„Bij het Roode Kruis zijn, betekentklaar staan voor je medemens." V/IM ADAH SON BeukfaergenGeestelijk recreatieoord voor militairen. Een eeuw geleden werd nieuwe kerk te Domburg ingewgd. wêgj Zeeland en Drente staan bovenaan met de collecten. De bogfit in de weg Dokter Q. Sissingh, Kringcommissaris van het Roode Kruist Korte Berichten. Centrum der protestantse geestelijke verzorging. Een menselijke barometer Experimeut met Deense meeuwen. Stank voor dank. DamesHamea-Gelel Vrijdag 17 Februari 1950 PROTESTANTS CHRISTELIJK DAGBLAD Pagina 2 Toen wU dokter O. Sissingh In zijn kwaliteit van Kringeommissaris van het Nederlandsche Roode Kruis opzochten, troffen wjj hem in zijn spreekkamer op de Kon. Mfl. „De Schelde" te Vlissingen, waar hij juist een late patiënt de deur uitliet. Dokter Sissingh is name lijk bedrijfsarts op „De Schelde", want Kringcommissaris is geen honoraire betrekking. Wij wilden wat meer weten over de werkzaamheden van het Roode Kruis in Zeeland en eigen lijk rolden we daar prompt mid denin, toen we dokter Sissingh vroegen naar de betekenis van het Roode Kruis. Want zijn ant woord luidde: „Barmhartigheid". „Ik geloof wel, dat daar alles mee gezegd is". Altijd klaar staan. „En wat betekent dat in de praktijk en speciaal voor Zee land?" „Dat het Roode Kruis klaar staat bij alle calamiteiten en het lichaam is, dat steeds gevraagd wordt om te helpen. De zaak is zo geregeld: Als zich in een be paalde plaats een grote ramp voordoet, is de burgemeester de man, die de nodige maatregelen moet nemen. Is de ramp te groot, dan waarschuwt hij de Commissaris der Koningin, die de Kringcommissaris om bijstand vraagt. Deze komt dan met hel pers en helpsters; er worden noodziekenhuizen ingericht en an dere maatregelen genomen. Voor de inrichting van die nood ziekenhuizen heeft het Ned. Roo de Kruis een rampenfonds ge sticht. Uit dit fonds, waarvoor ons volk 2 miljioen gulden bijeen zal moeten brengen, omdat de re gering niets bijdraagt wordt de Inrichting van rampendepots over het gehele land bekostigd. In Den Haag is een groot centraal maga zijn, maar aangezien we weten, dat de communicatie In oorlogs tijd slecht is, komt in elke pro vincie een kringmagazijn. Daar ook de provinciale verbindingen moeilijk kunnen zijn, komen er rampendepots, met een capaciteit Van circa 90 bedden, in verschil lende districten en steden. Er is al f700.000 opgebracht en daarvan zijn een 50-tal depots in gericht. In Zeeland zijn thans de pots te Vlissingen, Oostburg en Axel. Zierikzee zal eerstdaags ge vuld worden en Middelburg wacht nog op plaatsruimte. Hopelijk zal ook Tholen nog een depot krijgen. Als er ln Zeeland dus wat ge beurt heeft men direct voldoende materiaal bij de hand". Drie centrale functies. „Hoe is eigenlijk de organisa tie en de taakverdeling van hét Roode Kruis in Zeeland, dok ter?" „Er zijn drie centrale functies. Er is een Kringcommissaris, een Gewestelijk Commandant, dat is dokter Bloos van Souburg, die de leiding heeft over de transport- COlonnisten en er is een Geweste lijk Commandante, dat is me vrouw van Heelvan Dissel uit Goes, die de leiding heeft over de helpsters. Er zijn in Zeeland 18 afdelingen. De transportcolonnis- ten staan onder het afdelingsbe stuur; niet alle afdelingen hebben een transportcolonne. Het Is niet juist te denken, dat het Roode Kruis onder militaire leiding staat. Wanneer het te pas komt wordt er natuurlijk wel samenge werkt met de militaire genees kundige diensten, zoals bijvoor beeld in 1944 in Vlissingen en ook op andere plaatsen gebeurde". Groeiende belangstelling. Hoe is de belangstelling van de bevolking en dan natuur lijk speciaal de Zeeuwse voor de deelname aan cursussen en het verlenen van financiële hulp?" „De belangstelling voor het Roode-Kruiswerk is steeds groei ende. De