ADAM SON Het begon met „losse flodders" en eindigde met serpentines. Maximum aantal drankvergunningen zal niet worden verlaagd. ,De Zwaan" te Souburg officiëel in gebruik genomen. ABDvsmtOP De bocht in de weg I In „Hotel Post" vierden onze Prinsesjes een heerlijk kinderpartijtje. ByzONDERE KWALITEIT iets voor 6eMe/ateas Een herberg werd een modern verenigingsgebouw. Kovfir VLISSINGEN Vele handen maken „licht werk". Woensdag I Maart 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 1 Hel leek wel oorlog In Sankt Anton. (Van een speciale verslaggever.) SANKT ANTON, Enkele kilometers voor Sankt Anton begon bet aL We kwamen met de auto uit de richting van do Oosten- rflks-Zwltserse grena en zetten koers naar het vacanöeoord van de Koningin. In Zwitserland, waar we vandaan kwamen, had het geregend, maar nu v.(j vla de beruchte haarspeldwegen enkele bergen hadden genomen, was de regen geleidelijk overgegaan in een fijne sneeuw, die gestadig neerdaalde op het vredige Oosten rijkse landschap. Als je zo urenlang rijdt door het berglandschap met als enige afleiding het nu en dan wegslip pen van de banden, voel je je ver van het gewoel van deze wereld verwijderd. Plotseling klonken voer en ach ter ons schoten van machinege weren. We hoorden het geluid van ketsende kogels pal nabij on ze achterbanden. Intuïtief doken we weg, zoals we dat vijf jaar ge leden deden en we voelden dat zelfde benauwende lege gevoel in onze maag, dat tot in ie keel schijnt door te gaan, als destijds. Je weet uiteindelijk nooit waar aan je toe bent in ons mooie Europa. Toen wij uit Zürich weg gingen was er, volgens de telex, nog geen vuiltje aan de lucht ge weest, maar de geschiedenis kent meer voorbeelden van een „Blitz krieg" Bergtroepen. WH wisten werkelijk niet, wat wij er van denken moesten. Het schieten was weer opgehouden, maar kilometers lang reden we nu door een haag van goed tegen de sneeuw gecamoufleerde Fran se bergtroepen, die als marsrlch- (Ingez. mededeling advert.) riAm ting Sankt Anton schenen te kie zen. Waarlijk, wij slaakten een zucht van verlichting toen wij eindelijk de laatste Franse baret in ons spiegeltje zagen, hoewel wij uit de vreedzame houding van de Fransen al wel begrepen hadden, dat er grote manoeuvres aan de gang waren en de kogels, die langs ons vlogen, slechts „losse flodders" waren geweest. Wij gin gen door de Arlbergtunnel en een kwartier later stapten we weer het immer vreedzame Sankt An ton binnen, even later met nieuw vertrouwen bij de grote deur van Hotel Post. Toch geen manoeuvres. „Toch geen manoeuvres", flits te het door ons hoofd, toen wij twee stappen in het hotel hadden gezet en op een haar na tegen de grond waren gelopen door Prin ses Beatrix, die met een rood hoofd de deur uitrende. Wij deden behoedzaam een stap verder. Wij keken om de hoek in de eetzaal van het hotel. Het was of er een slag was geleverd. Links en rechts lagen er stoelen op de grond, holden grote men sen en kinderen in volle pret in het rond en temidden van de luide vreugde onze Koningin, niet zoals we haar kennen, met rustige tred, maar zich, hard lopend, een weg banend door de omgevallen stoelen vluchtend voor Prinses Irene. Mevrouw Pennink, de verzorg ster van de Prinsesjes, was de eerste, die wij konden vragen wat dit allemaal betekende. Een partijtje Hijgend zei ze: „Er is een van de kinderen van de hotelgasten jarig. Wij hebben een kinderpar tijtje georganiseerd". En weg was ze weer met achter haar aanja-|Veel buitenlandse concurren- gend kleine Margriet in haar Bor deaux rood jurkje: „Niet ophou den, Rita". Iedereen was volkomen in het spel. Er waren geen conventies meer, die het dagelijks leven, vooral van een Koningin vaak niet makkelijk