„Van Duits minister in godsdienstzaken in spe' tot zwarthandelaar" NIEUWS Mao Isa tag levert zich uit aan Rusland. Brulnschimmel Nico van de Heibloem werd kampioen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Evenredige vertegen woordiging. Minister van Maarseveen uit Indonesië terug Veertien jaar gevangenisstraf geelst SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1489 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 17 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v.-d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 7.50 u., onder 17.59 u. Maan op 8.38 u., onder 19.50 u. Hoogwater op Zaterdag 18 Febr.: Vlissingen: 2.57 u. 1.96 m., 15.24 u. 2.07 m. Terneuzen: 3.29 u. 2.15 m., 15.53 u. 2.24 m. Wemeldinge: 4.49 u. 1.58 m., 17.11 u. 1.75 m. Zierikzee: 4.33 u. 1.30 m., 17.01 u. 1.48 m. D ij de bespreking van het in- u gediende Kiesrechtrapport, hebben wij er op gewezen, dat er velen zijn, die er de voorkeur aan zouden geven het evenredig kies recht af te schaffen en terug te keren naar het districtenstelsel. Deze wens is enigszins ver klaarbaar. Ook het evenredig kiesrecht heeft zijn bezwaren. Daar is allereerst het bezwaar, dat het de politieke verstarring in de hand werkt. De partijen hebben zich, tot op zekere hoogte althans geconsolideerd en zo is er het gevaar, dat we krijgen een partijen-regering, een Kabinet dat zich richt naar de grote par tijen en dat met de rest weinig rekening houdt. Gedurende het Indië-debat heb ben in de Kamer verschillende sprekers meermalen hun misnoe gen uitgesproken, omdat de mi nisters met door hen aangevoerde argumenten geen rekening hiel den, en eenvoudig verzuimden te antwoorden. Natuurlijk kunnen ook onder het evenredig kiesrecht min of meer belangrijke wijzigingen in de samenstelling van de Tweede Kamer worden aangebracht, maar er moet toch al heel wat gebeu ren eer de K.V.P. en de P. v. d, A. zoveel stemmen verspelen, dat zij de meerderheid in het parlement verliezen: Op deze wijze wordt de politieke verstarring in de hand gewerkt en bestaat er het gevaar, dat de democratische gedachte op de achtergrond raakt. De grote partijen krijgen het gevoel, dat zij met de minderhe den geen rekening behoeven te houden, mits ze maar zorgen, dat de onderlinge verstandhouding niet al te zeer wordt verstoord en dat de koek eerlijk verdeeld wordt. Met de verdeling van de minis terszetels geeft dit niet al te gro te moeilijkheden en verder is er het instituut van de Staatssecre tarissen wier aantal met de dag toneemt, en waardoor het moge lijk wordt, zekere oneffenheden weg te werken. Bij de benoeming van burge meesters geeft dit grotere moei lijkheden, omdat hierbij met al lerlei bijkomstige factoren reke ning moet worden gehouden. Van daar dat de benoeming van bur gemeesters van grote gemeenten en van de provinciale hoofdsteden vaak zeer lang op zich iaat wach ten. Een ander bezwaar tegen het evenredig kiesrecht en dat wordt door de massa het sterkst gevoeld is, dat de band tussen kiezers en gekozenen lang zamerhand geheel te loor gaat. Vroeger was een Kamerlid af gevaardigde van een bepaald district en kon hij zich niet de weelde veroorloven de belangen van zijn district uit het oog te verliezen. De kiezers kenden hun vaardigde en omgekeerd. In deze tijd is dat anders. De kamerleden worden gekozen op een bepaalde lijst en worden, zonder dat met districten reke ning kan worden gehouden in rij en gelid geplaatst achter de lijst