Zonder reserve van enig belang bet nieuwe jaar in- NIEUWS Drie Ziiid-Bevelatidse gemeenten bespraken grens wijzigingsplannen. Goese raad besloot tot bouw van nieuwe schoot en 70 woningen. Politieke stakingen in België? Plannen van G.S. vinden slechte ontvangst. Duitsland en de Sowjet-Unie. Invoering van ambtsgebed in Gemeenteraad? SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Heinkenszand niet tevreden. Gemeente neemt deel in garantiefonds van Goese Oratoriumvereniging. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, TeL 2488, bij geen gehoor 2970 of 2864. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, T-lefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1498 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 28 FEBB. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur! JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Mellskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 7.27 u., onder 18.19 u. Maan op 14.11 u., onder 6.41 u. Hoogwater op Woensdag 1 Maart Vlissingen: 12.11 u. 1.52 m., u. m. Terneuzen: 12.36 u. 1.73 m., u. m. Wemeldinge: 1.05 u. 1.22 m., 33.41 u. 1.43 m. Zierikzee: 0.46 1.01 m., 13.26 u. 1.21 u. De plannen van G.S. betreffende de herindeling van het grond gebied in de zak van Zuid-Beveland betekent voor de gemeente 's-Heer Arendskerke een aanzienlijk verlies. En dat betreft voor namelijk de nieuw geprojecteererde grens in de pas ingedijkte Sloepolder. Volgens de plannen is namelijk het overgrote deel van deze nieuwe polder ten Zuiden van de Sloedam aan Nieuw en St.-Joosland toegedacht en zowel uit historisch als practisch oogpunt verzet de raad zich daartegen. Hoop" te Nieuwdorp, die om jaar lijkse subsidie had verzocht aan te houden tot de begroting 1951 zou komen. Voorts ging de raad accoord met een voorstel om een voorschot te verlenen aan de be sturen van de bijzondere scholen op de gemeentelijke vergoeding. Dit betrof een bedrag van f 17.17 per leerling. Bij de aanvang van de vergade ring deelde de burgemeester mede bericht te hebben ontvangen dat aan 's-Heer Arendskerke en Yer- seke samen een vijftigtal geratio naliseerde woningen is toegewe zen. De raad van Heinkenszand, die gisteravond de grenswijzigings plannen besprak, heeft zich na- gc oeg accoord verklaard met deze plannen. Nagenoeg, want men wenste nog enkele correcties te zien aan gebracht. Wat betreft de grens met '-Hee- renhoek was men het erover eens dat deze geen herziening behoef de. De grens met Ovezande zou men liever zo zien lopen, dat van de „100 gemeten-polder" een stukje aan Heinkenszand kwam. De correctie t.a.v. Nisse kwam de raad gewenst voor. Dat echter de grens met 's-H. Abtskerke door de Grote dijk zou worden gevormd kon de raad niet accepteren. Want nagenoeg alle gronden die ten Oosten van deze dijk liggen zijn in gebruik bij Heinkenszandse landbouwers en men was derhalve van mening, dat, als Baarsdorp toch „volgens plan" moet sneuvelen, dit met en kele poelgronden beter bij Hein kenszand kan komen dan bij 's-Heer Arendskerke. Want, zo was de raad het met het prae-advies van B. en W. eens, „de bewoners van Baarsdorp zijn nu eenmaal op Heinkenszand ge oriënteerd". Dat G. S. de Oude Nieuwland polder aan 's-Heer Arendskerke wil schenken kwam de raad on begrijpelijk voor. Men vond, dat 's-Heer Arendskerke, dat in opper vlakte een der grootste gemeen ten in Zeeland is, en bovendien nog een groot deel der Sloegron- den erbij krijgt, helemaal geen recht op deze polder had. De grens met 's-Heer Arends kerke diende daarin te lopen door de St. Pieterspolder en de Noord- zakpolder tot aan de watergang. Er