Overwinning van Labour te verwachten. NIEUWS T. N. I. vormt bet grootste probleem in Indonesië. C.B.T.B.-ers in West-Zeeuwsch-Viaanderen vierden zilveren jubileum. Ir. D. W. Stolp naar Wageningen. Einduitslag pas vanmiddag bekend. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Niet berekend voor het handhaven van orde en rust Anti-Amerikaanse demon stratie in België. Koninklijk paar naar Kaderdagen L. J. G. Kortgene. SNIPPER Uitgave Richting „Zeeuwsch Dagblad" ïoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 10, Tel. 2438, bij geen gehoor 1970 ot 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat (3, Tel. 2754; Middelburg, Korte Moordstraat 35; Tel admini- Itratie 2009; Telefoon redactie 1347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG. No. 1'35 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 21 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelbnrg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Dp- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 7.36 u., onder 18.12 u.; Maan op 10.13 u., onder з.08 u. Eerste kwartter. Hoogwater op Zaterdag 25 Febr. Vlissingen: 7.02 u. 1.35 m., 19.42 1.25 m.; Terneuzen: 7.25 u. 1.58 m., 20.04 u. 1.47 m.; Wemeldinge: 8.27 u. 1.27 m.. 21.05 u. 1.23 m.; Zierikzee: 8.08 u. 1.08 m., 20.46 u. 1.04 m. BRITTEN KOZEN GISTEREN EEN NIEUWE REGERING. De Britten zijn gisteren ter stembus getogen om een regering te kiezen voor de komende vijf jaar en daarmede hun uit spraak te doen over de afgelopen vijf jaar Labourregering. Vier uur nadat de stembureaux waren opengesteld, kon men, in een druilerige regen, lange rijen zien staan, waarop men de verwachting kon gronden van een record opkomst der stem gerechtigden. Dit bleek inderdaad het geval te zijn, want iets meer dan 85 kwam stemmen. De vanmorgen vroeg bekende uitslagen wijzen erop, dat de socialisten stand houden in de industriegebieden, ofschoon zij in sommige gevallen hun meerderheid verminderd zagen. De libe ralen leden een fiasco, evenals de communisten. Ongeveer 34.500.000 kies gerechtigden begonnen de dag met bij het ontbijt de laatste opwekkingen om de éne dan wel de andere partij te stemmen in hun ochtendblad te lezen. Er werd in 15000 stembureaux gestemd. Toen de stemming be gon, hadden Attlee en zijn vrouw reeds per brief hun stem uit gebracht. Dit was n.l. een nieu we faciliteit voor kiezers, die niet in staat waren naar het stembureau te gaan vanwege af stand of drukke werkzaam heden. Attlee en Churchill bezochten beiden hun kiesdistricten, waar tij werden toegejuicht en waar hun aanhangers en aanhangsters tich om hen verdrongen om hen de hand te schudden en hen hun genegenheid te doen blijken. DRUK GESTEMD. Te Coventry werd zó druk gestemd, dat de stembiljetten opraakten, zodat enkele kiezers hun stem niet konden uit brengen. Men neemt aan, dat iedere kiezer, die hierom van het stem bureau moest worden terug gestuurd, het recht heeft de Koning om een nieuwe verkie zing te verzoeken. Tenminste twee kiezers hecht ten zoveel waarde aan het uit brengen van hun stemmen, dat zij hiervoor een vliegtuig huur den. Een derde reisde speciaal van Italië naar Groot-Brittaii- nië, om te kunnen stemmen. In Zuid-Engeland begon het, twee uur voor het einde van de stemming, hevig te regenen, ten „Nauwelijks twee maanden na de overdracht van de souverei- niteit aan Indonesië zien wij ons geplaatst voor zeer ernstige politieke en militaire moeilijkheden, die de economie van het land onmiddellijk in gevaar brengen", aldus verklaarde een hooggeplaatst Indonesiër tegenover een A.N.P.