aanvoerder. In vele gevallen zijn het mannen die in het centrum van het land wonen en die althans met de verder afliggende provin cies weinig relaties hebben. Un nu hebben in theorie de in- dividuele kiezers wel zekere Invloed op de candidateniijst, maar het stelsel der evenredige vertegenwoordiging brengt nu eenmaal mee, dat een min of meer krachtige leiding daarbij niet kan worden gemist. Waar nog bij komt, dat door het uit brengen van voorkeurstemmen, zolang dit niet georganiseerd ge schiedt, weinig invloed kan wor den uitgeoefend. Vandaar dat zich van de kie zers soms een zekere onverschil ligheid meester maakt en dat, voorzover het meelevende kiezers zijn, soms de wens opkomt, dat het evenredig kiesrecht door het vroegere districtenstelsel zal wor den vervangen. Prinses TRarijke viert morgen haar derde verjaardag. Nederlandse militairen gevangen in Djakarta. Vermoedelijk betrokken b(j de actie-Westerling. Te Djakarta is vernomen, dat dr Hirschfeld zou hebben ver zocht om vrijlating van verschei dene Nederlandse militairen, die door Indonesische strijdkrachten in Djakarta en Bandoeng gear resteerd werden vermoedelijk om dat ze bij de actie van Wester ling betrokken zijn geweest. Ongeveer 17 militairen van de Nederlandse strijdkrachten, van wie 5 Europeanen zouden vastge houden worden. Verscheidene van de niet-Europese soldaten zouden ernstig geslagen zijn om hen aan het spreken te krijgen en Neder landse officieren is het niet toe gestaan de gearresteerden te be zoeken. Actie Westerling „brutale en zinloze moordpartij" „Wat mj) het meest heeft ge troffen," zo vertelde de minister van TJnleaangelegenheden en Overzeese Rijksdelen, mr J. H. van Maarseveen, die gisteren uit Indonesië Is teruggekeerd, „is de ernst waarmede de Indonesische regering tracht van de jonge staat een ordelijke, welvarend en modern land te maken. Zij onder vindt bij het vervullen van deze aan zichzelf gestelde taak vele moeilijkheden". „Alle begin is echter moeilijk, maar ik heb het vaste vertrou wen nu na mijn verblijf in Dja karta en na de gesprekken, die ik met velen mocht voeren, dat zij in de vervulling van die taak zal slagen wanneer in Indonesië het volk de betekenis van het voor dit land historisch tijdsgewricht zal begrijpen en men zich een drachtig achter de regering zal scharen. Het behoeft geen nader betoog, dat Nederland als Unie partner bereid is aan Indonesië bij de oplossing van de bestaande moeilijkheden alle hulp te verle nen, die Nederland redelijkerwijze kan verschaffen". De actie-Westerling zei de mi nister alleen maar schadelijk te achten. „De gebeurtenissen in Bandoeng zijn mij door een alles zins daartoe bevoegd Nederlands waarnemer beschreven als een brute en zinloze moordpartij". STALIN ZAL NAAR WASHINGTON MOETEN President Truman heeft ver klaard, dat Amerika de deur openliet voor vredesonderhande lingen, doch dat een volgende conferentie met Maarschalk Sta lin te Washington moet worden gehouden. Dr VAN DER VAART SMIT VOOR DE BIJZONDERE STRAFKAMER. Voor de Bijzondere Strafkamer van de Haagse Arrondissements rechtbank verscheen gisteren dr H. W. van der Vaart Smit, die in zyn woonplaats Amsterdam door het Gerechtshof tot negen jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. De zaak werd echter verwezen naar Den Haag, waar de Officiervan Justitie gistermiddag een ge vangenisstraf van 14 jaar met aftrek tegen hem eiste. De uit spraak valt over 14 dagen. Aankomst „Cheshire" „Zuiderkruis". en Het troepenschip „Cheshire" wordt in de vroege morgen van Zaterdag 18 Februari a.s. met re- patrierend e militairen uit Indone sië in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping vindt dezelfde dag plaats. De „Zuiderkruis" wordt in de loop van dezelfde dag te Rotter dam verwacht. De ontscheping vindt ook deze dag nog plaats. Dr Van der Vaart Smit is thans 62 jaar oud. Hij was twee jaar hoofd geweest van het Haagse A.N.P.