drovinti^'w Cursus Motorkeunis te Middelburg beëindigd. Biezelingse jongelui zwommen reeds. Dinsdag 21 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 3 Maar het water was nog erg koud! Zaterdagmiddag 18 Februari hebben de heren Aal en Paul Walrecht, Jaap de Puit en Mej. Arda Walrecht uit Biezelinge, gelokt door het prachtige voor jaarsweer, al gezwommen in het kanaal b\j de Postbrug. Volgens de jongelui was het water nog erg koud. Deze sportieve zwemliefhebbers zijn wel de eersten in' de provincie, reau te bekomen betreffende de adressen van hen, die voorwer pen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben geno men. GOES. Aanbesteding. Gisteren werd alhier ten stad- huize aanbesteed een drietal wer ken, waarvoor als volgt werd in geschreven. Voor de bouw van drie blokjes van twee woningen, resp. aan de Westhavendijk en Leliestraat en Anjelierstraat (gezamenlijk) en in massa door fa. v. d. Poel, die in 1950 hebben gezwommen Oudelande voor f 18.870, f 37.740 en daarmede het seizoen hebben geopend. Zes en dertigjarige trouwe dienst bij de Kon. Landmacht. AdJ. onderofficier Deijm-n krjjgt gouden medaille. Wegens 36 jaar trouwe dienst bij de Kon. Landmacht zal aan de adj. onderofficier-administra teur J. L. Deijnen uit Middelburg de Gouden medaille uitgereikt worden. Dit geschiedt a.s. Woens dag des morgens om 11 uur in het districtsbureau Zeeland van de Nationale Reserve te Goes waar hij sinds 15 December 1948 werk zaam is. Adj. Deijnen is vroeger werk zaam geweest bij de indelings- raad. Eigenlijk had op 26 Maart 1945 dit jubileum plaats moeten vinden. Door bijzondere omstan digheden kón dit echter niet doorgaan. De gouden medaille zal hem door luit.-kol. De Feijter worden overhandigd. Deze zal hem daar na toespreken. Met een gezellig samenzijn zal dit jubileum besloten worden. Export van uien loopt goed. De aardappelen brengen mo menteel het dubbele en de uien veelal het vijfvoudige op van de prijzen, waarvoor de meesten hebben afgeleverd. Men betaalt nu 50 cent voor een kilo uien aan de landbouwer, dezelfde prijs waarvoor men vorig jaar 50 kg kocht. In totaal zijn geëxporteerd 107.495.386 kg uien, waarvan de meeste naar Engeland, Frankrijk, Duitsland en België. Noors schip had aanvaring met boei. Schroef werd beschadigd. Het 382 ton metende Noorse motorschip „Norfrost", op weg van Antwerpen naar Trondheim, heeft op de Middensteenbank, Noord-Noord-West van Vlissin gen, c n boei aangevaren. Daar door heeft het schip schade aan de schroef opgelopen. Het is naar Vlissingen teruggekeerd en bij de Kon. Mij. „De Schelde" in het dok opgenomen. Het herstel zal vermoedelijk vier dagen vergen. Nationale bondsdag C.J.M.V. 1951 te Den Bosch. Naar wij vernemen staat het thans reeds vast, dat de Natio nale Bondsdag van het Chr. Jon gemannen-Verbond, die dit jaar te_ Zwolle wordt gehouden, in 1951 in 's Hertogenbosch zal wor den georganiseerd. Hierdoor zul len ook de Zuidelijke provincies in de gelegenheid worden gesteld vaa e ^-Y" ®r voorzitter- en in massa f 56.610; C, Priem, Lewedorp, alleen in massa f 57.000; fa. de Jonge en v. d. Linde, 's-H. Abtskerke f 19.600, f39.200 en f58.800; J. F. Hop mans, Goes f 19.252, f 38.504 en f 57.756; Gebr. Jansen, Nisse f21.050, f42.000 en f63.050; Priem, Ovezande f 19.500, f 39.000 en f 59.500; J. P. v. d. Linde, Kattendijke f20.676, f41.352 en f 62.028; M. v. Driel, Oud-Vosse- meer f 18.480, f 36.560 en f 55.040, J. v. Koeveringe, Schore f 19.450, f 38.900 en f 58.350. Voor het bouwen van twee wo ningen aan de Marijkestraat werd als volgt ingeschreven: D. v. d. Poel, Oudelande f 19.830; C. Priem, Lewedorp f 19.220; fa. de Jonge en v. d. Linde, 's-Heer Abtskerke f 19.600; J. F. Hopmans, Goes f 19.953; Gebr. Jansen, Nisse f20.300; J. Priem, Ovezande f 19.500; J. P. v. d. Linde, Kat tendijke f20.906; J. v. Koeve ringe, Schore f20.050. Voor het leggen van een rio lering en bestrating in een ge deelte van het „Industrieterrein' a. d. Zuidvlietstraat werd als volgt ingeschreven: M. Knuist, Goes f49.800; Ma buwat, Vlissingen f53.852; fa Duynhouwer, Goes f 68.821 Aann. Bedrijf „Zeeland" Middel burg f51.400; L. v. d. Klippe, Vlissingen f 55.500; fa. Suis en de Laat, Breda f51.612; W. Uil, Aann. Bedr. Amsterdam f46.539, M. v. d. Velde, Bruinisse f 54.300. Oosterpark, 33, Amsterdam. KLOETINGE. C.J.M.V.