Westerling kon niet uitgewezen worden op Hatta's verzoek NIEUWS Russen zullen zich nimmer meer aan enig accoord houden. Classis Goes der Ned. Hervormde Kerk vergaderde Gerepatrieerde Zeeuwse militaire n kregen gezellige avond f Parlement van Indonesië voor het eerst hjjeen De Romeinse Curie. 330 soldaten deserteerden en namen hun wapens mee SNIPPER PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog 16 millioen mensen in Russische concentratiekampen. Arrestaties in Pasoendan. Hoofd persdienst A. N. V. V. overleden. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor 2435, 2970 of 2364. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 2754; Middelburg, Korte Noordstraat 35; Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 5e JAARGANG No. 1488 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 16 FEBR. 1950 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; H. Jansen, Meliskerke; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 7.52 u., onder 17.57 u. Maan op 8.27 u., onder 18.34 u. Hoogwater op Vrijdag 17 Febr.: Vlissingen: 2.26 u. 1.89 m., 14.51 u. 2.03 m. Terneuzen: 2.57 u. 2.08 m„ 15.19 u. 2.22 m. Wemeldinge: 4.16 u. 1.54 m„ 16.36 u. 1.74 m. Zierikzee: 4.01 u. 1.26 m., 16.26 u. 1.46 m. T~~\e Maasbode (R.K.) gaf een i-' interessant artikel over de vraag of de Romeinse Curie ge ïnternationaliseerd zal worden. Het blad stelt daarbij op de voorgrond, d?t de macht om de Kerk te besturen, door Christus uitsluitend toevertrouwd werd aan Petrus en diens wettige op volgers, wat voor deze tijd wil zeggen: Paus Pius XII. Nu kan de Paus zich bij de uitoefening van deze „sleutel macht" laten bijstaan door an dere personen, aan wie hij ook een deel van het opperste gezag kan overdragen, maar het be stuur der Kerk blijft niettemin in uitsluitende zin bij hem be rusten. Om zijn gezag uit te oefenen bedient de Paus zich nu van een complex van bestuursorga nen: de Romeinse Curie. Deze bestuursorganen zijn de elf hei lige Congregaties, de drie Ge rechtshoven en de vier Bureaux, die elk in hoofdzaak bestaan uit een aantal Kardinalen en voorts uit een groep raadgevers en uit een groep officialen voor admi nistratieve werkzaamheden. Tot nu toe behoort het over grote deel van deze Pauselijke ambtenaren tot de Italiaanse na tionaliteit. Dit valt, behalve uit historische motieven, hieruit te verklaren, dat Rome zich binnen de grenzen van Italië bevindt en dat bij het bestuur der Kerk, het Italiaans de voertaal is. "LTet is, zo zegt de „Maasbode, A niet bekend waaruit de mo gelijke hervorming van de Ro meinse Curie zal bestaan. Er zijn aanwijzingen, dat het in de be doeling ligt, om in groter ge tale aan bekwame mannen uit andere landen dan Italië verant woordelijke posten in de hoge bestuursorganen van de Kerk toe te vertrouwen. En ook is het een feit, dat het aantal Curie-kardinalen dat perma nent in Rome resideert, de laat ste tijd zeer beperkt is, waaruit de gevolgtrekking wordt ge maakt, dat het in de bedoeling van de Paus zou liggen, de werkzaamheid van verschillen de bestuursorganen, uit' te brei den terwijl tegelijkertijd beoogd wordt, het internationale karak ter van de Curie te versterken. Hieruit blijkt, dat het bij deze hervorming in de eerste plaats gaat om inwendige kerkelijke aangelegenheden. Maar dan toch met de spe ciale bede -ïling, om de werf kracht, om niet te spreken van de aanvalskracht van Rome te versterken. En zo krijgt deze specifiek Roomse zaak meer algemene be tekenis. Natuurlijk denken wij er niet aan