Parijse bladen publiceerden geheime docu meuten over corruptie in Indo-China. NIEUWS Amerikaan Vogeler vraagt om een miine straf. Mobilofoc-niiet voor geaeel Nederland. Gemeente wil oude H.B.S. aan bet Rijk verkopen. Studiecommissie V. V. V. Vlissingen heeft tal van wensen. Voorzitter van oommissie van onderzoek protesteert. SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Mr J. M. L. Th. Cals, staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Spoorwegongeluk op Long island. In Goes komt één van de 22 posten. Ds J.H.BoeriUst nam afscheid van Ghr. Lyceum v. Zeeland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1491 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 20 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: air W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, aiiddelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Slaan. Dinsdag: Zon op 7.44u., onder 18.04 u. Maan op 9.06 u., onder 23.26 u. Hoogwater op Dinsdag 21 Febr.j Vlissingen: 4.35 u. 1.90 m., 16.57 u. 1.93 m. Terneuzen: 5.06 u. 2.07 m., 17.26 u. 2.11 m. Wemeldinge: 6.24 u. 1.55 m„ 18.40 u. 1.68 m. Zierikzee: 6.05 u. 1.29 m., 18.26 u. 1.43 m. De Parijse bladen hebben geheime documenten gepuf, .zeerd van generaal Georges Marie Revers, de centrale figuur in het onderzoek, dat gaande is naar beweerde corruptie In Indo- China. Generaal Revers, de 59-jarige voormalige Franse stafchef, had de betrokken documenten aan de parlementscommissie van on derzoek gezonden en verzocht om eerherstel. Toen de documenten in de bladen afgedrukt verschenen, protesteerde de voorzitter van de commissie van onderzzoek, Edmond Michelet, hiertegen aangezien zy nog niet bij de commissie in bespreking waren gekomen, hetgeen morgen had moeten gebeuren. Kriegel-Valrimont, het enige communistische lid van de com missie, antwoordde in een ver klaring aan de pers, dat hij het volste recht had van de docu menten kennis te nemen en de inhoud ervan bekend te maken. Een ander commissielid, An- xionnaz, was bij de opening en de bekendmaking aan de pers tegenwoordig geweest. De generaal, die naar men zegt, gelooft, dat men tegen hem complotteerde, had de commissie beloofd aanwijzingen te zullen verstrekken, waardoor men ach ter de namen zou kunnen ko men van vooraanstaande Fran se persoonlijkheden, die van de zaak zouden afweten. In zijn thans gepubliceerde brief wor den echter geen namen genoemd. Wél is er sprake in van diplo matieke militaire, politieke en economische inlichtingen, wel- Het lid der Tweede Kamer, mr J. M. L. Th. Cals uit Nij megen, is m.i.v. 15 Maart a.s. benoemd tot staatssecretaris bij het ministerie van onderwijs, kunsten, en wetenschappen. Mr Cals werd op 18 Juli 1914 te Nijmegen geboren. Hy bezocht het gymnasium te Roermond en studeerde aan de rechtsgeleerde faculteit van de R.K, Universi teit te Nijmegen. Sedert 1941 is hij als advocaat in zijn geboorteplaats gevestigd. Voordien was hij leraar in staat huishoudkunde, staatsinrichting en handelsrecht te Roermond. Mr Cals is voorzitter van de Mijnindustrieraad en voorzitter var de Kath. Jeugdraad voor Nederland. Prinses Marijke's verjaardag. Prinses Marijke zag op de morgen van haar derde verjaar dag haar hartewens vervuld: een mooie poppenwagen. Dol gelukkig was zij met dit ge schenk van haar zusjes. Slechts weinig minder enthousiast be wonderde ze het geschenk van haar moeder: een draaibaar poppenhuis. Met honderden prentbrief kaarten en brieven stroomden tal van cadeaux uit het gehele land naar het koninklijk paleis. Kostbare geschenken, doch ook vele aandoenlijke kleine cadeau tjes: een houten beweeglijke hond, een ketting van schelpjes, eigengemaakte