In Frankrijk gesneuvelden vonden laatste rustplaats op de Grehkeberg. NIEUWS Attlee stelt zjjn nieuwe kabinet voor. Nederlandse Fruitteiersorganisatie vergaderde te Goes. Verhoogde prijzen voor tarwe, aard appelmeel en suiker. „Geen voet grond staan wg vrij willig af. Naar een Europese federatie? Meest vliegers van het 322ste squdron. Westerling wordt uit gewezen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Speciale ryksnitkering voor Zeeland. Kernkabinet ondergaat weinig wijzigingen. Transitovervoer nog steeds onderwerp van besprekingen Driewegen wil liever samenwerken worden. dan samengevoegd Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, 1 lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1499 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 1 MAART 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Hoogwater op Donderdag 2 Mrt: Vlissingen: 0.31 u. 1.57 m., 13.02 u. 1.78 m. Terneuzen: 0.59 u. 1.78 m„ 13.29 u. 1.98 m. Wemeldinge: 209 u. 1.38 m„ 14.36 u. 1.61 m. Zierikzee: 1.50 u. 1.15 m., 14.24 u. 1.36 m. I T n de beschouwingen van dr -*■ Bruins Slot over het Europees federalisme, is veel wat aantrekt. Het feit staat vast, dat wij met onze internationale politiek vast gelopen zijn. De neutraliteitspolitiek heeft in 1940 de oorlog niet buiten on ze grenzen kunnen houden, ter wijl een kleinigheid oorzaak had kunnen zijn, dat wij aan de an dere kant in de oorlog waren be trokken. Er is dan ook, met uitzondering van de communisten, van geen enkele zijde critiek gekomen op de samenwerking op militair ge bied, die na de oorlog tussen de Westerse landen van Europa on der leiding van Amerika tot stand kwam. Niet omdat deze vorm van sa menwerking het ideaal wordt ge acht, maar omdat het nu eenmaal niet anders kan. Wij hebben geen andere keus, gezien het feit, dat de Westerse beschaving door de Russisch-com- munistische macht, in de Atlan tische Oceaan dreigt te worden gedrongen. Samenwerking op militair ge bied, van de Westerse „democra- tiën" tot behoud van de vrede, is ook in verband met de Russi sche dreiging vooralsnog nood zakelijk. En er ls alles voor te zeggen, dat deze samenwerking ook op economisch en financieel gebied wordt doorgevoerd, ten einde op die wijze het herstel van Europa te bevorderen. TVT aar een federatie, een federale staat als door dr Bruins Slot bedoeld ls heel wat anders. Door een dergelijke federatie wordt de gehele structuur van Europa gewijzigd. Inplaats van zelfstandige souvereine staten, zullen we dan krijgen zoiets als „deelstaten" van de staat Europa, die nog wel een zeker zelfbeschik kingsrecht behouden, waar het betreft interne aangelegenheden, maar die overigens alle zelfstan digheid missen. Aanvankelijk zal de samenwer king beperkt blijven tot bepaalde gebieden, waarbij het zwaarte punt nog bij de Individuele staten ligt, maar allengs zal dat anders worden. Er is reeds een begin gemaakt door de stichting van een Raad van Europa, samengesteld uit mi nisters der deelnemende landen, met daarnaast een soort Europees parlement, maar het einddoel is dan toch een staat, waarbij de delen aan het geheel onderge schikt zijn gemaakt: een eigen, zelfstandige wereldmacht. TVe vraag kan gedaan worden of zulk een West-Europese staat, werkelijk een eenheid kan worden. Hier past o.i. een groot vraag teken. Wij zijn nu eenmaal anders dan Belgen en Fransen en Italianen en IJslanders om van de Turken maar niet te spreken. Deze en andere Europese vol ken hebben een andere ligging. Hun godsdienstige en staatkun dige opvattingen tonen grote ver schillen. Dr Bruins Slot geeft trouwens zelf toe, dat er veel moeilijkheden zjjn. Na gewezen te hebben op het gevaar, dat elke machtsvorming aankleeft, waarschuwt hij