mensen hebben gezien dat het Roode Kruis niet alleen in oorlogstijd een taak heeft, maar dat er ook een grote vredestaak ls. Die groeiende belangstelling blijkt uit de jaarlijks groter wor dende collecteopbrengsten, hoe wel het voor de mensen toch Steeds moeilijker wordt om wat Drente bovenaan. In 1949 werd hier zelfs dubbel zoveel gegeven als in 1948. De interesse voor de cursussen is goed te noemen. Het hangt voor een groot deel van de docent af of de afdeling meer of minder krachtig is. De onderlinge wed strijden, die de transportcolonnis- ten en helpsters regelmatig hou den, werken stimulerend en ko men ten goede aan het transport- werk van de colonnes en het ver- pleegwerk van de helpsters, die na hun examen eerst nog een poosje in een ziekenhuis werken". Steeds groter wordende vredestaak. „U sprak daarnet al even over de vredestaak van het Roode Kruis, dokter, kunt XJ er nog wat meer van vertellen?" „De vredestaak van het Roode Kruis is een taak, die zich steeds meer uitbreidt en waarvan de be volking ook steeds meer profi teert. In de eerste plaats de barmhartigheid het hout bijeengebracht is door het Jeugd Roode Kruis. Oudere kinderen hebben wel eens uitwis seling met buitenlandse kinderen. Het Jeugd R. K. onderhoudt trou wens goede relaties met het bui tenland, ook door middel van schenkingen aan minder bedeelde kinderen". W elf are-werk. „Tenslotte is er nog een heel belangrijke taak, namelijk het Welfarewerk, dat na de oorlog be gonnen is. Ook dat komt eigen- Bloedtransfusiedienst. Deze is op- lijk neer op iets van jezelf te ge- gebouwd door en staat onder lei ding van het Roode Kruis. Het is een dienst waar eigenlijk elk land in de wereld jaloers op is. Mede dank zij het subsidie van 't Pro vinciaal Bestuur begint het werk ook in Zeeland goed te lopen. Er wordt op twee manieren bloed verkregen. De ziekenhuizen heb ben zelf een groep donors, die zo nodig opgeroepen kunnen worden, zodat zij geen reserve behoeven aan te leggen. Dit staat los van de Bloedtransfusiedienst, die do nors in verschillende gemeenten, waar geen ziekenhuizen zijn, op zoekt met de bedoeling een bloed- reserve te vormen. Enorme hoe veelheden bloed zijn naar Indo nesië gezonden en heel België steunt op onze Bloedtransfusie dienst. Wanneer iemand 5 maal bloed gegeven heeft, krijgt hij de Landsteiner-medaille van het Roode Kruis. Het ziet er naar uit, dat dit jaar het geven van bloed door familieleden en bekenden uit zal zijn en er alleen bloed geno men zal worden van medisch streng gekeurde mensen". Hoornvliesbank. „Een soortgelijk iets is de on langs opgerichte hoornvliesbank. De bedoeling is de beschikking te krijgen over hoornvliezen van mensen, die pas overleden zijn, ven aan anderen. Zo gaan Roode- Kruismeisjes militairen in hospi talen opzoeken om te zorgen, dat die de tijd kunnen verdrijven en zich nuttig maken. De meisjes zorgen voor de materialen en hel pen zelf een handje mee als het nodig is. Van de hospitalen is dit werk uitgebreid tot de ziekenhui zen en sanatoria. Ook gaan de Roode-Kruismeisjes vaak mee met kindertransporten naar het buitenland, een weliswaar inte ressant, maar niettemin zeer moeilijk werk. Maar dat is met alle Roode- Kruiswerk het geval". „Roode- Kruismensen verdienen nooit, be halve natuurlijk de ambtenaren", zo besluit dokter Sissingh. „Bij het Roode Kruis zijn, betekent klaar staan en je opofferen voor je medemens". Uit de jongste officiële uitspra ken van Truman en Dean Ache- son blijkt, dat een ontmoeting tussen Stalin en Truman en de premier van Engeland in de Ver. Staten zou moeten plaats vinden. Bevin verklaarde in een radio rede, dat indien de Sowjet-Unie de geringste wijziging van stand punt toonde, Engeland bereid zou zijn besprekingen te beginnen met het doel de mogelijkheid van een oorlog