Middelburgse huiseigenaren gaan niet accoord met wetsontwerp Huurwet. Vlissingse Gemeenteraad vergaderde. Belangrijke lezingen op de laatste L. J. G.-kaderdag te Kortgene. „De Jagersfontein" begint zijn proeftocht. Voorgestelde huurverhoging van 15 pCt veel te gering. uriSAtt-ran r""5 i'is &KSS SfiSSJKisr-s ssrö. BalS Wat in Nederland is. I De boeht in de weg I ABAA4SON Woningvoorraad hield geen gelijke tred met bevolkingsaanwas. 5sa«is«srjs B-qus» ssjsoa Het jongerenwerk in Amerika zet even een nieuw lint op z'n schrijfmachine. 12 jaren vergde de bouw van het schip. Maandag 27 Februari 1949 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Zoals reeds gemeld hebben Middelburgse huiseigenaren een adres aan de leden der Tweede Kamer gericht inzake de ingediende Huurwet. In dit uitvoerige adres wordt gezegd, dat zij als ver huurders van gebouwd onroerend goed met verbazing en teleur stelling kennis hebben genomen van genoemd wetsontwerp. Zij achten het vreemd, dat in de Huurwet een causaal verband wordt gelegd tussen de loon- en prijspolitiek enerzijds en de be langen van de huiseigenaren anderzijds. De voorgestelde huurverhoging van 15 procent is zeer onvoldoen de en men maakt zich ernstig bezorgd over de feitelijke doelstel ling van de wet, waaruit blijkt, dat er een overeenstemming moet komen tussen de huur van de nieuwbouw en de oudbouw. De bedoeling der regering is r.iet deze verhoging te doen toe komen aan de rechthebbenden, de verhuurders, maar deze af te ro men voor andere doelstellingen. De verhuurders zijn d'njr de deva luatie tweezijdig getroffen, nl. èn door de stijgende kosten van le vensonderhoud én door verhoogde kosten van onderhoud en verze kering, terwijl ze nu reeds ca. 10 jaar steeds minder inkomsten hebben gehad, waarvoor geen en kele compensatie wordt voorge steld. De minister meent, dat een huurverhoging van 15 procent voldoende zal zijn. Dit gold echter voor de devaluatie. Thans is de ze niet meer voldoende. MACHTSPOSITIE. Er wordt voorts in het adres gesteld, dat onderhoudskosten voor een groot deel bouwkosten zijn en gevraagd wordt, wat de minister nu precies bedoelt met de „machtspositie" van de ver huurders. Zij toch zouden eerder beschermd moeten worden dan de huurders. Door het niet tijdig verhogen der huurontvangsten wordt een contingent krotwoningen ver wekt, waarvan de weerga in de geschiedenis van onre volkshuis vesting niet te vinden is. Een gelijke huurverhoging over het gehele land achten de adres santen beslist onaanvaardbaar. Het meest grievende van alles ls, zo wordt gezegd, dat een be paalde groep van eigendom uit verkoren is om de last te dragen van een doelstelling in het alge meen belang. Wat in Nederland dreigt te ge schieden met de eigendom van onroerend goed is in feite niets anders dan ontfutselen en art. 625 van het B.W. maken tot een juri dische paskwil. Volgens Neder lands recht kan niemand uit zijn eigendom worden gezet als en volgens regels bij de wet bepaald en met schadeloosstelling. Hetgeen thans met de verhuurders dreigt te geschieden, is in feite ontei gening, zonder schadeloosstelling. PARASITEREN OP VERHUURDERS. Het is duidelijk, aldus het adres, dat een verhoging van 15 procent geen soulaas kan geven en het is meer de vraag, of het niet in Strijd is met het rechtvaardig heidsgevoel van het Nederlandse volk, dat het gedwongen wordt te parasiteren op de verhuurders. Een belangrijke verhoging zal door velen, hoe onaangenaam ook voor hen, niet als onbillijk worden gevoeld. Er zjjn gevallen bekend, dat bij een gezinsinkomen van f 6000 een bedrag van f 200, dus slechts ruim 8 procent, aan huur wordt betaald, terwijl bedragen van I 2000 en meer aan drank, tabak en snoeperij worden besteed. Hier zjjn normen geschapen, die geen enkele regering kan en mag dul den. Tenslotte wordt in het adres verzocht dit wetsontwerp, zoals het er ligt, te verwerpen, onder