terecht, dat wij de federale idee, niet met een idealistische nimbus mogen omgeven. Toch mag dit ons z.i. niet weer houden mee te werken aan een federatie van staatsrechtelijke structuur. Als voorbeeld wordt gewezen op de oude Republiek der Ver enigde Nederlanden, waar de on derlinge conflicten niet van de lucht waren, maar die tenslotte toch uitgroeide tot een eenheids staat. Dit is inderdaad juist. Wij mo gen echter niet over het hoofd zien, dat de Ver. Nederlanden veel meer een eenheid vormden dan de West-Europese staten, welker godsdienstige en politieke opvattingen zeer ver uiteenlopen. Op de vraag hoe de verhouding zal zijn tussen federaal recht en nationaal recht, luidt het ant woord, dat wjj dat in Europa zelf in de hand hebben. Wij, dat zijn de gezamenlijke landen en wij kunnen er wel op rekenen, dat wij, als Nederland, daarin niet veel te vertellen zul len hebben. De na-oorlogse geschiedenis heeft ons weer opnieuw geleerd, dat het met grote heren slecht kersen eten is. Voor ons bleken de pitten te zijn. Gistermiddag werden op de militaire begraafplaats „Grebbe- berg" met grote militaire eer de stoffelijke overschotten bijgezet van 29 tijdens de afgelopen oorlog in Frankrijk gesneuvelde mi litairen van de Koninklijke Marine, de Koninklijke Landmacht en de Luchtstrijdkrachten. Bijna 9000 militairen in Maart naar huis. Vervoerschema is opgesteld. Voor het transport van demo biliserende militairen uit Indo nesië naar Nederland in de maand Maart is thans een sche ma opgesteld met 7 binnen- en buitenlandse schepen. Aan de opgestelde regeling zal zoveel mogelijk de hand worden ge houden, al kunnen technische omstandigheden een verschui ving in de data veroorzaken. Volgens het schema is het vertrek uit Djakarta als volgt vastgesteld: 3 Maart: „Georgeric" 1430 man; 11 M .art: „Goya" 700 m.; 13 Maart: „Castel Bianca" 1850 m.; 14 Maart: „Fairsea" 1850 m.; 22 Maart; „Skaugum" 1700 m.; 25 Maart: „Grote Beer" 700 m.; 27 Maart: „Nelly" 1570 m. Omstreeks drie uur kwam de stoefr waarin drie kisten werden medegevoerd, die resp. de stoffe lijke resten bevatten van een hoofd-officier van de Koninklijke Landmacht, een onderofficier van de Koninklijke Marine en een on derofficier-vlieger van de Lucht strijdkrachten voor de hoofdin gang van het kerkhof aan. De stoet werd geopend door de tam boers en pijpers van de Marine, op de voet gevolgd door de ma rinierskapel, daarachter liep het vuurpeleton. Vele kransen o.a. van de Ko ninklijke Marine, Landmacht en Luchtstrijdkrachten werden mee gevoerd. Een groot aantal familie leden, deputaties van de verschil lende legerafdelingen en een ere- compagnie besloot de lange rij Het vuurpeleton stelde zich op aan weerszijden van de straat, een salvo weerklonk en toen de dra gers, bestaande uit officieren van de Landmacht, onderofficieren van de Marine en onderofficieren van de Luchtstrijdkrachten, de kisten naar de groeve hadden ge bracht, het vuurpeleton wederom een salvo had afgegeven en de marinierskapel het eerste couplet van het Wilhelmus speelde zon ken de kisten langzaam in de aarde van de Grebbeberg. Bij de groeve hadden vele mi litaire autoriteiten hun plaats in genomen. Als eerste spreker voerde ds J. „RIJDEN EN ROSSEN". Militaire chauffeurs veroorzaak ten 1.2 millioen schade. In 1948 hebben chauffeurs, die behoren tot de verschillende dien sten van het departement van Oorlog, het land een schade be rokkend van niet minder dan 1.2 millioen gulden. Bijna 900.000 gulden werd uitbetaald aan ver goedingen voor schade, die gro tendeels door aanrijdingen werd veroorzaakt. Bovendien werd een aanzienlijk bedrag uitbetaald aan jaarlijks terugkerende schade loosstellingen wegens aanrijdin gen. Niet zonder ergernis heeft de