115 t.b.c.-vrije stallen en 146 stal len, die reactie vrij waren, dat is 41 van de stallen tegen het vorig jaar 40 In aanmerking moet worden genomen, dat er dit jaar 197 nieuwe stallen zijn bij gekomen. Over 1949 ls de financiële toe stand gunstig geweest. De inkom sten bedroegen f 11.331.25 en de uitgaven f 10588.54, zodat het batig saldo f742.71 bedraagt. De rekening en verantwoording werd door de controlecommissie in orde bevonden. Tot lid van de contrólecommissie werd benoemd de heer W. J. de Vlieger te Nieuwdorp. De aftredende be stuursleden de heren J. Linden- bergh te 's-Heer Arendskerke en P. de Baar te 's-Heerenhoek wer den herkozen. Door dr Wagenaar, directeur van de Gezondheidsdienst, werd een causerie gehouden over het Vijfjarenplan v. d. rundvee-t.b.c.- bestrijding. De kosten zullen wor den bestreden door een omslag te heffen van 0.25 per 100 liter melk, terwijl voor Zeeland een andere regeling zal gelden, daar hier de omstandigheden enigszins anders liggen, nl. voor elk dier f 4.en f 1.uit een spaarfonds, terwijl door het Rijk een zelfde bedrag zal worden bijgedragen. Het ligt ln de bedoeling in het 2e en 3e jaar van dit vijfjaren plan de reagerende dieren te ver wijderen, de uitkering hiervoor zal bedragen f 125.per dier. Tevens zal er op worden toege zien, dat er een afstand ligt van 4 m. tussen weiden waarin rea gerende en vrije dieren weiden. Naar aanleiding van vele vra gen, die gesteld werden, ontstond een geanimeerde discussie. Jaarvergadering Bond van Zeeuws-Vlaamse Muziek verenigingen. Onder flinke belangstelling had Zaterdag te Philippine de jaar vergadering plaats van de Bond van Z. Vlaamse Muziekverenigin gen onder leiding van de voorzit ter, de heer C. A. Ocké te Hoek. In zijn jaarverslag stond de secretaris, de heer A. Th. 't Gilde te Axel, uitvoerig stil bij de twee onder Bonds-auspiciën georgani seerde concoursen. Beide concour sen stonden kwalitatief op hoog peil. De Kon. Ver. „Harmonie" te .Biervliet behaalde voor de derde maal in successie de ere-titel en daardoor de medaille van H. M. de Koningin. Het financieel verslag werd eveneens uitgebracht door de heer 't Gilde en sloot met een on geveer even groot batig saldo als vorig jaar. By de bestuursverkiezing wer den de voorzitter, de heer Ocké en de heren A. W. Gossije te Oostburg en F. H. A. G. Ivens te Hulst met bijna a.s. herkozen. Besloten werd het ev. bonds- concours te houden te Nieuwvliet op Hemelvaartsdag a.s. Polders op Walcheren moeten f 1.50 meer betalen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben dezer dagen uit spraak gedaan in een reeds ge ruime tijd bestaand geschil tus sen de polder Walcheren en de op die polder lozende polders in het zuid-oostelijk deel van Walcheren bezuiden het Amekanaal en be oosten het kanaal door Walche ren omtrent een door de polder Walcheren verlangde extra-sua- tievergoeding in verband met de stichting van het gemaal te Rit- them. Het college heeft daarbij beslist, dat de betrokken suerende pol ders naar billijkheid, te beginnen met het jaar 1950, als extra-by- drage in de kosten van bemaling van het deel van de polder Wal cheren, waarop deze polders uit- wateren, f 11.50 per schotbare ha. per jaar aan de polder Walcheren behoren te betalen. By hun beslissing hebben Ged. Staten zich vooral laten leiden door de overweging, dat de mo derne landbouw hogere eisen aan de waterstanden stelt dan voor heen en dat, in de polder Walche ren zonder bemaling, daaraan niet kan worden voldaan. MIDDELBURG. Het monument voor de gevallenen In de raadsvergadering van Maandagavond deelde de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kö- gelër, mede, dat het niet mogelijk zal zijn het monument