aandrang evenwel op de regering, zodanige maatregelen te treffen, dat onmiddellijk een belangrijke huurverhoging kan intreden, sub sidiair het wetsontwerp zodanig te amenderen, dat de huurverho ging voor gestegen lasten plaatse lijk worde berekend met een mi nimum van 25 procent en voor recuperatie aan de stijging van lonen en salarissen met minstens 75 procent, alzo verdubbeling der huren, subsidiair de verhuurders uit te keren ten laste van de Schatkist een bedrag, dat gelijk staat aan de gestegen kosten en recuperatie als toegekend aan werklieden enz., omdat niet valt in te zien, waarom verhuurders voor hun diensten slechter dan arbeiders zouden mogen worden behandeld. ONDERHOUD VAN VOORTUINTJES ZAL VOOR EEN DUBBELTJE KUNNEN GEBEUREN. Vrijdagmiddag heeft de ge- de vergoeding in de kosten der wil de regering bestemmen voor meenteraad van Vlissingen on- school voor 1950. Besloten werd der voorzitterschap van burge-'J- 'i' '- meester Mr B. Kolff vergaderd. Zonder een enkele opmerking werden alle te behandelen pun- BLOEDTRAN'SFUSIE. j ten goedgekeurd en blijkbaar, omdat dat zo vlug ging, lieten bouw van nieuwe woningen, het geen niet aanvaardbaar is. ONVOLDOENDE „maar zonder voldoende vers z'e" bIJ1 de rondvraag, bloed. Net genoeg, om de patiënt nogal 1 opleverde, niet te laten sterven. Het is ook een vivisectie zonder verdovende bebouwde eigendom te nationali- seren en aan de „De Ruyterschool". Tegen DE VERGADERING. In de vergadering in „Mercu- rius", die Vrijdagavond werd ge houden o.l.v. Notaris J. L. v. d. Harst, deelde deze mede, dat de Ver. van Huiseigenaren voor het eerst sinds 1940 weer voor het voetlicht trad, omdat men in de bezetting geen contact met N.S.B. enz. wilde hebben. Speciaal heet te hfj mr W. F. E. Baron van der Feltz, lid der Tweede Kamer, welkom. Eerste spreker was de heer A. Jeronimus, die de ingediende Huurwet een „knevelwet" noem de. Uitvoerig ging hij de politiek van lonen en prijzen sinds '40 na en hij kwam tot de conclusie, dat de regering de reeds bestaande aan genotmiddelen wordt uitge- bevriezing der huren in deze wet geven en slechts f 240 aan huur. wil consolideren. Deze weg zalVoor Zeeland is de gemiddelde tot afbraak leiden en hij vroeg huurprijs per jaar slechts f 185. zich af, of de verhuurders ook Hij vroeg zich af, of verhoging geen gevolgen ondervinden van de van 15 procent onoverkomelijk gestegen kosten van levensonder- was. Immers nee, gezien het hoge houd. Een deel der 15 procent I bedrag van f 400. Bij de over te leggen stukken .was een antwoord van B. en W. middelen. 0p een vraag van de heer van Men doet hier precies als in Rooyen (C.H.) om de nissenhut- Oost-Europa, alleen veel genïepi-ten aan de Verl. Paul Kruger- ger en veel venijniger. Daar zet straat te verwijderen. Ingevolge men de mensen uit hun eigen-1 het zg. Ketenbesluit kunnen niet dom, hier belast men die zo zwaarvóór 1951 hiertoe stappen wor- dat elk rendement verloren gaat. j den gedaan. Vervolgens kwamen De hulseigenaren worden be-de voorstellen aan de orde. Voor schouwd als paria's, die nog maarbeplanting van het middenplant- meer moeten worden uitgekleed, soen van de Bloemenlaan, tussen a va ii i.„.,„ai-„„ ,i„ Anjelieren- en Pres. Roosevelt- Achter alles z.t de bedoeling dej^ verleende de raad een cre. eigenuum ie MU»au- 1450 De K.p.M. en te socialiseren. Dat moet T Tt„„ 1 Java-China-Japanlijn kregen toe- weer de verdeling van het bezit", zo merkte deze spreker op. - vlis. Tweede spreker was de heer M. P®rH Jne^rszhp, nand Zeil_ Ouwerkerk, die uitvoerig mede deling deed van talrijke brieven enz., door hem aan ministers, de Koningin en officiële instanties gericht. Hij deelde mede, dat. per gezin gemiddeld f 400 per jaar (Ingez. mededeling, advert.) per rol De grootste en de beste! singse padvinders het pand Zeil markt 3 kunnen gebruiken als troeplokaal, de heer J. P. v. d. Berge krijgt een deel vergoed van de reiskosten van zijn doch ter, die de B.L.O.