Commissie voor de Rijksuitga ven uit de Tweede Kamer hiervan kennis genomen. „Dit resultaat kan weinig ver wondering wekken bij hen, die zelf hebben kunnen ervaren, hoe militaire chauffeurs nog altijd door stad en land rijden en ros sen", aldus de Commissie, die dit zo ernstig acht, dat zij „met ver bazing" heeft geconstateerd, dat de minister van Oorlog met geen enkel woord op de critiek der Al gemene Rekenkamer heeft gerea- eerd. W. Sepmeyer, vloot-predikant van de Koninklijke Marine, het woord. Hij las het achtste hoofdstuk van de brief van de apostel Paulus aan de Romeinen voor en sprak troostrijke woorden tot de nabe staanden, evenals de leger-aal- moezenier Laurent. Vice-admiraal van Holthe memoreerde, hoe de meeste van deze mannen hun strijd hebben gestreden in het 322ste squadron, het beroemde squadron uit de tweede wereld oorlog, dat sedert 1943 geheel zelfstandig is opgetreden. Namens de Koninklijke Marine dankte de vice-admiraal de gesneuvelden voor hun daden. Namens de chef generale-staf voerde generaal- majoor J. H. Jager het woord en namens de Luchtstrijdkrachten luitenant-generaal Giebel. De kapitein-luitenant-ter-zee vlieger (b.d.) H. V. B. Burger hout, die in de laatste wereldoor log 'ten nauwste met de gesneu velden had samengewerkt, sprak tenslotte namens het bestuur van de vereniging „322ste squadron" Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 25 November 1948. Aan de memorie van toelich ting hierop is het volgende ont leend: Genoemde wet bevat een overgangsbepaling, waarbij aan de provincie Zeeland over de jaren 1948 en 1949 een speciale uitke ring uit 's rijks kas wordt ver leend in afwachting van een prin cipiële herziening van de wet 19 Juli 1870, houdende vaststelling van de voorwaarden, waarop aan calamiteuze polders in de provin cie Zeeland tegemoetkoming uit 's rijks schatkist kan worden ver leend. Het te dierzake vanwege de minister van verkeer en water staat met de provincie Zeeland gevoerde overleg zal echter niet voor het einde van het jaar 1949 tot de beoogde fjerziening kunnen leiden. Uit dezen hoofde wordt voorge steld de bijzondere uitkering aan de provincie Zeeland alsnog mede voor het jaar 1950 te verlenen. Ingebruikneming nieuw raad huis te Krabbendijke. Op Zaterdag 4 Maart a.s. zal te Krabbendijke het nieuwe raad huis officieel door Jhr. mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland in ge bruik worden gesteld. Clement Attlee, de Britse minister-president, heeft gisteravond zjjn nieuwe regering bekend gemaakt. Veel wisselingen zijn er in deze regering niet; alie belangrijke posten zjjn in dezelfde han den gebleven. Ernest Bevin blijft minister van Buitenlandse Zaken, Stafford Cripps blijft minister van Financiën, terwijl Herbert Morrison vice-premier en minister zonder portefeuille blijft. In totaal vermeldt de bekend Attlee heeft ook twee van La- gemaakte lijst de namen van 301 hours' „veelbelovende jongeren" ministers, waarvan er 18 deel uit maken van het zgn. kernkabinet, De reorganisatie van de Britse regering laat het kernkabinet bij na onveranderd; op lager niveau heeft zij voor vele verrassingen gezorgd. De meest spectaculaire benoe ming is Shinwells promotie tot minister van defensie. Deze krachtige en invloedrijke leider van Labours linkervleugel neemt nu de opperste leiding van alle strijdkrachten over van lord Alexander, die onlangs tot „peer' is verheven. Ook de handhaving van Aneu- rin Bevan, als minister van ge zondheid is van belang; voor de verkiezingen was voorspeld, dat hij een belangrijker post zou krijgen in de nieuwe regering. Men concludeert thans, dat de rechter vleugel van het kabinet een krachtig standpunt inneemt ten opzichte van de te volgen politiek. Wetsontwerpen