Attlee: „We zetten het werk voort". NIEUWS Veel voetangels en klemmen voor nieuwe Labourregering. Westerling in Singapore gearresteerd. Weinig bevredigend. Mijnwerkersstaking verlamt Amerika. Veiüngsvereniging K. B. en 0. hield jaar vergadering. Voorstellen voor Gemeenteraad van Vlissingen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Uitlevering aan Indonesië niet waarschijnlijk. Weer vroege weerberichten. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 1497 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 27 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Dinsdag: Zon op 7.30 u., onder 18.17 u.; Maan op 12.50 u., onder 6.06 u. Hoogwater op Dinsdag 28 Febr.: Vlissingen: 10.57 u. 1.26 m., 23.33 u. 1.33 m.; Terneuzen: 11.19 u. 1.47 m., 23.58 u. 1.54 m.; Wemel- dinge: 12.20 u. 1.21 m., u. m.; Zierikzee: 12.06 u. 1.00 m., u. m. T V e verkiezingen voor gelse parlement het En- met grote belangstelling tegemoet ge zien, niet alleen in Engeland zelf, maar in de gehele wereld. De gr vraag was, of het hui dige Le "--kabinet zich zou we ten te handhaven, dan wel of Churchill opnieuw een kans zou krijgen in de Engelse en dus mede in de Europese politiek de leiding te nemen. Het resultaat is geweest, dat een belangrijke meerderheid van de kiezers zich tegen de Labour- partij heeft uitgesproken. Tegen over ruim 13 millioen stemmen voor deze partij stonden meer dan 14 millioen stemmen die op ande re candidaten waren uitgebracht. Toch heeft de Labour-partij de volstrekte meerderheid in het parlement gekregen. Zij 't dan een uiterst kleine meerderheid. Een gevolg van het Engelse kiesstelsel Was bij deze verkiezingen het evenredigheidssteLel toegepast, zoals dat bij ons gebruikelijk is, dan zou de einduitslag een geheel andere zijn geweest. Geen wonder dat bij de Labours de vreugde getemperd is en dat men met deze overwinning min of meer in verlegenheid zit. Het moet toch onmogelijk wor den geacht, onder deze omstan digheden een krachtig bewind te vormen. Een kleinigheid kan oorzaak zijn, dat het nieuw te vormen ka binet naar huis wordt gestuurd. En het zal in de gegeven om standigheden niet mogelijk zijn verdere socialisatie- en nationali- satieplannen door te voeren. T_T et verblijdende in deze uitslag is dat de communisten radi caal werden verslagen. In het nieuwe parlement zal geen enkele communist zitting hebben. Wat dit betreft hebben de Britse kie zers zich met grote duidelijkkheid uitgesproken. Dit stemt tot vreugde. Voor het overige kan de uit slag weinig bevredigend worden geacht. De verkiezingen droegen toch min of meer een internationaal karakter. Niet alleen Engelse belangen stonden hierbij op het spel. Ook d"> belangen van Europa waren hier in het geding. Naast het in zichzelf verdeelde Frankrijk komt nu te staan een uiterst zwak Engels bewind, niet in staat enige leiding te geven. Stalin zal het met vreugde zien. Zoals het hem ongetwijfeld hoogst onaangenaam zou zijn ge weest, indien Churchill gelegen heid had gekregen, de teugels van het bewind in handen te nemen. Zo gezien is de uitslag al verheugen wij ons over de neder laag van de socialistische partij weinig bevredigend. De Britse minister-president Clement Attlee, heeft verklaard: „We zetten het werk voort". Er is officieel medegedeeld, dat het kabinet van Attlee op nieuw samengesteld zal worden doch dat er geen sprake zal zijn van een coalitie met andere par tijen. Attlee legde zijn verklaring af aan de pers, na een vergadering met zyn kabinetscollega's die vijf kwartier geduurd had. Op de kabinetsvergadering hebben alle ministers hun portefeuilles ter be schikking van de