prentenboeken, enz., enz. Artsen ernstig ontstemd over verhoging loongrens. De leden der Kon. Ned. Mij tot Bevordering der Geneeskunst hebben i.v.m. de houding, die de artsen zullen aannemen t.o.v. de verhoging van de loongrens der -sociale verzekeringswetten, een motie aangenomen, waarin ern stig betreurd wordt het feit, dat de artsen slechts betrokken worden in een overleg over de gevolgen der verhoging, terwijl *6 op de verhoging zelf geen enkele invloed hebben kunnen uitoefenen. De motie spreekt uit, dat de geneeskundige verzorging van het Nederlandse volk en de geestelijke volksgezondheid op nieuw door de jongste verho ging van de loongrens voor de volledige ziekenfondsverzeke ring in zijn tegenwoordige vorm in verschillende opzichten ern stig schade lijdt. Centrale A.R. Kiesvereniging Goes. Zaterdag kwam de Centrale A.R. Kiesvereniging in de Kies kring Goes, in jaarvergadering bjjeen. Nadat de voorzitter, de heer R. Zuidema, een kort ope ningswoord had gesproken, waar in hij o.m. opwekte tot een geestdriftige actie bij de komen, de Statenverkiezingen, brachten de secretaris, de heer J. Hom mes, en de penningmeester, de heer R. Buitenhuis, hun jaar verslagen uit, waaruit bleek, dat net ledental steeds toeneemt en dat de rekening 1949 sloot met een batig saldo van f463.23. De heren K. J. Dominicus, A. Koppe en R. Zuidema werden bestuursleden herkozen. De reden van het moderamen wer den opnieuw afgevaardigd naar het Prov. Comité. ke Revers van een zekere Peyre ontvangen zou hebben. Revers verklaart o.a., dat Peyre hem in Augustus 1947 op de hoogte heeft gebracht van plannen van de Kominform voor in het najaar te voeren agitatie. Deze agitatie moest allen dienen als camouflage voor de werke lijke Sowjetrussische politiek, die geheel gebaseerd was op de Aziatische Kominform en de Sowjetrussische controle over China Op Long Island, ongeveer 30 km ten oosten van New-York, zijn Vrijdagavond laat twee stampvolle passagierstreinen op elkaar gereden, doordat één der treinen door een onveilig sig naal reed. Er zijn 29 doden en minstens honderd gewonden. Naar schatting bevonden zich in de twee treinen 400 passagiers. Joseph Keif er, de bestuurder van de trein, die de aanrijding veroorzaakte, is gearresteerd. Troepenschepen arriveerden uit Indonesië. „Er komt met dit schip een goed bataljon naar huis en wat ik zeg is gemeend. Dit bataljon heeft veel voor de bevolking gedaan". Dit zei Zaterdagmorgen minister Schokking tot de 630 militairen, die uit Indonesië re- patriëerden met het troepen transportschip „Cheshire". En kele uren later arriveerde de „Zuiderkruis" met 1572 mili tairen. Nederlands Trekpaard toch niet door België erkend. De Nederlandse paardenfok kers meenden enkele weken ge leden reden tot blijdschap te hebben, omdat het dagelijks be stuur van het Belgische Stam boek had besloten het Neder landse Trekpaard te erkennen. De leden van het Belgische Stamboek blijken het met hun bestuur echter niet eens te zijn. Het uitvoerend comité heeft n.l. het voorstel van het dagelijks bestuur met 34 van de 40 stem men verworpen. Vijftigjarig jubileum Ds J. de Vries te Goes. Zaterdag j.l. herdacht ds J. de Vries, thans em. pred. te Goes, de dag, dat hij vóór 50 jaar in zijn eerste gemeente in het ambt werd bevestigd. Door de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente was hem de leiding der gods dienstoefening op gistermorgen aangeboden, waarvoor hij de kerkeraad zeer dankbaar was. Ds de Vries gevoelde er echter niets voor vanaf de kansel een gedachtenisrede te houden, hoe wel hij geenszins gebrek aan dankbaarheid had, daar hij alles mocht zien als de leiding Gods in zijn