Regering van West-Duitsland stelt uitge' breid program voor werkverruiming op. NltUWS Amerika's ongekroonde koningin in ons land. West-Europese leiders geloven in Europese eenmaking. Nationale politiek Niemand weet echter waar het geld vandaan moet komen. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verfindustrie overweegt proces met Duitse Bondsstaat. Vrouw van caféhouder redt twee automobilisten van verdrinkingsdood. Vele gelukwensen voor ds J. de Vries. Gritiek van Spaak op minister-comité. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Waistraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1492 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 21 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieu .vdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Hnijssen, Temeuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J, Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan Woensdag: Zon op 7.42 u., onder 16.06 u.; Maan op 9.17 u., onder u. Hoogwater op Woensdag 22 Febr. Vlissingen: 5.06 u. 1.83 m., 17.30 U. 1.79 m.; Terneuzen: 5.37 u. 2.01 51, 17.57 u. 1.98 m.; Wemeldinge: 650 u. 1.52 m., 19.09 u. 1.59 m; Zierikzee: 6.30 u. 1.27 m., 18.52 u. 1.36 m. Tn sommige bladen is de indruk A gewekt, alsof prof. Anema in de Eerste Kamer voor de A.-R. partij een plaats zou hebben ge vraagd in het huidige Kabinet. Uit de „Handelingen" blijkt dit echter niet. Wel werd een plaats gevraagd door de heer Molenaar, spre kende namens de V.V.D. Deze spreker wees er op, dat de heer Stikker door zijn functie bij de V.N. veel afwezig zal zijn, en hij voegde er aan toe het niet wenselijk te achten, dat zijn geestesrichting maar door één persoon in het Kabinet verte genwoordigd is. In deze geest heeft de heer Anema zich niet uitgesproken. Hij betoogde, dat onze poli tiek na de o:rlog in steeds toe nemende mate een fundamen teel gewijzigd karakter heeft gekregen. Met onze zelfstandigheidspoli- tiek is het voorgoed uit. De om standigheden hebben er toe ge leid, dat een federatief verband met de andere West-Europese Staten en een duurzame samen werking op vaste voet met Ame rika, de twee volstrekte voor waarden zijn geworden niet en kel voor onze welvaart, maar ook voor ons voortbestaan als volk zelf. Dit is ook voor onze binnen landse politiek van beteke nis, aangezien verscherping der onderlinge verhoudingen en te genstellingen tussen de partijen zoveel mogelijk moet worden vermeden. "Bovendien is door de afslui ting van de Indonesische kwes tie, voor de kleinere partijen de positie gemakkelijker geworden en kunnen zij thans ook met ie beide grote partijen ongehin derd samenwerken tot het voe ren van een energieke nationale politiek. Deze politiek brengt als on ontwijkbaar gevolg mede, dat de interne staatkunde een sterk compromissoir karakter zal moe ten dragen. En hij voegde daaraan toe: „Hoezeer wij van huis uit steeds gaarne een sterke begin- selpolitiek hebben gevoerd, wij zijn bereid dit feit te aanvaar den en met de andere partijen mede te werken, voor zover dat principieel niet volstrekt is uit gesloten. Maar dan moet dat ook geschieden op den voet van een behoorlijke wederzijdse waar dering. Met name moet dan de Partij van den Arbeid niet lan ger voor zich het monopolie van de progressiviteit opvorderen en een partij als de onze naar de hoek van het conservatieve klie- kendom pogen te verwijzen." Op die wijze, zo besloot prol Anema, kunnen wij komen tot wat wij na de bevrijding voort durend hebben bepleit en wat door de Indonesische kwestie steeds weer is verijdeld: een werkelijk nationale politiek. Dat is dus geheel iets an ders dan dat een plaats ge vraagd werd in het Kabinet. Het was niet minder, maar ook niet méér, dan een bereidverklaring tot het voeren van een natio nale politiek en een oproep tot de andere partijen om daartoe mee te werken. Afgewacht dient nu te worden hoe de