Rome het recht om .zijn eigen zaken te regelen en zijn positie te versterken, te betwisten. Wel ligt hierin voor de helaas dubbel en dwars gescheurde en dus verzwakte kerken der Re formatie een waarschuwing om op hun hoede te zijn. Niet door het kweken van een anti-papistische stemming, die alleen de hartstochten kan prikkelen en waaraan alle in nerlijke kracht ontbreekt. Maar wel door meer ernst te maken met de beginselen der Reformatie; het belijden en be leven van wat God ons in Zijn Woord heeft geopenbaard. VRAGEN OVER WESTERLING IN DE TWEEDE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur) De socialistische Tweede Kamer' fractievoorzitter jhr v. d. Goes van Naters stelde gistermiddag minister-president Drees een vijf tal vragen over het geval Westerling. In antwoord daarop deelde de minister-president mede, dat het aantal deserteurs 330 bedroeg, W.o. enkele Nederlanders. In de nacht van 23 op 24 Jan. hebben deze soldaten hun eenhe den verlaten. 140 man behoorden tot de speciale troepen en 190 tot de federale recruten. Bij hun de sertie namen deze troepen al hun wapens en transportmaterieel mee. Op 24 Januari meldden zich weer 110 .man van de speciale troepen en 188 man van het an dere onderdeel. Zij werden allen ongewapend per vliegtuig naar Djakarta overgebracht. MODERNE WAPENS, Hoe het komt dat de opstande lingen van Westerling over zulke moderne wapens beschikken kon minister Drees niet verklaren. Wel wees hij erop, dat er nog veel Japanse en Nederlandse wa pens in omloop zijn, terwijl er te vens nog al wat wapendiefstallen hebben plaats gevonden. Bepaal de personen kunnen daarvoor echter niet verantwoordelijk wor den gesteld. De Nederlandse re gering heeft geen gegevens die er op wijzen dat het de bedoeling van Westerlings strijdmacht was tijdens de actie in Djakarta om de Indonesische staatshoofden om te brengen. De R.I.S. regering achtte deze mogelijkheid echter geenszins uitgesloten. De be windsman moest jhr v. d. Goes van Naters toegeven, dat er op 23 December van het vorig jaar een gesprek is geweest tussen de heer Lovink en de heer Hatta en de Sultan van Djogja. Dit was één dag voor 't vertrek van Hat ta naar Nederland om de souve- reiniteitsoverdracht bij te wonen. Beide Indonesiërs hebben de heer Hitier raakte zijn snor kwijt. Heinrich Noll, een Duits»? J uit Giessen in het land Hes sen, de zogenaamde „dubbel ganger van Hitler", is het slachtoffer geworden van grappenmakers, die Noli's haarlok en Hitler-snor heb ben afgeschoren terwijl hij dronken was. Noll leek zozeer op Hitier, dat hij bij de bezetting van Giessen door de Amerikanen in Maart 1945 onmiddellijk door de „military police" werd aangehouden en dat hij veel moeite had de Ameri kaanse autoriteiten ervan te overtuigen, dat hij slechts een dubbelganger was. Sedertdien koesterde Noll de hoop, dat hij eens de rol van Hitier zou mogen ver tolken in een grote Ameri kaanse film. Daarom had hij dan ook buitengewoon veel zorg aan haartooi en snor besteed. Lovink toen gevraagd of deze geen reden zag om gebruik te ma ken van zijn rechten om kapitein Westerling te laten repatriëren. GEEN BEWIJZEN. De heer Lovink verklaarde toen dat h(j wel geruchten over kapi tein Westerling had gehoord, doch dat de bewijzen hem ont braken. Hij vroeg daarom aan de heer Hatta en de Sultan om deze bewijzen alsnog te leveren. Deze zijn echter nimmer gekomen. Al thans niet voor de souvereiniteits- overdracht. De deserteurs zijn, aldus minis ter Drees, ter verantwoording ge roepen. Zij