zitten, zo merkte de heer M. C. de Leeuw (A.R.) bij de be schouwingen op, zo gezien geen gevaren in deze plannen. Hij wees er echter op, dat Heinkenszand er wel eens slecht vanaf kan gaan komen als in verband met deze wijzigingen nog eens andere wij zigingen naar voren komen. De heer C. Nijsse (G.B.) vroeg zich af of het wel verstandig zou zijn de grens zo dicht onder de toren van 's-Heer Arendskerke te ver leggen. Men zag hier echter geen bezwaar. Voordat de raad „op de gren zen" vertoefde besloot men de Er behoefde niet lang over ge discussieerd te worden. Met het advies van B. en W. waren de raadsleden het eens, dat men niet moest streven om grond gebied van de een of andere gemeente toegevoegd te krijgen, tenzij als compensatie voor even tueel verlies van eigen grond gebied. Men nam de heer A. San- dee uitgezonderd ten zeerste stelling tegen de gedachte af stand van de van Citters- en Koningspolder aan Borssele. .Voorts achtte men het vanzelf sprekend, dat, indien de gemeen te 's-Heer Abtskerke wordt op geheven, Baarsdorp met om geving, gezien de ligging bij de gemeente 's-Heer Arendskerke wordt gevoegd. De bewoners van de van Cit- terspolder zijn niet op Borssele georiënteerd, vond men, zij trek ken veel eerder naar Goes voor al als ze toch voor zaken naar 's-Heer Arendskerke moeten. In het advies grijpen B. en W. terug tot op 1400. Toen behoor den alle schorren tussen Wal cheren en Zuid-Beveland aan de heren van 's-Heer Arends kerke. Practisch zullen de toe komstige bewoners van de nieu we polder zich nóch op Nieuw land, noch op Arnemuiden oriënteren omdat Nieuwdorp als toekomstig verzorgingsgebied van het zuidelijk deel der pol der en Lewedorp als verzor gingsgebied van het noordelijk deel veel dichterbij liggen. In Lewedorp zal zowel een Gere formeerde kerk als een Her vormde kerk met pastorie wor den gebouwd; thans wordt ge kerkt in de Chr. school aldaar. Zo zullen de kinderen de Pro testants-Christelijke scholen (of O.L. school) in Nieuwdorp of Lewedorp bezoeken, doch zeer zeker niet die in Nieuw- en St.- Joosland, noch in Arnemuiden. De Rooms Katholieken zullen voor hun kinderen aangewezen zijn op de R.K. school in Lewe dorp of voorzoveel ze meer in het zuiden van de Sloepolder komen te wonen op de R.K. school te 's-Heerenhoek. Zowel in de cul tureel als in maatschappelijk op zicht zijn ze dus aangewezen èn op Nieuwdorp èn op Lewedorp, doch nooit op Nieuw en Sint Joosland en ook niet op Arne muiden. Voorts werd er op gewezen, dat in Nieuwdorp en Lewedorp meer reserve aan landarbeiders is dan in Nieuw en Sint Joosland en Arnemuiden. DE SLOEPOLDER. Op een vraag van de heer Mey- aard (Arb.), waar men de nieuwe gemeentegrens in de polder had gedacht werd medegedeeld, dat mei; deze 150 m. uti de Westelijke bermsloot van de nieuwe hoofd weg in de polder geprojecteerd zou willen zien. Voordat men de grenswijzigings kwestie aan de orde stelde besloot de raad het verzoek van de gei- tenfokvereniging „De Goede bouw van 2 woningwetwoningen aan de Kerklaan te gunnen aan de heer P. Engelse te Heinkens zand voor een bedrag van f 18.360. Voorts besloot men het perso neel de 5 pet. toe te kennen en de werkster bovendien f 1.meer voor het schoonmaken van het gemeentehuis, besloot men voorts 3 geldleningen aan te gaan van resp. f15.000, f31.000 en f6000, en ging men accoord met de jaar- wedderegeling voor de wethou ders. De burgemeester deelde nog mede dat de A.M.Z. bij wijze van proef, deze zomer een late dienst vanaf Borssele wil gaan rijden Dat betekent 20.10 uit Borssele en 22 uur terug uit Goes. Des Zaterdags is het vertrek uit Goes