meerderheidspartijen hierop zullen reageren. Voor hooggespannen verwach tingen is er o.i. weinig aanlei ding. Van de zijde der P. v. d. A. is reeds gebleken, dat voor de ge dachte van Prof. Anema weinig wordt gevoeld, en van R.K. zijde is nog juist de vorige week be toogd, dat men er prijs op stelt, dat het bij de K.V.P. blijft: rood op snee. Wat iets geheel anders is, dan het voeren van een werkelijk nationale po litiek. De van twee zijden in het nauw gedreven Duitse regering zal nog voor het einde van deze maand aan de Bondsdag een nieuw en uitgebreid programma van werkverruiming aanbieden, zo verluidt te Bonn. weet voorop heeft gestaan in de van gealliëerde zijde geuite cri- tiek. Het ligt voor de hand, dat daarbij de nadruk zal worden gelegd op de arbeidsintensieve kunstnijverheid, vermits na de economische minister Erhard ook vice-kanselier Blecher, na zijn terugkomst uit Amerika, de overtuiging heeft uitgesproken, dat slechts deze in aanmerking komt voor uitbreiding van haar exporten naar het dollargebied. In regeringskringen wordt daar naast ook sterke nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een herleving van de handel met het oosten, waarbij men kenne lijk mede doelt op China. Na de afwijzing van de eerste grote Chinese opdracht aan de Duitse staalindustrie, de bekende be stelling van spoorwegmateriaal, hebben gealliëerde autoriteiten te kennen gegeven, dat zij nieu we opdrachten in beginsel niet in de weg willen staan. Dezer dagen zijn weer onderhandelin gen begonnen tussen de Ruhr- industrie en zakenlieden, die in opdracht van de communistische Chinese regering optraden. Het blijft evenwel een groot vraagteken vanwaar de regering de middelen zal betrekken om een nog groter programma te financieren. Ten aanzien van de telkens weer door Audenauer uitgesproken hoop op particu liere buitenlandse investeringen wordt nu van Amerikaanse zijde nog eens de raad gegeven, dat men deze mogelijkheid vooreerst beter buiten beschouwing kan laten. Formeel is de regering daar toe verplicht, nadat de Bonds dag twee weken geleden het 3M milliard programma als ontoe reikend heeft afgewezen en op voorstel der socialisten heeft aangedrongen op maatregelen, die een volledig emplooi van alle werklozen zouden beogen. Men neemt evenwel aan, dat de sterke aandrang van de Hoge Commissie op grotere regerings activiteit Adenauer heeft ge noopt het indirecte votum van wantrouwen, dat hem door het parlement is gegeven, ernstig op te vatten. De plannen, die de regering thans uitwerkt, voorzien in de eerste plaats in een versterkte investering in de exportindu- strie, een eis, die zoals men Handelsverdrag „Een vodje papier". West-Duitsland komt verplichtingen niet na. Naar wij vernemen onderzoekt het bestuur der exportgroep verf van de vakgroep verf namens haar leden op het ogenblik de mogelijkheden om de Duitse Bondsstaat een proces aan te doen, teneinde vergoeding te krijgen voor de schade, die naar de mening der exportgroep verf, aan de belangen van de Neder landse verfindustrie is toege bracht. In een handelsverdrag, dat in September van het vorige jaar tussen Nederland en West- Duitsland gesloten werd, werd bepaald, dat Nederland ongeli miteerd zou mogen exporteren. De Nederlanders hadden dus, na de Sjuiting van het verdrag, alles m gereedheid gebracht om-met de export van producten der verfindustrie een begin te ma ken. Zelfs was men in sommige bedrijven reeds begonnen met de productie, temeer, omdat het Ne derlandse ministerie van econo mische zaken de verf-exporteurs had verzekerd, dat hun produc ten zonder enige beperking kon den worden geëxporteerd. De Duitsers zijn naar men ons mededeelde, blijkbaar van me iurig, dat zij het verdrag alleen hoeven na te leven, voorzover hei hun goed dunkt. Zeiis na diverse besprekingen in Den Haag is de houding der Duitsers niet gewijzigd. Op grond van dit verdrag is Neder