minister-president gesteld. Door 10 Downingstreet (ambts woning van de minister-president) is de volgende verklaring uitge geven: „Het kabinet is Zondag morgen bijeengekomen om de door de algemene verkiezingen ge schapen toestand te bespreken. Na overleg met zijn collega's heeft de minister-president gecon cludeerd, dat het, aangezien het Lagerhuis een meerderheid van Labourleden zal tellen, de plicht is van de huidige regering om aan te blijven, want het werk van Zij ner Majesteits regering moet worden voortgezet. Men verwacht, dat Attlee zijn kabinet op ingrijpende manier zal reorganiseren en ongeveer medio deze week de nieuwe ministers- lijst bekend zal maken. Naar verluidt is men reeds be zig met het samenstellen: van de rede, die Koning George bij de opening van het parlement op 6 Maart zal uitspreken. „PRECAIRE REGERING". ZAKEN- Of Attlee nu in een nieuwe re gering drastische veranderingen zal aanbrengen of dat hij in gro te trekken de oorspronkelijke verhoudingen zal handhaven; de regering zal slechts in staat zijn het bestaan te voeren van een „precaire zakenregering", aldus Reuter. Om geen nederlagen bij verrassing te moeten lijden zal zowel in de regering als in de partij een ijzeren discipline toe gepast moeten worden. Indien een nieuwe Labour-rege- ring lang genoeg aan het bewind kan blijven is het mogelijk, dat zij algemene verkiezingen doet houden op een voor Labour gun stig tijdstip. Iedere nieuwe regering echter heeft tot taak de begroting In April in te dienen en daarvoor moet zij de nodige maatregelen treffen om de elementaire voor zieningen voortgang te doen vin den. Iedere regering zou momenteel echter ten val gebracht kunnen worden tenzij er „regelingen" met de oppositie getroffen worden. In dien een Labour-regering derge lijke „regelingen" zou treffen, hetzij met de liberalen, die overi gens van beide* zijden be schuldigd worden van het ver oorzaken van de geringe mate waarin de verkiezingen doorslag gevend zijn geworden, of de con servatieven, dan zou dit een ver andering der politiek met betrek king tot de nationalisatie en an dere belangrijke punten beteke nen. Dit laatste zou de oorzaak kun nen worden van een ten val bren ging der regering door haar eigen volgelingen. DE COMMUNISTISCHE NEDERLAAG. In diplomatieke kringen te Lon den verklaart men, dat, van het standpunt van de buitenlandse po litiek uit, de meest betekenisvolle facet van de Britse verkiezingen bestaat in het algeheel verdwijnen van de communisten en hun par tijgangers uit het Lagerhuis. Sommigen menen, dat als oor zaak van de communistische ne derlaag moet worden aangemerkt de overtuiging, dat de Sowjet- Russische regering zich aan agres sie heeft schuldig gemaakt door infiltratie in Oost-Europa na de oorlog, anderen noemen als oor zaak de indruk, die de in Oost- Europese landen gevoerde proces sen op het Britse volk hebben ge maakt. De stand, na het binnenkomen Westerling, de leider van liet opstandelingen „leger van de hemelse horde", is Zondagmorgen vroeg te Singapore gearresteerd. Westerling werd verrast in het huls van een Chinees in het centrum van Singapore. H(j bevestigde de verklaring van zijn vrouw, dat hjj naar Singapore was gegaan om fondsen en wapenen te vinden voor zjjn organisatie ln Indonesië. Westerling had een vals paspoort op zich. De Verenigde Staten van Indonesië hebben de Britse regering verzocht kapitein Westerling uit te leveren. UITLEVERING? In diplomatieke kringen te Djakarta werd er op gewezen, dat Engeland geen verdrag inzake uitleveringen met Indonesië had. Volgens berichten uit Singapore zal Kapitein Westerling „zoals Iedere illegale immigrant