-kantoor in de bezettings tijd en had van de gelegenheid ge bruik gemaakt zijn nationaal-so- cialistische en pro-Duitse ideëen te spuien. Hij werd er verder nog van beschuldigd, voor de radio en op vergaderingen in pro-Duitse zin gesproken en in verschillende bladen artikelen van nationaal- socialistische sterkking geschre ven te hebben, terwijl hij enkele anti-Duitse Nederlanders in ge vaar zou hebben gebracht. Bij het verhoor las de president een artikel voor van verdachte, dat voor het Vorstenhuis en de Nederlandse regering in Londen zeer beledigend was. Verdachte meende, dat hij voor de uiteindelijke tekst niet verant woordelijk kon worden gesteld, omdat de Duitsers tegen zijn zin, wijzigingen hadden aangebracht. Ook voor verslagen van redevoe ringen wenste hij niet aansprake lijk gesteld te worden, omdat ver slaggevers naar zijn oordeel een „gekleurde" voorstelling van za ken zouden hebben gegeven. Dr Van der Vaart Smit, was buitengewoon vlug van tong en op de beschuldigingen had hij zijn antwoord dan ook al klaar. LANG VAN STOF. ,Ik heb zelfs herhaaldelijk ge zegd en geschreven dat ik de na zi-ideologieën verwierp", zei hij. Bewijzen daarvan kon hij echter voorshands niet leveren. Een aanval op prof. Schilder, die zich in zeer anti-Duitse zin had uitgelaten en deswege in het blaadje „Evangelie en Volk" door verdachte een „provocerende en boosaardige hetzer" was genoemd, werd nu door dr Van der Vaart Smit inderdaad „wel wat gortig" genoemd. Zeer breedvoerig besprak hij de arrestatie van prof. Schilder, wat de President de opmerknig ont lokte: „U bent wel wat erg lang van stof", en hij zei, van alles te hebben gedaan om prof. Schilder weer vrij te krijgen. Prof. Schilder, die als getuige gehoord werd, was van oordeel, dat dr Van der Vaart Simt in de bezettingstijd een zeer gevaarlijk man is geweest, omdat hij stelsel matig heeft betoogd, dat Je Duit se maatregelen heilzaam en nood zakelijk waren noor ons land, waardoor eenvoudige mensen licht op een iijspoor konden wor den gebracht. „GOEDE BEDOELINGEN". bi een artikel, had dr Van der Vaart Smit geschreven over het bezoek van Mussert aan Hitler. Hij noemde dat een „rehabilitatie van een groot vaderlander, die ten onrechte een landverrader is genoemd". „Hoe kon u dergelijke onzin toch schrijven? "vroeg de Presi dent. Verdachte had zijn ant woord al weer klaar. Op uitvoe rige wijze trachtte hij zijn goede bedoelingen aan te tonen, maar ditmaal onderbrak de President hem. „Uw goede bedoelingen zijn steeds zo verborgen geweest, dat de rechtbank ze thans niet meer ontdekken, en er in geloven kan, zei de President. Verdachte erkende, dat hij in een brief aan Max Blokzijl, aller lei verdachtmakingen en beschul digingen had geuit aan het adres van de Plaagse journalist Scheps. Hij had de heer Scheps echter geen kwaad willen doen, zei hij thans. Een incident deed zich nog voor toen een getuige Lindeboom ging vertellen over zijn verhoring door de politie. „Ik ben door twee schurken verhoord", zei hij, maar de