land er toe overgegaan de Duit se verfinvoer stop te zetten, tot dat de Duitsers zich aan het ver drag zuilen hebben gehouden. Het proces te Boedapest De Hongaarse openbare aan klager Gyula Alepi heeft tegen de Britse zakenman Sanders en de Amerikaan Vogeler bestra fing overeenstemmend met hun misdaden, doch niet de dood straf geëist. Tegen twee der vijf terecht staande Hongaren eiste hij doodstraf wegens spionnage en economische sabotage. De vonnissen zullen heden uitge sproken worden. Verenigde vergadering Kamers der Staten-Generaal. De beide Kamers der Staten- Generaal zullen Dinsdagmiddag 28 Februari om half twee in het gebouw van de Tweede Kamer in verenigde vergadering bijeen komen. De voorzitter is voornemens, aan de te benoemen centrale afdeling voor te stellen, terstond in de afdelingen te doen onder zoeken de wetsontwerpen tot benoeming van een regent voor het geval van erfopvolging tij dens minderjarigheid van de troonopvolger en tot benoeming van een voogd en regeling van de voogdij over de minderjarige koning. „Ga uit mijn stad of je krijgt met mij te doen". Commandant 7 December divisie in Nederland. De commandant van de 7 De cember divisie, generaal majoor E. Engles, is gistermiddag met de K.L.M.-Constellation „Hol land" in ons land teruggekeerd, Generaal mr H. J. Kruis en ge- neraal-majoor mr J. D. Schepers waren ter begroeting aanwezig. Uiteraard vormde de actie Westerling het onderwerp van gesprek met de journalisten, die hem kwamen verwelkomen. Generaal Engles heeft name lijk tijdens de actie in Bandoeng contact met de commandant van de A.P.R.A. opgenomen en deze, door te zeggen „ga uit mijn stad weg of je krijgt met mij te doen", ertoe bewogen de actie te staken en weg te gaan. Contact met Westerling zelf heeft generaal Engles naar hij zeide na de souvereiniteits- overdracht niet meer gehad. De generaal gelooft niet, dat Westerling nog tot nieuwe acties zal overgaan. Brits motorschip op de Schelde aan de grond. Het Britse motorschip „Stor- dale", metende 6382 ton, dat op weg was naar Gent, is bij Ter- neuzen aan de grond gelopen. Het schip was gistermiddag Vlis singen gepasseerd en moest in de punt van Terneuzen wachten om de sluizen binnen te varen. Toen is het op drift geraakt en vastgelopen. Man doodt vrouw te Groningen. En pleegt zelfmoord. Gistermiddag heeft zich op een druk kruispunt te Groningen een drama afgespeeld, waarbij een man, een zekere O. uit Gro ningen zijn vrouw met een pad- vindersmes van het leven be roofde. Hjj bracht haar een wond aan de halsslagader toe, waarna het slachtoffer dood neerviel. De man trachtte zich toen eveneens van het leven te beroven. De po litie, die spoedig ter plaatse was, bracht hem in levensgevaarlijke toestand naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De politie staat nog voor een raadsel en stelt een uitvoerig onderzoek in. KOUDE IN DE V.S. Als gevolg van de mijn- werkersstaking is men in de staat New-York overgegaan tot steenkolenrantsoenering. De tem peratuur is plotseling gedaald en het kwik heeft thans zijn laagste -peil van dit jaar bereikt. In de stad New-York is de tem peratuur thans 12 graden onder nul (Celsius). In het gehele noord-oosten van de V.S. heerst een koudegolf. Op verscheidene plaatsen heeft het tot 25 gr. ge vroren. - Opgepompte olie te Urk bleek reeds geraffineerd. Reeds enige tijd trok het de aandacht, dat in de omgeving van een in aanbouw zijnd hui zencomplex van Urk gassen uit de grond opstegen. De Bataafse Petroleum Mij had reeds toe gezegd een expert te sturen. Nog voor dat bezoek werd een olieachtige substantie in het water uit het pompje achter een der huizen geconstateerd. Met deze substantie kon men een petroleumstel laten branden. Het pompje stak slechts en kele meters in de grond, zodat men meende een rijke ader te hebben aangeboord, die boven dien terstond bruikbare olie leverde. Deze vondst