zitten thans op het eiland Onrust. De uitkomsten van het onderzoek zullen openbaar zijn. Men zal dus kennis kunnen nemen van de straffen die tegen hen worden genomen. Het is de regering niet duidelijk hoe kapi tein Westerling aan 't geld komt voor zijn acties. Wel was het haar gebleken, dat hij trachtte geld uit Nederland te krijgen. Ouden van dagen moeten nog wachten op hun 5 procent. De Tweede Kamer is gisteren verder gegaan met de behande ling van het wetsontwerp tot uit kering van de 5 procents loons verhoging aan de ouden van da gen en invaliden. De behandeling van dit wetsontwerp werd op 3 Tnynan verklaarft Bevolking wordt dom gehouden. In een interview met de Washlngtonso correspondent van de „New York Times" heeft Tru- men verklaard, „geen hoop meer te hebben, dat de Russen zich aan enig accoord zullen houden, dat de V.S. wenselijk zouden achten te sluiten". Van Walter Bedell Smith had Truman vernomen, dat de Russen zorgvuldig alle feiten voor hun bevolking verborgen hielden over de Amerikaanse hulp tijdens de oorlog en de voorstellen, die de V.S. hebben gedaan met betrek king tot een gezamenlijke opbouw van de wereld. De president had voorts verklaard, over betrouw bare inlichtingen te beschikken, dat de Russen zestieh millioen mensen in concentratiekampen gevangen houden. Potsdam was een teleurstelling geworden en het zou in Japan dezelfde kant opgegaan zijn ais in Duitsland als Truman er niet op gestaan had, bij de ondertekening van de overgave, dat Japan een Amerikaan ais geallieerd opper bevelhebber zou krijgen. Ook hier zouden de Russen het land heb ben verdeeld. „De toestand ln het Verre Oos ten zou op dit ogenblik zoveel slechter zijn geweest", aidus Tru man, dat men er troost uit kan putten, dat het anders is gelopen" „Als er in 1948 geen verkie zingscampagne aan de gang was geweest, zou ik opperrechter Fred Vinson naar Moskou hebben ge zonden om te pogen met Stalln en de andere Russische leiders tot klaarheid te komen. Misschien kan dat te zijner tijd nog gebeu ren, maar wij moeten op geen en kel punt tekenen van zwakheid tonen. Er Is geen zwakheid in on ze houding", aldus Truman. Over de handelwijze van de Amerikaanse commissie inzake on-Amerikaanse activiteit zei Truman, dat hij altijd van me ning was geweest, dat de wijze, waarop die commissie de zaak Hiss en andere zaken had behan deld, slechts gold om de aandacht van het publiek af te leiden van de blunders en misdaden van het 80ste Congres. Trumans vertrouwen in de over winning van de goede eigenschap pen van de mensheid was niet verkleind, „ondanks het feit, dat wij in het atoomtijdperk leven en in de schaduw van de waterstof bom", evenmin als dat in zijn eigen streven naar een blijvende vrede. PAASIKIVI IS HERKOZEN Van de stemmen der driehon derd kiesmannen, die gisteren ge stemd hebben voor de verkiezing van een Finse president, zijn er 171 uitgebracht op Paasikivi, de aftredende president, 67 op Pek- kaia, de volksdemocratische can- didaat, en 62 op Kekkonen, de candidaat van de agrarische partij. Paasikivi is hiermede voor een periode van zes jaar tot president van de Finse republiek herkozen. Geruchten over aftreden van Acheson. Uit de omgeving van de con ferentie van Amerikaanse diplo maten te Bangkok verluidt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache son, waarschijnlijk binnen zes of acht weken zal aftreden. Van andere zijden wordt echter bericht, dat dit absoluut niet juist is. Zondagavond is te Bandoeng gearresteerd Pandji