gesteld op 23.15 uur. De bewoners van Borssele, 's-Heerenhoek en Heinkenszand zullen nu door ge bruik bewijzen moeten dat deze late dienst doorgevoerd zal wor den. Ellewoutsdijk: „Een ramp". De raad van Ellewoutsdijk heeft zich fel gekant tegen de plannen van G. S. die men zeer ingrijpend noemde. Weth. Oele sprak zelfs van „een ramp" en de heer Bostelaar vond, dat G. S. toch nog wel an der terrein hadden om de activi teit te ontplooien, n.l. de electrici- teits- en watervoorziening aan onrendabele gebieden. Er waren aldus het prae-advies, geen ge gronde motieven voor het plan aangevoerd. Wat G. S. over het streven naar krachtiger gemeenschappen be weren is wel een erg vaag mo tief. Het zal n.l. altijd moeilijk aan te tonen zijn, dat gemeenten boven de 1000 inwoners meer be stuurskracht aan de dag leggen dan kleinere gemeenten. Dit geldt zeker niet voor Ellewoutsdijk. dat, met Driewegen samen nóg klein blijft, en bewezen heeft iets tot stand te kunnen brengen zonder hulp van anderen. WERD OVER AFZONDERLIJKE VREDE ONDERHANDELD? Dr Robert Kempner, voormalig plaatsvervangend hoofdaanklager in het proces tegen oorlogsmisda digers te Neurenberg, beweert, op grond van documenten en bespre kingen met Duitse en geallieerde diplomaten, dat in de oorlog vier belangrijke voorstellen voor een afzonderlijke vrede tussen Hitier en Staiin waren gedaan. Kempner verklaart, dat de voorstellen voornamelijk uitgin gen van Von Ribbentrop, voorma lig Duits minister van Buiten landse Zaken en dat de weten schap, dat hij een afzonderlijke vrede kon sluiten, indien hij dit zou wensen, Stalins positie bij de diplomatieke onderhandelingen met het Westen aanzienlijk ver sterkte. Kempner zei, dat de voorstel len werden gedaan na de Ameri- teanse landing in Afrika in 1942,- bij het begin van het geallieerde offensief tegen Tunesië in de len te van 1943 en twee voorstellen in hetzelfde jaar door bemiddeling van Japan en Zweden. Te Breda slaagden voor costu- mière de dames M. Burgers, C. Scherpenisse, L. Polderman en D. van der Male, allen te St. Anna- land. KONINGIN JULIANA EN DE PRINSESJES TE SAN KI ANTON Van het moment, waarop H.M. de Koningin, de Prinsesjes, me vrouw van Maasdijk en mevrouw Pennink het hotel Post verla ten om te gaan skiën, maakt een dorpsvrouwtje gebruik om haar koopwaar, handschoenen, te slijten. Links in wit costuum H.M. Koningin Juliana. Van rechts naar links de Prinsesjes Irene, Beatrix en Margriet. SAMENWERKING VAN SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN. POLITIEKE ACTIE VAN BEDENKELIJK ALLOOI. Volgens verscheidene Belgische bladen, waaronder de onafhanke lijke „Le Soir" zouden de socia listen in samenwerking met de communisten tegen 12 Maart a.s. de dag van de volksraadpleging, politieke stakingen willen uitlok ken. Volgens „Le Soir" zou het de communisten er vooral om te doen zijn door deze staking het lossen van Amerikaanse wapens in de haven van Antwerpen te be letten. De socialisten zouden dit niet als doel voor ogen hebben, doch zouden veel meer sociale wrijvingen willen uitlokken om de volksraadpleging te bemoeilijken. Het blad wijst er in dit verband op, dat het algemeen Belgische Vakverbond, dat socialisten en communisten verenigt en meer dan 500.000 leden telt, een petiti onnement Iaat circuleren ter ver krijging van een maand extra sa laris of een premie aan het einde van het jaar. Deze eisen zouden De waterstofbom in staat om beweging der aarde te wijzigen. Wanneer verschillende wa terstofbommen hoog in de lucht tegelijk tot ontploffing worden gebracht, zou er een wijziging in de seizoenen kun nen komen, de winter