Eervolle 1-0 nederlaag van 't Nederlandse elital te New Castle. NIEUWS Minister Lieftinck sprak urenlang over financiële problemen. Samenwerking tussen Kon. Ned. Marine en de Alris is goed. „Grijpskerke gaat een glorieuze toe komst tegemoet". Sterke achteruitgang van de geiteii- stapel in Zeeland. Buitenlandse politiek. Engels B-elftal voldeed niet aan de verwachtingen SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Staatssecretaris Moorman terug in Nederland. Geitenfokkers vergaderden te Middelburg. De „Pasteur" vermoedelijk morgen in Amsterdam. Uitgave Jtichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, TeL 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Se JAARGANG No. 1491 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 29 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E, Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.38 u., onder 18.20 u.; Maan op 9.48 u., onder 1.54 u. Hoogwater op Vrijdag 21 Febr.: Vlissingen: 6.15 u. 1.53 m., 18.47 u. 1.45 m.; Terneuzen: 6.40 u. 1.75 m., 19.10 u. 1.68 m.; Wemeldinge: 7.48 u. 1.38 m„ 20.16 u. 1.39 m.; Zierikzee: 7.27 u. 1.17 m., 19.57 u. 1.19 m. T/an het onlangs verschenen v boek van dr Bruins Slot „Be zinning en Uitzicht" is een groot gedeelte gewijd aan de buiten landse politiek en meer speciaal het federalisme. Het gaat hier over een belang rijk en zeer actueel onderwerp, dat de algemene belangstelling meer dan waard is. WIJ geven daarom eerst in een paar artikelen een kort overzicht van 't betoog van dr Bruins Slot, waarop dan enkele critische op merkingen volgen. Do schrijver wijst er terecht op, dat er wat betreft de buitenland se politiek veel veranderd is de laatste jaren. Terwijl er vroeger voor deze zaak betrekkelijk weinig belang stelling was, kan nu gesproken worden van het primaat der bui tenlandse politiek. Dat geldt zowel voor de grote als voor de kleine landen. De V. S. b.v. hebben lange tijd zich geconcentreerd op Amerika zelf. Allereerst het eigen land. En zeker geen bemoeienis met de oude wereld. Die tijd is echter .voorbij. Voor goed. Het lot van de V. S. wordt niet meer bepaald door de wijze waar op zij hun binnenlandse aangele genheden regelen, maar door de wijze waarop zij buitenlandse po litiek voeren. In Nederland is het niet anders. Sinds het einde van de Successie oorlog heeft het, afgezien van en kele intermezzi als b.v. de Fran se revolutie, de Belgische en de Luxemburgse kwestie, geen posi tieve buitenlandse politiek meer gehad. De oorlog van 1940 en wat daarop volgde heeft een volkomen verandering gebracht. De oorlog heeft ons land isolationist af ge maakt. En na de oorlog, zijn wij, mede door de omstandigheden in die nieuwe positie gebleven. T~\ e gevolgen daarvan zijn niet voor alle landen gelijk. Ter wijl de V.S. in de Westelijke we reld een leidende positie innemen, kunnen de grote landen een veel sterkere mate van zelfstandigheid ontwikkelen dan b.v. het kleine Nederland. Dit blijkt uit het feit, dat hetgeen aan Nederland in In- doiesië werd ontzegd, aan Frank rijk in Indo-China werd toege staan. Dit noopt tot een politiek, die er op gericht moet zijn om in de Westerse wereld een zekere mate van machtsevenwicht te schep pen, waartoe b.v. de Eenelux kan meewerken. IA r Bruins Slot is van oordeel, dat wij ais christenen, ons niet maar zonder meer bij de nieuwe koers hebben aan te slui ten, maar dat wij hier welbewust positie hgbben te kiezen. Aan de politiek van het eigen belang hebben wij reeksen van oorlogen te danken, terwijl daar bij de strijd om het recht, de be vordering van de wereld-rechts orde uit het oog wordt verloren. Toch is die zorg ons evenzeer opgedragen als die voor de natio nale rechtsorde. En 't gaat daar bij over precies dezelfde