Soenario, lid van het parlement van Pa soendan, die lid was van de de legatie van Pasoendan ter R.T.C. Zaterdagavond waren reeds ge arresteerd de commissarissen van politie van Pasoendan Jusuf en Djakanum en het echtpaar Soenario. De heer Soenario is commissaris van politie te Ban doeng, zijn echtgenote, een dochter van de Wali Negara Wi ranata Koesoemah, maakte on langs een reis naar de Ver enigde Staten. Ook de heer Soe- ria Kartalegawa, die speciaal ln 1947 van zich deed spreken door de „Pasoendan-coup" te Buiten zorg, bevindt zich onder de ge arresteerden. De arrestaties wer- Ten uitgevoerd door het corps rolisi militet. Hoewel er in verband met deze in hechtenis nemingen geen of ficiële inlichtingen werden ver strekt, deelde de heer Soejoso, de voorzitter van de Fraksl In donesia in het parlement van Pasoendan, aan Aneta mede, dat te Bandoeng algemeen wordt aangenomen, dat de arrestaties verband houden met de affaire- Westerling en hij zeide ook, dat de parlementsleden Muchsan, Djajapraira (die was aangewe zen als lid van het parlement der R.I.S.) en Djajasnkita, reeds eerder waren gearresteerd. Prinsesjes staken „gillende keukenmeiden" af. Een koninklijke auto stopte Dinsdagmiddag voor een winkel te Bussum. Uit de auto stapten Beatrix en Irene, die er „gillende keukenmeiden" kochten. Voor de deur van de winkel staken ze achter elkaar 3 „keu kenmeiden" af, die met het gegil, haar naam waardig, door de straat suisden. Toen van alle kanten mensen aankwamen, wa ren de Prinsesjes gauw verdwe nen. Gistermiddag kwamen ze echter terug om nog meer „gil lende keukenmeiden" te halen, die ze in Sankt Anton willen „im porteren". Februari aangehouden omdat er communistische amendementen ln de maak waren. De bedoeling van de communisten is om de perso nen die vallen onder de Noodwet Ouderdomsvoorziening in ieder geval een minimum bijslag te ga randeren. Plotseling diende ook de heer v. d. Lienden een paar amende menten ln. Hij wilde voor gehuw den een minimum bijslag van f 2 en voor ongehuwden van f 1. Minister Joekes was echter van oordeel dat hij dit verstrekkende amendement eens rustig moest overwegen. Hij kon de gevolgen daarvan niet overzien, en wilde de kwestie weer even laten rus ten. Hoewel het niet naar de zin van de heer Stapelkamp (A.R.) was, die de heer v. Lienden ver weet dat hij veertien dagen de tijd had gehad om zijn amende ment in te dienen, ging het toch door en zullen de ouden van da gen nog langer moeten wachten op hun 5 procent. Te 's-Gravenhage Is na een ern stige ziekte van enkele weken op 52-jarige leeftijd overleden mr Chr. A. de Vries, hoofd van de persdienst van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer (AN.V.V.). Mr de Vries werd te Amster dam geboren. Van 1929 tot 1940 was hij werkzaam op het persbu reau Aneta, eerst als plaatsver vangend directeur te Batavia, la ter, van 1932 tot 1936, met de heer Salomonson als directeur van het Haagse bijkantoor, en daarna als onder-directeur van het hoofdkantoor te Batavia. Van Mei 1940 tot de bezetting door Japan was mr de Vries hoofdre dacteur van de Java Bode. Na de bevrijding tot zijn repatriëring in Juli 1947 heeft hij medegewerkt aan de „Nieuwsgier" te Batavia. Sinds Februari 1948 was hij hoofd van de persdienst der A.N.V.V. Voorts is mr de Vries voorzitter van de vereniging „Groot Bata via" ter bevordering van de bloei van Batavia geweest. Bij de A.N. V.V. was hij zeer gewaardeerd. TER BEHANDELING VAN ACHT ORDINANTIES BIJ DE NIEUWE KERKORDE. Woensdag kwam de