leven. In alles is Gods liefde wonderbaarlijk geweest. Spr. gevoelde het echter als een bezwaar op de kansel over zich zelf te spreken, daar het hier alleen moet gaan om Christus en om Hem alleen. Mede daar het de eerste Zondag van de lijdensweken was, had hij tot tekst gekozen Joh. 12: 2028 en daaruit in het bijzonder vers 24. Hij bracht deze prediking op de hem zo eigen eenvoudige wijze en eindigde met: „Uit God, door God en tot God zijn alle dingen; Hem alleen zij de eer". Tot slot zong de gemeente, die in grote getale was opgekomen, ds de Vries Gez. 189:4 (gew.) staan de toe. Hedenmiddag van 4.30 6.30 uur wordt in „Centraal" een receptie gehouden, waar onge twijfeld velen ds de Vries en de zijnen de hand zullen druk ken. Aanvaring op de Wester- Schelde. Het Belgische stoomschip „Louis Sheid", groot 7607 brt en toebehoorde aan de S.A. „Arme- ment Deppe" te Antwerpen, is, komende van Antwerpen ter hoogte van de Eendrachtpolder bij Terneuzen in aanvaring ge weest met het Panamese stoom schip „Maria G", groot 3326 brt. en toebehorende aan „Cia Cry stal de Vapores" in Panama. De „Maria G" is met inge deukte voorsteven opgevaren naar Antwerpen en de „Louis Sheid" had averij aan de achter steven. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De „Louis Sheid" liep bij gasboei 16 ter hoogte van Ter neuzen aan de grond en had een tros in de schroef. Het is later vlot gekomen en naar Antwer pen gesleept. Marshall-gelden voor water leiding in onrendabele gebieden? De directeur van het Rijks instituut voor Drinkwatervoor ziening, prof. W. F. J. M. Krul, deelde Zaterdag tijdens de Bra bantse koffietafel, die werd ge houden na de officiële ingebruik stelling van de waterleiding in de gemeente Ossendrecht mede, dat het niet is uitgesloten te achten, dat uit de grote „pot" van de Marshall-hulp ook gel den zullen worden beschikbaar gesteld om de z.g. onrendabele gebieden in ons land van water leiding te voorzien. Er zal dit jaar met spoed een overzicht worden samengesteld door het Rijksinstituut teneinde volledige gegevens over deze gebieden bij de hand te hebben voor de be sprekingen, die hierover zullen worden gevoerd. Van het Nederlandse volk moet thans 20 het nog zon der leidingwater stellen. Bij deze plechtigheid spraken ook de heren Pilaar namens de aanwezige raad van toezicht der Waterleiding Mij Zuid-Beveland te Goes en de directeur ir M. J. Stoei Feuerstein. Het proces te Boedapest. Hij benadeelde de Hongaarse volksdemocratie De Amerikaanse zakenman Robert Vogeler, die te Boedapest terecht staat op beschuldiging van spionnage en sabotage, heeft, zoals gemeld, schuld bekend. Hij vroeg om een milde straf en verklaarde zeer veei spijt te heb ben van door hem begane han delingen, welke nadelig waren voor de Hongaarse volksdemo cratie. De president van de recht bank verklaarde, dat het straf gerecht rekening zou houden met deze verklaring van Voge ler, waarvoor laatstgenoemde zijn dank betuigde. Vogeler verklaarde, dat de Amerikaanse geheime dienst personen, die in gevaar verkeer den te worden gearresteerd op grond van hun bedrijvigheid, had geholpen uit Hongarije te ont vluchten. Vogeler zei in de V.S. te zijn opgeleid voor het werk van agent van de Amerikaanse geheime dienst, waaraan hij toevoegde, dat één van de hem verstrekte opdrachten was ge leerden op het gebied van de kernsplitsing, die uit Europa naar de V.S. wilden emigreren, te helpen hun doel op onwettige wijze te bereiken. Hij deelde verder mede, dat kolonel Behn, de president van zijn maatschappij, hem had be last met de zorg voor de zaken van de Standard Electric Cy in Oost-Europa en dat hij met nog twintig anderen, onder