voor de ge vallenen reeds op 5 Mei a.s. te onthullen. Het terrein aan de Groenmarkt waar het monument zal verrijzen, ligt vol stenen en deze kunnen voorlopig nog niet elders worden opgeslagen, terwijl ook van het Rijk nog toestemming verkregen moet worden dit terrein voor ge noemd doel te bestemmen. Getracht zal nu worden op 6 November a.s., de gedenkdag van Middelburgs bevrijding, tot de of ficiële onthulling over te gaan. VLISSINGEN. Nlwin-collecte. Op Zaterdag 4 Maart a.s. zal voor de laatste maal in Vlissingen een huis-aan-huis- en straatcol lecte voor de Niwln worden ge houden. Mochten er mensen zijn, die zich op willen geven als collec tant, dan kunnen ze zich aanmel den Zaterdagmorgen om half ne gen op het stadhuis. KRABBENDIJKE. Opening nieuw raadhuis. Op Zaterdag 4 Maart zal te 15 uur n.m. het nieuwe raadhuis der gemeente in gebruik geno men worden. Deze opening zal geschieden door jhr mr A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin. Namens de burgerij zal een gebrandschilderd raam worden aangeboden. Jaarvergadering C.J.M.V. Zaterdag hield de C.J.M.V Pred. 12la haar jaarvergade ring. Verslagen werden geleverd door'secretaris en penningmees ter, -waaruit o.a. bleek, dat er een batig saldo was van f 100,50. Vervolgens werd een toespraak gehouden door de heer A. J. de Wit te Middelburg over „Be houden vaart en goede wacht". Hierna volgde opvoering van „Poets van Akkerlust" en enige kleine voordrachten. NIEUWDORP. Vereniging voor Chr. Onderwijs. De vereniging voor Chr. Onder wijs hield haar jaarvergadering, onder leiding van haar vice-voor- zltter de heer Jac. Dekker. Na de jaarverslagen van secre taris en penningmeester besprak het hoofd der school de heer C. Melse de lotgevallen der school. Er zijn 159 leerlingen. Het aftre dend bestuurslid de heer P. de Kok Johz. werd herkozen. De ver gadering was goed bezocht. Voor de uitgeschreven stieren- keuring te St. Laurens waren Maandagmorgen wel de keur meesters present, maar er was geen enkele stier aangevoerd. OVEZANDE. Openbare les Christelijke school. Door de Christelijke school werd een openbare les gehouden. Hierin was vooral de nadruk ge legd op het spel van de kinderen. Deze gaven enkele kleine stukjes ten beste, welke bijzonder in de smaak vielen bij de aanwezige ouders. Ook werden enkele liede ren ten gehore gebracht. WEMELDINGE. Bazar O.K.K. was een succes. Zaterdagavond werd door de muziekvereniging O.K.K. te We- meldinge een feestavond gegeven voor haar leden en de medewer kenden aan de 11. gehouden bazar. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer M. C. Linden- bergh, kon de heer Jac. Burger Fzn, meedelen, dat de netto-op brengst van de bazar was f 3390.53. De avond werd verder op gezel lige wijze doorgebracht met mu ziek en spel. 's-HEER ARENDSKERKE. Feestvergadering. Zaterdag 25 Febr. hield de meisjesvereniging „Immanuël" haar jaarlijkse feestvergadering, waar alle begunstigers uitgeno digd waren. Deze stond onder lei ding van mej. J. Rooze, die de feestavond opende. De avond die gevuld werd met voordracht, schetsjes en toneel spel „Zon en zegen" oogstte veel succes. Ds Talma sprak een slotwoord. SOUBURG. Ontspanningsmiddag voor ouden van dagen. In Rehoboth zijn 300 ouden van dagen door de afd. Souburg, Rit- them en Nw en St. Joosland van het Rode Kruis een ontspannings middag aangeboden. Toen voorzitter F. Leenhouts de bijeenkomst opende was de zaal tot de laatste plaats bezet. Er werd een keurig programma afgewerkt met muziek, zang en schetsjes. Na de pauze werd het toneel stuk „Achter de wolken schijnt de zon" opgevoerd dat vlot gespeeld werd. Deze middag voerde de burge meester van Ritthem, de heer Da- niëlse het woord, evenals