De 4500 militairen op de „Pasteur" hebben het naar hun zin. NIEUWS Marshallhulp 1950-1951 wordt met 828 millioen dollar beknot. Hartelijke ontvangst van koninklijk gezin in St. Anton. DE SOCIAAL-ECONOMISCHE STRUCTUUR VAN GOES. Drees op dreef. Zwembassin dient als voedselopslagplaats. Voorlopige handhaving. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND V.S. verbreken diplomatieke betrekkingen met Bulgarije. Gorilla Patiki zette Brussel op stelten. Dorpsmuziek bracht een serenade. SNIPPER Op de bevrijdingsdag een halve dag vrü. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 149S Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 22 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 7.40 u„ onder 18.08 u.; Maan op 9.30 u., onder 0.39 u. Hoogwater op Donderdag 23 Fcbr. Vlissingen: 5.39 u. 1.68 m., 18.02 u. 1.64 m.; Terneuzen: 6.07 u. 1.87 m., 18.28 u. 1.85 m.; Wemeldinge: 7.18 u. 1.45 m„ 19.38 u. 1.51 m.; Zierikzee: 6.57 u. 1.22 m., 19.20 u. 1.28 m. AT inister Drees, was uitstekend op dreef, toen hij de vorige week in de Eerste Kamer de communistische afgevaardigde de heer Schalker te woord stond. Hij bracht deze afgevaardigde onder het oog, hoe het optreden van de communisten als twee druppels water lijkt, op wat hier in de jaren vóór 1940 door de N.S.B. gedaan werd. Hij wees op de angst bij de partij van de Waarheid, dat de waarheid over de werkelijke toestanden in democratisch ge regeerde landen in Rusland en de vazalstaten van dat rijk aan het licht zal komen; op het ge mis van vrijheid in die landen; op de dwang die daar wordt uitgeoefend om precies het om gekeerde te zeggen van wat men meent; op de stromen vluchte lingen uit de communistische staten, die vrijheid zoeken in andere landen. ■M a betoogd te hebben, dat de Westelijke staten de oorlog verfoeien en dat zij zich alleen wapenen om de oorlog te voor komen, vervolgde de minister: „Aan de ene zijde verschaffen wij ons zelf wapens en daar naast worden ons ook wapens verstrekt. Terwijl het vanzelf sprekend wordt geacht in de Oostelijke landen, is dat hier een misdaad. Buiten de commu nisten zal het gehele Neder landse volk daaraan echter zijn goedkeuring geven. De arbei ders, in overgrote meerderheid, hebben getoond hier het com munisme af te wijzen; zij heb ben daarvan duidelijk doen blij ken. Nu zegt de heer Schalker: die wapens worden niet gelost, ik kan namens de Regering verze keren: die wapens worden ge lost; of de communisten hoog springen of laag springen: wij zullen ons door hun terreur niet laten afschrikken, wij zullen voor hun terreur niet bukken." T A at was duidelijke taal, waar- waarvoor wij minister Drees dankbaar mogen zijn. Hier nu eens niet als in Indië, een pacteren met de revolutie, maar een duidelijke en besliste afwijzing. Het zal sommige rode Kamer leden, die ;zich nog de dagen herinneren van de dappere on gehoorzaamheid waarmee vroe ger door de S.D.A.P. onder soortgelijke omstandigheden werd gedreigd, misschien wat vreemd in de oren hebben ge klonken. Wij van onze kant kunnen niet anders dan dankbaar zijn, dat van achter de ministerstafel zo krachtige taal werd gehoord. Minister Drees was goed op dreef. Wij waarderen dat. Maar om er tevens op te wij zen, dat de revolutie niet met wapenen alleen kan worden be dwongen. 