bespoedigde de komst van de deskundige. Hij nam een fles met de vloeistof mee en kwam tot de bevinding, dat het inderdaad zeer goede en zelfs reeds geraffineerde olie is. Het meest waarschijnlijk wordt geacht, dat tijdens de bezetting een vaatje olie in de grond is verstopt, dat dit is lek gewor den en dat de olie in de veen achtige bodem is gezakt. Zij is verpleegster en sociaal werkster. Schiphol beleefde gistermid dag de aankomst van een on gekroonde koningin, uitverkore ne van een volk van 45 millioen vrouwelijke onderdanen, mrs Sally Baker, verpleegster en sociaal werkster, uitverkoren als de Amerikaanse vrouw, die door haar noeste arbeid ten bate van de mensheid een ieder ten voor beeld kan worden gesteld. Zij is gekozen tot koningin van Amerika door de gezamen lijke Amerikaanse vrouwenclubs. Eén van de Amerikaanse om roepverenigingen bood haar en haar echtgenoot een reis van anderhalve maand door Europa aan ter bestudering van de so ciale problemen en de sociaal- hygiënsche maatregelen, die daar getroffen worden. Mevrouw Baker begon haar reis eind Januari en vloog aller eerst naar Parijs, waar zij ech ter maar drie uur verbleef. Daarna vertoefde zij in Londen voor de duur van zes dagen en vervolgens bezocht zij de Scan dinavische landen. Zij kwam gistermiddag van Stockholm op Schiphol aan en zal vier dagen in ons land blijven als gast van de A.N.V.V. Mrs Sally Baker is een heel eenvoudige vrouw, die meer de indruk van een moederlijke vrouw met een gul en warm hart maakt dan van een „konin gin": iedere luister en praal, die bij deze titel hoort, is haar vreemd, maar daar stelt zij een warme en hartelijke charme tegenover. „Ik ben dol op paardrijden", vertelde zij en waarom? Toen zij haar loopbaan als wijk verpleegster en sociaal werkster begon, was zij geplaatst in een mijnwerkersstadje in Georgia. Goede wegen waren er niet en de afstanden waren groot, dus was een paard het beste vervoer middel. Mrs Baker maakt deel uit van de Womens Society of Christian Service, welke haar vertakkin gen over het gehele gebied van de Ver. Staten heeft. VERDERE PLANNEN. „Misschien als iemand, die het kan, mij helpen wil ga ik een boek schrijven. Maar eerst deze trip afmaken. Ik ga van Amsterdam naar Rome en dan naar Griekenland, mogelijk nog naar Palestina, hetgeen ik erg graag zou willen. Voor Duits land heb ik helaas geen tijd, want op 14 Maart moet ik weer in the States zijn", zo vertelde zij. „Mijn eerste indruk van Europa is overweldigend, ieder een denkt net als wij in Ame rika, de mensen lijken precies op Amerikanen, alleen zij spre ken een andere taal. Het heeft mij de rotsvaste overtuiging gegeven, dat bij alle vrouwen op de gehele wereld dezelfde idealen leven. Er zijn daarom nog zóveel dingen, die de vrou wen zouden kunnen doen als zij maar allen elkaar goed zouden begrijpen en samen zouden wil len werken. Welk een macht voor het behoud van de vrede vormen de vrouwen allen te zamen niet?" zo riep zij uit. Door het moedige optreden van de echtgenote van een café houder is het leven van twee personen gered, die in een per sonenauto te water raakten. In de buurt van Oudeschouw bij Akkrum moest gistermorgen een rij auto's voor de open brug aan de rijksstraatweg Leeuwar denZwolle over de nieuwe vaarweg van Groningen naar het IJsselmeer wachten, toen een auto uit Leeuwarden, waar in zich twee mannen bevonden, kwam aangereden. De remmen •weigerden, zodat de bestuurder met een flinke zwaai om de reeds wachtenden reed en dwars door de afsluiting in het kanaal schoot. Doordat de schipper het anker liet vallen kon een bot sing met het schip, dat juist de brug zou passeren, worden voorkomen. Mevrouw Fokkinga, de echtgenote van een caféhou der, die bij de brug woont, zag het ongeval gebeuren. Zij snelde op kousevoeten de woning uit, sprong in een roeiboot en wist de inzittenden te redden. Het bleek later, dat de twee