-correspondent. Hiervan vormt de actie-Westerling, die het buitenland zozeer ge alarmeerd heeft, slechts een klein onderdeel. Een buitenlands waarnemer was van mening, dat de kern van alle moeilijkheden bestaat in het probleem van de T.N.I., het leger van de Republiek Indone sia, dat bij de overdracht van de souvereiniteit geworden is tot de strijdmacht van de Verenigde Staten van Indonesië. De leden van dit leger zijn de dragers van de strijdgedachte. Zij hebben veel offers gebracht voor de verovering van de onaf hankelijkheid en zij zijn zich dit terdege bewust. Men zou de mentaliteit van vele leden van de T.N.I. kunnen vergelijken met die van de „ille galiteit" onmiddellijk na de ca pitulatie van Duitsland in vele landen van West-Europa. De zittende autoriteiten heb ben vaak niet de moed om on redelijke eisen van deze oud- strijders te weerstaan. Het ge volg is, dat meer bekwame doch minder heldhaftige Indonesiërs, meestal afkomstig uit de gebie den, voorheen onder Nederlands bewind, voor deze nieuwkomers uit de Republiek Djogja moeten wijken. Een pas uit Nederland gerepa trieerd Indonesiër van Celebes, die voor enige maanden met veel succes zijn universitaire studie voltooide, en solliciteerde aan een der centrale departementen in Djakarta, verklaarde achter uitgezet te zijn voor een oud- strijder uit Djogja, die niet meer dan de lagere shool had door lopen. T.N.I. niet berekend voor zijn taak. Onmiddellijk samenhangend met het probleem van de T.N.I. is het vraagstuk van orde en vei. ligheid. De T.N.I. is getraind in de ondergrondse strijd tegen de Nederlandse troepen. De taak, die haar echter thans is opgedragen, verschilt geheel van de vroegere. Was voorheen het stichten van wanorde en ont wrichting van de samenleving vaak effectief, thans is hun taak veel meer opbouwend en con structief, nl. het scheppen van een sfeer van rust en veiligheid, waarin het normale leven weer kan opbloeien. Hierin ontbreekt het vele onderdelen van de T.N.I. aan ervaring en geschoold heid. Bovendien zijn hun metho den om de orde te handhaven aog te veel die van ondergronds verzet en het spelen van eigen rechter. Dit alles is nog aanmer kelijk verzwaard door do actie- Westerling, die de T.N.I. reeds zo spoedig voor een al te zware taak stelde. DeNederlanders hebben volledig begrip voor deze moeilijkheden. Van enig leedver maak is onder de Nederlanders in Djakarta zeker geen sprake, al was het alleen reeds, omdat men scherp inziet, dat Wester ling de toekomst van alle Euro peanen in Indonesië rechtstreeks in gevaar brengt. De schattingen. Bovendien is het gezag nog te veel in handen van hen, die de wapens bezitten. Men kent de aangelegenheid der aan onder nemingen opgelegde schattingen. Op zichzelf zijn de argumenten, die zij gebruiken voor het heffen van belastingen, nl. om de troe pen, die voor de veiligheid van de ondernemingen zorgen, te on derhouden, niet geheel onrede lijk. Immers, een van de grootste schaduwzijden van de T.N.I. als afwezig zijn van een effectieve intendance, waardoor salariëring en ravitaillering van de troepen geheel onvoldoende geschiedt. Dit gebrek is tevens de oorzaak, dat het militaire materiaal, dat door de Nederlandse troepen aan de T.N.I. is overgedragen, binnen te korte tijd geheel verbruikt is. Technici mist het Indonesische leger geheel. „Zolang deze situa tie duurt, is levering van b.v. Amerikaanse wapens en mate riële legeruitrusting geheel zin loos", aldus verklaarde onlangs een Amerikaanse autoriteit in Djakarta. Door sommige leidende figu ren uit de T.N.I. wordt dit gemis bijzonder scherp ingezien. Dit is duidelijk gebleken uit een on derhoud met kol. Djatikusuka, de