maken. Geen Prin sesjes meer en andere kinderen, het waren gewone kinderen, alle maal. Zij renden, riepen en trokken elkaar aan de benen, ze bliezen op fluitjes en gooiden elkaar ser pentines naar het hoofd. Prinses Beatrix bleek een on uitblusbaar uithoudingsvermogen te bezitten en was de laatste, die naast haar kameraadjes op een stoel neerviel om uit te blazen van het gevecht. Maar Margriet bleef tot het spel bereid, me vrouw Pennink kon haar nauwe lijks overtuigen van het feit,-dat de slag voorbij was en de tijd daar voor verkleden en avondeten. Toen gingen ze stuk voor stuk naar hun kamer. Het slagveld, dat overdekt was met een centi meters dikke laag serpentines, verlatend. tie in tuinbouw te wachten. De heren van den Broek en de Groot, resp. voorzitter en directeur van de Bredase veiling van tuinbouwproducten, hebben op een vergadering van tuin bouwers te Princenhage mede gedeeld, dat de tuinders er voor zullen zorgen, dat hun produc ten zo vroeg mogelijk aan de markt zijn, want de buitenlandse concurrentie zal zich flink doen gevoelen. Vooral op de kwaliteit van het product zal gelet moe ten worden. Engeland zal niet zoveel meer afnemen, België heeft zelf ge noeg en Duitsland heeft nog geen geld. Vooral wat het zachte fruit betreft zi.1 men in een benarde positie geraken, temeer daar de vastgestelde prijzen dit jaar niet meer zullen bestaan. Het pro duct aardbeien loopt het groot ste gevaar. Tot 19 Februari j.l. had de „Willem Barendsz." geproduceerd 61.074 vaten traan en 4957 vaten spermolie. Korte Berichten. 28 personen en zes instellingen zijn voorgedragen als candidaten voor de Nobelprijs voor de vrede. Onder de candidaten komen voor: De Koning van Griekenland, ge neraal Marshal], President Tru man, Pandit Nehroe en de Itali aanse paedagoge Maria Montes- sori. Het Egyptische ministerie van binnenlandse zaken heeft de ver spreiding van boeken en geschrif ten, waarin communistische ideen worden uiteengezet, verboden. Het Franse conservatieve blad „Figaro" schrijft, dat de commu nistische partij in Frankrijk „commando's" heeft gevormd om de sabotage aan militaire treinen en schepen het werk van stakers I te doen schijnen. Het links ge- orinteerde anti-communistische blad „Franctireur" noemt de hou ding van de regering tegenover de huidige- sociale onrust „betreu renswaardig". De Griekse verkiezingscam pagne is thans haar laatste fase ingegaan. Een heftige strijd is gaande tussen de 144 partijen en GEMEENTERAAD MIDDELBURG. Uitkering van 5 aan gemeentepersoneel door begrotingswijziging mogelijk. In de raadsvergadering van Maandagmiddag waren wegens ziekte afwezig de heren jhr mr F. A. J. W. Schorer en L. J. Breel, alsmede de heer P. Meliefste, we gens noodzakelijke werkzaamhe den. Tot onderwijzeres aan school J werd met m.i.v. 1 Juli a.s. be noemd mej. S. C. Dronkers te Ka- pelle en tot tijdelijke leraren aan de Avondschool voor Nijverheids onderwijs de heren H. Hozee, J. v. Driel, A. de Muijnck, G. de Ru, M. van Strien, C. P. Kant en J. de Munck. Bij het voorstel de Kroon niet te verzoeken het maximum aan was van mening, dat er meer dan voldoende „restauratiegelegenhe den" in de stad zijn. Millioenen E.C.A.