-uitvoering. De C.J.M.V. „Immanuël" hlela Zaterdagavond haar 65e jaarfeest in het verenigingsgebouw. De avond werd geopend door de voorzitter, de heer M. de Jon ge Cz., die een korte inleiding hield uit een gedeelte van Jesaja Hij besprak tevens „Ons Werk' C. Dekker hield een voordracht en J. K. Paardekooper gaf confe rences in het Zeeuws, Na de pauze werd opgevoerd „De zoon van „Berkenhof", een ernstig spel in vier bedrijven. Zonder de anderen te kort te doen, noemen wij het goede spel van C. Dekker, de zoon van „Ber kenhof", en mej. C. Breeweg, de dochter van de boer van „Welge- legen'k De "ere-voorzitter van „Imma nuël", ds Jellema, eindigde met dankgebed. WEMELWNGE. Jaarvergadering C.J.M.V. Vrijdagavond vond in 't jeugd gebouw de jaarvergadering plaats om, gezien de kleine afstand, met velen de Nationale Toogdag van het Verbond te bezoeken. Voor de Bondsdag is beslag ge legd op de Veehallen, waar zowel de kerkdienst, als de morgen- en middagbijeenkomst zullen worden gehouden. Ook zal toestemming worden verzocht om met de deel nemers een mars door de stad te maken, zoals dit thans reeds en kele" jaren het geval is. Auto over de kop bij Zaamslag Vorige week is op de provin ciale weg bij Zaamslagveer een personenautou, bestuurd door mevr. R. te Wassenaar, door on bekende oorzaak over de kop ge slagen. De auto werd zwaar be schadigd, doch wonder boven wonder deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Ring Goes e.o. van het C.J.M.V. Zaterdagmiddag vergaderde het bestuur van de Ring Goes en omstreken van de C.J.M.V. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van ds H. M. Stra- ting, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer Kabboord te Wol- phaartsdijk tot voorzitter geko- fcen. De heer W. Ruissen werd als secretaris herkozen. De leden van de ring zullen dit jaar in dien zü dit willen, de bondsdag in Zwolle op eigen gelegenheid moeten bezoeken, daar het, van wege de grote moeilijkheden niet mogelijk is deze reis ringsgewijze te organiseren. Op 3 Juni zal in Goes de gecombineerde jaarver gadering van de ring worden ge houden. Op 26 Maart zal in Ka- pelle een ringwerkvergadering worden gehouden. MIDDELBURG. Onderwijzeres openbare lagere schooi J. B. en W. stellen de raad voor per 1 Juli a.s. te benoemen tot onderwijzeres aan de o.l. school J, mej. S. C. Dronkers te Ka- pelle. Er bestaat weliswaar vanaf 1 Qct. 1949 een vacature, doch mej. Dronkers wilde de school te Ka- pelle, waaraan ze in Juli 1949 verbonden werd, niet direct in de steek laten. VLISSINGEN. Is hier iets van U by De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: handbeschermer; frijze want; zakmes; ring met sleutels; duimstok; wit met I stuurslid herkozen. Na bespreking blauw gebreid wantje; baret; van enige huishoudelijke zaken jissleutel. sloot Ds v. Burgeier de vergade-' Inlichtingen zijn aan zjjn bu- ring met dankzegging. schap van de heer Jac. Poelman, De avond werd gevuld met zang, voordracht, toneel en mu ziek C.J.M.V.-orkest. Er was een batig slot. De secretaris deelde mede, dat de Chr. Jongelingsclub met 1 Jan. '50 verenigd is met de C.J.M.V.. De leiding blijft apart, De Oost eindigde met dankge bed. A.R. Kiesvereniging. Vrijdagavond vergaderde de A R. Kiesvereniging in het Chr. schoolgebouw o.l.v. de heer J, Hoogerheide. De heer W. Vleugel bracht ver slag uit van de vergadering van het Prov. Comité en de heer Adr, de Schipper Az. als penningmees ter. De aftredende bestuursleden, oe heren K. J. Domlnicus en Jac, Cok, werden herkozen. Voor de a.s. Statenverkiezing zal getracht worden een spreker te laten optreden. De vergadering werd door de heer Adr. de Schipper Az. ge sloten. KATTENDIJKE. Vergadering weegbrug. Zaterdagmiddag vergaderden de aandeelhouders der weegbrug „Het Haventje" in zaal Spruit. XJit het verslag van de secr.