voorzitter hamerde hem af, wat wel niet direct succes had, maar de getuige toch deed beda ren. Er werd voorts gesproken over het in ontvangst nemen van geld door dr Van der Vaart Smit, die daarvoor gevangen Nederlanders zou vrij kopen en over het aan brengen van een zekere Stoete, waar verdachte ruzie mee gekre gen had bij een zwart handeltje, waarvan zijn slecht lopend „Christelijk persbureau" in het leven moest worden gehouden. Naturlijk ontkende dr Van Vaart Smit het aanbrengen. Bij het nagaan van verdachte's levensloop, kwam er nog een aar dige anecdote ter tafel. Toen nl. zijn verloving eens was verbroken had hij de helft van alle cadeaux bij de verloving ontvangen, aan zijn ex-verloofde terug gezonden, zodat het meisje doormidden ge zaagde schilderijen, halve schalen, vazen e.d. ontving. Er kwamen nc-g allerlei „Heil Hitier" brieven los, en de Presi dent luchte zijn gemoed met de opmerking „U was een baantjes- jagende N.S.B.-er". REQUISITOIR. Mr Baron van Voorst tot Voorst, de Officier van Justitie, plaatste boven zijn requisitoir het motto: Van Duits minister in godsdienst zaken in spé tot zwarthandelaar. En hij noemde hem een huiche laar, een draaier, die niet eerlijk voor zijn misdragingen uitkomt. „Gezien zijn huidige halsstar rige houding acht Ik een ernstiger straf noodzakelijk. Ik vorder daarom een. gevangenisstraf van 14 jaar met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten en uit het recht om ambten te bekle den", aldus de Officier mr Baron van Voorst tot Voorst. De verdediging van mr Reuser bracht niets nieuws meer. Hij achtte de verschillende beschul digingen niet bewezen en vroeg bij de uitspraak onmiddellijke in vrijheidstelling, resp. vernietiging van de dagvaarding op enkele punten. Het ligt in de bedoeling op 28 Februari de beide Kamers in ver enigde vergadering bijeen te roe pen i.v.m. de wetsontwerpen in zake regentschap en voogdij over der de minderjarige koning. SLEUTELPOSITIES IN CHINA VOOR RUSLAND. De „New York Times" zegt in een bericht van zijn Parijse cor respondenten Sulzberger, dat Mao Tse Toeng voor de ondertekening van het 80-jarig verdrag met Rusland er in zou hebben toege stemd, dat door Rusland benoem de adviseurs sleutelposities krjj gen in het leger, de geheime po litie en de communistische party van China. Mao zou er worts in hebben toegestemd, zij het ook met te genzin, dat een groot aantal handarbeiders uit China op con tract in Siberië worden te werk gesteld. Op dit punt zou een ge heime clausule aan het verdrag zijn toegevoegd. De correspondent meent overigens te weten, dat er nog meer geheime bepalingen in het verdrag zijn opgenomen. In de eerste stadia van de bespre kingen te Moskou, zo verklaart de correspondent in Oosteuropese kringen te hebben vernomen, had Rusland de volledige controle van zeven havens aan de gele zee ge- eist, nl. Dairen, Port Arthur, Tsjin wang Tao, Hiaitsjou, Tsje- foe, Wihaiwei en Tsingtao. Toen Mao en Tsjoe bleven weigeren, was het Kremlin gedwongen ge weest zijn eisen te matigen. Vlak voor het sluiten van het verdrag zouden de Chinese onderhande laars nog uiting hebben gegeven aan hun misnoegen over wat zij noemden de pogingen van Rus land om inbreuk te maken op de Chinese souvereiniteit. Naar vernomen wordt, zo gaat de correspondent verder, is het volgende compromis bereikt: Dairen en Port Arthur worden zoals uit de gepubliceerde ver dragsbepalingen blijkt aan China teruggegeven na onderte kening van een