langer en de zomer korter kunnen worden en het jaar tot 370 da gen verlengd worden, aldus heeft prof. Paul Elliott ver klaard, een Amerikaanse atoomgeleerde, die tijdens de oorlog te Oakridge werkte. De beweging van de aarde om de zon en de rotatiesnelheid is namelijk afhankelijk van de hoeveelheid energie, die de aarde van de zon ontvangt, door ontploffing van water stof, namelijk ongeveer vier pond per seconde. Door een kunstmatige waterstofontplof fing zou dus de beweging der aarde gewijzigd kunnen wor den, aldus prof. Elliott. slechts enkele dagen voor de volksraadpleging aan de regering worden meegedeeld, teneinde in geval van een afwijzend antwoord een zo groot mogelijke staking te kunnen uitlokken. „Le Soir", die aan de kant der anti-Leopoldisten staat, bestrijdt niettemin deze campagne en stelt in het licht, dat de regering Spaak reeds dergelijke looneisen heeft afgewezen. De „Gazet van Antwerpen" schrijft met betrekking tot deze aangelegenheden o.a. „Het feit, dat in de dagen die aan de volks raadpleging voorafgaan, is een veeg teken. Het is een politieke <laad van bedenkelijk allooi, die de levensbelangen van ons land volkomen negeert". Acht jaar geleden: slag in de Javazee. Het was gisteren acht jaar ge leden, dat de slag in de Javazee werd uitgevochten tussen Neder landse en geallieerde zeestrijd- krachten enerzijds en de Japanse vloot anderzijds. Bedrijfspensioenfonds kleine metaalnijverheid. Na het bedrijfspensioenfonds voor de landbouw en dat voor de metaalnijverheid is nu ook op het bedrijfspensioen voor de kleine metaalnijverheid de wet op de verplichte deelneming in een be drijfspensioenfonds van toepas sing verklaard. Mislukte poging tot inbraak. Zaterdagavond drong een in breker een boerderij in Heerhugo- waard binnen. De bewoner van de boerderij ontdekte de man even wel en er ontstond een worste ling. De inbreker zag kans te ont komen zonder iets te hebben weg genomen. De Rijkspolitie ver spreidde onmiddellijk het signale ment en gistermorgen heeft de man zich bij de politie in Eind hoven gemeld. RAAD VAN MIDDELBURG AANVAARDDE BEGROTING VOOR 1950. De gemeenteraad van Middelburg heeft gisteravond de begroting voor 1950 aanvaard, nadat in de middagvergadering do algemene beschouwingen waren gehouden. In zijn antwoord daarop deelde de heer J. W. Kögeler, wnd. burgemeester, o.m. mede, dat hij de invoering van het ambtsgebied in B. en VV. aanhangig zal maken. De heer H. J. Flierman was de woordvoerder van de P. v. d. A.- fractie. Hij begon met erop te wij zen, dat de P. v. d. A. een raads lid verloor bij de laatste verkie zingen en de V.V.D. er één won. De P. v, d. A.-fractie is de grootste van de raad, maar nog nimmer had Middelburg een bur gemeester uit deze groepering. Iiy sprak de wens uit, dat de nieuwe burgemeester lid van de P. v. d. A. zai zijn. De begroting voor 1950 noemde de heer Flierman zorgwekkend. Er is een veel te kleine reserve ring, die eerst verkregen werd, na dat vele andere posten werden ge schrapt. Ieder jaar is de begroting belast met een bedrag van f 72.000 voor rente en aflossing. Is er geen andere weg om de oude tekorten van f 1 millioen weg te werken? De muziek, die hij eerst in de begroting meende te ontdekken, ontbreekt. De wet houderssalarissen achtte de heer Flierman veel te laag, terwijl hij ook niet accoord ging met de ver laging van de begrotingspost voor «.ulturele doeleniden van f 2500 tot f2000. Voorts achtte hij stichting van een studiefonds voor begaafde in gezetenen noodzakelijk. M.l.v. de begroting voor 1951 hoopte hij, dat B. en W. een bedrag van f 2000 a f 3000 in dat fonds