worden uitgewezen". „Het schijnt dat er geen aan leiding tot uitlevering bestaat", zo verklaarde een officiële per soon. Volgens inlichtingen uit Singa pore kan Westerling ingevolge een „noodwet", die werd uitge vaardigd naar aanleiding van de ongeregeldheden op Malakka, een boete worden opgelegd van 25 dollar en kan hij, Nederlander zijnde, naar Nederland worden overgebracht. Er is niets bekend over het ge zin van Westerling, dat volgens sommige berichten gelijktijdig Java verlaten zou hebben. DE VLUCHT. Volgens vrienden van Wester ling te Singapore is hij met een Catalina van de Nederlandse Ma rine uit Indonesië gevlucht en in de avond bij Maiakka geland. Zij deelden mede, dat hij in Pontain in Zuid-Johore een taxi huurde en Singapore binnenreed. Westerling had hen medegedeeld, dat zijn vlucht officieel niet- geoorloofd was, doch dat deze georganiseerd was door de piloot, die lid van zijn strijdkrachten was. Westerling deelde zijn vrienden mede, dat hij op weg naar Sin gapore vier maai door de politie werd aangehouden. Na het tonen van zijn valse pas liet men hem echter doorgaan. Volgens zijn vrienden maakte Westerling er geen geheim van, dat hij was gekomen om te pogen materiële en morele steun voor Honderd jaar postzegels In 1952 zal het 100 jaar gele den zijn, dat de postzegel zijn In trede deed in Nederland. In dat zelfde jaar zal ook de Nederland se rijkstelegraaf haar eeuwfeest vieren. Het P.T.T.-bedrijf heeft plan nen om voor deze gelegenheid een Internationale tentoonstelling te houden, waaraan ook een Interna tionale postzegeltentoonstelling zal worden verbonden. zijn organisatie te krijgen. Aan een van hen deelde hij mede, dat zijn beweging als guerillagroep machtig was, doch dat zij niet in staat zou zijn de Indonesische re gering omver te werpen, zolang zij geen „werkelijke steun van buiten" had. De kapitein zou aan zijn vrien den hebben toevertrouwd, dat hij voornemens is naar Djakarta te rug te keren. „Ik kan de stad in een uur veroveren", zou hij ge zegd hebben, „maar ik heb wa pens nodig. Ik heb een zware taak te vervullen". Bewijzen van Nederlander schap weer geldig voor reizen naar België en Luxemburg. Met ingang van 1 April zullen Nederlanders weer als voorheen op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap weer kunnen worden toegelaten in België en Luxemburg. De Nederlandse re gering heeft inmiddels dan ook besloten met ingang van deze da tum dit bewijs als reispapier we der in te voeren. De regering heeft tevens de wenselijkheid uitgespro ken Voor een bewijs van Neder landerschap niet meer dan f3. aan leges ten bate van de ge meentekas te vorderen. De bewij zen zullen een geldigheidsduur hebben van 5 jaren, te rekenen van ae dagtekening der afgifte. Rijkseenheid geliquideerd. Door het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid is een verklaring uitgegeven, onderte kend door prof. P. S. Gerbrandy, voc/z'tter, en de heer L. V. M. Vermeulen, secretaris, welke het volgende inhoudt: Het Nationaal Comité Hand having Rijkseenheid heeft beslo ten, nu door de souvereiniteits- overdracht van 27 December 1949 het coel, dat het comité zich ge steld had, niet meer verwezen lijkt kan worden, tot liquidatie over te gaan. Aan het dagelijks bestuur van het comité is opge dragen, deze liquidatie uit te voeren. Meer dan een half millioen Amerikaanse arbeiders zijn van daag werkloos tengevolge van de mijnwerkersstaking, die haar der de week in gaat. De 372.000 sta kende mijnwerkers tonen zich niet bereid het werk te hervatten en tarten de regering en hun lei der John Lewis. Ongeveer 180.000 arbeiders in industrieën, welke