vragen, waarmee wij ook op nationaal ge bied te maken hebben. Over de vraag: macht of recht. Over de vrijheid. Over het absolutisme en over de totalitaire staat. En daar gaat het er over op een wereld schaal. V o heeft stadhouder Willem III het gezien. Hij volgde een christelijke wereldpolitiek. Hij wist in deze verscheurde wereld vorm te geven aan een politiek ideaal dat in zijn wezen een christelijk ideaal was: de staat der vrijheid. Daarom is neutraliteitspolitiek zoals wij die gekend hebben, prin cipieel uit de boze. Het mag ons niet onverschillig laten, waar in enig conflict het recht is. Toen in 1939 de wereldoorlog uitbarstte waren wij neutraal. Met het gevolg, dat het van de omstandigheden alhing aan welke kant wij in de oorlog zouden wor den betrokken. Gelukkig was het aan de goede kant. MEISJES VERDRONKEN. In de nabijheid van Heeren veen zijn gistermiddag twee meisjes, dochters van de veen arbeider S. Bloem, verdronken. Een nichtje van deze meisjes, de 12-jarige Jeltje Piek uit het naburige Nieuwebrug, had met de eveneens 12-jarige Jeltje Bloem per fiets een boodschap gedaan in het dorp Winjeberd. Na hun terugkomst zouden zij door de 17-jarige Aaltje Bloem met een boot over de vaart worden overgehaald. De drie meisjes gingen met de beide fietsen in het ranke bootje. Door dat onder het varen één der meisjes viel sloeg het bootje om en geraakten alle drie te water. Jeltje Piek wist de wal te be reiken en waarschuwde haar ouders en buren, die te hulp snelden, maar wegens de vrij grote afstand kwam deze hulp te laat, zodat de beide meisjes Bloem verdronken.. Westerling is onvindbaar. Naar aanleiding van het be richt, dat Westerling naar Sin gapore is gevlucht, heeft de re gering der R.I.S. aan Groot- Brittannië om hulp verzocht. Aan de R.I.S. is medegedeeld, dat in Singapore geen spoor van Westerling of diens gezin is ontdekt. In welingelichte krin gen werd gezegd, dat het nog ■steeds niet zeker is of Wester- ng Indonesië heeft verlaten. De pessimistische verwachtingen omtrent de uitslag van de wedstrijd te New Castle tussen het Nederlandse elftal en Enge land B., die alom'heersten en die na de teleurstellende resul taten van de laatste wedstrijden ook volkomen gerechtvaardigd waren, hebben blijkbaar een goede invloed gehad op het eer gevoel van het Oranjeteam. Het verloor weliswaar met 10, maar de nederlaag was zeer eervol. Naar schatting waren er on geveer 55.000 toeschouwers, toen beide ploegen aantraden op het slechte veld van het St.-James- park. Gedurende de eerste hejft waren de Engelsen meestal in de meerderheid, zonder dat ze er echter in slaagden hun over wicht in doelpunten uit te druk ken. Vastberaden en zeker speel de de Nederlandse verdediging. Vooral Kraak was in voortref felijke vorm en hij onderscheid de zich door tal van prachtige saves. Overigens bepaalden de Ne derlanders zich niet tot verde digen. Zij opereerden door mid del van lange centers, die meestal hun man vonden, en dank zy dit accurate, open spel konden ook zij vele aanvallen opbouwen. De gelijke stand met rust was dan ook zeker niet on verdiend, want al hadden de Engelsen dan ook doorgaans ge domineerd, de geestdrift der Nederlanders vormde een vol doend tegenwicht. DE TWEEDE HELFT. In de tweede helft was het dekken der Nederlanders, dat vóór rust nogal wat te wensen had overgelaten, veel beter en de verdediging bood kranig het hoofd aan de veelvuldige En gelse stormlopen, waarbij Ter louw midvoor Lofthouse nauw lettend bewaakte. Naarmate de tijd verstreek, deed de vermoeid heid zich bij onze landgenoten gelden en de gastheren waren vrijwel voortdurend in het of fensief. Vele aanvallen bleven echter steriel, doordat Shack- leton en Mannion te wild en daardoor onzuiver schoten. De