Smalle geulen bij Walsoorden en Bath hinderen de scheepvaart. jjrovinti^fflaw gl;A DEKLERKeZN ABAMSON Jaarlijks worden 20.000 schepen beloodst. Vermindering bijdrage woningwetbouw. üe bocht in de weg BR /s u/esR BRABANTS BONT aÉMnnnHiBni ga*1** V: BRABANTS BONT VLISSINGEN Belgische strijd om het „oui" of „non". bedriegt de douane. Woensdag 22 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBI AD Pagina 2 HET LOODSWEZEN OP DE WESTER-SCHELDE. Gemiddeld 20.000 schepen per jaar worden door de loodsen van het Nederlandse en Belgische Loodswezen de YVester-Schelde op en afgebracht. De totale beloodste afstand van Antwerpen naar de monding van de Schelde bedraagt rond 130 km. zodat de loodsen tezamen per jaar een afstand van goed 2,6 millioen km aueggen, dat betekent byna 70 maal de omtrek van de aarde. Van de 20.000 schepen, die per jaar op de Wester-Schelde beloodst wor den varen er gemiddeld 20 tot 25 aan de grond. De oorzaak hier van is verschillend. Zoals men weet, heeft de Wes ter-Schelde twee toegangswegen, te weten de Wielingen onder de Belgisch-Zeeuws-Vlaamse kust en' het Oostgat en de Sardijngeul onder de Walcherse kust. Voor deze beide toegangswegen kruist een loodsboot, die een zeeloods meegeeft met elk schip, dat voor Vlissingen, Terneuzen, Gent of Antwerpen bestemd is. Op de rede van Vlissingen wordt deze zeeloods vervangen door een ri vierloods, die het schip verder de rivier opbrengt. BANKEN EN ONDIEPTEN. De Schelde zelf heeft, door de vele banken en ondiepten, een grillig beloop. De ondiepe plaat sen die er zijn leveren volgens deskundigen nauwelijks gevaar op, evenmin als onder normale omstandigheden de vele ban ken: de Hoge Platen, de Hoge Springer en de Spijkerplaat onder de kust van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, de Suikerplaat en de Middelplaat benoorden Terneuzen de plaat van Baarland en de rug van Baarland en verder naar het Oosten de Brouwerplaat, de pla ten van Ossenisse, de plaat van Walsoorden, de platen van Valke- nisse en de plaat van Saeftinge. WALSOORDEN EN BATH. Veeleer leveren de smalle geul tjes bij Walsoorden en Bath hin der voor de scheepvaart op. Voor al de geul van Walsoorden is zo smal, dat grote schepen elkaar daar rakelings moeten passeren, terwijl de vaargeul daar boven dien 'n vrij scherpe bocht maakt. Wordt een schip daar door mist overvallen en moet het 't anker uitwerpen, dan bestaat de moge lijkheid, dat het aan de grond loopt, daar door de wisseling van het getij het schip op de anker ketting gaat rondzwaaien. Dit vergt vrij veel ruimte, soms meer dan de vaargeul als regel biedt. Door de Rijkswaterstaat zijn reeds in het verleden stroomop- metingen verricht en men heeft wel overwogen om de dijkberm onder Walsoorden, te versmallen. De consequenties daarvan voor het stroombeloop schijnen echter niet met voldoende zekerheid overzien te kunnen worden. Het nauw van Bath is in be langrijke mate verbeterd, doordat men hier onafgebroken sedert het einde van de oorlog baggerwerk- zaamheden verricht. Overigens is het waterbeloop van de Wester- Schelde in onderzoek bij het Wa terloopkundig laboratorium te Wageningen. Maar er zijn nog meer factoren waarmee bij het varen op de Schelde rekening gehouden moet worden. Zoals men weet is het verschil tussen eb en vloed het grootst bij volle en nieuwe maan (hooghoogwaterspring en laag- laagwaterspring), het geringst bij eerste en laatste kwartier. Het spreekt echter vanzelf, dat de windrichting op de waterstand eveneens van grote invloed is. Zo zal bij krachtige Oostelijke wind de vloed nauwelijks merkbaar zijn, 'ook niet bij nieuwe of volle Koopvaardijpersoneel en dienstplicht. In afwachting van het, tot stand komen ener nadere rege ling, heeft