zullen storten. Het object van de grootste ur gentie achtte de heer Flierman de verbetering en aanleg der straten in het centrum en bij de nieuwe woningen. Een goede parkeerplaats moet spoedig worden aangelegd en de Bodenplaats moet ook spoedig worden ingericht. Tot het volgen de jaar kan zeker de bouw van een brandweerkazerne wachten. Aanleg van een zweminrichting is echter zeer belangrijk, maar ver betering van de Pottenbakkers singel is minder urgent, gezien de precaire positie der financiën. Hebben B. en W. zich al beraden over de mogelijkheid der geratio naliseerde woningen? WONINGBOUW. Op de woningbouw moet de na druk blijven liggen. De vraag rijst, of het accent niet teveel is ge legd op de bouw van midden standswoningen en te weinig op arbeiderswoningen. De eerste zijn er z.i. voldoende. De heer Flier man drong verder aan op het ma ken van plannen voor kinder- speelplaatsen en een definitieve kraamkliniek. Een andere wens van de heer Flierman was de instelling van burgerdagen en het verlenen van toegang aan de ingezetenen tot de dit jaar in gebruik te nemen Burgerzaal, om het medeleven van de bevolking met het werk der overheid te bevorderen. Het gemeentebestuur heeft wel de nodige maquettes en boven dien kan daarin een aardige ten toonstelling worden gehouden over het werk der verschillende gemeentelijke diensten, b.v. de waterleiding, industriemogelijkhe den enz. TERING NAAR DE NERING. Tweede spreker was mr P. v. Empel (C.H.). Hjj verklaarde niet de mening van de heer Flierman te delen, dat lüer een socialisti sche burgemeester moet worden benoemd. Er wordt do raadsleden niet naar hun mening gevraagd en de spanning wordt steeds gToter. Spr. achtte de samenstelling van de raad niet zodanig, dat hier een socialistische burgemeester moet komen. „Wij moeten de tering naar de nering zetten", zo merkte mr v. Empel op. Er zijn echter enkele zaken, die nodig afgedaan moe ten worden. De uitbreiding van de begraafplaats is absoluut noodza kelijk, evenals de stichting van een zwembad. Het bouwwerk der begroting is door het voorstel der 5 pet. loons verhoging al ineen gestort. Wat komt er nog meer? Het lijkt wel wat op goochelen met cijfers. De uitgaven moeten ln ieder geval tot het uiterste worden beperkt. Tegen de stichting van een fonds voor begaafde Ingezetenen had spr. bezwaren. Dit ia allereerst Rijkszaak. Niet accoord ging mr v. Empel met de opmerking van de heer Flierman, dat mensen, die meer huur kunnen betalen, van de arbeiders- naar de midden standswoningen moeten verhuizen. Met het idee van burgerdagen was spr. het wel eens, maar de voorlichting zal op hoogst objec tie e wijze moeten geschieden. Hij was tenslotte van mening, dat het geen aanbeveling verdient, dat de gemeente permanent een kraam kliniek exploiteert. DE LOONFACTOR. Namens de A.R.-fractie sprak de heer J. S. Hoek, die wees op de grote, stijging der uitgaven in de laatste jaren. De directe loonfac- tor der gemeente is zeer groot en de salarislast is moeilijk te bepa len door de raadsleden. Spr. zou gaarne zien, dat B. en W. hier over meer inlichtingen verstrek ten. De heer Hoek was van mening dat, indien men de extra-belas tingontvangsten op de begroting buiten beschouwing laat, er spra ke is van een tekort. De begro ting is dus niet reëel. Het zal ver standig zijn de Rijksuitkering voor do komende jaren lager te ramen. Het is bovendien zeker niet ver antwoord dit geld in de gewone dienst te verwerken en weinig te reserveren voor de slechte jaren. Het aanbieden van verlanglijstjes bij de begrotingsbehandeling is een aangename bezigheid, maar de zelfstandigheid