7/" rachtig optreden tegen het communistische wroeten on dergronds en bovengronds is noodzakelijk. En het behoeft geen betoog, dat de regering daarbij op de steun van de Christelijke par tijen kan rekenen. Maar daarnaast is ook en in de eerste plaats principiële te genstand geboden. Groen van Prinsterer heeft er altijd weer op gewezen, dat de revolutie een vrucht is van het ongeloof; dat de omstandighe den zeker van invloed kunnen zijn, maar dat het beginsel beslist. Dat het gezag alleen dan vei lig is wanneer begonnen wordt met te erkennen het souvereine gezag van God, de enige bron en oorsprong van het gezag onder de mensen. Service van burgers en in het bijzonder van buitenlandse burgers, zijn militairen uiteraard niet gewend en iedere sol daat was dan ook wel lichtelijk beduusd, toen hy, in een dich te zwaarbepakte rij militairen, bij de inscheping op de „Pasteur" in Djakarta, door hoffelijk gebarende Fransen naar de compar timenten werd geleid. De gastheren spraken hun aanwijzingen wel met een bijzondere nadruk uit, maar helaas is Frans geen eenvoudige taal voor Nederlands sprekenden-met-Maleise-in- slag.... Misschien was het de macht der gewoonte, maar in ieder ge val reageerden verschillenden, die gewend waren „een aardig mondje over de kali te spreken", verbouwereerd in het Maleis. Een enkele van de 4500 repatri- erenden aan boord kwam verder en stamelde onthutst lachend „oui, mon kneutje...." Maar gelukkig duurde die spraakverwarring niet lang door de voortvarendheid der Fransen, die terstond beproefden, wat ze aan Duits of Engels in hun mars hadden, of; hun brede gebaren, welke niets aan duidelijkheid te wensen over lieten. Zo kwamen allen waar ze zijn moesten en dat wil wel iets zeggen in de doolhof van trap pen, gangen zn verblijven, die het. inwendige van dit schip vormen. Achter in het schip, vanwaar de corveeërs grote kisten en zakken naar de keuken sjouwen, zjjn grote hoeveelheden voedsel opgeslagen in.het zwembas- Vrouw op beestachtige wijze vermoord in Loosduinen. Gistermorgen omstreeks 5 uur is de 26-jarige C. W. van der Ark, geboren Lunenburg in haar wo ning te Loosduinen vermoord. De' vermoedelijke dader, de 28-jarige J. W. van der Ark, echtgenoot van het slachtoffer, is voortvluch tig. In de woning, waar zich gisteren morgen in alle vroegte het drama afspeelde, waren behalve de fa milie Van der Ark, bestaande uit man, vrouw en een dochtertje van vier jaar, ook de bejaarde ouders van het slachtoffer, als mede haar 35-jarige broer. Om kwart voor vijf hoorde de grootmoeder gerucht, zij vond toen haar dochter ernstig gewond op bed liggen. Op het bed lag een bijl. De vrouw was niet meer te helpen. Zij overleed spoedig. Volgens de politie leefde het echtpaar reeds geruime tijd in on min. De politie kenschetste de wijze waarop de vrouw van het leven was beroofd als „beestachtig". De man staat bij de politie niet gunstig bekend. Hij heeft ver schillende inbraakjes gepleegd en is ook reeds wegens heling ver oordeeld. De V.S. hebben besloten de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken. De V.S. zullen hun vertegenwoordigers uit Bulgarije terugtrekken en verzocht wordt om het terug roepen van de Bulgaarse afge vaardigden in de V.S. Verleden maand dreigde de Amerikaanse regering in een nota aan Bulgarije de betrek kingen te verbreken, tenzij de Bulgaarse regering haar ver zoek om terugroepen van de Amerikaanse gezant te Sofia, Donald Heath, zou intrekken. In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat het besluit van de V.S. om de di plomatieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken, mis schien zal worden gevolgd door een dergelijke breuk met Hon garije. De Zwitserse regering zal voortaan de Amerikaanse belangen in Bulgarije behartigen. sin van vroeger dagen. Aan de fraaie tegelbewerking is het nog goed te herkennen. Op de grote dekken, een paar straten boven de oceaan, zien de thuisvaarders de golven langs zich wegwervelen. Het gaat hard met de „Pasteur": 17 dagen van Indonesië naar Nederland. Het schip vaart per uur 3 mijl snel ler dan de „Oranje" en de „Ruijs". Het legt per uur 23 a 24 mijl af. De gigantische turbines die de vier schroeven