leiding van kolonel Behn had gewerkt. Volgens zijn bekentenis zouden de aanstellingen van deze per sonen zijn goedgekeurd door de commissie, waarin de chefs der generale staven van de Ameri kaanse strijdkrachten zitting hebben. Hij voegde hieraan toe, dat vele functionarissen van de Standard Electric hoge functies bij de Amerikaanse strijdkrach ten hebben vervuld en dat zij nog in verbinding staan met de chefs der generale staven. Vogeler bevestigde de Vrijdag j.l. door zijn Hongaarse mede- beklaagde Geiger afgelegde ver klaring, volgens welke kolonel Behn in October '48 zou heb ben bepaald, dat de te Boedapest gevestigde dochtermaatschappij van de Standard Electric haar productie omlaag moest bren gen en dat de producten der maatschappij, welke waren be stemd voor uitvoer naar de Sowjet-Unie of naar de Russi sche satellietstaten, moesten worden vervaardigd uit zeer on duurzaam materiaal. C.H.-candidaten voor de Statenverkiezingen Zaterdag vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes de Statenkieskring van de C.H.U. onder voorzitterschap van mr W. F. E. Baron v. d. Feltz. Na brede besprekingen kwam men tot de volgende samenstelling van de candidatenlijst voor de Statenverkiezingen: 1. C. Philipse, 's-Heer Arends- kerke; 2. mr W. F. E. Baron v. t. Feltz, Middelburg; 3. A. H. S. Stemerding, Souburg; 4. C. A. Kaan, Terneuzen; 5. dr J. L. J. Bruijnzeel, Wissenkerke; 6. Joh. de Kruijter, Goes; 7. M. den B"tr, Haamstede; 8. D. Dekker, Waterlandkerkje; 9. C. F. v. d. Peijl, Goes; 10. W. Sanderse Jr, Vlissingen; 11. S. Kodde, Veere en 12. mr J. Sepers, Goes. Tenslotte maakte ook de te voeren propaganda een punt van bespreking uit. Huldiging te Westkapelle. 25 'jaar bij de vrijwillige brandweer. Dezer dagen werd ten ge meentehuize te Westkapelle de heer A. Verhulst, die 25 jaar lid van de vrijwillige brandweer was, officiëel gehuldigd. De burgemeester, mr Tydeman, wenste hem geluk met zijn lange staat van dienst. Daarna reikte hij hem een oorkonde en een zilveren medaille uit. De com mandant, de heer A. Hendrikse, haalde enkele herinneringen op en prees de heer Verhulst, die de rang van hoofdbrandwacht le klasse heeft, om zijn door tastendheid en buitengewone moed, door hem meermalen ge toond. Hü bood hem namens de Westkappelse brandweer, die geheel aanwezig was, een schil derij aan. De heer van Oosten uit Mid delburg sprak namens de bond van brandweerlieden en het Prov. Bestuur en schetste de goede samenwerking met de Westkappelse brandweer. Ver volgens sprak weth. Gabriëlse enige waarderende woorden. Tot slot bracht de heer Huis- zoon uit Middelburg namens de Ned. Ver. van Brandweercom mandanten de jubilaris hulde. De heer Verhulst dankte allen voor de waarderende woorden en mooie cadeaux. Naar wij vernemen is men thans op de Goese P.T.T.-cen- trale bezig met voorbereidingen tot de bouw van een centrale mobilofoonpost voor de Zeeuwse eilanden. Over enkele maan den, n.l. in de zomer van dit jaar, zal in geheel Nederland een mobilofoonnet gereed komen en dit betekent, dat men in het gehele land via 22 posten, waarvan Goes er dus één wordt, vanuit zijn eigen auto, indien deze is voorzien van een mobilo fooninstallatie, zal kunnen telefoneren met telefoonabonné's in geheel Nederland en ook onderling. Zo zal een automobilist in Goes kunnen telefoneren met een automobilist, die rijdt in Breda, Amsterdam, Groningen of Roermond. De mobilofoon is, zoals be- de frequentie, die in Rotterdam Raadsvoorstellen Middelburg. Uitkering 5 aan gemeente- personeel vraagt f 10.000.