vleugelspelers, en met name de linksbuiten Mullen van Wol verhampton, waren trouwens ook niet erg goed op dreef. Toch werd de Engelse druk ten leste te zwaar en in de 28e minuut slaagde Lofthouse er eindelijk in Terlouw te ontlopen en een voorzet van links op te pikken. Zijn schot, zuiver geplaatst, gaf Kraak geen schijn van kans (1—0). Tot het eind van de wed strijd bleven de Engelsen sterker zonder dat zij echter ook maar bij vlagen het internationale peil konden bereiken. De Nederland se ploeg verdiende grote lof. Onze landgenoten waren supe rieur wat het teamwerk betrof, maar in de tweede helft kwa- Havilland jachtvliegtuig maakt noodlanding. Gistermiddag drie uur maakte een éénmotorig Havilland jacht vliegtuig uit Gilze-Rijen in de uiterwaard van de Maas onder Overasselt, recht tegenover Grave, een noodlanding wegens motorstoring, een z.g. buiklan ding. De bestuurder, de tweede luitenant Hassel, bleef onge deerd. Het toestel werd aan propeller en landingstoestel licht beschadigd en liet een remspoor van 75 meter op de grond na. Een nadelig saldo van f 220 millioen. (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Lieftinck, die nimmer kort van stof is, heeft gister middag drie en een half uur lang getracht de aandacht van de Eerste Kamerleden vast te houden. Voor een groot gedeel te lukte hem dat wel. Zijn rede was voortreffelijk gedocumen teerd. Drie belangrijke vraagstukken nam hij onder de loupe: het monetaire, het budgetaire en het fiscale beleid. Voor het eerste punt kunnen we grotendeels verwijzen naar ons verslag van Maandag. Wat betreft het binnenlandse mone taire evenwicht wees de minis ter er op, dat begrotingstekor ten in de toekomst veel gevaar lijker zullen worden. Wat betreft een evenwicht naar buiten was minister Lief tinck minder optimistisch. Is de devaluatie gunstig geweest voor de inwisselbaarheid van de va luta? In ieder geval wordt deze inwisselbaarheid en de liberali satie van het handelsverkeer nagestreefd. De voorwaarde voor deze libe ralisatie is echter: het tot stand brengen en het behoud van het interne monetaire evenwicht. Dit is trouwens ook nodig voor de realisatie van de Benelux. Voor de Europese samenwerking is het vooral van belang, dat de betalingsbalansen der deel nemende landen in evenwicht zijn. DE GEVOLGEN DER DEVALUATIE. Het bereiken van een bud getair evenwicht vond minister Lieftinck niet zo belangrijk als het monetaire evenwicht. Een budgetair evenwicht is in ieder geval geen absolute eis. Het di rect effect van de devaluatie op de begroting bedraagt f 180 mil lioen, waaronder is inbegrepen een f 20 millioen, die werden uitgetrokken voor de subsidië ring van het levensmiddelen pakket. De kosten der verhoging van de pensioenen en salarissen bedraagt f 100 millioen. Boven dien heeft het ongunstig effect van de R.T.C. ons nog f 160 mil lioen gekost. Hiertegenover staat dat de opbrengsten van de be lastingen dit jaar geschat wor den op f220 millioen. Er blijft dus een nadelig saldo van f220 millioen over. Dit tekort geldt dus de gewone dienst. Op de kapitaaldienst staat echter nog een nadelig saldo en wel van f390 millioen. Grote voorzichtigheid is dus vereist. Aan Nieuw-Guinea is een erediet van f 5 millioen toegestaan. Als er nog meer credieten verleend moeten worden dan zal dit bij de Staten-Generaal aanhangig worden gemaakt. Omstreeks 20 Maart zal te Djakarta de ministersconferentie worden gehouden. Dan zullen de credieten aan de R.I.S. ter spra ke gebracht worden. SOEPELE BELASTING ONTVANGERS. Sprekende over het fiscale beleid merkte minister Lieftinck op, dat veel belastingaanslagen tegelijk of kort na elkaar wor den verzonden. Dit is echter be slist noodzakelijk om de grote achterstand in te lopen. De