drenke lingen, beiden 20 jaar oud, geen rjjbewijs hadden. De auto is, na de drukke scheepvaart enige uren te hebben gestremd, met een kraanwagen op het droge gebracht. Regering van de R.I.S. weigert gelden voor de T.N.I. De regent van Panaroekan, die zich heeft belast met het inzamelen van gelden ten be hoeve van de T.N.I., heeft in overleg met de regering der R.I.S. een bedrag van f 100.000, dat hem Woensdag j.l. was aan geboden en waarmede een aan tal ondernemingen, in overleg met deze organisatie, de T.N.I. in dit gebied zou steunen, niet geaccepteerd. Deze weigering is geschied i.v.m. de vele verkeerde uitleg gingen, die de laatste tijd ge geven zijn aan de financiële hulp, die door de ondernemingen aan de T.N.I. zou worden verleend. Men is van mening, dat aan vaarding dezer eerste betaling slechts de overigen onjuiste veronderstelling zou wekken, dat de ondernemingen tot deze betalingen zouden zijn ge dwongen. Ter gelegenheid van zijn 50- jarig ambtsjubileum hield ds J. de Vries gistermiddag in hotel Centraal" te Goes een druk bezochte receptie. Velen uit Goes en omgeving hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt om deze beminde predi kant hartelijk geluk te wensen met zijn praéhtig jubileum. Namens het bestuur van het gasthuis bracht de heer Joh. de Kruyter de gelukwensen over. Hij wees erop, hoe ds de Vries eigenlijk zelf het vaakst gast was in het ziekenhuis. Zeer veel zieken werden door hem ge troost en stervenden bemoedigd. Ergerlijke streek te Tholen. Zondagmorgen kwam de 16- jarige Jac. Boogerd, wonende Verl. Hoogstraat te Tholen, bij het voederen van zijn duiven, tot de ontdekking, dat alle 13 duiven met de nek omgedraaid in het hok lagen. Direct heeft de politie met een politiehond een onderzoek ingesteld. Het dier wees twee jongens van 16 jaar uit de buurt aan. Beiden werden opgebracht, doch één reeds vrijgelaten. Voor de ander pleit, dat hjj na het constateren van de gruweldaad persoonlijk in het hok bij de dode dieren is geweest, zodat het geenszins bewezen is, dat hij de dader is. Bij de vermoorde dieren wa ren enige kostbare exemplaren. Zeven en twintig West-Europese politieke leiders hebben in brieven, welke heden zijn gepubliceerd, geantwoord op vragen, gesteld door generaal-majoor William Donovan, voorzitter van het Amerikaanse Comité voor een Verenigd Europa, over de ontwikkeling der gebeurtenissen, welke moeten leiden tot Euro pese eenheid, sedert de bijeenkomst van de Raad van Europa te Straatsburg in Augustus j.l. Carnavalsvierder reed jongen dood. Hü LOODSDIENST IN DE WIELINGEN GESTAAKT. In verband met de Wester storm is gisterenmiddag om half vijf de loodsdienst buiten gaats Vlissingen in de Wielingen gestaakt. Deze politici van de twaalf landen, die deel uitmaken van de Raad van Europa bevestigden hun geloof in Europese eenma king, maar sommige van hen zeiden, dat men totnogtoe lang zaam was gevorderd. PAUL HENRI SPAAK, voor zitter van de raadgevende verga dering van de Raad van Europa, oefende critiek uit op het minis ter-comité en wees de methoden der ministers als „rampzalig" van de hand. Deze methoden wa ren gelijk „een definitieve begra fenis van de resoluties van de raadgevende vergadering". MINISTER-PRESIDENT Dr W. DREES, verklaarde, dat er een begin was gemaakt met de vrijmaking van de handel. Ne derland stelde bijzonder belang in deze zaak wegens zijn afhan kelijkheid van import van meta len en grondstoffen. SISTER STIKKER was niet over de langzame vor deringen in de richting van Europese eenheid. Hij geloofde namelijk, dat de Europese rege ringen, behalve die, welke zich opzettelijk van een vereniging bekommerde zich niet on het slachtoffer. Om half vier in de nacht vai. Zondag op Maandag heeft een automobilist, nadat hij op de op voet van gelijkheid uitsloten, weg ZwolleHasselt de 19-jarige hard en ernstig werkten om de electricien H. de Rijk had