uit te bannen. Amerikaanse atoomdeskundigen hebben de congrescommissie voor de atoomenergie medegedeeld, dat zij tachtig millioen dollar no dig zullen hebben om met 'twerk aan de waterstofbom te kunnen beginnen. Het Amerikaanse leger heeft om 4.518.000 dollar verzocht om voort te kunnen gaan met het beproeven van een geheim nieuw luchtafweerwapen, de „Sky Sweeper", dat in staat was vlieg tuigen sneller dan het geluid bij dag en bij nacht te treffen. Verzendingsproblemen zullen het begin van de verscheping van Amerikaanse wapenen naar Euro pa uitstellen tot begin Maart. i'ro-communistische Chinese bladen te Hongkong melden, dat te Kanton zeven geheime agenten van de nationalisten zijn geëxe cuteerd. Vermoedelijk is dit de eerste massale executie door de communisten sedert de vorming van een regering te Peking. De Franse ministerraad heeft besloten meer maatregelen tegen sabotage te nemen en het vervoer van militaire voorraden speciale bescherming te verlenen. De West-Duitse minister van verbindingen, dr Seebohm, heeft bekend gemaakt, dat de West- Duitse spoorwegen onmiddellijk zullen beginnen met de uitvoering van werken waardoor direct en indirect ongeveer 105.000 arbei ders werk zullen krijgen. Er is 250.000.000 mark voor deze wer ken beschikbaar gesteld. De lieer R. B. Noorbergen uit Groningen zal dit voorjaar aan de expeditie van de heer A. J. Smith naar de Ark van Noach deelne men. Ook Hans Roozen uit Den Haag gaat mee. Mr B. Kist, officier van Justitie bij de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank, heeft tegen de 59-jarige professor J. W. Pootjes uit Hilversum 1 jaar gevangenis straf geëist met aftrek van 6 maanden voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering als psychopaat. (Van onze Utrechtse correspondent.) Op 28 Februari zal te Huis ter Heide de officiële opening ge schieden van het centrum der protestants-geesteljjke verzor ging van de Nederlandse strijd krachten. In dit centrum, geves tigd in huize Beukbergen, zullen jaarljjks vierduizend militairen enige dagen speciale geestelijke verzorging kunnen ontvangen. Menigeen zal zich verbaasd af vragen, hoe dit centrum zo ineens uit de lucht komt vallen. Men zij gerust: de gedachte om een plek te hebben waar de veldpredikers wat langer dan gewoonlijk met de militairen kunnen spreken, die aan hun zorgen zijn toevertrouwd, leeft al jaren bij predikanten, die bij zee-, land- of luchtmacht heb ben dienst gedaan. In bezettingstijd, toen de tegen woordige hoofdlegerpredikant ko lonel ds A. T. W. de Kluis met ds J. de Waard van Kampen en andere oud-veldpredikers vrijwil lig als zielszorgers optraden van de krijgsgevangen militairen in Duitsland, trachtte men deze ge dachte nader uit te werken, want in de mobilisatieperiode 1939 1940 was duidelijk geworden, dat de geestelijke verzorging eigen lijk tekort schoot. Dit bezwaar is er nog steeds. De legerpredikanten bezoeken ge regeld hun onderdelen en hebben dan contact met de mannen in dienst. Maar gelegenheid om de talrijke problemen, waarmee deze mannen zitten, „uit te praten" is er zelden. Deze gelegenheid zal er nu ko men. Met hulp van particulieren en ondernemingen kon huize Beukbergen worden gehuurd voor de tijd van vijf jaar; het gebouw moest een flinke restauratie on dergaan en ook de inrichting diende vernieuwd te worden. Die werkzaamheden zijn thans ver richt. Het eenvoudig maar doel matig ingerichte huis bevat vijf tig slaapplaatsen, een grote con ferentiezaal en wat kleinere loka liteiten. GEEN TEHUIS MAAR WERKPLAATS. Beukbergen is niet een soort militair tehuis, waar de jongens in hun vrije uren verpozing kun nen vinden. Neen, deze inrichting Oude kerk verbrandde 16 maanden daarvoor. Vandaag is het honderd jaar Natuurlijk moet de familie dan gele<lun' dat de wederopgebouwde