vredesverdrag met Japan en uiterlijk in 1952, maar de zeven genoemde havens aan de Gele Zee dienden in ge val van oorlog onmiddellijk onder Russische toezicht te komen. „Ofschoon het bestaan van ge heime protocollen reeds voor pu blicatie van de verdragsbepalin gen werd bevestigd, wordt het ■mogelijk geacht dat andere kern kwesties nog onbeslist zijn en verdere onderhandelingen nood zakelijk maken", aldus het be richt van de Parijse correspon dent van de New York Times". Het blad van de Russische com munistische partij „Prawda", schrijft, dat het verdrag in de eerste plaats bedoeld is om een nieuwe agressie van Japan te voorkomen, waar de reactie „hoe langer hoe brutaler" wordt onder bescherming van de Amerikaanse bezetting. Jongelingsverenigingen Geref. Gemeenten. Woensdag hield het Landelijk Verband van Jongelingsvereni gingen der Geref. Gemeenten in Nederland zijn jaarvergadering in het kerkgebouw der Geref, Gemeente te Utrecht, onder voorzitterschap van ds A. Ver hagen van Kampen. Op de morgenbijeenkomst leidde ds W. de Wit van Middel burg in het onderwerp „De dienst der engelen", waarop een zeer uitvoerige gespreking volg de. De jaarverslagen van secre taris en penningmeester spraken optimistische taal. Ook de po sitie van het blad der verenigin gen, „Daniël", bleek gunstig te zijn. 's Middags refereerde de heer F. v. d. Flis, hoofd der Chr. school te Ridderkerk, over „De Kerk en de Verlichting". Het slotwoord werd gesproken door ds A. de Blois van Rotterdam- Zuid. Aan de vooravond was een huishoudelijke vergadering ge houden, waarin ds H. Ligten berg van Rotterdam-West en de heer G. H. Mijnders te Lisse in het bestuur werden herkozen. Als nieuw lid in het hoofdbe stuur koos men de heer M. Nijsse te 's- Gravenpol der. Mr F. B. Evers te Middelburg ter aarde besteld. Gistermiddag is op de Algemene Begraafplaats te Middelburg, het stoffelijk overschot van mr F. B. Evers, ter aarde besteld. Aan de groeve werd eerst het woord ge voerd door een ,zwager van de overledene, waarna achtereenvol gens werd gesproken door mej. mr J. Bolle namens de vrienden kring, door mr Th. Portheine als voorzitter van de Nutsspaarbank, door de heer J. C. F. van Kamer, directeur van de Gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg, door de heer W. Berdenis van Berlekom namens het be stuur van de Godshuizen en voorts door de heren J. Dronkers. als secretaris van de commissie tot spijsuitdeling aan de behoef tige Middelburgers en mr J. H. C. Heyse als lid van de commissie tot samenwerking bij de lenigin van bijzondere noden, Nadat een neef van de overle dene nog enige persoonlijke woor den had gesproken, las ds W. C. F. Metz, Vrijz. Herv. predikant een gedeelte voor uit de brief van Petrus en bad hij het Onze Vader. De oudste neef dankte tenslotte voor de belangstelling en het me deleven. De begrafenis werd ver der bijgewoond door leden van de rechterlijke macht, bestuursleden der Godshuizen, een deputatie van het bestuur van de Gemeen telijke Dienst voor Maatschappe lijke Zorg en verschillende advo caten. Feestavond Chr, Spoor- en Tramwegpersoneel te Goes. De afdeling Goes van de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander Vervoerspersoneel heeft gisteravond haar leden een fees telijke avond bezorgd. Een avond, waarin de leden van de afdeling Vlissingen-Middelburg een vrolijk spel in drie bedrijven „Gebroe ders Kalkoen" opvoerden en waarvan werkelijk veel goeds ge maakt was. De zaal was