de minister van ma rine en oorlog een beschikking uitgezonden, op grond waarvan gedurende 1950 aan vaste leden van het koopvaardijpersoneel uitstel van eerste oefening kan worden verleend, voor zover en voor zolang er in dat jaar bij de koopvaardij een behoefte aan gediplomeerd of bevaren personeel bestaat. Van een vrij stelling van eerste oefening is echter geen sprake, het bedoelde personeel blijft uiteindelijk ver plicht tot het vervullen van deze eerste oefening. (Ingéz. mededeling, advert.) maan. Anderzijds zal bij Weste lijke en vooral Noord-Westelij ke wind het zeewater hoog in de Scheldemond worden opge stuwd. Het merendeel van de gevallen, waarin een schip aan de grond loopt, komt dan ook voor bij mist i of bij krachtige wind en meestal betreft het dan ook een schip, dat geen of weinig lading in heeft eni daardoor „als een blaas op de golven drijft". OPLEIDING.1 De vraag kan gesteld worden, of de opleiding der loodsen vol doende is. De Nederlandse rivier- loods moet gedurende zijn proef tijd geruime tijd dienst doen op het betonningsvaartuig en leert daardoor de stroming en de geu-1 len grondig kennen. De Belgische rivierloods mist dit onderdeel der| opleiding, daar de betonning uit sluitend door Nederland ge schiedt. Dit schijnt echter niet van invloed te zijn, want gemid deld is bij ongeveer 70 der on gevallen een Belgische loods be trokken bij 30 een Nederland se. Dit stemt echter overeen met de verhouding van de aantallen loodsen, die in dienst zijn bij het Belgische en Nederlandse loods wezen: ook de verhouding is on geveer 7 3. M Zoals bekend is op het mini sterie van Wederopbouw en Volkshuisvesting een groot aan tal plannen ingediend, waarvoor in navolging van het z.g. plan Bouma met een lagere jaarlijkse bijdrage per woning kan worden volstaan. Ten aanzien van deze goedkope woningbouw, voorzo ver deze terhand wordt genomen door woningbouwverenigingen en gemeenten, is in de Staats courant van 17 Februari j.l. een financiële regeling verschenen, waarin de bijdragen zijn vast gelegd. Deze bijdragen zijn ge baseerd op de Woningwet en het Woningbesluit, terwijl in het al gemeen de voorwaarden zullen gelden, welke voor normale wo ningbouw van kracht zijn. Even als voor deze laatste het geval is zullen de huren zich moeten be wegen op een peil van 130 der huren, welke op 31 December 1949 golden, voor soortgelijke voor 27 December 1940 tot stand gekomen woningen. De exploita tiekosten zullen eveneens niet hoger mogen zijn dan het bedrag dat deze huren opbrengen, ver meerderd met de gefixeerde be dragen. Deze bijdrage is in een bijlage bij de ministeriële be schikking aangegeven en varieert van f 80.tot f 150.— afhanke lijk van type en grootte der wo ningen. Voor de door particulieren te bouwen woningen zal op soort gelijke wijze een afzonderlijke maatregel worden getroffen bin nen het kader der algemeen gel dende regelen voor de financie ring van particuliere woning bouw. Gedemobiliseerden op „De Witte Hei". Op uitnodiging van de Gerefor meerde Jongelingsbond is dezer dagen de eerste samenkomst ge houden met gedemobiliseerden uit Indonesië, die voor hun vertrek lid waren van gereformeerde J. V.'s. Deze samenkomst had plaats op het jeugdcentrum „De Witte Hei". Het ligt in de bedoeling om gedurende achtereenvolgende we ken steeds andere groepen te ont vangen. De bondsvoorzitter, de heer H. Algra, opende en leidde de sa menkomst. In een even hartelijke als geestige toespraak vergeleek hij de periode van vertrek en die van de terugkomst der jongens. In de loop van de dag werd er ruim gelegenheid gegeven om er varingen uit te wisselen, wensen te uiten en onderlinge gesprekken te voeren. De directeur van het jeugdcen trum, de heer Ad. Kuiper, vertel