directeur-generaal van de mi litaire academie te Djogja,die binnenkort naar Djakarta zal worden overgeplaatst. Hij ver klaarde letterlijk: „Wij zijn voor de opbouw van onze intendance geheel op Nederland aangewe zen. Amerikanen en Australiërs kunnen ons niet helpen. In de eerste plaats zou ons dit veel meer kosten en vervolgens ken nen zij ons land en ons volk niet". ongerieve van alle partijen. Om negen uur 's avonds (Brit se tijd) begon de telling, die binnen 24 uur zou zijn geëin digd. 267 zetels (in totaal zijn er 625) zouden nog in de nacht bekend worden, vóórdat de tel lers 6 uur rust zouden nemen. De einduitslag kan pas in de loop van de middag bekend zijn. De jongste vrouwelijke can- didaat, de 22-jarige June Prit- chard (Liberaal) verloor te Li verpool haar borgsom. LIVERPOOL EERST _GEREED. De eerste grote stad, die met de telling klaar kwam, was Li verpool. Van de negen afgevaar digden, die deze stad naar het Lagerhuis zendt, zijn er vier Labour en 5 conservatieven. In 1945 telde deze stad elf zetels, waarvan Labour er 8 bezette en de conservatieven 3. Bevin en Attlee werden in hun districten herkozen. Ondanks de regen waren dui zenden Londenaars 's avonds samengestroomd om de uitsla gen van de verkiezingen, die hoog boven hun hoofden in lichtende letters verschenen, gade te slaan. Voorts werd het publiek bezig gehouden met talrijke vermake lijkheden. Eén der meest inge nieuze hiervan waren figuurtjes van de partijleiders, die in een heksenketel roerden en wier ge zichten lachten of fronsten naar gelang de uitslagen. Koning George en Koningin Mary, die uit hoofde van hun positie zelf geen stem kunnen uitbrengen, hebben gisteravond in Buckingham-Palace per telex, radio en televisie de bekend making van de uitslagen gevolgd. Volgens de uitslagen van 6.15 uur hedenmorgen is de stand in de Britse verkiezingen als volgt: Labour 161 zetels: Conserva tieven 98 zetels; Liberalen 1 zetel; Communisten geen. Franse ontdekkingsreiziger in Zuid-Afrika. De Franse archeloog Marcel Hornet, die enkele maanden ge leden aan het hoofd van een ex peditie de oerwouden van de Amazone was binnengedrongen op zoek naar de legendarische hoofdstad van Eldorado, heeft een eerste communiqué uitgege ven. De Franse ontdekkingsreiziger heeft 't daarin o.m. over de moei lijkheden die moesten overwon nen worden om de „watervallen van de terreur", te bereiken. Hij brengt tevens verslag uit van de eerste resultaten, o.m. de ont dekking van duizenden jaren oude werkplaatsen, waarin 5 a 6000 jaar voor Christus voor werpen van gepolijste steen wer den vervaardigd. Hij heeft daar enboven een beschrijving gege ven van de gevolgde route in de streek „Tufo Santa Rosa" die tot dusver totaal onbekend is geble ven, daar de expeditie Rice hier over niets had medegedeeld. Tot slot omvat het eerste verslag van de Franse expeditie aardrijks kundige studies en fotorepor tages. Een delegatie van het Belgi sche comité ter verdediging van de vrede, bestaande uit majoor Dusesoi, vice-president van het comité, Bob Claesen, algemeen secretaris en Martha Huysmans, dochter van Kamiel Huysmans, heeft gistermorgen op de Ame rikaanse ambasade aan ambassa deur Murphy en de Amerikaan se generaal Lanham een nota overhandigd, waarin geprotes teerd wordt tegen de aanwezig heid van de Amerikaanse mili taire missie in België. De ambas sadeur ontving de delegatie en deelde haar mede de nota aan de Amerikaanse regering te zul len overmaken. De delegatie be gaf zich hierop naar het mini sterie van defensie, waar de nota bij ontstentenis van minis ter Deveze, werd overhandigd aan diens