toestemming geven. Er wordt een voorraad aangelegd waar'de oog artsen uit kunnen putten. Dit is alleen uit te voeren in grote ste den waar men het kostbare mate riaal direct op de voorgeschreven wijze kan behandelen. In Zeeland zijn ook al een paar keer mensen weer ziende gemaakt door middel van transplantatie". „Het is een typische Roode Kruistaak", zegt dokter Sissingh, die overigens nog niet uitgespro ken is over de vredestaak van het Roode Kruis. Jeugd Roode Kruis. „Want", zegt hij, „er is ook nog een Jeugd Roode Kruis, dat zich steeds meer uitbreidt en buiten gewoon aardig werk doet. Er zijn predikant ds W. Lehman de Lens- steeds meer dorpen, die mee gaan feld ingewijd met een leerrede doen. Het doel is eigenlijk de j over 1 Kon. 8 29 „Dat Uwe ogen jeugd „Red Cross minded" te ma-1 open zijn nacht en dag over dit ken, dus, dat de kinderen leren huis". kerk te Domburg in gebruik werd genomen. V Boven het dorp ontlastte zich in de voormiddag van Dinsdag 10 October 1848 een zware onweers bui. De bliksem sloeg in de toren der Hervormde kerk. Dadelijk stond de toren in brand. Door de felle wind stond spoedig ook de kerk in lichte laaie. Aan blussen viel niet te denken. Kerk en toren brandden geheel uit. De kerk was na 16 maanden weder opgebouwd. De toren echter bleef nog zeven lange jaren in een desolate toe stand. Op Zondag 17 Febr. 1850, dus jujst een eeuw geleden, werd de nieuwe kerk door de plaatselijke iets voor een ander over te heb ben. Op allerlei manieren gebeurt dat. Zo wordt bijvoorbeeld een kleuterschool in St. Maartensdijk voorzien van meubelen, waarvoor (Ingez. mededeling, advertentie.) zljt GIJ, als vocht en tocht Uw vijanden zijn Uw gevoelige spieren en gewrich ten waarschuwen U bil elke wisseling In temperatuur en weersgesteldheid. Ds Lehman de Lensfeld stond te Domburg van 1830 tot 1872, waarna hij emeritus werd en in 1883 te Dordrecht op 80-jarige leeftijd overleed. Wij schreven de nieuwe kerk; want deze was anders dan de af gebrande. De pilaren, die de twee kappen steunden, vervielen. Alles kwam nu onder één kap, doch zonder plafond. Dit werd eerst in 1884 aangebracht. Het oude koor uit de Roomse tijd, dat ten dele temperatuur en Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak In crasïïtÓrTekamer en ten dele alle hevigheid op, bederven Uw levens- aJs consistoriekamer en ten dele otceus iiiueuijKer worai om wat vreugde en verwoesten Uw gestel. Wrijf als bergplaats der oude Nehalen- te eeven On de liio Tw Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, niabeelden gebruikt was, kwam iHiroI J F" maak Uw stijve spieren weer soepel met te vervallen. Hiervoor kwam een iüiff conecten, waarvan ae (je beroemde Akker's Kloosterbalsem, nieuwe meer doelmatige consisto- S L rragen wordt aan het hel middel waarvan men al 3 geslach- riekamer. De gehele opbouw der hoofdbestuur staan Zeeland en Jen lang zegt: „geen goud zo goed.^ verbrande kerk, welke laatste Middelburg overgebracht, voor f 20.000 was verzekerd, was onderhands aanbesteed aan G. Passenier te Domburg. Tijdens de bouw werd in het gemeentehuis kerkdienst gehouden. WAT NIET HERSTELD KON WORDEN. Ten eerste de verbrande oudste aktenboeken der Hervormde Kerk en andere archiefstukken, die in de consistorie waren opge borgen. Verder de familiewapens van de geslachten Van de Perre, Veth, Cau en Van Dishoek, de vroegere bezitters van de ambachtsheer lijkheid Domburg. De wapens hadden tot 1798 in de kerk ge hangen. Door de omwenteling, die o.a. ook gelijkheid voor allen pre dikte, moesten zij evenals overal elders uit de kerk verdwijnen. In sommige plaatsen werden de wa penborden als brandhout ver kocht. In de oude St. Pieterskerk te Middelburg hingen er ruim 400. Te Domburg schijnt men nog enige piëteit gehad te hebben voor de oude