de een en ander over ontstaan, doel en werkwijze van „De Witte Hei". Accijnsvrije tabaksartikelen voor militairen in Indonesië. De hoeveelheden tabaksproduc ten, die zonder heffing van ac cijns in Indonesië mogen worden ingevoerd zijn thans de volgende: 200 sigaretten, of 50 sigaren, of M kg kerftabek, of Y2 kg van deze artikelen te samen. Wanneer deze hoeveelheden worden overschreden, wordt ac cijns geheven over de gehele zen ding, waarbij ermede rekening moet worden gehouden, dat deze op ongeveer 6 cent per sigaret komt. De artikelen kunnen ook als pakjes per briefpost aan de militairen in Indonesië worden gezonden. (Ingez. mededeling, advert.) I 'oor elke .si-hoen 3 KONINGIN EN PRINSESJES MET VACANTIE. H.M. Koningin Juliana en de drie oudste Prinsesjes zijn Maan dag van het station Baarn vertrokken voor de vacantiereis naar Sankt Anton. Ondanks de hevige regen opende de Konin gin voor het vertrek een der ramen van het salonrijtuig om afscheid te nemen van de leden van de hofhouding, die Haar uitgeleide deden. Voor het geopende raam H.M. de Koningin, Prinses Beatrix en mevrouw van Maasdijk, de echtgenote van de algemeen secretaris van H.M. de Koningin. vim CHRISTELIJK LYCEUM. Het zal sommigen misschien hebben bevreemd, dat de heer Laport in de Zaterdag gehouden bestuursvergadering van het Chr. Lyceum te Goes, sprak van het 20-jarig bestaan van de Vereen, voor M.O. en V.H.O. Toch was dit juist. Het is reeds 20 jaar geleden, dat te Goes een eerste verga dering gehouden werd om te komen tot de stichting van een Christelijk Lyceum. Na eindeloos praten is toen echter de zaak vastgelopen op de plaats van vestiging. Daarna kwam de oorlog, dia nieuwe stagnatie bracht. En toen, na de oorlog gebeur de wat vroeger niemand moge lijk zou hebben geacht. Over het geschilpunt werd. niet meer gesproken. Men sloeg zonder meer de handen ineen. En terwijl het scheen, dat de oorlog alles on mogelijk had gemaakt, kwam nu in ongelooflijke korte tijd het Chr. Lyceum tot stand, niet al leen, maar tot grote bloei, ter wijl de plannen voor een nieuw gebouw gereed liggen. Hier past een woord van hulde aan het b -tuur, dat onder de energieke leiding van de heer Laport zoveel heeft weten te be reiken. Er is hard gewerkt. Maar God heeft de wasdom ge geven. Hem zij de eer! KV. GL1MFABR1EK OVER5CH1B A de verkoop partij in de allerzwaarste kwaliteit en op een breedte van 140 cm. In alle kleuren verkrijgbaar Voor diverse doeleinden te gebruiken 140 cm. breed 89 per meter BELLAMY PARK Leeuwentemmer aangevallen. j Toen de heer Klant, eigenaar van het dierenpark op de Paauw- i berg te Valkenburg, bezig was met de dressuur van zijn nieuwe leeuwengroep, bestemd voor cir cus Strassburger en bestaande uit zeven leeuwen, werd hij plot seling door een der dieren aan gevallen. Het dier sloeg plotse- I ling zijn rechterklauw uit en al hoewel de heer Klant zich nog zo ver mogelijk naar achteren wierp, werd hij ferm aan de linkerhand geraakt, zodat het bloed er uit spoot en een pees ernstig werd geraakt. Door een arts werd de wond gehecht. Nederlanders in Russisch gevangenkamp? Een 30-tal Zuid-Tirolers, die uit Russische gevangenschap zijn vrijgelaten, hebben op doorreis te Wenen verklaard, dat er in een Russisch concentratiekamp te Kief onder gevangenen van 32 nationaliteiten verschillende Ne derlanders zijn, van wie 'n vrouw, die zich Meisner noemde en jour naliste zou zijn. Vier Oostenrijkse vrouwen, onder wie Rode-Kruis- zusters, die in steeenkoolmijnen hadden moeten werken, waren ook vrijgelaten, doch te Frank fort aan de Oder waren zij uit de trein gehaald en naar Kief terug gezonden, aldus de Tirolers. België wordt bedolven onder gele en rode affiches. In België is een hevige