kabinetschef. Intussen hadden de leden van de Belgische Unie ter verdedi ging van de vrede postgevat voor de Amerikaanse ambassade, waar zij spreekkoren aanhieven met als slagzinnen: „Keer terug naar Amerika, generaal Lanham" en „Wij wensen vrede". Tegelijker tijd werden op grote schaal pam fletten verspreid met de op schriften: „De Belgische haven arbeiders zullen de Amerikaanse wapenen niet losen" en „Geen wapenen, geen generaals, doch vrede". De manifestanten droe gen kartonnen borden, waarop in beide landstalen te lezen stond „vrede". Na ongeveer een half uur voor de Amerikaanse ambas sade gedemonstreerd te hebben, waarbij een drietal personen door de politie werd opgebracht, begaven zij zich, met aan het hoofd het communistische Ka merlid Dispy, naar het ministerie van Landsverdediging. Nabij het ministeriegebouw drong de Rijkswacht, die in grote getale hier aanwezig was, de manifes tanten evenwel terug. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden heb ben het voornemen een officieel bezoek te brengen aan de Presi dent der Franse Republiek. Hare Majesteit en Zijne Ko ninklijke Hoogheid zullen op 23 Mei a.s. in Parijs aankomen en op 26 Mei de Franse hoofdstad weder verlaten. Volgens een coimnuniqué van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken „zal de Franse regering zich gelukkig achten H. M. de Koningin der Nederlan den, die de wens te kennen heeft gegeven een bezoek te brengen aan de President van de Repu bliek, te ontvangen". Hongaarse stap bij Engeland en de V.S. De Hongaarse regering heeft in twee nota's aan de legaties van Engeland en de V.S. te Boedapest geëist, dat het diplo matieke personeel te Boeda pest van beide landen wordt ingekrompen en dat de Britse en Amerikaanse functionarissen, die genoemd zijn in het spion- nageproces tegen Vogeler en Sanders, worden teruggeroepen. Vier jaar met aftrek geëist tegen Wreszynski. De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr de Muinck Keyser, eiste gistermid dag aan het eind van zijn re quisitoir in het proces tegen Wreszynski wegens voortgezette oplichting en oplichting meer malen gepleegd, vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van één jaar voorarrest. TRUMAN ZAL GEEN RECHT STREEKS BEROEP OP STALIN DOEN. Op een persconferentie heeft president Truman verklaard, dat hij geen reden zag voor een nieuw rechtstreeks beroep op de Sowjet-Unie, om een einde te maken aan de „koude oor log", daar hij geen enkel teken zag, dat zou duiden op Russi sche geneigdheid tot beëindiging van de huidige situatie. Wat kunnen de jongeren doen? Op de eerste der beide kader- dagen van de Landbouw Jonge ren Gemeenschap op Noord- Beveland, die gisteren en van daag te Kortgene zijn belegd, is vooral gesproken over de vraag, wat de jongerenorganisatie zelf standig kan uitvoeren. De eerste die na het openings woord van de streekvoorzitter, de heer KI. Buwalda, hierover het woord voerde, was de heer de Lange uit Goes. Wijzend op de zelfwerkzaamheid van de jongeren, hield hij een pleidooi voor een verhoging van de ac tiviteit. Het werk wordt maar al te vaak aan de ouderen over gelaten. Na de oorlog waarin men het zo roerend eens was zijn grote desillusies gekomen. Het is nu de taak der jongeren om „mannen" naar voren te brengen, die in het organisatie leven hun taak met succes weten waar te nemen. Volgens spr. zou het aanbeveling verdienen, dat de leden studie maakten van spreken in het openbaar. Hij achtte samenwerking ten zeer ste geboden en noemde in dit verband de Zeeuwse Agrarische Raad, terwijl ook de jongeren zich langzamerhand zullen moe ten inwerken in de problemen, waarover thans de ouderen moe ten beslissen. Hij eindigde met de opwekking de toekomst hoop vol tegemoet te zien. Des middags sprak de heer M. J. C. Kosten, de streekvoor zitter van Tholen en St.