-guldens worden aan drank besteed. De heer J. S. Hoek (A.R.) ge loofde niet, dat beperking van het aantal vergunningen het drank misbruik minder zou maken. Wethouder A. J. Berenpas (Arb.) verklaarde, dat hij degene was, die niet met het advies van B. enB. en W. aangenomen. W. accoord ging. Sinds 1935 is 1 het alcoholgebruik met 110 gestegen en dat is een groot kwaad. Het is de taak der over heid vocral de jeugd te bescher men. Eén vergunning op ca; 450 mensen is veel te veel. De heer A. J. Schot (S.G.P.) verklaarde zich ook tegen het voorstel van B. en W. evenals hoger kunnen worden begroot of de uitgaven kunnen worden ver laagd. Zo kan Gemeentewerken b.v. f7.600,aan uitgaven druk ken, o.m. door het ontslag van enkele krachten, hetgeen een be sparing van f 3.500 betekent. Voor enkelen moet een wachtgeld regeling worden getroffen. De kwestie van de bijzondere uitke ring, die alle gemeenten betreft i.v.m. de 5 loonsverhoging, zal spr. aanhangig maken bij de Ver. van Ned. Gemeenten. Wanneer de f 10.000 voor het voorschot over het eerste kwartaal is uit-, gekeerd, resteert van de post on voorzien nog ruim f 10.000. Tenslotte werd het voorstel van partijgroepen, welke candidaten hebben gesteld voor de verkiezing op 5 Maart. Door geheel Athene heen zijn de muren beplakt met aankondigingen van vergaderin gen, partijprograms en proclama ties. De gewone man echter tast meer in het duister dan voorheen, daar er weinig duidelijke verschil len tussen de respectievelijke par tijprogramma's zijn. 27 politieagenten werden ge wond door voorwerpen, die uit vensters werden geworpen bij een rel in het Parijse arbeidersdistrict Clignancourt. De rel ontstond toen een contigent soldaten voor Indo-China zijn kazerne verliet en 1500 personen te hoop liepen om te demonstreren tegen de oor log in Indo-China. Jan en Bernard Taken te Hen gelo (G.) hebben hun tachtigste verjaardag gevierd. De beide Hengeloërs zijn nog kras. De één werkt nog altijd in de tuinderij en de ander in de landbouw. MONTAGEWONINGEN. Bij het voorstel tot aankoop van grond aan de Chocoladeweg tot bouw van 40 montagewonin gen (f7.326 voor 12.210 ca), ver klaarde de heer M. Wattel (AR), dat hij van deze montagewonin gen een groot tegenstander is. Zij zijn erg lelijk en, zo vroeg hij, tal vergunningei. ingevolge de mevr. Vlieger—de Vlieger (Arb.). hebben B. en W. wel alles gedaan, "xrrTi Trii /n TT om tton fAowit7inrr rin7£i>i mnnto rrra_ Drankwet te verlagen stelde de Mr P. v. Empel (C.H.) wilde heer A. Fl-ipse (C.H.) voor, het het verzoek van de Nat. Commis- verzoek van de Nat. Commissie sie niet inwilligen omdat het een tegen het alcoholisme in te Willi-ingrijpen in privé-zaken betreft, en het maximum aantal teOm misverstand te vermijden, gen doen verlagen". De heer A. J. Schultema (Arb.) burg een werkgroep op te rich ten, zodat het mogelijk zal zijn om in het volgend seizoen lezin gen e.d. te houden in de nieuwe zaal. Spr. herinnerde er aan, hoe Charlotte Kohier destijds in Middelburg geheel belangeloos stand een voorstelling heeft gegeven, waarvan de baten voor culturele doeleinden op Walcheren moch ten worden aangewend, waarbij ook aan Souburg is gedacht, zodat mr Adriaanse de heer U kunt overal in de stad flanelkopen, of in ieder geval iets, dat er voor door gaat, maar de echte voor oorlogse flanel, die U vroeger alleen in de spe ciaalzaken kocht, was tot nu toe nog niet te krijgen. Wij prijzen ons gelukkig de eerste beperkte import partij originele „ALPA" flanel voor beddelakens te hebben kunnen bemach tigen. Weliswaar iets duur der dan de gewone flanel, maar dan ook van een bijzondere kwaliteit. Niet grijs of grauw, maar HAGELWIT van kleur. 180 cm. breed, p. meter 4.25 Maandagmiddag werd te Sou burg het gebouw „De Zwaan" officiëel in gebruik genomen. De voorzitter van de Stich ting, burgemeester A. H. S. Stemerding, heette de aanwezi gen welkom en vertelde de ge schiedenis van het tot komen van het gebouw. Spr. riep de tijd na de bevrijding in herinnering, toen langzamer hand Souburg weer enigermate bewoonbaar werd. 