affiche oorlog uitgebroken als voorberei ding op de volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold. Op 12 Maart zullen 5 Vi millioen Belgen met „ja" of „neen" moe ten antwoorden op de vraag: „Zijt gij van mening, dat Koning Leopold zijn grondwettelijke rech ten weer moet opnemen?" De fronttroepen in deze affiche oorlog worden gevormd door de jeugd. Zij kreeg vorige week in de socialistische propaganda-cen tra een reep chocolade voor het opplakken van 50 aanplakbiljet ten tegen de terugkeer van de koning. De Christelijke Volks partij bood daarop de jeugd een reep chocolade voor het aanplak ken van 20 affiches, waarop de socialisten hun bod verhoogden tot 2 repen voor 50 aanplakbil jetten. De fronttroepen strijden onver vaard. In het centrum van Brus sel kan men geen auto langer dan 10 minuten parkeren, zonder dat men haar met verschillende bil jetten terugvindt. De socialisti sche zijn hel rood met allèen het woord „non" (neen) erop. Die van de Christelijke Volkspartij die geel zijn, dragen het woord „oui" (ja). Op kruispunten van straten wil de affiche-oorlog wel eens ver warring wekken, doordat sommi ge verkeerslichten zijn verduis terd door affiches, die bij tien tallen over elkaar zijn geplakt. Het Noorderstation van Brus sel toont ook sporen van de strijd. Er zijn hoge muren met tiental len ja's en neen's bekalkt. Met de „Pasteur" repatrieert ook 43 R.I. Vele Zeeuwen bij dit onderdeel. Met het troepenschip „Pasteur" dat, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, tegen het eind van deze week te Amsterdam aankomt, repatriëren zoals men weet, 7 bataljons infanterie, al len behorende tot de 2e divisie. Het zijn 41, 42, 43, 44, 4—6, 4—9 R.I. en 4 RS. 43 R.I. werd in November 1946 te Bergen op Zoom gevormd uit dienstplichtigen in hoofd zaak afkomstig uit Zeeland, N. Brabant en de Zuidhollandse eilanden. In April 1947 kwam het bataljon in Indonesië aan. Na een verblijf van drie maan den in Batavia rukte het onder deel tijdens de le politionele actie naar Cheribon, vanwaar het eveneens na drie maanden werd verplaatst naar Soeme- dang. Hier bracht 43 R.I. de lang ste tijd van zijn verblijf in de tropen door. Kort voor de „cease-fire"-overeenkomst werd het onderdeel verplaatst naar Soekaboemi, waarna het batal jon in November 1949 in Ban doeng werd geconcentreerd met het oog op de a.s. repatriëring. Commandant van het onderdeel is luitenant-kolonel J. J. Malta, die sedert de aankomst van het bataljon in Indonesië het bevel over 43 R.I. heeft gevoerd. Geslaagd voor algemeen sportleider. Te Overveen slaagden voor het examen alg. sportleider de heren J. B. Johannisse en W. L. Rejack te Goes, P. Th. Meertens en H. de Vriend te Aardenburg en P. L. J. Francken te St. Jansteen. FEUILLETON door I TO VAN THIEL. 1 13) Ze hoort niets meer van het voorlezen en ze schrikt op uit haar mijmering, als het plotse ling stil wordt. Het artikel is uit. Vader staat op. ,,'tls bij tien vrouw, we zul len maar eindigen." Hij neemt de Paraphrase van de brief aan de Romeinen uit de boekensteunen en leest het hoofdstuk waar ze aan toe zijn. Nog even praten ze er over na, hoeveel beter nu die moeilijke zinnen uit de Romeinenbrief te begrijpen zijn. Vader is blij, dat hij zich op deze uitgave heeft geabonneerd. Na het dankgebed gaan me neer en mevrouw Jensma naar bed. Else pakt de courant. „Niet te laat hoor!" „Nee moes, maar 'k moet toch een beetje „bij" blijven", lacht Else mat. Voetstappen verwijderen zich, een deur kraakt. Dan wordt ai- les stil in huis. Eise is alleen. Even zit „e voor zich heen le staren. Dan staat ze op, legt de courant op de tafel, neemt een sleutel uit haar ceintuurzakje en 'haalt een eenvoudig bruin leren boek uit haar schrijfcasette. Haar