der gemeente is een té groot goed en men mag die niet prijsgeven om op zichzelf goede, maar onrendabele zaken tot stand te brengen. PARTICULIER INITIATIEF. De heer B. A. Hesseling (V.V. D.) verklaarde zich tegen het streven van de heer Flierman de gemeentelijke bemoeiingen uit te breiden. Er moet meer ruimte worden gelaten aan het particulier initiatief. Wat de burgemeestersbenoe ming betreft was de heer Hesse- link van mening, dat hier de po litiek geen rol mag spelen: de beste man moet op deze plaats komen. T.a.v. de begroting merkte hij op, dat B. en W. een vorig jaar wel wat te optimistisch zijn ge weest. Het grootste belang is, dat de gemeente eigen middelen krijgt. Hij was van mening, dat de kostprijsberekening der bedrij ven onjuist is en eveneens het feit, dat deze bedrijven niet mo gen reserveren. Door dit alles is de begroting zeer wankel en het totale begrotingsbeeld voor de le den onaanvaardbaar. We gaan het jaar practisch zonder reserve in, maar nu B. en W. in een hand omdraai ca. f50.000 in de begro ting vonden ter dekking van de uitgaven i.v.m. de 5 pet. loonsver hoging aan het gem. personeel vroeg spr. zich af, of B. en W. er dan misschien nog meer in kun nen vinden. „We leven op wat te grote voet. We moeten ons inbin den en we zullen ons veel moeten ontzeggen. Met de kapitaalsinves- taties moeten we zeer voorzichtig zijn", zo luidde zijn conclusie. ZONDAGSRUST. Ook de heer A. J. Schot (S.G. P.) achtte de financiële toestand verre van rooskleurig. Het beheer zal op de meest efficiënte wijze moeten worden gevoerd. De uitge trokken posten mogen, indien niet strikt noodzakelijk, in niet ieder geval worden opgesoupeerd. Van leningen is f 54 millioen onrenda bel en dit komt de gemeente jaar lijks op f47.000 aan rente en f75.000 aan aflossingen. De rege ring moet de mogelijkheid openen van de oude schulden op een of andere manier af te komen. Het deed de heer Schot leed, dat er nog altijd een groot aantal kiezers in Middelburg is, dat zich geregeerd wil zien door hen, die zich niet laten leiden door de in Gods Woord geopenbaarde begin selen. (Zie vervolg pag. 3). Op de agenda, die d© Goese ge meenteraad gisteravond kreeg af te werken, stonden slechts enkele punten waarover niet in meerdere of mindere mate gediscussieerd werd. Over enkele werd zelfs lang gesproken, voordat ze aangeno men werden. Toen de agenda af gewerkt was ging men nog over tot een geheime zitting, n.a.v. de begroting van het gasthuis en de grenswijziging'. Na de beëdiging van de heer J. J. Knibbe als raadslid, werd besloten tot het verlenen van een uitkering over het eerste kwar taal van 1950 aan het gemeente- personeel. Aan de R.K. Jongens school zal financiële medewerking verleend 'worden voor het aan brengen van een verlichting. Met de fa. Franken en van Weel zal een stuk grond geruild worden, om een toegangsweg tot het in dustrieterrein te krijgen. Met het afwijzend advies van B. en W. t.a.v. de wethouderssalarissen ging de raad accoord. De heren Zuidema en de Roo uitten nog hun verbazing over het voorstel van G. S. Het voorstel tot stichting van een Hervormde school werd niet zonder meer aanvaard. De heren Haverhoek en de Roo meenden, dat dit een achterstelling van het openbaar onderwijs betekent, dat ook gebrek heeft aan lokalen en waarvan het aantal leerlingen volgens de heer Haverhoek 50 pet. zou stijgen dit jaar. De wethou ders Roose en Van Melle zagen het heel anders en meenden, dat de enige oplossing voor het onder wijs was dat de Herv. school een nieuw gebouw krijgt en de Herv. noodschool aan het openbaar on derwijs komt. Het voorstel tot