aandrijven (280 omwentelingen per minuut) vertegenwoordigen samen ruim 60.000 >.k. DE DEMOBILISATIE, De jongens doen van alles aan boord: vechten, zingen, sterke verhalen vertellen en aan horen, een vierde man zoeken om te klaverjassen, enz., maar de meeste aandacht heeft toch de nabije toekomst, de demobi lisatie. Tal van militairen kan men aan boord aantreffen ver diept in een klein boekwerk, ge titeld „In een notedop", dat alle mogelijke aanwijzingen en bij zonderheden over dit actuele onderwerp bevat. In de slechts beperkte ruimte van de bioscoopzaal steekt een demobilisatievoorlichtingsoffi- cier voor een steeds weer nieuw gehoor iedere dag hetzelfde ver haal af. Wat deze officier opvalt, is, naar hij zeide, het stijgende animo voor emigratie en tevens de belangstelling tot het over gaan in beroepsverband als onderofficier. En 's avonds, na een goede maaltijd van de Franse keuken, welke ondanks de verschillen met de Hollandse, uitstekend aan de smaak van de meesten tegemoet komt, klinken de to nen van accordeons en guitaren. Verlenging uitbetaling kolengulden. Het ministerie van economische zaken deelt ons mede, dat de ter mijn voor het in ontvangst nemen van f 1,op bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909, als compensatie voor de ver hoogde kosten voor huisbrand- kolen, is verlengd t/m 24 Februari 1950. Zoals bekend is, geschiedt deze terugbetaling bij de postkantoren gedurende dezelfde uren als voor de postwisseldienst. 600 millioen premie op vrij e inwisseling van valuta's. De administratie van het plan Marshall heeft haar verzoek aan het Congres om gelden voor het Europese herstel in 19501951 met 828 millioen dollar verlaagd. De administratie deelde mede, dat zij voor de 12 maanden, aan vangende 1 Juli a.s., 2.950 milli oen dollar zal vragen en dit ver zoek zal aan de Senaat worden voorgelegd. Op de Amerikaanse begroting kwamen 3.100 millioen dollar voor ten behoeve van het Europese herstel in het komende jaar. Te zelfdertijd deelde de E.C.A. mede, dat zij aan het Congres zal vra gen maatregelen goed te keuren ter bespoediging van de omwisse ling van valuta's teneinde de eco nomische vooruitgang te bevorde ren. De toewijzing van gelden voor het plan Marshall voor steunver lening in 1949/1950 bedraagt 3.778 millioen, zodat het nieuwe ver zoek een verlaging met 828 milli oen betekent. Senator Tom Connally, voor zitter van de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van de Senaat, deelde mede, dat de ECA verwacht ongeveer 100 millioen dollar over te houden van het programma van dit jaar om over te dragen naar het volgende jaar, welk bedrag aan d- nieuwe toe wijzing kan worden toegevoegd, indien het Congres hiertoe toe stemming verleent. Kringen, die in nauwe be trekking staan tot de admini strateur van het plan-Marshall, zeggen dat Paul Hoffmaiï zal aan bevelen 600 millioen dollar te be stemmen voor het programma ter bevordering van de vrije omwis seling van valuta's tussen de lan den van het plan-Marshall. Voor Nederland is 192.8 mil lioen dollar uitgetrokken. Eerste Kamer hield financiële beschouwingen. De Eerste Kamer heeft giste ren de financiële beschouwin gen op de Rijksbegroting ge houden. Mr Pollema (C.H.) was van mening, dat wij financieel op een vulkaan leven en critiseerde de belastingpolitiek van minister Lieftinck. De heer Regout (K.V.P.) was minder pessimistisch en zag tekenen van algemeen opleven. Prof. Molenaar (V.V.D.) was van oordeel, dat min. Lieftinck zjjn departement beheerst, maar achtte het begrotingstekort één van onze grote moeilijkheden. De heer v. d. Kieft (Arb.) ver klaarde, dat, trots alles, het be grotingsbeeld reden geeft tot grote dankbaarheid en de heer van Santen (C.P.N.) zag de in