dagboek! Resoluut schuift ze de cou rant weg. Ze neemt haar vulpen en schrijft: ,,'t Is 1 Maart, Rein's verjaar dag. De mensen denken, dat ik er allang overheen ben, omdat ik nooit over hem praat. Maar altijd ben je nog om en in me Rein. Je was zo goed voor me. Je begreep me helemaal en je praatte altijd over zulke diepe dingen, 'k Heb nooit weer een jongen ontmoet zoals jij was. Ja toch, Jaap lijkt innerlijk een beetje op je. I O, Rein, vandaag zou je vier- en-twintig. geworden zijn! We waren dan vast al getrouwd ge weest. Jongen, ik kan je niet missen, 'k Ben nu al vier jaar alleen. Al had je nog jaren moe ten liggen, ik zou je verpleegd hebben, dag en nacht. Nee, nu ben ik egoïstisch. Jij moest lij den. En nu ben je van je zwakke lichaam verlost en bij de Hei land, waar je zo naar verlangde. En ik moet alleen verder; je wilde niet hebben, dat ik om jou nooit zou trouwen. Maar ik moet altijd vergelijken. En dan is er niet één, die me zo be grijpt met al mijn fouten en ge breken. Die door wil dringen tot mijn ziel. Rein, o Rein het is misschien niet goed, dat ik al die herin neringen weer ophaal, maar 'tis zo heerlijk om even weer met je te praten. Ik denk er zo vaak aan, wat voor werk je nu doet in de hemel. Op welke manier jij God verheerlijkt. Je kon zo mooi zingen, voordat je ziek werd. Wat zal je stem nu zui ver klinken.. Je wordt nu ook nooit meer moe, waar je altijd zo'n last van had. Je wilde zo graag mooie kerken ontwerpen, een nieuwe stijl er in brengen. Nu help je misschien wel mee, om woningen van de gezaligden klaar te maken. „Jouw taak is nog niet af, lie veling". Dat was één van de laatste woorden. Ik weet het wel Rein en ik doe mijn best om die taak zo te volbrengen als God en jij het zouden willen. Maar 'tis zo moeilijk vooral om voor God uit te komen en Hem te belijden. Daar heb ik altijd zo'n strijd mee. Ik schaam me zo vaak en ben bang er een klant door te verliezen. O Rein! Je Els is niet zo moedig en sterk als je altijd dacht. Jij bad altijd voor me, help me. Nu moet ik alleen verder. Nee, niet alleen geluk kig. Met God. Anders kwam ik nooit bij je. Tranen druppen over Else's brandende wangen. Haar hoofd klopt. Ze vouwt haar handen. Lang zit ze stil met gesloten ogen. Ze bidt om kracht. De klok van de Grote Kerk slaat elf uur. Gesterkt staat ze op. Ze bergt haar dagboek ach ter slot, knipt het licht uit en gaat naar bed. HOOFDSTUK IV. De meisjesvereniging verga dert in een klein lokaaltje bo ven de kerk. Veel leden telt ze niet. Tot meer dan veertien heeft ze het nooit weten te brengen. 't Is acht uur. Maar, zoals al tijd, de helft is er nog niet. Miep van Dongen, de presi dente, een resoluut, fors, blond type, stelt Ally, die secretaresse is, voor om toch maar te be- ginen. Als ze iedere keer kalm blijven wachten, tot de laatko mers er zijn, leren ze nooit om op tijd te komen. Het clubje van zeven gaat om de lange tafel zitten. In 't mid den ligt op de groene tafel, een rond kanten kleed en een klein pulletje bloemen staat er op. De thee trekt al onder de muts. (Wordt vervolgd.) Korte Berichten. De eerste vrouwelijke koop- vaardjjofficier in Joego-Slavië, Sava Kaluga, is gisteren in func tie getreden. Het Oost-Duitse ministerie van P.T.T. deelt mede, dat het lucht- postverkeer tussen de Oost-Duit se republiek en alle landen be halve Spanje en Japan 1 Maart a.s. zal worden opengesteld. De politie te Lueneburg in de Britse zone van Duitsland heeft meegedeeld, dat tussen 1 Januari en 20 Februari 68 leden van de Oost-Duitse volkspolitie naar W. Duitsland zijn uitgeweken. Dit cijfer geldt alleen voor het grens district van Lueneburg. Vorig jaar kwamen er hier 200 de grens over. In vele delen van Engeland en Ierland werd