rechtstreeks afhankelijk zijn van de kolenproductie, zijn zonder werk, daar de voorraden bijna ge heel uitgeput zijn. Sinds het begin van het jaar zijn duizenden mijnwerkers niet aan het werk geweest door pe riodieke stakingen. Tenslotte brak de huidige staking uit, ver oorzaakt door het geschil over de kwestie van nieuwe contracten. Millioenen Amerikanen begin nen de gevolgen van de staking te ondervinden. In vele gebieden worden scholen en hoge scholen gesloten. In vele steden, onder meer in New York, heeft men moeten bezuinigen op de electri- sche stroom en in vele steden en staten is de noodtoestand afge kondigd. In verscheidene plaatsen is reeds een kolendistributie in werking. Inmiddels hebben 80.000 mijnwerkers in de anthracietmij- nen in Oost-Pennsylvania zich voorbereid op de hervatting van een werkweek van drie dagen, be ginnende heden. der laatste uitslagen, is thans: Labour 315 (390), Conservatieven 294 (218), Liberalen 8 (10), Ierse Nationalisten 2 (2), Onafhanke lijke Liberalen 1 (1), Communis ten nihil (2), overigen nihil (16). Kolonel Clifton Brown (Con servatief), de speaker, die alleen stemt bij staking der stemmen, is herkozen. Betere vooruitzichten. Vijftien jaar lang is Thomas Morrison student in de tand heelkunde geweest aan de uni versiteit van Edinburg. Hij liet zioh niet verleiden tot het doen van zijn examens, want zijn vader liet hem 3000 gulden per jaar na „zo lang hij zou blijven studeren". Nu is Thomas van gedachten veranderd en hij zal zo spoe dig mogelijk zijn examens af leggen. Vaarwel studententijd, vaarwel 3000 gulden per jaar. Thomas heeft uitgerekend, dat een tandartsenpraktijk onder Labours nationale gezondheids zorg hem een beter inkomen garandeert. Het K.N.M.I. deelt mede: „Met ingang van 1 Maart zal de vroege uitzending van weer berichten, (op werkdagen om 5.45 uur) die gedurende de maanden November tot en met Februari werd gestaakt, weer worden her vat. De uitzending van 6.45 uur zal, te beginnen met Zondag 5 Maart, in het vervolg ook op Zon- en feestdagen plaats vinden. In het tijdvak van 1 Mei tot 1 Septem ber, zal ook om 5.45 uur het vol ledige, uitgebreide weerbericht op Zon- en feestdagen worden uitgesproken. De uitzendingen van 5.45 geschieden alleen over de zender Hilversum I (301,5 M.), de uitzendingen van 6.45 uur over beide zenders. Voor zover het technisch moge lijk is zullen ook de radiocerrtra- les bij deze uitzendingen worden ingeschakeld. Aan de uitzending van het dagelijkse weerpraatje, dat gegeven wordt aan het einde van het nieuws van 19 uur, zullen met ingang van 1 Maart op spe ciaal verzoek van land- en tuin bouw, enkele belangrijke berich ten, welke meestal om 12.30 wer den omgeroepen, worden toege voegd". KONINGIN JULIANA EN DE PRINSESJES IN SANKT ANTON De Prinsesjes Beatrix en Irene studeren in de werk coupé van de Koninklijke trein, die voor het station van Sankt Anton staat. De Prinsesjes worden hierbij geholpen door mevr. Pennink. Jagersfontein buitengaats. Zaterdagavond om zes uur schoof de thans gereedgekomen Jagersfontein statig achteruit door de Vlissingse sluizen, voor zover nog van sluizen kan worden gesproken. De sleepboten loodsten het schip, dat hoog boven Oranje- dijk en omgeving uitstak veilig naar de buitenhaven, waar het schip ging bunkeren. Alle voor bereidingen worden getroffen om Dinsdag met de Jagersfontein bui tengaats te gaan voor de proef vaart. Pachtprijzen in de O.O, Polder verlaagd. Hoewel enige jaren geleden de Wieringermeerdirectie (afd. N.O. Polderwerken) de eerste bedrijven in de Noord Oost Polder reeds in pacht uitgaf, was men ten aan zien van de pachtprijs nog niet tot overeenstemming gekomen. De pachters vonden namelijk de pacht, die de polderdireetie wilde vorderen, te hoog. De grondka mer voor Overijssel heeft thans een beslissing genomen. De pacht prijsnormen van de directie vari eerden naar de grootte van de bedrijven op fl35.