vrijwel geheel met belangstellenden gevuld wat, de voorzitter, de heer Woltering in zijn openingswoord terecht deed opmerken, dat hij gaarne ook de andere avonden zo goed bezocht zou willen zien. Het stuk, dat ook reeds elders vertoond is, was goed en de me despelenden leverden zeer vlot spel. in de tweede helft van de avond sprak de heer A .de Lange, voor zitter van de Chr. Besturenbond nog een opwekkend woord. De avond, die na gebed en psalmlezing met het zingen van het Bondslied was geopend werd door de heer De Lange gesloten met dankgebed. Zuid-Limburg achtergesteld bij Zeeland en Brabant? Het Eerste Kamerlid Ruijs de Beerenbrouck (K.V.P.) heeft aan de minister van Verkeer en Wa terstaat gevraagd of door de in te stellen bijna volledige uur- dienst op het traject Vlissingen— RoosendaalDen BoschNijme gen en andere verbeteringen in 't Zuiden van het land, niet moet worden geconstateerd dat de gro te verbeteringen in het treinver keer naar het Zuiden tot Noord- Brabant en Zeeland beperkt blij ven, en dat Zuid-Limburg en spe ciaal de mijnstreek geen uur- dienst krijgen. Hij wilde dat graag verandert zien. Centrale Hengsten keuring te Goes. DE HEREN AERNOUDTS EN CAPPON GEHULDIGD. In tegenwoordigheid van honderden veefokkers en belangstellen den reikte gistermiddag de Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot een plaquette uit aan de trotse eigenaars van de brmnsefcimmei Nico van de Hei bloem, de lieren J. C. J. v. d. Velde te Kamperland en W. de Buck te Meliskerke. Dit fraaie dier had n.l. de kampioenstitel behaald op de Centrale Hengstenkeuring te Goes, we!lie gisteren door de Afd. Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsehe Trek paard" gehouden is. kapeile en E. Verstraaten te Graauw; 2e pr. Eglon van Echt, Eig.: R. J. de Milliano te Oost burg, A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat en A. J. v. d. Meulen- Becu te IJzendijke; 2e pr. Can tor, Eig.: L. den Exter te Sluis kil, Corn, van Hoeve en A. J. Sa- lomé-Verhage te Groede; 2e pr. Ciaron van Combron, Eig.: Wil lem de Buck en Iz. de Buck Wzn te Meliskerke; 3e pr. Herman van Catharinahoek, Fok.-eig.: Wed. Jac. de Feijter Czn te Boschka- pelle, post Axel; 3e pr. Mignon van Agricole, Eig.: Willem de Buck en Iz de Buck Wzn te Me liskerke: 3e pr. Clairon van Othe- ne, Eig.: J. der Weduwen te Kerkwerve. Zevenjarige en oudere hengsten kleine maat: le pr. Nico van de Heibloem (kampioen), Eig.: J. C. J. v. d. Velde te Kamperland en Willem de Buck te Meliskerke; 2e pr. Nico van Smakt, Eig.: Hengstenver. „Zuid-Beveland", Secr.C. Mol te Waarde, post Krabbendijke; 3e pr. Clairon van de Eendracht, Eig.: Gebr. Scheels te Axel, K II; 3e pr. Clairon, Eig, Jan Maljaars Jzn te Oostkapelle; 3e pr. Jan van de Nieuwe Boo- gaardt, Eig.: P. Vermue Jaczn te Kloetinge, post 's-Gravenpolder. De heren Aernoudt» en Cappon gehuldigd. Na de uitslag verbleef het bestuur met de jury, de arbi ter, alsmede enkele genodig den w.o. de Commissaris der Koningin in Zeeland en de burgemeester der gemeente Goes in hotel „De Koren beurs" waar men tevens aan zat aan een diner. Vele goede woorden zijn hier gesproken inzonderheid tot de he ren A. F. J. Aernoudts, de voor zitter die thans 65 jaar wordt en de secretaris-penningmeester, de heer A. Cappon uit Goes die gis teren zijn 60ste verjaardag vierde. De eerste, die hen gelukwenste was jhr mr A. F. C. de Casem broot. Deze sprak ook nog over de subsidieverlening. Hij hoopte, dat ook dit