ternationale monetaire crisis als een gevolg van het kapitalisme. Indonesië zendt delegatie naar Moskou. Indonesië heeft Rusland doen weten, dat het een delegatie naar Moskou zal zenden voor het ope nen van diplomatieke betrekkin gen, zo werd te Djakarta bekend gemaakt. De Indonesische premier en minister van buitenlandse zaken, drs Moh Hatta, ontving kort ge leden een telegram van de Rus sische minister van buitenlandse zaken, Wysjinsky, waarin ver klaard werd: „Ofwel u zendt uw vertegenwoordiger naar ons ofwel wij zullen onze vertegenwoordiger naar u zenden. Wij willen voort gaan, langs een van beide we gen". In één der belangrijkste win kelwijken van Brussel ontstond een paniek. Vrouwen gilden en parapluies bleven op straat lig gen, terwijl men zich in veilig heid trachtte te brengen voor de achtjarige gorilla Patiki. Patiki, die in het centrum der stad in een zaal vertoningen gaf, was uit zijn kooi gebroken en bewoog zich aanvankelijk onop gemerkt tussen de menigte. Hij werd pas gezien, toen hij pro beerde een dame, die voor de etalage van een meubelwinkel stond, de schoenen uit te trekken. Acht politiemannen arriveer den op de plaats, doch de go rilla dook tussen, hun benen door en snelde een porselein winkel binnen. De winkelier bood hem rustig een stoel aan en Patiki ging zitten en amu seerde zich met potlood en pa pier, welke op de toonbank lagen. Toen de inmiddels gewaarschuw de trainer van Patiki binnen kwam en de gorilla met een snelle beweging wilde grijpen, wist de aap weer te ontkomen, daarbij echter een servies brekend. Politie en trainer maakten nu buiten gedurende een half uur jacht op Patiki, waarbij men gebruik maakte van een zak tot een losse patroon toe, alles ech ter tevergeefs. De aap klom in lantaarnpalen en op hekken. Tenslotte slaakte hij een gil, tikte op zjjn kop en ging vrij willig terug naar de zaal waar hij optrad. Pachtregeling 1945. Bij de Tweede Kamer is inge diend een ontwerp van wet tot verlenging van de voorlopige handhaving en wijziging van de Pachtregeling 1945, zomede wijzi ging van het Pachtbesluit. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij de Pachtvoorziening 1947 werd de Pachtregeling 1945 voor lopig gehandhaafd tot 1 April 1950. De bedoeling was voor die datum een nieuwe Pachtwet in te voeren, waarom een commissie van voorbereiding werd benoemd. Het is echter niet mogelijk ge bleken tijdig een wetsontwerp aan te bieden. Vandaar dat nu wordt voorgesteld, de Pachtrege ling tot 1 April 1952 te verlen gen. Tevens is een wijziging in het overgangsrecht voorgesteld, die bedoelt, dat overeenkomsten in het tijdvak 1 Sept. '441 Maart '45, voor onbepaalde tijd aange gaan, thans kunnen worden op gezegd, terwijl ook de onopzeg- baarheid van de overeenkomsten voor hoeven wordt opgeheven. NOG EEN ZWEMSTER. Zaterdagmiddag heeft ook in de zee bij Oostkapelle al iemand een bad genomen. Het was mej. Sonja Verhage, die deze presta tie leverde. Op voorstel van België heeft de trustschapsraad van de V.N. be sloten de kwestie van de gren zen van een geïnternationali seerd Jeruzalem uit te stellen. Het Britse motorschip „Stor- dale", dat bij Terneuzen aan de grond was gelopen, is gisternacht op eigen kracht vlotgekomen. Clandestiene zender in beslag genomen. opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerking met de politie Zondagmiddag in Ootmarsum een clandestiene zen der in beslag genomen. De zen der noemde zich ,,De Eenoog" en werkte op een golflengte van 190 meter. Tegen de automonteur H. wonende te Almelo is ter zake proces-verbaal opgemaakt. NADER RAPPORT VAN B. EN W.: GOES CENTRUM VAN GEHEEL ZEELAND. B. en W. hebben thans de gemeenteraad aangeboden een be schouwing over bovengenoemd rapport, waarvan wij