't Duurde echter lang, aldus spr., voor de verenigingen weer op gang kwa men. Bovendien, zo vervolgde de voorzitter, werden ze gehan dicapt door het feit, dat geen behoorlijke zalen aanwezig wa ren. Thans is dit afgelopen en allerlei werk van sociale en culturele inslag kan in „De Zwaan" onderdak vinden. Laten we hopen, zo zei spr. verder, dat dit een gebouw is, waar iedere vereniging zich thuis gevoelt. Alles is welkom, zowel plaatselijke bijeenkomsten als streekvergaderingen. Spr. wees er op hoe „De Zwaan" vroeger excentrisch gelegen was, doch door de uitbreiding van Souburg is hier een nieuw centrum ont om van toewijzing dezer montage woningen verschoond te blijven? Dat laatste was inderdaad het geval, zo antwoordde weth. L. J. van 't Westende, maar Middel burg kon er niet onder uit. Het voorstel werd aangenomen. Voorts werd besloten tot ver- wil bestrijden, koop van het gebouw der oude het aangegeven j H.B.S. en bijbehorende grond aan deelde de waarn. burgemeester, de heer J. W. Kögeler, mede, dat de meerderheid van B. en W. het drankmisbruik maar dat men (Ingez. mededeling, advert t l ...zijn alle vormen van besmetting der lucht wegen, die, bij ver waarlozing, spoedig ontaarden in ernstige aandoeningen der ademhalingsorganen. Denk er aan dat akkBrs abdijsiroop dadelijk keel en luchtpijpen zuivert, de hoest stilt, kou en griep bestrijdt. pen, aangezien er 'n verdelgings plicht bestaat. „De gemeente moet toch haar eigen coloradoke vers bestrijden" zo werd hem uit de vergadering geantwoord. De heer Hoek wees erop, dat tegenover de post van f 1050 als bijdrage aan de Ver. tot Bescher ming van Zuigelingen geen enkele bate staat. Hij vond het wel ge wenst, dat er van gemeentewege een oproep uitgaat aan hen, die van deze prachtige instelling ge bruik maken, hiervoor, indien mo gelijk een bijdrage beschikbaar te stellen. middel niet doeltreffend acht, i het Rijk voor f 54.360 en f 3.372.50 omdat daardoor wellicht onder- Als uitvloeisel op de wet op de nemers worden getroffen. Een materiële oorlogsschaden, waarin beter middel is de instelling vano.m. een bepaling is opgenomen, een commissie, waarin een ver tegenwoordiger van de politie en enkele ingezetenen zitting heb ben, die de z.g. zwarte lijst aan leggen. Bestrijding van het drank misbruik ligt in de eerste plaats op moreel terrein. De misbruikers zélf moeten individueel worden bewerkt. Het voorstel van B. en W. werd met 97 stemmen aangenomen. Een crediet van f 750.werd verleend voor voorzieningen in de telexkamer van het politiebureau, van f590.voor aanschaffing yan leermiddelen voor de openb. staan. Bovendien herinnerde dejv. d. Putte nog het woord. Spr. BELLAMY PARK heer Stemerding aan het feit, dat „De Zwaan" vroeger een herberg was en in gebruik als pleisterplaats voor de dilligence. Spr. legde er de nadruk op, dat de Stichting „De Eendracht" met de exploitatie geen winst wil maken, doch uitsluitend de verenigingen en organisaties aan een goed geoutilleerd gebouw wil helpen. Tenslotte dankte de voorzitter allen, die op een of andere wijze hebben geholpen, waarbij speciaal dank werd ge bracht aan de Kon. Mij „De Schelde" en aan de architect, de heer J. D. P. de Smit. GESCHENKEN. j Mr F. W. Adriaanse, die hier- I na het woord voerde, begon met te zeggen, dat de Z.V.U. plan nen heeft om thans ook in Sou zei, dat met dit gebouw de gemeenschap Souburg uitstekend gediend is. Het orgel werd daarna door mevr. Janse bespeeld, waarna allen het Wilhelmus zongen. De voorzitter deelde nog mede, dat de enige wandversiering een portret van H. M. de Koningin zal zijn. Na een korte pauze werd het filmtoestel in gebruik genomen met het draaien van een twee tal korte filmpjes, waarna de aanwezigen het gebouw bezich tigden. openbare lagere Besloten werd m.i.v. 1 Jan. 1950 de verzekering der gemeentegel- vanmÏ5d00ni o^rtaXd^N?van Tn- mens de' Souburgse be volking ™™ng.