-school te Mid delburg bezoekt, de door de ge meente herbouwde Oranjeschool zal worden overgedragen aan het schoolbestuur en voorts besloot de raad de Oranjeschool het me degebruik te verlenen van het gymnastieklokaal aan de Bone- dijkeschool. Dg Chr. U.L.O. zal voor 1950 een voorschot van f 2457.20 ontvangen op de ver goeding voor gymnastiekonder wijs en handwerken. Het bedrag per leerling voor bestrijding van de materiële kosten der L.O. voortgezet L.O. en U.L.O. scholen werd vastgesteld, evenals de voorschotten, welke de bijzonde re scholen willen ontvangen op Volkshogeschool en maatschappelijk werk. Op de tweede dag der te Kort gene gehouden kaderdagen van een oudere het beoefenen van de de L.J.G. heeft een drietal spre-volksdans, een derde vorm het kers een inleiding gehouden. Des - organiseren van grote kampen, de morgens voerde ir. C. W. C. van z S-_ „statecamps" tenzij de moeilijkheden te groot worden. Zo leert men ook in het openbaar te spreken. Naast al die ernstige zaken wordt echter de ontspanning niet vergeten. Eén vorm is de picines, Beekom het woord over het „Jongerenwerk in Amerika". Des middags sprak de heer H. Pie ters uit Middelburg, secretaris vau de Volkshogeschool, over het Volkshogeschoolwerk. „Maatschappelijk werk" was de titel van de inleiding, die de di recteur van de stichting Zeeland zou houden. Deze was echter verhinderd, zodat mr. J. Hom stra, waarnemend directeur in zijn plaats het woord voerde. Evenals de eerste dag, toen burgemeester Schuit van Kort gene door zijn aanwezigheid van zijn interesse voor het L.J.G.- werk blijk gaf, kon de voorzitter KI. Buwalda burgemeester J. J. v. d. Maas van Wissekerke wel kom heten. Voorts was aanwezig mej. M. Geertsema, leidster van het meisjeswerk op de Volksho geschool te Bergen. Het was geen wonder, dat ir. C. W. C. van Beekom zijn ge hoor wist te boeien: want het practisch idealisme, dat de leden, van de grootste Amerikaanse jongerenorganisatie, de 4-H club, bezielt, heeft z'n grootste bewon dering afgedwongen. Hij had het wapen der 4H club meege bracht: het witte vlaggetje met het vierklaverblad, waarop de 4 H's van hand, head, hart en health. De leden leggen n.l. de belofte af om er naar te streven op de juiste wijze hun handen te gebruiken, met hun verstand te werken, hun hart open te stellen voor de noden van de naasten en geestelijk en lichamelijk zo gezond mogelijk te leven. Het bindende element van de Het enthousiasme van de leden verslapt nimmer, want de besten onder hen kunnen door hun werk het zeer ver brengen. Zij kunnen zelfs voorgedragen worden de nationale bijeenkomst - in de federale hoofdstad bij te^ns het woord voerde over het wonen, waar zij dan met de top- werk val? de Stichting Zeeland, J r urooc or in inn ooneario nn Hol" wisselen en hierbij naar de over eenkomsten zoeken. Het zich afzijdig houden zou volgens spr. een zwakke opvat ting zijn, vooral, wanneer men durft te durft te geloven in de superioriteit van het eigen be ginsel. Hij wekte de plattelands jongeren op hun schroom te over winnen. En de Zondagsheiliging? zo vroeg men hem in de geanimeer de discussie, die volgde. Deze zal worden gewaarborgd, antwoord de de heer Pieters. Er zullen dan geen onderwerpen worden be handeld of excursies worden ge houden. MAATSCHAPPELIJK WERK, De heer Hornstra, die vervol de Chr. U.L.O. f249 te verstrek ken voor het aanschaffen van leerboeken, f 151.14 voor vloerbe dekking en gordijnen in de spreekkamer, f 350.voor een nieuw podium in het natuurkun- delokaal, f 110.voor verbete ring van de verlichting in de lo kalen en f 125.voor plafon- niers in gangen en portaal. Het pand Kromme Elleboog, dat voor onteigening door de gemeente gekocht is, zal, omdat het voor lopig nog bewoond blijft, hersteld worden voor f 1250. Voor de bouw van 24 montage woningen in plan-Oost werd be sloten