ontvangers zullen echter soepel optreden bij de inning van deze aanslagen. Van een verhoging van de in directe belasting wilde minister Lieftinck niet weten. Daardoor zouden de grote gezinnen gedu peerd worden. Na een korte repliek werden deze algemene beschouwingen beëindigd, terwijl tevens de be groting van het ministerie van Financiën werd aangenomen. Padvindsters vierden verjaar dag van Chief Guide. De padvindsters in de gehele wereld hebben gisteren de ver jaardag van haar Chief-Guide Lady Baden Powell gevierd. Ook wijlen Lord Baden Powell, stichter van de padvindersbewe ging, was op 22 Februari jarig. Te Goes vond gisterochtend een vlaggenparade plaats, waarbij ook de padvindsters van het Leger des Heils tegenwoordig waren. Iedere padvindster en kabouter droeg gisteren de klimop-rank en het sneeuw klokje. Des avonds vond in het Leger des Heils een gezellige bijeenkomst plaats, waar de di verse vendels aan medewerkten. Deze avond werd besloten met het uitspreken van de padvind- stersbelofte. men zij snelheid en uithoudings vermogen tekort tegenover de uitstekend getrainde profs, en dit verklaart hun kleine, zeer eervolle nederlaag. Kraak en Terlouw waren de uitblinkers in onze wakkere ploeg. Ook Roosenburg, die kort voor het eindsignaal een hoofd wonde opliep, weerde zich ge ducht. Directeur Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland benoemd. Het bestuur van het Bouw bureau voor de Landbouw in Zeeland heeft benoemd tot ar- chiteet'-directeur van dit bureau, de heer H. Nienhuis, hoofd van de afdeling Boerderjjenbouw van de Wederopbouw en Volks huisvesting te Groningen. De heer Nienhuis was van 1946 tot 1948 werkzaam in Mid delburg als plaatsvervangend rayonchef voor Walcheren op het Bureau Wederopbouw. Het ligt in de bedoeling van de heer Nienhuis om uiterlijk 15 April zijn werkzaamheden in Zeeland te gaan beginnen. Er worden thans nog werk zaamheden voor het bureau in Middelburg verricht door het landelijk Bouwbureau in Den Haag. Deze werkzaamheden zul len met ingang van April door het bureau Zeeland zelf worden verricht. Aanbesteding wegen beplanting op Schouwen. Door Ged. Staten van Zeeland is gisteren aanbesteed het aan brengen en onderhouden van beplantingen op gedeelten van de Provinciale wegen Zierikzee- Brouwershaven en Zierikzee- Renesse. Hiervoor kwamen de volgende inschrijvingen binnen i M. Goudswaard te Zierikzee f23.783; H. P. Verton te Haam stede f 17.300; W. van den Berg te Bruinisse en P. van Dongen te Haamstede 16.990; J. C. Braber en J. A. Matthijsse te Noordwelle f 16.750; P. van Lint te Boskoop f 16.500; L. van Po- pering te Bruinisse f 16.175; A. W. Wandel te Nieuwerkerk f 15.850; M. de Oude en K. T. de Jonge te Zierikzee f 15.700; M. van der Velde te Bruinisse f 15.680; D. Rentier te Noord- gouwe f 15.575; A. van der Werf te St.-Maartensdijk en "D. C. van der Werff te Scherpenisse f8280. C.J.V.F.-ringavond in Goes. In de „Prins van Oranje" te Goes hield Woensdagavond de ring Goes en omstreken van de C.J.V.F. een ringvergadering o.l.v. mevr. Jebbink uit Kapelle. Vrijwel de gehele avond werd gevuld met zang o.l.v. mej. W. A. ten Kate, algemeen secreta resse van de C.J.V.F. De inschrijvingen op de 3% Nederlandse Staatslening 1950 hebben het gevraagde bedrag van f200 millioen overschreden. Do minister van marine, mr W. F. Schokking, de chef van de marinestaf, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe, en talrijke hoge marine-officieren waren gistermiddag om één uur op het platform van Schiphol verzameld ter verwelkoming van de staatssecretaris van marine, sehout-bij-nacht H. C. W. Moorman, die na een ver blijf van ongeveer een maand in Indonesië ter regeling van pro blemen, do samenwerking op roarinegebied tassen