— De raad van Middelburg, die in de vergadering van Maandag a.s. de begroting voor 1950 zal behandelen, krijgt daarnaast nog een kleine agenda af te werken. B. en W. schrijven aan de raadsleden, dat de nationale commissie tegen het alcoholisme in ernstige overweging geeft tot de Kroon het verzoek te richten het maximum aantal vergunnin gen ingevolge de Drankwet terug te brengen tot 45. Het aantal vergunningen en verloven A zou wettelijk voor Middelburg resp. 60 en 60 mogen bedragen. Het maximum is in de loop der jaren, op verzoek van de raad, reeds teruggebracht tot resp. 50 en 37, terwijl deze aantallen in werkelijkheid zijn 50 en 15. De meerderheid van B. en W. nu is van mening, dat een der gelijk verzoek niet dient te wor den ingezonden, daar zij een dergelijke maatregel niet kan zien als één tot bestrijding van het drankmisbruik. Wie zich daaraan wil schuldig maken wordt daarvan niet weerhouden door opheffing van enkele ver gunningen. Voorts dient reke ning te worden gehouden met het feit, dat Middelburg als provinciale hoofdstad, centrum plaats en een door vele vreem delingen bezochte gemeente meer café's en restaurants dient te hebben dan wanneer deze motieven niet aanwezig waren. Credieten. Voorgesteld wordt een crediet van f 590.te verlenen voor aanschaffing van drie werkban ken en enige gereedschappen voor het vak handenarbeid, als mede voor 40 atlassen voor de openbare school voor voortgezet gewoon l.o. Ook wordt f750. gevraagd voor het in orde bren gen van de telexkamer van het politiebureau, terwijl f 1100. nodig is voor de verdere inrich ting van het derde lokaal van de o.l. school aan 'tZand. Hier aan kon sedert 1 Febr. j.l. een derde leerkracht worden ver bonden. B. en W. stellen de raad voor het gemeentepersoneel de be kende 5 ook te verstrekken Zij ontveinzen zich echter niet, dat dit voor de gemeente een bedenkelijke verzwaring van lasten met zich medebrengt, waarin moeilijk zal zijn te voor zien. Er is een bedrag van ca. f 10.000.mee gemoeid en met uitzondering van het beschik ken over een deel van de post „onvoorzien" kunnen B. en W. voorshands nog geen andere middelen tot dekking aanwijzen. is, kend, reeds vóór de oorlog ge bruikt en wel voornamelijk door de brandweer, havendiensten en dergelijke instellingen. Deze konden echter alleen tussen de dienst en de dienstauto of -boot verbinding krijgen. Het systeem, dat na de oor log is ontwikkeld, kreeg een nieuw element, n.l. de door verbinding via P.T.T. In midden-Nederland is het net thans gereed en in de ko mende maanden zullen in nog een tiental plaatsen in het noor den en zuiden van ons land de nodige apparaturen geplaatst worden. De draagwijdte van de posten is thans nog beperkt. Men maakt gebruik van twee fre quenties. Zo zal men bijv. rij dend in de omgeving van Utrecht, op de éne frequentie moeten afstemmen en naar ge lang men Rotterdam nadert op gebruikt wordt. Er wordt echter nog gezocht naar de mogelijkheid ook nog een derde frequentie in te schakelen. De spoorwegen, waar, zoals bekend, ook geëxperimenteerd wordt, zullen vermoedelijk niet op het auto-mobilofoonnet wor den aangesloten, omdat de trei nen te snel rijden en men niet vlug genoeg kan overschakelen van het éne station naar het andere. De plaatsen, waar thans reeds mobilofoonposten zij het in experimenteel stadium ge reed zijn gekomen, zijn Amster dam, Leiden, Den Haag, Rotter dam, Breda, Den Bosch, Nijme gen, Utrecht, Deventer, Hengelo en Zwolle. In voorbereiding zijn de posten in Goes, Eindhoven, Venlo, Maastricht, Harderwijk, Beilen, Groningen, Leeuwarden, Harlingen en Den Helder. Zij wil meer amusement in de Scheldestad. De studiecommissie van de V.V.V. te Vlissingen heeft een urgentierapport doen verschij nen, waarin een opsomming wordt gegeven van concrete