- pennlngmeester bleek, dat erin het afgelopen jaar in totaal zijn gewogen 9.294.433 kg producten, waaronder 5.713.260 kg suiker bleten, een hoeveelheid die hier nog nooit is bereikt. Het batig saldo was f 347.70. Bij de bestuursverkiezingen wer den herkozen G. V. d. Vliet en C. Nagelkerke. Inplaats van de voor zitter A. J. Smits, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd ge kozen W. P. Lepoeter. Het weegloon werd bepaald op hetzelfde tarief van vorig jaar. Tot weger werd benoemd Adr. van Waarde. Door het bestuur zullen pogingen worden aangewend om een reserve-weger te benoemen. KRUININGEN. Jaarvergadering Zondagsschoolver. „Samuël". Vrijdagavond hield de Zondags schoolver. „Samuël" haar jaar vergadering o.l.v. Ds van Burge- ler. Het jaarverslag van de secr.- penn., de heer W. de Back, bevat te een danktoon voor de zegen in 1949 ondervonden. Ook het finan cieel verslag bleek, gezien de gro te kosten, niet ongunstig. Er was een batig saldo, behalve dan de lening van f2900. De periodiek aftredende D. Bouma werd als be- KRABBENDIJKE. Afscheid de heer Schipper. Vorige week nam de heerschip per, gewezen veilingdirecteur der Veilingver. K.E.O., afscheid van het veilingpersoneel. De heer Schipper dankte allen voor de aangename samenwerking en hij sprak de hoop uit, dat in dezelf de sfeer samengewerkt mocht worden met de heer Noteboom Verder memoreerde hjj nog, hoe de veiling in de t(jd, dat hij hier geweest is, is gegroeid. De heer Maas dankte de scheidende di recteur namens het personeel en wenste hem in zijn nieuwe be trekking veel voorspoed toe. RILLAND. Groene Kruis. Vrijdagavond werd in de zaal van de heer Colpaart de algeme ne vergadering gehouden van het „Groene Kruis", onder voorzitter schap van Dr Nanninga. Uit het jaarverslag bleek, dat in het af gelopen jaar o.a. plannen werden beraamd om een nieuw wijkge bouw te stichten. Er werd inmid dels voor dit doel reeds een bazar gehouden, die zeer goed geslaagd mag heten. De vereniging telt thans 525 leden, waarvan slechts 12 ter ver gadering aanwezig waren. De ln komsten bedroegen f 15.422,17, de uitgaven f 5363,08 en het batig saldo f 10.059,09. Het netto be drag der baten was f 7011,72. Het verslag van de wijkverple ging luidde: 2161 maal hulp ver leend, 727 maal bezoeken afge legd, 3 maal laatste hulp en 472 maal zuigeling-consulten. Er werd nog meegedeeld, dat de kosten voor een nieuw wijkge bouw geraamd zijn op f 25.000, De plaatsing van renteloze aan delen voor dit doel is een teleur stelling geworden: er is no slechts voor f 1600 getekend. Met het gemeentebestuur wordt nog onderhandeld om te komen tot het bouwen van een badgelegenheid De kosten zijn geraamd op f 3700 De heer Huisman bracht ver slag uit van de vergadering der Prov. Zeeuwse Ver. Bij de rondvraag merkte de heer Cijsouw op, dat de rijwielvergoe ding voor de wijkzuster z.l. aan de lage kant Is. Hij gaf in over weging dit bedrag (thans f 50) te verhogen. De heer J. A. Kou man wilde er f 100 van maken. De voorzitter zal deze kwestie onder de loupe nemen. Verder volgde nog een drukke bespreking over de contributie- regeling, die in het oog van en kele leden onbillijk is. Ten slotte werd m.a.s. een voorstel aangeno men om hen, die bedankt hebben als lid, en ook hen, die reeds lid konden zijn, wanneer zij willen toetreden, een extra jaar contri butie te laten betalen. Nagekomen Advertentie NIEUWDORP. „In dienst der Kerk", Vrijdagavond had een vergade ring plaats om tot oprichting te komen van een afdeling van de Hervormde Mannenkring „In dienst der Kerk". Nadat ds van der Made de samenkomst had geopend, hield de heer Postma uit Leeuwarden een rede, waarna een vereniging werd opgericht met aanvankelijk 10 leden. Op de eerstvolgende vergade ring zal een definitief bestuur worden gevormd. Jaarfeest Geref. Jongens- en Meisjesclub. De Geref. Jongens- en Meisjes- clubs hielden een drukbezochte jaarvergadering. Na de opening door de heer Nieuwenhuijse, als voorzitter der oudersvereniglng, berustte de leiding bij één der lei ders van de K.V., de heer M. Blankenuurgh. Een uitvoerig programma, be staande uit voordrachten, samen spraken, hersengymnastiekenz, kon om de's tijds wille niet heel worden