de voor zitter van de afd. Souburg, de heer v. d. Peyl. ARNEMUIDEN. Ouderavond School met de Bijbel. De jaarlijkse ouderavond van de School met de Bijbel trok veel belangstelling. Na de gebruikelijke opening en een hartelijk welkom tot de ouders refereerde de heer W. Everse, onderwijzer, over het on derwerp: „De school als opvoe dingsinstituut". Het hoofd der school, de heer J. P. de Jonge gaf een jaarover zicht. Na de pauze hield de heer C. L. Roseboom, oud leraar aan het doofstommen internaat „Effatha" te Voorburg, een lezing, Er wer den een serie lichtbeelden ver toond betreffende het schoolleven en het geven van onderwys aan doofstomme kinderen. Met be langstelling werd een en ander aangehoord en bekeken. Een 40- tal personen werden contribuant. Na het slotwoord van de voorzit ter eindigde de heer Roseboom deze ouderavond met dankgebed. RITTHEM. Uitvoering muziekvereniging. De muziekvereniging „O.N.D.A." gaf Vrijdagavond een uitvoering. Het openingswoord werd ditmaal gesproken door de heer J. ivxachielse, daar de voorzitter door s&X ,tj/S •ffÈW-- 'tfé Q ct' W IS ,i./ n. 13. Van Bergen trapt per ongeluk op een tak. Krak! zegt die tak. En daar krijgt hjj de hele roversfamille op zijn dak! Alle vier vliegen ze op hem af. Van Bergen op de vlucht! Maar hy struikelt en kopje duikelt ln het struikgewas. Zo krijgen ze hem te pakken. Ze slaan en ze schoppen hem en trekken hem aan zyn haren. Arme Van Bergen! 't Is met je gedaan. Laat alle hoop maar varen. 14. Maar de rovers hebben het eten nog niet gedaan. 't Is beter, dat ze eerst maar weer aan de maaltijd gaan. En wat doen we met deze meneert „Kom, we binden hem stevig vast. Dan geeft hy ons ten minste geen last". Nu wordt Van Bergen aan een boom gebonden. En daarna wordt door de rovers nog menig hapje vlees verslonden. ongesteldheid verhinderd was. Kodde en J. de Visser, werden Hierna volgde eerst het muzikale met meerderheid van stemmen deel van het programma onder de bekwame leiding van de dirigent, de heer A. Verhage. Na de twee de pauze werd het blijspel „En Jacob diende" in 3 bedrijven op gevoerd. ST. LAURENS. Afscheid Zr IV. v. Nes. Vrijdagavond werd ln een kring van genodigden te St.- Laurens afscheid genomen van Zuster W. van Nes als wijkver pleegster van de Chr. "Wijkver pleging voor SerooskerkeSt.- Laurens-Vrouwenpolder. Namens de Chr. Wijkverpleging spraken ds H. J. J. Keijzer en burgem. Dregmans, voor het Groene Kruis van Vrouwenpolder de heer W. v. d. Broeke en voor die vereniging van Seroosker keSt. Laurens de secretaris J. Versluijs Szn. Allen getuigden van de toewijding die Zr. van Nes had getoond in haar drie- herkozen Als afgevaardigden naar de Statenkring werden gekozen de heren J. de Visser en W. de Jong. De heer C. de Groot hield vervolgens een Inleiding over: Kerk en Maatschappij". De aannemer D. v. d. Poel uit Oudelande was de laagste in schrijver voor de bouw van de Ned. Herv. Kerk met toren te Ellewoutsdijk (115.900.gulden) De gunning is aangehouden. Mej. J. A. Allewyn te Hoede kenskerke is benoemd tot onder wijzeres aan de O.L. school te Oudelande. ,RK EN ZENDING. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Leiden (vac.-J. - C. van Apeldoorn), N. den jarige arbeid en wensten haar Oudsten te Alkmaar en (vac.- geluk met haar a.s. huwelijk met W- H Kelder), J. W. van Pete de heer S. Francke, waardoor gera te zaan(iam; te Aalburg, B. zij te St.-Laurens blijft wonen. Zr. van Nes dankte allen harte lijk voor de aangename samen werking en de woorden van af scheid. Zr. Elsma zal haar tijde lijk vervangen. Posthuum onderschelden. Door de minister van Marine werd toegekend aan wijlen Sergt. der Mariniers J. P. Baas, het ere teken voor Orde en Vrede. J. Zaal, cand. te Boskoop; te Vianen, C. W. Corts te De Kaag; te Kortenhoef, J. C. Bregman, cand.