in zake regentschap en voogdij. Verenigde vergadering der beide Kamers. Gistermiddag te half twee zijn de beide Kamers der Staten- Generaal, in het gebouw der Tweede Kamer, onder voorzit terschap van de heer Kranen burg, voorzitter der Eerste Ka mer, in verenigde vergadering bijeengekomen. Deze vergadering was nodig ter voorbereiding van het on derzoek in de afdelingen van de wetsontwerpen tot benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tijdens min derjarigheid ivan de troonsop- volger en tot benoeming van een Voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige konng. Nadat de afdelingen waren getrokken werd de vergadering geschorst. De leden gingen in de afdelingen tot onderzoek der bovengenoemde wetsontwerpen. in het kernkabinet gebracht. Het zijn Hector McNeil, de journalist, die tot dusver de rechterhand van Bevin was, en Gordon Walker, een voormalige „Tutor" (gegra dueerde die belast is met de lei ding der studie van de studenten) aan de universiteit van Oxford, die In de oorlog verbonden was aan de staf van de B.B.C.-uitzen- dingen voor Europa. Geen uitlevering aan Indonesië. De autoriteiten te Singapore hebben een bevel tot uitwijzing uitgevaardigd tegen Westerling, alsmede een bevel tot inhechte nisneming tot het tijdstip dar uitzetting, aldus werd officieel bekend gemaakt. In verband hiermede verne men wij van bevoegde zijde, dat wanneer Westerling naar Ne derland wordt overgebracht, hij bij zijn aankomst gearrsteerd zal worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten gepleegd, zo zeide men, welke arrestatie wet tigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vragen, aldus verklaarde men ons verder van bevoegds zijde, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Wes terling zou hier te lande wei worden berecht voor wat hij m Indonesië heeft gedaan, doch het is een internationaal gebruik, dat een land zjjn eigen burgers niet uitlevert aan een ander land om ze daar terecht te doen staan. Westerling zal deze week te Singapore voor het gerecht ver schijnen op beschuldiging van het plegen van geweld en het illegaal binnenkomen van dit gebied, aldus is officieel te Singapore bekend gemaakt. De voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, Prof. Romme, stelde gistermiddag bij de aanvang van de vergade ring onverwachts een aantal vra gen aan de Minister van Oorlog en Marine, Schokking. Prof. Romme vroeg of het Ane- ta bericht juist was dat dr Hirsch- feld zijn spijt over het gebeuren met de kapitein Westerling heeft uitgesproken. Tevens vroeg hij of het Aneta bericht overeenkomstig de feiten was en of de regering bereid zou zijn om de Kamer na dere inlichtingen te verschaffen omtrent dit gebeuren en omtrent de maatregelen die tegen de Ne derlandse militairen die vol gens het Aneta bericht aan deze actie hebben medegewerkt. zul len worden genomen. Dé eerste vragen beantwoordde Minister Schokking bevestigend. Tevens deelde hij mede bereid te zijn de Kamer nader in te lich ten over de uitwijking van Wes terling en het aandeel dat som mige Nederlandse militairen daarin hebben gehad. bij Nederlandse ambassadeur Bevin. De Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, heeft gisteren een onderhoud gehad met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Ernest Bevin. In gewoonlijk welingelichte kringen zegt men n i e t te ge loven, dat het onderhoud ge gaan zou zijn over het verzoek om uitlevering van kapitein Westerling, dat door de Indone sische regering is gedaan. R.K. en de oecumenische beweging. De congregatie van het Heilig Officie heeft richtlijnen bekend gemaakt voor de houding van de R.