-Phi- lipsland, over de „Kaderoplei ding der landbouwjongeren". Ook hij bepleitte meer activi teit, daarbij meer ingaand op het organisatorische werk. Hij merk te in zijn betoog op, dat niet de leden zich naar het bestuur moe ten richten, doch omgekeerd. Na hem hield Mevr. Huisman- Griep uit Rilland-Bath een boek bespreking. Na een algemene uiteenzetting, hoe een boek be sproken dient te worden, be handelde zij enige gedeelten uit het boek van Den Doolaard: „Het verjaagde water". Een gezellige avond, waaraan verschillende L.J.G.-orkesten medewerkten en die gevuld werd met zang, declamatie en korte schetsjes, besloot de eerste dag. Met het releveren van het vele, dat gepasseerd is, begon de voorzitter, de heer J. de Feijter, uit Schoondijke, toen hij, na allen verwelkomd te hebben, een his torisch overzicht gaf. Hij ver telde, dat in 1925 een aantal prot.-chr. boeren uit W.-Z. Vlaanderen o.l.v. de voorzitter der afd. O.-Z.-Vlaanderen, de heer Joh. de Feijter uit Zaam- slag, bijeenkwam en besloot tot oprichting va een C.B.T.B.-af- deling in West. Staande de ver gadering'traden 33 personen toe als lid. Het bestuur bestond uit de heren J. C. Quist, F. Hameling, W. de Hullu, J. H. de Buk, G. Weijns, W. Dekker en J. de Feijter. Het was een schokken de gebeurtenis, de oprichting van de nieuwe afdeling, welke als totaal overbodig werd be schouwd. De leden werden aan vankelijk niet bepaald vriende lijk aangezien, maar gelukkig kwam hierin allengs verande ring. Al spoedig werden verschil lende zaken, als een eigen keu ringsdienst, verkoop van zaai en pootgoed, ter hand genomen. Na korte tijd verliet de heer Quist het bestuur en volgde de heer Hameling hem op als voor zitter. Na hem kwam de tegen woordige voorzitter. Ter illustra tie van het feit, dat men vroe ger met heel wat geringer gelds bedragen werkte, vertelde de heer de Feijter, dat de inkom sten in het eerste jaar f306.60 - - bedroegen en de uitgaven militair apparaat bestaat in het f 253.17; de contributie bedroeg OPRICHTING IN 1925 WAS EEN SCHOKKENDE GEBEURTENIS. Het heeft de afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen van de Chr. Boeren- en Tuindersbond niet ontbroken aan belangstelling in de gisteren in café „de Vuyst" te Oostburg gehouden feeste lijke vergadering t.g.v. het 25-jarig bestaan. Nog is er heel veel te doen voor de C.B.T.B. in dit deel van Zeeland, maar het was toch goed even stil te staan bij deze mijlpaal en even terug te blikken op de vele moeilijkheden, welke overwonnen moes ten worden in de afgelopen kwarteeuw. f 1 per jaar! Tot de crisisjaren met zijn ontzaglijke moeilijk heden verliep het verenigings leven zonder schokkende ge beurtenissen. Het ledental nam gestadig toe. In 1932 kwam ein delijk de erkenning van de eigen keuringsdienst. Een stille hulde bracht de voorzitter aan de overleden secretaris, de heer J. Ramondt, die in de zware crisisjaren ont zaglijk veel werk verzet heeft. In 1941 verbood de bezetter de organisatie en op 21 April 1945 werd de eerste vergadering weer gehouden. De heer de Feijter herinnerde nog aan de chaos, die de oorlog in W.-Z.