reeds een breed uittreksel publiceerden. Op de voorgrond wordt daarin gesteld, dat B. en W„ hoewel zij bezwaren hebben tegen de conclusies waartoe de rappor teurs komen, dit aan hun waardering voor het werk dat ge presteerd werd niets afdoet. Verder wordt er op gewezen, dat het rapport een beperkte strekking heeft. Het is n.l. uitgebracht ter bepaling van de behoefte aan recreatieruimte en moet ook in dit licht worden bezien. Voor plannen in groter verband kan het niet zonder meer worden gebruikt zorgingsgebied zou krimpen, is er in meerdere opzichten een stevige opgaande lijn te be speuren. VERKEER EN VERVOER. Ook bij het verkeer zien rap porteurs de functies van Goes te beperkt en soms onjuist. Juist door de ligging is Goes wel uitermate aangewezen om een wezenlijke taak te verrichten bij het vervoer van en voor Zeeland. Deze stelling wordt met ver schillende voorbeelden verduide lijkt, waaraan dan wordt toe gevoegd de gerechtvaardigde verwachting, dat zowel verkeer als handel zich nog slechts in een beginstadium van ontwikke ling bevinden. Een nadere beschouwing van de vervoersmogelijkheden, die vanuit Goes worden geboden, levert zeer verrassende resul taten op. Voor het interne Zeeuwse ver voer lopen vrijwel alle draden door of vanuit Goes en daarbij blijkt opnieuw, dat Goes meer verzorgt dan uitsluitend de Bevelanden. Ter illustratie worden enkele namen genoemd van plaatsen buiten de gebruikelijke als Lon den, Antwerpen, Parijs, enz., waarheen vanuit Goes geëxpor teerd wordt. Komende tot de inhoud van het raport merken B. en W. op, dat de conclusie waartoe het eerste hoofdstuk betreffende bestaansbronnen van Goes komt, uitermate belangrijk is, omdat daarop de bevolkingsprognose in het tweede hoofdstuk is ge baseerd. Blijkt deze conclusie niet houdbaar, dan vervalt daar mee tevens de basis voor de berekening neergelegd in het tweede hoofdstuk. Met de uit spraak, dat vooral in de laatste tijd de betekenis van Goes als landbouwcentrum voor geheel Zeeland meer op de voorgrond komt, kunnen B. en W., al wil len zjj dit ruimer zien, 't wel eens zijn. Maar verder zijn zij van oordeel, dat Goes niet enkel op landbouwgebied, doch ook op verschillende andere terreinen een centrum is van geheel Zee land en dus niet alleen voor Zuid- en Noord-Beveland. Dit geldt, zoals breder wordt aan getoond, zeer in 't bijzonder van handel en verkeer. Het toenemende aantal depóts van vele nationale belangrijke bedreven, mag zich in een steeds grotere bloei verheugen. De er varing leert, dat Goes niet enkel steeds meer het verzorgings centrum in ruimere zin wordt voor het platteland van Zeeland, doch zelfs in niet onbelangrijke mate ook voor de overige Zeeuw se steden. Ditzelfde geldt, zij het in mindere mate, van de winkel- handel, En inplaats dat het ver- In willekeurige volgorde uit sluitend betrekking hebbend op de maand Januari 1950, zijn dit o.a. Boston, Huil, Dublin, Leith, Stockholm, Götheborg, Karachi, Colombo, Haifa, Ilonkong, Mon tevideo en Paramaribo. TEKORTEN. Verder wordt er op gewezen, dat er vele belangrijke bedrij ven zijn, die men in het rapport tevergeefs zoekt, o.a. de Vee voederfabriek Zeeland, de depóts van Twijnstra, Zwaardemaker, Wessanen en Sluis en op de hier gevestigde Zaadhandels en Boomkwekerijen, o.a. Gebr. de Jongh, Koning en de Vlieger, van Heel, Wed. P. de Jongh, Drijfhout e.d. En dan niet te vergeten de veiling, die behoort tot de groot ste veilingen van Nederland, waar in 1949 een bedrag van bijna f 5 millioen werd aan gevoerd en waar enkel in het pakstation in de drukste maan den 150 mensen werken. Voorts worden nog een groot aantal bedrijven genoemd, die voor ge heel Zeeland en soms zelfs daar buiten van veel betekenis zijn. B. en W. zijn