^- tot f180. per ha. Daar ook nog rekening wordt gehouden met kwaliteit en ligging van de grond en schuur- ruimte zullen de reële pachtprij zen van de Noord Oost Polderbe- drijven variëren van f 86.tot f193.per ha. Ernstig ongeval te Middelburg. Zaterdagmiddag is opnieuw te Middelburg een ernstig ongeval gebeurd. Toen de heer R. Blaauw, controleur der Grondbelasting, zich om half één per rijwiel naar huis begaf is hij op de hoek Noord- bolwerk-Molenwater door een personenauto aangereden. Bij zijn val verbrijzelde de heer B. de voorruit van de auto en werd hij in het plantsoen geslingerd. De heer B. moest naar het zie kenhuis worden overgebracht, terwijl zijn rijwiel zwaar bescha digd werd. Amerika heeft geprotesteerd tegen de verkoop van Britse vlieg tuigen aan de Chinese commu nisten. Brandweer te Wissenkerke in nieuwe kazerne. Opening geschiedde door Burg. V. d. Maas. Met gerechtvaardigde trots heeft het brandweercorps van de gemeente Wissekerke Zaterdag middag de nieuwe brandweerka zerne in gebruik genomen. In de kazerne vond de fofficiële over dracht plaats waarbij Burg. J. J. v. d. Maas namens B. en W. en de burgerij het corps op sympa thieke wijze toesprak. Het begin der vernieuwing vond vorig jaar in Februari plaats toen men de nieuwe spuit in gebruik mocht nemen. Vele gemeenten zullen op deze grote verbetering jaloers zijn, al dus de heer v. d. Maas, die er niet aan twijfelde of dit vrijwillige corps zal steeds met de grootste toewijding het materiaal verzor gen. Hij hoopte, dat als de brand weer ooit zou uitrukken het voor een oefening zou mogen zijn. Speciaal richtte spr. het woord tot de opzichter van openbare werken, de heer F. C. Warren en de aannemer de heer R. Slotema, wien geen moeite te groot was het gebouw zo keurig mogelijk af te leveren. Achtereenvolgens voerden het woord de brandweer commandant, de heer D. K. Everwijn, de heer F. C. Warren, de ondercomman dant de heer J. A. v. Pagee, die reeds 30 jaar lid van het corps is „en dus wist wat vernieuwing be tekende" en tenslotte de heer Slo tema. Zij allen dankten Burg. v. d. Maas voor zijn hartelijke woorden. Tenslotte was er gelegenheid de kazerne te bezichtigen. Kapelle krijgt een gascel voor het bewaren van fruit. Ds H. J. J. Keijzer te St. Lau rens heeft bedankt voor het be roep naar Biezelinge. Zaterdagmiddag vergaderde de veilingsvereniging K. B. O., on der voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker. Bij de opening herdacht de voorzitter het pas overleden personeelslid. In zijn openingswoord zei hij o.a. dat de afzetmogelijkheden op papier nog nimmer zo gunstig zijn geweest als vandaag. Door de li beralisatie van de handel zijn er thans grotere mogelijkheden voor uitvoer. Deze liberalisatie die on der druk van Amerika wordt doorgevoerd geldt echter ook voor andere landen en dit betekent concurrentie. Dit zal echter de inzet zijn voor het verkrijgen en het behouden van de exportmarkt. Dit is alleen mogelijk met een concurrerende prijs en een kwaliteitsartikel. Daarom is nodig een doelmatige productie. Er zijn echter ook nog vlekken aan de horizon. Er be staat de mogelijkheid dat de im- portlanden monopolie instellen en heffingen zullen leggen op de fruitimporten. In verband met de afzet van de tuinbouwproducten wees de heer Dekker op de grote betekenis van de veilingsorganisatie in ons land. Er zijn