-K. ten opzichte van de oecumenische beweging. Vol gens deze richtlijnen mogen ka tholieken niet zonder toestem ming van de bevoegde kerke lijke autoriteiten deelnemen aan vergaderingen met protestanten. Katholieken mogen ook geen gemeenschappelijke kerkelijke diensten bijwonen. Op vragen van het Tweede Ka merlid van den Heuvel (K.V.P.) in verband met het ophouden van het Nederlandse transitovervoer aan de Belgisch-Franse grens heeft de minister van verkeer en wa'terstaat geantwoord, dat de moeilijkheden voortvloeien uit een verschil van interpretatie van de resolutie van 10 December 1949, in de subcommissie „wegvervoer" in E.C.E.-verband te Geneve aan genomen. Met de beantwoording van de vragen is enige tijd gewacht, in de hoop, dat inmiddels overeen stemming zou zijn bereikt in de besprekingen met Belgische en Franse autoriteiten. Dit is tot he den nog niet volledig het geval. Intussen is het vervoer van win tergroente sterk afgenomen en loopt dit weldra geheel ten einde. Voor wat er nog wordt vervoerd, worden veelal Franse machtigin gen afgegeven, ook tot Parijs. Het mosselenvervoer is de laat ste tijd eveneens belangrijk min der geworden. Ook voor dit ver voer worden Franse machtigingen verstrekt, hetzij tot plaatsen in het Franse grensgebied de Bel gen verzetten zich hiertegen niet, omdat thans wordt afgeleverd aan de Franse importeurs het zij tot Parijs. Slechts wanneer er sprake is van massaal vervoer, worden machtigingen geweigerd. Aangezien de Franse opvatting van massaal vervoer niet steeds gelijk is, valt de houding der Franse autoriteiten niet steeds te voorzien. Ofschoon de toestand op het ogenblik niet onbevredigend ls, zijn de Nederlandse vervoer ders afhankelijk van de welwil lendheid der Franse en Belgische autoriteiten. Dit is de reden, waarom door voortgezette bespre kingen gestreefd wordt naar gro tere zekerheid. Dr KUENEN SPRAK OVER ZIEKTEBESTRIJDING IN DE FRUITTEELT. Gistermiddag vergaderde onder voorzitterschap an de heer J. Q. C. Lenshoek de afdeling Zeeland van de Ned. Fruittelersorganisa tie in de „Prins van Oranje". Er waren nogal wat belangstellenden en speciaal verwelkomde de voor zitter dr A. P. Bezemer van de Plantenziektenkundige Dienst dr D. J. Kuenen uit Leiden. In het jaarverslag deelde de secretaris-penningmeester, de heer I. Ph. v. d. Plassche mee, dat 1949 voor de organisatie een rus tig jaar is geweest. De financiële positie van de afdeling is gezond en er kon vruchtbaar samenge werkt worden met verschillende instanties. 1949 was ook voor de vruchtzetting een goed jaar; wel was het zeer droog en was de wa terstand zeer laag. De mechani satie gaat steeds door in de fruit teelt. In het begin van 1949 werd vooral Oost Zuid-Beveland ge plaagd door muizen. Ook dit jaar is er weer veei ongedierte. Verder merkte de heer v. d. Plassche nog op, dat velen, geleerd door de prijzen, oude fruitbomen gaan rooien. Uit het financieel overzicht bleek, dat de inkomsten in 1949 f5013.73 bedroegen en de uitga van f 568.48 minder. In het reservefonds zit momen teel f4239.18, waaruit gedurende 3 jaar een bedrag van f1000 zal worden betaald aan de commissie voor sloot- en grondwaterstanden. De begroting wijst een bedrag aan inkomsten en uitgaven aan van f 8950, met een post van f 500.voor onvoorzien. De heer Lenshoek werd herbe- De minister van Landbouw, enz, heeft, na overleg met de Stichting voor de Landbouw, de prijzen voor tarwe, aardappelmeel en sui ker. voor de oogst 1950 vastge steld. Bij de berekening van deze prijzen is rekening gehouden met do voorgenomen afschaffing van de ondernemersbelasting. De kos tenvermindering, die hiervan het gevolg zal zjjn, weegt globaal ge nomen op tegen de kostenstijging, welke voorvloeit uit de loonsver hoging van 5 De richtprijs voor tarwe is thans bepaald op f22,85 per 100 