het niet eens met de rapporteurs, dat de over heidsdiensten, die na 1940 hier gevestigd zijn, dit deden, omdat Middelburg, tengevolge van oorlogshandelingen geen vol doende ruimte bood. Men kwam naar Goes, omdat men na 1930 pas goed is gaan beseffen, hoe centraal Goes ligt. Overigens is ook de opsomming van over heidsdiensten niet volledig. Ook op onderwijsgebied ont wikkelt Goes zich voortdurend en de betekenis hiervan gaat uit boven de streek, wat o.m. blijkt uit het Chr. Lyceum. Wat betreft de toekomstige ontwikkeling van Goes achten B. en W. de praemisse waarvan wordt uitgegaan, n.l. dat er geen reden is aan te nemen dat in de centrum-functie in de e.k. decennia geen wijzigingen van ingrijpende aard zullen optre den, volkomen onjuist, wat dat den, volkomen onjuist, wat met meerdere argumenten wordt verduidelijkt. ACTIEVE INDUSTRIA- LISATIEPOLITIEK. Komende tot de planologische wenselijkheden, kunnen B. en W. de stelling, dat een actieve industrialisatiepolitiek noodzake lijk is, daar anders voor een be langrijk deel der beroepsbevol king geen werkgelegenheid zal gevonden worden, geheel onder schrijven. Het is om deze reden, dat alles in het werk wordt gesteld om de industrialisatie te bevorderen, waaraan de mededeling wordt vastgeknoopt, dat een voorstel tot aanleg van het tweede ge deelte van het industrie-terrein te verwachten is en dat ook het terrein aan de haven de bijzon dere belangstelling heeft. Rapporteurs becijferen de be hoefte aan industrie-terrein tot 1977 op a 7 H.A. Gezien het feit, dat nu reeds meer dan 3'/2 H.A. in optie is gevraagd, is het duidelijk, dat 6 a 7 H.A. nooit voldoende kan zijn. Voor wat de toekomstige woonbehoefte betreft, verwijzen B. en W. naar het reeds eerder uitgebrachte rapport van de Dir. van Gemeentewerken, waaraan zjj niets hebben toe te voegen. En dan tenslotte het recreatie terrein. Met de berekening van de benodigde oppervlakte kun nen zij zich wel verenigen. De bezwaren, die rapporteurs heb ben tegen het bosplan, kunnen B. en W. onderschrijven; de gedachte om het „bos" tussen Zuidvlietstraat en spoorlijn aan te leggen en het industrie-ter rein in de Kromme Poel aan te leggen, achten B. en W. niet uit voerbaar en bij nader overleg is gebleken, dat de vaste commis sie van de Prov. Plan. Dienst hiermede accoord gaat. Of het plan om een recreatie terrein te ontwerpen ten noorden van de Heernisseweg kan wor den doorgevoerd, kan pas wor den beoordeeld als een nieuw groot ontwikkelingsplan voor Goes is vastgesteld. Voorstellen in deze richting zullen zo spoedig mogelijk aan hangig worden gemaakt. Het was half elf precies gis termorgen, toen de Bazel-express het grensstation Buchs aan de Zwitsers—Oostenrijkse grens bin nenreed met onmiddellijk daar achter een locomotief en twee koninklijke rijtuigen. De drie prinsesjes gluurden nieuwsgierig uit het venster en wezen elkan der de besneeuwde toppen van de bergen aan. Er waren maar weinig mensen op het grensstation, hoogstens 'n dozijn Zwitsers, die de koninklijke familie toewuifden. Enige Oostenrijkse autoriteiten en een vertegenwoordiger van de Franse bezettingsmacht maakten hun opwachting bij de Koningin en daarop ging het in snelle vaart door naar Sankt Anton. In Bazel overhandigde de Ne derlandse consul de Koningin 'n telegram van Prins Bernhard, die zijn beste wensen voor een voor spoedige reis zond. Prinses Marijke heeft tijdens de tocht een officiële taak verricht. Dat was in Vise, waar zij van de stationschef een bouquet anjers in ontvangst nam, bestemd voor haar moeder, die juist enige ogen blikken rust genoot. De lunch heeft de koninklijke familie onderweg gebruikt temid den van de andere reizigers in de restauratiewagen, die onmiddel lijk achter de