classis Goes der Hervormde Kerk in ver gadering bijeen ter bespreking van een 8-tal ordinanties bij de Nieuwe Kerkorde. Na opening door de praeses, ds Postma van Kamperland, werd na zeer uitvoerige behandeling Ordinantie 1 aanvaard, met deze wijziging, dat de verplichte aftre ding voor ouderlingen en diake nen ongewenst worden geacht. De overige punten van deze ordinan tie, welke handelt over de ambte lijke vergaderingen, vonden slechts hier en daar technische wijzigingen. DE WIJKGEMEENTEN. Ordinantie 2, voor de vorming van gemeenten eiste ook veel tijd. Nadat eerst de meerderheid der vergadering zich had uitgespro ken, zichzelf niet competent te achten om een uitspraak te doen over de al of niet wenselijkheid TWEE OVERSTROMINGEN. De vorst die korte tijd ln onze gebieden heerste, heeft plaats moeten maken voor een 'periode met talrijke regenbuien. Door de hevige regenval van de laatste paar dagen is het riviertje de Dinkel in Noord-Oost Twente buiten haar oevers getreden, met alle nare gevolgen van dien. De rijweg tussen Denekamp en Ootmarsum staat onder water en is derhalve voor vrij wel alle verkeer gestremd. Het enige vervoermiddel wat uitkomst brengt in deze overvloed van water, is paard en wagen (links op de foto). Maar ook Engeland is niet van overstro mingen verschoond gebleven. Daar trad het riviertje Parret in West-Engeland buiten haar oevers. De gevolgen waren echter erger dan in Nederland. Verscheidene boerderijen werden door het water geïsoleerd, en de bewoners moesten per roeiboot van voedsel worden voorzien. Het verkeer op de overstroomde wegen geschiedde ook daar slechts per paard (rechts op de foto). Georganiseerd door de Band NederlandIndonesië te Goes Door de Band NederlandIn donesië werd gisteren in het Schuttershof te Goes de gerepa trieerde Zeeuwse militairen en hun familieleden een gezellige avond aangeboden. Op deze avom waren o.m. aanwezig jhr mr A, F. C. de Casembroot, Commissa ris der Koningin in Zeeland, voor zitter van de Zeeuwse Demobili- satieraad en vele burgemeesters. De avond werd geopend door de heer L. Overgaauw, voorzitter van de afd. Goes van de Band. Hij deelde na zijn welkom mede, dat het met de tegelactie een beetje misgelopen Is, omdat vele gemeenten geen financiële steun verlenen. In die gemeente waar geen steun wordt verleend zullen daarom alleen de militairen, die lid zijn van de Band, een tegel ontvangen. Voordat het programma begon sprak jhr mr de Casembroot nog een kernachtig en sympathiek woord tot de oud-militairen. Hij zegde alle medewerking toe, spe ciaal wat betreft het verkrijgen van woonruimte en wekte op tot eendrachtig samenwerken. Het was jammer, dat de mede werkenden, het C.J.M.V.-ensem- ble, mevr. van Wiiiigen-Everse, mej. M. Everse en de heren W. Everse en J. Mol, die overigens alle lof verdienen, niet wat meer tijd van voorbereiding hebben ge had. Het programma, dat bestond uit muziek, declamatie en sketch- jes, had dan wellicht met wat meer vaart voor het voetlicht ge bracht kunnen worden. Aan het eind van de avond dankte Majoor P. v. d. Geest uit Goes, namens de jongens. Hij (overhandigde de Commissaris der Koningin een gedenkboek van 3- III-R.I. en vroeg hierin niet al leen de geschiedenis van het ba taljon, maar van alle Zeeuwse militairen in Indonesië te zien. De heer Overgaauw overhan digde na zijn slotwoord mej. M. Everse bloemen. De avond die met het Wilhel mus geopend werd, werd met het zingen van het Zeeuwse volkslied gesloten. Gistermiddag brak door een benzineontploffing