Nederland en Indonesië betreffende, is teruggekeerd. Do beer Moorman was zeer tevreden over de resultaten, die hij had kunnen bereiken. „Wij zijn" zo zeide hij „tot overeenstemming gekomen betreffende de gehele organisa tie, het materiaal, het personeel en de financiën. Ook de proble men, ontstaan door de verande ring van de taken van de Ko ninklijke Marine in de nieuwe verhoudingen, zijil opgelost. De samenwerking tussen de Ne derlandse marine-officieren en de officieren van de Alris, de marine van de Verenigde Staten van Indonesië, is bijzonder goed en geldt als een voorbeeld voor de wijze, waarop samengewerkt moet worden". Staatssecretaris Moorman prees de stemming bij de Nederlandse marinemensen, van wie er op het ogenblik nog ongeveer 5000 in de tropen zijn. Nieuw-Guinen. Uiteraard kwam ook Nieuw- Guinea ter sprake, maar voor het antwoord in deze richting verwees de heer Moorman de journalisten naar de a.s. confe rentie van de Unieministers, waarin de problemen, Nieuw- Guinea betreffende, zullen wor den besproken. De Marine-luchtvaartdienst heeft nabij Hollandia reeds een basis en ook technisch personeel van de Marine is daar aanwezig. Een van de belangrijkste taken van de Koninklijke Nederlandse Marine blijft nog steeds de be strijding van de intensieve smokkelhandel. Dit geschiedt in samenwerking met de dienst scheepvaart, de vroegere gou vernementsmarine en de Alris. Over de maatregelen in de toekomst ter verdediging van Indonesië door de Marine kon de heer Moorman ons nog niets zeggen. Wel is bij de Alris het begrip gekomen, dat het niet eenvoudig is in korte tijd een oorlogsvloot op te bouwen. Er zal dus nog wel geruime tijd op dit gebied zeer nauwe samen werking tussen Nederland en Indonesië moeten zijn, maar hoe deze zal worden, is eveneens een zaak, die op de conferentie van de Unieministers zal moeten worden beslist. CENTRALE GARAGE TE GOES. Naar wij uit welingelichte bron vernemen bestaan er plan nen om in Goes een centrale garage en werkplaats te stich ten. Reeds lange tijd koesterden verschillende expediteuren plan nen, doch naar wij thans ver nemen hebben thans een aantal belangrijke vervoersondernemin gen uit verschillende delen van Zeeland de handen ineen ge slagen om tesamen een flinke garage annex centrale werk plaats in Goes te stichten. De eerste besprekingen om tot ver wezenlijking van deze plannen te komen, zouden een bevredi gend verloop gehad hebben. Hieruit blijkt de juistheid van de conclusie van B. en W. van Goes, dat Goes meer en meer een centrumfunctie gaat in nemen in onze provincie. Daar dit plan volkomen past in de gemeentelijke industrialisatie- politiek, verwacht men dan ook alle medewerking van het ge meentebestuur. De heer A. Schout, lid van Ged. Staten: Officiële opening van het Dorpshuis. „Grijpskerke gaat een glori euze toekomst tegemoet, mede door de opening van dit cultu rele centrum!" Deze waarderende woorden sprak de heer A. Schout, lid van G.S., gistermiddag te Grijps kerke t.g.v. de opening van het Dorpshuis, dat naast een goede vergadergelegenheid ook nog plaats biedt aan de Cbr. Kleu terschool, terwijl op de boven verdieping een bescheiden me disch centrum door het Groene Kruis is ingericht. Naast de heer Schout kon de burgemeester, de heer H. U. Bouwman, ook welkom heten een aantal burgemeesters van naburige gemeenten, mr J. F. Hornstra, die de Stichting Zee land vertegenwoordigde en tal van afgevaardigden van Grijps- kerkse verenigingen, bestuurs leden Chr. Kleuterschool en Groene Kruisvereniging, alsmede mej. J. H. Glasz, inspectrice van het kleuteronderwijs in Zeeland. GESCHIEDENIS. De geschiedenis van het ge bouw, die door burgemeester Bouwman werd geschetst, be gon in 1812. Het pand was jaren lang in gebruik