Maandagavond het Noorderlicht waargenomen. „Het nieuwe economische front" in Frankrijk, dat zegt 10 millioen Franse burgers te vertegenwoor digen heeft voor Woensdag een staking uitgeroepen om belasting verlaging en reorganisatie van de genationaliseerde industrieën te verkrijgen. Winkeliers zullen vier uur moe ten staken en dokters en advoca ten één uur. De Italiaanse politie heeft Maandagavond te Bologna vijf personen gearresteerd wegens het verspreiden van anti-Amerikaan se pamfleten, een paar uur, nadat de Amerikaanse ambassadeur James Dunn, een bureau van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst in de stad (het vierde in Italië) had geopend. Tientallen Italiaanse oorlogs invaliden zijn Maandagavond midden in de hoofdstraten van Napels gaan liggen uit protest tegen de weigering van de pre fect om een delegatie der invali den te ontvangen. De delegatie wilde aandringen op snellere uit voering van de plannen voor werkverschaffing aan de inva liden. Het verkeer in het centrum van Napels werd meer dan een uur ontwricht, totdat de politie de in validen verwijderde. Uit Madrid wordt gemeld, dat Spanje met een Amerikaanse vliegtuigfabriek een contract van 25 millioen gulden heeft gesloten voor aankoop van militaire oefen vliegtuigen. Namens de ondervakgroep margarinefabrikanten is bij de minister van landbouw en bij an dere regeringsinstanties aange drongen op vita-ninisering van margarine. De prijs per pakje zou dan een cent moeten stijgen Voorjaarskeuringen in West- Zeeuwsch Vlaanderen. Door de Provinciale Commissie voor de Bevordering van Rijks wege van de Veefokkerij in Zee land werden de eerste verplichte voorjaarskeuringen van 1950 be gonnen in West-Z.-Vlaanderen. In Breskens, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke en Waterlandkerkje werden in totaal 35 stieren ter keuring aangevoerd, van hen kon den slechts 19 in het keurend oog der jury genade vinden en werden goedgekeurd. In Breskens werd aangevoerd en goedgekeurd 1 stier. Hoofdplaat: aangevoerd 4 stie ren, goedgekeurd 2. Biervliet: aangevoerd 16 stie ren, goedgekeurd 7. IJzendijke: aangevoerd 8 stie ren, goedgekeurd 4. Waterlandkerkje: aangevoerd 6 stieren, goedgekeurd 8. WESTKAPELLE. Ouderavond School met de Bjjbel. Donderdagavond werd de ge bruikelijke jaarlijkse ouderavond gehouden. Na de opening door de voorzitter, de heer H. Wouters, hield mej. Groot-Nibbelink, on derwijzeres der school, een inlei ding over „Het Gebed in het kin derleven", waarna enkele leerlin gen keurig hun versjes opzegden o.l.v. mej. Trimpe, eveneens on derwijzeres aan deze school. Na de pauze hield de penningmees ter van het bestuur, de heer K. Lievense, een causerie over „In en om de school". Onder leiding van het hoofd der school, de heer J. Vrijhof, werd door de oudste leer lingen Guido Gezelle herdacht. Ds Oosthoek dankte aan het eind van de avond voor het gebodene. RITTHEM. Feestavond jeugdverenignlgen. De Jeugdverenigingen te Rit- them hielden een feestavond. Ds Muller opende de avond met een korte inleiding. De zangvereni ging zong enkele liederen, waar- na^enkele schetsjes werden opge- vöèrd en verschillende liedjes ten gehore werden gebracht. Grote bijval kreeg de spraakwaterval, waarbij de heer Joosse de eerste prijs en mej. Machielse de twee de prijs won. Aan de heer De Meij was de taak de ruimten te vullen tussen de verschillende nummers. Aan het eind sprak burgemeestc- Daniëlse een dankwoord. SOUBURG. Zanguitvoering. Zaterdagavond werd in de zaal van de heer B. Verbeem door hetdameszangkoor „Con Amo- re" een uitvoering gegeven. Door mevr. van Duyvenvoorde werd de avond geopend met een kort openingswoord waarna een 9-tal liederen ten gehore werd gebracht. De pianobegeleiding