brand uit in een garage te Rijswijk. Dit f bouw brandde uit en een naast liggende winkel werd beschadigd. Het bankroet van dr Van Mooks politiek. Gistermorgen is to Djakarta de eerste zitting van het parlement van de Verenigde Staten van In donesië geopend. Op deze gecom bineerde vergadering van het parlement en de senaat heeft Soekarno een lange rede over het doel van de regering gehouden. Coöperatie vormt de grondslag der volkseconomie", zei Soekarno. In het bijzonder moeten er coö peraties worden opgericht onder de boeren, de woonhuizen dienen te worden verbeterd, de volks ziekten bestreden, opvoeding en onderwijs van het volk krachtig bevorderd, het analfabetisme be streden en transmigratie en in dustrialisatie aangepakt. Binnen drie maanden zal een ontwerp inzake de arbeidswetge ving aanhangig worden gemaakt. Over het vraagstuk van de op heffing der deelstaten zei de pre sident, dat de eisen tot opheffing van deelstaten voortkomen uit 't volk ln de deelstaten zelf, Dit be wijst het bankroet van de politiek van dr Van Mook. Hoe bitter de ze erfenis uit het verleden ook is, de regering zal trachten, de volksbeweging, die vroeger door de militaire bezetting werd on derdrukt en die thans vrij naar voren komt, te kanaliseren en langs wettelijke en vreedzame wegen te lelden. De regering zal vasthouden aan de voorlopige constitutie, totdat er een volksstemming is geweest. „Zolang echter de constitutie van kracht blijft zal de regering de rechten der bestaande deelstaten handhaven, al kan zij wel ingrij pen in de interne structuur der staten". Over de actie-Westerling zei Soekarno, „de regering is vastbe sloten, om alle onruststokers weg te vagen. De Madioen-affaire heeft de sterkte der regering be wezen". Voorts zei hij, dat in de komen de jaren de nationale schuld nog zal stijgen. Volgens een ruwe schatting zal het deficit op de begroting voor 1950 ongeveer 2650 mifiioen gulden bedragen, Schietpartij brengt Haagse binnenstad in opschudding. „Overvallertje" spelen met alarmpistool. Dinsdagavond werd op een jon geman, uit een auto driemaal uit een pistool gevuurd. De jonge man wankelde, steunde en strom pelde naar een wachtende taxi. Inmiddels werd de politie op nieuw gealarmeerd voor vier jon gelieden, die in twee taxi's door de stad raasden en in sommige straten de zaak met gillen, schreeuwen en schieten overhoop zetten. Zij hadden het speciaal op vrouwen voorzien. Alras suisden de politiejeeps door de straten. Kort nadien bracht een der jeeps taxi's en de linquenten triomfantelijk naar 't bureau Buitenhof. Uit de wagens kwamen vier 18- jarige jongens en een alarmpis tool. De „avonturiers" vertelden, dat zij, na gebruik van een slap likeurtje fier -hoofd, in een zoda nige stemming waren geraakt, dat zij met behulp van een alarm pistool „overvallertje" gingen spelen. Voor 1960 zullen 72.000 duplexwoningen gebouwd moeten zijn. De regering hoopt, dat er in 1960 in totaal 72.000 duplexwo ningen gebouwd zullen zijn, waar in dan plaats zal zijn voor 144.000 gezinnen. Wanneer dit niet ge beurt, zal er in 1960 nog een ach terstand van 100.000 woningen zijn. Door de bouw van duplexwo ningen kan men deze achterstand enorm verminderen. Verder wil men een betere voorziening voor de behuizing van ouden van da gen, waardoor een groot aantal der thans in gebruik zijnde wo ningen zullen vrijkomen en ratio nele woningbouw, waarbij aanbe volen wordt het ontwerpen van woningen, die op een eenheids- maat zijn ingesteld wat betreft