aan de woningbouwver. „St. Wiilibrord" 3255 m- grond te verkopen voor f 33.345.66, waar mee tevens besloten werd tot de bouw der woningen. Tenslotte werd een wijziging van de ge- meene-begroting voor 1950 aan genomen. RONDVRAAG. Zoals gezegd, werden bij de rondvraag verscheidene zaken aan de orde" gesteld. De heer van Poelje (Arb.) vroeg, de mensen, die pensioen hebben, uit de ge meentedienst te ontslaan en ze ook niet in dienst te nemen. Weth. Poppe kon hem tevreden stellen op dit punt. Op de vraag, wat er met de gebouwen in de Hellebaardierstraat gebeurt, kon de voorzitter op dit moment geen onthullingen doen. De heer de Wit (A.R.) vond, dat het tijd werd, dat de open plek aan de Singel wel figuren uit het politieke- en be drijfsleven in aanraking komen. Men hecht voorts ook veel waarde aan de ontwikkeling van de persoonlijkheid, want iedere Amerikaanse jongere weet het een eer lid te mogen zijn van de 4—H club. Aan het slot van zijn causerie merkte ir. van Beekom op, dat getracht zou kunnen worden de L.J.G. in federatief verband op te bouwen. Er zijn volgens hem ge noeg mogelijkheden, die, wat voor politieke of godsdienstige over tuiging men mag hebben, voor allen aanvaardbaar zijn. Zo is het werkstuk zeker een punt van stu die waard. Naar aanleiding van enkele vragen, deelde ir. van Beekom mede, dat de 4H clubs een ze kere financiële steun genieten wees er in zijn causerie op, dat de Stichting niet alleen in mate riële zin hulp wil verlenen in de sociale noden, doch ook zoekt naar de 'oorzaak van deze nood, en tracht deze weg te nemen. In dit werk wil de Stichting een sfeer scheppen op speciaal Zeeuwse wijze en voor de jonge ren ligt hier zeker een taak, te meer, omdat spr. geloofde, dat, hoe meer de industrialisatie voortgang zal vinden, hoe groter de sociale nood op het platteland zal worden. Naar aanleiding van een vraag deelde mr Hornstra mede, dat hier zeker een taak voor het Zeeuwse plattelandsmeisje ligt als sociaal werkster. In dit ver band wees burgemeester Schuit van Kortgene, die ook des mid dags weer aanwezig was, op het van de staat en ook van grote mogelijke gevaar, dat de platte- firma's of industrieën. landsbevolking hun werk niet „Zou dit in Nederland nu niet geheel en al zal erkennen. Dit mogelijk zijn vroeg men. Ir. v. I ligt volkomen aan de vorm van Beekom antwoordde hierop, dat1 samenwerking, meende de heer bij de Nederlandse overheid wel- Hornstra. iswaar belangstelling voor het Nadat tenslotte de alg. voorzit- jeugdwerk bestaat, doch hier veel i ter, de heer J. Cevaal, een sa- moeilijkheden liggen. j menvatting van het besprokene had gegeven, gaf, omdat men VOLKSHOGESCHOOLWERK. toch nog tijd over had, de onder- De heer Pieters achtte het voorzitter van de kring Noord- Volkshogeschool werk voor Zee land van groot belang. Hij schetste uitvoerig de betekenis clubs is het werk en het bespre- i van de Volkshogeschool, welke, ken van de moeilijkheden, die zoals hij zei, in de allereerste persoonlijk- zich hierbij kunnen voordoen. Want ieder lid heeft een werk stuk te volbrengen, geheel op ei- plaats karakter en heid wil vormen, waarbij kennis niet prevaleert, zoals dat bij een gen kracht. Hetzij het fokken van werkelijke hogeschool het geval een stuk vee of het bewerken van is. De Volkshogeschool wil de een stuk land. Zijn er problemen 1 jonge volwassenen uit alle lagen te bespreken, dan treedt de leider 1 der bevolking aantrekken, wil, van de club niet op de voorgrond, dat zij hun levensopvatting uit- Beveland een historisch over zicht van hetgeen de kring in de loop der jaren heeft bereikt. SPAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een toestel van de Spaanse luchtmacht is nabij Lorqui te pletter gestort. De piloot is om het leven gekomen en een andere inzittende zwaar gewond. FEUILLETON door I TO VAN THIEL. 