als openbare school, doch toen men overging tot het stichten van een Chr. school, was het met da hege monie van het openbaar onder wijs op Grijpskerke al spoedig gedaen. Nadien is het pand voor van alles en nog wat in gebruik geweest. Als electrische centrale en als postkantoor, waarna de Nederlandse soldaten het tijdens de mobilisatie gebruikten en de Duitsers er een pakhuis van maakten, terwijl zelfs een tijd lang Italiaanse krijgsgevangenen het pand bewoonden. Zo werd het gebouw hoe langer hoe meer onderwoond en de bevrijding en inundatie deden de rest. De architect, da heer J. W. Alsma te Serooskerke, ontwierp een plan, dat echter door de raad werd afgekeurd, daar het teveel geld kostte. Het tweede plan, bescheidener, werd goedgekeurd en zo kreeg Grijpskerke zijn dorpshuis, een cultureel maar ook een medisch centrum, dat er zijn mag. De burgemeester bracht in zijn rede dank aan allen, die hebben meegewerkt, ook aan het Fonds Noodgebie- den, dat een bedrag schonk, waardoor de inrichting van kleuterschool en Groene Kruis gebouw werd mogelijk gemaakt. De heer Bouwman sprak ten slotte de hoop uit, dat van de vergaderzaal door vele vereni gingen zal worden gebruik ge maakt. De heer Schout, die als eerste De belangstelling voor de al gemene vergadering" van de „Ver eniging ter Verbetering van het Geitenras in Zeeland", welke gis teren in de Bogardzaal te Mid delburg gehouden werd, was niet bijzonder groot. Op deze vergade ring was namens het Prov. Be stuur aanwezig het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer M. J. Rottier uit Vlissingen, die o.m. wees op de grote teruggang in de geiten fokkerij en meedeelde, dat ge tracht zal worden de obligatie lening af te lossen, voorzover men het geld niet wil schenken, gaf de secr.-penn., de heer C. den Engelsen uit Middelburg, in zijn jaarverslag een uitvoerig over zicht van de positie, waarin de vereniging verkeert. 1949 gaf wederom een grote teruggang te zien, welke voornamelijk zijn oor zaak vindt in de betere beloning van de landarbeid. Hoewel velen menen, dat de economische nood zaak van het geitenhouden ver dwenen is, meende de heer den Engelsen, dat velen te lichtvaar dig hun dieren hebben wegge daan. Een goede geit kan het wekelijks inkomen met f 3,ver meerderen. In 1946 had de vereniging 4183 leden, in 1947 waren er 3412 le den, in 1948 2434, in 1949 2018 en thans 1571. Deze sterke ach teruitgang maakt het zeer moei lijk de vereniging te handhaven, zei de secretaris. De grootste achteruitgang is in St. Philips- land en Noord-Beveland te con stateren. Weliswaar is de bok- houderij erg kostbaar geworden, maar de secretaris meende, dat men zich daardoor toch niet moet laten afschrikken. In 1949 waren er nog 46 bokken in de provincie; in het a.s. seizoen zullen er nog minder zijn. De secretaris wees nog op de wenselijkheid van meerdere controle en deelde nog mee, dat in 1948 40 geiten inge schreven waren in het stamboek; in 1949 waren er 35. Tenslotte dankte hij de heer Boone, de be heerder van het fokstation, voor zijn ijver. Uit het financiëel verslag bleek, dat de inkomsten f 6104.25 be droegen in 1949 en dat er over dat jaar een goed saldo was van f 12,48. De begroting voor 1950 wijst in ontvang een bedrag aan van f 6150. Het is te verwachten, dat er een verlies zal zijn van f460. Verschillende leden achtten dit nogal groot en vroegen het bestuur toch alles in het werk te stellen om dit tekort weg te wer ken. Na het verslag van de com missie van toezicht op het fok station, werden de heren J. Meer man te Souburg en J. Nyholt te Koudekerke benoemd tot nieuwe leden van de commissie van toe zicht. Causerie Dr Wagenaar. In verband met de moeilijkhe den welke er zijn met de bokken het geringe aantal en