™n £et derde lokaM van sprak de heer Reyerse. Hij zei, openbare lagete school t Zand. dat destijds het plan was ge rijpt om namens de buurtvereni ging de Stichting te helpen. Het deed spr. genoegen thans een studie-piano te kunnen aanbie den alsmede de felicitaties der onderscheidene buurtverenigin gen. Deze studiepianq werd di rect daarop door de heer J. J. van Ginkel in gebruik genomen met de vertolking van het Nonnenkoor. De concertpiano werd door mevr. van Weel met een menuet van Beethoven in gewijd. Namens het gemeente bestuur voerde wethouder M. A. dat niet meer het Rijk, maar de gemeentebesturen de percelen na de herindeling der gemeentelijke gronden aan de eigenaren toewij zen, werd een formele wijziging aangebracht in het delegatiebe sluit, waarbij B. en W. thans zijn gemachtigd namens de raad te handelen. DE AVONDVERGADERING. In de avondvergadering kwam aan de orde de artikelgewijze be handeling der begroting voor 1950. Aanwezig was nu ook de heer P. Meliefste, terwijl de heer B. A. Hesselink afwezig was. Bij de begroting van het waterleiding bedrijf vroeg de heer M. Wattel (AR), of het, gezien de précaire financiële positie der gemeente, geen aanbeveling verdienen zou, den weer onder te brengen bij de Fraude-risico-onderlinge van ge-°e w fL afï t» TW nM,r „ïsmStJJ- w- Kogeler antwoordde, dat meenten te Den Haag, alsmede tot het garant stellen der ge meente voor de betaling van de rente en aflossing van de door de Ver. voor Chr. B.L.O. op Walche ren met de Prov. Zeeland tot voorlopige dekking van het door haar in M'burg te stichten school gebouw aan te gane kasgeldlening van f 175.000.k 1% 's jaars voor 12 maanden. DE 5 LOONSVERHOGING. De commissie van financiën had bij het voorstel tot toekenning van 5 loonsverhoging aan het gemeentepersoneel een uitvoerig het niet is uitgesloten, dat in dit jaar voorstellen hiertoe zullen worden gedaan. De verhoging zal echter niet te ingrijpend mogen zijn. De heer L. A. Schenk (WD), had de indruk gekregen, dat de dienst gemeentewerken zichzelf over de kop is gegroeid. Er is een hele serie technische ambtenaren, j Spr. vroeg, of dit niet wat minder zou kunnen. De heer Kögeler ant woordde, dat dit technisch perso neel zeer veel werk heeft. Voor allerlei objecten moeten plannen worden gemaakt en het is niet te schrijven gevoegd, waarin zij o.m. I voorzien, dat er de eerste 10 jaren enige suggesties aan de hand gebrek aan werk zal zijn. aan deed om de meerdere uitgaaf voor de gemeente ad ca. f49.000 te dekken door wijziging van an dere begrotingsposten. Voorgesteld werd de regering te verzoeken, onmiddellijk de bij zondere uitkering aan de gemeen ten te verhogen. De heer Kögeler deelde mede, dat de inkomsten De heer J. S. Hoek (AR), was van mening, dat de gemeente op deze manier te gronde gaat. Er was in 1949 een begrotingstekort van f 209.000 en in 1950 van f175.000. Deze teruggang is geen gevolg van de ingekrompen per soneelsbezetting, maar van ande re bezuinigingen. Zo'n dure dienst van verschillende gemeentelijke kan et-'n gemeente als Middelburg diensten bij nadere berekening (Ineez. mededeling, advert.) RAT noch MUIS ontmapt DODENT aan het onweerstaanbare ffMajEmfiynanJL haal een doos bij U>y Drogltl i FEUILLETON door ITO VAN THIEL. I 19) Het De voorjaar knoppen zit in de lucht. oplossing vinden. Hoe later het schommelend wordt hoe zenuwachtiger ze is. Ze leeft in een overspannen toe stand. „Nou Al, maak je klaar kind; het is zo tijd." I Het meisje schrikt op. Dat is waar ook, ze zou naar Els vanavond en haar ouders gaan op een verjaarsvisite. Met aanhotsen. beginnen te zwellen. Hier en daar op een zonnig plekje bloeien de crocusjes al en de primula's. Aan de slootkant flikkeren de hel-gele vlekjes van 