kg., hetgeen dus neerkomt op een verhoging van f0,35 per 100 kg. In deze prijs zijn de ver hoogde kosten opgenomen, die als gevolg van de devaluatie zijn ingetreden en die o.m. tot uitdrukking komen in een stij ging van de prijzen voor werk tuigen en kunstmest. De prijs van fabiieks aardappelen is evenals het vorige jaar afhankelijk ge steld van een gegarandeerde overnameprijs voor de hoeveel heid aardappelmeel, welke niet op normale wijze zou kunnen worden afgezet. Deze over nameprijs is als gevolg van de stijging van de verwerkings kosten voor het seizoen 1950 met f 0,50 per 100 kg. verhoogd en bedraagt derhalve thans f31. Deze overnameprijs geldt evenwel slechts tot een produc tie van 200.000 ton aardappel meel. Mocht deze hoeveelheid worden oversck reden, dan zal dit teveel tegen een prijs van f20 per 100 kg. aan de overheid ter beschikking moeten worden gesteld. De s u i k e r p r ij s is ver- hoogd van f39,50 (naderhand vermeerderd met f 1 per 1000 kg. bieten) tot f42,50 per 100 kg. In de nieuwe prijs is de stijging van de verwerkingskosten van suikerbieten opgenomen, terwijl Raad van Borssele verklaart: Do gemeenteraden van Borssele en Driewegen hebben gisteren het hunne gezegd over de plannen van G. S. inzake de grens wijzigingen en de samenvoeging van gemeenten. Zij waren beiden tegen, d.w.z. Driewegen unaniem terwijl in Bors sele alleen Wethouder W. van 't Westeinde (R.K.) zich vóór de plannen van G. S. uitsprak. „Liever samenwerken met Ellewoutsdjjk dan samengevoegd worden" was de mening in Driewegen. „Geen voet grond staan we vrjjwillig af", besloot de meerder heid van Borssele. Met verwondering had men in Borssele van de plannen kennis genomen. Immers het streven van de regering is grotere gemeenten te vormen en hier wordt de ge meente juist verkleind. Dit bete kent, dat G. S. erkennen, dat Borssele zoals het thans is be stuurskracht bezit en zelfstandig dient te blijven. Vrijwel elke ge meente betwist op historische gronden haar rechten. Dit geldt toch zeker wel voor Borssele. We zullen niet medeheipen de gemeente te verbrokkelen, aldus het prae-advies, de huidige vorm is ons dierbaar. Het stuk, dat Borssele van 's-Heer Arendskerke volgens de plannen toegewezen zou krijgen is geenszins te verge lijken met hetgeen de gemeente moet afstaan. Mocht G. S. zich echter aan de bezwaren van Borssele niets ge legen laten liggen, welnu dan zal men er beslist met klem aan de eis vasthouden dat voor afgestaan gebied voldoende compensatie wordt verleend. Zoals gezegd, Wethouder van 't Westeinde stond gunstig tegen over de plannen van G. S. De heer A. J. Melis (S.G.P.) zag in het gehele plan niets an ders dan een streven om krachtige katholieke gemeenten te vormen en hij verzette zich als-protestant, evenals de heer P. J, van Liere, heftig daartegen. Ook de heren C. Almekinders (C.H.), W. P. Nieuwenhuijee en Jac. de Smidt (beiden Herv. Groep) spraken zich in gelijke geest uit. Met de stem van de heer van 't Westeinde tegen be sloot men zich daarom achter B, en W. te scharen. DRIEWEGEN: Onaanvaardbaar. In Driewegen achtte men het op grond van verschillende be zwaren van belang dat de gemeen te zelfstandig blijft omdat alleen dan een juiste verzorging van de gemeenschappelijke belangen ge waarborgd is. Samenwerking tus sen verschillende gemeenten in de vorm van gemeenschappelijke re gelingen wordt vruchtbaarder ge acht dan samenvoeging. Immers door samenvoeging, aldus het prae-advies van B. en W., wordt niet bereikt, dat de reeds be staande gemeenschappelijke rege lingen kunnen worden opgeheven, daar deze zich over een groter gebied uitstrekken, zodat de be groting van de betreffende ge meenten toch een beeld blijft ge ven van bijdragen voor gemeen