punten en een omschrijving daarvan, die reeds voor het ko mende seizoen voor verwezen lijking in aanmerking kunnen komen. In de eerste plaats wijst de commissie er op, dat het bieden van meer amusement van de allergrootste betekenis is voor de attractiviteit van de bad plaats. Zy is van mening, dat er meer gelegenheid tot dansen moet worden geschapen en dat elk Horecabedrijf, dat zulks aanvraagt, een dansvergunning moet krijgen. Het bestuur van V.V.V. verzacht dit enigszins en stelt voor dit te verstrekken aan elk Horecabedrijf, dat daarvoor geschikt is. Voorts wil de studie commissie, dat de plaatselijke overheid zo soepel mogelijk op treedt ter stimulering van het Horecabedrijf en het badleven, hetgeen ook dient te gelden bij het musiceren en marcheren van Belgische muziekcorpsen op de openbare weg tijdens het sei zoen. Ook wordt met nadruk gewezen op de wenselijkheid in de kermis week en op andere feestdagen het tapverbod op te Gevangentoren, standbeeld van de Ruyter en Oranjemolen, in richting van 'n panorama in Ge vangentoren van de strijd om de bevrijding van Vlissingen in 1944, een Napoleontisch oorlogs museum, tentoonstellingen, ma ken van uitzichtpost op de toren met opstelling van één of meer verrekijkers, schilderijententoon stelling gedurende het gehele seizoen in Museum of Gevan gentoren en tenslotte het orga niseren van wekelijkse excursies voor badgasten. NATUURLIJKE GEGEVENS. Onder het kopje „het uitbui ten van natuurlijke gegevens" doet de commissie de volgende suggesties: in orde maken van Oranje- en Nolledyk, het eerste om een wandeling met uniek uitzicht op de beloodsing te ver krijgen, het tweede als verbin ding tussen boulevard en dui nen; maken van jachthaven, zo rnoge/ijk in stadscentrum; we derom organiseren van Schelde- beker wedstrijd; zeetochtjes en inleggen van toeristendienst VlissingenOstende v.v. en VlissingenTerneuzen v.v. (ge- illumineerde) gondelvaarten van vissershaven naar strand en terug; scheppen van gelegenheid per fiets over eilanddijk, sluizen, haven en Scheldedijk rond het eiland te gaan en het zorgen van betere wandelwegen om de stad. Het bestuur zegt hierbij, dat ook de Oranjedijk moet wor den ingeschakeld aoor het ega liseren van ue kruin van de dijk en de aanleg van de nodige op heffen, alsmede, indien' de tech nische mogelijkheden aanwezig zijn, het aanwijzen van een ker misterrein in het zakencentrum der stad. SPORTWEEK. Een ander voorstel is het or ganiseren van festivals, een sportweek met wieier- en motor wedstrijden, waaraan het bestuur nog toevoegt internationale sportontmoetingen en een twee daagse wandeltocht over Wal cheren. Dan zouden één of meer kin derstrandfeesten dienen te wor den georganiseerd, alsmede een jaarlijks vuurwerk op het strand, bij voorkeur op de verjaardag van Prins Bernhard of Prinses Irene, terwijl de jeugdverenigin gen op het strand ev. een fak keloptocht met vreugdevuur kunnen organiseren. Andere wensen zijn: vocale en instrumentale uitvoeringen in de openlucht, ook op Zondag, het organiseren van een openlucht spel, folkloristische spelen, ring- rijderijen of sportfeesten in de openlucht, b.v. tussen Oranje molen en landingsmonument, welk terrein zeer goed geschikt is te maken als openluchtthea ter, optreden van goede cabaret- en revuegezelschappen, inwer kingstellen van de (in de avond uren te verlichten) fontein in het Bellamypark, verlichten of. illumineren van St.