deuren, raamkozijnen, dakspanten enzovoort. Grootkruis Nederl. Leeuw voor Mackenzie King. Prins Bernhard zal bij zijn be zoek aan Ottawa aan de vroegere Canadese premier, de heer Mackenzie King, het Grootkruis van de orde van de Nederlandse Leeuw uitreikau, wegens „buiten gewone diensten aan de geallieer de zaak gedurende de oorlog en in verband met het aandeel dat Ca nada heeft gehad in de bevrijding en het herstel van ons land. Thiessen veroordeeld tot zes weken. De Haarlemse Economische po litierechter veroordeelde gisteren de 44-jarige J. Thiessen, directeur van een fototechnisch laborato rium te Bandoeng. Hij had een betrekkelijk klein bedrag aan dol lars en guldens willen meenemen toen hij naar Indonesië ging, het welk zuiver ten eigen bate aan gewend zou worden, zoals bleek. Hij kreeg f 500 boete en 6 weken gevangenisstraf. Afvloeiing oorlogsvrijwilligers bij de Kon. Marine. In verband met de wenselijk heid van hun afvloeiing moeten alle nog in dienst van de Kon. Marine zijnde oorlogsvrijwilligers, Indien zij medisch geschikt zijn, uiterlijk 1 April 1950 de dienst hebben verlaten met uitzondering van hen, wier dienstverband op die datum nog niet ls geëindigd en van de ln Indonesië dienende oorlogsvrijwilligers, wier gezin daar is. Nederland is gereed om de nieuwe golflengten op 15 Maart in te voeren. Ais er geen bezwa ren rijzen van andere landen, zal van die datum af -het programma Hilversum I dus worden uitge zonden op golflengte 402 meter, en het programma Hilversum n op 298 meter. Een Engelse zg. vliegende vleu- fel is in de lucht geëxplodeerd. >e bestuurder werd gedood. Toen een superfort ln Amerika neerstortte kwamen 8 mannen om het leven. Gistermiddag is een extra Skymaster van de K. L.M. met emigranten naar Cana da vertrokken van Schiphol. Minister van Maarseveen wordt inplaats van Zondag reeds van daag uit Indonesië terug ver wacht. De mariniers, die thuis varen met de „Johan van Olden- barneveldt", welke op 21 Febr. te Amsterdam wordt verwacht, zullen op normale wijze, direct na debarkatig per autobus naar hun woningen gaan. De volks raadpleging over de terugkeer van Koning Leopold, zal op 12 Maart plaats vinden. In de Bel gische provincie Luik staken ge durende 24 uur 27.000 mijnwer kers als protest tegen de ingevoer de huurverhoging. Gistermiddag is Prins Bernhard in Rio de Janei ro aangekomen; 10 Maart zal hij in Ottawa arriveren. De V.P.R.O. heeft het 100.000 lid ingeschre ven. En het bestuur van de Kon. Ned. Schaakbond heeft be sloten, dat de wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland te Amsterdam van 1729 Juli zul len worden gehouden, van splitsing van gemeenten met meer dan één predikantsplaats in wijkgemeenten, werd later met overgrote meerderheid steun ge geven aan het voorstel van de Kerkeraad en de Classicale Ver gadering van Leeuwarden, om de verplichte splitsing facultatief te stellen, en over te laten aan het inzicht van de Kerkeraden zelf. In deze vorm gewijzigd, werd or dinantie 2 aanvaard. Ordinantie 3, voor de verkie zing van ambtsdragers, en 8 voor de bediening van de Heilige Doop, werden ongewijzigd vastgesteld. Bij ordinantie 5, voor het jeugd werk en de zaken van kerk en school, werd alleen het eerste deel aanvaardbaar geacht, terwijl het tweede gedeelte, over de ver houding van kerk en school te weinig omlijnd zijnde, werd te ruggezonden naar de Generale Synode, met het verzoek eerst duidelijk uit te spreken, hoe de kerk staat tegenover de verschil lende vormen van onderwijs hier te lande. Ordinantie 