't speen kruid tussen het jonge groen. In de olmen hebben de roe ken een drukte van wonder en geweld. Ze slepen takken aan, pakken ze elkaar af en vechten er om. Ze hebben grote bouw plannen. Ally is vandaag erg onrustig. Ze weet niet waar ze het zoe ken moet. Ze kan haar hoofd niet by haar lessen houden. Nu moeder rust, springt ze op de fiets en dwaalt wel een uur lang langs eenzame paadjes cn stille achteraf-weggetjes. Maar j van de uitbottende natuur ziet ze niets. Haar gedachten cirke- len om één punt heen. Ze kan tr niet meer uit komen. Geen aan de bomen elkaar de deur uit n.-.tuurlijk straks. „Wacht u maar niet op mij", zegt ze opeens resoluut. „Ik heb weer last van mijn enkel. Ik ga op de fiets." En met een tragisch gebaar wrijft ze de denkbeeldige pijnlijke plek. De chauffeurs manoeuvreren kun stig voor- en achteruit, om pre cies hun plaatsen op het par keerterrein in te nemen. Parti culiere auto's komen nog net op het laatste nippertje aansuizen. Witkielen staan klaar om op de eerste wenk van de chauffeur de koffers in ontvangst te ne men -n ze op hun schouders naar binnen te sjouwen. De zwaar verende deuren worden driftige Soms met een koffer, soms met ter het gaas. Dan spreekt hy door het gaas: „U hebt nog wel even de tijd dame. Richting Gel- dermalsen vertrekt 20.48 uur. „En deze trein dan", klinkt het gejaagd. „Komt uit Utrecht, gaat rich ting Arnhem." Het is of deze woorden in één slag alle energie in het meisje doden. Ze mompelt iets onverstaan baars, de ellebogen. Zenuwachtig i Naast het buffet staat een zwij- wordt er aan het loket in de gende ober, servet over de arm. ,Leg vannacht dan weer een portemonnaie gegrabbeld om de [Er achter zit breeduit de gerant kussen onder je voet, dat helptplaatskaarten te betalen, altijd zo", waarschuwt moeder. Daar dendert de trein de over- En met een „Nou tot straks dan" kapping binnen. De grond trilt, gaan meneer en mevrouw Van1 Geschreeuw, geloop. Regteren de deur uit. In de hal is het nu even rus- Een half uur later haast Ally tig. Aan de loketten staat nie- zich weg. Haar wangen hebben een fel rode klgur. Haar blik is gespan nen. Op het stationsplein is het 's avonds als de trein uit Utrecht aankomt altijd buitengewoon druk. Taxi's rijden voor, auto bussen uit alleilei dorpjes uit de omtrek komen rammelend en mand meer. Daar zoeft de zware deur weer open. Meteen glipt een jong meisje naar binnen. Ze tikt ze nuwachtig aan het loket. En als een ambtenaar ijlings toeschiet, zegt ze vlug: „Een enkele reis Rotterdam." De beambte kijkt even naar het opgewonden gezichtje ach- niet hebben. De heer H. J. Flierman (Arb.), wilde een objectief onderzoek door deskundigen laten instellen, of de werkverdeling bij gemeentewerken juist is. De heer Schenk onderstreepte dit voorstel. Bovendien zijn velen, die met herbouwkwesties zitten, vaak ontstemd over de allesbe halve vlotte afdoening door amb tenaren van deze dienst. Weth. L. J. van 't Westende wees er op, dat men inderdaad niet sympathiek tegenover deze dienst staat. Maar er zijn nu een maal vele kwesties met bouw voorschriften en bij het bouwen zelf, waarbij serieuze controle moet worden toegepast ter be scherming van de principalen zelf. Na een -uitgebreide discussie werd door B. en W. toegezegd, dat een rapport over de samen stelling en werkwijze van de dienst zal worden uitgebracht. Is de raad dan nog niet te vreden, dan kan een bedrijfseconoom -worden ingeschakeld, en leest de krant. In de hoge nikkelen bouilloir dampt de DE BRUGWACHTERS, koffie. De heer Wattel vond de post Ally kruipt in het verste van ruim f 8.000 voor de brug- hoekje achter een tochtscherm, wachters wel wat hoog. Deze Als verwezen kijkt ze om zichmensen hebben, nu