jaar het bedrag van f 2250 gehandhaafd zou mogen blijven. Na hem vroeg ir Geuze, voor zitter van de Z.L.M. de aandacht voor de zomervergadering en de kringtentoonstelling van de Z.L. M. welke op 30 Juni in Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden zal worden. De heer A. L. Stallaert wenste namens de jury de heren Cappon en Aernoudts nog vele jaren toe. Na een dankwoord van de heer Cappon sprak de heer C. Zwa german, Rijkszuivelconsulent en adviseur een gelukwens. Hij liet tevens een waarschuwend woord horen. Toen hij zijn werkkring in Zee land aanvaardde, was de fokkerij nog niet in banen geleid. Hoewel thans hierin grote ver betering is gekomen achtte hij het toch van groot belang, in ver band met de voortschrijding van de mechanische trekkracht, dat men ernaar zal streven paarden te fokken met grote gebruiks waarde. Op deze keuring is wel geble ken, dat er nog leven in de fokke rij zit. De kwaliteit van de aan gevoerde dieren was wei iets beter dan verleden jaar. Enkele oude dieren waren achterwege gebleven en het jonge materiaal was behoorlijk goed ts noemen. Do klasso der vierjarigen was zeer behoorlijk. De uitslag van de keuring luidt als volgt: 3-jarige Hengsten, grote maat: le prijs: Edelman van Veld zicht, Fok.-Eig.: Joh. de Feijter Johzn. te Schoondijke; 2e pr. Oscar, Eig.: A. J. v. d. Meulen- Becu te IJzendijke en R. J. de Milliano te Oostburg; 2e pr. Evert van Brunswijk, Fok.-Eig.: Gebr. Verdonk te Nieuwdorp, post 's-Heerenhoek; 2e pr. Nico van Leendershof, Eig.: D. A. Timmer man te Kattendijke; 2e pr. Mon- tain, Eig.: Abr. Haak Cn. te Zaamslag; Gladon, 2e pr. Eig.: P. B. van Hoeve te Axel; 3e pr. Nico, Fok.-Eig.: A. Scheele Azn. te Axel; 3e pr. Paul van Nico, Eig.: Mare. d'Hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en A. J. v. d. Meulen-Becu te IJzen dijke; 3e pr. Espoir van Jaap, Eig.: R. A. C. Hendriks te Hulst. 3-jarige Hengsten, kleine maat: le pr. Dragon van Alstein, Fok.- Eig.: P. J. Boënne te Graauw 2e pr. Herman van Weverslo, Eig.: René A. C. Hendriks te Ilulst; 2e pr. Nico van Roza, Eig.: Jac. de Putter Pzn. en Em. K. Misseghers te Axel; 2e pr. Nico van Zandhoek, Eig.: Mare. d'Hoore te Sluis en R. J. de Mil liano te Oostburg; 3e pr. Séna- teur d'Amice, Fok.-Eig.: A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. 4-jarige Hengsten, grote maat: le pr. Nico van Ella, Eig.: D. A. Timmerman te Kattendijke; 2e pr. Iwan van Saeftinge, Eig.: L. Bruggeman te Graauw en H. Bis schop te Hoefkensdijk-Hontenis- se; 3e pr. Benno, Eig.: A. Serra- rens te Ossenisse en P. Serrarens te Kloosterzande. 4-jarige Hengsten, kleine maat: le prijs Herseur van Alstein, Fok.-Eig.: P. J. Boënne te Graauw; 2e pr. Moustic van Ur- bain, Eig.: C. N. den Hamer te Schoondijke en Gerrit van Hal te St. Kruis. 6- en 7-jarige Hengsten, grote maat: le pr. Antoon van Berken hof, Eig.: H. de Maat te Stoppel dijk en Hon Kerckhaert te Breda; 2e pr. Marquis van den Zeedijk, Eig.; M. L. M. IJsebaert-v. d. Lin den te Axel; 2e pr. Robert van Schelfhoutshoek, Eig.: Gebr. Ver donk te Nieuwdorp, post 's-Hee renhoek. Zes- en zevenjarige hengsten kleine maat: le pr. Carlo van Terhole, Fok-eig.: René Cornelis- sens te Terhole-Hontenisse, post Kuitaart; 2e pr. Nico van't Hoog land, Fok-eig.: Al. Serrarens te Ossenisse; 3e pr. Marquis, Eig.: Hengsten Mij „Oudelande", Secr.: P. van Sabben te Oudelande. Zevenjarige hengsten en ouder. Grote maat: le pr. Barra, Eig.: Joh. de Feijter Johzn te Schoon