-hulppr. te Weesp. Aangenomen naar 's-Heer Abtskerke, D. v. d. Werf, cand. te Wanneperveen, die bedankte voor Oosterhout (Gld.). Bedankt voor Loenen a. d. Vecht, A. Terlouw te Tietjerk; ■/oor Vlissingen, L. D. van Dyl te Koudekerke; voor Kinderdijk, GRIJPSKERKE. Jac. Vermaas te Amersfoort; Zaterdagmiddag kwam de voor Vollenhove, B. J. Rie- vleesvereniging in vergadering bijeen. Tot c mmissieleden wer den gekozen de heren W. Blok en F. Dingemanse. De secretaris W. de Wolf, die aftredend was, stelde zich niet meer herkies baar; in zijn plaats kwam Jac. Geschiere. De vleesprijzen on dergingen in alle rubrieken enige verhoging. „Het Groene Kruis". Maandagavond vergaderde „Het Groene Kruis" onder voorzitter schap van ds J. van Winters wijk. Dr Bom hield een lezing over E.H.B.O. en zette op duidelijke wijze het nut voor een te vol gen cursus van de E.H.B.O. uit een. Het is hard nodig, dat ook hier jonge mensen zich voor het volgen van zulk een cursus beschikbaar stellen. Zr. P. H. Hagens te Souburg, districtshaisbezoekster, hield een lezing over Het Groene Kruis in het verleden, in het heden en de toekomst, waaronder de kraamzorg. Besloten werd, in verband met de vele uitgaven, de con tributie te brengen van f 1,50 op f 2,50 per lid. De magazijnmees ter bracht verslag uit van de ge bruikte materialen in 1949. Naar de prov. vergadering werd af gevaardigd de heer J. Kaljouw. Het aantal leden bedraagt 231. OOSTKAPELLE. mersma te Staveren. Geref. Kerken. Beroepen te Soestdijk, H. J. Lampers Heerspink te Vrooms- hoop; te Almkerlc, A. J. Bos te Ermelo; te Sleen en te 's-Gra- venmoer, D. J. Roos, cand. te Aerdenhout. Aangenomen naar Lemmer, F. J. Scholten te Oenkerk. Bedankt voor Oude- en Nieuwe Bildtzijl, J. Wiersema te Oudemirdum. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Onstwedde, L. Holtrigter te Harlingen. Bevestiging en intrede ds Boerlyst Ds J. H. Boerlijst, overgeko men uit Goes, deed Zondag avond zijn intrede 'te Leeuwar den, na des morgens bevestigd te zijn door ds G. Wassenaar van Huizum. De intrede-tekst van ds Boer lijst was Jesaja 55 1. Hoofd thema: „Alles om niet te ver men er over uit, dat velen in deze tijd uit hun arbeid op ker kelijk en maatschappelijk gebied moesten worden gehaald. De re den hiervan is bekend. Het mo- deramen meende aan het drin gend verzoek van deputaten voor de samenspreking met de Geref. Kerken (onderhoudende artikel 31 K.O.) te moeten vol doen. De kerk van 's-Graven- hage-West heeft zich daarvoor gaarne enige moeite getroost. De praeses releveerde hierna verschillende agenda-punten die voor de verdaagde zitting zyn gereserveerd: de benoeming van een hoogleraar in de Oud-Testa- mentische vakken aan de Theol. Hogeschool te Kampen, in de vacature van prof. dr J. Ridder bos. De ontworpen regeling om te komen tot het oprichten van de Johannes Calvijn-stichting, die het mogelijk zal maken, dat leerlingen van de Kamper Ho geschool by hun hoogleraren promoveren. Het vraagstuk der predikanten die leraar gods dienst zijn op middelbare scho len, de samensmelting van de Geref. Kerken in België met de Vlaamse afdeling van de Belgi sche Chr. Zendingskerk. Dr Hoek sprak de wens uit, dat de synode haar werk bo venal doe onder biddend opzien tot de Koning der Kerk. In het bijzonder moge de Heere ons leiden in deze gewichtige zaak van hereniging met broeders en zusters, met wie wij sedert de droeve scheuring kerkelijk niet hebben samengeleefd. Wij zijn zeker allen éénstemmig ln de hoop, dat het in een weg die de Heere welbehaaglijk is komen mag tot herstel der kerkelijke gemeenschap met hen en niet