voor het nieuwe seizoen 20.000 nieuwe kisten en 5000 kwartbushels aangekocht. Er zullen ook een partij chips worden aangekocht, omdat de mo gelijkheid bestaat dat er verse aardbeien geëxporteerd kunnen worden. Het is echter te vroeg om nu al te kunnen beoordelen of dit zal plaats vinden. Voorzorgs maatregelen worden hiervoor reeds getroffen in samenwerking met het Centraal Bureau voor tuinbouwveilingen. Hierna volgde het jaarverslag van de secretaris de heer J. L. de Jager. Deze herinnerde in zijn jaarverslag o.a. aan de goede prijs van de eerste kruisbessen. Dit was op 23 Mei 1949 n.l. van f 1.49 f 1.67 per kilo. Door de mindere vraag en de grote oogst is de ker- senprijs niet zo best geweest het afgelopen seizoen. Aan appels is er in 1949 een record oogst ge weest. De omzet hiervan was plm. 9.000.000 kg. De installatie van het koelhuis is in het afgelopen jaar ook vol automatisch geworden. EEN GASCEL. Bij een grote groep van telers leeft de wens om ook in Kapelle fruit met gas te bewaren, daar om wordt besloten om tot het in richten van twee gascellen over te gaan, in de bewaarplaats. Deze cellen zullen 100.000 kg. fruit kun nen bevatten. Speciaal voor Bram- leij's Seedling is de gasbewaring onmisbaar. Ook de Golden Deli cious blijkt hiervoor geschikt te ztjn. De prijs van de inrichting zal naar raming f 20.000.a f25.000.bedragen. De vergadering besluit verder tot verkoop van 10 are bouwgrond op hoek van de van der Biltlaan- S vtionssingel. Bij de gehouden bestuursverkie zing worden de aftredende heren J. L. de Jager Jr., B. Nieuwen- huize, Johs. Oele en Joh. Schipper allen herkozen. Op een vraag om speciaal een cel voor Cox Oranje Pippin te re serveren deelt de voorzitter mede dat dit soort ook een kans krijgt zodra er ruimte beschikbaar is. Er wordt verder nog een vraag gesteld over het wikkelen van fruit. Zeer waarschijnlijk zullen de Zeeuwse veilingen een eigen merk gaan voeren. SUBSIDIE BIJZONDERE KLEUTERSCHOLEN WORDT VERHOOGD. in beginsel, een deel van de „Wil lem III" kazerne aan de Ned. Jeugdherbergcentrale te verhu ren. Teneinde het gebouw hier voor geschikt te maken en ter voorkoming van verder verval van het overige deel, is het nodig enige verbouwingen en herstellin gen uit te voeren. Voorts moeten voorzieningen worden getroffen i.v.m. het feit, dat in liet gebouw ouden van da gen onder gebracht zijn. De kosten hiervan worden glo baal geraamd op f 55.000.waar van f 15.750 op rekening van de Ned. Jeugdherbergcentrale komt. De huurprijs hebben B. en W. ge steld op f 1600.per jaar, maar daartegenover staat, dat B. en W. de N.J.H.C. een subsidie willen verstrekken van f 600.per jaar,- met intrekking van de subsidie van f220.— aan de J.H. „De Scheldestroom". Het is echter nog niet met zekerheid te zeggen, of de kazerne rendabel geëxploiteerd kan worden. In het verleden zijn aan de Kon. Mij. „De Schelde" verschillende straatgedeelten verkocht, waarbij bestratingsmateriaal en rioolkol- ken met toebehoren eigendom bleven van de gemeente. B. en W. stellen nu voor deze aan „De Schelde" te verkopen voor f 28.000 Voorts stellen B. en W. de raad voor, van dit bedrag f 1021 te be steden voor aanleg van trottoir in de Zandweg en f 20.500 voor verbetering van het wegprofiel van de Boul. Bankert. Zoals reeds gemeld zal de ge meenteraad van Vlissingen Vrijdag a.s. opnieuw vergaderen. Onder de verschillende punten welke aan de orde komen, bevin den zich enkele zeer belangrijke die op zichzelf met grote vreugde door do raadsleden zullen worden begroet, omdat ze verband hou den met de ontwikkeling van Vlissingen. In de eerste plaats is er de ves tiging van de nieuwe P.Z.E.M.