uitgevoerd. De oud-voorzitter der ouders vereniglng Je heer J. van den Berge, werd tot erelid benoemd. Jaarvergadering N.C.L.B. De afd. van de N.C.L.B. hield haar jaarvergadering o.l.v. de heer J. Traas. Het Jaarverslag van de heer Braamse vermelde een gelijkblijvend ledental van 75. Zang en voordrachten vulden voor een deel de avond. De be stuursleden G. op 't Hof en P. de Kok Johzn. werden herkozen. Be sloten werd te trachten samen een vacantiereisje te maken en daar voor wekelijks een klein bedrag in te zamelen. BORSSELE. Uitvoering O.K.K. De Muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" hield Vrijdag avond voor haar donateurs onder leiding van de heer P. H. de Pun- der haar winterconcert. Een ze vental muzieknummers werden ten gehore gebracht en twee voor drachten werden uitgevoerd. De hoofdschotel was een stuk in drie bedrijven „Het verleden keert weer". Vergadering. De leden der weegbrugvereni ging „Ieder 't zijne" en „Auto maat" vergaderden. Uit het ver slag bleek, dat er f 1433.78 ont vangen is en f 1236.14 uitgegeven, alzo een goed slot van f 197.64. De aftredende bestuursleden J. Duijnkerke en J. Bruinooge wer den als bestuursleden herkozen. Het weegloon blijft onveranderd. Daar de heer W. Wagenaar zijn 30-jarig jubileum vierde als we ger, werd hem een cadeau aan geboden. KAPELLE. Jaarvergadering C.J.M.V. „Obadja". Vrijdag- en Zaterdagavond hield de C.J.M.V. „Obadja" haar jaarvergadering in haar ge- 59 bouw. De voorzitter P. VermaTre opende deze avonden met gebed en wees in zijn openingswoord op de taak van de C.J.M.V. Uit het jaarverslag bleejc, dat het le dental gelijk gebleven is. En kele leden gaven een voordracht ten beste en ook werd een im provisatiewedstrijd gehouden. Na de pauze werd het toneel stuk in vier bedrijven „Levens wending" op zeer verdienste lijke wijze opgevoerd. Ds Jeb- bink hield de dagsluiting. Het heeft de Almach tige God behaagd, uit ons midden weg te nemen, na een lange lijdensweg, onze innig geliefde Broeder en Zwager ADRIAAN BUYSE, te Enschedé, op de leeftijd van 59 jaren. Namens de Familie: F. D. BUYSE. Goes, 20 Februari. Kaderdagen voor Landbouw- jongeren. De kaderdagen van de Land- bouwjongerengemeenschap, die verleden jaar te St.-Maartens dijk werden gehouden, zullen dit jaar te Kortgene plaats vin den en wel op 23 en 24 Februari a.s. in de Stadswijnkelder te Kortgene. Verschillende sprekers zullen deze twee dagen inte ressante onderwerpen bespre ken, terwijl de gezelligheid niet ontbreken zal. Eremédaille voor H. J. Ie Clercq te Kapelle. Bij K.B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden eremédaille, in zilver, aan H. J. Ie Clercq, inkoper bij de Fa H. Blok Zonen te Kapelle. Gisteren was het n.l. 50 jaar geleden, dat de heer Le Clercq bij genoemde firma in dienst trad. In het gebouw „Obadja" is de jubilaris gehuldigd voor de grote toewijding, waarmede hij zich steeds aan de zaak heegt gewijd en het onbeperkte vertrouwen, dat hij overal heeft weten te verwerven. Velen kwa men hem hier persoonlijke ge lukwensen aanbieden. Vrachtauto in de modder te Goes. Gisteravond geraakte in Goes in de Leeuwerikstraat (stenen noodwoningen oostzijde stad) een vrachtauto van de Mazon bij het nemen van een bocht naast het wegdek met het ge volg, dat het rechterachterwiel tot over de as in de zachte grond zakte. Met een kraanwagen van de Fa Louisse wist men de auto weer uit haar hachelijke positie te bevrijden. Het wordt voor automobilisten oppassen in dit zo langzamerhand in een moeras veranderende bouwplan. Ir Geuze sprak over de voor uitzichten voor de landbouw. Kringvergadering Z.L.M, te Axel. De algemeen voorzitter der Zeeuwse Landbouw Mij., ir M. A. Geuze sprak te Axel in „Het Centrum' voor de algemene ver gadering van leden der Z.L.M. over de vooruitzichten voor de landbouw. In zijn openingswoord belicht te de kringvoorzitter, de heer A. Haak uit Zaamslag de prijzen politiek en maande hij tot voor zichtigheid. Voorts besprak hij de diverse uitgaven, waar de landbouw voor gesteld wordt, als de 5 loonsverhoging, het af schaffen van de ondernemings belasting en de komende wacht geld- en werkloosheidsverzeke ring. Hij deelde voorts mede, dat thans plannen bestaan tot op richting van een vereniging voor K.I. van het rundvee. De secr.