schappelijke regelingen. De heer J. Timmerman stelde zich achter B. en W. De heer G. J. de Jager wees op wat de klein ste gemeente op Zuid-Beveland, 's-Heer Abtskerke, presteert. Het is een der welvarendste gemeen ten. Hij zag niet in, dat samen voeging van twee gemeenten wier bevolking zo totaal iri mentaliteit verschilt een goede bestuursvorm mogelijk zou maken. voorts in aanmerking is genomen dat de opbrengst van de bij producten melasse en pulp aan merkelijk lager zal zijn tenge volge van de reeds ingetreden prijsdaling van deze producten. Voor voergranen zijn gezien het prijsverloop over het afgelopen oogstjaar geen richtprijzen vastgesteld. De prij zen houden nauw verband met die, waarvoor de geïmporteerde granen als veevoeder worden gedistribueerd. Wel blijft de mogelijkheid geopend eventueel door aankopen door middel van het A.V.A. steun aan de markt te verlenen. In de Overdiepse Polder on der de gemeente Waspik is de 13-jarige zoon van de familie J. door een granaat gedood. De jongen heeft vermoedelijk het gevaarlijke voorwerp gevonden, opgeraapt en er mee gespeeld, met het bovengenoemde gevolg. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren 2 broers vrijgespro ken. Beiden hadden reeds 16 maanden onschuldig in de gevan genis gezeten, beschuldigd van diefstal. De minister van O., K. en W. Prof. Rutten, zal zieh in de tweede helft van April naar In donesië begeven voor het voeren van besprekingen over de cultu rele samenwerking tussen Indone sië en Nederland. Minister Stik ker lieeft gisteren een bespreking gehad met president Truman. Na afloop verklaarde hij optimistisch te zjjn over de vooruitzichten van de economische integratie van West-Europa. Met ingang van 1 Maart zijn esskolen in afmetin gen stikken, 0, 1, 2 en 3 vrij van rantsoenering. Met ingang van 15 Maart moet de vangst van walvissen worden stopgezet. Dan zullen door ale expedities tesamen 16.000 blauwe walvissen zijn ge vangen. Radio Moskou heeft gisteren aangekondigd dat de roe bel op goudbasis zal worden ge plaatst. De koers van de roebel wordt dan 11.2 roebels voor 1 Pond Sterling. Tegelijkertijd is een prijsverlaging afgekondigd die voor verschillende goederen va rieert van 10 tot 49 procent. - Op 1 Juni zal de eerste helicop- teredienst ter wereld worden ge opend tussen Cardiff en Liver pool. Aan de Finse gezant in Moskou is opnieuw een Russische nota overhandigd waarin wordt aangedrongen op uitlevering van Sovjetrussische oorlogsmisdadi gers. Gistermorgen werd een begin van brand ontdekt in een magazijn onder de vergaderzaal van het Britse Lagerhuisgebouw. Binnen enkele minuten was het brandje geblust. De Britse af gevaardigde in de economische en sociale raad der Ver. Naties heeft de S.U. ervan beschuldigd dat zij dwangarbeid tot een integraal deel van haar economie heeft ge maakt. Engeland heeft er in Moskou tegen geprotesteerd dat Britse eigendommen in Oost- Duitsland zonder schadevergoe ding worden onteigend. 572.000 Amerikaanse arbeiders zijn thans werkeloos als gevolg van de sta king der mijnwerkers. Er is nog steeds geen oplossing in zicht. Dit weekeinde zullen de eerste wapenverschepingen uit Amerika naar Europa plaats hebben. noemd tot hoofdbestuurslid en de heer v. d. Plassche tot plaatsver vanger. LEZING Dr KUENEN. Vervolgens hield dr D. J. Kue nen, eutomoloog te Leiden, een interessante en gekruide lezing over „De moderne ontwikkeling van de ziektebestrijding in de fruitteelt". De ontwikkeling in het onderzoek is oorzaak, dat voortdurend veranderingen in de bestrijding plaats vinden. De kos ten van ziektebestrijding zijn ver geleken met enkele tientallen ja ren terug, ontzettend gestegen. Dit vindt niet zijn oorzaak in toename van het aantal ziekten, doch