de hoge kosten had het bestuur dr G. Wagenaar, directeur van de Ge zondheidsdienst voor dieren te Goes, gevraagd te spreken over de mogelijkheid van kunstmatige inseminatie bij geiten. Dr Wagenaar gaf een uiteen zetting van de wijze van toepas- sprak, wees ook nog op het be lang van de babyverzorging en een goede kleuterschool. Hij sprak de hoop uit, dat men in Grijpskerke veel plezier van dit gebouw zal hebben. Mej. Glasz was ervan over tuigd, dat de kinderen in deze goede en behoorlijk voorziene school vrolijkheid en gezellig heid zouden hebben. Men geeft h,er blijk, dat men iets voor de kinderen wil doen. Dokter P. J. Bom zei, dat het gebouw niet alleen een cultureel maar ook een bescheiden me disch centrum is. Hij sprak de wens uit, dat het in de toekomst mogelijk zal blijken' om in de kamer van het Groene Kruis spreekuur te houden. Na de rondwandeling door het gebouw, waarbij de kleuter school en het instrumentarium van het Groene Kruis werden bewonderd, sprak de heer A. de Lange, secr. van de Prov. Groene Kruisvereniging. Hij wees er op, dat waar een wil is, ook een weg wordt gevonden en hij feliciteerde de gemeente met de aanwinst. Ook spraken nog de heren J. J. Huijssen, ge meentesecretaris van Arnemui- den, namens de Ver. van Bur gemeesters en Secretarissen op Walcheren, A. W. Cevaal als oud-wethouder en namens de afd. van de Z.L.M., A. P. Koster namens de afd. van de C.B.T.B. en tenslotte de heer J. de Wolf, kassier van de Boerenleenbank, die namens de burgerij het ge meentebestuur dankte voor het mooie gebouw. Van de Commissaris der Ko ningin was een schriftelijke ge lukwens binnengekomen. sing van de K.I. bij geiten en merkte op, dat hét nog niet op grote schaal bij geiten uitgevoerd is. Mogelijkheden zijn er zeer ze ker, maar naar de mening van dr Wagenaar zou men het alleen moeten doen tut oogpunt van ras verbetering en om besmetting te gen te gaan. De uitvoering zou in samen werking met de rundvee-insemi- natoren kunnen worden gedaan, omdat het een seizoenarbeid is, die te kostbaar zou worden wan neer men het helemaal alleen zou willen uitvoeren. Overigens gaf dr Wagenaar de raad heel be scheiden te beginnen. De uiteenzetting van dr Wage naar gaf nogal wat stof tot spre ken. Men was wel van gevoelen, dat men geen K.I. moet toepas sen, zolang er in een bepaalde plaats nog bokken zijn en de kos ten niet te hoog worden. Besloten werd, dat het bestuur een proef zal doen nemen. Voorts werd medegedeeld, dat op 8 September te Den Bosch een kleinvee-tentoonstelling ge houden zal worden, waaraan kun nen meedoen de beste geiten en bokken, die op de plaatselijke keu ringen uitgezocht worden. Het Is de bedoeling, dat de landelijke vereniging de vervoerskosten ge heel of voor een groot deel voor haar rekening zal nemen. Zeeuwse militairen pas Zaterdag naar huis? Ook voor de haven van Am sterdam is de aankomst van da „Pasteur" een bijzondere ge beurtenis. Dit ruim 30.000 ton metende schip is het grootste schip, dat tot nu toe aan de Amsterdamse kade werd ge meerd. Verwacht wordt, dat het schip morgen bij het aanbreken van de dag in IJmuiden zal binnenlopen. De „Pasteur" zal omstreeks één uur te Amsterdam aan komen. Het zal niet mogelijk zijn alle 4000 opvarende militairen nog in de loop van Vrijdagmiddag te debarkeren. Indien het schip tijdig aan komt, zullen echter wèl reeds op Vrijdag zoveel mogelijk mi litairen debarkeren. Men zal daarvoor moeten kiezen militai ren, die in Amsterdam, 's-Gra- venhage en Rotterdam wonen. Ook deze groepen zijn reed$ zeer talrijk. (Wij meenden, dat de militairen uit de afgelegen provincies er toch wel aan spraak op konden maken eerst te debarkeren. Dat was ten minste de goede gewoonte, waar van thans zonder motivering wordt