-penningmeester, de heer M. Boogerd te Zaamslag, werd met grote meerderheid herkozen. REDE Ir GEUZE. De heer Geuze bracht in her innering hetgeen de Wagening se hoogleraar, prof. dr E. de Vries, een bekend deskundige op het gebied van de wereldvoed selorganisatie verwacht, nl., dat vrij spoedig een groot voedsel- overschot zal ontstaan; vooral ook door de ontwikkeling van de landbouw in de tot nu toe onont wikkelde gebieden en dat hier van reeds in de eerstvolgende jaren de gevolgen op de wereld markt en dus ook in ons land te constateren zullen zijn. Wat de prijzen in Nederland betreft, merkte ir Geuze op, dat men vorig jaar kennis heeft ge maakt met een nieuw systeem, waardoor vaste prijzen ontston den voor tarwe, koolzaad en sui kerbieten. Verwacht mag wor den, dat de tarweprijs dit jaar iets hoger zal zijn, terwijl voor de suikerbieten waarschijnlijk een betaling naar gehalte tot haar recht zal komen. Voor de nieuwe gewassen in het bouw plan, n.l. mais en olievlas, zyn garantieprijzen voorgesteld. Tengevolge van de droogte in de Zuidelijke landen zijn de aardappelprijzen in Nederland, die flauw inzetten, tenslotte nog veel meegevallen. Tocfi zal men met het verbouwen van aardap pelen in Zeeland zeer voorzich tig moeten zijn, daar de concur rentie van de zandaardappel zich geducht zal doen gevoelen. De voedergraanprijzen zijn door het vrijkomen van deze producten in het afgelopen jaar enorm gestegen, doch verwacht wordt, dat dit zich niet zal her halen, hoewel de prijzen door mindere oogstopbrengst mis schien gunstig zullen worden be- invloed. Ir Geuze vestigde tenslotte de aandacht op het grote belang van de handel met Duitsland, die nog belangrijker is dan die met Indo nesië en spoorde de landbouwers aan met overleg te telen en ner gens in te overdrijven. Kunstmatige inseminatie op Schouwen-Duiveland. Het aantal van 800 koeien, dat moest worden gehaald, om ook op Schouwen-Duiveland kunst matige inseminatie door te voe ren, is thans bereikt. Binnen afzienbare tijd zal dan ook tot K.I. worden overgegaan.' Zaterdagmiddag zijn aan de leerlingen die de cursus Motor kennis met goed gevolg hebben gevolgd, de diploma's uitgereikt. Dit geschiedde in de Ambachts school te Middelburg na een eind- les, welke werd gegeven door de directeur der school, de heer E. Visscher. Onder de genodigden, die de heer Visscher verwelkomde, noemde hij in het bijzonder de wethouder van Openbare Werken de heer L. J. van 't Westende. De heer M. J. Louws, de voor zitter van de examencommissie, bracht in zijn toespraak de heer Visscher dank voor al het werk dat hij gedurende de 30 jaren dat de cursus bestaat, hiervoor had gedaan. Hij feliciteerde de leer lingen met het behaalde diploma en spoorde hen tot meerdere stu die aan. De heer W. J. Braam sloot zich bij deze woorden aan. Na de diploma-uitreiking wen ste de heer Van 't Westende de leerlingen, alsmede het bestuur en de leraren geluk met het sue-1 ces. I Aan het examen werd deelge-1 nomen door 35 leerlingen, waar van er 18 voor het „grote" en 11 voor het „kleine" diploma slaag den. Geslaagd voor het Groot-diplo ma: I. v. d. Berg, Vlissingen; J. A. Baljeu, Middelburg; W. Dommis se, Vlissingen; G. Modderkreke, Nieuwdorp; C. M. Oussoren, Mid delburg; G. de Regt, Koudekerke; A. H. Schrijver, Goes; W. v. d. Velde, Middelburg; H. Hengeveld, en J. de Jong, Vlissingen; G. W. Lakké, Goes; H. Leversteijn, Middelburg; M. Nuijten, Bergen op Zoom; A. Wattel, Middelburg; W. H. v. d. Poel, BrieUe; B. D. de Leeuw en W. A .Broeksma, Den Haag; F. H. Dirven, Middel burg. Geslaagd voor 't Klein-diploma: G. H. Germing, Middelburg; L. Harpe, Biggekerke; P. J. Meeuw- se, Middelburg; J. Kluyfhout, Koudekerke; J. C. Kosten, Hans- weert; P. de Pagter, Domburg; A. Paling, Vlissingen; G. N. M. Stok, Middelburg; A. Geschiere, Koudekerke; F. M. de Koning, Goes; G. Dommisse, Vlissingen. Afgewezen 6 candidaten. Van Bergen en de rovers. De strip van de avonturen van van Bergen en de rovers is thans beëindigd. Het doet ons een bijzonder genoegen onze abonné's te kunnen mededelen, dat deze strip in druk is verschenen en in be perkte mate bij onze agenten en op onze kantoren ver krijgbaar is. De prijs van deze aardig geïllustreerde deeltjes bedraagt 0,30 per stuk. Adm. „Zeeuwsch Dagblad". SOUBURG. Ontspanningsmiddag ouden van dagen. De Transport- en Verpleeg- colonne der afdelingen Souburg, Ritthem en N.