de scheep- heen. Ze had zo gehoopt, dat er vaart is teruggelopen, zeer weinig betaalt automatisch telkens weer met een gaat dan met lome passen naar beweging opengestoten. de 2de klas wachtkamer. Er zit geen enkele reiziger. een trein klaar zou staan en ze zo pardoes zonder verder na denken had kunnen instappen. De wijzers van de klok krui pen verdej. Wat duurt de tijd ontzettend lang. Nu zijn er pas vijf minuten om, en het is of ze hier al eea uur heeft gezeten. (Wordt vervólgd.) te doen. Ku.unen zij niet ingescha keld worden voor andere arbeid? WethoudrVan 't Westende was het eer met de heer Wattel, dat op de. t post waarschijnlijk wel kan wo. den bezuinigd. Voorts verzochte dc heer Wattel de post van ruim f 466 voor bestrijding van de coloradokever te schrap- WETHOUDERS-SALARISSEN. Bij de behandeling der gemeen tebegroting, die aan de orde kwam, nadat de begrotingen der diverse diensten waren goedge keurd, stelde de heer Flierman voor de post wethouderssalarissen te verhogen met 4 maal f 800, zo dat iedere wethouder f 3500 in- plaats van f 2700 ontvangt. De heer Kögeler vond dit geen juiste figuur, omdat Ged. Staten nog geen definitieve beslissing hebben genomen. Wanneer het verlangen van de raad aan Ged. Staten wordt kenbaar gemaakt, bereikt men hetzelfde, maar de vorm is eleganter. M.a.s. werd hiertoe be sloten, waarbij de wethouders zich van stemming onthielden. De heer Meliefste stelde voor in 't vervolg aan de leden der stem- bureaux een presentiegeld te ver strekken, gelijk aan dat voor een raadsvergadering. Aangezien nie mand dit voorstel steunde weid het verworpen. Na een zeer brede discussie werd een tussenvoorstel aangeno men met 114 st., dat aan hen die moeten verzuimen een vergoe ding kan worden gegeven, gelijk aan het loon, dat -ij derven. I.v.m. een vraag van de heer Schuitema (Arb.) om meer wo ningen voor ouden van dagen te bouwen, deelde de heer Kögeler mede, dat de kwestie der ouden van dagen de speciale belangstel ling heeft van B. en W. en dat t.z.t. voorstellen zullen worden gedaan DE WONINGDIENST. De heren A. Flipse (C.H.) en J. S. Hoek (A.R.) vroegen, of de woningdienst aan de Zuidsingel, die ruim f 6800 kost aan de ge meente, niet kan worden onder gebracht bij de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg. De heer Hoek was van mening, dat het niet goed is, dat aan deze dienst nog altijd een zakenman is ver bonden, voor wiens werk hij ove rigens slechts waardering heeft, doch die uiteraard niet objectief kan staan tegenover het publiek. Er is hier te bezuinigen, indien andere ambtenaren „in de dode tijd" dit werk verrichten. Wethouder L. J. Geers achtte dit niet mogelijk. Daarvoor is het te gespecialiseerd. Bovendien zou men dan weer zeker twee ambte naren moeten aanstellen. De heer Schuitema vroeg bij Onderwijs, of B. en W. de onder wijsvernieuwing willen stimuleren en voorts zou hij het toejuichen, dat iedere leerling, die de lagere school verlaat, psychotechnisch wordt onderzocht. Een goed psychotechnisch on derzoek zou volgens de heer Hoek de gemeente op zeer hoge kosten komen. Dit is volstrekt geen hob by, maar zeer diepe wetenschap pelijke arbeid. De heer Kögeler zegde tenslot te toe contact op te nemen met de schoolhoofden en het Arbeids bureau om te zien, wat hier te doen is. Wethouder A. J. Berenpas stel de voor de post voor culturele doeleinden niet te verlagen van f 2500 tot f 2000. De heer Kögeler meende, dat het, nu op allerlei andere posten zo drastisch is bezuinigd, psycho logisch onjuist zou zijn deze post niet te verlagen. Het voorstel van de heer Berenpas werd met 95 stemmen verworpen. De heer Hoek bracht de kermis ter sprake, waarvan de opbrengst der verpachting op f 15.000 wordt