wapens, want zij werden onder de toren opgebor gen. Juist een halve eeuw later 'zijn zij door de brand tot as ge worden. Meer te betreuren was het ver nielen door de hevige hitte van bijna al de Nehalenniabeelden, die Sinds 1647 in het oude kerk koor waren opgeborgen. Als op gegraven aan de voet van een weggeslagen duin beschouwde de toenmalige ambachtsheer ze als zijn eigendom. Ook de Staten van Walcheren maakten er aanspraak op. Men kwam ten laatste, jam mer genoeg, overeen, dat de beel dden te Domburg zouden blijven. Wat nog enigszins goed was, is na de brand naar 't museum te DE TOREN. De opbouw van de toren kwam ten laste van de burgerlijke ge meente. De toren was niet tegen brandschade verzekerd. Eerst ze ven jaar na de brand werd de to ren herbouwd. Het rijk gaf een subsidie van f 2500, omdat de to ren als een baak in zee dienst deed. Om de laatste reden werd de spits van een peervormige fi guur voorzien. De herbouw werd voor f5050 gegund aan Jacob Passenier, timmerman te Dom burg. De toren heeft tot aan het kruis een hoogte van 38 meter. - FEUILLETON door TO VAN THIEL. 10) HOOFDSTUK III. s Morgens half acht. Antje het morgenmeisje belt en Ally f wordt verschrikt wakker. Ze leeft een zwaar gevoel in haar loofd en als ze even gaat ver- iggen, klopt het pijnlijk boven de ogen. Ze wil weer weg dro men, maar slapen kan ze niet meer. Zonder gedachten ligt ze roerloos. Dan plotseling klinkt moeders stem bij de deur: „Ally, ben je nog niet op? 'tls kwart voor acht." Moeilijk maakt Ally zich uit de verdoving los. „Ik kom!" Maar ze twijfelt aan haar eigen woorden. En als moeder de trap af is, draait ze zich nog eens om, en stopt zich lekker in. Haar ge dachten gaan direct weer naar Kees. Ze wil zich nog weer eens alles van gisteren te binnen roepen Dan hoort ze opeens beneden in de gang de antieke stoeltjes- klok met felle, heldere slagen tlng-, ting-. Acht keer. Verschrikt veert ze op. Dan I bedenkt ze, dat de klok gisteren j tien minuten voor liep. Als ze -vlug is, kan ze nog net op tijd klaar komen. Ze schiet gauw haar kousen, corselet en onder jurk aan, en als ze zich gewas sen heeft, voelt ze zich al hon derd maal frisser dan in bed. Nou vlug haar jumper en rok aan, de kapmantel omgeslagen en de krull .n uitgekamd. Twee schuifjes er in, klaar is Kees! Bed afhalen moet Antje voor dit keer maar eens doen. Haar morgengebed gaat haastig en is kort. Net als de klok van de to ren acht uur slaat, holt ze de trappen af naar beneden. Als Al binnenkomt staan va der en moeder voor het raam. Het is druk op de Waal. Tien tallen Waaldijkers komen op de vroege morgen al een kijkje ne men hoe het er met de rivier bijstaat. Maar veel oog voor de buiten wereld heeft ze vanmorgen niet. Ze is blij dat haar ouders sa men zo druk praten. Stil zit ze voor zich heen te staren en eet zonder te proeven haar brood. En, als moeder haar vraagt, even op de broodrooster te let ten, terwijl zij thee schenkt, knikt ze werktuigelijk: ja. Even later kringelt een bedenkelijk blauw wolkje uit het electrisch apparaat. Pas als moeder vanaf de theetafel roept: „Kind, ze verbranden", schrikt Ally op. Ze opent vlug de beide deurtjes van de rooster en laat de sneetjes kantelen, maar ze zijn al met een roetzwart korstje bedekt. Handig schrapt Ally het verbrande laagje er af. „O, ik lust ze nog wel!" Meteen laat ze twee nieuwe boterhammetjes in de rooster glijden en nu let ze beter op. Maar vader is zo'n verstrooide dochter niet gewend. Onderzoe kend kijkt hij haar eens aan en als zijn dochter zijn blik ont wijkt en hevig bloost, trekt hij zijn conclusies. Was het toch verkeerd van hem geweest om Kees en Al sa men te laten schaatsen? Hij zou er straks dadelijk eens met z'n vrouw over praten, dan kon die een oogje in het zeil houden. Kwart voor negen stapt Ally de deur uit. Om negen uur moet ze op de Pitmanschool zijn. Daar volgt ze een cursus voor parti culier secretaresse. Na haar Mulo-diploma heeft ze dit ge kozen. Ze is nu niet zo gebon den. 