- en St. Joosland zijn voornemens a.s. Zaterdag 2 uur in „Rehoboth" alle ouden van dagen van 65 jaar en ouder van de drie genoemde plaatsen een ontspanningsmiddag aan te bieden. De oudjes van Ritthem en N.- en St. Joosland zullen zonder kosten per auto van huis worden gehaald en terug wor den gebracht. Voor de oudjes van Souburg die veraf wonen en niet zo ver meer kunnen lo pen, zal ook getracht worden vervoergelegenheid te krijgen. De middag wordt door het Roode Kruispersoneel verzorgd. Jaarvergadering Chr. Bond van Overheidspersoneel. Vrijdagavond hield bovenge noemde bond in „Rehoboth" de jaarvergadering o.l.v. de heer A. Arendse P.Jz. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek, dat de afd. in 1949 45 leden telde en thans 54. Het bestuur bestaat uit de heren A. Arendse P.Jz., voorzitter, K. Bogaard, secreta ris, L. v. Wallenburg, penningm,, A. Goethart en B. J. Koole, be stuursleden. De secretaris wees er in zijn verslag op, dat één der leden i.v.m. zijn ziekte, van het D.E.L.-fonds uitgezonden kan worden naar een sanatorium. De penningmeester kon een batig saldo boeken. De heren Snodijk en A. Arendse brachten namens de afd. Vlissingen en Souburgse Chr. Besturenbond felicitaties uit. De avond werd verder ge vuld met muziek, zang en schetsjes. ST LAURENS. Jaarvergadering Ned. Herv. Jongens- en Meisjesclubs. Vrijdagavond hielden de Ned. Herv. Jongens- en Meisjescluös hun feestelijke jaarvergadering in 't gem. vergaderlokaal. Ds Keijzer opende met gebed en Schriftlezing. De Jongensclub deed verslag met een samen spraak. Er zijn 14 leden en de club bestaat 30 jaar. Oprichter was M. Kwekkeboom Gz. Thans zijn leiders: C. P. Passenier, J. Maas en Jac. Davidse. Voor de pauze bracht deze club voor drachten, een pantomime en een mooi tableau: „Om het kamp vuur". Na de pauze werd door kerkeraad en vrouwenver. een geschenk aangeboden. Voorts werden filmen vertoond en werd de avond gevuld met zang en spel. Ds Keijzer eindigde met dankgebed, na het mooie slot het tableau: Psalm 150. OOSTKAPELLE. Schietvereniging herleeft. Donderdagavond werd een ver gadering belegd, om de schietver eniging „Soranus" nieuw leven in te blazen. Tijdens de oorlog was de vereniging, die sinds 1908 be staat, op non-activiteit gesteld. 13 leden gaven zich direct op. Het oude bestuur zal voorlopig blijven tot dat alles wederom geregeld is. „Sursum Cordn". Vrijdagavond werd in het ver enigingsgebouw de 15e jaarver gadering van de Chr. zangvereni ging „Sursum Corda", onder lei ding van de voorzitter, de heer Wondergem. De avond werd gevuld met voordrachten, schetsjes en vooral het toneelstuk „Pieter en Zoon" viel in goede aarde. Ook bracht de zangvereniging enkele nummers ten gehore, en werden enkele kwartetten gezon- j gen. De secretaris gaf in zijn ver-1 slag een overzicht van het vereni- gingsleventhans 'jn er 49 leden, i directeur*de heer L. Francke, Domburg, die nu 15 jaren als dirigent optreedt, werd dank ge bracht voor zijn arbeid. Als blijk van erkentelijkheid werd hem een boekwerk aangeboden. Ook de j voorzitter kreeg een geschenk j .v. zijn 15-jarig voorzitterschap. WESTKAPELLE. Eindles moedercursus Donderdagavhnd was het de eindles van de Moedercursus, j die vorig jaar October een aan vang nam en geleid werd door zuster Hage. Men kon zeer veel werk bezichtigen. Er was een t.g. film over het opgroeien der kin deren, hun spelen enz. Aan het eind ontvingen de deel neemsters een boekwerkje. Aan zuster Hage werd een enveloppe met inhoud aange boden. Deze dankte allen voor de prettige sfeer, die er altijd heerste. AKNEMUIDEN. Jaarvergadering Geref. J.V. Vrijdagavond hield de Geref, J.V. „Immanuël", afd. A en 3, ihaar