geraamd. De heren Schot, Wat tel, Hoek en Meliefste wensten aantekening, dat zij er tegen wa ren. Daarna werd de begroting aan genomen. Van de rondvraag maakte niemand gebruik. vi/m COMMUNISME. Het gaat de communisten niet naar den vleze de laatste tijd. Bij de verkiezingen in Enge land hebben ze hun beide zetels in het parlement verspeeld en het is niet alleen in Engeland, dat de ogen voor het van die kant dreigende gevaar open gaan. Dat bleek ook op het commu nistische congres dat Zondag te Rotterdam geopend werd. De openingsrede van de voor zitter was één jammerklacht over achteruitgang van het aa:t- tal leden, verlies van abonne's op de communistische bladen enz. Natuurlijk werd dit toege schreven aan het optreden van verraders, saboteurs, defaitisten en handlangers van de reactie in eigen kring, waarom dan ook een groots opgezette zuiverings actie in uitzicht werd gesteld. En daarnaast een ondergrondse beweging in alle mogelijke or ganisaties en openbare en par ticuliere instellingen, om op dis wijze overal bij oud en jong, bij mannen en vrouwen het com munistische gij. in te druppelen. Het ziet er niet naar uit, dat deze acties veel resultaat zullen opleveren. Maar de Stalinezen zijn bij al hun dwaasheid, verstandig ge noeg om te begrijpen, dat be ginselen doorwerken, en dat niet de uiterlijke kant van de zaken beslissend is. Dat blijkt nu weer in België, waar in samenwerking met de socialisten, politieke stakingen worden georganiseerd. 't Lijkt me daarom zaak het rode gevaar niet te onderschat ten en vooral aan de principiële kant van de zaak aandacht te blijven schenken. Zeeuwse Schaakbond. De Zeeuwse Schaakbond kwam te Goes In algemene jaarvergade ring bijeen onder voorzitterschap van drs J. Scheltens. Notulen, jaarverslagen van secretaris en penningmeester als mede verslag van de kas-contröle- commissie 1949 werden goedge keurd. Tot leden van de kascontrole- commissie 1950 werden benoemd de heren Chr. Schipper (Koude» kerke) en H. J. Blok (Kapelle). De begroting 1950 werd ongewij zigd aangenomen. De heren dm J. Scheltens, P. Langedijk en H. Voorhans, werden resp. tot voor zitter, penningmeester en 2» secretaris herkozen. Besloten werd, dat de S.V. „Middelburg" zich belasten zal met de organisatie van een drie-ron den wedstrijd, welke op 17 en 18 Mei a.s. (Hemelvaartsdag), zal worden gehouden en waaraan door alle leden der bij de Z.S.B. aangesloten verenigingen kan worden deelgenomen. Teraardebestelling Luit. Melse te Oostkapelle. Maandagmiddag vond te Oost kapelle de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de la luitenant P. Melse, welke ten ge volge van in Indonesië opgelopen verwondingen in het ziekenhuis ta Utrecht is overleden. Van de zijde van de inwoners was voor deza droeve plechtigheid grote belang stelling. Aan de groeve sprak de burge meester van Oostkapelle, woor den van deelneming en troost. Ds Hofland sprak als oud-veldpredi ker en schetste de luitenant Mel se als een trouw vriend en een goed Christen. De commandant van het demo bilisatiecentrum te Amersfoort sprak namens H. M. de Koningin, en de ministers van Oorlog en Overzeese Gebiedsdelen. Hij over handigde mevrouw Melse de on derscheiding voor Orde en Vrede, welke aan de luitenant Melse posthuum is verleend. Namens de dienst der belastingen te Middel burg, waar de heer Melse voor zijn militaire dienst werkzaam was, sprak de heer A. D. Grims. Ds Deenik sprak vervolgens woorden van troost en eindigde na voorlezing van de geloofsbelij denis met dankgebed. De schoon vader van de heer Melse, de heer Veen uit Zwolle, dankte ten slot te voor de belangstelling en voor de verleende onderscheiding.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2