alleen met hen maar ook met anderen die nu nog niet tot sa menspreking bereid bleken, op dat de wereld beschaamd worde en allen die de Heere Jezus Christus liefhebben verblijd en bemoedigd worden. Naar wij vernemen zal in de openbare zitting van Woensdag avond aan de orde komen het rapport inzake samenspreking met enige leden der Geref. Kerken Art. 31 K.O. De zitting van Dinsdagmorgen werd bijgewoond door de pre dikanten (Art. 31 K.O.) B. A. Bos, Dr F. L. Bos en B. M. de Goede. Het synodaal agendum en de duur der synode. Onze synode-verslaggever meldt ons: De generale synode der Geref. Kerken had voor haar in' April GOES. Het P.P.D. en E.T.I.-rapport ln de raad. Zoals wy gisteren reeds meld den, is op de Maandagavond ge houden gemeer teraadsvergade- ring het rapport van de Plano logische Dienst en het Ecoft. Technologisch Instituut in be spreking gekomen. Het was op gesteld in antwoord met het z.g. „bosplan" om de behoefte van Goes aan recreatiegebied te be palen, maar, terecht werd opge merkt, dat het in een heel an dere sfeer getrokken is. De heer Visscher merkte nog eens op, dat hij de noodzaak niet kon inzien, dal het rapport niet eerder is gepubliceerd, wat zeker zijn nut gehad zou kun nen hebben. Hij wees er op, dat de rapporteurs waarvoor hij evenals de andere sprekers, lol had misschien wat te pessi mistisch zijn geweest t.a.v. de ontwikkeling van Goes, terwijl B. en W. in hun antwoord mis schien wat te optimistisch zijn. Wel graag zou hij hebben - ge zien, dat B. en W. in hun ant woord wat meer hadden gezegd over recreatiemogelijkheden. Het aantrekken van industrie achtte hy van zeer groot belang. De heer Vroome vond de waarde van het rapport erg betrekkelijk en te pessimistisch voor wat de centrumpositie van Goes betreft. Als voorwaarden voor grotere bloei van de stad noemde hij achtereenvolgens: industrie, ont wikkeling van de haven, grond aankoop en gebiedsuitbreiding ■en goede toegangswegen. De heer Zuidema had veel waar dering vojr het rapport maar niet minder voor de beschou wingen van de directeur van Gem.werken en van B. en W. Hij sprak de hoop uit, dat het bos plan toch niet geheel uit het oog zal worden verloren en vond, dat toch getracht moet worden in de toekomst iets van dien aard te krijgen. Verder vroeg hij of het mogelijk zou zijn, dé antwoorden van B. en W. en de directeur van Gemeentewerken op het P.P.D. en E.T.I.-rapport, in brede kring bekendheid te geven, bijv. door het uitgeven van een aantrekkelijke bro chure. De heer de Roo had voor al waardering voor de rappor ten van B. en W. en Gemeente werken en oordeelde, dat het andere toch op verschillende punten tekort schiet. Mr Sepers sprak o.m. de hoop uit, dat in het gebrek aan grond kan wor den voorzien. De voorzitter, burgemeester Mr Ten Kate, kon de sprekers mededelen, dat reeds besprekin gen zijn gevoerd over een groot ontwikkelingsplan voor Goes en dat hieromtrent zeer spoedig nadere mededelingen zullen volgen. Hij kon de heer Zuide ma meedelen, dat het E.T.I. bin nen niet al te lange tijd een boekje over verschillende ge meenten zal laten verschijnen en dat daarin ook aan de hier ba- doelde punten aandacht wordt geschonken. Tenslotte zei weth. Roose nog, dat straks Goes staat of valt met industrialisatie. krijgen" m.a.w. Jezus Christus a.s. voort te zetten zitting nog brengen aan de gemeente. Na de dienst werden de ge bruikelijke toespraken gehou den, Op verzoek var de voor zitter van de Kerkeraad, ds I. Brommer, zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar Gez. 228 1 en 6 toe. De kerk was in beide diensten geheel bezet. Tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is benoemd als opvolger van prof. dr G. Ch. Aalders, dr N. H. Ridderbos, pred. bij de Geref. Kerk te Amersfoort. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Gistermorgen ving te 's-Gra- venhage de voortgezette zitting aan van de generale synode der Geref. Kerken, die 3 Nov. 1949 is uiteengegaan. De praeses dr J. Hoek sprak een kort woord waarin hij de afgevaardigden een hartelijk welkom toeriep. Hij Vrijdagavond hielden de Geref. Dr N. H. Ridderbos hoogleraar. Meisjesclub en de Geref. Kna- penvereniging een gecombineerd feest. Er was grote belangstel ling en opgevekt brachten de jeugdige leden enkele samen spraken en voordrachten ten ge hore. Bij de hersengymnastiek tussen de meisjes en jongens, kregen de .meisjes het hoogst aantal punten. Ds Deenik sprak een slotwoord. BIGGEKERKE. Coöp. Boerenleenbank. Zaterdagmiddag hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar algemene vergadering. De kassier, de heer L. Si- monse, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het jaar 1949 voor de bank bevredigend is verlopen. Het ledental is ge klommen tot 121. Uit de overgelegde rekening blijkt, dat de omzet in 1949 was: f 1.898.850.14 in ontvangst en uitgaaf. De balans sloot met een winstcijfer van f 2780.26, het welk b* de reserve werd ge voegd. De reserve stygt daar door tot f 18.916.94. De rekening en balans werden goedgekeurd. De heer M. Houterman werd als bestuurslid herkozen en ge kozen tot lid van de Raad van Toezicht de heer W. Geschiere. De voorzitter deelde mede, dat een nieuwe brandkast zal worden gekocht, daar de thans in gebruik zijnde kast, wegens schade tijdens de inundatie, nietin bevredigende staat ver keert. ZOUTELANDE. St. Geref. Kiesvereniging. Vrijdagavond hield de S.G.P. haar ledenvergadering onder voorzitterschap van burgemees ter D. Kodde. Uit het verslag van secreta ris en penningmeester bleek, dat het ledental wegens vertrek uit de gemeente met één is ver minderd. Het stemmenaantal is in het afgelopen jaar flink om hoog gegaau. De kas sloot met een batig saldo. De aftredende bestuursleden, de heren een achttal punten op het agen dum. Wij vernemen, dat bij de synode inmiddels een groot aan tal nieuwe zaken, w.o. enkele zeer urgente zyn aanhangig ge maakt. Indien de synode mocht besluiten al deze zaken in be handeling te nemen dan zijn wij van oordeel, dat ze zeker twee weken, mogelijk wel drie we ken zit. De allerbelangrijkste zaak die thans aan de orde komt is die in betrekkin^ tot de samenspre king met leden van de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. Het is ons bekend, dat onder die leden waren de pre dikanten ds B. A. Bos, dr F. L. Bos en ds M. de Goede. Rappor teur over deze zaak zal zijn ds P. N. Kruyswijk. V eilingsberichten. GOES. Eiermarkt van 28 Febr.: Grote kipeieren 10 ct., vuilschalige 8 ct., poelje-eieren drukte de spijt van het modera- 8 ct., alles per stuk. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 28 Febr. 1950 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Grootboek-Obligatiën Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest. Certif. Nederl. 1962-64 ex. Dito cum. Nederland N. W. S. Spaarcertificaten Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hacd. Bank Ned. Hndel Mij. A. K. U. Berghs Jurgens van Berkel Ptent Calvc Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Bros Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips' Gloeilampen Dito 6 pet cum. pref. wd. Wilton Bil li ton Ie rubr. Bill iton He rubr. Dordtsche Petr. Dito pref. Kon. Olie Dito onderaand. Moeara Enim Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost-Java Rubber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. Lyn IA Java China Japanlyn 1005* 985* 985* 98 V\ 9 95* 995* 100 815* 10054 965* 985* 855* 100 16054 1795* 324 116H 144 188 128 161 1835* 22654 300 286 2305* 169?