17) „Die zit wellicht vastgeroest in zijn dogma's. Ik heb even goed Multatuli en Nietsche als de Institutie van Calvijn be studeerd. En ik zit ook wel eens eerste jonge liefde stuk slaan. Het moet. God eist het van hem. Uit eigen familiekring weet hij hoe gevaarlijk het is ook maar een duimbreed toe te ge ven, al is het met de schijn schone overweging van: moeten we- zo'n jongen niet aan ons in zijn armen ligt, ondergaat ze die eigenaardige sensatie van: „O, laat me nu genieten en ner gens verder aan denken." Ze voelt even nog als een donker, dreigend iets, dat het verschil van geloof tussen hen staat en scheiding maakt. Maar bijna driftig duwt ze die ge- dachte terug. Met een zucht van i binden? Is hij niet op onze weg genot geeft ze zich over aan I geplaatst? Maar het eind is ge- Kees' liefkozingen. |weest, dat niet de ongelovige bij Met kloppend hart wacht Ally 1 de kerk kwam, maar dat de ge- de volgende avond op de bel j lovige in het ongelijke huwe- te snuffelen in de werken van van Kees. Ze heeft moeder alles lijk meegetrokken werd en ho- Kuyper en Bavinck; maar waar- verteld en die heeft vanmiddag peloos afdwaalde om heeft nu juist de een gelijk met vader gepraat. En als Ally j Moeder is zenuwachtig. In nu naar vaders gezicht kijkt, i haar hart is ze er een beetje weet ze dat hij verdriet heeft. I trots op, dat Ally zo'n goede partij Ze voelt plotseling als een I kan doen. zware last die hen alle drie haar »n de ander niet? Maar kindje, breek jij nu je hoofd maar niet met die zware problemen. Wij houden van elkaar en met dat geloof zal het wel los lopen. Als uj Mohammedaans opgevoed Was zou je immers aan de Ko ran geloven en als je vader lid Van de Orde van de Ster van ^et Oosten was, dan zou je dwe pen met de woorden van Krish- üamurti. En denk je dat er ook liet veel moois is in de wijsheid ran de Boeddhisten? Kom, je pent anders ook niet zo zwaar tillend. Je bent toch mijn lief, pontaan, vrolijk meisje?" Voordat ze iets terug kan zeg- jsn, heeft hij haar dicht tegen lch aangetrokken. En weer zoals altijd als ze gang in. Even later horen ze hem met een geforceerde klank in zijn stem Kolff verwelkomen. De eerste ogenblikken na de begroeting zijn beklemmend. Vader, die altijd de moeilijkste situatie kan redden, praat ver strooid iets over het weer. Al zit met een diep-rode blos op haar wangen over haar haakwerk ge bogen. Zo gauw als ze de fluitketel hoort, springt ze op en loopt naai de keuken. „En je gaat vertrekken uit Waalwijk, hoor ik?" Kees knikt. Kucht even. Maar den ineens vrijer, nu Ally weg is, kijkt hij meneer Van Regte- ren aan: „Ja, en dat spijt me ontzettend. Ik heb een paar keer Het volgende verhaal is ont leend aan „De Maasbode": Na meer dan veertig jaar bij 't R.K. Bijz. L.O. werkzaam te zijn, geweest, behoorde ik in 1944 tot die „gelukkigen", die „voorlopig pensioen" kregen. Het werd vast gesteld op f 2700. In 1946 ver huisde ik naar 'n andere gemeen te, wier burgemeester mij het vol gende jaar verzocht of ik wilde optreden als Hoofd der Huisves ting. Dat voorstel nam ik aan en 16 Juni 1947 trad ik in tijdelijke dienst op arbeidsovereenkomst tegen een salaris van f 100 per maand. 'Ik vond toen 183 aanvra gen, maar dit aantal werd voort durend groter. Ik zette een hele administratie met kaartsysteem in elkaar en deed alle correspon dentie. Alle werk deed ik alleen. Helaas, ik had niet gerekend op de toepassing van art. 14 van het Reglement Voorlopige Pen sionnering Onderwijzers. Op 18 Augustus '47 deelde de Pensioen raad mij mede, dat ik over het tijdvak 16-6—30-9 1947 f 126,87 te veel pensioen had ontvangen, die ik zo spoedig mogelijk moest terugstorten, wat ik natuurlijk ook deed. Maar daar ik geen zin had om ten voordele van de Pensioenraad te werken, sloot ik met de ge meente een nieuwe arbeidsover eenkomst, nu tegen een salaris van f 63,75 per maand, ingaande 1 October. Op 29 October kreeg ik daarop een schrijven van de Pensioenraad, dat van 