-Jacobs- en en afritten met het oog op het'wij zen." hierop aan te brengen verharde wandelpad. Voorts moet zo spoe dig mogelijk de Nolledijk in de oude toestand worden gebracht en het streven moet er op ge richt zijn binnen afzienbare tyd de Nolledijk te verbreden tot de Nollepunt, waardoor een natuur- lqke pier ontstaat, die één der grootste attracties kan worden. DOORTREKKEN BOULEVARDS. Voorts moet steeds het oog gericht blijven op de uitbreiding der boulevards naar de west- zijde, waarbij voorlopig is te streven naar het egaliseren van de duintoppen van de Tweede Duinen tot Zwanenburg en het hieroQ aanbrengen van een een voudige verharding. Een jacht haven ware volgens het bestuur beter aan te leggen tussen bui ten- en keersluis en de gondel vaarten worden afgeraden we gens gevaar voor deelnemers en grote scheepvaart. Andere desiderata der com missie zyn tenslotte: soepeler douanecontröle bij aankomst en vertrek van plezierboten, betere en nettere inrichting van het badbedrijf, vrijheid tot openstel ling van winkels gedurende eni ge uren op de Zondagen in het seizoen, bevordering van het doortrekken van de Belgische busdiensten langs de kust tot Breskens. Dit rapport zal in de jaar vergadering van V.V.V. op 1 Maart a.s. worden besproken. De commissie stelt voor voor elk punt 2 of 3 personen aan te Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is van mening, dat de bezetting van Duitsland waarschynlyk in 1951 zal eindigen. Het socialistisch Hogerhuislid Lord Strabolgi heeft verklaard, dat het wel zeker is, dat de Westerse mo gendheden stappen bij de S.U. zullen ondernemen, om tot over eenstemming te geraken. Meer dan 2000 opstandelingen van Vietminh hebben de Franse post Pholoe veroverd, 30 km van de grens van China en In do-China. Drie Amerikaanse staten, Louisiana, Mississippi en Arkansas, worden door over stromingen geteisterd. In een dynamietfabriek in Stiermarken (Oostenrijk) zijn twee ketels met zuur ontploft, waardoor de fabriek gehavend en de machi nerie vernield werd. Eén per soon kwam om het leven. Begin Maart beginnen te Londen handelsbesprekingen tussen En geland en de V.S.I. De nieu we Australische regering zal een voorstel indienen, om de com munistische party buiten de wet te stellen. Tussen India, Pa kistan en Zuid-Afrika zal een Rondetafelconferentie worden gehouden voor het oplossen van de geschillen over de Palistanse en Indiase onderdanen in Zuid- Afrika. Het Belgisch vissers vaartuig Zeebrugge 413 heeft 'n myn opgevist en deze meegeno men naar Den Helder, waar hij door de Marine werd gedemon teerd. Generaal-majoor Engles, commandant van de Zeven-De- cember-divisie, vertrekt Zater dag naar Nederland om de di visie af te presenteren by de minister van oorlog. De 25- jarige B. uit Bussum is met een vrachtauto in Arnstadt (Duits land) legen de gevel van een huis gereden en aan de verwon dingen overleden. Van 1945 tot heden zyn by de Zeepfabriek Fa J. Dekker te Wormerveer vele duizenden kilo's zachte zeep gestolen, in verband waarmede twaalf personen zijn gearres teerd. De Haarlemse politie heeft Vrijdagavond de 24-jarige monteur G. v. R. gearresteerd, die bekende zyn echtgenote te hebben willen wurgen. Zater dagmiddag is te Usquert (Gr.) het stoffelyk overschot van dr S. E. B. Bierema, lid der Tweede Kamer voor de V.V.D., ter aarde besteld. Verkoop H.B.S. Nadat een belangrijk gedeelte van de H.B.S. in 1940 werd ver woest en van Rykswegê plannen werden gemaakt tot herbouw van het aan de St. Pieterstraat grenzende gedeelte, zijn onder handelingen gevoerd met het Rijk over de verkoop door de gemeente van het nog resteren de deel van het oude gebouw en de daarbij behorende grond. Na vrij langdurige onderhande lingen wenst het Rijk thans tot deze aankoop over te gaan. B. en W. stellen de raad voor hier toe te beslissen. Het Rijk zal de gemeente dan betalen f 54.360 voor de opstallen en f 3372.50 