- centrale, die bij Wachtpost 66 zal komen te staan op het terrein tussen 'de spoorweg en het kanaal. Een gedeelte van het gebied zal nog opgespoten moeten worden, maar het is mogelijk, dat het bou wen op voorlopig nog niet opge spoten terrein en ook op de zeer korte termijn ten uitvoering te brengen plannen kan ge schieden. Dit terrein, de ten Wes ten daarvan gelegen strook langs het kanaal en de Noordpunt van het reeds opgespoten terrein, bie den aan de P.Z.E.M. voldoende ruimte voor haar centrale met bijgebouwen en kolenopslag met inbegrip van hetgeen voor even tuele uitbreiding nodig is. Aan het kanaal zullen de kolen kun nen worden gelost en zal het koel water kunnen worden betrokken. Dit zal door een deels gesloten, deels open nieuw kanaal, waarvan de -breedte geschat is op 15 m. kunnen worden geloosd naar de tweede of eerste binnenhaven. Het gehele terrein' beslaat een opper vlakte van plm. 7 ha. waarvan thans plm. 0.9 ha. opgespoten is. Ook is een weg ontworpen welke tussen de centrale en het marine terrein komt en die Oost-West loopt. Met het oog op de binnen kort aan te vangen bouw zal bin nen uiterlijk een half jaar deze weg gereed moeten zijn, voor de aanvoer van materialen. Het P.Z. E.M.-terrein zal ook de beschik king kunnen krijgen ovec. een spooraansluiting. Eerst wanneer, vermoedelijk in 1951, het gehele poldertje opgespoten is, zal de koopprijs kunnen worden vastge steld. Opgemerkt zij, dat van de Raad van Bestuur der P.Z.E.M. nog goedkeuring moet worden verkre gen en van de Verg. van Aan deelhouders machtiging. DE MARINE. Wat de verkoop van het reeds opgespoten terrein voor de Mari ne betreft, delen B. en W. in de toelichting mee, dat het wenselijk is, dat het Rijk gebonden wordt, omdat het nog enige jaren kan duren eer de Marine hierop eta blissementen gaan vestigen. Het gaat er hier om, dat en Rijk en gemeente ln principe een ac- coord aangaan. Het terrein voor de Marine zou ook zeer geschikt zijn voor indu strie, maar B. en W. zeggen, dat er geen aanwijzingen zijn, dat zich hier spoedig industrie zal gaan vestigen. Overigens is hiervoor toch wel het terrein te vinden. JEUGDHERBERG. Verleden jaar besloot de raad Bij ztjn bezoek aan Mexico heeft Prins Bernhard aan de Mexicaan se president het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt. Hijzelf ontving de ke ten in de orde van de Azteekse Adelaar. In Willemstad wil men dit jaar een zwemtocht organise ren over het Hollands Diep. Mis schien iets voor adspirant Kanaal zwemmers? In Alphen (N.B.) heeft men een Frankische be graafplaats ontdekt. Verschillen de belangwekkende oudheidkun dige vondsten werden gedaan. - Op het graf van Jan van Hooff, de Nijmeegse padvinder, door wiens moedig optreden de Waal brug behouden bleef, is een monu ment onthuld, Amsterdam werd gisternacht voor een groot gedeelte ln het donker gezet door een storing in het electrisch net. Geheel Oost, Zuid en een gedeelte van het Centrum waren versto ken van licht. Na ongeveer 2 uur had men overal weer licht. Voor de eerste keer heeft men thans jubilarissen bij de radio. Het zijn de heren P. C. Tolk, lange tijd omroepleider van de N.C.R.V. en R. Visscher, technisch chef in de A.V.R.O.