's Middags is ze vrij. Dan wast ze voor moeder af en heeft de thee klaar, als het rustuurtje om is. Intussen maakt ze haar huiswerk en als moeder bene den komt, zitten ze samen te stoppen of te handwerken. Als het mooi weer is, gaan ze wel eens winkelen. Van visite houdt Ally niet erg. Als het enigszins kan, verzint ze gauw een bood schap en slipt er tussenuit. Om vier uur tingelt de bel. Mevrouw Jensma staat op de stoep. Een mooie, elegant ge klede vrouw, met een overvloed van licht blond haar, dat aan alle kanten onder haar toque uitspringt. „Zo Ally, fijn dat je thuis bent. Heb je wel even tijd? Els heeft net een prachtige collectie naaldwerk aangekregen. Ze is erg nieuwsgierig hoe jij alles zult vinden. Ga maar even naar haar toe, dan houd ik je moeder zolang gezelschap." „O, dolletjes tante Gre. Ik smeer 'em meteen." Ze roept moeder, die ook al in de gang is even: „dag" toe en met haar jasje nog maar half dicht geknoopt vliegt ze de deur uit. Zou ze op de fiets gaan? 't Is zo'n eind helemaal naar de Hoge Poort. Nee, toch maar lopen, 't Is zo gezellig om deze tijd in de hoofdstraat. Ally slaat de kraag van haar bontjasje naar bene den. 't Is helemaal niet koud meer. Een lauw warme wind stoeit om haar heen en jaagt haar krullen door elkaar, die onder het schuinstaande mutsje uitwippen. (Wordt vervolgd.) Ook meldingen uit Zeeland. Op 4 Februari j.l. werden in Amsterdam meeuwen losgelaten, die op initiatief van de Deense professor Hans Johansen van het Zoologisch Museum van de uni versiteit te Kopenhagen, in sa menwerking met zijn assistent, Erik Petersen, in Denemarken waren gevangen en per vliegtuig naar Nederland waren vervoerd. De kop van de vogels was rood geverfd. Bovendien had men ze van een blauwe streep over de borst voorzien. De bedoeling van het experi ment was na te gaan, of de meeu wen hun wintergebied zouden op zoeken en dus terug zouden vlie gen naar Denemarken. In ons land verleende dr H. Voous van het Zoologisch Mu seum te Amsterdam zijn mede werking. Thans zijn bijna 50 meldingen ontvangen. De roodgekopte meeuwen zijn in Zeeland aange troffen, in Culemborg en in ge heel Noord-Holland. Uit Dene marken heeft dr Voous slechts 1 bericht ontvangen: nog geen 24 uur, nadat de vogels waren los gelaten, is één van de meeuwen waargenomen ter hoogte van het Rinkjobing Fjord aan de west kust van Jutland bij Denemarken Aangenomen wordt, dat dit één van de volwassen vogels is ge weest. Deskundigen zijn van me ning, dat de eerstejaarsmeeuwen zeker niet zullen pogen naar het wintergebied in Denemarken te rug te keren. Data eindexamen handels avondscholen vastgesteld. De Inspecteur Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs heeft de data vastgesteld van het schrif telijk eindexamen in 1950 voor de handelsavondscholen met drie- en vijfjarige cursus. Voor de 5-jarige cursus zijn deze data: 8 Mei Boekhouden I (Balans- opgave) met 5 vragen bedrijfs leer, waarvan 3 naar keuze. 9 Mei Nederlands. 10 Mei Engels; 11 Mei Handelsrekenen, met 5 vra gen handelskennis, waarvan 3 naar keuze. 15 Mei Boekhouden II (overige examenstof). 