dijke, Aiph. Mangnus te Bosch- „Ik leef nog", zegt Churchill. Churchill lag vredig in zijn landhuis in Kent te slapen, toen bij het aanbreken van de dage raad de geruchten loskwamen dat hij zou zijn overleden. Toen de naaste medewerkers van Churchill besloten, dat bet ogenblik gekomen was hem het droeve nieuws mee te delen, zei Churchill na een ogenblik naden ken: „Het zou me interesseren te weten, waar ik stierf". Dan voeg de hij er aan toe, dat het bericht van zijn dood, evenals in het ge val van Mark Twain, „sterk over dreven" was. Overigens vond de oude vecht jas dit een sprekend voorbeeld van de fluistercampagne welke tegen de conservatieven wordt gevoerd, 6000 arbeiders van de Franse Fordfabrieken bij Parijs, zijn gaan staken omdat ze geen duurtetoe- slag krijgen van 3000 francs. Franse militairen staan klaar om in te springen als de havenarbei ders weigeren zullen schepen met oorlogsmateriaal uit Amerika te lossen. In de staat Michigan zijn bij een ontploffing in een che mische fabriek een 11-tal arbei ders om het leven gekomen. In Nice hielden de communisten een vredesbijeenkomst; twee poli tiemannen kwamen in het zieken huis terecht en 6 communisten werden licht gewond. En hier was het wachten op: de Sicili- aanse bandiet Giuliano zal zijn memoires laten verschijnen. Mr M. S. Blom is beëdigd als staatssecretaris van Buitenlandse Zaken speciaal belast met Indo nesische zaken. Op Java is een militair lesvliegtuig neergestort, waarbij de beide inzittenden wer den gedood. Op 77-jarige leef tijd is te Assen overleden prof. ir J. Elema, die als Rijksland- bouwconsulent ontzaglijk veel voor de Drentse landbouw heeft gedaan. Een Rotterdamse juf frouw, kocht in Breda allerlei mooie dingen op rekening van haar vroegere mevrouw. Een par tijtje spulletjes waren bij een bo dehuis in bewaring gegeven. De politie wist dat, want die was al lang op zoek. Toen ze in het bo dehuis kwam kreeg ze de spullen niet. „Dan ga ik naar de politie", zei ze. En ze deed het nog ook! Prins Bernhard heeft de Brazi liaanse president het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw overhandigd en kreeg er het Grootkruis van de Zuidelijke Kruis-orde voor terug. Vergadering Jonge Kerk te Goes. Donderdagavond vergaderde in „De Prins van Oranje" te Goes de „Jonge Kerk". Na de opening door de voorzitter, de heer L. Pie-' terse, kreeg ds Odé het woord. In een vlotte causerie vertelde1 deze verschillende interessante bijzonderheden over zijn geboor teland, Zuid-Afrika. Naar aan leiding hiervan werden verschil lende vragen gesteld, die door spreker werden beantwoord. Ds Odé sloot de samenkomst met dankgebed. Dronken chauffeur reed twee kinderen dood. Het Arnhemse gerechtshof be vestigde gistermorgen het vonnis tegen de kolenhandeiaar H. P. te Berg en Dal die het vorig jaar, onder invloed van sterke drank, te Ubbergen met zijn auto twee kinderen doodreed. P. werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden en 3 maanden hechtenis. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde 2e gedeelte de heren G. Annot te Oostkapelle en F. A. A. Blondeel te Sluis. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor 't can- didaatsexamen geneeskunde: mej. M. Zwagerman te Middelburg en de heer A. E. E. Lievens te IJzendijke. DE BILT ZEGTt Weersverwachting tot heden avond Voorjaarstemperaturen. Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Zeer zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1