voor de grond. Een ruiling om met zal plaats hebben van twee perceeltjes en de claim van de molestuitkering ad f 35.460. blijft aan de gemeente. Tenslotte wordt voorgesteld een terrein bouwland van 12.210 c.a. aan te kopen van de heer J. Polderman Wzn voor de bouw van 40 montagewoningen aan het Chocoladepad. In de Zaterdag gehouden be stuursvergadering van het Chris- telyk Lyceum voor Zeeland wer den benoemd: tot lerares Engels mej. G. A. van Nes, lerares M.O. Engels te Tilburg en drs P. G. Wiersma te Haarlem, Wiskunde. Verder werd een nadere rege ling getroffen voor aankoop bouwterrein aan de Verl. Kam perfoeliestraat. Men hoopt, dat het te bouwen Lyceum Septem ber 1951 in gebruik genomen zal kunnen worden. Ook werd besloten tot de aankoop van grond voor twee sportterreinen aan de Heernisseweg. Tot curator werd benoemd in de plaats van ds Boerlijst, ds W. C. van Burgeier, Ned. Herv. pred. te Kruiningen. In een daarna gehouden ge zellige bijeenkomst, waarin alle docenten met hun dames tegen woordig waren, gaf de heer J. Laport een historisch overzicht van de 20 jaar bestaande Ver eniging voor Chr M.O. en V.H.O. in Zeeland. Ds J. H. Boerlijst werd in verband met zyn vertrek naar Leeuwarden hartelijk door de heer Laport dank gebracht voor alles wat door hem in 't belang van het Lyceum werd verricht. Het Lyceum heeft na een be staan van nog slechts ruim 2 jaar bijna 200 leerlingen. Hij bood ds Boerlyst een boekwerk aan. Vervolgens werd ds Boerlijst nog toegesproken door dr Preuniger te B. o. Zoom als oudste curator, die er zijn dankbaarheid over uitsprak, dat ds Boerlijst als predikant der Ned. Herv. Kerk zich standvastig heeft betoond in het voorstaan van het chr. onderwys; de rec tor, drs D. Barends, namens de gehele school en ds Stam nameni de docenten. Ds Boerlyst dankte voor de tot hem gesproken woorden. H(j verklaarde, dat het uit geloofs gehoorzaamheid was, dat hy het werk voor het Lyceum op zich had genomen. Daarna was men nog enige tijd gezellig bijeen om tenslotte- van ds eh mevr. Boerlyst per- soonlyk afscheid te nemen. Zondag nam ds J. H. Boerlyst afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Goes, wegens vertrek naafr Leeuwarden. In een liturgischè dienst sprak hij naar aanleiding van 2 Cor. 15:18. Speciaal legde hy de nadruk erop, dat de die naar van het Evangelie van Christus heeft te prediken de dienst der verzoening. Het kerk koor verleende medewerking. De gemeente zong haar schei denden leraar de zegenbede toe: „De Heer zal U steeds gade slaan" (Ps. 121:4). Verschilende predikanten uit de ring Goes waren tegenwoordig, om afscheid van ds Boerlyst te nemen, waar toe na de dienst in de consisto riekamer gelegenheid bestond. Ontspanningsmiddag voor Middelburgs ouden van dagen. Het damescomité ontspanning ouden van dagen organiseerdé Zaterdag een ontspanningsmid dag voor de Middelburgse ouden van dagen in de zaal „Mercu- rius", die geheel gevuld was. De presidente, mevr. Witte, riep de oudjes een hartelijk welkom toe, waarna 't C.B.T.A.- gezelschap op vlotte wyze een eabaretprogramma voor 't voet licht bracht. Namens de ouden van dagen dankte de heer Wigard voor de gezellige middag. - Bedankt voor het beroep der Geref. Kerk te Soestdyk ds H. Veldkamp te Middelburg. tot be- DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig vanavond. Meer bewolking. Over het algemeen veel wolking met plaatselyk enige regen of motregen, voorname- lyk in de noordwestelyke helft van het land. Aanvankelyk zwakke, later tot matig en aan de kust tot krachtig toenemen de wind tussen Zuid en Zuid west. Zacht voor de tyd van het jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1