jaarvergadering o.l.v. de heer J. Kwekkeboom Jzn. De heer J. Cornelisse Czn. hield een inleiding over: „Medearbeiders Gods", waarop een geanimeerde bespreking volgde. Verder werd de avond gevuld met jaarverslagen, spraakwater val, voordrachten enz. Er zijn 33 leden. Ds Veldhuiijzen sprak een slotwoord en ging voor in dank bed. HOEK. A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesvereniging hield haar jaarvergadering in de Chr. School op de Knol. Mededelingen werden gedaan inzake het samen stellen van de candidatenlijsten in Zeeland voor verkiezing Ptov. Staten. De aftredende voorzitter, de heer H. de Jonge, werd her kozen. De secretaris van de Cen trale Hulst, de heer C. de Kraker te Zaamslag, bracht' verslag uit over het jartijcongres. Huurkoop woningen. De gemeenteraad besloot op 14 dezer de nieuw gebouwde en nieuw te bouwen woningen niet meer te verhuren, maar ze in huurkoop te geven. Zij roept hier voor gegadigden op. TERNEUZEN. Gemeenteraad. In de op 23 Febr. a.s. te hou den raads- ergadering te Terneu- zen komen naast enkele minder belangrijke zaken de navolgende punten aan de orde: Verlenging tijdelijke uitkeringsregeling 1947; aankoop van gronden in de Noordpolder; aankoop grond in het plan Sluiskil-Oost; aanslui ting woningen aan de Staalfabriek op het waterleidingnet; opnieuw vaststelling van dc winkelslui ting; verlenging voorschot voor het bouwen van 5 woonflats; aangaan geldleningen tot een to- t -i bedrag van f700.000. Belg stal bladlood te Sluiskil. De Belg C. L. heeft dezer dagen een partij bladlood ontvreemd uit een fabriek te Sluiskil. Hij legde inmiddels eën bekentenis af. OOSTBUKG. Vacature dienstgeleider. In de door het vertrek naar Rotterdam van de assistent M. Wisse opengekomen vacature van plv. dienstgeleider der invoer rechten en accijnzen te Oostburg, is met ingang van 1 Maart 1950 benoemd de assistent E. Haam stra, thans werkzaam te Sas van Gent. STAVENISSE. Zangvereniging „Nieuw Leven". De zangvereniging „Nieuw Le ven" hield Vrijdagavond haar jaarvergadering. In zijn in dichtvorm gesproken openingswoord dankte de voor zitter da dirigent, de heer M. J. Leune, voor de door hem verrich te arbeid. Na de jaarverslagen van de secretaris en penningmeesteresse, werd de avond verder gezellig doorgebracht, afgewisseld met zang, declamatie en voordrachten door de leden. De vereniging telt thans 28 le den. POORTVLIET. Het Groene Kruis. In de zaal van de heer A. J. Kesteioo hield het Groene Kruis haar jaarvergadering o.l.v. de voorzitter ,de heer B. J. van Oe- veren, die meedeelde, dat de wijk verpleegster in het afgelopen jaar 1980 bezoeken had afgelegd; 440 zuigellngenbezoeken en 100 t.b.c. patiënten. Totaal ln 72 gezinnen 2520 bezoeken. Vorig jaar ver richtte ze 1698 bezoeken. Hier komt dus een speciaal woord van dank en waardering toe aan zus ter Slager. 1949 was een gunstig jaar, zei de voorzitter. De vereni ging heeft 4 tenten. Bijzondere onkosten behoefden niet te wor den gemaakt. Door de magazijn meester Is 104 maal een Instru ment uitgeleend. De enige llgpa- tiënt is dezer dagen hersteld uit het sanatorium thuisgekomen. Het bleek dat de kas der vereni ging sloot met een batig slot van f 3058. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van dr Kugel, die geen bestuurslid kan zijn, geko zen de heer A. J, Elenbaas Az. De aftredende bestuursleden, de heren B. J. van Oeveren. J. J. van der Sllkke en J. A. van Nieu- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldeboorn en te Holwierde, W. Leegsma, leger- pred, te Deventer; te Delft, J. Zwijnenburg te Huizen; te Haaf- ten, G. M. van Dieren te Ede; te Oosterhout, D. van der Werf, cand. te Wanneperveen; teBreu- kelen, A. Vink te Marken. Aangenomen naar Nieuw- Weerdinge, J. Venema te Om- melanderwijk. Bedankt voor Waddinxveen, J. de Lange te Nunspeet; voor Wijk bij Heusden, H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; voor Nieuwe Tonge, P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Ridderkerk (3e perd.pl.), J. van Wier te Kes- teren; voor Naarden (bijz. pr.pl. diaconessenhuis),, nadere beslis sing, S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke. Geref. Kerken. Beroepen te Maastricht, D. van Swigchem te Haamstede. Aangenomen naar Tholen- Poortvliet, J. H. van Halsema, cand. te Ermelo, die bedankte voor Den Burg, Hoek, Hoogvliet, Reitsum, Scharnegoutum, Vin- keveen en Wapenveld. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Baarn, P. Zwier te Zwaagwêsteinde en A. Zwiep te Schiedam. Bedankt voor Den Helder, W. de Ruiter te Sneek. Geref, Gemeenten. Beroepen te Goes, D. L. Aan- geenbrug te Dordrecht. Generale Synode Nederl. Herv. Kerk. In 1 aar zitting van Vrijdag behandelde de synode het rap port van de commissie voi - de kerkmuziek en bepaalde de plaats en taak van de organist in de gemeente. Deze zal, als cantor-organist, vooral de zorg krijgen voor de gemeentezang. Een regeling voor testimonia en salaris zal volgen. De bespreking over avondmaalsformulier IV werd ingeleid, doch zal, in ver band met de plaats van het apostolicum, in een volgende vergadering opnieuw worden gehouden. Bij de overgangsbepalingen werd uitvoerig gesproken over de figuur van de ouderling kerkvoogd. De in functie zijnd® kerkvoogden in gemeenten met een Kerkvoogdij zuilen voor zover zij dit wensen en lidmaat der kerk zijn, bij de invoering der Kerkorde ouderling kunnen worden, terwijl de alsdan in functie zijnde kerkvoogdessen haar arbeid kunnen blijven voortzetten, wanneer daartoe bij plaatselijk reglement de mo gelijkheid wordt geopend. In verband met administra tieve moeilijkheden moet de da tum van invoering der nieuwe Kerkorde een maand worden verschoven, en wel naar 1 Mei 1951: Het persbureau der Ned. Herv. Kerk deelde vorige week mede, dat de generale synode zich ach ter het I.K.O.R. stelde met een stemmenverhouding 393. Thans deelt het mede, dat de stem menverhouding 33 stemmen voor en 9 tegen is geweest. Naar Celebes. Ds Bikker, Chr. Geref. predi kant te Amsterdam-West ls voornemens zich in opdracht van de Zendingsdeputaten der Chr. Geref. Kerken, waarvan hij secretaris is, voor een half jaar naar het zendingsterrein dier kerken op Middën-Celebes t# begeven. De reis van ds Bikker houdt verband met acute moei lijkheden op het zendingsterrein als gevolg van de huidige om standigheden aldaar. Naar Canada, Ds J. A. Schep, Geref. predi kant te Schiedam, is door de be trokken deputaten aangezocht als geestelijk verzorger een schip met emigranten naar Canada ta willen begeleiden, n.l. de „Vo- lendam", die 3 April a.s. uit Rot terdam vertrekt. De kerkeraad heeft ds Schep daarvoor toe stemming gegeven. Ds Schep zal tevens een bezoek brengen aan emigranten in de prov. Ontario. Niet voor vast en bondig. De kerkeraad van Utrecht- Noord-West der Geref. Kerk (Art. 31 K.p.) heeft met 11 te gen 7 stemmen, uitgesproken dat hij zijn uitspraak in zake het niet voor vast en bondig houden van het Samensprekingsbesluit van Amersfoort", handhaaft. Aan de classis zal een geargu menteerd schrijven terzake worden gezonden. wenhuijzen werden herkozen. De zuster zal het beheer over de ma terialen hebben, waarvoor ze f 75 ergoeding ontvangt, terwijl aan de gemeente f 50 huur moet wor den betaald voor de woning van de zuster in het gemeentehuis. De begroting 1950 werd vast- esteld in ontvang en uitgaaf op f3601. Op voorstel van de voor zitter werd besloten de zuster 'n gratificatie over 1949 te verstrek ken van f 200. Ned. Chr. Landarbeidersbond In zaal Gunter hield de Ned. Chr. Landarbeidersbond zijn jaar vergadering, welke onder voor zitterschap stond van de heer 8. W. Quist. Uit het jaarverslag bleek, dat 3 leden waren afge voerd. Uit het jaarverslag van de penningmeester, de heer L. v. d. Hoven bleek, dat er over 1949 een batig slot was van f 41.47. Het aftredend bestuurslid, da heer K. van Dijke, werd herko zen. In de plaats van de heer A, Rijnsberg werd de heer C. W. Slootmaker gekozen. Tot bode werd benoemd de heer J. Boer en tot leden der financiële commissie de heren C. van Tlg- gete en W. Quist, N.a.v. een cir culaire werd nog gesproken over het aftrekken van de N.C.L.B. om ze lid te maken van de nlet- christelijke bonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 3