deelneming in het garantiefonds van de Goese Oratoriumvereniging voor de uit voering van de „Matthaus Passi on" ontlokte een flinke discussie. De financiële commissie had reeds opgemerkt, dat aanneming van het voorstel een precedent zou kunnen scheppen en de heer de Roo en Zuidema onderstreepten dit bij herhaling. Wat te doen als de Z.V.U. komt, vroeg de eerste en wat als ..'t Hooftkoor" komt, vroeg de heer Zuidema. De heer Vroome juichte het streven van de G.O.V. toe, maar meende, dat door wijziging van de verordening gewoon ontheffing van vermakelijkheidsbelasting moest worden verleend. Dit werd echter zeer onjuist bevonden. De voorzitter vond het toch wel iets heel bijzonders en merkte op dat als het lukt er iets prachtigs voor Goes als cultureel centrum gevonden is. Om niet met de ver makelijkheidsbelasting te „schip peren" stelde de heer de Roo voor f 300.— uit de post culturele doel einden te verstrekken. Dit leek hem een juistere weg. Het voor stel van B. en W. werd echter met 12 tegen 3 stemmen aange nomen. 50 MONTAGEWONINGEN. Gezien de noodzaak aanvaardde de raad het voorstel tot bouw van 50 montagewoningen. Men deed het echter liever niet, om dat er aan deze bouw verscheide ne bezwaren zitten en men deze woningen niet bepaald op prijs stelde. Overigens meenden B. en W„ dat dit nog wel mee zou val- Minister D. U. Stikker is gis teren in New York aangekomen. In zijn functie van politiek be middelaar der O.E.E.S. zal hij in Amerika besprekingen voeren met president Truman en minister Afcheson. «- In Den Haag is ge arresteerd een voormalige agent van de „Stichting opleiding ar beidskrachten Nederland", afe on langs opgeheven particuliere in lichtingendienst. Hij had aan ambtenaren, door zich uit te ge ven als vertegenwoordiger van een officiële dienst, vertrouwelijke mededelingen ontfutseld. Zater dag zijn in Amersfoort de stoffe lijke resten aangekomen van 115 Nederlanders, die in Oost-Duits- Jand om het leven zijn gekomen. In Winterswijk werd gistermid dag een 6-jarig jongetje toen het plotseling de rijweg overstak door een auto gegrepen en op slag ge dood. Voor de nabestaanden van de met de Britse duikboot „Tru culent" omgekomenen is f 140.000 bijeen gebracht. John Lewis, de vakbondsleider der Amerikaanse mijnwerkers heeft gisteren te rechtgestaan omdat zijn vakbond een geringschatting van het ge rechtshof aan de dag had gelegd. De mijnwerkers weigerden n.l. om op bevel van het gerechtshof weer aan het werk te gaan. Landloze boeren hebben in Zuidr Italië gisteren weer 20.000 ha. on gecultiveerd land bezet. De Z.- Afrikaanse regering heeft de Zwitserse villa, waarin Paul Kru- ger in 1904 stierf aangekocht voor 90.000 Zw. francs. Uit docu menten van het voormalige Duit se departement van Buitenlandse zaken, die nu zijn gepubliceerd, is gebleken dat Hitler in 1938 vast besloten was om zijn eisen inzake het Tsjechische Sudeten- gebied te verwezenlijken en dat hij daarvoor eventueel een oorlog zou hebben geriskerd. len. De mechanisatie van de rei nigingsdienst werd goedgekeurd door de raad. De heer de Roo meende echter, dat de geraamde posten wel eens tegen zouden kunnen vallen. Met hem vond ook de heer Haverhoek de onderhouds kosten van de 2 auto's aan de lage kant. Ter illustratie merkte de voorzitter nog op. dat de rei nigingsdienst in 1948 f 60.000. kostte en f 4545.