koninklijke wagons was gekoppeld. In Bazel kwam de directeur van de stationsres taurant de Koningin en de Prin sessen enige bussen „Baseier lek- kerli" aanbieden. In Bazel, na het ontbijt, teken de de Koningin reeds de eerste staatsstukken, die haar werden overhandigd door de heer Dijk- meester van het kabinet van de Koningin, die ook in Sankt An ton verblijft. De aankomst in Sankt Anton. Het kleine stationnetje in Sankt Anton puilde uit van de mensen, toen de trein om kwart voor twaalf Sankt Anton binnenreed. Amerikaanse, Engelse, Franse, Oostenrijkse en Nederlandse wel- komstkreten weerklonken, toen de Koningin en de Prinsesjes, omstuwd door 'n honderdkoppige menigte in skitenue, het smalle weggetje afliepen, dat naar hotel Post leidt. Prinses Margriet, die aan de hand van mevrouw Pen- nink haar intrede in Sankt Anton deed, raakte bijna verloren in de menigte, die de vorstelijke gasten omringde tot voor de ingang van het hotel. En daar was de dorps muziek, die op nog geen twee me ter afstand van de Koningin haar blaasinstrumenten deed schallen. Toen trad naar voren de 13-jarige Elisabeth Tschol, het dochtertje van de skileraar van de prinses jes, die tot de Koningin zei: „Grüss Gott. Sag es herzlich noch einmal. Recht schön grüss Gott in unserem Tal. Und horen Sie was ieh Ihnen wünsche: Viel Paul van Zeeland, de Belgi sche minister van buitenlandse zaken, zal op advies van zijn artsen enkele dagen in Zuid- Frankrijk rust nemen. Vijf Bulgaren worden beschuldigd van het verschaffen van inlich tingen van politieke, economi sche en militaire aard onder per soonlijke leiding van Donald Heath, de Amerikaanse gezant te Sofia. De Britse regering heeft verklaard, dat de bekente nis van Sanders, de Britse za kenman, die te Boedapest tot 13 jaar is veroordeeld, het re sultaat is van een sinisere tech niek van ondervragen onder pressie. Duizenden arbeiders van automobielfabrieken te Pa rijs en omgeving hebben giste ren voor onbepaalde tijd het werk neergelegd. De Egypti sche gezant in Zwitserland heeft een in krachtige bewoordingen vervat protest overhandigd te gen artikelen in Zwitserse bla den over de gemelde verloving van koning Faroek met een 16- jarig meisje. Het uitvoerende comité van de Wereldraad van Kerken heeft gisteravond in ge heime zitting het vraagstuk der waterstofbom behandeld. Dean Acheson heeft de in de Senaat uitgebrachte beschuldi ging, als zou het ministerie com munisten in dienst hebben, tegengesproken. Het Noorse parlement heeft het verdrag be treffende de Amerikaanse mili taire hulp met algemene stem men goedgekeurd? Technici van de genationaliseerde Zeiss- fabrieken te Jena hebben een „spiegelmicroscoop" geconstru eerd, die veel beter is dan de gebruikelijke lenzenmicroscoop. Elf Britse atoomgeleerden hebben de wereld opgeroepen alles in het werk te stellen om een rampzalige atoomoorlog te voorkomen. Met de „Johan van Oldenbarnevelt", die gister morgen in Amsterdam debar- keerde, repatrieerde het laatste onderdeel van de 7 December- divisie, het eerste regiment Hu zaren van Boreel. Minister Stikker is gisteravond te Bonn aangekomen voor een bezoek van twee dagen, gedurende wel ke hij als politiek bemiddelaar van de O.E.E.S. met de West- duitse regering economische pro blemen zal bespreken. Sonneschein den ganzen Tag, Sie sollen vergessen all Ihre Sorgen und Klagen. Recht viel gutten Sohnee und viel Freude. Dass es Ihnen in Sankt Anton gut ge- fallt". Daarmede was de begroe ting in Sankt Anton ten einde. In de hail van het hotel maakten nog enige autoriteiten hun op wachting. De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op 5 Mei, op welke dag de rijksdiensten van 1 uur des n.m. af gesloten zuilen zijn voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrechtelijke licha men zal worden verzocht ertoe mede te werken, dat door hen een overeenkomstige gedragslijn zal worden gevolgd, hetgeen insluit, dat niet op andere dagen aan' het personeel vrij af zal worden ge geven ter zake van de bevrijdnig. Het is voorts te verwachten, dat van de zijde van het college van rijksbemiddelaars een alge mene vergunning zal worden ge geven om de werknemers in het particuliere bedrijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Ten slotte wordt er de aan- daohtj op gevestigd, dat de ver jaardag van H. M. de Koningin dit jaar zal worden gevierd op de eerste Mei. De havenarbeiders van de Centr. Bond van Transportarbei ders hebben besloten de Ameri kaanse wapens voor ons land te lossen en vierkant in te gaan te gen het streven van de door de communisten gevormde z.g. vre- öescomlté's om dit doel te ver hinderen. Praatmiddag oud-leerlingen Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Lezing Ir. Goemans over de taak van de jaarbeurs. Op de dertiende praatmiddag van de Vereniging van Oud-Leer lingen der R.L.W.S. heeft gister middag in de „Prins van Oranje" te Goes, de secretaris van da Agrarische afdeling van de Kon. Jaarbeurs, Ir. G. Goemans, het woord gevoerd over „De jaar beurs, een krachtige stimulans voor het bedrijfsleven in een vrije wereld". Aan de hand van enkele cijfers toonde spreker aan, dat wat de afzet van producten betreft, het vooroorlogse beeld zich aan het herstellen is, De algemene indus triële productie was in 1949 ge middeld 21 tot 26 hoger dan in 1938. Toch maakt men zieft nog zorgen over de economische toestand, aangezien de betalings balans een tekort vertoont, omdat de som van het verbruik in ons land en de investeringen groter zijn dan de nationale productie. Bfj de pogingen om met de Marshall-hulp deze tekorten te verminderen heeft, aldus spr., ook de jaarbeurs een functie te ver vullen en wel als bemiddelende instantie tussen producent efl consument. Hij belichtte het mo derne jaarbeurswezen en stond uitvoerig stil bij hetgeen de agra rische afdeling van de jaarbeurs voor de landbouwer wil zijn. Naar aanleiding van het ge sprokene werd een tweetal filing over de jaarbeurs vertoond eft voor de pauze een zeer leerzame kleurenfilm over plantengroei. Na de pauze werden nog enkele interessante Amerikaanse land- bouwfilms vertoond. De heer Burger, voorzitter van de vereniging sprak een ope nings- en slotwoord. De belang- steUing voor deze bijeenkomst was niet overweldigend. Postzegelliefhebbers vergaderden te Goes. Eind April rayonvergadering met tentoonstelling. De afdeling Goes e.o. van de Postzegelvereniging „Philateli- ca" vergaderde gisteravond in ..Centraal". Men besloot onge veer op het eind van de maand April een rayonvergadering te beleggen voor de afdelingen Middelburg, Vlissingen en Goes, teneinde het onderling Contact te verstevigen. Een bestuurslid uit Vlissingen zal een lezing houden, terwijl aan de vergade ring ook een kleine veiling en een tentoonstelling verbonden zal worden. De leden werden verzocht voor deze dag hun verzamelingen mee te brengen. In de vergadering van gister avond konden de leden tevens kennis maken met de eerste uit gave van een door het lid M. P. Breel te Goes uitgegeven vier talig internationaal postzegel- blad, dat een oplage heeft van 10.000 exemplaren, en over de gehele wereld verspreid wordt. Tenslotte heeft de heer L. Korstanje uit Goes een lezing gehouden over papiersoorten en het drukken i.v.m. de vervaardi ging van postzegels. DE BILT ZEGT: Minder wind. In de loop van de dag ge leidelijk toenemende bewolking, voornamelijk in het Zuiden van het land, maar bijna overal droog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1