- Vlaanderen achterliet en riep op tot hernieuwde activiteit en paraatheid, vooral op geestelijk gebied. Hij vroeg dit niet alleen van de mannen, maar ook van de vrouwen en de jongeren. Ir WANSINK. De taak om een feestrede te houden was" toebedeeld aan ir G. Wansink, secretaris van de landelijke C.B.T.B., die de plaats van de boer en in het bijzonder van de christenboer, in volk en wereld besprak. Vroeger jaren sprak men daar niet veel over, zei ir Wansink. Toen deed ieder wat zijn hand vond om te doen. Maar tegenwoordig, nu we min of meer in de put zitten, gaat men zich meer afvragen wat de taak is van al degenen, die in het bestaan van een volk hun plicht vervullen. Opmerkelijk is het, dat ook in niet landbouw- kringen men de grote betekenis gaat beseffen van de plaats wel ke de landbouw inneemt. Dat bij het eindigen van de Marshall hulp in 1952 de landbouw 60 van de export voor zijn reke ning neemt, bewijst wel de be langrijkheid. De heer Wansink wees erop, dat het de regering nog steeds niet gelukt is of ze heeft, het niet gewild ons volk duidelijk te maken in wel ke moeilijke omstandigheden ons land verkeert. Om uit de moei lijkheden te geraken, zou het zeer eenvoudig zijn de levens standaard te verlagen. Een an dere weg is: de uitvoer te ver hogen. Nu kan men dat op twee manieren doen. Men kan wat soberder gaan leven, minder ar tikelen importeren, waarvan de C.B.T.B. geen tegenstander is. In 't algemeen vindt men ech ter, dat de landbouw dan maar moet beginnen. Men kan ook de productie gaan verhogen. Op Birkhoven is meermalen hier over gesproken en daar is ook opgemerkt, dat men de christen- boer eigenlijk zou moeten ken nen aan zijn land, door de wijze van behandeling; het moet zo veel mogelijk dienstbaar worden gemaakt. Verder sprak ir Wansink over de betekenis en taak van de chr. «organisatie in het kader van de P.B.O. Hij wees in dit verband op de wet op de aard appelmoeheid, voor de uitvoering waarvan de plaatselijke organi saties de verantwoordelijkheid dragen. Spr. wees er met nadruk op, dat men niet alles van de top van een organisatie moet verwachten, maar dat het voor een groot deel van de afdelin gen moet komen. De kracht van de C.B.T.B. ligt in de 30.000 ledën; het is hun taak om de dingen uit de practijk aan de orde te brengen. Een andere taak, die de leden hebben, is de roeping als christen tegenover collega's, aldus ir Wansink. FELICITATIES. Een jubileum als dit noodt tot spreken en dus was het geen wonder, dat verscheidenen de jubilerende afdeling geluk wensten. De ere-voorzitter, de heer M. Quaak, deed dit uit voerig en herinnerde daarbij aan hetgeen in de achterliggende 25 jaar gebeurd is in de orga nisatie en gedurende de oorlog in West-Z.-Vlaanderen. Als er één millioen mensen in ons land gedupeerd zijn, zouden de lasten eigenlijk over 10 mil lioen moeten worden verdeeld vond hij. De voorzitter van de C.B.T.B. in Zeeland, de heer C. de Putter, wees op de grote reden tot dank baarheid voor de groei van de afdeling, die begon met 30 leden en thans ver over de honderd telt. Ook wees hij op de belang rijke positie, die de C.B.T.B. tegenwoordig inneemt, waar voor het nodig is, dat de pro blemen vanuit een eigen christe lijk visie bezien worden. De heer J. J. Knibbe, secretaris van de C.B.T.B., vergeleek de afdeling met een jongen, die verliefd is op een meisje en haar niet dan na ontzaglijke moeite krijgt. Hij uitte zijn lof voor hetgeen in W.-Z.-Vlaanderen bereikt is door de C.B.T.B.-ers en wenste hen ook geluk met hun zilveren ju bileum namens de afd. Zuid- Beveland. Verder feliciteerden nog na mens de C.J.B.T.O.