was in handen van mej. M. v. d. Volkere uit Vlissingen, welke voor haar gelangeloze medewer king een bloemstuk werd aan geboden, terwijl de directeur de heer H. K. van Duyvenvoorde een boekwerk werd overhan digd. Na de pauze werd een blijspel opgevoerd: „De levende etalagepop". Jaarvergadernig N.C.B. Zaterdagmiddag hield de afde ling Souburg van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond haar jaarver gadering onder leiding van de voorzitter, de heer A. Koudijzer. Na de jaarverslagen werden ver schillende bestuursvoorstellen be sproken en vragen die onder de leden leefden. Er bestond een goede verstandhouding. Van de ruim 70 leden, welke de afdeling telt waren er plm. 20 aanwezig. ARNEMUIDEN. Uit Indonesië teruggekeerd. Voor drie gezinnen was het Za terdag een blijde dag, want na enkele jaren militaire dienst in Indonesië keerden met de „Zui derkruis" terug soldaat A. de Ridder Bzn, soldaat A. Leenhouts en soldaat M. Louwerse. Voor de ouderlijke woningen wapperde de vlag, terwijl ook de buurtbewoners de vlag hadden uitgestoken. SEROOSKERKE. Ein les cursus van de C.J.B.T.O. Een dezer dagen had de eindles plaats van een cursus in land- bouwwerktuigen en motoren, die in de afgelopen winter was geor ganiseerd door de afd. Seroos- kerke van de C.J.B.T.O. De cur- 1 sus werd gegeven door de heer Lindenberg, assistent bij de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst t» Kruiningen. Door de Rijksland- bouwconsulent werden aan alla deelnemers de diploma's uitge reikt en wel aan de volgende per sonen: P. Joziasse Lzn, W. Lou werse, W. Huijssoon, J. Lange- beeke, P. Louws, P. Christiaanse, J. Maljaars, W. Ton, J. den Her der en J. de Visser Hzn, allen t« Serooskerke (W.) en J. Francke, Jac. Louwerse Jzn, W. Goedbloed, C. Goedbloed en A. de Nooijer te Gapinge en S. Vreke te St Lau rens. Verder werd deze avond gevuld met vertoning van lantaarnplaat jes. De heer Lindenberg richtt» zich nog met een dankwoord tot de cursisten. Eveneens voerden nog het woord burgemeester Dregmans en namens de C.B.T.B. de heer P. J. Abrahamse, die deze avond met dankgebed sloot. OOSTKAPELLE. Landbouwers bijeen. In café Helmstrijd werd een ge combineerde vergadering gehou den van de afd. Oostkapelle der Z.L.M. en C.B.T.B. In deze vergadering was aan wezig, de heer Ikkink, directeur van de Coöp. Eiland Walcheren. De vergadering werd gepresi deerd door de heer Haandrikman, voorzitter van de C.B.T.B. De heer Ikkink begon met er op te wijzen, wat met coöpera tieve aankoop en coöperatieve af zet is te bereiken en wekte de le den op om hiervan zoveel moge lijk gebruik te maken. Het verdere gedeelte van d« avond werd gevuld met het ver tonen van een film over de reis van Z.L.M.-ers naar Engeland en een film over de Kroningsfeesten, waarna de heer Haandrikman met een woord van dank de ver gadering sluit. MELISKERKE. Bijbelgenootschap vergaderde. Op de j.l. gehouden vergade ring van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bijbelgenootschap heeft ds v. Nes het woord ge voerd over de moeilijkheden dia zich voordoen bij het vertalen van de Bijbel. Voordien vond een bestuursverkiezing plaats waar bij de heer H. Janse m.a.s. werd herkozen. De belangstelling voor deze avond, die door ds v. Nes met gebed werd gesloten, was zeer gering. LEWEDORP. Jaarvergadering. Vrijdagavond hield de J.V. en M.V. op G.G. haar jaarvergade ring in de Chr. school. Nadat de voorzitter, de heer J. v. d. Guchte, de avond geopend had, volgden van beide verenigingen de jaar verslagen. Door A. Jausens werd een inleiding gehouden over: „Paulus Schipbreuk". De avond werd verder gevuld met samen spraken, voordrachten en een ta- Bleau.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2