1-10 1947 af, mijn pensioen weer ten volle zou worden uitbetaald. Om ge zondheidsredenen en ook omdat ik vreesde nog meer last met de Pensioenraad te krijgen, nam ik tegen 1 Januari 1948 ontslag. Die vrees was niet ongegrond. Want 13 Januari jl. dus meer dan twee jaren later, ontving ik weer 'n schrijven van de Pensioenraad, weer over toepassing van het be ruchte art. 14. Dit schrijven komt hierop lieer, dat ik nog f 272,70 aan de Pensioenraad moet terug- „Levenslust" geheten eens volgebouwd wordt. Zo is 't niet bepaald een fraai gezicht. Aan zqn klacht over te volle autobus sen zal aandacht geschonken wor den. De heer Keunig (Arb.) had gehoord, dat er middenstandswo ningen op de Boul. Bankert en Evertsen en aan de Singel ge-1, bouwd zouden worden. Weth. van Popering wist echter van, niets. B. en W. zijn wel voort- durend bezig om in de grote be hoefte aan middenstandshuizen te voorzien. Reeds zijn er plan nen voor bouw in de Pres. Rose- veltlaan, Emmastraat, Grave- straat, Bouwen Ewoutstraat en de Badhuisstraat. Weliswaar is het de bedoeling dat er ook op de Boul. Bankert iets gebeurt, maar in dit stadium waren me dedelingen niet mogelijk, aldus de wethouder. De heer Corveleyn (K.V.P.) vroeg aandacht voor het vrij gevaarlijke fietspad aan het begin van de Koudekerkseweg. 't Staat op het programma. B. en W. zullen bezien, of er iets aan gedaan kan worden, dat de P.Z. E.M. met haar rekeningen niet meer maandelijks, doch per twee maanden komt, wat voor vele mensen bezwaren oplevert. Ove rigens bespaart dit het bedrijf nogal wat kosten. De heer Marijs (A.R.) miste een schilderij in de raadszaal, maar de volgende maand mag hij het gerepa reerd weer bewonderen. Ten slotte sneed de heer Andriessen (Arb.) de kwestie van het on derhoud der voortuintjes in de nieuwe wijken aan, waarin de gemeente graag uniformiteit wil brengen. De gemeente zou de proberen het onderhoud zó uit te tegen een vergoeding van 20 ct. per week. Dit vonden de mensen te hoog en daarom zal men nu proberen het ondehoud zó uit te voeren, dat het een dubbeltje per week kost. Hopelijk zullen de mensen dit niet te duur vinden. Niet 118, maar 89. De voorzanger waarvan in de flit* van Zaterdag sprake wa* vergistte zich, maar dat over kwam ook de flitsschrijver. Niet P». 118, maar Ps. 89 was bedoeld, zoals door verschillende lezers reeds werd opgemerkt. Wel hebben de schepen, die na de wereldoorlog door „De Schelde" worden afgeleverd een dikwerf romantische geschiedenis. Daar ls de „Willem Ruys", die met kunst- en vliegwerk de oorlog werd doorgesleept. Daar zjjn de „Zeeland"-boten, die deelnamen aan de oorlog ter zee en als troepen transportschip in Vlissingen arriveer den,. om de Scheldestad als mailschepen weer te verlaten, daar is de „Wai-Ngapoe", die In Gorkum werd gemonteerd uit onderdelen, die in Vlissingen gefabriceerd waren, daar was de „ïndrapoera", die een volledige modernisering onderging, daar was de „Stad Bre da", die na elf jaar van voortdurende veranderingen eindelijk definitieve vorm kreeg en daar is de „Jagersfontein", die morgen nu eindeljjk haar technische proefvaart begint! Op 9 Augustus 1947 arriveerdeen werd een begin gemaakt met de „Jagersfontein" op de rede van Toen heette de „Jagersfontein" echter „Elandsfontein" en daar voor was de naam „Rietfontein" geweest. Voor de wereldoorlog leverde Nederland waren aan Duitsland. Onder meer tabak. De Duitsers hadden geen geld. Ze moesten dus in goederen betalen. En daar de bedragen, waarvoor zij goederen moesten leveren, nog al in de pa pieren liepen, bestelde men op 'n gegeven moment een compleet schip, een majestueus vracht-pas sagiersschip bij onze Oosterburen. De werf Sehichau in Danzig kreeg opdracht om voor de Ver. Ned. Scheepvaartmaatschappij 'n schip te bouwen, dat dienst zou moeten doen op de Holland-Afri- ka-lijn en de naam „Rietfontein" zou dragen. Later werd die naam veranderd in „Elandsfontein". De Duitsers vonden het best en zij togen aan de arbeid. De op dracht werd verleend in 1938, het werk begon in het voorjaar van 1939. In het najaar brak de tweede wereldoorlog uit. En vanaf dat ogenblik was het huilen. De Duit sers veroverden Polen. De „Elandsfontein" liep geen schade op. Maar er was van opschieten geen sprake meer. In 't voorjaar van 1940 liep het casco te water betalen, omdat nu ook de toeslag, f 5324? Nadeli_ saldo f f znn iJfiarKi! in rpWiincr 1 3**1*iNaaeug saiao i van f 500 daarbij in rekening wordt gebracht. En toen kwam de fiscus nog op het appèl. Het slot van het verhaal luidt: De Pensioenraad vordert terug f 397,70. De fiscus verlangt f 214,85, samen f 612,55. Netto 80,08. Voor zes en een halve maand hard werken voor de gemeen schap heb ik dus geen cent ont vangen, maar ruim f 80 mogen betalen. Ik had beter kunnen gaan wandelen. Is hier het hoogste recht ook ontvangst van de gemeente niet het hoogste onrecht? Gemeenteraad Souburg. Haar dochter heeft - alles gebiecht, ook hoe u.„«„cuu. m ,ltu een paai n.ccr arukt, haar verhouding tot Kees. Kees precies over het geloofmet uw dochter gewandeld en En praatte vader er nu maar ge- denkt. En ze heeft haar de raad zou graag meer omgang met woon over tegen haar dan was gegeven: „Bidt maar veel voor haar hebben. En nu komt dit. ?6uv. 20 er® n'ek Zwijgend hem". In haar hart is ze het hebben ze vanavond gegeten jn eigenlijk helemaal niet met haar zo druk en opgewekt als vader;man eens, dat hij zomaar kort anders is, zo somber en ver- en goed Kees alle verdere om- drietig is hij nu. Nu zit hij diep voorover ge bogen in de courant te turen, maar hjj ziet geen letter. Hij be schuldigt zich, dat hij zelf Kolff hier in huis heeft gehaald en!weet gang met Ally wil verbieden. Zij zou het liever eenst eens aan willen zien. Langzaam aan hem zien te bewegen eens mee naar de kerk te gaan. dat z'n schaatste. dochter met hem I Daar gaat de bel. Ally verschiet van kleur. Moe- Ik wist wel, dat ik hier niet lang zou zijn, maar zó plotse ling wegdat had ik niet verwacht. Nu is de enigste weg corresponderen met elkaar. Als u dit goed vindt? Meneer Van Regteren ver schikt eens in zijn stoel. Strijkt Wie met een onwillekeurige bewe- I ging over zijn kruin. Mevrouw zit stil in het vuur te staren. En nu moet hij Ally, zijnder staat haastig op, maar va-1 enigst kind pijn doen, haar1 der is haar al voor en loopt de I (Wordt vervolgd.) Afscheid van de heer A. J. Arendse. In de raadsvergadering van Vrijdag sprak de burgemeester over de groei van Souburg van 1939 tot 1950. In deze jaren is de bevolking met 444 personen ver meerderd en bedraagt thans 6010. Daartegenover steeg het aantal woningen in die jaren met slechts 40, nl. tot 1686. Hij noemde van wat tot stand kwam de school- tandverzorging, de kleuterschool, „De Zwaan" en het badhuis met de bouw waarvan men binnenkort hoopt te beginnen. Ook de zui veringsinstallatie werd genoemd, alsmede de sport- en speelterrei nen, die naar men hoopt in 1950 gereed zullen komen. Na de mu taties in de raad te hebben gere leveerd en de belangrijkste raads besluiten gaf de heer Stemerding een overzicht van de financiën. De totale schuld van de gemeente steeg in de loop van 1949 van f 1.136.427,34 tot f 3.727.758,33, waarin is begrepen een bedrag plan is ingediend, dat waarschijn lijk in de eerstvolgende raadsver gadering aan de orde zal komen. DE AGENDA. Nadat de heer L. C. Jansen (Arb.) als oudste raadslid de bur gemeester had dank gebracht en hem verzekerd had, dat allen op nieuw hun medewerking zullen verlenen tot het welzijn van de gemeente, werd de agenda afge werkt. Het voorstel tot wijziging van de verordening op de reini gingsrechten werd goedgekeurd. De begroting van de dienst van Sociale Zaken werd gewijzigd, waardoor de ouden van dagen 'n kolentoeslag van f 2 per week zullen ontvangen. Het gemeente- personeel