- opleverde. Over het voorstel voor de wij ziging en verhoging van reini gingsrechten viel ook nogal het een en ander te zeggen, voor het met 12 tegen 3 st. aanvaard werd. De heer Visser meende dat er geen rekening was gehouden met de draagkracht der bevolking. De heren Zuidema en mr Sepers, wa ren bang dat het uitgaan van da huurwaarde voor de betaling per emmer, te veel administratieve rompslomp zou brengen. De heer de Roo kwam ettelijke malen op- ni euw in 't strijdperk om duidelijk te maken, dat voor bewezen dien sten ieder evenveel moet betalen. Wethouder Roose probeerde hem te overtuigen, welke pogin gen echter schipbreuk leden. De heer Visser wilde tenslotte wel graag, dat degenen, die ouder domspensioen genieten vrijgesteld worden. Voor het bouwen van een zuiveringsinstallatie werd beslo ten grond aan te kopen in de buurt van de Zuidvlietstraat. „GOEDKOPE" WONINGEN. De bouw van de 20 „goedkope" woningwetwoningen, werd even min toegejuicht als de systeem bouw en temeer niet omdat de huur nogal hoog is n.l. f5.60 en voor eindhuizen f5.75. De heer de Roo vroeg of er een mogelijkheid was de huurprijs meer naar de waarde der wonin gen vast te stellen. De vraag van de heer Zuidema waarom B. en W. met 1 aanne mer in zee waren gegaan ontlok te een zee langdradige discussie tussen de heer de Roo en B. en W„ die betoogden, dat men niet anders gekund had. - Voor het Vjorstel aangenomen werd vroeg de heer Haverhoek nog wie de woningen gezien de huurprijs moet bewonen. Op het eind van de vergadering werd nog gesproken over het rap- porf van de P.P.D. en het E.T.I. over Goes, waarop wij terugko men. GRENSWIJZIGING. G. S. hadden de raad om advies gevraagd t.a.v. het voegen van een stukje grond aan de te com bineren gemeente Nisse-'s-Heer Abtskerke-'s-Gravenpolder. In langdurige geheime zitting heeft de raad besloten aan G. S. mede te delen, dat Goes i.v.m. het grote gebrek aan grond bet stuk grond niet kan afstaan, maar dat het integendeel belangrijke uit breiding van grond zowel ln het Westen als in het Oosten en het Noorden nodig heeft. „De Zwaan" in Souburg in gebruik genomen. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en genodigden, alsmede afgevaardigden van ver enigingen is gistermiddag te Sou burg het gebouw „De Zwaan" of ficieel geopend. De bevolking schonk een studiepiano, terwijl mr F. W. Adriaanse, voorzitter der Z.V.U. aan de Stichting „De Eendracht", die het gebouw ex ploiteert een bedrag van f 500. overhandigde. Helaas zijn wij door gebrek aan plaatsruimte gedwongen een ver slag van deze opening tot morgen over te laten staan. GEREPATRIEERDE MILITAIREN. Uitbreiding vrij vervoer. De federatie van Nederl. orga nisaties voor het personenvervoer (de F.N.O.P.) heeft de bij haar aangesloten autobusdienstonder- nemingen, waaronder die welke zijn opgenomen in de Stichting Centrale Autobusdienst, verzocht gerepatriëerde militairen zonder betaling te vervoeren op vertoon van hun geldige en bij de debar- katie verstrekte abonnements kaart, uitgegeven door de Ned. Spoorwegen en de Ned. Vereni ging van Transportondernemin gen. Dit betekent dat het vrije vervoer thans ook geldt op vrij wel alle autobuslijnen, welke niet op de achterzijde der bedoelde abonnementskaarten vermeld staan. DUITS PLEEGKIND WERD S.S.-ER. De bijzondere Raad van Cassa tie veroordeelde gistermorgen de Duitser H. P. Kuter tot levens lange gevangenisstraf. Na ais kind in Friesland door Nederland se pleegouders te zijn opgevoed, keerde K. bij de opkomst van Hitier naar Duitsland terug. Tij dens de bezetting zag hij ons land weer. De weldaden, die hem als kind waren bewezen vergold hij als S.S.-er en Landwachter met daden van terreur. DE BILT ZEGT: Weinig wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Droog weer met weinig wind en enkele overdrijvende wol kenvelden. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1