16 Mei Frans, 17 Mei. Duits. moet beschouwd worden als een werkplaats. Aldus ds A T. W. de Kluis, van wie wij een uiteenzet ting over totstandkoming, doel en werkwijze van dit centrum kre gen. Er wordt hier met de jongens gewerkt. Legerpredikanten ko men hier met kleine groepen mi litairen drie of meer dagen bivak keren. Zij bespreken dan onder werpen, die actueel zijn, zoals „de zin van het leven", „de vrouw in ons leven" e.d. Ook „burgers" kunnen gevraagd worden om de vraagstukken toe te lichten. Beukbergen heeft contact opge nomen met „Kerk en Wereld" te Driebergen en met „De Witte Hei" te Huis ter Heide. De militairen kunnen vrijwillig aan deze conferenties deelnemen. Zij krijgen daar speciaal verlof voor. Allen zijn welkom, voor zo ver ze niet tot de r.k. kerk be horen. Gedurende de dagen der conferentie wordt het de jongens Zo prettig mogelijk gemaakt. Alle gedachte aan de kazerne ver dwijnt. Naast de bespreking van vraagstukken is er gelegenheid voor recreatie. Beukbergen is schitterend gelegen in de bosrijke streek tussen Zeist en Amers foort. „KOLONELSKE". Ds H. Steenhuis, voorheen Ge reformeerd predikant te Sneek, is directeur van Beukbergen. Zijn veeljarige ervaring als legerpredi- kant komt hem hier te pas. Me vrouw Steenhuis leidt de huishou ding. Ook haar ondervinding zij is moeder van acht kinderen staat er borg voor, dat de za ken prima verlopen. De jongens, die in ds Steenhuis de luitenant kolonel „overste" zien, noe men haar „moeder-overste", ter wijl een enkele haar zelfs ais „kolonelske" aanspreekt, een rang hoger dan haar echtgenoot! Zo heeft de protestants geeste lijke verzorging in Beukbergen een huis gekregen, dat betekenis zal hebben voor onze strijdkrach ten. Overbodig te zeggen dat de minister van Oorlog mr W. F. Schokking er volledig achter staat. Ook de kerken verblijden zich over de totstandkoming van het centrum. Voorts de onderne mingen, die gaarne bijdroegen voor Beukbergen (het kan schuld- vrij worden geopend; men behoef de geen steun te vragen bij het Rijk). Niet alleen voor onze Neder landse strijdkrachten wordt het huis dienstbaar gemaakt: er zul len ook conferenties zijn met le den van de in het North Atlan tic Pact verbonden strijdkrach ten, opdat er, geestelijk gespro ken, een beter verstaan van el kaar kome. Oud-minister van Oorlog, mr J. Meynen, hoopt volgende week als voorzitter van de stichting, die Beekbergen aankocht, het ge bouw over te dragen aan de pro testants geestelijke verzorging, zulks in aanwezigheid van de te genwoordige minister van oorlog. VOORLICHTING. Onlangs heb ik het bestaan critiek uit te oefenen op de uit gave van „Persoverzicht" door i de Regeringsvoorlichtingsdienst. Ik noemde deze uitgave over bodig en bovendien eenzijdig, omdat in hoofdzaak bladen van een bepaalde richting werden geciteerd. Nu komt de Voorlichtings dienst mij met de stukken aan tonen, dat dit laatste niet juist is. Ik had mijn mening geba seerd op het pas verschenen nummer van „Persoverzicht',, maar dit blijkt niet maatgevend te zijn. Een mij verstrekt over zicht over 1949 toont aan, dat ook de Prot. Christelijke bladen wel degelijk geciteerd werden. Deze beschuldiging neem ik dus terug. Over de noodzakelijkheid van een blaadje als hier bedoeld, blijf ik bij mijn aanvankelijk oordeel. Hier is verschil van •mening mogelijk. De regering acht deze uitgave wel noodzakelijk. Goed Laat ik dan hierbij de wens uitspreken, dat in volgende nrs. bijzondere aandacht zal worden besteed aan wat de heer H. A. Lunshof in het openbaar schrijft over het ontstellend optreden van het Beheersinstituut, dat op schrikkelijke wijze tekort zou zijn geschoten, waardoor dief stal van goederen van politieke delinquenten op grote schaal mo gelijk was. Het is niet de eerste maal, dat in deze geest over dit Insti tuut geschreven wordt. Hier is een streng en niemand ontziend onderzoek en objectieve voorlichting noodzakelijk. Mislukte diefstal uit wapen magazijn te Djakarta. Maandagavond heeft een bende het magazijn van uitrustingsstuk ken en wapens, die behoren aan de politie van de R.I.S. aan het Koningsplein te Djakarta over vallen. De bende slaagde er in, 2 gestolen vrachtwagens vol te la den met wapens en te verdwij nen, doch later in de avond wer den zij even buiten Djakarta door de polisie