afgeweken. Red.). De debarkatie van de overi gen wordt Zaterdagmorgen vroeg begonnen. Er zijn maat regelen genomen om de mili tairen, die dus de nacht van Vrijdag op Zaterdag nog aan boord moeten doorbrengen, des avonds op aangename wijze bezig te houden. Eventuele na dere bijzonderheden omtrent hen, die nog Vrijdag thuis komen, zullen zo mogelijk van avond in het Strijdkrachten programma bekend worden ge maakt. Dean Acheson heeft een voor stel, dat hij het initiatief zal nemen tot een program voor economische hulp aan het Verre Oosten, verworpen. De V.N. zullen een uitgebreid onderzoek instellen naar de toestand van de naar schatting één millioen mensen, die in verschillende delen der wereld in slavernij leven. Van de ongeveer 2650 gemeenten, die België telt, zijn er 1742, met een inwonertal van 3.370.000, die nog niet over een waterleiding beschikken. Kar dinaal Spellman, aartsbisschop van New-York, zal te Vaticaan Stad de mogelijkheid bespreken van het vestigen van een Ame rikaanse legatie bij de Heilige Stoel. Volgens de New-York Times" zal de Amerikaanse re gering waarschijnlijk besluiten om industrieën, die door buiten landse concurrentie ernstig wor den benadeeld, te subsidiëren. Minister Stikker is gistermid dag, vergezeld door vice-admi- raal de Booy, hoofd van de Ne derlandse missie in West-Duits- land, door president Heuss ont vangen. Minister Stikker zal Maandag per vliegtuig in de Ver. Staten aankomen en o.m. Truman bezoeken. Te Stock holm is 'n handelsovereenkomst gesloten tussen Nederland, de Ver. Staten van Indonesië en Zweden. In Nieuw-Zeeland zullen zich 470 ongehuwde Ne derlanders (370 mannen en 100 vrouwen), die bij de Nederland se strijdkrachten in Indonesië dienst hebben gedaan, kunnen vestigen. Midden April zal de Sibajak een reis naar Perth en Melbourne (Australië) maken met 850 efnigranten aan boord. Gistermorgen begon de debar katie van de 913 man, die met het Engelse „Empire Brent" re- patriëerden. De ECA heeft Nederland gemachtigd 6.299.000 dollars te besteden voor tabak. Meer-opbrengst reinigings rechten te Goes geraamd op c.a. ƒ20.000 Naar aanleiding van een door Ged. Staten gemaakte opmer king, dat de in 1936 vastgestel de rechten voor de reinigings dienst herziening behoeven, stellen B. en W. van Goes aan de gemeenteraad voor bedoelde tarieven als volgt te verhogen i Beertonnen verwisselen, een maal per week f5.per jaar (thans f2.50); voor elke keer meer id.; voor uithalen en in zetten der tonnen eenmaal per week f 5.per ton per jaar. Voor percelen, waar zonder plaatsing van een septic-tanll naar het oordeel van B. en W, directe lozing op het gem.-riool mogelijk ls f20.— per jaar pef ton. Dit ter bevordering vaft directe aansluiting op het riooL Voor het ledigen van beer putten enz. voor elke put of tank f 6.per jaar (thans f 3.5Ö voor de eerste en f 2.vooi verdere putten). Voor verstrekking van huis vuilemmers: voor de eerste em mer per jaar f 1.50; voor da tweede en derde elk f 2.50. Voor het ophalen van huisvuil een bedrag, dat varieert tussen f 1.50 en f 9.per jaar in ver band met de huurwaarde. Voor het ophalen van ander vuil f 1. per kub. M. Kleinere hoeveel heden naar evenredigheid; min. f 0.25. Ophalen puin, krullen, snoeisel enz. f 2.per kub. M., of een gedeelte daarvan. Bij abonnement korting. Voor het storten door derden op een aan te wijzen plaats per halve kub. M. of gedeelte daarvan f 0.10. De meerdere opbrengst van al deze rechten wordt geraamd op in totaal f 19.900.-. DE BILT ZEGT: Zonnig weer. Over het algemeen weinig be wolking en droog weer. In de ochtend koud, met hier en daar mist. Des middags iets zachter dan gistermiddag. Zwakke tod matige wind tussen West en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1