6, voor de predik en eredienst, 7, voor de opleiding en vorming van dienaar des Woords en voor de theologische arbeid der kerk, en 9, voor de ca- tachese, werden na enkele tech nische wijzigingen aanvaard. ANDERE ZAKEN. Als secundus lid, ter afvaardi ging naar de Generale Synode werd gekozen ouderling Poley van Krdimngen en als lid van dé Commissie voor het Prot. Sana torium in Brabant diaken Kram van Kapelle. Adhaesie werd betuigd met een voorstel van 's-Heer Hendriks kinderen, aan de Synode te ver zoeken de Kerkeraden beter op de hoogte te houden van wat er besproken wordt ter Synode, als mede aan een voorstel uit de Classis Meppel, de Synode te vra gen alles te doen wat mogelijk is, om de eenheid in Nederland, wat het Psalmgezang betreft, te be vorderen, en ln geen geval be sluiten hiervoor te nemen, zonder dat de Classicale Vergaderingen zijn gehoord. S.G.P.-studieverenigingen te Goes bijeen. Het Landelijk Verbond van Studieverenigingen der Staatkun dig Geref. Partij kwam Woensdag in een goed bezochte streekver- gadering te Goes bijeen. Deze vergadering stond onder leiding van de voorzitter van het Landed lijk Verbond, ds P. Dorsman, dia de vergadering opende met het laten zingen van Ps. 119 72, het lezen van 2 Kron. 33 waarna hij voorging in gebed. Naar aanlei ding van het gelezene sprak hij een kort openingswoord, waarnA enkele huishoudelijke zaken wer den afgehandeld. Hierop kreeg burgemeester Kodde van Zoutelande het woord, die sprak over „wijsheid eil dwaasheid", waarvoor spr. 1 Coï 1 18—25 als uitgangspunt nam, De heer Kodde wekte een ieder op tot nader onderzoek der be ginselen, en daarbij de grote stu diebron „Gods Woord" steeds als richtsnoer te nemen. Deze rede werd met grote aandacht beluis terd. De voorzitter dankte spre ker voor zijn verleende medewer king. Hierop sprak Ir van Dis, lid' der Tweede Kamer een slot woord waarop burgemeester Kod de de vergadering sloot met dankgebed. Middelburgse klokken op de Utrechtse jaarbeurs. Op de Utrechtse voorjaarsbeurs zal net torenuurwerk met wijzei* plaat worden gedemonstreerd val) de Lange Jan te Middelburg. Het uurwerk zal worden aangeslote: op de klokken en zodoende zulle: elk kwartier van de dag de klokJ ken luiden, Ook zal in de kloK- kenstand de grote klok worden getoond van 6600 kg die door zijn val van een hoogte van vijftig meter, een grote scheur opliep. De scheur is hersteld op een Rot terdamse scheepswerf, maar de klok bleek van stem af te zijn. Ta Heiligerlee is hij weer bijgestemd. Niet alledaagse gang. Toen de heer M. te Bussum, zich gistermorgen met een bran dende sigaret in het toilet begaf vloog plotseling een steekvlam uit het closet omhoog, waardoor dé haren en kleren van de maij schroeiden en het interieur van 't toilet beschadigd werd. Het bleek, dat het closet niet luchtdicht op de rioleringsafvoerbuis aangeslo ten was en methaangassen uit de riolering zich vermengden mét zuurstof, waardoor het gas explo sief werd. Onderzoek in d« zaak-Fuchs. De politie en de contra-spion- nage in Engeland speuren thanS naar de personen, aan wie Fuclis, de Britse atoomgeleerde die on* der beschuldiging van uitlevering van atoomgeheimen aan een vreemde mogendheid gearres teerd is, de betrokken gegevens zou hebben ter hand gesteld. DE BILT ZEGTs Weersverwachting tot heden avond: Zacht. Half tot zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer. Meest krachtige Zuid-Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar,

Zeeuwsch Dagblad | 1950 | | pagina 1