in de uitbreiding van de be strijding er van. Juist door da grotere cultuurzorgen, worden da levenskansen van de ziektever wekkende dieren vergroot. Het ongedierte leeft vanzelfsprekend beter op een goede vruchtboom, dan op een boom die weinig le venskansen biedt. In enkele trek ken schetste dr Kuenen de ont wikkeling van de ziektebestrij ding in de fruitteelt. Middelen als D.D.T., H.C.H. en Parathion, dia men vroeger niet had, worden mi gebruikt. Dr Kuenen wees er met nadruk op effectief bestrijden. In heel veel bedrijven worden de bespui tingen niet goed uitgevoerd en met onvoldoende zorg. Aan dit aspect van de moderne ontwikke- link in de bestrijding voegde hij nog toe, het geven van adviezen, Telkens weer blijkt echter, dat dé mensen slecht horen en de gege ven adviezen verkeerd opvolgen. Voorts wees hij op de controle van de Plantenziektenkundige Dienst, opdat er geen waardeloze bestrijdingsmiddelen worden ge bruikt. Overigens staat de moderne ontwikkeling niet stil en het lijkt er op, dat het in de richting vaii vereenvoudiging gaat. Hieraail kan ook de fruitteler medewer ken door de bespuitingen op het juiste ogenblik en vooral goed uit te voeren. De vergadering werd besloten met de vertoning van de filni over de Noord Oost Polder „Der Zee ontrukt" en een fruitteelt film. Chr. Middenstandsvereniging „Goes en Omstreken" vergaderde. In de Prins van Oranje verga derde gisteravond de Chr. Mid denstandsvereniging Goes en Om streken, Deze jonge vereniging, aldus bleek uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. BoerJ gaat een goede toekomst tege moet, het aantal leden steeg vaii 12 op 41 en de vergaderingen wa ren steeds geanimeerd. Toch zal men in de toekomst de banden, vooral niet de buitengemeenten nog moeten verstevigen terwijl dq activiteit onder de plaatselijké middenstanders ook best nog wat groter kan worden, teneinde ori waardige wijze het Christelijk be ginsel iïït te dragen. Net bestuur, bestaande uit de heren J. Snoodijk, voorzitter, J, Boer, secretaris, M. A. v. d. Heli, J. Geensen, A. de JagerTolhoelt werd uitgebreid. De heer de Ja gerTolhoek wenste, in v.m. zijrt werkzaamheden af te treden en werd vervangen door de heer Al M. Sampon. Voorts trad tot hei bestuur toe de heer F. Jansen. Dd benoeming van een zevende be stuurslid werd aangehouden. Hoe? wel de heer H. Wolzak, die een bijdrage zou leveren wegeni ziekte verhinderd was, had deze goedbezochte vergadering toon een vlot verloop. Benoemingen bij water schappen. Bij K.B. zijn benoemd in de provincie Zeeland: Tot lid van het bestuur deï waterkering van het calamiteuze waterschap Tienhonderd eij Zwarte J. de Bruijne te Cadzancn Tot voorzitter van het bestuuB der waterkering van de calami* teuze polders Oost-Beveland en Wilhelmina (Zuid-Beveland) A, Minderhoud, te Kattendijke. Tot lid van het bestuur der waterkering van de calamiteuze polders Oost-Beveland en Wilhel mina A. M. Boot, te Wolphaarts- dijk, en C. Lindenbergh, te Kat tendijke. op „Uitscheiden met gokken" Jongelieden pleegden overval speelzaal. Een dobbelgelegenheid te Ma.- lang kreeg vorige week bezoek \an twintig gewapende jongelie den, van wie er enkele in het be zit waren van handgranaten, al dus de „Javapost". De gewapenden drongen de speelzaal binnen, verdwenen met het bankgeld, ongeveer 100.00Ö gulden, en vernietigden het speel materiaal, ter waarde van onge veer een kwart ton. Met de mededeling, dat zij de overval slechts hadden gepleegd, om een einde te maken aan het gedobbel, verdween de groep in de duisternis. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Over het algemeen weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als Dinsdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1