over reden, zijn rit vervolgd zonder zich om het dodelijk gewonde slachtoffer te bekommeren. De rijkspolitie vond twintig meter van de plek, waar het ongeluk gebeurd moet zijn, een afgerukt nummerbord. Hierdoor kon de dader worden opgespoord. Deze bleek een Zwolse auto mobilist te zijn, die een carna valsfeest in de Zwolse Schouw burg „Odeon" had meegevierd. eenmaking te ver werkelijken. PREMIER ATTLEE verklaar de, dat de Britse regering „het tot stand brengen van een ge zonde Europese economie en het opnieuw vestigen van vertrou wen in Europa als een van de fundamentele oogmerken van haar politiek beschouwt. Zij is vastbesloten te volharden in haar pogingen om een Europa vrij van gebrek en vrees op te bouwen". Winston Churchill, de leider der Britse Conservatieven, dr Konrad Adenauer, de West-Duit se Bondskanselier, Julius Deutsch, leider der Oostenrijkse socialisten, Hans Hedtoft, eerste- minister van Denemarken, Tage Erlander, eerste-minister van Zweden, Osyen Unden, de Zweedse minister van buiten landse zaken, Einar Gerhardsen, eerste-minister van Noorwegen, en Halvard Lange, de Noorse mi nister van van buitenlandse za ken, spraken zich uit voor één- making van Europa. Bedrijfsunie bouwbedrijf verbiedt werken met zand steen. De bedrijfsunie in het bouw bedrijf heeft alle leden van de drie bonden verboden zandsteen te bewerken of te verwerken aan restauraties of nieuwe wer ken. Alle thans in uitvoering zijnde restauraties of nieuwe werken zullen normaal doorgang vinden totdat hierover nadere mededelingen zijn gedaan. Het verbod zal pas worden opgehe ven, als de Silicose-wet en het op grond van deze wet af te kondigen zandsteenbesluit van kracht zijn geworden. Ter Provinciale Griffie te Middelburg wordt de telefoon- installatie veranderd. Dit is no dig, omdat men een blinde tele foniste, de 27-jarige mej. P. Osté uit Vlissingen, die van haar 10e jaar af blind is, heeft aangesteld. PRINSES MARIJKE DRIE JAAR. Prinses Marijke vierde Zaterdag haar derde verjaardag. Ter ge legenheid hiervan ontving zij als „petemoei" van het jongste wapen van de Koninklijke Landmacht, de Verbindingsdienst,, een speciaal geschenk, bestaande uit een etui met zilveren lepel en vork, benevens „snoeperij". De jarige Prinses, zoals zij spelende met haar bezempjes, de deputatie van de Verbin dingstroepen in de bibliotheek van het Koninklijk Paleis te Soestdijk verwelkomde. Links kolonel J. J. Marlet, inspecteur van de Verbindingstroepen, die het geschenk aanbood. Het Chinese nationalistische departement van defensie op Formosa heeft verklaard, dat in het noordoosten van de provin- Hoenan 100.000 Chinezen tegen de communistische autori teiten in opstand gekomen zijn. De premier van de Chinese nationalisten, Sji Sjan, heelt een week geleden zijn ontslag inge diend. Gistermorgen vroeg hebben Joegoslavische grens wachten aan de grens van het vrije gebied van Triest 20 mi nutenlang met machinegeweren gevuurd. Gisteren heeft de politie te Napels gebruik ge maakt van traangasbommen bij een poging van studenten om de universiteit te bezetten. Vier afdelingen van de Renaultfabrie- ken, waar normaal 6000 van de 25.000 arbeiders van deze gena tionaliseerde onderneming wer ken, zijn gisteren gesloten ge bleven. Dr Hjalmar Schacht, onder Hitier president van de Reichsbank, zal binnenkort voor 'n zuiveringsrechtbank te Lüne- burg verschijnen. Paul van Zeeland heeft verklaard, dat men waarschijnlijk binnen enkele weken een oplossing tegemoet mag zien van het probleem der inter-Europese betalingen. Is raël heeft de V.N. ervan be schuldigd, de beloften wat be treft Jeruzalem niet te zijn na gekomen. De meesten der 370.000 Amerikaanse vetkool- mijnwerkers bleven gisteren weigeren gehoor te geven aaii de opdracht van de voorzitter van hun vakverbond, John Lewis, om het werk te hervat ten. Onderdelen van een startinstallatie voor raketpro jectielen