militer en een mo biele brigade achterhaald. De wa pens konden alle in beslag wor den genomen. (Ingez. mededeling, advert.) maakt Uw handen zacht als zij. Vier personen werden gedood en één zwaar gewond, toen Woensdag in de rubbertuinen van de gouvernements rubberonder neming „Vada", ten Noorden van de Tliandjoer een jeep vanuit een hinderlaag werd beschoten. De slachtoffers zijn de planter Gans, een Mandoer en twee onderne mingswachters. Jaarvergadering Ver. ter verbetering van het Geitenras in Zeeland. Volgende week Woensdag zal in de Bogardzaal te Middelburg de jaarvergadering worden ge houden van de Ver. ter Verbete ring van het Geitenras in Zee land. Er moeten twee nieuwe leden worden aangewezen in de Com missie van Toezicht in de vaca tures van A. Louwerse te Oost- kapelle en J. M. Cevaal te Rit- them. Het bestuur stelt voor te benoemen de heren J. Meerman te Souburg en J. Nijholt te Kou- dekerke. In deze vergadering zal spreken dr G. Wagenaar, directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, over de onderwerpen: „Kunstma tige Inseminatie" en „T.b.c.-be- strijding bij geiten". Voorts zal worden gesproken over de Nationale Gei ten tentoon stelling te 's-Hertogenbosch in September a.s. Hiervoor zullen de beste Zeeuwse geiten en bokken kunnen worden ingeschreven. Bom gevonden te Wemeldinge Bij het graven van een gleuf voor opnieuw te leggen gasbui zen, te Wemeldinge, ontdekten de werklieden van het gasbedrijf een naar schatting 230 kg. wegende vliegtuigbom, nabij de boerderij van de heer K. P. L. Dominicus aan de Wemeldingse Zandweg. De opruimingsdienst heeft zich over het moordtuig ontfermd. E.N.S.A.I.D.-EXAMENS. Te Breda slaagden voor de exa mens modetekenen en apparaten de dames L. Schrier, Waarde (met lof) en M. Louws, Souburg. Voor coupeuse R. Kwekkeboom Oostkapelle en A. de Jager, te Nieuwdorp. Voor costumière, D. Steenblok, Nieuwdorp en P. Wattel, Seroos- kerke Voor lingerie, J. Moelker, Nieuwdorp. Allen waren leerlingen van de Modevak- en Kunstnijverheids school E.N.S.A.I.D., Middelburg. Half Maart wordt de veiling te Middelburg geopend. Naar wij vernemen staat het thans zo goed ais vast, dat de of ficiële ingebruikneming van de nieuwe veiling der Coop. Veilings vereniging „Walcheren" te om streeks 15 Maart zal plaats vin den. Zoals bekend werden de ge bouwen nog voor dat alles was afgewerkt reeds in gebruik geno men, doch met de officiële plech tigheid wi'de men wachten, tot alles gereed gekomen was. Staf Nees zal op de voorjaars* beurs het nieuwe carillon van Middelburg bespelen. Op de komende Voorjaarsbeurs zal op het Croeselaanterrein door de klokkengieterij te Heiligerlee, zoals reeds gemeld, een gedeelte van het nieuwe carillon voor de Lange Jan te Middelburg worden geëxposeerd. Dit gedeelte omvat alleen de lichte klokken. Tezamen zullen zij evenwel een volledig spel vormen, dat met behulp van een stokkenklavier zal kunnen worden bespeeld. Het ligt in de bedoeling hierop elke dag door bekende beiaar diers een concert te laten geven op van te voren vastgestelde tij den Tot deze musici zal o.a. Staf Nees, de wereldberoemde stads- beiaardier van Mechelen, behoren. Staf Nees, die de beiaard bespeelt van de St. Romboutstoren is te vens directeur van de enige bei aardschool ter wereld, die te Mechelen is gevestigd en geniet zowel in Europa als Amerika een grote bekendheid. FILMACTIE NED. VER. VOOIt EX-POLITIEKE GEVANGENEN Bovengenoemde vereniging maakt momenteel een tournée door West-Zeeuwsch Vlaanderen. Doel der actie is het steunen der nagelaten betrekkingen van hen, die in de Duitse concentra tiekampen het leven lieten. De film „Opdat men niet ver- gete", spreekt voor zichzelf. Hier naast wordt nog een gewone speelfilm vertoond.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 2