-studio, die beiden 25 jaar in het radiobedrijf werkzaam zijn. De Chinese communisti sche leider Mao Tse Toeng en zijn minister van binnenlandse zaken, Tsjou en Lai, zijn weer in China terug na hun bezoek aan Stalin. De vogelpest breidt zich sterk uit; in Verviers werden 400 kip pen afgemaakt, terwijl op andere plaatsen uit voorzorg honderden nog gezonde dieren werden gedood Ongeveer 120.000 man tech nisch personeel en metaalarbei ders in en om Parijs staken mo menteel. Overal in Frankrijk neemt de arbeidsonrust toe. De 71-jarige Edgar Torres uit Texas is vader geworden van een drie ling; 2 der kinderen zijn in leven. Uit zijn vorige 6 huwelijken had de gelukkige vader reeds 36 kin deren in leven. Een luipaard die uit de dierentuin ontsnapte bracht Zaterdag de gehele Amerikaanse stad Oklahoma in beroering. Bij het bombardement van Kongmoen in Kwantoeng door de nationalis ten zouden 2000 slachtoffers ge vallen zijn. OPENBARE KLEUTER SCHOOL. Gezien de urgentie van de bouw van een openbare kleuterschool in het nieuwe stadsdeel, stellen B. en W. de raad voor in principe te besluiten tot de bouw van een semi-permanente school op het terrein begrensd door de Irislaan, Mesdaglaan en Jozef Israëllaan. De opzet is een kleuterschool met 3 lokalen voor circa 100 leerlin gen, waarvan de totale kosten op f35.000.worden geraamd. Zo spoedig mogelijk zullen definitie ve plannen ter tafel komen ert zal bouwvolume aangevraagd worden. SUBS: IE BIJZ. KLEUTER* SCHALEN. B. en W. stellen verder voor over te gaan tot verhoging van de subsidie voor het Bljz. Kleu teronderwijs. Zij willen dit echter niet volgens de „oude" methodé doen, n.l. een vast bedrag per leer ling, doch rekent-g houden met de vaste kosten en met de varia bele kosten van jaarwedden en lonen. Hierbij zal kunnen wordeii uitgegaan van de schaal in art, 28 der L.O.-wet 1920. B. en W. willen nu by een mi nimum aantal leerlingen van 41 de jaarwedden vergoeden van I hoofd en 1 leerkracht. Voor elké 45-tal leerlingen meer zal boven dien vergoeding plaats vinden van de jaarwedde van een leerkracht. Voor scholen met minder dan 41 leerlingen stellen B. en W. een overgangsregeling voor, terwyi d« scholen waar halve dagen onder- wys gegeven wordt slechts d« helft krijgen. Overigens wenseij B. en W. waarborgen, als inzage der boeken en het goedkeuren vart de begroting en rekening door B. en W. Tenslotte komen B. en W. met het voorstel de kosten voor op halen van het „bedrijfsvuil" ali volgt vast te stellen: voor de eer» ste emmer f8.per jaar, d< tweede f 10.derde f 12. vierde en volgende f15. Plan voor R.K. B.L.O.-school In overleg met het Katholieki Zeeuwse Centrum en de afdeling Onderwys hiervan heeft een klei ne commissie zich belast met het maken van plannen voor de op richting van een school voos B.L.O. voor Walcheren en Zuid» Beveland. De commissie zal ziel meer in het byzonder ook berade: over de plaats van vestiging dei school. Ook W. Z. Vlaanderen zal in de bestudering van het pro bleem worden betrokken. Onrust in de fruithandel. Er heerst onrust in de kringen van de fruitpachters, exporteuri en handelaren. Oorzaak is de uit de oorlogsjaren daterende pu bliekrechterlijke veilplicht vooj fruit, ln de zojuist genoemd^ kringen aangeduid met de daaj gangbare uitdrukking „veil" dwang". Uitgaande van het georgani» seerde bedrijfsleven worden ojj vele plaatsen in het land verga deringen belegd ter bespreking van middelen om te komen tot afschaffing van de veildwang voor fruit. Tegen een door de telers pri- vaatrechteriyk opgelegde veil plicht bestaat geen enkel be zwaar, maar een van bovenaf op gelegde veildwang belemmert da afzet, in het byzonder by export en stapelproducten, terwyl voorts de verplichte inschakeling van dq veilingen, een enorme verhoging van de kosten betekent, aldus de ze kringen. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met voornamelyk in de kustge bieden nog enkele verspreide sneeuwbuien. Meest matige wind met ongeveer dezelfde tempera tuur als Zondag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1