voor luchtafweer, zijn onderweg naar Oran, vanwaar zij naar een proefstation in de Sahara zullen worden vervoerd. De onderhandelingen tussen Frankrijk en Saarland zullen leiden tot een accoord over de toekomst van Saarland, dat Vrij dag of Zaterdag zal worden ondertekend, zo wordt uit Parijs gemeld. De „Kota Inten" is op 16 Februari met 1625 pas sagiers van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Gister middag heeft de ministerraad een schets voor een statuut, regelende de status van Suri name en de Nederlandse Antil len in het Koninkrijk der Neder landen, besproken. Emigran ten zullen binnenkort ook naar Australië kunnen vliegen. In Maart en April zal de K.L.M. enige honderden plaatsen be schikbaar hebben. De demo cratisch socialistische jongeren organisatie „Nieuwe Koers" heeft besloten zich aan te sluiten bij de Partij van de Arbeid. Ten gevolge van een hevige brand is gisteravond een meubelfabriek te Rijswijk gedeeltelijk ver woest. Spr. bracht hem daarvoor dank en sprak de hoop uit, dat d3 de Vries nog vele jaren het Evangelie zou mogen brengen in het ziekenhuis. Als stoffelijk blijk van waardering werd een nieuwe studeerkamerverlichting aangeboden. Namens het huldigingscomité sprak de heer C. v. d. Zee. Deze wees aan als de drie drijfveren van het werk van ds de Vries: zijn trouw, zijn liefde en zijn toewijding. Bovendien werd hjj gedragen door de opdracht van zijn grote Zender. Bijzonder hartelijke woorden richtte da heer v. d. Zee tot mevr. de Vries voor de opoffering, die zij zich had getroost om het werk van haar man zó te doen zijn als het is geweest. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat het ten tijde des avonds voor ds de Vries licht mocht zijn en blijven. Hjj bood ds de Vries een restaura tie van zijn studeerkamer aan en een electrische klok. In zyn antwoord dankte ds de Vries voor de overstelpende blijken van medeleven, die hij had ontvangen. Onder degenen, die ds de Vries kwamen geluk wensen, waren o.a. verschillende predikanten uit de omgeving, een deputatie van „Kinderzorg", een deputatie uit de eerste ge meente, Grijpskerke, o.l.v. ds van Winterswijk, het college van B. en W. van Goes en vele anderen. Prof. Romme over de algemene politiek. In de gehouden vergadering van de Partijraad der K.V.P. heeft prof. Romme een rede ge houden, waarin hij de indruk wekte meer te gevoelen voor een blijvend samengaan met de A.R. partij dan met de C.H.U. en de V.V.D. Maar dan pas in de toe komst. Verder maakte hij enkele op merkingen over de komende grondwetsherziening, waaruit zou kunnen blijken, dat hij gevoelt voor afschaffing van de Eerste Kamer, die steeds meer een dou blure wordt van de Tweede Ka mer en voor uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer tot 150. Gereformeerd jeugdgebouw te Middelburg komt in de Singelstraat. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Geref. Kerk te Middelburg het pand Singelstraat 15 aangekocht, voorheen eigen dom van mr A. H. Kuipers. Dit ruime pand zal als jeugdgebouw worden ingericht en kan voorts uitstekend dienst doen voor het houden van vergaderingen over kerkelijke aangelegenheden. Binnenkort zal het pand reeds in gebruik genomen worden. Ais huisbewaarder is benoemd de heer I. Verhulst. Geraamte te Terneuzen gevonden. Bij het afgraven van de Boomdljk te Terneuzen werd Maandagmiddag een geraamte opgedolven, dat nog in tamelijk goede conditie verkeerde. Voor al de schedel toonde weinig af wijkingen. Hoewel nog nader onderzoek zal worden ingesteld, vernemen wjj van bevoegde zijde, dat het een geraamte is uit de Spaanse tijd, dus zo om streeks 1600. tot DE BILT ZEGT» Weersverwachting, geldig vanavond. Wisselend bewolkt. Geleidelijk tot matig afnemen de wind uit Noordwestelijke richting. Wisselende bewolking, afnemende buiïgheid en iets la gere temperatuur dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1