* 150 37454 28454 267 290 29254; 29054' 486 148-5* 140 121 130 66 115J4' 65 158 Ul}4| ïooyi 98 98 Wï4 99J< 81 myi 96-A 98'4 85 100 160 180 326 116J4 1444 1924 1274 160 183-4 226 300 288 2294 170 150 280 2684 290 2SS4 2924 490 1454 137 1184 1304 Kon. Boot 136 138 Kon. Paketvaart 141 142 Ned. Scheepv. Unie v. Ommeren's Scheepv. 1485* 150 173 175 Rott. Lloyd 144 144 Stoomv. Mij. Ned. 15054 152 H. V .A. 1545* 15154 Java Cultuur N. I. S. U. 84*4 975* 86 100 Vorstenlanden 40)4 4054 Deli Ba*. Mij. 126 125 Deli Mij. 1445* 143J* Senembali 1265* 126 Muller Co. 1525* Amsterd. Bank 178 177J4 Holl. Bank Unie 22054 1565* 2205* Cert. Javasche Bank 1555* Herstelbank Pr. 985* 985* Ned. Ind. Esc. Mij. 765* 765* Ned. Bank v. Z.-Afrika 189 188 Rotterdamsche Bank 176 17554 Surinaamse Bank Twentse Bank 180 178J* Am. Smelting 595* Anaconda Copper 32 315* Bethl. Steel 706|* 106?* Chrysler 705* 71** General Motors 8454 31}* 83** Intern. Nickel 3154 Kennecott 57J* 575 Rep. Steel 28.'* 28. Standard Brands 65* U. S. Steel 97 975* Cities Service 73 J* 74 North* Am. 22 X 22** Cont. Oil 605* Midcqnt. Oil 42}* m Philips Oil 625* 635* Shell Union 3754 37 Tidewater 25J* 255* Baltimore 11** 11*4 Miss K. Texas sx 135* 5*4 New York Centr. 13** Pennsylvania 18?* m Canadian Pac. m m Vrachtauto uit Middelburg had aanrijding bij Lunteren. Op de rijksweg by de Klom» bij Lunteren ls Dinsdagmorgeh een verkeersongeluk met dodelijk® afloop gebeurd. In de richting Utrecht reed een personenauto, met geringe snelheid, aangezien de bestuurder, de heer C. uit Zwolle, wilde stoppen. Een twee de personenauto, bestuurd door de 38-jarige Oostenrijker A. Pieker, woonachtig in Den Haag, wildé de auto inhalen doch door onop gehelderde oorzaak raakten beide wagens elkaar, waardoor de auto van P. op het linker weggedeelte terecht kwam. Op dat ogenblik naderde een tegenligger, een zwa re vrachtauto, bestuurd door de heer B. uit Middelburg. De auto van de Oostenrijkse automobilist kwam onder de vrachtwagen te recht en werd totaal vermorzeld. De bestuurder werd op slag ge dood. Ongeval te Goes. In het wandelpad dat evenwij dig aan de Patijnweg loopt is de oud-'hoofdonderwijzèr van de Openbare Lagere School de heer C. Kloosterman door een jeugdige wielrijdster aangereden. Bij deze aanrijding werd de heer K. aan het hoofd gewand. KRUININ GEN. Lagere Landbouwschool. Maandag werd in de Lagere Landbouwschool een oudermid dag gehouden. B. en W., de Commissie van Toezicht en vele ouders hadden aan de uitnodi ging gehoor gegeven. Het hoofd der school, de heer J. C. de Rid der, gaf een openbare les in Aardrijkskunde. Hierna werd nog een korte Plantkundeles ge geven. Na de lessen werd koffie ge presenteerd, waarna de school werd bezichtigd. Hierna verza melde men zich weer in het les lokaal waar het hoofd der school het leerplan van de Lagere Landbouwschool uiteenzette. MIDDELBURG. Wie zag aanrijding De gemeentepolitie verzoekt de dame, die Zaterdagmiddag door het slachtoffer van het ongeval op het Molenwater, de heer R. Blaauw, rechts werd gepasseerd en die wellicht inlichtingen Jjan verschaffen over het gebeume, zich te melden op het bureau van Politie. MIDDELBURG. Veiling van 28 Februari 1950. Appels: Goudreinet 3545; Jo nathan 4060; Golden Delicious 38—55. Peren: St. Remy 1722; Comtesse de Paris 1014; alles per kg. Groenten: Rodekool 618; Savoljekool 1735; Boerekool 10 42; Spruiten 1274; Prei 36 62; Uien 15—36; Kroten 6—12; Veldsla 53—60; Andijvie 99—1.20; Snijsla 911.57; Spinazie 1.07 1.14; Witlof 22—51; Schorseneren 43—45; Peen 6—12; Rapen 918.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3