werd de 5 procent sa- dt installatie van de motoren. Maar die installatie is nooit vol tooid, aldus het personeelsblad van „De Schelde". De „Elandsfontein" diende de Duitsers als legermagazijn. Trie ste bestemming voor een schip, dat voorbestemd was om de Oce anen te doorklieven! TOT ZINKEN GEBRACHT. Het tij keerde. De Duitsers wer den uit Rusland verdreven. In 1944 drongen de Russen op hun beurt Duitsland binnen en op een gegeven moment kregen zij Dan zig in zicht. Zuinig op hun granaten en bom men waren zij niet bepaald. Bij honderden kwamen zij op Danzig terecht en de „Elandsfontein" had minder geluk, dan de „214" in Vlissingen. Zij werd op een be paald ogenblik zodanig getroffen, dat het casco naar de diepte van de Weichselmonding verdween. Met inhoud, dat wil zeggen: met de machine-onderdelen De Russen liohtten het daarna. üjn Nederland evenwel herin nerde men zich te rechter tijd dat er in Danzig een Nederlands schip op stapel had gestaan en dat het dus de moeite loonde onl daarnaar eens een onderzoek in te stellen. De Russen pruilden. Er moest tot in het eindeloze gere deneerd worden, eer zij inzagen, dat het toch niet aanging om eert bondgenoot een schuit te ontfut selen, die zijn onbetwistbaar ei gendom was. Met bloedend hart stemden de Russen erin toe, dat de „Elands fontein" aan Nederland terug zou worden gegeven. NAAR NEDERLAND. In Augustus 1947, negen jaar, nadat de opdracht tot de bouw was gegeven, begon de sleepboot „Zwarte Zee", nadat het casco zeewaardig was gemaakt, de rel» naar Nederland, met de „Elands fontein" achter zich aan. Naar Vlissingen was de reis en daar kwam het schip aan, deer lijk gehavend, 'n klomp oud roest. De leken vroegen zich af, hoe „De Schelde" daarvan ooit een toonbaar schip zou kunnen ma ken. Nu zijn Scheldemannen voor geen kleintje vervaard. In samen werking met het bouwbureau van de V.N.S., de technische dienst van de K.N.S.M., werd in Vlissin gen met de afbouw begonnen. Dat was in 1947. EN NU! Twee en een half jaar later is het nu. En wie thans een kijkje neemt aan boord van de „Jagers fontein" die kan twaalf jaar na dat de bouw begonnen werd zijn ogen nauwelijks geloven. Elfhonderd man ploeteren er om de „Jagersfontein" tijdig zover van f 3.236.323,73 voor woning- aHe fracties houderssalarisregeling, zoals die door Ged. Staten wordt voorge steld af te keuren en het college te verzoeken de Souburgsg wet houders een salaris van f 900 toe te kennen, vond instemming bij bouw. Tenslotte wierp de burgemees ter een blik in de toekomst. Hij zei, dat weldra de laatste hand zal worden gelegd aan de verbe tering van het Marnixplein en de begraafplaats, terwijl na de toren ook de restauratie van de kerk in 1950 zal worden voltooid. Wat do zweminrichting betreft kon de heer Stemerding meede len, dat dezer dagen door het be stuur van de Zwemvereniging een De heer A. J. Arendse kreeg verder eervol ontslag als lid van de adviescommissie Woonruimte- wet cn de geloofsbrieven van het nieuwe A.R. raadslid, de heer W. Huson werden in orde bevonaen, zodat tot toelating werd besloten. AFSCHEID. Vervolgens werd afscheid geno men van ue heer A. J. Arendse (A.R.), die wegens vertrek naar (Zie vervolg op pag 3, derde kolom, onderaan). de proeftocht kan worden begon nen. De speelkamer voor de jeugdi ge passagiers en 't zwembad zijn zowaar gereed, maar de eetzalen en de conversatiezalen nog alles behalve, hier branden de lichten reeds en ginds zijn de ornamenten al gemonteerd, maar elders zijn nog bergen werk te verzetten. Maaruit alles is toch zicht baar, dat de „Jagersfontein" een juweel van een schip wordt. „De Schelde" zwoegt en legt de laatste hand aan het werk. En eerstdaags kiest de „Jagersfon tein" zee. Voor de technische proeftocht. Zal dit het einde zijn van de harde romantiek in de lange wordingsgeschiedenis van dit schip?.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2