-afdeling de heer A. v. d. Ree, mej. M. Haak namens de afd. van 'de C.B.P.M. en de heer E. Dekker sprak nog als vice-voorzitter. Na het officiële gedeelte kwam de ontspanning. Leden van de Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" zongen verschillende liede ren, jongeren leverden een schetsje en voor de inwendige mens werd goed gezorgd. Het slotwoord werd gespro ken door ds Servaes van Gent, die wees op de betekenis van de christelijke organisatie in tegenstelling met andere organi saties, welke alleen maar stoffe lijke zaken willen behartigen. Maar, waarschuwde ds Ser vaes, het is niet genoeg slechts de naam te hebben, de daad moet er ook zijn! H. M. KONINGIN JULIANA IN SANKT ANTON AANGEKOMEN. H. M. Koningin Juliana dankt de 13-jarige Elisabeth Tschol, het dochtertje van de skileraar der Prinsesjes, voor de bloemen die Elisabeth haar bij aankomst in Sankt Anton overhandigde en het gedicht, dat zij erbij opzegde. V.l.n.r. Elizabeth Tschol, H. M. de Koningin, Prinses Irene en Prinses Margriet. Benoemd tot wetenschappelijk onderzoeker op gebied der waterhuishouding. Ir D. W. Stolp, Consulent bij de Z.L.M., is per 1 Mei te Wa geningen benoemd tot weten schappelijk onderzoeker op liet gebied van de waterhuishouding in de tuinbouw bij de afdeling Tuinbouw van de directie van de landbouw. Naar aanleiding van deze be noeming hadden wij gisteren een onderhoud met hem. „Gedurende enkele jaren", zo vertelde de heer Stolp, „is door de landbouw een onderzoek in gesteld naar een waterhuishou ding op het meest gewenste grondwaterniveau. Hoewel men nog lang niet alle problemen heeft opgelost is men toch reeds een aardig stuk gevorderd. De tuinbouw moet daarentegen met dit onderzoek nog een begin maken. Dit zal geschieden on der leiding van een commissie, waarin een aantal hoogleraren van de Landbouwhogeschool te Wageningen zitting hebben en waarvan ir G. de Bakker, de Inspecteur voor Tuinbouwkundig Onderzoek, de leiding heeft." De V.S. zijn nagenoeg gereed met de voorbereidingen voor een nieuwe noodlening aan Joego slavië. Te Bern wordt een proces gevoerd tegen de boord werktuigkundige Willi Gerber, die ervan beschuldigd wordt be langrijke militaire inlichtingen aan de Franse, Britse en Ameri kaanse geheime diensten te heb ben verkocht. Aan de Sowjet- schrijver Ilja Ehrenburg, die door het permanente comité van het wereldcongres voor de vrede naar Parijs was uitgenodigd, is een visum voor Frankrijk ge weigerd. Gisteren heeft een militaire rechtbank te Rome het proces geopend tegen ex-maar schalk Rodolfo Graziani, die wordt beschuldigd van oorlogs misdaden en collaboratie met de Nazi's. Langs diplomatieke weg zijn onderhandelingen gaan de over de totstandbrenging van „Finebei", de regionale economi sche groep, die Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxem burg zou omvatten. -» De Spaan se politie heeft de hertogin van Valencia gearresteerd. Zij is vroeger reeds verscheidene ma len gearresteerd wegens monar chistische neigingen. Na een tweedaags bezoek aan de Duit se hoofdstad is minister Stikker gisteravond per auto naar Den Haag vertrokken. Prins Bern- hard is gistermorgen met zijn eigen Dakota van Curasao naar Mexico vertrokken. Op 22 Februari is de „Volendam" met 2040 passagiers uit Tandjong Priok naar Nederland vertrok ken. Gistermiddag is de 26- jarige S. S., van Poolse nationa liteit, met zijn motor tegen de neergelaten afsluitboom van dè Hoornbrug te Den Haag gereden en op slag gedood. Op het Weesperplein bij de Diamant beurs te A'dam, is gistermorgen het monument van Joodse er kentelijkheid (voor de hulp, die gedurende de bezetting aan de Joodse landgenoten werd ver leend), onthuld. Bij de vee houder Noom te Beesd bracht een koe drie kalveren ter we reld. Opnieuw hebben twee gedetineerden uit het interne ringskamp Carel Coenraadpolder te Finsterwolde kans gezien te ontvluchten. Gistermiddag is de 4-jarige Tineke Kruit uit Zaandam tegen de rijdende kolkzuiger van de gemeente lijke reinigingsdienst aangelopen en gedood. De heer J. van de Kieft, voorzitter van de Ned. Dagbladpers en president van de internationale organisatie van dagbladdirecteuren, is per K.L.M. naar Indonesië vertrok ken, waar hij gedurende twee maanden een oriënterende stu die-reis maken. Veelzijdig werk. Het werk, dat ir Stolp te ver richten krijgt, is wel zeer veel zijdig. Want het onderzoek grijpt in verschillende wetenschappen als de bodemkartering, de plan- tenphysiologie etc. „Het is nog een jonge weten schap", aldus ir Stolp, „en het gaat er maar om, dat men te weten komt, welke eisen be paalde gewassen stellen, waar mee meteen de vraag rijst, hoé men aan deze eisen kan voldoen. Genoemde commissie wil nu trachten na te gaan, of een bepaald ingrijpen in de grond door het wegnemen van sto rende lagen of het mengen van bepaalde lagen verbetering kan brengen in het zgn. „op gevend vermogen" van de grond. Naast irrigatie en besproeiing kan men de waterstand door stuwing verhogen, wat overi gens alleen in zoetwatergebieden mogelijk is." Van grote betekenis voor Zeeland. „Voor Zeeland is een derge lijk onderzoek van zeer grote betekenis. Want de fruitteelt in velé delen van deze provincie kampt vooral in Juni met een verdroging, die zeer ongun stig werkt op de groei. Ir J. Buteyn, werkzaam op Zeelands Proeftuin, heeft hier dan ook een onderzoek zij het zijdelings ingesteld. Interessant is daarom de vraag in welke maanden van het jaar een tijdelijk hogere waterstand bepaald schade doet en in welke maanden niet. Men heeft hier óók wat de landbouw be treft nog een volkomen braakliggend terrein te be werken." Wat ir Stolp voor Zeeland betekende. Men zal ir Stolp node zien vertrekken in Zeeland. Hij be kleedde tal van functies. Voor hij bij de Z.L.M. werkzaam was, was hij voor het Rijkslandbouw- consulenfschap in Noord-Zeeland en Goeree-Overflakkee belast met onderzoek en voorlichting betreffende de zoute gronden. Vanaf Februari 1947 werkte hij als consulent bij de Z.L.M. Daarnaast is hij leraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Goes, heeft voorts zitting in de commissie van beheer van het Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek te Goes, is hij lid van het Dagelijks Bestuur Commissie Waterbeheersing en Verzilting, is hij Emigratiecom missaris van het Alg. Landbouw Emigratie Comité (A.L.E.C.), secretaris van de Bond van Ge diplomeerden, secretaris van de commissie voor Drinkwatervoor ziening, bestuurslid van de landbouwkundige kring en advi seur van enkele bedrijfsstudie- groepen. Dient tenslotte nog vermeld te worden, dat ir Stolp teven» in landbouwkringen grote be kendheid genoot door het orga niseren van buitenlandse excur sies op landbouwgebied. Mexicaanse onderscheiding voor H. M. de Koningin. Aan Koningin Juliana werd door dr Miquel Aleman, presi dent van de Ver. Staten van Mexico, de grote keten van de Mexicaanse Orde van de Az teekse Adelaar verleend, als be wijs van de gevoelens van grote vriendschap van de president jegens Hare Majesteit, alsmede van de hartelijke betrekkingen, welke tussen de regeringen en de volken van beide landen be staan. De grote keten van de Az teekse Adelaar is de hoogste rang van de Mexicaansg Orde en wordt alleen aan souverei- nen en staatshoofden verleend. DE BILT-ZEGT-. Veel bewolking. Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen. Zwakke tot matige en aan de kust later vrij krach tige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets hogere tem peraturen dan Donderdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1